چهارشنبه, 19 شهریور 1399 ساعت 19:51

سرطان روده بزرگ با بیشترین میزان بروز در خراسان شمالی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کارشناس بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سرطان روده بزرگ با بیشترین میزان بروز در خراسان شمالی است.

دکتر فلوریا انفرادی افزود: سرطان روده بزرگ در جهان بعد از سرطان‌های پستان، پروستات و ریه، چهارمین سرطان با بیشترین میزان بروز است.

وی ادامه داد: میزان بروز سرطان روده بزرگ در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۱ نفر است، در حالی که متوسط جهانی آن ۱۷ نفر است.

انفرادی عنوان کرد: روده بزرگ از اعضای دستگاه گوارش است که از آپاندیس شروع شده و به راست روده یا رکتوم ختم می‌شود و به شکل یک علامت سوال بزرگ روده کوچک را احاطه می‌کند.

وی با بیان اینکه سرطان‌های روده بزرگ در بخش کلون و یا رکتوم شکل می‌گیرد، گفت: سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه هیچ‌گونه علائمی ندارد و در صورت تشخیص زودهنگام پیش‌آگاهی خوبی داشته و قابل درمان است، و یکی از قابل پیشگیری‌ترین سرطان‌ها است.

انفرادی ادامه داد: با تغییر در شیوه زندگی نه تنها می توان احتمال پولیپ یا سرطان روده بزرگ را کاهش داد، بلکه با انجام اقدامات غربالگری و تشخیص زودهنگام آن می‌توان پولیپ یا سرطان را در مراحل اولیه شناسایی و به‌موقع درمان کرد.

وی اظهارکرد: مصرف میوه و سبزی، ورزش کردن، عدم مصرف الکل و دخانیات و ... در کاهش احتمال بروز سرطان روده بزرگ تاثیرگذار است./ ایسنا

خواندن 13 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.