دوشنبه, 13 مرداد 1399 ساعت 08:22

مردان؛ قربانیان اصلی سرطان سر و گردن

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سرطان سر و گردن یکی از دلایل عمده مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است که عامل اصلی آن کارسینوم سلول سنگفرشی(HNSCC)  است.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا و مرکز سرطان مورس گزارش دادند که داروی (Tipifarnib) با جهش در ژن (HRAS) موفقیت در درمان تومورهای سرطانی را نشان داد.
این یافته ها بر روی ژن (HRAS) که تنظیم کننده پروتئین هایی است که انواع فرآیندهای سلولی از جمله رشد، حرکت و تمایز را تنظیم می کند، تأثیر جدیدی می گذارند.
محققان می گویند: این تحقیق بالینی امکان گسترش در کل جامعه بیمار که بقای آن ها در محدودیت متاستاتیک (سرایت سلول های سرطانی به سایر نقاط بدن) را دارد.
یافته های بالینی از این ایده حمایت می کنند که (HRAS) از طریق مهار "تیپ فارنیب" که نوعی آنزیم کلیدی است، یک "انکوژن" قابل استفاده در(HNSCC)  را می سازد.
"تیپ فارنیب" یک آنزیمی است که نقش مهمی در نفوذ در برخی پروتئین های خانواده (RAS) به غشای سلولی دارد. بر خلاف جهش های ژن (KRAS) و (NRAS) ، ژنHRAS )   (به عملکرد فارنسیل ترانسفراز برای عملکرد وابسته است و روشی را برای هدف قرار دادن غیرمستقیم ایزوفرم (RAS) آنکوژنیک با استفاده از یک داروی مشخص شده با تجربه بالینی گسترده ارائه می دهد.
در حال حاضر، محققان در حال انجام یك كارآزمایی بالینی برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی "تیپ فارنیب" در سرطان سر و گردن با جهش در (HRAS) هستند.
آن ها با استفاده از "تیپ فارنیب" تأثیر مهمی در بیولوژی تومورهای سرطانی جهش یافته یعنی کاهش تکثیر آن ها و جلوگیری از ایجاد رگ های خونی جدید در تومورها گذاشتند.
سرطان سر و گردن تقریباً طی سال 650 هزار مبتلا در سراسر جهان دارد که از این میان 330 هزار نفر دچار مرگ می شوند. تقریباً می توان گفت 4 درصد از کل سرطان های دنیا را تومورهای سر و گردن تشکیل می دهند که دو سوم مبتلایان مرد هستند و این نوع سرطان قربانیان زیادی در بین مردان دارد. 

 

منبع: مدیکال اکسپرس / ترجمه: روزنامه نوآوران

خواندن 24 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.