چهارشنبه, 01 مرداد 1399 ساعت 13:39

ارتباط باکتری دهان با سرطان روده کشف شد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محققان مؤسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا دریافتند که باکتری دهان ممکن است باعث شیوع سرطان روده بزرگ شود.
محققان مؤسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا کشف کرده اند که یکی از میکروبیوم های دهان به طور بالقوه می تواند با ترک این منطقه باعث گسترش سلول های سرطانی موجود در سایر نقاط بدن می شود.
براساس گزارش Xpress، باکتری هایی که در دهان انسان زندگی می کنند عمدتاً از طریق خون به نقاط مختلف بدن می روند و در آنجا باعث عفونت های جدی مغز، کبد و قلب،زایمان زودرس در زنان باردار شوند؛ آن هادر سطح بالایی در تومورهای روده بزرگ وجود دارد.
بهداشت دهان و دندان ضعیف می تواند باعث شود باکتری ها به سایر نقاط بدن که سرطان ها در آن وجود دارند ، منتقل شوند. همچنین شواهدی مبنی بر ارتباط بین بیماری شدید لثه و سرطان روده بزرگ وجود دارد.
دانیل اسلید، استادیار گروه بیوشیمی دانشکده کشاورزی و علوم زندگی گفت: کشف تیم ما نشان می دهد که عفونت با این باکتری ها مهاجرت سلولهای سرطانی را باعث می شود. این اطلاعات حیاتی است زیرا 90 درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان ناشی از تومورهای غیراولیه یا سایتهایی است که در مکانی دیگر از بدن متاستاز شده اند.
از سال 2012 مطالعات متعدد نشان داده است که باکتری Fusobacterium nucleatum، مستقیماً به تومورهای روده بزرگ حمله می کند، اما سؤالاتی در مورد چگونگی کمک آن به سرطان وجود داشت.
یک مطالعه 2017 نشان داد وقتی تومورهای روده بزرگ انسان حاوی F. nucleatum در موش تزریق می شوند، سلولهای سرطانی حاوی باکتریهای زنده متلاشی شده و مجدداً در کبد متصل می شوند و این اولین شواهد مبنی بر این بود که F. nucleatum مستقیماً می تواند در ایجاد شیوع درگیر شود.
ماهیت نسبتاً خوش خیم F. nucleatum در ابتدا اسلید و تیم پژوهشگرانش را فریب داد. در نگاه اول، Fusobacterium nucleatum کاملاً غیرقابل توصیف است و با سایر باکتری های موجود در لثه در میکروبیوم دهان زندگی می کند. علی رغم نقش آن به عنوان یک باکتری رایج در دهان ارتباط آن با سرطان روده بزرگ بسیار قوی بود.
اسکات وروبیج استادیار گروه مهندسی زیست پزشکی و مکانیک در دانشگاه ویرجینیا اظهارکرد که این باکتری به عنوان یک باکتری جهت استفاده مؤثر در رفتار سلولهای سرطانی موثر است. وی توانایی اصلاح ژنتیکی در این باکتری را ایجاد کرده بود. او فناوری شگفت انگیزی برای کشت این باکتری با سلول های سرطانی داشت.
به گفته اسلید و تیم وی هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این باکتری مستقیماً سرطان را آغاز می کند، وجود ندارد. همچنین، به نظر نمی رسد که این باکتری مولکول هایی را که باعث مهاجرت سلول های سرطانی می شوند آزاد کند.
در عوض ، F. nucleatum با استفاده از پروتئین Fap2 ، که با قندهایی روی سطح سلولهای سرطانی نشان داده می شود، وارد سلول های سرطانی می شود. این باعث می شود سلولهای سرطانی دو پروتئین موسوم به IL-8 و CXCL1 را آزاد کنند، که اعضای خانواده پروتئین سیتوکین هستند و نقش مهمی در فعال شدن سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها دارند.
نکته جالب توجه ، ترکیب سیتوکین IL-8 و CXCL1 قبلاً در مطالعات متعدد برای القاء شیوع سلولهای سرطانی نشان داده شده بود. با این حال، اسلید و تیم وی معتقدند این اولین نمونه از باکتری مرتبط با تومور است که این ترکیب سیتوکین مشخص را تولید می کند.
این سیتوکین های آزاد شده توسط یک سلول آلوده می توانند به همان سلول بازگردند یا به سلولهای ایمنی و انواع سلولهای دیگر که یک تومور را احاطه کرده اند ارسال شوند. در حقیقت، یک سلول آلوده می تواند چندین سلول همسایه را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین لازم نیست که عفونت گسترده در تومور وجود داشته باشد تا بتواند روی اطراف تأثیر بگذارد.
علاوه بر IL-8 و CXCL1 که به مهاجرت سلولی یا متاستاز کمک می کنند؛ آنها همچنین جذب کننده سلولهای ایمنی قوی هستند که می تواند منجر به التهاب شود. جذب و عفونت متعاقب آن سلولهای ایمنی که توسط F. nucleatum به عنوان نوتروفیل ها و ماکروفاژها شناخته می‌شوند می توانند منجر به آزاد شدن پروتئین های اضافی سرطانی شوند.
F. nucleatum ، یک باکتری رایج است که می تواند دهان را ترک کند و به طور بالقوه باعث گسترش سلول های سرطانی موجود در سایر نقاط بدن شود که در داخل سلول های سرطانی روده بزرگ قرار دارد.

 

منبع: ایسکانیوز

خواندن 21 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.