دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:21

چند باور اشتباه در مورد ایمپلنت سینه پس از سرطان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

ایمپلنت سینه پس از سرطان (سیلیکون یا سالین)، راهی مناسب برای بازسازی شکل سینه پس از عمل ماستکتومی است (ماستکتومی، جراحی برداشتن کل بافت سینه است. ماستکتومی به عنوان نوعی جراحی برای درمان یا جلوگیری از سرطان سینه در نظر گرفته می‌شود). در برخی موارد، بعد از عمل لامپکتومی نیز ممکن است ایمپلنت سینه انجام شود (جراحی حفظ پستان یا لامپکتومی سینه برای خارج کردن توده سرطانی سینه به کار گرفته می‌شود. در این عمل سینه حفظ شده، اما احتمال بازگشت سرطان تغییر نمی‌کند). هدف از ایمپلنت سینه پس از سرطان، افزودن حجم به سینه‌ی بازسازی شده است، اما همزمان ممکن است کار‌هایی مانند تغییر سایز سینه یا فُرم سینه‌ی جدید، و تقویت سینه‌ی مقابل برای هماهنگ کردن سایز نیز انجام شود. مثلا شاید شما انتخاب کنید که لیفت سینه، کاهش حجم سینه و یا افزایش سایز سینه روی سینه‌ی دیگر انجام دهید تا سینه‌های‌تان متقارن شوند.

 

باور اشتباه: عمل بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان عملی است که فقط یک بار باید انجام شود

واقعیت: ممکن است برای رسیدن به نتیجه‌ای دلخواه و ایده آل به چند عمل جراحی نیاز داشته باشید. جراح پلاستیک بعد از ماستکتومی، با برداشتن عضله‌ای در سینه که طی ماستکتومی برداشته نشده، و انتقال آن مستقیما به زیر پوست، بافت سینه را بازسازی می‌نماید. سپس یک ایمپلنت سینه زیر این عضله قرار داده می‌شود. بافت یک سینه‌ی طبیعی، روی عضله قرار دارد.

اولین عمل جراحی می‌تواند ماستکتومی و جاگذاری تیشو اکسپندر در زیر عضلات سینه باشد. سپس، پوست و عضله‌ی بیمار طی چند مرحله کشیده می‌شود تا جای خالی برای ایمپلنت باز شود. اکسپندرها، کیسه‌هایی بادکنک مانند هستند که تدریجا باز و بزرگ می‌شوند تا به سایز مورد نظر برای بازسازی سینه برسند. عمل جراحی ثانویه شامل برداشتن اکسپندر‌ها و قرار دادن ایمپلنت سینه می‌شود. عمل جراحی سوم نیز شامل بازسازی نوک سینه می‌شود. بازسازی نوک سینه زمانی است که جراح پلاستیک، با استفاده از بافتی که از بدن خودتان گرفته شده، برای سینه نوک می‌سازد. البته همه نیاز ندارند تمام مراحل را انجام بدهند.

 

باور اشتباه: بعد از جاگذاری ایمپلنت سینه پس از سرطان، ایمپلنت دائمی خواهد بود.

واقعیت: همه‌ی ایمپلنت‌ها در نهایت پاره می‌شوند؛ بنابراین ایمپلنت، طول عمر محدودی دارد که معمولا چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ سال است. احتمال پارگی ایمپلنت تقریبا یک درصد در هر سال است، اما بعد از ۱۰ سال، این احتمال بیشتر خواهد شد. شما می‌توانید انتظار داشته باشید ایمپلنت‌تان حدودا ۱۰ تا ۱۵ سال سالم باقی بماند. از آنجایی که یک زن همیشه هم نمی‌تواند احساس کند یا ببیند چه زمانی ایمپلنت‌هایش پاره شده، ممکن است هر دو سه سال یک بار به ام آر آی نیاز باشد تا هر گونه علامتی از بروز مشکل در ایمپلنت‌ها بررسی شود.

همیشه توصیه می‌شود برای بررسی و پیگیری وضعیت ایمپلنت‌های خود به طور منظم به جراح‌تان مراجعه کنید. علاوه بر پارگی، احتمال بروز سایر مشکلات نیز وجود دارد، مانند عفونت، انقباض کپسول، و یا حتی یک لنفومای نادر مرتبط با ایمپلنت که باید به طور دوره‌ای توسط جراح ارزیابی شود.

 

باور اشتباه: اگر عمل بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان انجام دهید، تشخیص سرطان سینه در آینده دشوار خواهد بود

واقعیت: شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد بازسازی سینه از هر نوعی، تشخیص سرطان را با اختلال روبرو می‌کند. بیماران باید طی سال‌های باقی عمر خود به طور پیوسته تست‌های تشخیصی و غربالگری را انجام بدهند، حتی اگر ماستکتومی شده باشند. ضمنا باید بدانید که بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان، مانعی بر سر راه درمان‌های سرطان ایجاد نمی‌کند. پزشکان هرگز درمان سرطان را به خاطر بازسازی سینه به تاخیر نمی‌اندازند. یادتان نرود که هدف اصلی، درمان سرطان است؛ بنابراین بازسازی سینه هرگز نباید به به درمان سرطان الویت داشته باشد.

 

باور اشتباه: هر خانمی کاندید ایمپلنت سینه پس از سرطان نمی‌تواند باشد

 

واقعیت: فرقی نمی‌کند در چه مرحله‌ای هستید: طی کورس‌های درمانی‌تان یا اینکه درمان را به پایان رسانده‌اید، بیشتر خانم‌ها کاندید بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان هستند. حتی اگر شما برای عمل بازسازی سینه آمادگی نداشته باشید، باز هم باید جهت بررسی گزینه‌هایی که دارید به جراح پلاستیک مراجعه کنید. ایمپلنت سینه پس از سرطان یا بازسازی سینه می‌تواند همزمان با ماستکتومی یا با تاخیر بعد از عمل انجام شود. بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان، بخشی از پروسه‌ی درمان است.

 

باور اشتباه: ایمپلنت سینه پس از سرطان، تنها راه بازسازی سینه است

واقعیت: هر چند بیشتر خانم‌ها واجد شرایط برای ایمپلنت سینه پس از سرطان هستند تا سینه را بازسازی کنند، اما روش‌های دیگری نیز وجود دارد. علاوه بر ایمپلنت سینه پس از سرطان، راه دیگر، برداشتن بافت از قسمتی دیگر از بدن، مثلا شکم، باسن و یا کمر و استفاده از آن برای ساختن سینه‌ای جدید است. راه‌های گوناگونی برای بازسازی سینه وجود دارد که هر یک طول مدت جراحی، طول مدت ریکاوری و نتیجه‌ی خاص خود را دارند؛ بنابراین بیمار باید در مورد مناسب‌ترین راه بازسازی سینه پس از سرطان با پزشک مشورت نماید.

 

خواندن 17 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.