چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 09:30

تشخیص سرطان با تصویربرداری ام ‌آر آی هوشمند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 مطالعات نشان می‌دهد نوعی اسکن MRI هوشمند که برای تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود، قادر به تشخیص علائم تهاجمی سرطان به ویژه در کودکان است و می‌تواند برای درمان هدفمند سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش ساینس‌دیلی، این روش تصویربرداری هوشمند T۱ mapping نام دارد و عموما برای ارزیابی بیماری‌های قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش چگونگی تعامل مولکول‌های آب در سطح میکروسکوپی در سلول‌ها بررسی می‌شود و می‌تواند آسیب‌های وارده به بافت عضلات قلب را ارزیابی کند.
مطالعات محققان انستیتو تحقیقات سرطان لندن نشان می‌دهد این روش می‌تواند بینش عمیقی در مورد زیست‌شناسی سرطان‌های کودکان و اتخاذ روش‌های درمان صحیح در اختیار محققان قرار دهد.
محققان این روش را برای تشخیص نوعی تومور در کودکان به نام نوروبلاستوما پیشنهاد می‌دهند. نوروبلاستاما یکی از شایع‌ترین تومورهای بدخیم کودکان است که بیشتر در ناحیه شکم دیده می‌شود و با علائمی مانند برآمدگی غیرمعمول در ناحیه شکم، تب، اسهال، فشارخون بالا ، ضربان سریع قلب، سرخی پوست، گرگرفتگی و تعریق در کودک همراه است.
بررسی مدل‌های حیوانی نشان می‌دهد T۱ mapping می‌تواند تصویر شفافی از خصوصیات میکروسکوپی و فیزیکی تومور به دست دهد. از طرفی با استفاده از این روش می‌توان درمان‌ هدفمندی انتخاب و پیشرفت آن را مورد بررسی قرار داد.
نتایج این مطالعه در نشریه Cancer Research منتشر شده است.

 

منیع: ایرنا

خواندن 7 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.