دوشنبه, 26 خرداد 1399 ساعت 08:14

دردسرهای بزرگِ زگیل‌های کوچک تناسلی!

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بوشهر دکترای تخصصی زیست‌شناسی می‌گوید یک تماس پوستی ساده می‌تواند ویروس زگیل تناسلی را منتقل کند و تقریبا ۹/۹۹ درصد سرطان‌های دهانه رحم از طریق این ویروس ایجاد می‌شود.
حبیبه زارع در گفت‌وگو با ایسنا درباره بیماری زگیل تناسلی عنوان کرد: متاسفانه این ویروس با وسایل جنسی هم منتقل می شود، در واقع تماس پوستی ساده باعث انتقال این ویروس خواهد شد. باید گفت که تقریبا ۹/۹۹ درصد سرطان های دهانه رحم از طریق این ویروس ایجاد می شود و شما هیچ سرطانی را پیدا نمی کنید که علت آن به این خوبی پیدا شده باشد.
وی ادامه داد: تنها سرطانی که صد درصد با ویروس ارتباط دارد و می توان آن را کنترل کرد سرطان دهانه رحم است.
دکترای تخصصی زیست شناسی تاکید کرد: راه اصلی انتقال بیماری کمتر شناخته شده زگیل تناسلی، رفتارهای جنسی پر خطر است و در کشور ما قربانی اصلی آن زنان هستند.
زارع با اشاره به عفونت HPV یا زگیل تناسلی به عنوان شایع‌ترین عفونت منتشر شده از طریق رابطه جنسی در دنیا گفت: امروزه جوانان زیادی را در مطب‌های تخصصی زنان و یا کلینیک‌های ارولوژی مشاهده می کنیم که مبتلا به زگیل تناسلی شده و با نگرانی برای درمان مراجعه می کنند. با این شرایط بهتر است در مورد همه بیماری‌ها نتیجه تحقیقات و اطلاعات لازم گفته شود چرا که پیشگیری بهتر از درمان است و اطلاع رسانی نحوه انتقال ویروس نقش مهمی در جلوگیری از انتقال و انتشار آن دارد.

زنان تنها قربانیان زگیل تناسلی نیستند
عضو انجمن نانو دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: زنانی که همسرانشان چندین شریک جنسی دارند بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند و اگر از بد حادثه به نوع خطرناک ویروس دچار شوند به سرطان دهانه رحم مبتلا خواهند شد. هرچند زنان تنها قربانیان زگیل تناسلی نیستند و مردها هم ممکن است به این ویروس گرفتار شوند.
عضو هیئت علمی زیست شناسی دانشگاه پیام نور بوشهر یادآور شد: پزشکان می گویند ۹۹ درصد بیمارانی که به سرطان رحم مبتلا می‌شوند بدون آنکه بدانند ویروس HPv در بدن داشته اند، ویروسی که همان زگیل تناسلی است و با یک آزمایش ساده می شود آن را مهار کرد و اتفاقا واکسن هم دارد. آدم های زیادی حتی از وجود این بیماری بی اطلاع هستند چه برسد به اینکه بدانند زگیل تناسلی واکسن دارد.  

راه انتقال از تماس جنسی تا تماس پوست با پوست
دکترای تخصصی زیست شناسی اظهار کرد: تاکنون حدود صد گونه از زگیل تناسلی شناخته شده و تقریبا ۴۰ درصد از آن می تواند از راه تماس جنسی منتقل شود. تا قبل از این تنها روش شناخته شده انتقال این ویروس تماس جنسی بود اما حالا پزشکان متخصص دریافته اند که تماس پوست با پوست نیز می تواند این ویروس را منتقل کند.
حبیبه زارع در رابطه با راه‌های انتقال این ویروس افزود: کارهایی که باعث انتقال این ویروس می شود رفتن به اپیلاسیون و اماکن عمومی مثل استخر است که در این نقاط ممکن است دستگاه تناسلی با ویروس ارتباط مستقیم پیدا کند.
وی در خصوص اپیدمیولوژی یا وسعت گسترش این ویروس در مناطق مختلف عنوان کرد: با سنجش آمار درمی‌یابیم که مثلا در چین ۱۵ درصد است و از هر صد زن ۱۵ نفر به این بیماری مبتلا هستند. در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار در ایران، مطالعه‌ای با کمک آژانس بین المللی ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت ﺳﺮﻃﺎن انجام شد و مشخص شد ۷/۷ درصد زنان به این بیماری مبتلا هستند و جالب است بدانیم در شهرهای مذهبی که اهمیت خانواده بیشتر است و مردان به همسران قانونی خود وفادار هستند آمار این بیماری صفر گزارش شده است.

زگیل تناسلی و بروز سرطان‌های مختلف
عضو انجمن نانو دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مورد اهمیت این ویروس خاطرنشان کرد: اول اینکه ابتلا به ویروس مثل تیپ ۶ و ۱۱ و ۳۱ می تواند زگیل تناسلی ایجاد کند که از نظر ظاهری مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می کند، از همه بدتر انواع پر خطر آن یعنی ویروس ۱۸، ۱۶، ۵۴، ۳۳ و ۵۸ است که می تواند موجب ابتلا به بروز سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان پروستات، مقعد و آلت تناسلی در آقایان شوند و در هر جنس مرد و زن می تواند باعث ایجاد سرطان حلق و مری و ارگان‌های دیگر شود.
این متخصص با اشاره به آمار به دست آمده از جوامعی که رفتارهای پرخطر نهادینه شده است، گفت: در میان جوامعی که بی بندو باری جنسی و فساد افسارگسیخته وجود دارد مبتلایان به این ویروس بیشتر دیده می شود. خوشبختانه کشور ایران تاکنون جرء کشورهایی است که میزان شیوع این بیماری در آن بالا نیست اما نمی توان کتمان کرد که نگرانی وجود ندارد برای مثال در اسپانیا به عنوان یک کشور اروپایی شیوع این بیماری از ایران کمتر است.

راه های پیشگیری از این ویروس چیست
زارع یادآور شد: مهم‌ترین روش پیشگیری از این ویروس اجتناب از رفتارهای پر خطر و پایبندی و وفاداری به خانواده و همسر و روش دوم واکسیناسیون است؛ اما واکسیناسون علیه هشت نوع از این ویروس ایمنی ایجاد می کند به شرطی که این واکسن قبل از شروع روابط جنسی تزریق شود یعنی بهتر است در دخترهای ۱۲ تا ۲۶ ساله تزریق شود ولی بعد از آن دیگر کارایی خود را از دست می دهد.
عضو هیئت علمی زیست شناسی دانشگاه پیام نور استان بوشهر گفت: روش پیشگیری دیگر زگیل تناسلی تست پاپ اسمیر است یعنی تشخیص زودهنگام ضایعات سرطانی و ابتلا به آن که خانم ها بعد از ۳۰ سالگی هر پنج سال می توانند این آزمایش را انجام بدهند که اگر جواب آن مثبت بود راه های کنترل بیماری شروع می شود اما متاسفانه در آقایان نوع پر خطر هیچ علائمی ندارد و معمولا وقتی مراجعه می کنند که مبتلا به سرطان شده اند.

می توان جلوی رشد زگیل تناسلی را گرفت
وی در خصوص اهمیت آگاهی دادن جوانان بیان کرد: نه تنها درباره زگیل تناسلی بلکه درباره همه ویروس ها و عفونت هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود باید به جوانان آگاهی داده شود، بیشتر مبتلایانی که به ما مراجعه می کنند اصلا روش محافظت از خود را نمی دانند و بنابراین وقتی مبتلا می شوند چون می دانند این بیماری انگ بزرگ بی بندباری را برای آنها به همراه دارد به دلیل فشار ناشی از این مشکل افسرده می شوند و گاهی دست به خودکشی می زنند و از همه بدتر اگر افراد مبتلا به این ویروس ازدواج کنند می توانند این ویروس را منتقل کنند.
این دکترای زیست شناسی توصیه کرد: به ازای هر ۲ یا ۳ دبیرستان دخترانه باید یک مامای مدرسه داشته باشیم تا دختران ما را برای خود مراقبتی از رفتارهای پرخطر توانمند و آگاه کرده و همین طور آنها را با ایفای نقش مادری و همسری آشنا کند. درباره دبیرستان های پسرانه نیز ما می توانیم برای هر ۳ یا ۴ دبیرستان یک کارشناس ارشد بهداشت عمومی داشته باشیم که دوره دیده باشد و به سوالات پسران جوان پاسخ دهند و خود مراقبتی و توانمندسازی برای پیشگیری از این بیماری را به آنها آموزش دهند.
حبیبه زارع تصریح کرد: زگیل تناسلی را می توان کنترل کرد و جلوی رشد آن را گرفت اما مسئله اصلی اینجاست که هنوز به طور جدی درباره این ویروس فرهنگ سازی نشده است بیشتر پزشکان و محققان به این باور رسیده اند که اگر جلوی پیشرفت این بیماری را نگیریم این بیماری روزی از ایدز هم پیشی خواهد گرفت.

 

منبع: ایسنا

خواندن 35 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.