چهارشنبه, 07 خرداد 1399 ساعت 09:40

عوامل تهدیدکننده برای ابتلا به سرطان ریه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سرطان ریه بین زنان و مردان از عوامل اصلی مرگ است و بیشتر از مجموع قربانیان سرطان پروستات، سینه و روده بزرگ قربانی می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۲۱۳ هزار مورد جدید سرطان ریه و بیش از ۱۶۰ هزار مرگ در اثر سرطان ریه ثبت شود.
با این حال خبر خوب این است که تعداد افراد جدید مبتلا به سرطان ریه از سال ۱۹۸۰ رو به کاهش است و از سال ۱۹۹۰ مرگ در اثر سرطان ریه کاهش یافته است. دلیل اصلی این موضوع کاهش شیوع استفاده از دخانیات است.


به جز مصرف دخانیانت عوامل دیگری که باعث سرطان ریه می‌شود به این شرح است:
قرار گرفتن در معرض دود سیگار
قرار گرفتن در معرض آزبست و رادون
سابقه خانوادگی
آلودگی هوا
مصرف دخانیات دلیل ۹۰% از سرطان‌های ریه است. به محض ترک سیگار، احتمال ابتلا به سرطان ریه در فرد مبتلا کاهش می‌یابد و می‌توان از آسیب‌های بعدی جلوگیری کرد.
سرطان پروستات
سرطان پرسوتات رایج‌ترین سرطان در بین مردان است. سرطان پروستات بعد از سرطان ریه بیشترین قربانی را در بین سرطان‌ها می‌گیرد.
هنوز اطلاعات کافی درباره علل اصلی ابتلا به سرطان پروستات در دست نیست. با این حال این سرطان اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود قابل درمان است. سرطان پروستات تا زمانی که در قسمت‌های دیگر بدن گسترده نشود نشانه‌ای ندارد.
متخصصین توصیه می‌کنند که مردان از سن ۵۰ سالگی آزمایش‌های مربوط به سرطان پروستات را به طور منظم بدهند تا در صورت ابتلا به سرطان پروستات بتوانند آن را به سرعت درمان کنند.

خواندن 17 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.