چهارشنبه, 06 فروردين 1399 ساعت 12:36

جقدر احتمال دارد شما به سرطان رحم مبتلا باشید

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عوامل بسیاری می توانند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهند اما نمی توان گفت وجود این عوامل قطعا به معنای ابتلا به سرطان رحم است . بسیاری از زنان با وجود داشتن عوامل خطر هیچگاه به سرطان آندومتر مبتلا نمی شوند و برخی از زنان مبتلا به سرطان آندومتر هم هیچ عامل خطر شناخته شده ای ندارند.

اما لازم است که به این عوامل خطر ساز توجه کنیم و در صورت داشتن این موارد پیگیری های لازم را انجام دهیم و معاینات دوره ای و آزمایشات غربالگری را جدی بگیریم .

سن: با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان رحم افزایش می یابد. سرطان رحم اغلب در زنان در سنین یائسگی رخ می دهد .
وزن: در مقایسه با زنانی که در محدوده وزن سالم هستند، سرطان رحم در زنان دارای اضافه وزن (دارای BMI ۲۵تا ۲۹.۹) دو برابر بیشتر است و در زنان چاق ( دارای BMI بیشتر از ۳۰ ) بیشتر از سه برابر است.
علاوه بر این اضافه وزن همراه با افزایش سن و یا افزایش و کاهش مکرر وزن در طول زندگی،خطر ابتلا به سرطان رحم را پس از یائسگی افزایش می دهد .

- قرار گرفتن در معرض هورمون استروژن
– استروژن درمانی پس از یائسگی

– شروع قاعدگی در سنین پایین ( قبل از ۱۲ سالگی ) یا یائسگی در سنین بالا ( بعد از ۵۵ سالگی )

– مصرف داروی تاموکسیفن: این دارو برای کمک به پیشگیری و درمان سرطان پستان استفاده می شود. تاموکسیفن به عنوان یک ضد استروژن در بافت پستان عمل می کند اما در رحم مثل استروژن عمل می کند. این دارو در زنانی که در معرض یائسگی قرار دارند، خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد. اما برای مصرف این دارو باید همه مزایا و خطرات را در نظر گرفت و در صورت مصرف ، لازم است سالانه معاینات زنان را انجام دهید و هرگونه خونریزی غیر طبیعی را با پزشک در میان بگذارید.

– نداشتن حاملگی: زناني که در طول زندگی،هیچ بارداری نداشته اند در معرض خطر بالاتري هستند، به خصوص اگر نابارور باشند (قادر به باردار شدن نباشند)

– تومورهای خاص تخمدان: نوع خاصی از تومور تخمدان، با ایجاد استروژن و عدم تعادل هورمون ها می تواند آندومتر را تحریک کند که ممکن است منجر به سرطان رحم شود.

– سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارای سطوح هورمون غیرطبیعی مثل آندروژن بالا (هورمونهای مردانه) و استروژن و سطوح پایین پروژسترون هستند. افزایش استروژن نسبت به پروژسترون می تواند احتمال ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد. PCOS همچنین یکی از دلایل ناباروری در زنان است

رژیم غذایی و ورزش: رژیم غذایی با چربی بالا می تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها را افزایش دهد، از جمله سرطان آندومتر. از آنجا که غذاهای چرب غذاهای پر کالری هستند، یک رژیم غذایی با چربی بالا می تواند به چاقی منجر شود که یک عامل خطر شناخته شده سرطان آندومتر است.
همچنین بسیاری از مطالعات نشان داده اند زنانی که ورزش می کنند بسیار کمتر از زنانی که بیشتر وقت خود را بی حرکت هستند در معرض خطر سرطان رحم هستند .

دیابت نوع دو : سرطان رحم در زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ دو برابر بیشتر است . دیابت نوع ۲ در افرادی که دارای اضافه وزن و فعالیت کمتری هستند بیشتر رخ می دهد که این دو هم عوامل خطر برای سرطان رحم هستند .


تاریخچه خانوادگی: داشتن بستگان نزدیک با سرطان آندومتر یا سرطان کولورکتال
سابقه سرطان سینه یا تخمدان در گذشته

سابقه هیپرپلازی ( رشد بیش از حد و غیر طبیعی سلول ها ) رحم در گذشته


پرتودرمانی در ناحیه لگن برای درمان سایر سرطان ها

خواندن 63 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.