چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 08:37

برنامه‌های شهرداری تهران در هفته ملی سرطان اعلام شد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: برنامه‌های این نهاد به مناسبت هفته ملی سرطان(اول تا هفتم بهمن) در قالب همایش‌ها، کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه‌های هنری در سطح مناطق ۲۲گانه پایتخت با هدف افزایش آگاهی شهروندان در مورد بیماری سرطان و راه‌های تشخیص به موقع و زودهنگام این بیماری برگزار می‌شود.
روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری اظهارداشت: اداره کل سلامت شهرداری تهران با هدف تحقق شعار «تهران؛ شهری برای همه» و به منظور تلاش در راستای آگاه‌سازی و حساس‌سازی جامعه در خصوص سرطان، شیوه‌نامه هفته ملی سرطان را برای اجرا در سطح مناطق ۲۲ گانه تهران تدوین و ابلاغ کرده است.
وی، آگاه‌سازی را از برنامه‌های ضروری در طول هفته ملی سرطان عنوان کرد و گفت:برنامه‌های مناطق شامل برگزاری کارگاه‌های آموزشی در سطح محلات، برپایی همایش‌ها و نمایشگاه‌های هنری، ارائه خدمات سلامت محور مشارکتی و ارائه خدمات ویژه تفریحی گردشگری به افراد سرطانی است.
نصیری افزود: در زمینه اجرای ویژه برنامه‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت‌های شرکای اجتماعی نیز تقدیر از سازمان‌های غیردولتی و انجمن‌های مردم نهاد حوزه سرطان، برپایی میزهای خدمت سلامت و اجرای ویژه برنامه‌های گروه موسیقی همسرایان امید در برنامه‌ریزی‌های اداره کل سلامت شهرداری تهران در هفته ملی سرطان جایگاه ویژه دارند.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران، افزایش آگاهی شهروندان در مورد بیماری سرطان و راه‌های تشخیص به موقع و زودهنگام این بیماری در جهت پیشگیری، تلاش برای تغییر نگرش شهروندان در خصوص بیماری سرطان، جلب مشارکت جامعه مدنی در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن، افزایش انگیزه عمومی شهروندان برای پیشگیری و کنترل این بیماری و توسعه محیط‌های حامی سلامت با تاکید بر عوامل تعیین‌کننده سلامت شهری را از اهداف برنامه‌های شهرداری تهران در هفته ملی سرطان عنوان کرد.
وی اظهارداشت: شناسایی، آموزش و جلب مشارکت شهروندان در قالب عضویت کانون‌های داوطلبانه، ارتقای نقش سازمان‌های غیردولتی و انجمن‌های مردم‌نهاد حوزه سرطان در جهت انجام مداخلات اجتماعی، هم‌افزایی و حمایت شبکه سازمان‌های دولتی و غیردولتی حوزه سرطان و جلب مشارکت سیاستگزاران و مجریان سلامت (درون و برون‌بخشی) در کنترل عوامل خطر سرطان از دیگر اهداف برگزاری این برنامه‌هاست.
نصیری با اعلام اینکه در برگزاری ویژه برنامه‌های هفته ملی سرطان شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان مشارکت دارند، افزود: دبیرخانه ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی، واحدهای تابعه شهرداری تهران، ادارات سلامت مناطق ۲۲گانه، خانه‌های سلامت ۳۵۲گانه و کانون‌های۱۰ گانه شهر تهران مشارکت دارند.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران بیان کرد: هدف از برگزاری هفته ملی سرطان تلاش برای حفظ جان انسان‌ها از میلیون‌ها مرگ و میر قابل پیشگیری به واسطه بروز انوع سرطان، از طریق ارتقای سطح آگاهی، آموزش درباره سرطان و ترغیب افراد برای انجام اقدامات پیشگیرانه است.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سرطان زندگی فرد مبتلا را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد، تمام شهروندان توانایی انجام فعالیت‌های گوناگون در این زمینه را برای کاهش تأثیر سرطان بر زندگی افراد، خانواده‌ها و جوامع دارند.
نصیری با اشاره به اینکه هفته ملی سرطان فرصتی برای بازتاب این مهم است که هر فرد می‌تواند چه کاری در زمینه بیماری سرطان انجام دهد، اظهارداشت: هفته ملی سرطان فرصت آزمودن راهکارهای کنترل این بیماری است و هدف همه ما اطمینان از این است که افراد کمتری به این بیماری مبتلا شوند و افراد بیشتری به طور موفقیت‌آمیزی درمان شوند و افراد مبتلا کیفیت زندگی بهتری در طول درمان و بعد از آن داشته باشند.
وی با اشاره به شعار هفته ملی سرطان با عنوان «سرطان قابل پیشگیری و درمان است؛ با خود مراقبتی و امید» گفت: چندسالی است اول تا هفتم بهمن ماه در سراسر کشور هفته ملی سرطان برگزار می‌شود و تنها زمانی است که به بهانه آن می‌توانیم علیه اپیدمی سرطان در کشور یکپارچه شویم.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران بیان کرد: سرطان و تشخیص زودهنگام آن، پیشگیری از سرطان و محیط سالم، پیشگیری از سرطان و زندگی اجتماعی و معنوی سالم، سرطان و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه، پیشگیری از سرطان و شیوه زندگی سالم، سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران و خانواده‌ها و سرطان و نقش نهادهای دولتی و حاکمیتی به ترتیب عناوین روز شمار هفته ملی سرطان هستند.
نصیری در تشریح پیام‌های ویژه برنامه های هفته ملی سرطان برای نوجوانان و جوانان گفت: سرطان قابل پیشگیری است، اولین پک سیگار، شما را به دنیای دود وارد می‌کند؛ دنیایی که پیداکردن راه خروج از آن دشوار است از جمله پیام‌های هفته ملی سرطان در حوزه جوانان و نوجوانان است.

وی، پیام‌های حوزه بیماران و خانواده‌ها را سرطان مساوی مرگ نیست، با خود مراقبتی و امید می‌توان سرطان را نیز به زانو در آورد و شاید ابتلا به سرطان، آغازی دوباره باشد، عنوان کرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد که بتوان با آموزش و خودمراقبتی در کاهش ابتلای افراد به سرطان موثر بود.

خواندن 11 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.