دوشنبه, 11 آذر 1398 ساعت 08:51

9 عادت روزانه­ ای که نمی­ دانید به سلامتی شما آسیب می­ زنند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: درحالیکه اکثر مردم می­ دانند سیگارکشیدن برای سلامتی ­شان مضر و خوردن زیاد  برای اندازه دور کمرشان خوب نیست، اما عادت­ های کوچک بد دیگری نیز وجود دارند که به زندگی­شان آسیب می­ زنند.
تشخیص برخی از این عادت­ ها کار دشواری است، بخصوص اگر این ها بخشی از زندگی عادی شما شده باشند. شما فوراً متوجه آثار زیان­ آورشان نمی­شوید. اما، آنها با گذشت زمان به طور منفی بر روی روابط، سلامت جسمی و بهزیستی روانی ­تان تاثیر خواهند گذاشت. سایت پزشک خوب به عنوان مرجع پزشکی و روانشناسی لیستی از این عادات منفی را تهیه کرده است. می توانید ببینید آیا به طور مستمر هیچ یک از این کارها را انجام می­دهید یا خیر.

داشتن استرس در محل کار
فکرکردن به پیشامد استرس ­آوری که در گذشته­ تان اتفاق افتاده­است ـ پنج سال پیش باشد یا پنج دقیقه پیش ـ برای بهزیستی روانی شما خوب نیست. طبق مطالعه ­ای در سال 2017 که در مجله تحقیق و درمان رفتاری چاپ شده­است، نشخوار فکری (فرد به جای اینکه راه حلی برای نگرانی های خود بیابد به طور جبری بر روی آنها تمرکز می کند) منجر به تشدید علایم افسردگی می­شود. هرچه مردم بیشتر به یک پیشامد استرس ­آور فکر کنند، احتمال بیشتری دارد که افسرده شوند. محققین یافته ­اند که کاهش نشخوار فکری به تسکین حالت افسردکی کمک کرده است.
بدانید در طول روز چه مدت به پیشامدهای استرس ­آور در زندگی­تان فکر می­کنید. درعوض اینکه چیزهایی را که نمی­توانید تغییر دهید در ذهن خود تکرار کنید، متعهد باشید تا انرژی­تان را صرف اهداف باارزش ­تر بکنید ـ مانند برنامه­ریزی برای آینده یا لذت­ بردن از اکنون. اگر به طور مداوم از مشکلات مربوط به استرس رنج می‌برید، می‌توانید با مراجعه به روانشناس خوب به رفع مشکل خود بپردازید.

    استفاده از خود ـ انتقادی
ـ انتقادی شدید می­تواند عادتی مادام­العمر باشد، چه هر موقع که اشتباهی می­کنید خودتان را احمق بنامید یا وقتی که از جلوی آینه رد می­ شوید هر نقصی را که می­بینید نشان دهید.
سرزنش­کردن و نااُمیدکردن خودتان به سلامت روان شما آسیب می­زند. طبق مطالعه­ای در سال 2014 که در شخصیت و تفاوت­های فردی چاپ شده است، خود ـ انتقادی شدید علایم افسردگی را تشدید می­کند.
از سوی دیگر، خود ـ دلسوزی[1] با سلامت روان­شناختی بیشتر و تاب­­آوری[2] پیوند داشته است.
تغییر طرز فکرتان به شما کمک می­کند تا احساس بهتری داشته باشید. این عادت سختی است که از بین بردن آن دشوار است، اما با تلاش آگاهانه می­توانید یاد بگیرید مکالمه درونی محبت­آمیزتری داشته باشید.

    بی­ هدف در رسانه ­های اجتماعی بالا و پایین رفتن
گذراندن وقت در رسانه­های اجتماعی ممکن است برای سلامت ذهنی­ شما مضر باشد، چه در فیس­بوک بالا و پایین بروید یا از بازی در پینترست لذت ببرید.
برخلاف انتظار، مطالعات نشان داده اند که رسانه ­های اجتماعی به حس انزوا منجر می­ شوند. هرچه مردم زمان بیشتری را در رسانه­ های اجتماعی سپری کنند، بیشتر احساس انزوای می­کنند. و انزوای اجتماعی برای بهزیستی ذهنی و جسمی شما مضر است.
نگاه ­کردن به پست­های افراد دیگر در رسانه ­های اجتماعی، چه عکس تعطیلات یا تصویر ماشین جدیدشان باشد، احتمالاً سبب می­شود به این نتیجه برسید که زندگی شما مانند زندگی دوستان­تان نیست. و تحقیقی نشان می­دهد که حسادت به دوستان­تان در رسانه ­های اجتماعی خطر افسردگی را در شما افزایش می­دهد.
بعلاوه، طبق مطالعات انجام ­شده اکثر افراد معتقدند رسانه­های اجتماعی به آنها کمک می ­کنند تا احساس بهتری داشته باشند ـ بنابراین آنها بیشتر از این رسانه­ها استفاده می کنند. اما، درواقعیت، محققین یافته­ اند که سپری­کردن وقت در رسانه ­های اجتماعی خُلق افراد را تنگ می­کند.
درعوض اینکه ساعت­ها در رسانه­های اجتماعی بالا و پایین بروید، بهتر است وقت و انرژی خود را در تعاملات حضوری با دیگران سرمایه ­گذاری کنید. با دوستی نهار بخورید، به کسی تلفن بزنید، یا با خانواده گسترده[3] خود برنامه شام بگذارید. تعاملات اجتماعی واقعی تا حد زیادی بهزیستی شما را بهبود می­ بخشند.

    شب­ها تا دیروقت بیدار ماندن
شاید فکر کنید اگر 30 دقیقه دیرتر بخوابید، می­توانید قبل از خواب چند کار دیگر را نیز انجام دهید. و شاید فکر کنید اگر صبح دیرتر از خواب بیدار شوید می­توانید کمی بیشتر استراحت کنید.
اما مطالعات نشان می­دهند که زمان خواب شما تقریباً به اندازه مدت زمانی که می ­خوابید مهم است. تا دیروقت بیدارماندن و صبح دیر از خواب بلندشدن این احتمال را بالا می­برد که طی روز تصمیمات ضعیفی در ارتباط با سلامتی خود بگیرید.
طبق مطالعه­ای در سال 2016 که در آکادمی طب خواب آمریکا چاپ شده­است، تا دیروقت بیدار ماندن با مصرف بیشتر غذاهای پرچرب و مصرف کمتر سبزیجات رابطه دارد، بخصوص در مردان. بعلاوه، افرادی که شب­ها دیر به تخت می­روند و دیر می­خوابند احتمال کمتری دارند که به فعالیت­های فیزیکی بپردازند.
اگر مانند جغدها تا دیروقت بیدار هستید، در آغاز کار سختی است که عادت کنید در زمان مناسب به تخت بروید و صبح زود از خواب بلند شوید. اما با گذشت زمان، به برنامه جدید خود عادت می­کنید، و این کار به شما کمک می­کند تا طی روز تصمیمات بهتری در ارتباط با سلامتی خود بگیرید.

    پول خرج ­کردن
درحالیکه انگیزه ناگهانی خرید در خواروبار فروشی یا خرید آن­لاین شبانه برای یک لحظه احساس بهتری به شما می­دهد، اما از دست دادن پول­تان آثار زیان­ آوری در طولانی ـ مدت دارد. و شاید ورای محدودیت­های حساب بانکی ­تان خرج کنید.
بنابراین با حساب هزینه و درآمد، امور مالی­تان را کنترل کنید. نظم­دادن به امور مالی­تان ـ پول خرج­کردن براساس بودجه­تان ـ بر روی رضایت کلی شما از زندگی تاثیر مثبتی می­گذارد.

    تلویزیون تماشاکردن
درحالیکه اکثر مردم می­دانند اعتیاد به تلویزیون[4] برای بدن­شان مضر است، تحقیقی نشان می­دهد که تماشای زیاد تلویزیون برای مغز نیز زیان­ آور است.
طبق مطالعه ­ای در سال 2016 که در نشریه روانپزشکی جاما چاپ شده است، تماشای زیاد تلویزیون و فعالیت جسمی کم در اوایل بزرگسالی، با کارکردهای اجرایی[5] و سرعت پردازش پایین­تر در اواسط زندگی مرتبط هستند.
اینکه درعوض تماشای تلویزیون به فعالیت جسمی بپردازید عامل مهمی برای سلامت مغز است. بنابراین درعوض اینکه بعد از یک روز سخت کاری، تِلِپی روی مبل بیافتید، به پیاده­روی بروید یا در سالن ورزشی به ورزش بپردازید.

    حذف یک وعده غذایی
حذف وعده­های غذایی می­تواند بیشتر از آنچه فکر می­کنید زیان ­آور باشد، چه بدون خوردن صبحانه به سرعت از خانه بیرون بروید یا برای لاغرشدن دور کمرتان وعده نهار را حذف کنید.
طبق مطالعه­ ای در سال 2007 که در نشریه متابولیسم چاپ شده است، حذف یک وعده غذایی به معنی کالری کمتر نیست. اکثر مردم در وعده غذایی بعدی بیشتر غذا می­خورند تا وعده­ای را که حذف کرده­اند جبران کنند.
وقتی را به وعده­ های غذایی خود اختصاص دهید و به رژیم سالم خود پایبند باشید. خوردن غذا در فواصل زمانی منظم به شما کمک می­ کند تا طی روز پرانرژی و متمرکز باشید، همچنین به شما کمک می­کند تا وزن خوب خود را حفظ کنید.

    غذاخوردن هنگامی که گرسنه نیستید
دلایل بسیاری وجود دارد که بخواهید خوراکی کوچکی بخرید یا کمی دیگر غذا بخورید، وقتی واقعاً گرسنه نیستید. غذا­خوردن هیجانی، غذاخوردن دیروقت[6]، یا زیاد غذاخوردن در موقعیت­ های اجتماعی فقط چند دلیل این موضوع هستند که بیشتر از نیازتان غذا می­ خورید.
مصرف کالری زیاد سبب اضافه وزن می­شود. و وزن زیاد خطر بسیاری از بیماری­ها را افزایش می ­دهد، مانند:
    مانند نوع دوم دیابت
    فشار خون بالا
    بیماری قلبی و سکته مغزی
    آرتروز
    آپنه خواب
    انواع خاصی از سرطان
    بیماری کلیوی
برای حفظ وزنی خوب، مهم است که از غذا برای سوخت­رسانی به بدن استفاده کنید، درعوض اینکه از غذا برای پذیرایی یا کاهش استرس استفاده کنید. به زمان­هایی توجه داشته باشید که خوردن شما ناشی از گرسنگی زیستی نیست.
پیاده­روی، داشتن اوقات فراغت، یا مراقبه[7] را امتحان کنید برای اینکه با احساسات ناخوشایند مقابله کنید یا بدن خود را آرام کنید. با کاهش میزان کالری مصرفی می­توانید زندگی سالم­تر و طولانی­ تری داشته باشید.

    زیاد نشستن
اگر در اداره کار می­کنید، پس برای زمان­های طولانی پشت میز می­ نشینید. و نشستن به مدت زمان­ طولانی برای سلامتی شما خوب نیست.
رفتارهایی که مستلزم زیاد نشستن هستند با خطر زیاد مشکلات جسمی ارتباط دارند، مانند چاقی، دیابت نوع دو، و بیماری قلبی عروقی.
زیاد نشستن پشت میز کار برای سلامتی ذهنی شما نیز زیان­آور است. مطالعات نشان می­دهند افرادی که زیاد می­نشینند با خطر بالاتر ابتلا به افسردگی مواجه هستند. 
دست­کم یک ساعت فعالیت در روز کمک می­کند تا به آثار بسیار نشستن غلبه کنید. سعی کنید هر نیم ساعت، ده دقیقه از پشت میز بلند شوید و حرکت کنید تا بدن و ذهن­تان در وضعیت بهتری باشند.

خواندن 136 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.