دوشنبه, 11 آذر 1398 ساعت 08:26

استعمال سیگار عامل شیوع سرطان مردانه در خراسان شمالی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: خراسان شمالی رئیس انجمن بیماران سرطانی خراسان شمالی(عطوفت) گفت: سیگار عامل اصلی شیوع سرطان پروستات در این استان است.
حمید حریری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه بیشتر اوقات سرطان پروستات در مردها در سکوت شکل می گیرد، اظهارکرد: بروز سرطان پروستات در حال افزایش است و مردها می توانند با انجام خودمراقبتی ها از بروز آن جلوگیری کنند.
وی افزود: در حال حاضر 57 نفر از بیماران تحت پوشش این انجمن مبتلا به سرطان پروستات بوده اند.
حریری ادامه داد: مردهای بالای 40 سال هر دو تا سه سال باید یک مرتبه و مردهای بالای 50 سال به بالا هر سال یک مرتبه برای انجام غربالگری به پزشک مراجعه کنند.
وی بیان کرد: ژنتیک، استعمال سیگار، چاقی، تحرک کم از عوامل ایجاد کننده سرطان پروستات است.
به گفته رئیس انجمن بیماران سرطانی خراسان شمالی تغییر در دفع ادرار، منقطع شدن ادرار، بند آمدن ادرار، وجود خون در ادرار، داشتن درد مداوم در پشت مفصل ران، لگن و کمر از عوامل بروز این بیماری در مردها است.
وی تصریح کرد: داشتن فعالیت بدنی، انجام معاینه سالانه، کاهش مصرف گوشت و روغن حیوانی، داشتن وزن مناسب و استفاده از میوه و سبزی از عوامل پیشگیری بروز این بیماری است.
حریری تاکید کرد: باید به این نکته توجه داشت که بیماری پروستات با سرطان پروستات متفاوت است و باید این دو  مورد از یکدیگر تفکیک شوند.

خواندن 104 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.