چهارشنبه, 22 خرداد 1398 ساعت 06:32

پدر پیوند مغز استخوان کشور: 19 مرکز پیوند مغز استخوان در کشور فعال است

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

کلینیک امید تهران: پدر پیوند مغز استخوان کشور گفت: 19 مرکز پیوند مغز استخوان در کشور راه اندازی شده است که خوزستان و کرمانشاه از جمله فعال ترین مراکز پیوند هستند.

پروفسور اردشیر قوام زاده در آیین چهارمین سالگرد پیوند مغز استخوان خوزستان در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: 12 هزار پیوند مغز استخوان در کشور انجام شده است و بیماران نیازمند به پیوند بهتر است پیشنهاد پیوند کردن مغز استخوان را بپذیرند و هیچ مشکلی برای دهندگان ایجاد نمی شود.

وی افزود: پیوند مغز استخوان برای 70 نوع بیماری مختلف قابل انجام است و باید از سلول درمانی و سلول های بازساختی نیز در مراکز پیوند استفاده شود.

قوام زاده بیان کرد: ارزانترین و باصرفه ترین درمان، پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های بنیادی است چون بعد از گذشت 30 سال از انجام پیوندهای مغز استخوان حدود 67 تا 70 درصد زنده هستند و زندگی می کنند.

پدر پیوند مغز استخوان کشور ادامه داد: انشالله به زودی اتفاقات خوبی در حوزه تاثیر سلول درمانی در سرطان پستان و لنفوم به وقوع می پیوندد.

وی تاکید کرد: در خوزستان باید مرکزی برای ورزش و نرمش بیماران نیز ایجاد شود.

رییس مرکز پیوند مغز استخوان خوزستان نیز گفت: تاکنون 154 مورد پیوند مغز استخوان شامل 129 مورد پیوند در بزرگسالان و 25 مورد پیوند در کودکان دراین مرکز انجام شده که از این تعداد 39 مورد پیوند آلوژن و مابقی پیوند اتولوگ به ثبت رسید و میزان موفقیت در حد 90 درصد بوده است.

دکتراحمد احمد زاده دیلمی افزود: این مرکز از نظر امکانات جزء مراکز برتر کشور و از نظر تخصص از مراکز خوب کشور است.

دکتر نوذر درستان معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برای احداث بیمارستان سرطان با 400 تخت در خوزستان از ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) مجوز گرفته شده که امید است ظرف یک تا 2 ماه آینده کلنگ زنی شود.

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در حوزه سلامت نیز اظهار داشت: ضرورت ایجاد بانک پیوند در کشور و هر شهری از اولویت های بزرگ جامعه دانشگاهی است و درمان بیماری های ارثی و سرطانی نیازمند افزایش آگاهی عمومی و مشارکت جمعی و خیرین است.

وی ادامه داد: تلاش های زیادی در دانشگاه در سال های اخیر صورت گرفته و نشانه رسیدن دانشگاه به جایگاه حقیقی این است که امروز هیچ خوزستانی نیازمند انجام خدمات تخصصی و فوق تخصصی به خارج استان نیست.

خواندن 18 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.