چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 08:08

شناسایی منشا تومور کودکان با نوعی پروتئین مرتبط با سلول بنیادی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: محققان به نتیجه رسیدند که پروتئین‌های مربوط به سلول‌های بنیادی می‌توانند به شناسایی منشا تومورهای کودکان کمک کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول‌های بنیادی، پژوهش‌ها حاکی از این است که سارکوماها از سلول‌های بنیادی مزانشیمی منشأ می‌گیرند. با این حال، وجود سلول‌های بنیادی عصبی نیز در برخی از آنها مشاهده شده است. شناسایی و جداسازی سلول‌های بنیادی مزانشیمی و سلول‌های بنیادی عصبی نیاز به یافتن پروتئین‌های خاصی دارد که بوسیله هر دو نوع سلول بیان می‌شوند.
در مطالعه‌ای جدید محققان ۸ مارکر مختلف مربوط به هر دو نوع سلول را برای ۸۱ نمونه تومور سارکومایی بکار بردند. از طریق آنالیز کلاسترها (مارکرهای سطحی)، آنها داده‌ها را درون گروه‌هایی سازماندهی کردند که الگوهای مشابهی را نشان می‌دهند و در این میان دو زیر گروه از سارکوماهای کودکان شناسایی شد.
آنالیزهای بصری، کلاستری و آماری نشان داد که کلاسترها تومورها را به دو گروه تقسیم بندی می‌کنند که ES و USTS اغلب در گروه اول قرار می‌گیرند و این در حالی است که ERMS، ARMS، MPNST و SS در گروه دوم قرار می‌گیرند. بیان کاهش یافته CD۵۶ قویاً با کلاسترES/USTS مرتبط بود و ES و USTS بوسیله رنگ آمیزی CD۱۶۶ جداسازی می‌شوند و این در حالی است که بیان افزایش یافته این مارکر بیشتر مربوط به ES‌بود.
این مطالعه نشان دهنده مفید بودن مارکرهای سلول‌های بنیادی برای سارکوماهای کودکان بود و نشان می‌دهد که USTSها و ESها بسیار با هم مرتبط هستند و ممکن است بافت زایی و منشأ بافتی مشترکی داشته باشند.

خواندن 35 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.