چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 08:02

روش معاینه شخصی پستان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: چگونگی انجام دادن معاینه شخصی سینه توسط زنان و دختران را در ادامه این نوشتار می خوانید.
سرطان سینه از جمله شایع‌ ترین و بیشترین سرطان ها در زنان می باشد. این نوع سرطان از اهمیت خاصی برخوردار است. در اکثر مواقع سرطان‌ های سینه در زنان توسط خود بیمار تشخیص داده می‌ شود ؛ یعنی یک نشانه در فرد پیدا می گردد و موجب مراجعه شخص به پزشک متخصص می‌ شود. معاینه شخصی سینه باید توسط زنان صورت بگیرد تا از وجود نشانه ها با خبر شوند. برای آشنایی با راه های معاینه شخصی سینه در زنان با نیک صالحی همراه باشید.
سازمانهای پزشکی با تمامی توصیه های مربوط به معاینه شخصی سینه موافق نیستند؛ این روش می تواند برای زنان در دهه دوم زندگی یک گزینه محسوب شود.پزشکان بایستی در مورد مزایا و محدودیت های معاینه شخصی سینه با بیماران خود بحث و تبادل نظر نمایند.این عمل روشی برای بررسی تغییرات اتفاق افتاده (از قبیل توده، بخش های ضخیم شده و … ) در سینه می باشد.هرگونه تغییر غیرعادی بایستی به پزشک گزارش گردد. هنگام تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه، احتمال درمان آن به شدت افزایش می یابد.


معاینه شخصی سینه در مقابل آینه
مراحل کار عبارتند از:
۱- بالا تنه خود را لخت کرده و در اتاقی با نور کافی در برابر یک آینه بزرگ بایستید. به سینه های خود نگاه کنید.در صورتی که از نظر شکل یا اندازه با هم تفاوت دارند، نگران نباشید.
سینه بیشتر زنان دارای این حالت است. با قرار دادن بازوی خود در پهلویتان به آرامی شورع به بررسی هرگونه تغییر در اندازه، شکل، موقعیت یا پوست سینه نمایید.
پوست سینه را از نظر تراکم، افتادگی، زخم یا تغییر رنگ به دقت بررسی کنید.
نوک سینه ها را به دقت بازرسی کرده و به دنبال زخم، پوست پوست شدن یا تغییر جهت آنها باشید.

۲- سپس دستان خود را بر روی ران هایتان قرار داده و به شدت به سمت پایین فشار وارد کنید تا عضلات قفسه سینه در پشت سینه هایتان سفت گردد. به سمت دیگر بچرخید تا بتوانید بخشهای بیرونی تر سینه را نیز بررسی کنید.

۳- در این مرحله رو به سمت آینه خم شوید. شانه ها و آرنج خود را برای سفت کردن عضلات قفسه سینه بچرخانید. سینه هایتان به سمت جلو خواهند افتاد.

۴- اکنون دستها را پشت سر قلاب کرده و به سمت جلو فشار وارد کنید. مجددا برای بررسی بخشهای بیرونی سینه بچرخید تا اشراف کامل بر روی آنها داشته باشید. بررسی مرز زیرین سینه ها را فراموش نکنید. ممکن است نیاز باشد برای دیدن این منطقه سینه های خود را بالا ببرید.

۵- نوک سینه های خود را برای خروج مایع مورد بررسی قرار دهید. انگشت شست و اشاره خود را اطراف بافت نوک سینه قرار داده و به سمت بیرون بکشید. هرگونه خروج مایع را به دقت بررسی نمایید. این عمل را برای سینه دیگر نیز تکرار کنید.
معاینه شخصی سینه در زیر دوش

۶- اکنون زمان آن رسیده تا تغییرات موجود در سینه را احساس کنید. استفاده از آب و صابون جهت بررسی سینه ها می تواند کمک کننده باشد. وجود توده یا ضخیم شدگی را در ناحیه زیر بغل مورد بررسی قرار دهید. دست چپ را روی ران قرار داده و با دست راست زیر بغل ناحیه چپ بدن را احساس نمایید. کار را در سمت دیگر بدن نیز تکرار کنید.

۷- قسمت های فوقانی و تحتانی ترقوه را از جهت وجود توده یا هرگونه بخش ضخیم شده مورد معاینه قرار دهید.

۸- با دستان کف آلود، یکی از بازوها را پشت سر خود ببرید تا بافت سینه پراکنده گردد. از بخشهای مسطح انگشتان دست دیگر خود استفاده کرده و به آرامی بر روی سینه فشار وارد کنید. حرکت رو به بالا و رو به پایین را در راستای سینه از زیر سینه ها تا ترقوه انجام دهید. این الگوی حرکتی را تا پوشش کامل تمامی سینه ادامه دهید. همین روند را برای سمت دیگر بدن تکرار کنید.

۹- دراز کشیده و یک بالش کوچک یا حوله تا شده زیر شانه راست خود قرار دهید. دست راست خود را پشت سرتان ببرید. دست چپ را بر روی بخش فوقانی سینه راست قرار داده و با انگشتان و کف دست شروع به بررسی این بخش نمایید. لوسیون بدن می تواند برای تسهیل معاینه این بخش از بدن کمک کننده باشد.

۱۰- سینه خود را به صورت صفحه ساعت در نظر بگیرید. از موقعیت ساعت ۱۲ شروع کرده و با حرکات دایره ای کوچک به سمت ساعت ۱ بروید. این کار را تا رسیدن مجدد به ساعت ۱۲ ادامه دهید.
انگشتان خود را به صورت مسطح و در تماس دائم با سطح سینه نگه دارید. پس از کامل شدن دایره، به اندازه ۲٫۵ سانتی متر به سمت نوک سینه حرکت کرده و دایره دیگری را حول ساعت فرضی ایجاد کنید. تا پوشش کامل تمامی سینه این الگو را ادامه دهید. از بررسی بخش های بالایی و بیرونی که تا ناحیه زیر بغل گسترده شده اند، اطمینان حاصل کنید.


۱۱- انگشتان را مجددا به صورت صاف و مستقیما بر روی بالای نوک سینه قرار دهید. زیر ناحیه نوک سینه را از نظر وجود هرگونه تغییر بررسی کنید. به آرامی نوک سینه ها را به سمت داخل فشار دهید. این کار بایستی به آسانی انجام پذیرد.
مراحل ۹، ۱۰ و ۱۱ را بر روی سینه دیگر خود تکرار کنید.
جالب توجه است که احتمال وجود تومورهای سرطانی در بخش های معینی از سینه نسبت به سایر بخش ها بیشتر است.
در صورت تقسیم سینه به ۴ قسمت، احتمال تقریبی سرطانهای سینه در هر بخش (به صورت پادساعتگرد) عبارت است از:
– ۴۱ درصد، یک چهارم بیرونی و فوقانی
– ۱۴ درصد، یک چهارم درونی و فوقانی
– ۵ درصد، یک چهارم درونی و تحتانی
– ۶ درصد، یک چهارم بیرونی و تحتانی
– ۳۴ درصد، در ناحیه پشت نوک سینه
تقریبا نیمی از سرطانها در بخش بیرونی و فوقانی سینه به سمت زیر بغل رخ می دهد.
برخی از پزشکان این ناحیه را «دُم» سینه نامیده و از بیماران زن خود درخواست می کنند تا این ناحیه را به دقت مورد معاینه قرار دهند.
اقدامات لازم در صورت شناسایی توده در سینه در صورت تشخیص هرگونه تغییر جدید در سینه به پزشک مراجعه کنید.

شرایطی که توسط پزشک باید مورد بررسی قرار گیرد عبارتند از:
– ناحیه کاملا متمایز از سایر بخش ها در هر دو سینه
– توده یا ضخیم شدگی نزدیک یا در خود سینه، یا در ناحیه زیر بغل که در دوران قاعدگی نیز ادامه پیدا می کند
– تغییر در اندازه، شکل یا حد فاصل بین سینه ها
– جرم یا توده که ممکن است به اندازه یک نخود کوچک باشد
– ناحیه مرمری مانند زیر پوست
– تغییر در نوع لمس یا ظاهر پوست سینه یا نوک آن (گودی، چروک، پوست پوست شدن یا تورم)
– مایع روشن یا خونی رنگ خارج شده از نوک سینه
– قرمز شدن پوست در ناحیه نوک سینه یا خود سینه
خوب است بدانید : سن و زمان درست ماموگرافی

معاینه شخصی پستان در زنان
یک جراح عمومی با بیان اینکه ماموگرافی سن مشخصی دارد، گفت: بافت سینه در زنان زیر ۴۰ سال متراکم است و ماموگرافی نمی‌تواند ضایعات را بدرستی تشخیص دهد. همچنین در این سنین بافت سینه به اشعه دستگاه حساس است و ممکن است سلول‌هایش تحریک شوند. بنابراین بهترین زمان برای انجام ماموگرافی غربالگری (نه تشخیصی) از سنین بالای ۴۰ سال است و به زنان بالای ۴۰ سال که قصد چکاپ دارند، توصیه به انجام ماموگرافی داریم. در زنان زیر ۴۰ سال برای چکاپ از روش‌های دیگر مانند معاینه یا سونوگرافی و ام‌آرآی استفاده می‌شود.
وی در پایان با اشاره به آمار افرادی که به سرطان سینه مبتلا می‌شوند، گفت: سرطان سینه در هر سنی که بافت سینه تشکیل شده و وجود دارد، بروز می‌کند. در جامعه ایرانی میانگین سن ابتلا به سرطان سینه بین ۴۵ تا ۵۵ سال است. طبق آخرین گزارش وزارت بهداشت، ابتلا به سرطان ۳۴ نفر در ۱۰۰هزار زن است؛ به عبارت دیگر طی یک سال، حدود ۱۳۰۰۰ مورد جدید ابتلا داریم. تشخیص زودرس بیماری منجر به افزایش طول عمر بیماران می شود و حتی طول عمر طبیعی را برای بیماران بدنبال دارد.

خواندن 39 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.