بانک جامع اطلاعات سرطان

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/tehrancanc/public_html/plugins/content/article3/article3.php on line 9
آخرین اخبار

آخرین اخبار (5080)

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 10:57

علائم مهم بروز سرطان گلو

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: پدیدار شدن سرطان در ناحیه سر و گردن می تواند به شکل گیری التهاب چشمگیر منجر شود. اگر مشکلی جدی در حال گسترش باشد، بیمار ممکن است تورم در آرواره یا در قسمت زیر چانه را تجربه کند
از نشانه های رایج برای ابتلا به سرطان گلو چه میزان اطلاع دارید؟ این سرطان خطرناک با  علائمی خاص خود را در بدن نشان میدهد. ابتلا به سرطان سر و گردن می تواند مانند سرماخوردگی باشد و التهاب و تورم در گلو گرفتگی بینی و گرفتگی صدا همراه باشد. به هشدارهای پزشکی در مورد این سرطان خطرناک آشنا شوید.
سرطان سر و گردن شامل انواع مختلفی از سرطان ها می شود که قسمت های مشخصی از این دو ناحیه بدن انسان را تحت تاثیر قرار می دهند. اغلب سرطان سر و گردن به معنای سرطان هایی است که دهان، گلو و بینی را تحت تاثیر قرار می دهند. اگرچه ظهور سرطان در این بخش ها اغلب از کنترل فرد تحت تاثیر قرار گرفته خارج هستند، اما برخی رفتارها می توانند نقش چشمگیری در ابتلا به سرطان سر و گردن داشته باشند.
به گزارش “اکتیو بیت”، همانند دیگر انواع سرطان، تشخیص سرطان سر و گردن در مراحل اولیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بر همین اساس، تشخیص نشانه ها و علائم سرطان هایی که گلو، بینی و دهان را تحت تاثیر قرار می دهند، مهم است. این مساله به طور ویژه برای افرادی که سابقه خانوادگی یا سبک زندگی آنها می تواند خطر ابتلا به این نوع از سرطان را افزایش دهد، حیاتی است.

گلودرد
گلودرد به ندرت عاملی نگران کننده در نظر گرفته می شود، زیرا می تواند به واسطه دلایل بی ضرر بسیاری مانند آلرژی های فصلی یا سرماخوردگی شکل گرفته باشد. به طور کلی، گلودرد نشانه ای موقتی یا نشانه اولیه سرماخوردگی است.
با این وجود، گلودرد می تواند نشانگر ابتلا به سرطان گلو نیز باشد. در شرایطی که تشخیص بین نشانه ای از سرماخوردگی یا سرطان گلو بودن دشوار است، در مورد دوم درد پس از گذشت چند روز یا چند هفته از بین نمی رود. در اصل، اگر بدون نشانه ای از سرماخوردگی به گلودردی دردناک مبتلا شده اید و این شرایط پس از گذشت یک هفته یا بیشتر از بین نرفته است، بهتر است برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید.

درد دهان
همانند بسیاری دیگر از نشانه های این فهرست، درد دهان لزوما به معنای بروز موردی نگران کننده نیست. این شرایط می تواند به واسطه دلایل بسیاری شکل بگیرد، که از سوختن زبان به واسطه خوردن غذای داغ تا استفاده نادرست از مسواک را شامل می شوند. البته، درد دهان می تواند به واسطه بهداشت ضعیف دهان و دندان نیز شکل بگیرد.
اما این درد باید پس از گذشت مدتی از بین برود، به ویژه در افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند. نشانه های جدی دیگر نیز می توانند به بروز مشکلی جدی اشاره داشته باشند، که از آن جمله می توان به وصله های قرمز و سفید روی لثه ها، زبان، یا پوشش داخلی دهان اشاره کرد. خونریزی لثه و درد در آرواره می توانند از نشانگرهای دیگر باشند، که درد دهان به واسطه دلیلی جدی، مانند سرطان سر و گردن، شکل گرفته است. اگر با این قبیل نشانه ها مواجه شده و درد دهان پس از گذشت چند روز بهبود نیافت، بهترین گزینه مراجعه به پزشک یا دندانپزشک برای بررسی دقیق شرایط است.

دشواری در صحبت کردن
افرادی که به یک عفونت جدی گلو یا سرماخوردگی شدید مبتلا می شوند، می دانند که این بیماری های بی ضرر می توانند صحبت کردن را دشوار سازند. در بیشتر موارد این درد و ناراحتی پس از گذشت چند روز یا یک تا دو هفته کاهش می یابد.
اما اگر درد ادامه داشته باشد، این شرایط می تواند نشانه ای از وجود مشکلی جدی باشد، که گلو، از جمله حلق، را تحت تاثیر قرار داده است. درد پایدار در گلو که صحبت کردن را دشوار می سازد باید به عنوان شرایطی جدی در نظر گرفته شود و برای تشخیص و بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کرد.

دشواری در بلع
بیماری های اندکی وجود دارند که می توانند عمل بلع را دشوار سازند، که از آن جمله می توان به گلودرد میکروبی اشاره کرد. اما حتی یک سرماخوردگی ساده می تواند عمل بلع را برای فردی مبتلا به گلودرد دشوار سازد.
با این وجود، اگر درد پایدار باشد و با نشانه های شایع دیگر سرماخوردگی مانند سرفه و آبریزش بینی همراهی نشود، مراجعه به پزشک برای تشخیص دلیل شکل گیری این شرایط بهترین ایده است. ممکن است عفونت یا آلرژی فصلی موجب تحریک گلو شده باشد، اما امکان ارتباط با سرطان گلو نیز وجود دارد. اگر مورد دوم رخ داده باشد، تشخیص آن در مراحل اولیه بهتر است، زیرا هرچه بیشتر احتمال بهبودی را افزایش می دهد.

درد سینوس
درد سینوس بیشتر مواقع با آلرژی های فصلی یا سرماخوردگی در ارتباط است. با این وجود، این شرایط می تواند با مشکلی زمینه ای که بینی و سینوس ها را تحت تاثیر قرار داده است، مرتبط باشد. به بیان دیگر، اگر گرفتگی هایی در بینی وجود داشته باشند، این شرایط می تواند به گرفتگی سینوس ها منجر شود که به درد شدید سینوس و سردرد منجر می شود.
افزون بر این، خشکی می تواند موجب احساس گرفتگی در بینی شود و حتی ممکن است به خونریزی بینی منجر شود.
در صورت ابتلا به درد سینوس باید به پزشک مراجعه کنید تا مشخص شود مشکل به واسطه آلرژی ها، گرفتگی ها، یا خشکی شکل گرفته و یا موردی جدی‌تر مانند سرطان بینی در پس پرده قرار دارد. اگر مصرف داروها، مانند آنتی بیوتیک ها، در بهبودی شرایط تاثیرگذار نباشد، احتمال این که با مشکلی جدی مواجه باشید، افزایش می یابد.

درد یا بی حسی ناشی از التهاب
پدیدار شدن سرطان در ناحیه سر و گردن می تواند به شکل گیری التهاب چشمگیر منجر شود. اگر مشکلی جدی در حال گسترش باشد، بیمار ممکن است تورم در آرواره یا در قسمت زیر چانه را تجربه کند. احساس تورم در این بخش از سر که اغلب با درد همراهی می شود می تواند به واسطه سرطان غدد بزاقی شکل گرفته باشد.
التهاب ناشی از رشد سرطان سر و گردن می تواند به احساس بی حسی یا فلج در عضلات صورت منجر شود؛ این شرایط نیز می تواند با درد همراه باشد. اگر درد برای بیش از چند روز ادامه یابد، مراجعه به پزشک برای تشخیص دلیل بهترین گزینه محسوب می شود.

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 10:54

ختنه عامل پیشگیری در ابتلا به سرطان دستگاه تناسلی مردان

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران:  تشخیص سرطان پروستات با آزمایش PSA/ علائم نارسایی کلیه/ ختنه عامل پیشگیری در ابتلا به سرطان دستگاه تناسلی مردان
ناصر سیم فروش رئیس بخش اورولوژی مرکز پزشکی لبافی نژاد برای پاسخگویی به سوالات مخاطبان خبرگزاری فارس مهمان شانزدهمین قسمت از برنامه «مطب مجازی» بود.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، این خبرگزاری در راستای ارتقای سطح دانش سلامت مردم و برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی در جامعه و همچنین پیشگیری و آموزش شناخت برخی علایم و مشکلات زمینه‌ای بیماری‌ها، مطالب آموزشی و مصاحبه‌هایی را با بهره‌گیری از بهترین پزشکان کشور که هر هفته مهمان برنامه «مطب مجازی» هستند، منتشر می‌کند.
دکتر ناصر سیم فروش، متولد سال 1326 تهران است. وی پس از طی کردن دوره دبیرستان با موفقیت، سال 1344 با رتبه 11 از بین شصت هزار نفر داوطلب کنکور وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد و  سال ششم پزشکی در امتحان ECFMG برای گذراندن دوره تخصصی در آمریکا پذیرفته شد.
وی در سال 1351 از دانشکده پزشکی فارغ‌التحصیل و پس از سه سال خدمت به عنوان پزشک عمومی برای گرفتن تخصص به آمریکا عزیمت کرد و (سال 1359) با موفقیت در رشته جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی از امریکا فارغ التحصیل شد و همان سال باوجود پیشنهادات بسیار برای ماندن، با توجه به نیاز شدید کشور به ایران برگشت و در یزد شروع به فعالیت کرد.
با شروع جنگ بنا به خواست وزیر بهداشت به تهران آمد تا نسبت به راه‌اندازی یک مرکز درمانی بیماری‌های کلیه اقدام کند و این کار را در بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد انجام داد که پس از گذشت 28 سال هنوز مرکز ارجاع بیماری‌های کلیه در کشور به شمار می‌رود و توانسته است متخصصان و فوق تخصص‌های کارآمدی را در سطح کشور تربیت کند.
سیم‌فروش هم اکنون مدیر گروه اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رئیس بخش اورولوژی مرکز پزشکی لبافی نژاد، رئیس بخش پیوند کلیه این مرکز و عضو هیات علمی انجمن بین‌المللی اورولوژی است. این استاد برجسته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در همایش چهره‌های ماندگار به عنوان چهره ماندگار کشوری معرفی شد.
وی برای پاسخگویی به سوالات مخاطبان مهمان پانزدهمین قسمت از برنامه « مطب مجازی » خبرگزاری فارس بود که در ادامه پرسش و پاسخ‌ها را می‌خوانید:

سوال: علائم سرطان پروستات و راه‌های پیشگیری از آن چیست؟
سیم‌فروش: 20 سال پیش سالانه 5 تا 6 عمل سرطان پروستات در کشور داشتیم اما در حال حاضر هفته‌ای 3 تا 4 مورد عمل سرطان پروستات انجام می‌گیرد. علت این موضوع در تشخیص زودرس است و بهترین راهکار تشخیص آن انجام آزمایش خون مربوطه است که PSA نام دارد و این آزمایش انقلابی در تشخیص زودهنگام پروستات بود. افرادی که سابقه سرطان پروستات در خویشاوندان نزدیک خود دارند حتماً باید PSA آنها از 40 سالگی به بالا اندازه‌گیری شود. سرطان پروستات مانند سرطان‌های دیگر یک طیف به شمار می‌رود و برخی بی‌خطر و جان افراد را نمی‌گیرند و برخی از آنها مخاطرات زیادی برای بیمار به همراه دارند ولی به طور کلی 80 درصد موارد سرطان پروستات خطرناک نیست و تنها در مواردی که سرطان پیشرفت کرده و استخوان‌ها را درگیر می‌کند جان فرد را مورد تهدید قرار داد و به شدت خطرآفرین است.
معمولاً سرطان پروستات هیچ علامتی ندارد فقط با اندازه‌گیری PSA شناسایی می‌شود و زمانی که جوان‌ها این فاکتور خون‌شان بیشتر باشد باید آن را جدی بگیرند و نمونه‌برداری نخستین از پروستات صورت گیرد. ولی به طور کلی سرطان پروستات دو نوع کم‌خطر تقسیم‌بندی شده و اقدامات درمانی بر همین اساس صورت می‌گیرد.

سوال: آمار پیوند کلیه در ایران چگونه است و جایگاه کشور ما در درمان این مشکل به چه صورت است؟
سیم‌فروش: یکی از پرخرج‌ترین و سخت‌ترین بیماری‌هایی که با آن مواجه هستیم نارسایی کلیه است و علتی که بنده نیز رشته ارولوژی را انتخاب کردم موضوع پیوند و نارسایی کلیه بوده است. کشور ما یکی از پیشرفته‌ترین‌ها در زمینه درمان نارسایی کلیه است که این بیماری مرموز بوده و معمولاً تدریجی ایجاد می‌شود و در قدیم شایع‌ترین علت آن عفونت‌های همچون گلودرد چرکین یا ویروسی بود که سبب نارسایی کلیه می‌شد. ولی الان بیماری قند یا دیابت شایع‌ترین علت نارسایی کلیه است.
علائم نارسایی کلیه اصولاً غیر مستقیم بوده و فرد به دلیل مشکلاتی همچون فشار خون، خستگی مفرط، خون دماغ، دردهای استخوانی، تنگی نفس، ورم به پزشک مراجعه کرده و پس از انجام آزمایش مشخص می‌شود فرد نارسایی کلیه دارد. از زمانی که نارسایی پیشرفت کند بیمار نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه دارد. البته باید توجه داشت که دیالیز درمان محسوب نمی‌شود و در واقع روشی برای نگهداری فرد و زنده ماندن آن به شمار می‌رود. قیمت کلیه در کشور ما بسیار پیشرفت کرده و امروزه به خوبی از افراد غیرخویشاوند نیز می‌توان عمل پیوند را انجام داد.
در موضوع فروش کلیه تمام علما صریحاً اعلام کرده‌اند که اگر فروش کلیه منجر به نجات یک انسان شود بلامانع است. چرا که جان یک انسان از دست نمی‌رود.  همچنین باید توجه داشت که در زمانی که اهدای کلیه صورت می‌گیرد فرد اهداکننده از لحاظ جسمانی متضرر نمی‌شود و متوسط عمر افراد دهنده کلیه براساس بررسی‌ها مشخص شده که بیشتر از افراد عادی است. و علت آن این بوده که همیشه دهنده‌های کلیه از میان افراد خیلی سالم انتخاب می‌شود و این افراد عاری از فشار خون، دیابت و... هستند لذا این افراد متوسط عمرشان بیشتر است. مرگ‌ومیر ناشی از پیوند کلیه یک در هزار است و این آمار در ایران به حدود 1 تا 5 هزار هم می‌رسد و بسیار اندک است.
در حال حاضر بیش از 50 درصد اهدای کننده‌های کلیه از افراد دچار مرگ مغزی است. در کشور آمریکا سالی 4 هزار نفر زیر دیالیز جان خود را از دست می‌دهند قبل از اینکه به مرحله پیوند کلیه برسند و 120 هزار نفر در لیست پیوند کلیه قرار دارند. پس تعداد زیادی از افراد آمریکایی برای درمان به کشورهایی همچون فیلیپین و چین مراجعه می‌کنند تا کلیه‌ها خود را برای پیوند پیدا کنند.
کشورهایی که افراد آن بخواهند پیوند کلیه در ایران انجام دهند و امکانات لازم را در کشور خودشان نداشته باشند باید دهنده خود را به همراه بیاورند و تنها با اجازه وزیر بهداشت این اقدام صورت می‌گیرد و ایرانی اجازه‌ای برای پیوند کلیه به فرد غیر ایرانی ندارد. همچنین در کشور ما سالی 2 هزار پیوند کلیه صورت می‌گیرد و عمل پیوند کلیه نیز در ایران از کودک 3 ساله تا فرد 70 ساله انجام می‌گیرد و موفقیت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده است.
اصلاح سبک زندگی، تشخیص زودرس بیماری‌های کلیه روش‌هایی است که می‌توان نارسایی کلیه را در کشور کاهش داد و شاهد این مسئله نباشیم افراد زیادی هر ساله جان خود را بر اثر این موضوع از دست دهند.

سوال: عفونت اداری چقدر در کودکان شایع است و علت آن چیست؟
سیم‌فروش:‌ یکی از شایع‌ترین مشکلات مادرزادی بیماری‌های کلیوی است و در کودکان به ویژه دختربچه‌ها برگشت ادرار شایع‌تر است که می‌تواند سبب آسیب کلیه‌ها شود. در پسران نیز دریچه مادرزادی است که کلیه‌ها را از بین می‌برد و در دختران و پسران تنگی لگنچه کلیه است که تشخص همه این موارد امروزه بسیار راحت شده و حتی زمانی که نوزاد در شکم مادر است نیز تشخیص صورت می‌گیرد و زمانی که نوزاد متولد می‌شود بلافاصله درمان آن با مینی لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد.
امروزه برگشت ادرار نباید سبب نارسایی کلیه شود ولی در قدیم  15 درصد کسانی که کارشان به دیالیز می کشید افرادی بودند که به دلیل برگشت ادرار نارسایی کلیه می‌گرفتند و پزشکان اطفال ما امروزه بسیار آگاه هستند و اطلاع دارند که چگونه درمان را انجام دهند مهمترین چیز در برگشت ادرار این است که ادرار عفونی نشود و زمانی که درمان برگشت ادرار صورت می‌گیرد والدین و پزشک باید به شدت حساس باشند که ادرار عفونی نشود. تب ناشی از عفونت ادراری بسیار حائز اهمیت است و نشان می‌دهد که کلیه‌ها در معرض تهدید قرار دارد. پس توجه به این موضوع یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از نارسایی کلیه در کودکان است.
برگشت ادراری در بسیاری از کودکان تا 7 سال خود به خود رفع می‌شود ولی باید حتما تحت نظر باشند و ادرارشان عفونی نشود و لی در سنین بالاتر نیاز به جراحی است.
بعد از 7 تا 8 سال برگشت ادرار بهتر می‌شود و این مسئله با یک سونوگرافی ساده قابل تشخیص است. کودکانی که تب می‌کنند باید بسیار والدین آنها حساس باشند و حتماً در اسرع وقت کودک خود را نزد پزشک ببرند.

 سوال: بهترین سن ختنه چه زمانی است؟
سیم فروش:بهترین سن ختنه، نوزادی است و ثابت شده با مطالعه کارآزمایی بالینی دقیق که عفونت ادراری در کودکانی که در نوزادی ختنه شده‌اند 20 برابر کمتر از سایر کودکان است و در ماه‌های اول زندگی کلیه‌ها بیشترین حساسیت را نسبت به عفونت دارند، لذا نوزادان را باید حتماً در همان دوران ختنه کرد آن هم با رینگ و بر اساس برخی از بررسی‌ها مشخص شده کودکانی که در نوزادی ختنه می‌شوند تا یک سال و نیم بعد از آن خیلی کم احتمال دارد به عفونت ادراری مبتلا شوند.
ختنه دیررس باید حتماً در اتاق عمل و انجام بیهوشی صورت گیرد و در واقع یک جراحی بزرگ برای کودک به شمار می‌رود، لذا ختنه فقط باید در نوزادی و هم‌زمان با افتادن ناف نوزاد باشد. همچنین با چرب کردن محل ختنه با وازلین و عوض کردن سریع کهنه نوزادی یا باز گذاشتن آن همچنین مصرف زیادتر شیر مادر باعث می‌شود نوزاد وضعیت بهتری داشته باشد. در دنیا یک نوع سرطان پیشگیری صد درصد دارد و آن هم از طریق ختنه نوزادی انجام می‌گیرد.
 در یهودی‌ها سرطان ناحیه تناسلی مردان اصلاً وجود ندارد، در مسلمانان نیز بسیار نادر است، چون در این دو مورد ختنه انجام می‌گیرد ولی در مسیحی‌ها و هندوها سرطان ناحیه تناسلی مردان بسیار زیاد است و سومین سرطان شایع دستگاه تناسلی در مردان است بنابراین انجام ختنه در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها حائز اهمیت است.

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 10:23

ابداع غده تیموس مصنوعی برای مبارزه با سرطان

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: محققان اندامی مصنوعی ساخته اند که می تواند بنا بر نیاز بدن، سلول های ویژه موسوم به تی T را برای مبارزه با سلول های سرطانی تولید کند.
این اندام مصنوعی که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا ابداع شده، یک تیموس مصنوعی است؛ ارگانی که برای سیستم ایمنی بدن اهمیت حیاتی دارد و می تواند سلول های T را تولید کند.
سلول های T، گلبول های سفید خون هستند که به طور طبیعی در بخشی از سیستم ایمنی بدن ما با بیماری مبارزه می کنند اما نسخه های این سلول ها که به طور مصنوعی مهندسی می شوند، اشکال خاص سلول های سرطانی را هدف قرار خواهند داد و به طور بالقوه دفاع طبیعی بدن را برای مبارزه با این بیماری تقویت می کنند.
به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس آلرت، در بدن انسان، غده تیموس در مقابل قلب قرار دارد و با استفاده از سلول های بنیادی خون سلول های T را که با عفونت در بدن مبارزه می کنند، می سازد؛ اما با مسن و یا بیمار شدن افراد، کارایی تیموس کاهش می یابد.
با این حال، محققان دانشگاه کالیفرنیا در پی چند آزمایش موفق شدند با استفاده از تیموس مصنوعی ابداعی خود سلول های بنیادی خون را به سلول های T تبدیل کنند که به بافت های سرطانی در حال رشد حمله کردند، اما به بافت سالم آسیبی نزدند.
علاوه بر این، سلول های عادی T بدن انسان بر اثر رشد سریع سرطان فرسوده می شوند و از سوی دیگر، برخی انواع این بیماری به سلول های T حمله می کنند و بنابراین به سلول های مصنوعی کمک کننده بسیار نیاز است.
یافته های این مطالعه در نشریه Nature Methods منتشر شده است.

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 10:16

سرطان معده در کدام مناطق کشور شایع تر است؟

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: عضو مرکز تحقیقات درمان سرطان های توپر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سرطان معده را از شایعترین سرطان های دستگاه گوارش عنوان کرد واظهار داشت: این بیماری بیشتر در دهه ششم زندگی ظاهر می شود و تشخیص زود هنگام آن روند درمان را موفق آمیز تر می کند.
نوآوران آنلاین- عضو مرکز تحقیقات درمان سرطان های توپر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سرطان معده را از شایعترین سرطان های دستگاه گوارش عنوان کرد واظهار داشت: این بیماری بیشتر در دهه ششم زندگی ظاهر می شود و تشخیص زود هنگام آن روند درمان را موفق آمیز تر می کند.
دکتر کاظم انوری اظهار داشت: بر اساس تحقیقات انجام شده، استان خراسان به همراه استانهای اردبیل ، مازندران ، کردستان ، کهکلویه و بویراحمد و آذربایجان غربی به عنوان مناطق شایع تر کشور در سرطان معده محسوب می شوند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: این بیماری اگر زود تشخیص داده شود بطور کامل قابل علاج است و بر عکس در زمانی که دیرتشخیص داده شود ممکن است از معده فراتر رفته و به نقاط دیگر بدن دست اندازی کند.
وی با تاکید بر اینکه توجه به علائم بالینی این بیماری می تواند به کشف زودتر بیماری کمک کند اظهار داشت: کاهش وزن غیر قابل توجیه ، بی اشتهایی ، علایم مبهم سوء هاضمه مثل احساس پری سر دل ، احساس سیری زودرس، تهوع ، استفراغ از جمله علائم این بیماری به شمار می رود.
دکتر انوری افزود: استفراغ خونی یا وجود خون در مدفوع که بصورت مدفوع سیاهرنگ خون را نشان می دهد،علائم کم خونی مانند سرگیجه ، کم حوصلگی ، کم رمقی می تواند به علت از دست دادن خون به دنبال وجود این بدخیمی باشد.
وی تاکید کرد: داشتن یک یا چند تا از این علائم ممکن است در بیماریهای دیگر معده نیز وجود داشته باشد  و مراجعه به پزشک برای راهنمایی لازم و  اقدامات تشخیصی و درمانی امری ضروری است.
عضو هیات علمی گروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در خصوص درمان سرطان معده اظهار داشت: درمان اصلی سرطان معده در مراحل اولیه جراحی است و رادیو تراپی و شیمی درمانی در صورت نیاز بصورت تکمیلی انجام می شود.دردرمان مراحل پیشرفته بیماری نیز از اقدامات جراحی،رادیوتراپی و شیمی درمانی در درمان استفاده می شود.
دکتر انوری در خصوص راهکارهای پیشگیری از این بیماری نیز گفت: پرهیز از مصرف زیاد شوری و ترشی ها،غذاهای دودی شده و نمک سود شده و غذاهای پر چرب و پر پروتئین ،قطع سیگار و مواد مخدر و مشروبات الکلی و  استفاده از لبنیات ، سبزیجات سالم ، میوه ها و حبوبات حاوی ویتامین های A  و. C و آب شرب بهداشتی ، در پیشگیری از این بدخیمی و بسیاری از بدخیمی ها بخصوص بدخیمی های دستگاه گوارش موثرند.
وی ادامه داد: از مسائل مهم دیگر که بایستی به آن توجه داشت نگهداری مواد غذایی در یخچال و دقت در پخت  مواد غذایی است که تاکید می شود بیشتر بصورت آب پز و حتی المقدور کمتر بصورت سرخ کردنی و کبابی باشد. استفاده از غذاهای آماده و کنسروی که برای ماندگاری آنها از موادی مانند بنزن و نیترات استفاده می شود و نیز استفاده از غذاهای مانده، ثابت شده است که خطر بروز سرطانهای دستگاه گوارش را افزایش می دهد. بیمارانی که سابقه فامیلی معده دارند نیز بایستی توجه داشته باشند که در خطر بالاتری نسبت به جمعیت عادی برای ابتلاء به آن دارند.
درنهایت با چند تغییر در شیوه و سبک زندگی می توان خطر ابتلا به این بدخیمی را کاست و هرگز یادمان نرود که پیشگیری بهتر از درمان است.

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 10:15

سرطان ریه خطرناک‌تر از ایدز در مبتلایان به "HIV"

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: افرادی که مبتلا به "HIV" هستند و سیگار می‌کشند، خطر مرگ در اثر سرطان ریه 10 برابر بیشتر آنها را نسبت به خطر مرگ در اثر بیماری ایدز تهدید می‌کند.
به گزارش فانوس،  نتیجه یک تحقیقات نشان داده است، افراد سیگاری مبتلا به "HIV" که تحت درمان قرار  دارند، در معرض خطر مرگ در اثر ابتلا به سرطان ریه هستند.
پژوهش‌های کارشناسان بهداشتی در ایالات متحده نشان داده است، بیش از 40 درصد مبتلایان به "HIV" سیگار می‌کشند و آنها بیش از اینکه ممکن باشد در اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند، ممکن است ابتلا به سرطان ریه جان آنها را بگیرد.
کارشناسان توصیه می‌کنند، مبتلایان به "HIV" ابتدا مصرف سیگار را به عنوان یکی از مراحل درمانی مؤثر ترک کنند تا بقیه مراحل درمانی بتواند تأثیرگذار باشد.
بر اساس نتایج مطالعات محققان آمریکایی، افرادی که مبتلا به "HIV" هستند و سیگار می‌کشند، خطر مرگ در اثر سرطان ریه 10 برابر بیشتر آنها را نسبت به خطر مرگ در اثر بیماری ایدز تهدید می‌کند.
محققان می‌گویند که پیشگیری از سرطان ریه از طریق ترک سیگار باید اولویت در مراقبت از افراد مبتلا به "HIV" باشد؛ ضمن اینکه خطر بیماری‌های دیگر مانند بیماری قلبی به دلیل استعمال سیگار در این افراد افزایش می‌یابد.
دکتر روشل والنسکی، رئیس بخش بیماری‌های عفونی در آمریکا و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «سرطان ریه در حال حاضر یکی از قاتلان پیشرو در افراد مبتلا به اچ آی وی است، اما بسیاری از این مرگ‌ها را می‌توان پیشگیری کرد».
محقق داخلی و مرکز تحقیقات و درمان دخانیات نیز در پایان گفت:«ترک سیگار یکی از مهم‌ترین مسائلی  است که افراد مبتلا به اچ آی وی می‌توانند برای بهبود سلامت خود و زندگی طولانی‌تر انجام دهند؛ ضمن اینکه ترک سیگار نه تنها خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد بلکه خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد».

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 10:14

سرطان مغز، یک عارضه ی خطرناک

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: سرطان مغز ناشی از رشد غیر طبیعی سلول های مغز است. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سرطان مغز و دیگر مشکلات سیستم عصبی، 10 امین علت اصلی مرگ و میر  در جهان است و تخمین زده می شود که در سال جاری  16،700 بزرگسال از سرطان مغز اولیه و تومور CNS جان خود را از دست بدهند. برای آشنایی بیشتر با سرطان مغز، علائم و راه های درمان آن با اینفوسلامت همراه باشید.

سرطان مغز چیست؟
سرطان مغز بیماری است که سلول های سرطانی در بافت مغز ایجاد می شوند. سلول های سرطانی برای تشکیل یک بافت سرطانی بزرگ که در عملکرد مغز مانند کنترل ماهیچه ها، احساسات، حافظه و یگر عملکردهای عادی بدن اختلال ایجاد می کنند. تومور های تشکیل شده از سلول های سرطانی تومور های بدخیم نام دارند و آن هایی که از سلول های غیر سرطانی ساخته شده اند سلول های خوش خیم اند.
سلول های سرطانی که از بافت مغز رشد می کنند، تومور های اولیه مغز نامیده می شوند در حالی که تومور هایی که از دیگر اعضای بدن سرچشمه می گیرند تومور های ثانویه یا متاستاتیک نامیده می شوند. آمار نشان می دهد که سرطان مغز در 1.4 دصد افرادی که دچار سرطان های مختلف می شوند رخ می دهند. سرطان در ارتباط با تومورهای بدخیم اتفاق می‌افتد. تومورهای بدخیم با پیروزی بر سلول‌های سالم با گرفتن غذا، خون و فضای آن‌ها به سرعت رشد و گسترش پیدا می کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند به نقاط دورتری در بدن گسترش پیدا کنند. مثل همه‌ی سلول‌های بدن، سلول‌های سرطانی برای زنده ماندن به خون و غذا احتیاج دارند. به طور کلی تومورهای خوش خیم نسبت به تومورهای بدخیم کمتر خطر دارند اما یک تومور خوش خیم نیز با فشار وارد کردن به بافت مجاور خود مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.
علت سرطان مغز
علت دقیق سرطان های مغز همانند سایر تومورها در بدن، ناشناخته است. عوامل ژنتیکی، سموم زیستی مختلف، اشعه هایی که به سر برخورد می کنند، عفونت HIV و سیگار کشیدن همه با سرطان مغز مرتبط شده است که البته در اغلب موارد، علت مشخصی را نمی توان نشان داد.
علائم و نشانه های سرطان مغز
تقریبا اکثر گونه‌های سرطان مغز علائم و نشانه‌های به خصوصی ندارند و اغلب شناخته نمی‌شوند؛ مگر اینکه بیمار به خاطر مسائل متفاوتی از مغز خود سی‌تی‌اسکن یا MRI بگیرد. علائم تومور مغزی متعدد‌ند و فقط مخصوص سرطان مغز نیستند، یعنی می‌توانند علل بیماری‌های زیاد دیگری نیز باشند. تنها راه برای اینکه مطمئن شویم چه چیزی این علائم را به وجود آورده انجام آزمایش‌های تشخیصی است.
نشانه‌ها می‌توانند بر اثر این موارد ایجاد شوند:
    فشار وارد کردن یا تجاوز تومور به قسمت‌های دیگر مغز و مختل کردن عملکرد آن‌ها
    تورم مغز که بر اثر تومور یا التهابات اطراف آن ایجاد می‌شود.

علائم سرطان مغز دیگری که رایج هستند:
    سردرد
    ضعف
    ناراحتی
    اختلال در راه رفتن
    تشنج

علائم و نشانه‌های غیر اختصاصی دیگر عبارتند از:
    تغییر در وضعیت ذهنی، حافظه، توجه و هوشیاری
    تهوع و استفراغ
    اختلال در بینایی
    اختلال در صحبت کردن
    تغییرات تدریجی ذهنی و یا عاطفی
در بسیاری از افراد، شروع این نشانه‌ها بسیار تدریجی است و ممکن است توسط خود شخص یا خانواده نادیده گرفته شود. در برخی موارد این علائم به سرعت در شخص ظاهر می‌شوند و فرد مانند کسی که سکته مغزی کرده، رفتار می‌کند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی رفت؟
اگر هر کدام از نشانه‌های زیر را در خود مشاهده کردید، بلافاصله به دنبال مراقبت‌های اورژانسی پزشکی بروید.
    استفراغ مداوم بدون دلیل خاصی
    بی‌حالی و افزایش خواب آلودگی
    تشنج جدید
    مدل جدیدی از سردرد
اگرچه سردردها ممکن است علائم رایجی در سرطان مغز به شمار بیایند اما ممکن است تا اواخر پیشرفت بیماری رخ ندهند. اگر تغییرات قابل توجهی در سردردهایتان به وجود آمد، پزشک ممکن است رفتن به بیمارستان را به شما توصیه کند.
اگر شما یک تومور مغزی شناخته شده دارید، هرگونه علائم جدید، نسبتا ناگهانی و یا سریع بدتر شدن علائم که دیده شد باید فورا به نزدیک‌ترین بیمارستان یا اورژانس مراجعه کنید.

مراقب علائم جدید زیر باشید:
    تشنج
    تغییر در وضعیت ذهنی، مثل خواب آلودگی بیش از حد، مشکلات حافظه و یا ناتوانی در تمرکز
    تغییرات بصری و یا سایر مشکلات حسی
    مشکل در گفتار یا بیان خود
    تغییرت در رفتار یا شخصیت شما
    اختلال در راه رفتن
    تهوع یا استفراغ (به خصوص در افراد میانسال یا مسن‌تر)
    شروع ناگهانی تب به ویژه پس از شیمی درمانی
 این علائم همچنین می تواند در افراد مبتلا به سرطان مغزی نیستند اتفاق بیفتد و هیچکدام از این علائم به تنهایی یا ترکیبی از آن ها با قاطعیت نمی توانند پیش بینی کنند که فرد مبتلا به سرطان مغزی باشد. سرطان در هر بخشی از مغز ممکن است رخ می دهد.


درجات مختلف سرطان مغز
درجه 1: بافت خوشخیم است. سلول ها تقریبا مانند سلول های طبیعی به نظر می رسند و به آرامی رشد می کنند.
درجه 2: بافت بدخیم است. سلول ها نسبت به درجه 1 کمتر طبیعی به نظر می رسند.
درجه 3:  بافت بدخیم دارای سلول هایی است که بسیار متفاوت از سلول های طبیعی هستند. سلول های غیرطبیعی به طور فعال رشد می کنند و ظاهری غیرطبیعی دارند .
درجه 4: بافت بدخیم دارای سلول هایی است که خیلی غیر طبیعی هستند و به سرعت رشد می کنند.

تشخیص سرطان مغز
در بیشتر موارد برای تشخیص سرطان مغز سی تی اسکن مغز پیشنهاد می شود. معمولا یک مایع کنتراست به خون شما تزریق می شود تا موارد غیرطبیعی در اسکن واضح تر شوند.
اغلب، اسکن MRI به جای یک اسکن سی تی برای تومورهای مشکوک مغزی استفاده می شود. این به این دلیل است که MRI دارای حساسیت بالایی برای تشخیص وجود یا تغییر تومور است. با این حال، بیشتر موسسات هنوز به عنوان اولین تست تشخیصی از CT اسکن استفاده می کنند.
اگر اسکن شما نشان دهنده وجود یک تومور مغزی باشد، به یک متخصص سرطان نام انکولوژی ارجاع داده می شود.

سوالات مهم سرطان مغز
زمانی که پزشک سرطان مغز را تشخیص داد، بیمار باید این سوالات مهم سرطان مغز را در جلسه بعدی از پزشک خود بپرسد:
    چه نوع توموری دارم؟ درجه‌ی آن چند است؟
    علائم و نشانه‌های سرطان مغز چیست؟
    چه بخشی از مغز درگیر تومور است و کار این بخش از مغز چیست؟
    آیا امکان دارد با جراحی تومور برداشته شود؟
    آیا بعد از جراحی درمان‌های دیگری مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی را نیاز است؟
    عوارض جانبی احتمالی این درمان‌ها چیست؟
    تیم درمانی شامل چه کسانی است؟ و چه مدتی باید با آن‌ها ملاقات کرد؟
    آیا مشکلات مزمن دیگری از این بیماری یا درمان آن به وجود می‌آید؟
    آیا گروه پشتیبانی در منطقه‌ و محل زندگی بیمار وجود دارد؟


درمان سرطان مغز
درمان سرطان مغز  معمولا پیچیده است. بیشتر برنامه‌های درمانی شامل چندین پزشک مشاور است.
تیم پزشکی شامل جراحان مغز و اعصاب (متخصص در مغز و سیستم عصبی)؛ غدد شناس، انکولوژیست تشعشع (پزشکانی که پرتو درمانی می‌کنند) و البته ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه است. تیم درمانی شما ممکن است یک متخصص تغذیه، یک مددکار اجتماعی، یک فیزیوتراپ و احتمالا متخصصان دیگری مثل متخصص مغز و اعصاب را نیز شامل شود.
درمان‌هایی مانند جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی به طور گسترده استفاده می‌شود. در بیشتر موارد چند درمان باهم انجام می‌شود.
جراحی سرطان مغز
بسیاری از مردم که سرطان دارند باید جراحی کنند.
هدف جراحی تایید این است که اختلالی که در آزمایش دیده می‌شود در واقع یک تومور است و باید برداشته شود. اگر تومور را نمی‌توان برداشت، جراح یک نمونه از تومور را برای شناسایی نوع آن بر می‌دارد.
در برخی موارد، بیشتر در تومورهای خوش خیم، به طور کامل با برداشتن تومور در عمل جراحی، علائم درمان می‌شوند.
شما ممکن است قبل از عمل جراحی چندین روش درمانی را انجام دهید.
به عنوان مثال:
به شما ممکن است یک داروی استروئیدی مثل دگزامتازون(dexamethasone)، برای از بین بردن تورم داده شود.
همچنین تشنج شما را با داروهای ضد تشنج درمان می‌کنند.
اگر مایع مغزی نخاعی در اطراف مغز شما بیش از حد جمع شده باشد، یک لوله باریک پلاستیکی به نام شنت (shunt) برای تخلیه مایع قرار داده می‌شود. یک سمت آن در قسمتی که مایع جمع شده است قرار می‌گیرد و طرف دیگرش زیر پوست در بدن قرار می‌گیرد. تخلیه مایع از مغز به جای دیگری از بدن که به راحتی می‌تواند تخلیه شود.
پرتو درمانی برای درمان سرطان مغز
پرتو درمانی (رادیوتراپی هم نامیده می‌شود) استفاده از پرتوهای پر انرژی برای کشتن سلول‌های تومور است. پرتوها رشد و تکثیر آن‌ها را متوقف می‌کند.
پرتو درمانی برای افرادی که نمی‌توانند عمل جراحی کنند، انجام می شود. در موارد دیگر، بعد از عمل جراحی برای کشتن بقیه سلول‌های توموری که ممکن است باقی مانده باشند، استفاده می‌شود.
پرتو درمانی یک روش درمانی محدود است. به این معنی که این روش تنها روی سلول‌هایی که در مسیر آن قرار دارد، اثر بخش است. یعنی به سلول‌هایی که در نقاط دیگر بدن و حتی مغز هستند آسیب نمی‌رساند.
پرتو درمانی به روش‌های زیر انجام می‌شود:
در پرتو درمانی خارجی که از پرتوهای پرانرژی استفاده می‌شود، تومور هدف قرار می‌گیرد. سپس با عبور از پوست، جمجمه، بافت‌های سالم مغز و بافت‌های دیگر به تومور می‌رسد. درمان معمولا 5 روز در هفته برای مدت زمان مشخصی تجویز می‌شود. هر درمان تنها چند دقیقه طول می‌کشد.
در پرتو درمانی داخلی یا ایمپلنت، از یک کپسول کوچک رادیواکتیو که در داخل خود تومور قرار می‌گیرد، استفاده می‌کنند. پرتوهای ساطع شده از کپسول تومور را از بین می‌برد. رادیواکتیویته کپسول هر روز کمی کاهش می‌یابد و به دقت محاسبه شده است. شما نیاز دارید در حین درمان چندین روز در بیمارستان بمانید.
جراحی تشعشعی استریوتاکتیک روش جراحی بدون چاقو (knifeless) نامیده می‌شود که در این روش نیازی به جراحی نیست. این روش تومور مغزی را بدون نیاز به باز کردن جمجمه از بین می‌برند. یک ام‌آر‌آی یا سی‌تی‌اسکن برای تشخیص محل دقیق تومور در مغز انجام می‌شود. دوز زیاد از پرتوهایی با انرژی فراوان از زوایای مختلف به تومور تابیده می‌شود. پرتو تومور را از بین می‌برد. جراحی تشعشعی استریوتاکتیک عوارض کمتری نسبت به جراحی باز دارد و زمان بهبود آن نیز کوتاه‌تر است.
شیمی درمانی برای سرطان مغز
شیمی درمانی استفاده از داروهای قوی برای کشتن سلول‌های تومور است. این داروها به صورت منفرد یا ترکیبی استفاده می‌شوند.
داروها یا به صورت دهانی یا از طریق تزریق وریدی به بیمار داده می‌شود.
شیمی درمانی معمولا در یک چرخه زمانی انجام می‌شود. چرخه شامل یک دوره درمان فشرده پس از یک دوره استراحت و بازیابی است. هرچرخه چند هفته طول می‌کشد.
عوارض جانبی شیمی درمانی به خوبی شناخته شده است. تحمل برخی از آن‌ها برای افراد ممکن است سخت باشد. این عوارض شامل تهوع، استفراغ، زخم دهان، از دست دادن اشتها، ریزش مو می‌باشد. برخی از این عوارض جانبی با دارو برطرف می‌شوند.
درمان‌های مکمل سرطان مغز
تحقیقات جدید نشان داده بسیاری از افراد مبتلا به سرطان مغز لاعلاج، برای کاهش سرعت پیشرفت سرطان و از بین بردن عوارض جانبی مانند خستگی و افسردگی به دنبال درمان‌های مکمل سرطان مغز می‌گردند.
رایج‌ترین و محبوب‌ترین درمان‌های مکمل سرطان مغز:
    همسان درمانی (homeopathy)
    ویتامین‌ها
    روش‌های درمانی روان شناختی
    مکمل‌های معدنی
    اسیدهای موجود در کندر
    رژیم غذایی مخصوص
اسیدهای کندر داروهای گیاهی هستند که از صمغ درخت به دست می‌آیند و برخی مطالعات آن‌ها را در کشتن سلول‌های سرطانی مؤثر دانسته‌اند.
بهترین دلیل استفاده از روش‌های بالا امید دادن به خود و مقاوم ساختن بدن و یادآوری اینکه هر چیزی امکان پذیر است می‌تواند باشد. دلایل استفاده نکردن از این درمان های سرطان مغز هم می‌تواند هزینه، عدم آگاهی و ناامیدی باشد.
با وجود تشخیص نهایی، باز هم درمان‌های مکمل ممکن است خطر داشته باشند
هرچند تکمیل درمان به خصوص بعد از تشخیص سرطان لاعلاج بی‌خطر به نظر می‌رسد اما هنوز هم نباید بدون تجویز پزشک دارو مصرف کرد به خصوص در مورد ویتامین‌ها.
افراد زمان مصرف ویتامین به کمک کردن به سلول‌های سالم خود فکر می‌کنند. اما مطالعات نشان داده ویتامین‌ها علاوه بر سلول‌های سالم از سلول‌های سرطانی نیز حمایت کرده و باعث مقاوم شدن آن‌ها در برابر درمان می‌شوند.

مراقبت های خانگی سرطان مغز
در زمان مبارزه با سرطان مغز، تیم پزشکی شما باید درباره‌ی جزییات مراقبت‌های خانگی با شما و اعضای خانواده‌تان صحبت کنند.
مراقبت‌های خانگی سرطان مغز با توجه به علائم بیمار اقدامات خاصی را شامل می‌شود.
به طور مثال اگر فرد بیمار مشکل راه رفتن دارد، در این صورت باید یک واکر یا صندلی چرخ‌دار در خانه موجود باشد.
مراقبت‌های خانگی سرطان مغز نیز به تسکین درد و علائم کمک خواهد کرد. مانند پشتیبانی عاطفی و احساسی برای بیمار و خانواده‌اش در خانه و نه در بیمارستان می‌باشد. این گونه مراقبت‌ها شامل کمک گرفتن از پزشک، پرستار، داروساز، یک مددکار اجتماعی، پرستاران و مشاورین باشد.
دستورالعمل‌های پیشرفته‌ای برای اینکه نشان دهد چه درمان‌هایی باید برای بیمار انجام شود و چه درمان‌هایی نباید، وجود دارد.


آخرین یافته ها درمورد پیشگیری از سرطان مغز
محققان به رابطه‌ی سرطان مغز با چای و قهوه دست یافتند و به این نتیجه رسیده‌اند که آنتی اکسیدان موجود در قهوه و چای به کاهش خطر سرطان مغز کمک می کند.
به گزارش محققان نوشیدن روزانه یک فنجان یا نصف فنجان چای یا قهوه خطر ابتلا به گلیوما (نوعی سرطان مغز) را تا 34 درصد کاهش می‌دهد.
این محققان که توسط دومینیک ریچاد (Dominique Michaud) -محقق دانشگاه براون- رهبری می‌شدند از مطالعه روی بیش از 410.000 نفر از 9 کشور طی 8 سال به این نتایج دست یافتند که این آنتی اکسیدان می تواند برای کاهش خطر سرطان مغز کلیدی باشد.
به طور کلی محققان دریافتند نوشیدن روزانه 100 میلی لیتر چای یا قهوه احتمال ابتلا به سرطان مغز (گلیوما) را کاهش می‌دهد. احتمال ابتلا به سرطان مغز در مردانی که به‌ طور منظم چای یا قهوه مصرف می‌کنند بیشتر از زنان پایین می‌آید. پس آقایان می توانند برای کاهش خطر سرطان مغز روزانه 100 میلی لیتر قهوه و یا چای مصرف کنند.
قهوه و چای سرشار از آنتی اکسیدان‌اند و همین امر می‌تواند نتیجه‌ی این تحقیقات را توجیه کند. البته نحوه‌ی دم کردن چای در کشورها و فرهنگ‌های مختلف متفاوت است و میزان غلظت آنتی اکسیدان متغیر است.
به گفته‌ی موسسه‌ی ملی سرطان هر سال حدود 13.140 مرگ ناشی از تومور مغزی و سایر تومورهای سیستم عصبی در ایالات متحده اعلام می‌شود. امیدواریم این آنتی اکسیدان جوابی قطعی برای کاهش خطر سرطان مغز و سایر سرطان ها باشد.

کاهش سرطان مغز
در سال‌های اخیر اخبار مختلفی درباره‌ی خطرات ناشی از اشعه‌ی تلفن همراه گزارش شده و مردم را نگران کرده است. اخیراً یکی از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تحقیقات انجام شده در زمینه‌ی رابطه‌ی سرطان و تلفن همراه نشان داد که تلفن همراه خطر ابتلا به سرطان مغز و سایر مشکلات سیستم عصبی را افزایش نمی‌دهد.
در طول 18 سال، 10,729  مورد سرطان مغز و سیستم عصبی گزارش شده است.  9,833 نفر از آن‌ها جزو 3.2 میلیون نفری که از  تلفن همراه استفاده نمی‌کردند و 846 نفر جزو 358,403 نفری که تلفن همراه داشتند.
با این تفاسیر خطر ابتلا به سرطان مغز در دو گروه تفاوتی نداشت.
واکسن ریشه کن کردن تومورهای مغزی کشف شده است.
دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که درمان های چند وجهی می توانند طول عمر بیمارانی که به گلیوبلاستوما که نوعی از سرطان مغز  است مبتلا هستند را افزایش دهد. اما لازم به ذکر است که برای اثبات قطعی این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری است.
در این تحقیق و برای ریشه کن کردن تومورهای مغزی محققین 11 بیمار را تحت شیمی درمانی شدیدتر قرار دادند و پس از آن به آنها حداقل 6 واکسن تزریق کرده اند. محققین در مورد این واکسن ها تاکید کرده اند که بیماران به خوبی از پس آن ها بر آمده اند.
آنها می گویند استراتژی آنها افزایش دادن سطح ایمنی بدن، پس از شیمی درمانی بوده است. شاید غیر قابل باور به نظر برسد اما در حقیقت زمانی که لنفوسیت های بیمار به علت شیمی درمانی تهی شده اند، بهترین زمان برای واکسن درمانی است. این در واقع به سیستم ایمنی بدن دستوراتی مبنی بر پر کردن منابع برای حمله به تومورها می دهد.
سرگروه این تیم تحقیقاتی در مورد نتیجه ی نهایی این تحقیق نظری قطعی نداده است و می گوید این تحقیق باید در جامعه ی آماری بزرگتری انجام شود تا نتایج نهایی آن مشخص شود.


رابطه‌ی راه رفتن با سلامت مغز
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد ضربات پا به تقویت جریان خون کمک می‌کند. فقط کافیست یک قدم بردارید تا به تقویت مغزتان کمک کرده باشید.
نتایج تحقیقات اخیر رابطه‌ی راه رفتن با سلامت مغز را نشان می‌دهد. ضربات پا هنگام راه رفتن به عروق خونی فشار آورده و همین امر موجب افزایش جریان خون به سمت مغز می‌شود.
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که جریان خون مغز وابسته به نیروی محرکه است. فعالیت‌هایی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی و دویدن روی عملکرد مغز و به طور کلی احساس خوب در زمان ورزش تأثیر مثبت دارد.
مطالعات جدید روی تومور‌های خوش‌خیم مغز مرتبط با سرطان
پس از بررسی‌های متعدد محققان دریافتند میانگین بقای بیماران مبتلا به گلیومای خوش‌خیم از 44 ماه در سال 1999 به 57 ماه در سال 2010  افزایش یافته است. دلیل این افزایش چشم گیر را می‌توان تاثیر شیمی درمانی دانست.
دکتر باب کارتر متخصص جراحی‌های مغز و اعصاب می‌گوید: عدم پیشرفت جراحی‌ها به دلیل محدودیت‌های فنی مانند MRI در حین عمل محدودیت‌هایی برای جراح در برداشتن تومور ایجاد می‌کند. هر چه این امکانات پزشکی پیشرفته‌تر شود، روش‌های درمانی این بیماران نیز بهتر می‌شود

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 09:14

یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می‌کند

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: دانشمندان به صورت اتفاقی باکتری را کشف کردند که خواص داروهای ضدسرطان را خنثی می‌کند.
به گزارش تسنیم، بسیاری از اکتشافات علمی بزرگ بر اثر حوادث آزمایشگاهی رخ می‌دهند؛ اشتباهاتی که منجر به کشف پنی‌سیلین یا آشکار شدن خواص روانگردان‌های LSD شد آنهم پس از آنکه در سال 1943، «آلبرت هافمن» به طور غیرمنتظره مقداری از LSD را از طریق نوک انگشتان خود جذب کرد.
بر اساس گزارش newatlas، آخرین اشتباه آزمایشگاهی اما به یک کشف مهم دیگر منجر شده است؛ کشفی که می‌تواند در بهبود بیماری کشنده سرطان نقش حیاتی داشته باشد.
محققان به صورت تصادفی به باکتری رسیده‌اند که خواص داروهای شیمی‌درمانی را از بین می‌برد.
محققانی از موسسه علوم «وایزمن»(Weizmann ) که تحقیق خود را روی چگونگی تاثیر سلول‌های پوستی طبیعی انسان بر روی مقاومت سلول‌های سرطان در حین شیمی درمانی متمرکز کرده بودند.
در این بررسی مقاومت عجیب نمونه خاصی از سلول‌های پوست در برابر واکنش سلول‌های سرطانی پانکراس به یک دارو شیمی درمانی معمول به نام gemcitabine مورد پژوهش قرار گرفت.
اما ادامه بررسی‌ها محققان را به این نتیجه رساند که دلیل این مقاومت عجیب در ورود نوعی خاص از باکتری به شرایط آزمایش بوده است.
دکتر «رید استراسمن» - سرپرست آزمایشگاه می‌گوید: "ما تقریبا آزمایش را رها کرده بودیم، اما تصمیم گرفتیم آن را دنبال کنیم."
این تیم کشف کرد که نوعی خاص از باکتری‌های موسوم به Gammaproteobacteria می‌تواند دارو‌های مخصوص شیمی درمانی را متابولیزه و آنها را بی اثر کند.
تحقیقات بیشتر نشان داد که شکل بسیار خاصی از باکتری‌ها، که یک ایزوفرم بلند ژنی خاص به نام CDD دارند، می‌توانند دارو‌های ضد سرطان را غیرفعال کنند.

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 09:13

با رژیم غذایی پیشگیرانه فیبردار به جنگ سرطان بروید

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: مسئول کمیته آموزش و پیشگیری انجمن خیریه مهرانه زنجان گفت: در رژیم غذایی پیشگیرانه؛ با فیبر به جنگ با سرطان بروید.
«مصطفی مرتضوی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که فیبر نقش عمده‌ای در پاک‌سازی و سلامت دستگاه گوارش ایفا می‌کند، اظهار کرد: فیبر که در میوه‌ها و سبزیجات و غلات به وفور یافت می‌شود به حرکت روان موادغذایی در مجرای گوارشی کمک کرده و می‌تواند با خروج ترکیبات سرطان‌زا از بدن برای سلامتی انسان مفید واقع شود.
وی ادامه داد: فیبر در مواد غذایی چون سبوس جو دو سر، بادام، لوبیا قرمز، پسته، انجیر خشک، گردو، عدس، خرما، نارگیل، لوبیای سفید و نان سبوس‌دار به وفور وجود دارد.
مسئول کمیته آموزش و پیشگیری مهرانه اظهار کرد: رژیم غذایی مناسب، عدم استعمال سیگار، قلیان، ورزش مداوم و حفظ وزن مناسب از مواردی است که افراد باید در جهت جلوگیری از سرطان به آن توجه داشته باشند.
مرتضوی با بیان این‌که از شهروندان درخواست می‌کنیم تا به سلامتی خود و عزیزان‌شان توجه ویژه‌ای داشته باشند، خاطرنشان کرد: کسب اطلاعات پزشکی درباره انواع سرطان‌ها، حفظ آرامش و دوری از اضطراب از دیگر عواملی است که باید مدنظر شهروندان باشد.

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 09:11

این گیاه دارویی سرطان را نابود می‌کند

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: افسنطین شیرین حاوی ترکیبی به نام آرتمیسینین است که دلیل ناتوانی بقای سلول های سرطانی در حضور این گیاه محسوب می شود. آرتمیسینین هر چیزی را از انگل تا باکتری، قارچ و سلول سرطانی می کشد، در شرایطی که کاری با سلول های سالم ندارد.
یک گیاه دارویی قدرتمند آسیایی با ویژگی ارتقا سلامت وجود دارد، که در خانواده مشابه با گل مروارید و آفتابگردان قرار دارد، اما استعداد پنهان این گیاه در هیچ یک از بستگانش دیده نمی شود. این گیاه می تواند سلول های سرطانی را تنها در 16 ساعت از بین ببرد.
به گزارش ز "ایزی هلث اپشنز"، چینی ها دیر زمانی است که از این گیاه دارویی برای کاهش تب، بهبود سلامت گوارش و دفع انگل ها استفاده می کنند. در حقیقت، به واسطه توانایی بالا در خلاص شدن از شر انگل مالاریا، از این گیاه در سراسر جهان به عنوان درمانی برای بیماری مالاریا استفاده می شود.
اما تاثیرگذارترین توانایی آن تا به امروز نابودی سلول های سرطانی بوده است. و این در شرایطی است که شواهد علمی از قدرت ضد سرطانی شگفت انگیز آن پشتیبانی می کنند.
مطالعات نشان داده اند که هیچ یک از سلول های سرطان پستان، سرطان خون، سرطان کیسه صفرا، سرطان ریه، سرطان مثانه، سرطان مغز، و سرطان پروستات توانایی مقابله با این گیاه دارویی که به نام افسنطین شیرین شناخته می شود را ندارند.
افسنطین شیرین حاوی ترکیبی به نام آرتمیسینین است که دلیل ناتوانی بقای سلول های سرطانی در حضور این گیاه محسوب می شود. آرتمیسینین هر چیزی را از انگل تا باکتری، قارچ و سلول سرطانی می کشد، در شرایطی که کاری با سلول های سالم ندارد.
برای کشتن سلول های سرطانی با کمک آرتمیسینین یک ترفند نیز وجود دارد. آرتمیسینین می تواند سلول های سرطانی را به تنهایی نابود کند (نتایج یک مطالعه نابودی 28 درصد از سلول های سرطان پستان را نشان داد)، اما قدرت واقعی آن در مقابله با سرطان زمانی آزاد می شود که با آهن ترکیب شود.
آهن میل آرتمیسینین را برای جستجو و نابودی سلول های سرطانی فعال می کند. به همین دلیل است که استفاده از افسنطین شیرین برای درمان مالاریا مفید است. انگل مالاریا دارای آهن است. و سلول های سرطانی نیز به طور معمول سرشار از آهن هستند. آنها برای تکثیر به آهن نیاز دارند و آن را از سلول های دیگر سرقت می کنند، از این رو می توانند روند تکثیر خود را با آهنگی سریع ادامه دهند.
مطالعه ای که در سال 2012 در نشریه Anticancer Drugs منتشر شد، نشان داد که ترکیب آهن و آرتمیسینین برای درمان سلول های سرطان پستان سرعتی خیره کننده مرگ آنها را به همراه داشت - 98 درصد تنها در 16 ساعت.
این چشمگیرترین نمونه از توانایی آرتمیسینین در نابودی سلول های سرطانی است، اما تنها مثال موجود محسوب نمی شود.
مطالعه ای که در سال 2016 در نشریه Nutrition Research and Practice منتشر شد، نشان داد که آرتمیسینین توانایی نابودی سلول های سرطانی گلیوبلاستوم مغزی را نیز دارد. اما بار دیگر کارایی و تاثیرگذاری آن در ترکیب با آهن به بیشترین میزان ممکن می رسید.
مطالعات دیگر که طی سال جاری میلادی منتشر شده اند نیز نشان می دهند که آرتمیسینین توانایی نابودی سلول های سرطانی سر و گردن، مثانه، خون، ریه، پروستات، روده بزرگ و استخوان را دارد.
نیازی به گفتن نیست که پژوهشگران ممکن است یک داروی قدرتمند جدید برای مبارزه با سرطان در اختیار داشته باشند. اما چه کسی می داند چقدر طول خواهد کشید تا این دارو وارد بازار شود. و این که چه زمانی این کار را انجام خواهند و دارویی را از ترکیب آرتمیسینین مصنوعی با آهن مصنوعی تولید خواهند کرد.
اما اگر در پی یک روش درمانی طبیعی هستید، نیازی نیست صبر کنید. افسنطین شیرین به شکل طبیعی خود در دسترس است.

چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 09:10

این نان ها سرطان زا هستند

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: "یکی از عوامل مهمی که امروزه باعث ایجاد گسترش سرطان در کشور شده، بحث نان است؛ نان‌هایی که افرادی با نام "نان خشکی و نمکی" آن‌ها را جمع‌آوری کرده و به دامداری‌ها و گاوداری‌ها می‌فروشند..."
به گزارش مشرق، این جملات بخشی از یک پیام صوتی است که اخیرا در فضای مجازی دست به دست می‌شود و نگرانی‌هایی را در اذهان عموم ایجاد کرده است.
در این پیام صوتی فردی ظاهرا پزشک از ضایعات نان و استفاده آن در تغذیه دام و طیور صحبت می‌کند و مدعی می‌شود که "این نان‌ها پس از جمع‌آوری در جایی انبار می‌شوند و پس از چند روز به دلیل رطوبت هوا کپک زده و سمی را به نام آفلاتوکسین تولید می‌کنند؛ آفلاتوکسین هم عاملی سرطان‌زا است و با ورود آن به بدن دام، گوشت، شیر و حتی کودی که از دام پای درخت ریخته می‌شود، حاوی این سم خواهند بود و در مجموع این نان باعث می‌شود که میزان رشد سرطان بالا می‌رود. "
اما سازمان غذا و دارو این مبحث را قویا تکذیب می‌کند و آن را بی‌اساس می‌داند.
مهندس سمیره صباح - معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو در این باره به ایسنا می‌گوید: اگر چه سم آفلاتوکسین ناشی از رشد قارچ در همه مواد غذایی مرطوب رشد می‌کند و ما بصورت مستمردر مصاحبه‌های خود بویژه درباره آجیل‌های مانده این موضوع را متذکر شده‌ایم، اما دوز این قارچ در نان‌های خشک آنقدری نیست که بتواند مبتلا کننده انسان به سرطان باشد.
وی تاکید می‌کند: اظهاراتی مبنی بر اینکه آفلاتوکسینی که در اثر رطوبت در نان خشک ایجاد می‌شود، ناناست و مصرف آن توسط دام و در نتیجه مصرف شیر آن دام توسط انسان، سم آفلاتوکسین را منتقل کرده و باعث بروز سرطان می‌شود، بی‌اساس است.
صباح می‌گوید: بررسی‌های تخصصی در شیر و لبنیات هم خلاف این ادعا را ثابت می‌کند و تاکید می‌کنیم که صرفا نتایج آزمایشگاهی می‌توانند سم آفلاتوکسین ناشی از رشد قارچ را مشخص کنند و از طریق طعم، رنگ، بو و خصوصیات حسی به تنهایی نمی‌شود متوجه آن سم شد.
معاون اداره کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو تاکید می‌کند: قاطعانه اعلام می‌شود که مقدار آفلاتوکسین موجود در نان خشک در حد مجاز بوده و این مقدار نمی‌تواند مشکلی به معنای سرطان‌زایی برای انسان ایجاد کند.
وی در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: از کسانی که بر این ادعا اصرار دارند، می‌خواهیم با آمار وآنالیز دقیق، مطالب خود را به سازمان غذا و دارو ارایه کنند.

صفحه1 از363