آخرین اخبار

آخرین اخبار (9016)

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:40

درمان موفقیت‌آمیز سرطان با پزشکی شخصی

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: معاون دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه بقیه‌الله عج با اشاره به اینکه با استفاده از پزشکی شخصی می‌توان به صورت فرا دقیق درمان بیمای‌هایی همچون دیابت و سرطان را انجام داد،‌گفت: بهره‌مندی از این روش در کاهش هزینه‌ها و درمان هدفمند بسیار مؤثر است.
ابراهیم متوسلیان در حاشیه سومین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی اظهار داشت: حدود یک دهه از عمر این رشته نمی‌گذرد و خوشبختانه طی 5 سال گشته اقدامات بزرگی در این راستا صورت گرفته و دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله طب پزشکی شخصی به شمار می‌رود.
وی افزود: پزشکی شخصی درمان هدفمند بیماری‌ها را همراه دارد ولی در حال حاضر نگرانی در زمینه تامین هزینه‌های تشخیص هستیم و باید حمایت‌های اقتصادی بودجه‌ای در این زمینه انجام گیرد تا پروژه بر زمین نماند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه بقیه‌الله عج ادامه داد: هر چند ا ز طریق درمان با پزشکی شخصی بخشی از هزینه جبران می‌شود ولی باید در زمینه تشخیص بودجه لازم در نظر گرفته شود.
متوسلیان گفت:‌درمان‌های شایعی همچون دیابت از طریق پزشکی شخصی می‌تواند به خوبی صورت گیرد و برای افراد مختلف داروهای متفاوت بر اساس ژنوم آنها ارائه داد.
وی با اشاره به اینکه پزشکی شخصی 5 سال است که در کشور ما مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است، گفت: بر اساس این طب برای افراد درمان یکسانی نداریم و این مسئله در آینده درمان هدفمند بیماری را به همراه دارند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه بقیه‌الله عج عنوان کرد: پزشکی شخصی پزشکی فرا دقیق به شمار می‌روند و بیماری‌هایی همچون مشکلات قلبی عروقی با توجه به این طب می‌تواند به خوبی درمان شود.
متوسلیان گفت:‌زیرساخت این رشته تشخیص بیماری است که به دلیل گران بودن مباحث مولکولی این مسئله عمومی نشده و همه باید به هم کمک کنیم تا مباحث اقتصادی این مسئله پرداخته شود.
وی افزود:‌شرکت‌های دارویی با فعالیت در این زمینه می تواند حتی در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها وارد عمل شود و دنشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله تلاش کرده به عنوان قطب پزشکی شخصی در نیروهای مسلح علاوه بر تولید دستگاه‌های مورد نیاز و انجام تحقیقات در حوزه تربیت نیروهای انسانی و تعامل با شرکت‌های خارجی اقداماتی انجام دهد.

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:40

دارویی که ۶ نوع سرطان را درمان می‌کند!

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: آنتی‌بادی سمی به‌عنوان آخرین سلاح دانشمندان برای درمان طیف وسیعی از سرطان‌های پیشرفته معرفی شده است.
داروی شیمی‌درمانی جدیدی با رویکردی نظیر رویکرد اسب تروا معرفی شده که راه خود را به آزمایش‌های بالینی درمان سرطان‌های مختلف باز کرده است. پژوهشگران مؤسسه‌‌های پژوهشی مختلف، این درمان جدید را در یک آزمایش بالینی مشکل از ۱۴۷ بیمار آزمایش کردند تا مزایا و عواض جانبی احتمالی آن را ارزیابی کنند.
این دارو که نامش تیسوتوماب ودوتین (tisotumab vedotin) است و به‌اختصار TV خوانده می‌شوند، از یک آنتی‌بادی منوکلونال و یک جزء سمی ساخته شده که می‌تواند برای سلول کشنده باشد. آنتی‌بادی هدیه‌ی بزرگ اسب تروا در خانه‌ی دشمن است. این دارو در غشای سلول به‌دنبال پرچم‌های سیگنال‌دهنده (به نام فاکتورهای بافتی) می‌گردد و تقاضای ورود می‌کند. درحالی‌که تمام انواع سلول‌های سالم این فاکتورها را دارند، انواع مختلفی از تومورها از این فاکتورها به‌عنوان راهی برای رشد خارج از کنترل خود استفاده می‌کنند. بر این اساس، این فاکتورها هدف جذابی برای سلاح‌های شیمیایی ضدسرطان هستند. در این مورد، مولفه‌ای که این وظیفه‌ی مرگبار را به‌عهده دارد، مونومتیل آریستاتین‌ای (monomethyl auristatin E) است؛ ملکولی که از تکثیر سلول‌ها جلوگیری می‌کند.

جان دِ‌بونو از مؤسسه‌ی پژوهش‌های سرطان می‌گوید:چیزی که درمورد این درمان هیجان‌انگیز است، این است که مکانیسم عمل آن کاملا جدید است. این دارو مانند یک اسب تروا عمل می‌کند و به‌صورت پنهانی وارد سلول‌های سرطانی شده و آنها را نابود می‌کند. مطالعات مقدماتی ما نشان می‌دهند که این دارو دارای ظرفیت درمان انواع مختلفی از سرطان‌ها به‌ویژه برخی از سرطان‌هایی است که نرخ ماندگاری بسیار پایینی دارند.
این‌ها شامل سرطان دهانه‌ی رحم، مثانه، تخمدان، مری و ریه می‌شوند. بیشترین اثربخشی در کسانی که مبتلا به سرطان مثانه بودند، دیده شد: ۲۷ درصد از داوطلبانی که در این آزمایش شرکت کرده بودند، شاهد ثابت ماندن وضعیت بیماری خود بودند. اما درمورد سرطان دیواره‌ی رحم، ۷درصد از بیماران بهبودی حاصل کردند. پائول ورکمن، مدیر اجرایی مؤسسه‌ی پژوهش‌‌های سرطان می‌گوید:
 این هیجان‌انگیز است که توانایی داروی TV را در زمینه‌ی درمان سرطان‌هایی که درمانشان دشوار است، ببینیم. من منتظر پیشرفت این دارو در کلینیک‌ها هستم و امیدوارم که بتواند برای بیمارانی که درحال‌حاضر هیچ گزینه‌ی درمانی ندارند، سودمند باشد.
البته این پیشرفت آهسته است. آزمایش‌ بالینی مرحله‌ی اول در سال ۲۰۱۳ آغاز شد. در آن مرحله ایمن بودن این دارو روی ۲۷ بیمار آزمایش شد. یک سال و نیم بعد مشکلات جدی سلامتی از جمله علایم دیابت نوع دوم شدید، التهاب مخاط و تب پیش آمد. استفاده از دوزهای کمتر موجب کاهش این عوارض جانبی شد، اگرچه درمان هنوز مشکلاتی داشت و خونریزی از بینی، حالت تهوع و خستگی از مواردی بود که بیماران مکرر گزارش می‌کردند. بااین‌حال، زمانی‌که پای مرگ و زندگی درمیان باشد، مشکلاتی نظیر این‌ها چندان به چشم نخواهند آمد.
آزمایش مرحله‌ی یک، راه ورود دارو به مرحله‌ی دو را باز کرد. در آن مرحله نشان داده شد که داروی TV می‌تواند درمورد بیمارانی که درمان سرطان آنها غیرممکن شده است، تفاوت بزرگی ایجاد کند. دِ‌بونو می‌گوید:
 TV دارای اثرات جانبی قابل مدیریتی است و ما در برخی از بیماران پاسخ‌های خوبی مشاهده کردیم. تمام آنها دارای سرطان پیشرفته‌ای بودند که قبل از آن به‌میزان زیادی با دیگر داروها مورد درمان قرار گرفته بودند و دیگر این درمان‌ها روی آنها تاثیری نداشتند.
گام بعدی این است که آزمایش مرحله‌ی دوم گسترش پیدا کند این دارو روی سرطان‌های روده و پانکراس نیز مورد بررسی قرار گیرد. همچنین قرار است این دارو به‌عنوان داروی خط دوم برای درمان سرطان‌های دهانه‌ی رحمی که به درمان اولیه پاسخ نداده‌اند، آزمایش شود. البته باید توجه داشته باشیم که این دارو یک نوش‌دارو یا پایان سرطان نیست، اما زمانی‌که دیگر روش‌های درمان سرطان دیگر اثری ندارند، داشتن دارویی که بتواند موجب ایجاد تفاوت در شرایط بیماران شود، امیدوارکننده است.
اگر همه چیز خوب پیش برود، می‌توان انتظار داشت که در چند سال آینده این دارو وارد مرحله‌ی سوم آزمایش شود؛ مرحله‌ای که در آن میزان اثربخشی و ایمنی آن با درمان‌های مشابه مورد مقایسه قرار می‌گیرد. این کار به هزینه و زمان نیاز دارد، بنابراین ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که TV به‌همین زودی در دسترس بیماران قرار گیرد. ورکمن می‌گوید:
ما به ‌شدت نیازمند درمان‌هایی نظیر این هستیم که بتواند به شیوه‌های جدیدی به سرطان حمله کند و حتی علیه تومورهایی که دربرابر درمان‌های استاندارد مقاوم شده‌اند، مؤثر باشد.

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:15

نشانه‌های ابتلا به سرطان کولون

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش پزشکی شخصی در درمان شایع‌ترین سرطان‌ها، گفت: انجام غربالگری به ویژه از سن 50 سالگی برای تشخیص به موقع سرطان کولون امری ضروری است.
به گزارش بلاغ، صادقی در حاشیه سومین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی، اظهار داشت: امروزه پزشکی شخصی به حوزه‌های مختلف تشخیصی و درمانی راه یافته که یکی از موارد آن در حیطه سرطان است که البته سرطان‌های شایع در این زمینه بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.
وی افزود: پزشکی شخصی شاخه‌ای از درمان سرطان بشمار می‌رود و در کشور ما تلاش‌های زیادی صورت گرفته که درمان‌های اختصاصی‌تری برای این بیماران ارائه شود تا علاوه بر منفعت بیشتر بیمار هزینه‌های درمانی کمتر و اثربخشی بیشتر را نیز شاهد باشیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ابراز امیدواری کرد که با اقدامات بیشتر توسط پزشکی شخصی در درمان سرطان موفقیت‌های زیادی حاصل شود، گفت: استفاده از این روش درمانی عوارض بسیار کمی دارد و می‌توان در ایران از این روش‌ها بهره‌مند شد.
صادقی عنوان کرد: امروزه سرطان کولون یکی از شایع‌ترین سر طان‌ها در دنیا به شمار می‌رود و چهارمین سرطان شایع است که متاسفانه آمار آن نسبت به گذشته در کشور ما نیز بیشتر شده است.
وی بیان داشت: بخشی از افراد به صورت ارثی مبتلا به این بیماری می‌شوند و وراثت می‌تواند نقش 10 تا 15 درصدی در این زمینه ایفا کند. به عبارتی حدود 15 درصد افرادی که مبتلا به سرطان کولون شوند سابقه ژنتیکی و خانوادگی را در ابتلا به این بیماری دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به علائم هشدار دهنده سرطان کولون گفت: مشاهده خون در مدفوع، کاهش وزن ناگهانی، تغییر اجابت مزاج، دردهای شکمی و کاهش قطر مدفوع از نشانه‌های این سرطان به شمار می‌رود که با غربالگری و تشخیص به موقع می‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد.
این انکولوژیست خاطرنشان کرد: انجام غربالگری از 50 سالگی به بعد باید جدی گرفته شود که این مساله در افراد دارای سابقه فامیلی و خانوادگی سرطان باید با حساسیت بیشتری پیگیری و زودتر انجام گیرد.

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:14

5 نشانه موذي‌ترين سرطان در بدن

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: سرطان کليه يکي از 10 سرطان شايع است و اغلب، مردان بالاي 50 سال را گرفتار خود مي‌کند. در ادامه با شايع‌ترين علائم اين سرطان آشنا خواهيد شد.
به گزارش خبرگزاري آريا از باشگاه خبرنگاران، تومور سرطاني کليه يکي از موذي‌ترين تومور‌ها هستند که در اغلب مواقع عليرغم انتشار به مناطق ديگر بدن، هيچ علامت و نشانه‌اي ندارند و در اغلب موارد به صورت اتفاقي و در بررسي‌ها و چکاب کليه با سونوگرافي و يا سي تي اسکن تشخيص داده مي‌شوند. از مشخصات بد اين تومور‌هاي سرطاني، مقاوم بودن آن‌ها به شيمي درماني و راديوتراپي است.
سرطان کليه يکي از 10 سرطان شايع است و اغلب، مردان بالاي 50 سال را گرفتار خود مي‌کند. در ادامه با شايع‌ترين علائم اين سرطان آشنا خواهيد شد.
وجود خون در ادرار
خون در ادرار که به نام «هماچوري» شناخته مي‌شود، يکي از علائم بارز ابتلا به سرطان کليه است. اغلب حتي مقدار بسيار کمي خون در ادرار، مي‌تواند باعث تغيير رنگ آن شود.
گاهي اوقات خون در ادرار آن‌قدر ناچيز است که تنها با آزمايش ادرار مي‌توان آن را تشخيص داد البته عواملي مانند عفونت مثانه، سنگ کليه، کيست، يا التهاب نيز باعث وجود خون در ادرار مي‌شود. به هر حال در صورت مشاهده اين علامت بايد سريعاً به پزشک مراجعه کرد.
درد پايين کمر
اکثر افراد اين درد را تجربه نمي‌کنند تا زماني که سرطان به مراحل پيشرفته خود رسيده باشد. درد ناشي از سرطان کليه در يک طرف از پهلو و بالاتر از لگن احساس مي‌شود. اين درد مي‌تواند يک درد مبهم و تيز باشد. اگر هرگونه درد ناگهاني را در پهلوي خود احساس کرديد که براي چند روز ادامه داشت، حتماً به پزشک مراجعه کنيد.
وجود توده در شکم
وجود توده در شکم مي‌تواند علامت هشداردهنده ابتلا به سرطان کليه باشد. حس کردن توده کليوي سخت است، چون بيشتر در اعماق شکم وجود دارد.
کشف اين توده پزشک را وادار به سفارش آزمايش‌هايي مانند سونوگرافي و سي تي اسکن مي‌کند. البته در نظر داشته باشيد که اغلب اين توده‌ها هميشه نشان دهنده ابتلا به سرطان نيستند.
کم‌خوني و خستگي
خستگي يک علامت شناخته شده در مورد اغلب سرطان‌ها است. خستگي ناشي از سرطان با خستگي معمولي تفاوت دارد و با خواب و استراحت برطرف نمي‌شود.
اين خستگي با فعاليت‌هاي روزمره و طبيعي تداخل دارد و مي‌تواند فرد را تحريک پذير و ضعيف کند. هرگونه خستگي غيرمعمول بايد به اطلاع پزشک رسانده شود.
از دست دادن اشتها، تب و از دست دادن وزن
يکي از نشانه‌هاي رايج سرطان، از دست دادن ناگهاني و غيرمنتظره وزن است؛ بدون اين‌که بيمار از رژيم غذايي خاصي تبعيت کرده باشد. تب با علت ناشناخته نيز ممکن است همراه با ساير علائم، نشانه‌اي از ابتلا به سرطان کليه باشد.
تشخيص
اگر بيمار علائمي داشت که مشابه سرطان کليه بود، پزشک يک يا بيشتر از اين آزمايش‌ها را در مورد او انجام مي‌دهد:
تست بدني
پزشک علائم حياتي مثل تب و فشار خون بيمار را چک کرده و پهلو‌هاي او را لمس مي‌کند.
تست ادرار
براي چک کردن خون در ادرار
تست خون
براي اندازه گيري موادي مثل کراتينين (غلظت زياد کراتينين به اين معني است که کليه‌ها کار خود را درست انجام نمي‌دهند).
تست آي وي پي
پزشک رنگ خاصي را به درون وريدي در بازو تزريق مي‌کند. رنگ در بدن حرکت مي‌کند و به وسيله کليه‌ها دريافت مي‌شود.
رنگ باعث درخشش کليه‌ها در زير اشعه ايکس مي‌گردد. مقداري از اشعه ايکس رنگ را هنگام عبور از مثانه و حالب رديابي مي‌کند. اشعه ايکس مي‌تواند تومور‌هاي کليه و مشکلات ديگر را نشان دهد.
سي تي اسکن
دستگاه توليدکننده اشعه ايکس به کامپيوتري متصل است و يک سري عکس از جزئيات کليه مي‌گيرد.
تست ماوراي صوت
از امواج فوق صوت که افراد آن را نمي‌شنوند استفاده مي‌گردد. امواج از کليه بازتاب مي‌شوند و پژواک آن‌ها توسط رايانه‌اي دريافت و تصاويري تحت عنوان سونوگرام ساخته مي‌شود.
بيوپسي (نمونه‌برداري)
عبارت است از خارج کردن تکه‌اي از بافت کليه براي بررسي سلول‌هاي سرطاني.
تأخير نکنيد!
متأسفانه اغلب علائم باليني سرطان کليه، تا رسيدن به مراحل پيشرفته خود را نشان نمي‌دهند. به همين دليل مهم است که در صورت مشاهده هرکدام از علائم ذکرشده، به پزشک مراجعه کنيد.
اگر سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان را داريد، تسريع مراجعه به پزشک در شما اهميت چند برابر دارد. به ياد داشته باشيد که بسياري از علائم سرطان کليه خوش‌خيم و قابل پيشگيري هستند. هرچه زودتر با اين علائم به پزشک مراجعه کنيد، گزينه‌هاي درماني بيشتري نيز پيش روي شما قرار دارد.

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:13

نمک خطر بروز سرطان معده را 68درصد بيشتر مي کند

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: خطر بروز سرطان معده با مصرف زياد نمک 68 درصد افزايش مي يابد و حتي مصرف نمک در حد متوسط نيز اين خطر را 41درصد افزايش مي دهد.
زهرا عبداللهي گفت: مطالعات نشان داده افرادي که غذاهاي پرنمک مثال ترشي ها، ماهي نمک سود شده و گوشتهاي فرآوري شده مصرف مي کنند به ترتيب خطر ابتلا به سرطان معده 27 درصد و 24 درصد بيشتر از افرادي است که اين نوع غذاها را مصرف نمي کنند.
وي اظهار داشت: مصرف زياد نمک به عنوان يکي از ريسک فاکتورهاي (عوامل خطر) اصلي فشار خون بالا و بيماري هاي قلبي عروقي شناخته شده است و پيامدهاي ديگر آن از جمله سرطان معده امروزه مورد توجه خاص مجامع علمي قرار دارد.
عبداللهي ادامه داد :بر اساس آخرين آمارهاي موجود سالانه 870 هزار مورد جديد سرطان معده گزارش مي شود که در حدود 10درصد موارد جديد سرطان ها را شامل مي شود.
وي ادامه داد: با وجود پيشرفت هاي پزشکي ميزان کشندگي سرطان معده همچنان بالاست. بيش از 628 هزار مورد و معادل 12درصد کل مرگ و ميرها در کشورهاي توسعه يافته و درحال توسعه جهان را شامل مي شود.
عبداللهي، عفونت هليکوباکتر پيلوري، عادات غذايي، مصرف ماهي هاي نمک سود شده، مصرف غذاهاي پرنمک آجيل هاي شور، تنقلات شور (چيپس و انواع فرآورده هاي غلات حجيم شده)، شوري و ترشي ها، غذاهاي نمک سود، چاقي، مصرف الکل، سيگار و وجود نيترات در مواد غذايي مصرفي و سابقه فاميلي را از علل بروز سرطان معده بيان کرد.
مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت اضافه کرد: کاهش مصرف نمک در جامعه به عنوان يک راهکار اصلي با هزينه اثربخشي بالا براي پيشگيري از اپيدمي بيماري هاي قلبي عروقي در کشورهاي صنعتي و در حال توسعه شناخته شده است.
وي با بيان اينکه سرطان معده سومين سرطان شايع در کشور به شمار مي رود، گفت: مصرف نمک 10 تا 15 گرم در روز يعني 2 تا 3 برابر مقدار توصيه شده توسط سازمان جهاني بهداشت در کشور است و سرطان معده فقط يکي از زيانهاي مصرف زياد نمک است.
عبداللهي افزود: پوکي استخوان، فشار خون بالا و به دنبال آن نارسايي هاي کليوي و بيماري هاي قلبي عروقي از ديگر مشکلاتي است که مصرف زياد نمک در بروز آنها يک عامل خطر مهم به شمار مي رود.
وي تاکيد کرد: با کاهش نمک مصرفي در حين طبخ غذا، حذف نمکدان سر سفره و ميز غذا، منع مصرف تنقلات شور و پرنمک مي توان احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش داد.

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:11

سرطان روده بزرگ شایع ترین سرطان دستگاه گوارش است

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: فوق تخصص بیماری های گوارش، کبد و آندوسکوپی گفت: سرطان روده بزرگ شایع ترین سرطان دستگاه گوارش است که عوامل مختلف ژنتیکی، محیطی و تغذیه ای در بروز آن موثرند.
دکتر رزیتا علیزاده شالچی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این سرطان در مراحل اولیه بدون علامت است، اما امکان دارد با علائمی مانند کم خونی، خونریزی از روده، درد شکم، تغییر وضعیت اجابت مزاج و یا انسداد روده بروز پیدا کند.
وی اضافه کرد: شیوع این بیماری در افرادی که سابقه پولیپ روده، بیماری التهابی روده، رادیوتراپی شکم، آکرومگالی و پیوند کلیه داشته باشند، بیشتر دیده می شود.
دکتر علیزاده شالچی با اشاره به اینکه این بیماری در افراد مسن و در نژادهای خاص نیز بیشتر است، ادامه داد: چاقی، دیابت، مصرف زیاد گوشت قرمز، کمبود ویتامین ها از جمله ویتامین «د»، مصرف سیگار و الکل از جمله عوامل خطرساز برای این بیماری محسوب می شوند.
وی گفت: برای تشخیص این بیماری انجام آزمایشات اولیه، کولونوسکوپی و برخی روش های تصویربرداری رادیولوژیک مفید می باشد.
فوق تخصص بیماریهای گوارش، کبد و آندوسکوپی اظهار داشت: امروزه در اکثر کشورهای جهان، بیماریابی با کولونوسکوپی در افراد سالم 50 ساله انجام می گیرد و منجر به تشخیص زودرس این نوع تومور و افزایش طول عمر مبتلایان می شود، اما در افرادی که سابقه خانوادگی این نوع سرطان و یا برخی علائم روده ای داشته باشند کولونوسکوپی باید زودتر انجام شود.
وی ادامه داد: از عوامل زمینه ساز مهم این بیماری می توان به پولیپ های کولون اشاره کرد که برخی از آنها ممکن است طی چند سال به تومورسرطانی تبدیل شودند و به همین دلیل لازم است به موقع برداشته شوند.
دکتر علیزاده شالچی گفت: جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و یا ترکیبی از آنها از جمله روش های درمانی رایج سرطان روده بزرگ هستند که بسته به محل و پیشرفت تومور مورد استفاده قرار می گیرند.
وی خاطرنشان کرد: ورزش، مصرف سبزیجات و میوه جات، ویتامین ها، انجام چکاپ سالانه و انجام کولونوسکوپی به موقع می توانند مرگ و میر ناشی از این بیماری را تا حدود قابل توجهی کاهش دهند.

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:11

بسیاری از سرطان‌ها درمان قطعی دارند

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: همه از شیمی درمانی می‌ترسند و اینگونه ترسیم شده که شیمی درمانی هیچ تأثیری ندارد و بهتر است بدون درمان و درد کشیدن حاصل از درمان، این چند صباح آخر را بگذرانیم، اما واقعا این باور، بسیار غلط است و انجام شیمی درمانی بخش مهمی از درمان و بهبودی است.

سرطان همان بیماری است که اگر در خانواده‌ای کسی بگیرد همه با وحشت و ترس راجع به آن صحبت می‌کنند. سرطان همان بیماری است که بسیاری از ترس این موضوع که بفهمند این بیماری در بدنشان است شاید هیچگاه به دنبال درمان نروند. شنیدن اسم سرطان برای بسیاری به معنای نقطه گذاشتن در انتهای زندگی به حساب می‌آید. در جهان یک روز را به نام سرطان نام گذاری کرده‌اند تا برای بسیاری از افراد، یادآور بشود که سرطان فقط یک بیماری است. سرطان در بسیاری موارد قابل درمان است و می‌توان با مراجعه به موقع، آن را از بین برد؛ اما این موضوع نیاز به آگاهی‌رسانی دارد.
آنچه در ادامه می خوانید بخش دوم گفتگوی دیدارنیوز با دکتر محمدرضا سعیدی، پزشک و محقق سرطان است.

واقعیت بیماری سرطان چیست؟
سعیدی: بیماری سرطان یک لغت کلی است و به مجموعه بیماری‌هایی گفته می‌شود که در آن، سلول‌های بدن به حالت آنارشی در می‌آیند. سلول‌های بدن به خاطرداشتن اطلاعات ژنتیکی متفاوت از یکدیگر دارای وظایف متفاوتی از یکدیگر هستند (با وجود اینکه سلول به وجود آورنده تمام سلول‌های بدن مشترک است و همان سلول بنیادی نام دارد). سلول‌های بنیادی در بدن ما مسئول تولید تمام سلول‌های بدن هستند که خودشان وقتی به شاخه‌های مختلف تقسیم می‌شوند سلول‌های مختلف بدن ساخته می‌شوند مثل سلول‌های مغز (نورون ها) یا سلول‌های تشکیل دهنده استخوان‌ها یا عضلات. بخشی از این سلول‌ها که از ریشه سلول‌های بنیادی جنینی هستند در مغزاستخوان ما باقی می‌مانند که مسئول ساخت سلول‌های خونی هستند (گلبول‌های سفید قرمز و پلاکت ها) هر کدام از این سلول‌های بنیادی که دچار مشکل شوند سرطان در آن قسمت ایجاد می‌شود که جلوتر عرض می‌کنم. شما در نظر بگیرید یک سلول مادر است که به انواع مختلف تقسیم می‌شود و در هر مرحله که تقسیم می‌شود، سلول دیگر تشکیل می‌شود. اگر سلول نارس در خون باشد، نشان دهنده یک نوع از سرطان است، اگر در مغز و استخوان، سلول‌های بنیادی و مادر دچار جهش شوند انواع سلول‌های سرطان خون را به وجود می‌آورند که بر اساس این که آن جهش در کدام مرحله تقسیم و در کدام شاخه این تقسیم باشد سرطان آن قسمت از سلول‌های گلبول سفید یا قرمز را تشکیل می‌دهند. این کلیت ایجاد سرطان سلول‌های خونی را درنظر داشته باشید. حال در ادامه تعریف کلی سرطان، خدمتتان عرض کنم که داخل و روی سطح هر سلولی، یک سری رسپتور (گیرنده) است که به واسطه این رسپتورها، سلول فعالیت‌های خاصی را انجام می‌دهد یا از انجام آن جلوگیری می‌کند. یکی از مهم‌ترین این گیرنده ها، گیرنده مخصوص فرمان تقسیم سلولی و مرگ سلولی است. در بدن انسان بعضی سلول‌ها به عنوان سلول نگهبان فعایت می‌کنند. آن‌ها به وارسی سلول‌های بدن می‌پردازند تا ببینند کارشان را درست انجام می‌دهند یا نه. اگر ببینند سن سلول، بالا رفته و کارآیی قبل را ندارد یا به خاطر جهش ژنتیکی - که ممکن است روزانه در بدن ما هزاران بار و حتی میلیون‌ها بار رخ می‌دهد- آیا این جهش موجب خارج شدن از مسیر اصلی کار سلول شده یا نه، آنگاه اگر این اتفاق رخ داده باشد و سلول نگهبان تصمیم بگیرد یک سلول باید نابود شود روی آن یک مارکر می‌زند یعنی از سیستم خارج است که توسط سلول‌های دیگر کشته می‌‍شوند یا توسط ماکروفاژ‌ها خورده می‌شوند. حالا ممکن است آن سلول قبول نکند کشته شود و شروع به تکثیر می‌کند. سلول‌های اطراف را هم می‌گیرد و آن‌ها را مثل خود یاغی می‌کند. این آغاز بافت سرطانی است و همان شروع آنارشی سلولی است. ممکن است در بدن این اتفاق در روز صد بار رخ دهد و بدن در مقابل آن قرار گیرد، اما بعضی وقت‌ها این جهش در ژنوم سلول اینقدر زیاد اتفاق می‌افتد و قوی است که بدن قابلیت مقابله با آن را ندارد. این تعریف کلی مسئله است. در به وجود آمدن سرطان، یک سری موارد ژنتیکی است مثل جهش‌ها و موارد محیطی که در هر مورد موثر، هزاران نکته نهفته است. به عنوان مثال در قسمت جهش‌های ژنتیکی، جهش‌های نقطه‌ای باعث ایجاد یک سری بیماری می‌شوند، جهش‌های ترانسلوکاسیون باعث یک سری بیماری دیگر و یا به عنوان مثال، عامل محیطی سیگار و وابستگی آن به سرطان‌هایی مانند ریه، مثانه و... ثابت شده است. حال در یک سری از موارد، بدن فرد در یک سن خاص، تنظیم شده که سرطان بگیرد، آن مقوله ژنتیکی کامل است که کاملاً خانوادگی است، ولی تمام بخش ژنتیک بر پایه احتمالات است و ما همیشه احتمالات را در نظر می‌گیریم. مثلاً گفته می‌شود اگر از یک خانواده، مادر و خاله شخص یا مادر یا مادربزرگ و یا خواهر به سرطان سینه مبتلا باشند یا شده باشند، احتمال مبتلا شدن دختر خانواده بالای ۵۰ درصد است (البته با در نظر کرفتن سن ابتلای آن افراد از خانواده) و این افراد باید غربالگری کنند و همین طور هم احتمال دارد بیماری را نگیرند. در مورد سرطان سینه، خانم‌ها اگر یک سری فاکتور داشته باشند از سن سی سال باید برای غربالگری و پیشگیری اقدام کنند.

دلیل افزایش سرطان چیست؟
دلایل متفاوتی وجود دارد، از افزایش جمعیت و به نسیت آن افزایش تعداد بیماران تا تغییر شرایط زیست محیطی و افزایش مواجهه با مواد اکسیدان (سرطان زا) را می توان نام برد. یکی دیگر از دلایل افزایش ابتلا به سرطان را می توان تغییر سبک زندگی مردم دانست. این وضعیت نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا رخ داده است. از دیگر دلایل می توان به بهم ریختگی ساعت‌های خواب و بیداری، تغدیه نامناسب و استفاده از مواد غذایی نیترات دار و کنسروی به دفعات زیاد، سیگار و دخانیات اشاره کرد.

 آیا می توان از سرطان جلوگیری کرد؟
در حالت کلی می‌توان گفت: یک سری سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند، اما یک سری نیستند. در یک سری سرطان‌ها می‌توان از همان مرحله اول، آن را تشخیص داد و جلوی پیشرفت آن را گرفت. یکی سری سرطان‌ها خیلی زود در بدن منتشر می‌شوند (بعضی‌ها از راه سیستم لنفاوی منتشر می‌شوند و یک سری از راه خون انتشار می‌یابند و یک بافت خاص را مورد تهاجم قرار می‌دهند و یک سری هم دنبال بافت خاص نیستند)، اما اینکه آیا واقعاً این بیماری، قابل پیشیگری هست یا نه، باید گفت: با یک زندگی سالم می‌توان تا حدود زیادی از آن پیشگیری کرد. اما با تمامی این احوال، باز هم صد در صد نیست، ما نمی‌توانیم در هیچ موردی ۱۰۰% مطمئن باشیم که یک شخص به سرطان مبتلا می‌شود یا خیر. به عنوان مثال می‌دانیم که سیگار، ریز فاکتور اصلی سرطان ریه است، اما آیا همه سیگاری‌ها سرطان ریه می‌گیرند؟ خیر و در عین حال یک نوع سرطان ریه در افراد غیر سیگاری شایع‌تر است. صرفاً دوری از این عوامل، موجب دور شدن از سرطان نیست که بخشی از آن مربوط به جهش‌ها و اطلاعات ژنتیکی افراد است. جهش‌های تکی که رخ می‌دهد موجب می‌شود فرد به سرطان مبتلا شود، حتی اگر سبک زندگی سالم باشد؛ بنابراین جواب این سوال هم بله است و هم خیر. می‌توان شرایط را بدتر نکرد. ما به خاطر زندگی ماشینی، کمبود فعالیت و تغذیه اشتباه و نخوردن فیبر و سیزیجات به میزان کافی، میوه و لبنیات و آنتی اکسیدان‌ها با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

 آیا سرطان درمان قطعی دارد؟ درمان سرطان چگونه است ؟
سعیدی: خیلی از سرطان‌ها درمان قطعی دارند و به اصطلاح Cure Rate یا رفع کامل بیماری بدون عود دارند و در بعضی موارد سعی می‌کنیم با درمان، طول عمر بیمار را بالا ببریم. یک سری بیماری‌ها بعد از تشخیص به درمان کامل می‌رسند و ریشه کن می‌شوند. مثلی خیلی از سرطان‌های سینه، دستگاه گوارش و خون. متاسفانه بعضی از انواع سرطان به خاطر تهاجم سریعی که دارند و یا تشخیص دیرهنگام در اثر مراجعه دیر بیمار و متاستازی که در بدن دارند میزان تخریب بافتی که ایجاد می‌کنند بسیار زیاد است و فقط می‌توان کاری کرد که سیر بیماری قابل تحمل‌تر شود. این موارد زیاد نیست. اکنون خیلی از بیماران سرطان سینه، دستگاه گوارش، سیستم تنفسی، سیستم ادراری و... به درمان کامل رسیده اند و در مواردی هم تحت کنترل قرار گرفته اند. سرطان‌هایی که به درمان کامل می‌رسند، بعد از آن زندگی عادی دارند وحتی شاید از یک فرد عادی بهتر زندگی کند، چون یک بار بدن با سرطان مواجه شده و آن را شکست داده، ممکن است بدن فرد دیگر با سرطان درگیر نشود. یک سری هستند که بیماری فقط از حالت اکتیو و تهاجمی اولیه فروکش می‌کند و با شیمی درمانی آن را محدود می‌کنند. اگر توده قابل جراحی باشد آن را خارج می‌کنند یا کار پیوند انجام می‌دهند. مثلاً در یک مورد، بیماری با علائم اولیه تب، بی‌قراری، تعریق شبانه و کاهش وزن شدید مراجعه می‌کند. در اسکن بدن می‌بینند غدد لنفاوی شکمی او درگیر شده است. تشخیص سرطان قطعی می‌شود. در نمونه‌برداری مغز استخوان، نوع آن مشخص می‌شود و شیمی درمانی انجام می‌دهد و بعد از آن، بیماری فروکش می‌کند و سلول‌های سرطانی در خون دیده نمی‌شود. دور آن غده لنفاوی، بافت فیبروزه و کلسیفیه تشکیل می‌شود و نشان می‌دهد آن بافت فعال نیست. بعد با اسکن مطمئن می‌شود یک سلول هم فعال نیست. آن موقع تصمیم گرفته می‌شود که آن را خارج کنند یا نه. اگر در سیر درمانی به این نتیجه برسند که هنوزاحتمال ایجاد سلول سرطانی وجود دارد پیوند مغز استخوان انجام می‌دهند. تمام این موارد را عرض کردم که بگویم درمان و راه حل برای هر قسمت وجود دارد. در عین حال و متأسفانه به خاطر ماهیت دارو‌های ضد سرطان، ممکن است بیمار به عوارض جانبی این دارو‌ها مبتلا شود. مثلاً استفاده از داروی ضد سرطان، سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند و ریزش مو وجود دارد، ولی بعد از قطع داروها، علائم از بین می‌روند (مو‌ها دوباره رشد می‌کنند و سیستم ایمنی، دوباره به حالت عادی باز می‌گردد).

 تشخیص تومور خوش‌خیم و بدخیم به چه نحو صورت می‌گیرد؟
همه سرطان‌ها بدخیم نیستند و یک محدوده خیلی کمی از آن‌ها بدخیم هستند. بعضی از بافت‌ها خوش خیم ندارند و به عنوان مثال در سرطان پانکراس، بسیار دیر خودش را نشان می‌دهد و وقتی هم خودش را نشان می‌دهد بسیار عمیق است و جمع کردن آن بسیار سخت خواهد بود و در بعضی موارد تشخیص نوع بدخیم آن از خوش خیم آن در زیر میکروسکوپ هم بسیار سخت است. جالب است بدانید استیو جابز هم در اثر این بیماری فوت کرد، البته بهتر است بگوییم از عوارض آن که باعث نارسایی تنفسی شده بود فوت کرد. حتی با بهترین شرایط از نظر پیگیری درمان و تشخیص و ... لذا سرطان در بعضی از ارگان‌ها به خودی خود بد خیم است، ولی در بعضی از بافت‌های بدن، درمان غده بدخیم آن راحت است. مثلاً توده‌های کلیه از نوع بدخیم آن هم قابل مدیریت کردن است. در نوع بدخیم، میزان طول عمر کاهش می‌یابد، اما بعضی از سرطان‌های خوش‌خیم هم که زمان زیادی از تشکیل آن‌ها می‌گذرد ممکن است تغییر ماهیت دهند و بدخیم شوند و به حالت تهاجمی دربیایند وجا‌های دیگر بدن را بگیرند. زمانی می‌گوییم یک توده بدخیم است که شروع به پخش شدن کند و بافت‌های اطراف را بگیرد و رفتار تهاجمی داشته باشد و این نشانه بدخیم بودن آن است. به طور واضح‌تر این میل به تهاجم و درگیر کردن بافت‌های دیگر، مشخصه اصلی سرطان بدخیم است. یکی دیگر از معیار‌های بدخیمی و در عین حال از عوامل تاثیر گذار در نوع درمان و میزان طول عمر بیمار، بر می‌گردد به این که در زمان تشخیص، اگر ببینید به غیر از آن بافت درگیر، در بافت دورتری این نوع سلول دیده می‌شود (در نگاه تخصصی‌تر در دیگر سمت دیافراگم و سیستم لنفاوی یا خونی) این نشانه تهاجم سیستمیک و متاستاز است و در میزان عمر بیمار تاثیرگذار است.

درمان؛ مبتنی بر درمان خوراکی، درمان تزریقی، عمل جراحی و اشعه درمانی است که هر کدام، زیر نظر متخصصان محترم آن قسمت انجام می‌شود که متشکل از همکاران متخصص خون و انکولوژی، متخصصین رادیوانکولوژیست، جراحان سرطان، متخصصین پزشکی هسته‌ای، رادیولوژیست‌ها و دیگر همکاران انجام می‌شود. متخصصین سرطان برای بیماران، رژیم شیمی درمانی می‌گذارند و زیر نظر همکاران رادیوتراپی، اشعه درمانی یا پرتو درمانی انجام می‌شود که آن تکه سلول را با اشعه از بین می‌برند. براساس نوع توده، مکان توده، ماهیت سلول و بافت اطراف و نظر همکاران محترم در زمان شروع رژیم درمان، ممکن است ترتیب هر کدام از این مراحل متفاوت باشد. به عنوان مثال بعضی از انواع سرطان سینه در ابتدا باید جراحی شوند سپس شیمی درمانی و اشعه درمانی و در بعضی دیگر برعکس، ابتدا شیمی درمانی انجام می‌شود، سپس جراحی. خیلی سرطان‌ها سریع درمان می‌شود خیلی‌ها طول می‌کشند، اما باز هم درمان می‌شود. اینکه گفته می‌شود سرطان، درمان ندارد، درست نیست. فقط طول درمان و شکل درمان تفاوت دارد. خود لغت شیمی درمانی برای مردم ترسناک است. همه از شیمی درمانی می‌ترسند و اینگونه ترسیم شده که شیمی درمانی هیچ تأثیری ندارد و بهتر است بدون درمان و درد کشیدن حاصل از درمان این چند صباح آخر را بگذرانیم، اما واقعا این باور بسیار غلط است و انجام شیمی درمانی بخش مهمی از درمان و بهبودی است.

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:08

توسعه حسگرهای زیستی گرافین برای تشخیص سرطان ریه

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: بازدم انسان غنی از شاخص‌های زیستی است که می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک بیماری باشند.
به گزارش مدگجت، به طور خاص، اتانول، استون و ایزوپروپیل می‌تواند به حضور سرطان ریه اشاره کنند، بنابراین داشتن روش اندازه گیری این مواد شیمیایی در نفس ممکن است راهی برای تشخیص سرطان ریه باشد.
روش‌های فعلی اندازه‌گیری شاخص‌های زیستی به علت رطوبت بازدم، سختی کالیبراسیون چنین سیستم‌هایی و حضور آنالیت های متعدد در نفس، قابل اطمینان نیستند.
محققان دانشگاه "اکستر"(University of Exeter) انگلیس در مطالعه اخیرشان نشان داده‌اند که گرافین ساده چند لایه، می‌تواند برای اندازه‌گیری دقیق اتانول، ایزوپروپیل و استون در بازدم استفاده شود.
گرافین (Graphene) نام یکی از آلوتروپ‌هایِ کربن است. این ماده تشکیل‌شده از یک ساختار بلوری لانه زنبوری دوبعدی است که در آن هر اتم کربن به کمک سه الکترون ظرفیت خود، با سه پیوند SP۲ هیبریدیزه شده به سه اتم کربن دیگر متصل شده است. یک الکترون ظرفیت باقی‌مانده نیز بر روی کل صفحهٔ گرافین و بین تمام اتم‌ها به اشتراک گذاشته شده و الکترونِ آزاد است.
"بن هوگان"(Ben Hogan) یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: این حسگرهای زیستی جدید که ما توسعه داده‌ایم نشان می‌دهد که گرافین دارای پتانسیل قابل توجهی برای استفاده به عنوان یک الکترود در دستگاه‌های بینی الکترونیکی است. برای نخستین بار، توانستیم ثابت کنیم که از گرافین مناسب می‌توان به عنوان یک آشکارساز خاص، انتخابی و حساس برای حسگرهای زیستی استفاده کرد.
یافته‌های این مطالعه در مجله "Nanoscale" منتشر شد.

کلینیک امید تهران: سخنگوی شورای اسلامی رشت در جشن لبخند از کمک 10 میلیون تومانی مجموعه مدیریت شهری به کودکان مبتلا به بیماری سرطان خبر داد.
فاطمه شیرزاد در ششمین مراسم جشن لبخند، ویژه کودکان مبتلا به سرطان با قدردانی از برگزارکنندگان این پویش مردمی و تقدیر از کادر درمانی بیمارستان هفده شهریور اظهار کرد: پرستارانی که با بیماران سرطانی سر و کار دارند با دلسوزی و فداکاری، امید به زندگی را در این بیماران و خانواده های‌شان زنده می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید نسبت به حوزه سلامت با حساسیت بیشتری ورود کنند، افزود: توجه به حوزه سلامت امری ضروری است و مدیران باید برای تقویت همه جانبه این حوزه تلاش خود را مضاعف کنند.
شیرزاد به پرداخت کمک ده میلیون تومانی مجموعه مدیریت شهری به کودکان مبتلا به بیماری سرطان در جشن لبخند خبر داد و گفت: سرطان از جمله بیماری هایی است که به لحاظ مالی و روحی و روانی به بیمار مبتلا و اطرافیانش فشار فراوانی تحمیل می کند و از این رو حمایت و همراهی مسئولان می تواند باری از دوش این افراد بکاهد.

کلینیک امید تهران: دو شرکت فعال در حوزه زیست‌فناوری قصد دارند با همکاری مشترک و به‌کارگیری نانوذرات، روش ژن‌درمانی جدیدی برای مقابله با تومور سرطانی ارائه کنند.
شرکت بی‌موژن بیوتکنولوژیز (B-MoGen Biotechnologies) و سیتوسن تراپیوتیکس (CytoSen Therapeutics) اعلام کردند که همکاری مشترکی در بخش تحقیقات آغاز کرده‌اند تا در قالب این همکاری مشترک اقدام به توسعه نسل جدیدی از سلول‌های NK کنند.
بی‌موژن از تجربه خود در حوزه طراحی ژنتیکی و فناوری پتنت‌شده پلتفورم رهایش ژن غیرویروسی استفاده کرده و سی‌توسن نیز از پلتفورم نانوذرات خود برای بهبود کارایی و کاهش هزینه روش درمانی سلول NK استفاده می‌کند.
جف لیتر مدیرعامل شرکت بی‌موژن می‌گوید: «ما بسیار خرسندیم که با شرکت سیتوسن همکاری می‌کنیم تا در قالب یک برنامه مشترک، از تجربه خود در بخش درمان استفاده کرده و روش‌های درمانی NK را برای استفاده در انسان توسعه دهیم. سیتوسن نیز دارای نوآوری و فناوری بوده که برای استفاده در این پروژه کاملاً مناسب است.»
ترنت کاریر مدیرعامل شرکت سیتوسن می‌گوید: «من بسیار خوشحالم که می‌بینم فناوری و توانمندی دو شرکت با هم ترکیب شده تا از آن در مسیر توسعه روش‌های درمانی سلول NK استفاده شود. نسل جدید سلول‌های NK می‌تواند بر علیه سلول‌های سرطانی به کار گرفته شوند و بالاترین نیاز‌های پزشکی را نیز پاسخ دهند.»
هر دو شرکت تجربه رشد سریع را داشته‌اند که این رشد سریع به دلیل توسعه علم و به کارگیری نتایج تحقیقات علمی بوده تا در نهایت به روش‌های درمانی جدید ختم شود. در این همکاری مشترک، طرفین به دنبال توسعه روش درمانی سلول NK برای کمک به بیماران سرطانی هستند.
بی‌موژن یک شرکت خصوصی در حوزه مهندسی ژنوم بوده که در جستجوی روش‌های درمانی ارزان و بهینه است. بی‌موژن با شرکت‌های مختلفی در حوزه زیست‌فناوری همکاری دارد. این شرکت صاحب فناوری TcBusterTM technology بوده که یک پلتفورم ژن‌درمانی مبتنی بر سیستم رهایش غیرویروسی است.
سیتوسن یکی از شرکت‌های داروسازی بوده که در توسعه سلول‌های NK پیشرو است. این شرکت قادر به استفاده از این فناوری برای هدف‌گیری سلول‌های سرطانی است.

صفحه1 از644