آخرین اخبار

آخرین اخبار (11654)

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:33

سرطان های مرتبط با بوی بد دهان

نوشته شده توسط

بوی بد دهان همیشه ناشی از مسواک نزدن و رسیدگی نکردن به آن نیست. بعضی از بیماری‌ها را می‌توانید با بد بو شدن دهانتان تشخیص دهید. در ادامه به شما خواهیم گفت که بوی بد دهان نشانه ابتلا به این بیماری‌ها می‌باشد.

علت بوی بد دهان به طور کلی می‌تواند ناشی از وجود  بیماری در داخل بدن باشد، ولی متاسفانه اکثر افراد ان را به عفونت دهان و گلو نسبت می‌دهند و به علت اصلی آن توجهی نمی‌کنند. بنا بر تحقیقی که در ماه آوریل ۲۰۱۵ در مجله Gum به چاپ رسیده با استفاده از بوی دهان می‌توان حتی سرطان معده را در مراحل اولیه شناسایی کرد.

سرطان معده

از آنجایی که آندوسکوپی یک روش تهاجمی است، در ایالات متحده این روش به عنوان یک روش روتین برای تشخیص سرطان معده تلقی نمی‌شود، اما با گسترش تکنولوژی تست نفس، تحول بزرگی در تشخیص سرطان معده به وجود خواهد آورد.

محققان در یک بررسی، نفس ۴۸۴ نفر را مورد آزمایش قرار دادند. پیش از بررسی نفس، از این افراد خواسته شد که به مدت ۱۲ ساعت غذایی نخورند و حداقل ۳ ساعت پیش از آزمایش، از سیگار کشیدن خودداری کنند. ۹۹ نفر از این شرکت کنندگان قبلاً مبتلا به سرطان معده بودند، اما درمان این بیماری را هنوز شروع نکرده بودند. پس از آن محققان توانستند مراحل اولیه سرطان معده را با استفاده از تست تنفس تشخیص دهند.

سرطان ریه

به طور معمول آسیب شناسان از طریق بافت برداری و اسکن‌های فراصوتی سرطان ریه را تشخیص می‌دهند، اما بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شده است استفاده از آزمایش‌های تنفس، هم ارزان‌تر و هم بدون درد است. محققان دانشگاه لاتویا با استفاده از بینی الکترونیکی، نفس ۴۷۵ نفر را مورد بررسی قرار دادند. این شرکت کننده‌ها شامل ۲۵۲ بیمار مبتلا به سرطان ریه، ۲۲۳ بیمار مبتلا به مشکلات ریوی مختلف و افراد سالم (۲۶۵ سیگاری و ۲۱۰ غیرسیگاری) بودند.

نتایج این تحقیق نشان داد ۱۲۸ نفر از غیرسیگاری‌ها مبتلا به سرطان ریه هستند. علاوه بر این ۵ نفر دیگر از غیرسیگاری‌ها نیز مبتلا به سرطان ریه هستند، اما در حقیقت این تشخیص اشتباه بود. بررسی یافته‌ها در میان افراد سیگاری نشان دادند ۱۱۴ نفر از آن‌ها مبتلا به سرطان ریه هستند. این بینی الکترونیکی تنها در تشخیص بیماری ۵ نفر از این سیگاری‌ها دچار اشتباه شده بود.

 

نارسایی کلیه

بوی مثل مهی دهان همواره به دلیل خوردن غذای دریایی نیست بلکه دهانی که بوی ماهی، بوی شبیه به ادرار یا بوی چیزی شبیه به آمونیاک می‌دهد نشان دهنده نارسایی کلیه است. وظیفه کلیه‌ها این است که با تولید ادرار، مواد شیمیایی سمی را از بدن بزداید. در نارسایی کلیه که معروف به بیماری کلیوی مرحله نهایی نیز است، کلیه‌ها آنقدر آسیب می‌بینند که قادر به تصفیه خون از مواد سمی و فضولات نیستند.

وقتی که چنین اتفاقی می‌افتد، مواد سمی خطرناک و فضولات از خون تخلیه نشده و درون بدن جمع می‌شوند و تقریباً هر بخش بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بوی مثل ماهی دهان وقتی اتفاق می‌افتد که نارسایی کلیه بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارد و مشکلات تنفسی را موجب می‌شود.

 

سرطان، این بیماری غیرواگیر مزمن و سخت درمان، همواره یکی از نگرانی‌های بشر بوده است؛ مرضی که سبک زندگی اثر مستقیمی بر روند بروز و شیوع و نوع آن داشته و تحقیقات نشان از دو برابر شدن آمار بروز آن تا ۱۰ سال آینده دارد؛ اما علیرغم مصائب این بیمار تقریبا تمام صاحب نظران بر این عقیده استوارند که "امید" می‌تواند سرطان را شکست داده و به زانو درآورد.

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به وقوع سالانه ۵۶ میلیون مرگ در جهان گفت: عامل ۶۸ درصد از کل موارد مرگ در سراسر جهان، یعنی ۳۸ میلیون مورد، بیماری‌های غیرواگیر است، بیماری‌هایی که انواع سرطان نیز در این دسته قرار می‌گیرد.

دکتر فریبا مرادی گفت: تعداد مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر که در واقع مرگ‌های زیر ۷۰ سال را شامل می‌شود، ۱۶ میلیون مورد در سال بوده و ۴ میلیون آن، یعنی ۲۷ درصد موارد مرگ زودرس ناشی از سرطان است.

او با اشاره اینکه میزان شاخص بروز سالیانه سرطان در سال ۲۰۱۲ میلادی، ۱۴ میلیون مورد بوده است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی به حدود ۲۵ میلیون مورد می رسد، افزود: این به معنی است که ظرف مدت کوتاهی، شاخص بروز سرطان نزدیک به دو برابر می شود.

مرادی با اعلام اینکه موارد مرگ و میر سالانه از ۸ میلیون مورد در سال در همین فاصله زمانی به ۱۳ میلیون مورد می رسد، عنوان کرد: هفتاد درصد از این افزایش مرگ و میر، در کشورهای در حال توسعه حادث می‌شود.

او ادامه داد: در ایران، سالانه نزدیک به صد هزار نفر به سرطان مبتلا می شوند که این عدد تا سال ۲۰۳۰ میلادی یا ۱۴۰۹ خورشیدی با افزایش دست کم هشتاد درصد، به بیش از ۱۶۰ هزار مورد در سال می رسد.

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به این موضوع که سالانه در استان فارس، نزدیک به ۷ هزار و ۷۰۰ بیمار مبتلا به سرطان، شناسایی و ثبت شده است، که ۴ هزار مورد آنها مرد و ۳ هزار و ۵۰۰ نفر زن هستند، اعلام کرد: شاخص بروز استاندارد شده سنی مردان در فارس، ۱۸۸ درصد هزار و در بانوان، ۱۵۰ درصد هزار است.

مرادی مهمترین دلایل افزایش شاخص بروز سرطان در ایران و جهان را تغییر در شیوه زندگی مانند افزایش مصرف دخانیات، غذاهای چرب و پُرکالری، کم تحرکی و عوامل محیطی، افزایش امید به زندگی و افزایش تعداد سالمندان دانست، چرا که شاخص بروز سرطان با افزایش سن، افزایش می یابد.

او تاکید کرد: با توجه به روند افزایشی موارد ابتلا به سرطان، برنامه ریزی برای کنترل سرطان، با اقداماتی شامل توجه به محورهای پیشگیری، تشخیص زودهنگام، تشخیص و درمان صحیح و مراقبت های تسکینی ضروری است و زیربنای همه محورهای یادشده، اجرای دقیق و مستمر دو فعالیت زیرساختی برنامه ثبت و پژوهش در سرطان است.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: معاونت بهداشت این دانشگاه در راستای شناسایی و تشخیص زودهنگام سرطان، سه برنامه شناسایی و تشخیص زودهنگام سرطان های روده بزرگ، پستان و «سرویکس» را مطابق با مجموعه مداخله های اساسی بیماری های غیرواگیر در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه ایران (ایراپن) به شبکه های زیرمجموعه، ابلاغ کرده است.

مرادی درباره گروه های هدف در برنامه تشخیص زودهنگام سرطان های یاد شده نیز گفت: برنامه تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ ویژه تمامی بانوان و مردان ۵۰ تا ۶۹ ساله، برنامه تشخیص زودهنگام سرطان پستان ویژه بانوان ۳۰ تا ۶۹ ساله و برنامه تشخیص زودهنگام سرطان سرویکس ویژه بانوان ۳۰ تا ۵۹ ساله است.

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:29

آب کرفس؛ بدمزه اما ضد سرطان

نوشته شده توسط

کرفس دارای فیبر زیادی است و باعث می‌شود احساس سیری کنیم. به همین دلیل است که ما نمی‌توانیم مقدار زیادی از آن بخوریم. هنگامی که آب کرفس را می‌گیریم، فیبر آن از بین می‌رود و به همین دلیل می‌توانیم یک لیوان از آن را مصرف کنیم. با توجه به اینکه کرفس کاملاً مملو از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد خوب است، این آب میوه فقط یک نوشیدنی نیست بلکه یه نوشیدنی عالی برای رژیم غذایی است. قند و کالری آب کرفس بسیار کم است برخلاف سایر آب میوه و سبزیجات، قند و کالری یک لیوان آب کرفس نسبت به آب هویج کمتر است. لطفاً در نظر داشته باشید که فیبر برای بدن ما بسیار مهم است و هرگز از آب کرفس به جای وعده غذایی استفاده نشود.
از مشکلات بینایی جلوگیری می‌کند
کرفس از نظر ویتامین A بسیار سرشار است و این ویتامین نقش اساسی در بینایی دارد. از سطح چشم در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها محافظت می‌کند. ویتامین A همچنین به جلوگیری از بروز مشکلات بینایی وابسته به سن مانند آب مروارید کمک می‌کند.
خطر سرطان را کاهش می‌دهد
کرفس حاوی لوتئولین است و محققان دریافتند که این عنصر سلول‌های سرطانی را تضعیف کرده و آنها را به درمان حساس‌تر می‌کند. کرفس برای مدت طولانی در طب چینی به عنوان یک عامل ضدسرطانی مورد استفاده قرار می‌گرفت.
غذای اسیدی راخنثی می‌کند
کرفس از نظر عناصر آهن، منیزیم و سدیم حاوی عناصر قلیایی بسیار خوبی است. به عبارت دیگر، می‌تواند غذاهای اسیدی را خنثی کند و از این طریق به ما کمک می‌کند تعادل pH سالم در بدن ما حفظ شود.
مصرف زیاد غذای اسیدی می‌تواند باعث بروز انواع مشکلات سلامتی مانند زوال استخوان، سنگ کلیه و مشکلات کبدی و قلبی شود و از آن‌جا که بسیاری از مواد غذایی که هر روز می‌خوریم اسیدی است، اضافه کردن آب کرفس به رژیم غذایی شما می‌تواند برخی از این موارد را از ساختن آن متوقف کند.

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:28

با خوردن این سالاد به جنگ سرطان بروید

نوشته شده توسط

محمد تقی انوشه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: سالاد‌ها به دلیل مواد غذایی مفیدی که در تهیه آن‌ها استفاده می‌شود حاوی ترکیبات مفیدی برای بدن هستند که هر کدام از این مواد به تنهایی و یا با ترکیب یکدیگر می‌توانند به سلامتی افراد کمک کنند.

وی اظهار کرد: سالاد جوانه گندم و کرفس یک سالاد بسیار مفید است، زیرا جوانه گندم حاوی کلسیم، روی، سلنیوم، ویتامین‌های گروه B و ویتامین E است؛ که برای سلامت دستگاه گوارش مفید است. همچنین ویتامین E و سلنیوم حاوی آنتی اکسیدان هستند که به پیشگیری از سرطان‌ها کمک می‌کند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: ویتامین B موجود در سالاد جوانه گندم و کرفس می‌تواند به رفع خستگی، و تقویت پوست و مو کمک فراوانی کند؛ همچنین کرفس موجود در این سالاد شامل ویتامین‌های A,B,C و املاحی مانند: پتاسیم، منیزیوم، آهن و کلسیم فراوانی است که این خود باعث کاهش فشار خون می‌شود.
انوشه ادامه داد: این سالاد شامل ترکیبات فراوان ضد سرطانی است که می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود و از ابتلا به سرطان جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: وجود کرفس در سالاد می‌تواند باعث تقویت سیستم گوارش بدن شود. انواع سالاد‌ها به خاطر فیبر بالایی که دارند به سلامت عمومی دستگاه گوارش کمک فراوانی می‌کنند و در درمان یبوست موثر هستند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی ادامه داد: سالاد جوانه گندم، لوبیا و کاهو نیز از جمله سالاد‌های مقوی است که افراد می‌توانند مصرف کنند. لوبیای موجود در این سالاد یک ماده مغذی محسوب می‌شود که شامل پروتئین گیاهی، کربوهیدرات، ویتامین و اسید فولیک است. همچنین فیبر بالای این سالاد به کاهش کلسترول بدن کمک می‌کند و از جذب کلسترول جلوگیری خواهد کرد؛ که این در نهایت به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند.
انوشه بیان کرد: سالاد جوانه گندم، لوبیا و کاهو باعث پایین آمدن قند خون افراد می‌شود و برای مبتلایان به کبد چرب مفید است. همچنین این سالاد خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی بالایی دارد که می‌تواند به پیشگیری از سرطان‌های گوارش و پوست کمک کند.
وی یاد آوری کرد: کاهوی موجود در این سالاد حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین‌های A,E,C,K و املاح (کلسیم، آهن، منیزیوم، فسفر) است که در مجموع این ویتامین‌ها و املاح برای سلامت پوست، درمان جوش و آکنه نیز مفید هستند.

انوشه اظهار کرد: افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند برای کنترل اشتهای خود حتما قبل از شروع وعده غذایی سالاد را به مقدار زیاد میل کنند.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پایان توصیه کرد: افراد هنگام استفاده از این سالاد‌ها از سس مایونز و نمک استفاده نکنند. می‌توان ماست را جایگزین سس مایونز کرد.

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:27

کیست تخمدان معضلی جدید برای خانم‌ها

نوشته شده توسط

 

وقتی دختری به سن بلوغ می‌رسد تخمدان شروع به آزاد کردن تخمک  می‌نماید و باعث آماده کردن شرایط باروری با آزاد نمودن هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون می‌شود. تخمک‌ها به‌طور ماهیانه آزاد می‌شوند که به آن اوولاسیون یا تخمک گذاری اطلاق می‌شود و آزاد شدن آن‌ها باعث شروع سیکل ماهیانه در دختران جوان و زنان می‌شود.

تخمدان‌ها در حقیقت خانه تخمک‌ها می‌باشند این تخمک‌های آزاد شده از طریق لوله‌های رحمی به رحم می‌رسند. اگر تخمک بارور نشود مخاط رحم ریزش می‌نماید و به این پروسه سیکل قاعدگی اطلاق می‌شود. تخمدان‌ها فقط مخزنی برای تخمک‌ها نمی‌باشند، بلکه محلی برای ترشح استروژن و پروژسترون نیز هستند که باعث بروز خصوصیات زنانه می‌شوند.

با افزایش سن خانم ها، تخمدان‌ها شروع به توقف هورمون سازی می‌نمایند و باعث بروز یائسگی می‌شوند. در خلال دوران یائسگی آزاد شدن تخمک‌ها تدریجاً کم شده یا این‌که متوقف می‌شود. به‌علاوه تولید استروژن نیز همچنین کم می‌شود، رحم هم به این تغییرات هورمونی پاسخ داده و بافت داخل آن ساخته نمی‌شود که باعث ایجاد پریود شود و به این ترتیب پریود نامنظم شده تا این‌که به‌طور کلی متوقف می‌شود. علائم یائسگی با کاهش تدریجی ترشح استروژن در تخمدان‌ها حادث می‌شود.

انواع کیست‌های تخمدان

تخمدان‌ها می‌توانند دچار کیست‌های ساده، کیست‌های کمپلکس یا مرکب و تومور‌های تخمدانی که می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد، بشوند. کیست‌های ساده با یک رشد قسمتی ازتخمدان و تجمع مایع داخل آن مشخص می‌شود، اندازه آن‌ها معمولاً بالای ۳ سانتی‌متر می‌باشد و نباید با فولیکول تخمک که در زمان تخمک گذاری گاهی حتی به اندازه ۵/۲ سانتی‌متر می‌رسد اشتباه شوند.

بیشتر این کیست‌ها خودبه‌خود یا با مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری در خلال ۶ - ۸ هفته از بین می‌روند. متأسفانه با پیشرفت سونوگرافی خیلی مواقع فولیکول‌های تخمدانی که فیزیولوژیک می‌باشند و اندازه کمتر از سانتی‌متر ۳ دارند کیست اطلاق می‌شود و باعث نگرانی دختران جوان و خانم‌ها می‌شود. کیست‌های تخمدان در سنین قبل از یائسگی شایع می‌باشد و همان‌طور که گفته شد ممکن‌است با سونوگرافی یا سی تی اسکن یا روش‌های رادیولوژیک مغناطیسی (MRI) تشخیص داده شوند. کیست‌های تخمدان به دوگونه می‌باشند. کیست‌های ساده و کیست‌های کمپلکس یا مرکب.

کیست‌های ساده: دیواره‌های نازک دارند و حاوی مایع می‌باشند و در سونوگرافی خصوصیاتی دارند که به آن‌ها کیست ساده اطلاق می‌شود. مثلاً در داخل آن‌ها تیغه یا سپتوم وجود ندارد و یا توده‌ای درداخل کیست دیده نمی‌شود. این کیست‌ها کیست‌هایی هستند که در خلال تخمک گذاری ایجاد می-شوند به‌طوری‌که ممکن‌است در خلال تخمک‌گذاری فولیکول بزرگ‌تر از معمول  شود و به‌دلیل اختلال عملکرد تخمدان به‌صورت کیست تظاهر نماید. این کیست ها، کیست‌های فونکسیونل یا اختلال عملکرد تخمدان اطلاق می‌شوند. این کیست‌ها خطرناک و پیش سرطانی نیستند و همان‌طور که گفته شده اکثراً بهبود می‌یابند.

کیست‌های مرکب یا کمپلکس: با حضور تیغه یا سپتوم در داخل کیست از نظر سونوگرافیک مشخص می‌شوند که آن‌ها را به حفره‌های متعدد تقسیم می‌نماید، به‌طوری‌که کیست چند حفره‌ای ایجاد می‌شود. در داخل این حفره‌ها از نظر سونوگرافیک ممکن است جوانه یا توده‌هایی رویت شود. ضخامت دیواره  کیست‌های مرکب بیشتر است و این کیست‌ها ممکن‌است همراه با سرطان باشند به‌خصوص اگر در سنین بعد از یائسگی دیده شوند. علاوه بر سونوگرافی معمولی، سونوگرافی داپلر در کیست‌های مرکب ممکن‌است عروق بیشتری نشان دهد که احتمال سرطان را بیشتر مطرح می‌نماید. وضعیت کیست تخمدان که بر اساس بررسی‌های رادیولوژیک مثل سونوگرافی و MRI لگن تشخیص داده می‌شود و براساس آن کیست ساده یا کمپلکس اطلاق می‌شود و شرایط بالینی بیمار مثل سن و علائم کیست، جراح زنان را مصمم به تحت‌نظر گرفتن بیمار یا جراحی و برداشتن کیست تخمدان می‌نماید. معمولاً کیست‌های ساده که خیلی بزرگ نباشند (کمتر از ۱۰-۸ سانتی‌متر باشند) یا کیست‌های مرکبی که به‌دلیل خون‌ریزی در تخمدان‌ها به دلیل تخمک‌گذاری ایجاد شده باشند، تحت‌نظر گرفته می‌شوند و برای کیست‌های ساده بزرگ (بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر) که ممکن‌است با علائم درد همراه باشند یا کیست‌های کمپلکس و مرکب که قبلاً توضیح داده شد، جراحی در نظر گرفته می‌شود. کیست‌های مرکب (چند حفره ای) با دیواره ضخیم یا جوانه‌های داخل کیست در هر سنی بعد از یائسگی باید تحت جراحی واقع شوند، چون در این سنین دیگر تخمک‌گذاری متوقف شده و این کیست‌ها نمی‌توانند ناشی از خون‌ریزی داخل تخمدان و تخمک‌گذاری ایجاد شده باشند.

تومور‌های خوش‌خیم یا بدخیم تخمدان‌ها

اندازه گیری بعضی از نشانه‌های شیمیایی بنام تومورمارکر‌ها که از همه مهم‌تر CA۱۲۵ می‌باشد ممکن‌است در تشخیص و احتمال سرطانی بودن کیست‌های مرکب کمک کننده باشد، اما این نشانه شیمیایی در شرایط دیگر خصوصاً در زنان قبل از یائسگی و بعضی دیگر از بیماری‌های زنان مثل آندومتریوز یا فیبروم رحمی ممکن‌است افزایش یابد. توده‌های تخمدانی در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی ایجاد می‌شوند که همیشه مترادف سرطان نیستند. این توده‌ها ممکن‌است خوش‌خیم یا بدخیم باشند. تفاوت تومور‌های خوش‌خیم از بدخیم آن است که تومور‌های بدخیم انتشار می‌یابند، ولی تومور‌های خوش خیم انتشار نمی‌یابند. حد وسط این تومور‌ها می‌تواند تومور‌های مرزی باشند که در زیر میکروسکوپ توسط آسیب شناس تشخیص داده می‌شوند، این تومور‌ها رشد آهسته‌ای دارند و ممکن‌است خصوصیات انتشاری و عودکننده داشته باشند و بیمار نیاز به جراحی‌های مکرر داشته باشد، ولی در بقا و طول عمر بیمار تأثیری نمی‌گذارند. توده‌های خوش‌خیم تخمدان ممکن‌است در خانم‌های جوان کیست درموئید باشد که از سلول‌های جنینی به‌وجود می‌آیند و شایع‌ترین توده تخمدانی در زنان جوان است. این توده‌ها از سلول‌هایی که قرار است به تخمک تبدیل شوند به‌وجود می‌آیند و ممکن‌است در داخل آن‌ها بافت‌های مختلف نظیر دندان، مو، چربی و بافت‌های دیگر حتی بافت ریه دیده شود. ایجاد سرطان در این توده نادر است به‌خصوص در خانم‌های زیر ۴۰ سال. این توده‌های تخمدان، چون سنگین هستند و ممکن‌است باعث چرخش پایه تخمدان و علائم اورژانس به‌صورت پیچش تخمدان یا خون‌ریزی یا پاره گی و عفونت شوند باید تحت جراحی واقع شوند. معمولاً بعد از جراحی بیمار درمان می‌شود وتأثیری در بقای عمر او ایجاد نمی‌شود.

در سنین بالاتر توده‌های خوش‌خیم تخمدان ممکن است فیبروم تخمدان باشد که باز هم درمان جراحی باید انجام شود. توده‌های تخمدان در سنین حوالی یائسگی ممکن‌است با خصوصیات رشد آهسته مثل تومور‌های گرانولوزاسل تظاهر نماید که از نظر سونوگرافیک خصوصیات کیست کمپلکس داشته باشد.

درمان آن نیز جراحی است. در سنین بالاتر از یائسگی توده‌های تخمدان ممکن‌است دلیل سرطان اولیه تخمدانی یا سرطان انتشار یافته از محل دیگر مثل معده، روده، پستان و ... باشد. در این موارد معمولاً تخمدان‌های دو طرف بزرگ می‌شوند که به آن تومور کروکنبرگ اطلاق می‌شود.

به‌طور خلاصه با در نظر گرفتن خصوصیات سونوگرافیک توده‌های تخمدانی و میزان تومورمارکر‌ها خصوصاً CA۱۲۵ و سن بیمار، تشخیص و احتمال خوش‌خیمی یا بدخیمی توده‌های تخمدانی داده می‌شوند. ولی برش منجمد شده در حین جراحی به تشخیص قطعی نوع تومور به جراح کمک می‌نماید تا در مورد نوع عمل جراحی مناسب تصمیم‌گیری کند. به این ترتیب از جراحی بی‌مورد (عدم حفظ باروری در زنان جوان) یا جراحی ناکامل و نیاز به جراحی مجدد جهت تکمیل جراحی اول پیشگیری می‌شود.

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:26

118 قلم داروی شیمی درمانی تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند

نوشته شده توسط

 مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از اختصاص ۱۵ درصد هزینه دارویی این سازمان در بخش سرپایی در سال ۹۷ برای تامین داروهای بیماران مبتلا به سرطان خبر داد.

طاهر موهبتی گفت: در ۹ ماه گذشته سال ۹۸ نیز هزینه دارویی تعداد چهار هزار و ۳۷۴ بیمه شده مبتلا به سرطان به مبلغ ۲۳۵ میلیارد تومان در بخش سرپایی توسط این سازمان پرداخت شده است.

وی افزود: اکنون تعداد داروهای شیمی درمانی تحت پوشش سازمان بیمه سلامت، ۱۸۱ قلم (با احتساب انواع دوزها) است که حدود ۷.۵ درصد از کل داروهای تحت پوشش این سازمان را شامل می‌شود. بخشی از هزینه این داروها از محل یارانه دارویی بیماران خاص و صعب العلاج پوشش داده می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: به منظور کاهش پرداخت از جیب بیمه شدگان، بیش از نیمی از این داروها با سهم سازمانی ۹۰ درصد در بخش سرپایی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. تعداد ۱۱۸ قلم از این داروها بر اساس تشکیل پرونده در سامانه تایید خدمات و ارائه مدارک مثبته بیماری از سوی بیمه شده ارائه می‌شوند.

موهبتی افزود: برای ۱۲ داروی شیمی درمانی، راهنمای تجویز از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده و اجرای این راهنماهای تجویز از طریق سامانه تایید خدمات کنترل می‌شود. وی بیان کرد: در راستای حفظ سلامت بیمه شدگان و اطمینان یافتن از اعتبار داروی دریافتی، ۱۲۸ قلم از این داروها مشمول کنترل کد اصالت هستند که شناسه اصالت آنها با استفاده از سامانه تایید و اتصال به وب سرویس سازمان غذا و دارو کنترل شده و از ارائه داروی تاریخ گذشته یا داروی نامعتبر جلوگیری می‌شود.

حنان حاجی محمودی مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت نیز پیش از این گفته بود: این سازمان در سال ۹۶ تقریبا ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت دارو هزینه کرد که حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از این داروها مربوط به بخش سرپایی بوده است. نوشین جزایری رییس گروه داروی دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت نیز دی ماه ۹۷ درباره داروهای شیمی درمانی تحت پوشش بیمه سلامت بیان کرد: بیش از ۱۸۰ قلم داروی شیمی درمانی تحت ‏پوشش بیمه سلامت هستند و با توجه به تعداد کل داروهای تحت پوشش بیمه پایه، این میزان بالغ بر ۷.۶ درصد داروهای بسته خدمتی ‏بیمه سلامت را از لحاظ تعداد شامل می‌شود.‏

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:21

کمبود ویتامین D سلامتی کودکان و زنان را نشانه گرفته است

نوشته شده توسط

شیوع کمبود ویتامین D به خصوص در زنان و کودکان ایرانی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد است، از عوارض کمبود این ویتامین در دوران کودکی بیماری راشیتیسم است که به علت کمبود کلیسم و فسفر بوجود می‌آید و منجر به پوکی استخوان در بزرگسالان به ویژه زنان می‌شود.

گزارش انستیتو تغذیه ایران حاکی از آن است که تقریبا ۹۰ درصد مردم کمبود ویتامین D دارند و میزان توده استخوانی در ایران نسبت به سایر کشورها نیز کمتر است و مردم باید نسبت به سلامت ‌خود حساس باشند.

پژوهش‌های انجام شده در شهرهای پرجمعیت کشور نیز نشان می هد، کمبود ویتامین D که یکی از ویتامین‌های موثر در پیشگیری از پوکی استخوان، افسردگی، ابتلا به بیماری‌های گوارشی، ابتلا به MS، ابتلا به دیابت، چاقی و فشار خون است اکنون در جمعیت بزرگسال و کودک کشور از میانگین ۵۰ درصد هم فراتر رفته است.

همچنین نتایج مطالعات مرکز روماتیسم ایران نیز حاکی از آن است که بیش از ۵۰ درصد افراد کمتراز ۴۰ سال کشور از کمبود ویتامین D رنج می‌برند.

امیرعلی امیدی فوق تخصص غدد در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: کمبود دریافت ویتامین D در دوران بلوغ باعث توقف رشد و نیز افزایش بروز چاقی در دوران بلوغ بویژه در دختران می‌شود. ، چندین سال است که اثرات سوء کمبود این ویتامین در افراد بالغ شناخته شده و در ر بزرگسالان با بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، سرطان و چاقی در ارتباط است.

وی اظهار می‌دارد: کمبود ویتامین D سبب ایجاد توده بدنی بالا و کوتاهی قد دختران در اوج دوران رشد آنها می‌شود و از طرف دیگر در معرض آفتاب بودن به تنهایی بویژه بدلیل عدم دریافت مستقیم نور خورشید در خیلی از موارد، تضمین‌کننده دریافت کافی این ویتامین است.

امیدی اضافه می کند: با توجه به اهمیت کمبود ویتامین در بروز چاقی و نیز کوتاهی قد در دوران بلوغ که خود باعث شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی در سال‌های آتی عمر می‌شود، اندازه‌گیری ساده این ویتامین در خون برای افراد در معرض خطر می‌تواند مفید باشد و دریافت کافی لبنیات بویژه از نوع کم چرب آن از دوران کودکی تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از بروز کمبود این ویتامین ضروری خواهد داشت.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: داروهای ضد تشنج می توانند از طریق کاهش واکنش نسبت به ویتامین D برجذب کلسیم تاثیر بگذارند، افرادی که از آنتی اسید های حاوی منیزیم استفاده می کنند، باید از دریافت دوزهای بالای ویتامین D پرهیز کنند، زیرا با خطر افزایش کلسیم و منیزیم خون مواجه هستند.

امیدی می گوید: کمبود این ویتامین در کودکان ممکن است، بیقراری، تحریک پذیری، بی اشتهایی و تعریق زیاد بروز کند و موجب بروز راشیسم در کودکان و نرمی استخوان در بزرگسالان شود. در این موارد، با از دست دادن مواد معدنی از استخوانها و در نتیجه تغییر شکل استخوانها، پاها ی کودک کمانی شکل می شود و کمبود ویتامین D در بروز پوکی استخوان که معمولا در سنین سالمندی بروز می کند نیز موثر است.

وی تصریح می کند: کمبود خفیف این ویتامین ممکن است به افزایش شکنندگی استخوانها در بزرگسالی منجر شود، زنان در دوران یائسگی در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرند به این دلیل، مصرف روزانه مکمل کلسیم وهمراه با ویتامین D توصیه شده است.

این پزشک می افزاید: خطر کمبود ویتامین D در میان کودکان شیرخوار بخصوص نوزادان نارس و کم وزن و بزرگسالان بویژه افرادی که کمتر در معرض نور مستقیم آفتاب هستند، بیشتر است. همچنین، خطر بروز کمبود در افرادی که دچار بیماری های کبد وکلیه و غده تیروئید هستند، افراد مبتلا به بیماری صرع و کسانی که از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنند بیشتر است.


سلامت نیوز: ۹۰ درصد مردم کمبود ویتامین D دارند

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:19

چند توصیه کاربردی جهت پیشگیری از کبدچرب

نوشته شده توسط

 رییس انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه متأسفانه طی سال‌های اخیر شاهد افزایش بروز کبد چرب در سنین کودکی و نوجوانی هستیم، به برخی از مهم‌ترین راهکارها برای پیشگیری و کاهش بروز کبد چرب اشاره کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر جلال‌الدین میرزای رزاز - و سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، با بیان اینکه کبد چرب غیرالکلی در اثر تجمع چربی در سلول‌های کبد به وجود می‌آید، گفت: کبدچرب در افراد دارای اختلالات متابولیسم یعنی چربی و قند خون بالا، شیوع بیشتری دارد و در افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی بیشتر گزارش شده است.

وی با بیان اینکه ابتلا به کبد چرب زمینه ژنتیکی نیز دارد، اظهار کرد: متأسفانه کبدچرب نشانه خاصی ندارد و گاهی با افزایش آنزیم‌های کبدی خود را نشان می‌دهد. البته با انجام سونوگرافی و فایبرواسکن می‌توان این بیماری را تشخیص داد.

کنترل اضافه وزن و چاقی مهم‌ترین راهکار برای حفظ سلامت کبد

وی با بیان اینکه متأسفانه طی سال‌های اخیر شاهد افزایش بروز کبد چرب در سنین کودکی و نوجوانی هستیم، تصریح کرد: اضافه وزن و چاقی می‌تواند زمینه‌ساز بروز انواع بیماری‌های مزمن غیرواگیر از جمله کبد چرب باشد. بنابراین کنترل اضافه وزن و چاقی مهم‌ترین راهکار برای حفظ سلامت کبد و پیشگیری از ابتلا به کبد چرب است. البته با توجه به اینکه کودکان در حال رشد هستند، نباید با بکارگیری انواع روش‌های نامتعادل و شتاب‌زده و دادن انواع رژیم‌های سخت و غیراصولی بدن آنها را از انواع ریزمغذی‌ها و انرژی موردنیاز برای رشد و سلامتی محروم کرد.

کبد چرب درمان دارویی قطعی ندارد

وی با بیان اینکه کبد چرب درمان دارویی قطعی ندارد، گفت: تغییر در شیوه زندگی، درمان اصلی و پیشگیرانه این بیماری است. اولین قدم در درمان کبد چرب در افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی، کاهش وزن تدریجی است؛ چراکه کاهش وزن ناگهانی، کبد چرب را تشدید می‌کند. بنابراین با پیروی از یک رژیم غذایی کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذیه، می‌توانید علاوه به دستیابی به وزن مناسب، کبد چرب را کنترل کنید.

دریافت فیبر برای پیشگیری و کنترل کبد چرب ضروری است

رزاز دریافت فیبر برای پیشگیری و کنترل کبد چرب را ضروری دانست و افزود: فیبر در انواع سبزی‌ها و سبوس غلات به مقدار زیادی وجود دارد. البته در فرآیند فرآوری غلات، فیبر آنها حذف می‌شود. بنابرین سعی کنید از نان سبوس دار، جو دوسر و برنج قهوه‌ای استفاده کنید. میوه‌ها نیز حاوی فیبر هستند اما چون حاوی قند فروکتوز هستند، توصیه می‌شود از میوه‌ها به میزان متعادل و با توجه به نیاز در میان وعده‌ها استفاده شود.

وی مصرف مواد غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ را در پیشگیری از بروز کبد چرب موثر دانست و گفت: منابع غنی اسیدهای چرب امگا 3 عبارتند از ماهی، روغن کانولا، تخم بذر کتان و گردو که البته باید به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده شود تا منجر به افزایش وزن نشود. همچنین در سبزی‌هایی مانند گیاه خرفه، اسفناج و برخی از انواع سبزی خوردن، پیش سازهای امگا 3 وجود دارد که در بدن به امگا 3 تبدیل می‌شود.

توصیه‌هایی جهت پیشگیری از بروز و تشدید کبد چرب

وی با بیان اینکه وعده‌های غذایی نباید از برنامه غذایی حذف شود، تصریح کرد: تعداد وعده‌های غذایی باید زیاد و حجم‌شان کم باشد. اگر حجم بالایی از مواد غذایی را در یک وعده مصرف کنید، مقدار بیشتری از مواد غذایی در کبد به تری‌گلیسیرید تبدیل می‌شود که کبد چرب را تشدید می‌کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با برشمردن توصیه‌هایی جهت پیشگیری از بروز و تشدید کبد چرب، اظهار کرد: پاک کردن چربی‌های قابل رؤیت گوشت قرمز و سفید، مصرف هفتگی حداکثر 2 بار گوشت قرمز، پرهیز از مصرف غذاهای آماده و فست فود از جمله همبرگر، پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده در حدامکان، مصرف محدود انواع سس‌ها، سوسیس، کالباس، کنسروها و غذاهای فراوری شده، پرهیز از مصرف چربی گوشت‌ها، پوست مرغ، پوست ماهی، کره، خامه، شیرینی خامه‌ای و غذاهای سرخ شده تا حد امکان و خودداری از مصرف پنیر و لبنیات پرچرب برخی از راهکارهاست.

رزاز در خاتمه ورزش و تحرک بدنی را برای مبتلایان به کبد چرب ضروری دانست و گفت: حتما باید روزانه 30 دقیقه تا یک ساعت ورزش هوازی کنند؛ چراکه با افزایش فعالیت بدنی، چربی کمتری در سلول‌های کبد ذخیره می‌شود و مطالعات نشان داده‌اند که ورزش منظم، بویژه ورزش‌های هوازی می‌تواند برای پیشگیری و کنترل کبد چرب موثر باشد.چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:14

تشخیص توده‌های سرطانی حین جراحی ممکن شد

نوشته شده توسط

 

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاهی شدند که می‌تواند تومورهای سرطان را به هنگام جراحی به جراح نشان دهد.

هانی شهشهانی، مدیر عامل یک شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده پرو پزشکی تشخیص سرطان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ما در این شرکت دانش‌بنیان موفق شدیم دستگاهی را به عنوان پرو پزشکی برای تشخیص سرطان طراحی و بسازیم.

وی با بیان اینکه چنین دستگاهی مختص تشخیص سرطان نمونه خارجی ندارد، بیان کرد: دستگاه‌های مختلفی وجود دارند که برای تشخیص سرطان به کار می‌روند اما چنین نمونه‌ای وجود ندارد و ما توانستیم از صفر تا صد دستگاه را طراحی کرده و بسازیم.

به گفته شهشهانی، دستگاه در اعمال جراحی به جراح کمک می‌کند که با دقت و کیفیت بهتری توده درگیر را شناسایی کند و اقدام به برداشتن توده سرطانی کند.

وی بیان کرد: این تشخیص‌ها هزینه بالایی داشته و امکان خطا دارد؛ اما با استفاده از این دستگاه که هزینه کمتری دارد، می‌توان حین عمل توده‌های درگیر سرطان را تشخیص داد.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه این دستگاه، حین عمل به جراح کمک می‌کند که با دقت کافی جراحی کند، خاطر نشان کرد: با استفاده از این دستگاه روی ۱۵۰ بیمار آزمایش کردیم؛ ۱۵۰۰ نمونه با استفاده از آن تشخیص داده شد و ۹۷ درصد تشخیص‌ها بعد از پاتوبیولوژی درست بود.

وی با بیان اینکه حتی موردی داشتیم که با تشخیص پاتوبیولوژی سرطان تشخیص داده نشد ولی با استفاده از دستگاه تشخیص داده شد، بیان کرد: در حال حاضر مجوز را برای تولید انبوه اخذ کرده‌ایم و در حال رایزنی هستیم که با بیمارستان‌ها تفاهمنامه منعقد کنیم.

شهشهانی با اشاره به تجهیزات کاربردی در ساخت دستگاه گفت: در این دستگاه که از قطعات الکترونیک بهره برده‌ایم تقریباً بیش از ۹۰ درصد قطعات ایرانی بوده‌اند.

وی افزود: طراحی و ساخت این دستگاه در دانشگاه فنی دانشگاه تهران انجام شده است.

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 10:13

سیگار می کشیم یا سرطان؟

نوشته شده توسط


رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، گفت: هفت هزار نوع ماده شیمیایی در مواد دخانی وجود دارد که ۷۰ نوع آن سرطان زا است.

احمد جنیدی جعفری، با اشاره به پیوستن واحدهای صنفی به پویش «نم نم» نه به مواد مخدر نه به مواد دخانی، به منظور حفظ سلامت نوجوانان و جوانان، افزود: این پویش با هدف فرهنگ سازی برای کاهش عرضه محصولات دخانی و جلب حمایت های مردمی از واحدهای صنفی مجاز عرضه که داوطلبانه از فروش محصولات دخانی خودداری کرده اند، آغاز شده است.

وی ضمن تقدیر از همکاران فعال در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که پیشنهاد دهنده اولیه این پویش هستند، بیان داشت: متصدیان واحدهای صنفی با آگاهی از خطرات مصرف دخانیات و اعتقادات راسخی که در مورد تاثیرات منفی عرضه دخانیات بر برکت و روزی خود دارند و همچنین نقش بارزی که می توانند در تحقق اهداف سلامتی در نسل بدون دخانیات ایفا کنند، به این پویش می پیوندند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، مضرات استعمال دخانیات و به خطر افتادن سلامت جوانان و تاثیر قابل توجه این طرح بر کاهش دسترسی و مصرف دخانیات را مورد اشاره قرار داد و گفت: واحدهای صنفی در این پویش با شعار «ما از سودش گذشتیم شما هم از مضراتش بگذرید» از فروش مواد دخانی خودداری می کنند.

جنیدی با بیان اینکه هفت هزار نوع ماده شیمیایی در مواد دخانی وجود دارد که ۷۰ نوع آن سرطان زاست ادامه داد: مصرف و مواجهه با دود دخانیات عامل مرگ ۸ میلیون نفر از مردم جهان است که این میزان در ایران حدود ۶۰ هزار مورد برآورد شده است.

به گفته وی، یکی از اقدامات مهم و راهکارهای حفاظت از جوانان از آسیب ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات، ممنوعیت کامل تبلیغات، تشویق و حمایت صنایع دخانی و کاهش دسترسی است. جوانانی که تحت تاثیر تبلیغات فریبنده صنایع دخانی و مراکز فروش این محصولات قرار می گیرند با تجربه کردن این مورد به راحتی دچار وابستگی شده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می شوند.

جنیدی تاکید کرد: برنامه تشدید بازرسی و اعمال قانون در تخلفات صورت گرفته در مراکز عرضه و فروش محصولات دخانی مغایر با قانون جامع کنترل دخانیات و ممنوعیت جامع تبلیغات در دستور کار وزارت بهداشت و ارگان های ذیربط است و تبلیغ دخانیات مشمول جرایم سنگین می باشد که در صورت مشاهده، متخلفین به مراجع قضایی معرفی می شوند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، یادآور شد: واحدهای صنفی در صورت تمایل به پیوستن به پویش «نم نم» می توانند به معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهر خود مراجعه کنند. امیدواریم روزی برسد که تمام واحد های صنفی عضو فعال این کمپین باشند.

وی بیان کرد: فروشگاه های زنجیره ای هم به رغم اینکه جزو واحدهای صنفی مجاز عرضه دخانیات نیستند، می توانند با پیوستن به این پویش، به این حرکت مردمی با هدف تقویت قبح فروش و مصرف دخانیات به سلامت جوانان و نوجوانان کمک کنند.

صفحه1 از833