آخرین اخبار

آخرین اخبار (11269)

چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 12:59

آیا اشعه‌های رادیولوژی سرطان‌زا هستند؟

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران:  رادیولوژی یا علم تصویر برداری از بدن، کلمه متداول در صنعت بهداشت و سلامت کشور است و مراکز رادیولوژی در سراسر کشور، یکی از مراکز پرمراجعه بیماران در طول روز است.

رادیولوژی در واقع یکی از روش‌های تشخیص درمان است اما انجام آن خواه رادیولوژی دندان باشد چه مغز و معده خطراتی دارد که باید به آن توجه کرد چون از امواج یونیزه استفاده می‌کند. این روزها با افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز تصویربرداری برای انجام روش‌های تشخیصی از قبیل ام‌آر‌آی، رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن، ماموگرافی و سونوگرافی، هشدار متخصصان رادیولوژی در مورد میزان خطرات اشعه این روش‌های تشخیصی بیشتر شده است.یکی از این خطرات احتمال ابتلا به سرطان است. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکترمحمدعلی کریمی، متخصص رادیولوژی گفت و گو کرده است .

وی در این باره می‌گوید: امروزه به دلیل افزایش انجام رادیولوژی‌های تشخیصی علاوه بر اینکه قدرت تشخیص بیماری‌ها توسط پزشکان بالاتر رفته اما همین مسئله مثل یک تیغه دولبه عمل کرده و خودش به عنوان فاکتور خطر در مظان اتهام برای بروز بدخیمی‌ها قرار دارد.

کریمی‌خاطرنشان کرد :میزان اشعه ایکس که در تصویر برداری معمولی پزشکی است معمولا بی خطر است به گونه ای که حتی اگر خانم باردار ، قبل از اطلاع از بارداری یک دفعه انجام داده باشد ، خطری سلامت جنین را تهدید نمی‌کند .این متخصص رادیولوژی اظهار داشت : در صورتی که خانم‌های باردار به صورت مکرر ، رادیوگرافی بخصوص سی تی اسکن را انجام دهند خطرات بسیاری جنین را تهدید می‌کند .وی بیان کرد : احتمال ابتلا به سرطان به دلیل انجام رادیوگرافی بسیار پایین است و فقط در صورتی ممکن است این خطر فرد را تهدید کند که به صورت متعدد و با فاصله زمانی کم انجام شود .
کریمی‌ابراز داشت: در صورت انجام رادیوگرافی برخی از نواحی بدن مانند تیروئید ، آسیب پذیر هستند که در هنگام انجام رادیوگرافی از این نواحی ، متخصص رادیوگرافی از پوشش‌های سربی استفاده می‌کند تا خطر کمتری به دلیل تابیدن اشعه این قسمت از بدن را در برگیرد .

این متخصص رادیولوژی عنوان کرد : فرق رادیولوژی با سونوگرافی این است که درسونوگرافی ازاشعه ایکس استفاده نمی‌شود اما در رادیولوژی یا رادیوگرافی از اشعه ایکس استفاده می‌شود. انجام سونوگرافی بی خطر است. وی افزود: سونوگرافی هم مثل سی تی اسکن و رادیولوژی و ام آر آی و رادیوگرافی، یک دستگاه تصویربرداری است که با امواج اولتراسوند، ساختارهای بدن را می‌توان تماشا کرد.دستگاه سونوگرافی، تصاویری از امواج صوتی ایجاد می‌کند. یکی از کاربردهای دستگاه سونوگرافی برای تشخیص جنسیت و سلامت جنین مادران باردار است.دکتر کریمی‌عنوان کرد : رادیولوژی که با اشعه در ارتباط است، برای زنان باردار خطرناک است و می‌تواند منجر به بروز ناهنجاری‌های جنین شود. لذا هر زنی قبل از رادیولوژی باید مطمئن شود که باردار نیست.این متخصص رادیولوژی توصیه کرد : رادیولوژی می‌تواند برای شناسایی طیف وسیعی از مشکلات مورد استفاده قرار گیرد. اگر بیماران به موقع مراجعه کنند بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شده و به خوبی کنترل و درمان می‌شود.
وی اظهار داشت: فرق رادیوتراپی با رادیولوژی این است که در رادیوتراپی اشعه بسیار ، به صورت مکرر برای درمان استفاده می‌شود اما رادیولوژی خطر کمتری دارد و برای تشخیص بیماری‌ها استفاده می‌شود .دکتر کریمی‌بیان کرد: در صورتی که کودکی به دلیل برخی از بیماری‌ها مانند داشتن لنفوم در ناحیه گردن، نیاز به درمان از طریق رادیوتراپی باشد ، احتمال ابتلا به سرطان در این ناحیه افزایش می‌یابد.

این متخصص رادیولوژی خاطرنشان کرد: اکثر بیماری‌ها به وسیله انجام رادیولوژی تشخیص داده می‌شوند و انجام آن اگر به صورت متعدد و با فاصله کم نباشد، خطری ندارد و می‌تواند در تشخیص زودهنگام بیماری‌ها بخصوص سرطان‌ها موثر باشد . وی در پایان گفت: افراد در صورت دستور پزشک برای انجام رادیولوژی استرس نداشته باشند و حتما قبل از انجام آن خانم‌ها از عدم بارداریشان مطمئن شوند .

کلینیک امید تهران: وعده‌های غذایی در سلامت فرد جایگاه ویژه‌ای دارند و این وعده ها علاوه بر اینکه در زمان مشخصی باید میل شوند، چه چیزی هم خورده شود در سلامتی مصرف‌کنندگان بسیار موثر و مهمترین وعده غذایی صبحانه بوده که حذف صبحانه عامل ایجاد کم خونی کودکان است.
عملی که سم زدایی بدن کودکان را تنظیم می کند و آن ها را از کم خونی و سرطان نجات می دهد    
 وعده‌های غذایی در سلامت فرد جایگاه ویژه‌ای دارند و این وعده ها علاوه بر اینکه در زمان مشخصی باید میل شوند، اینکه چه چیزی خورده شود هم در سلامتی مصرف‌کنندگان بسیار موثر است و مهمترین وعده غذایی صبحانه بوده که حذف صبحانه عامل ایجاد کم خونی کودکان است.
حذف صبحانه با هر هدفی، اشتباهی بزرگ است. وقتی یک وعده غذایی را حذف می‌کنیم، بدن دچار ولع خوردن می‌شود. یعنی سیستم‌های حفاظتی بدن تصور می‌کنند که دچار قحطی شده‌اند و به این جهت مکانیزم‌های مختلفی را به کار می‌اندازد. در ولع خوردن خیلی بیشتر از آنچه نیاز داریم، می‌خوریم و همین سبب چاقی می‌شود. دلیل دیگر هم اینکه بدن برای حفظ حیات و انرژی‌های ذخیره‌ سوختش را پایین می‌آورد. این کاهش سوخت، وقتی در وعده‌های دیگر مقدار زیادی انرژی دریافت می‌کنیم به صورت چربی در بدن و به ویژه در شکم ذخیره می‌شود.
بیشتر چاقی‌های نشیمن‌گاه، پهلو، شکم و ران ها که در خانم ها شایع تر است به همین علت است. صبحانه نخوردن در بچه ها هم سبب چاقی می‌شود. زیرا آن ها برای فعالیت مغزشان نیاز به قند خون بالایی دارند. به همین دلیل گرایش عجیبی به خوردن شیرینی ها پیدا می‌کنند. بیشتر خانواده‌های بی‌فکر و بی‌توجه به سلامت کودک، میان وعده‌ای هم برای بچه آماده نمی‌کنند و برای تغذیه پول تو جیبی به او می‌دهند که این پول صرف خرید هله‌هوله می‌شود که در بردارنده انرژی هستند، ولی در قبال انرژی که ایجاد می‌کنند، مواد مغذی لازم برای رشد و نمو بچه را ندارند. کودکانی که صبحانه نمی‌خورند در خطر کمبودهای مواد گروه B و کم‌خونی‌ هستند.
اگر ما برای حذف صبحانه علت‌یابی کنیم به فاجعه‌ای بزرگتر برای سلامتی روبه‌رو می‌شویم که دو علت برای آن وجود دارد. یا شام دیرهنگام و سنگین میل شده است یا شب زنده‌داری‌ها و روز خوابی‌ها جایگزین یکدیگر شده است. به خصوص مساله زود خوابیدن که در افراد رشد یافته و در حال رشد، اهمیت ویژه‌ای دارد. یعنی هر چه زودتر بعد از غروب آفتاب استراحت کنیم و فاصله سه ساعته بین شام و خواب ایجاد کنیم، صبح بسیار با نشاط و با اشتها از خواب بیدار شده و صبحانه‌ای خواهیم خورد که تمام برنامه‌ریزی لازم برای تولید و توزیع انرژی در تمام سیستم‌های بدن را تنظیم می‌کند.
با غروب آفتاب شیفت و نوع هورمون‌های بدن کاملاً عوض شده و هورمون‌های بازسازی؛ جایگزین سم زدایی و ترشح هورمون رشد در بچه ها می‌شود. از این جهت زنانی که مایلند طراوت و جوانی شان را حفظ کنند، حداکثر پیش از ساعت ۱۱ باید برای خواب آماده شده و ساعت ۱۱ به خواب کامل بروند. بچه ها هم باید برای مشق‌های زیاد و بی‌فایده یا فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی بیدار نمانند؛ چرا که بدنشان فرصت بازسازی را از می‌دهد و قدرت یادگیری و یادآوری آن ها به دلیل عدم استراحت کامل مغز و آمادگی بدن کاهش پیدا می‌کند. ضمن اینکه با حذف صبحانه و کم شدن میزان گلیکوژن ذخیره، حواس جمعی در کلاس نخواهند داشت و یادگیری شان تضعیف می‌شود.
باید کودکان و نوجوانان را وادار به زودخوابیدن و عدم نشستن طولانی مدت جلوی برنامه‌های تلویزیونی کرد. چرا که نه تنها خودشان آسیب رسان هستند، بلکه نظم بیولوژیکی بدن را هم به هم می‌ریزند. این دیر خوابیدن و صبحانه نخوردن سبب کاهش روند رشد قدی و عدم گسترش فکر و اندیشه آن ها می‌شود. در بزرگسالان و به ویژه خانم‌ها عوارض عمده آن پیری زودرس و از دست دادن طراوت پوست است.
صبحانه بهترین وعده غذایی است که سبب می‌شود مقدار قند و پروتئینی که بدن برای ساخت و جایگزینی انواع و اقسام ترکیبات دفاعی و سیستم دفاعی و ایمنی لازم دارد در اختیارش گذاشته شود. از همین رو همواره توصیه می‌شود این صبحانه مجموعه‌ای از کربوهیدرات‌های پیچیده و پروتئین باشد. برای کربوهیدرات‌های پیچیده می‌توان از غلات نام ببریم، مانند نان‌های سبوس‌دار. تلفیق نان با انواع و اقسام مواد پروتئینی مثل پنیر و مغزها و دانه‌های گوناگون مانند گردو یا نان و عدسی، نان و کوکو سیب زمینی، نان و شامی خصوصاً برای بچه‌ها بسیار مفید است. توصیه می شود برای اینکه بدن‌مان را با شرایط اکولوژیکی محیط زندگی‌مان هماهنگ کنیم و مثلث حفظ حیات که شامل میزبان، محیط و عوامل بیماری‌زا زنده و پویا باشد و همواره توان مقابله با عوامل بیماری زا داشته باشیم، میوه‌ها و سبزیجات همان فصل را به وعده صبحانه اضافه کنیم. سبزی خوردن‌های فصل یا میوه‌های فصل که می‌تواند گاهی نان و پنیر و انگور، نان و پنیر و طالبی یا مخلوطی از هفت غله با شیر باشد، برای صبحانه مفید است. در هفت روز هفته، هفت وعده صبحانه داریم که برای هر روز آن می توان برنامه خاصی داشت و برنامه‌ریزی کرد که روزی یک ماده از مواد غذایی را بخوریم.
به طور نمونه نان، تخم‌مرغ، گوجه‌فرنگی و خیار با نان یا مخلوطی از غلات همراه با شیر مثل شیربرنج یا فرنی می‌تواند ویتامین‌های مورد نیاز بدن را به ویتامین‌های محلول در آب و چربی و مواد معدنی که بالغ بر ۱۶ ماده معدنی ساختاری و کلیدی و هدایتی و ۲۰ اسید آمینه که برای بچه ها ضروری و حیاتی است تبدیل کند. باید مواد اولیه و سالم را در اختیارش بگذاریم تا سلول های سالم را آماده کنند. سلول‌های سالم، بافت سالم و بافت سالم ارگان‌های سالم برای بدن فراهم می‌کند.
این طرز تفکر صحیح نیست که هر چه توانایی مالی بیشتری داشته باشیم، زندگی‌مان کیفیت بهتری دارد. مشکل، آگاهی نداشتن از یک تغذیه صحیح است. چه بسا ما بیماری‌های بسیار سخت‌علاج و لاعلاج را در طیف مرفه جامعه مشاهده می‌کنیم که آن ها به جای اینکه از این امکانات خدادادی یا نعمت‌های الهی که در اختیارشان است استفاده بهینه کنند و کیفیت تغذیه و منش زندگی‌شان را بهبود بخشند، به زیاده روی پرداخته و حجم غذاهایشان را بالا می‌برند. به تنوع و تناسب تغذیه توجه نمی‌کنند. اما ما با هر امکانات اقتصادی و با تلفیق غلات، حبوبات، سبزیجات، میوه‌جات، مغزها و دانه‌ها به مقدار خیلی جزیی با هر امکانات اقتصادی نیازهای اساسی و کلیدی سلول های بدنمان را در اختیارشان قرار می‌دهیم.
برخی افراد پس از بیدار شدن به دلیل بی‌اشتهایی یا به خاطر استفاده زیاد از چربی‌ها و نمک‌ها احساس عطش می‌کنند. معمولاً برای افرادی که در معرض خطر چاقی و کم خونی هستند توصیه می‌کنیم پیش از خوردن غذا چای نخورند و حداقل دو ساعت پس از غذا چای بنوشند تا مانعی برای جذب آهن نباشد. به جای چای، اگر اشتها ندارند به ویژه بچه ها، در فصل مرکبات از آب پرتقال بصورت خالص یا مخلوطی از میوه های دیگر مثل نارنج و نارنگی استفاده کنند.
بهترین نوشیدنی برای شروع روز، یک لیوان آب است. آب اشتها را تلطیف می‌کند و می‌تواند به سم زدایی و دفع مواد زاید بدن کمک کند. چای شیرین مناسب نیست، چون از آغاز صبح میزان قندی را که سبب افزایش سطح قند خون می‌شود، بالا برده و روی پانکراس تاثیر می‌گذارد. پانکراس برای تعدیل آن انسولین ترشح می‌کند و تکرار آن باعث فرسودگی زودهنگام لوزالمعده یا پانکراس شده و زمینه بروز دیابت را فراهم می‌کند.

چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 12:35

پیوند مغز استخوان هویت یک فرد را تغییر داد!

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: کریس لانگ بعد از پیوند مغز استخوان برای مقابله با سرطان خون شاهد تغییر بخش زیادی از دی ان ای های خود بود و این مساله عملا باعث شده هویت وی تغییر کند.
آزمایش دی ان ای و بررسی نمونه مایع منی این فرد بعد از پیوند مغز استخوان نشان داد که بخش زیادی از دی ان ای های کریس لانگ در عمل مربوط به یک فرد آلمانی اهدا کننده مغز استخوان است که وی هرگز او را ملاقات نکرده است. جایگزینی بخش زیادی از دی ان ای های کریس لانگ باعث شده تا هویت وی نیز تغییر کند.
این پیوند مغز استخوان چهار سال قبل انجام شده و تغییرات دی ان ای ناشی از آن دانشمندان را شگفت زده کرده است.
علت این کار مقابله با سرطان خون بوده که باعث شده بود بدن وی به طور عادی قادر به تولید خون نباشد.
پیوند مغز استخوان موجب جایگزینی سلول های معیوب بدن وی با سلول های خون ساز سالم اهدا کننده شد که در نهایت باعث شده بخش زیادی از دی ان ای های گونه ها، لب ها و زبان وی متعلق به فرد آلمانی باشد. البته دی ان ای های سینه و موهای سر وی کماکان متعلق به خود اوست.
در این میان دی ان ای های گرفته شده از منی لانگ تنها متعلق به فرد آلمانی است و لذا فرزندان احتمالی وی در آینده عملا هویتی متفاوت با او خواهند داشت.
سوال دیگری که در این زمینه پیش می آید آن است که اگر این فرد یک جرم جنسی و غیراخلاقی مرتکب شود، قابل شناسایی نخواهد بود، زیرا باعث دستگیری فرد اهداکننده آلمانی می شود.

چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 12:33

افزایش خطر ابتلا مردان مسن به سرطان با کاهش کروموزوم Y

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران:  نتایج یک مطالعه جدید حاکیست، ۴۴ درصد از مردان زمانی که به ۷۰ سالگی می‌رسند مقداری از کروموزوم‌های Y خود را بطور مبهمی از دست می‌دهند که این موضوع آنان را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان قرار می‌دهد.
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی میل، کروموزوم Y، کروموزوم مردانه است و زنان فاقد این کروموزوم هستند. زنان دارای دو کروموزوم XX و مردان دارای دو کروموزوم XY هستند. اما محققان متوجه شده‌اند که بسیاری از مردان در برخی گلبول‌های سفید خون خود فاقد کروموزوم Y هستند.
این مطالعه که بر روی ۲۰۵ هزار و ۱۱ مرد در انگلیس انجام شد، نشان داد که از هر ۱۰ مرد، چهار نفر آن‌ها یعنی ۴۳.۶ درصد در ۷۰ سالگی بخش قابل توجهی از کروموزوم Y خود را از دست داده بودند.
محققانی که به این کشف دست یافتند، اعلام کردند که این تغییر عجیب و غریب می‌تواند نشانه‌ای باشد که دی.ان.ای مردان بی ثبات است و بدن اجازه می‌دهد که جهش های ژنتیکی تصادفی به آن اضافه شود.
محققان در این مطالعه که به رهبری محققان دانشگاه کمبریج انجام شد، داده‌های یک بانک زیستی را در انگلیس که حاوی دی.ان.ای ۵۰۰ هزار داوطلب بود، بررسی کردند.
آن‌ها متوجه شدند که ۲۰ درصد از مردان با هر سنی مقداری از کروموزوم‌های Y خود را از دست داده بودند و این شمار زمانی که مردان به دهه ۷۰ سالگی خود می‌رسیدند دو برابر می‌شد. هنوز علت ناپدید شدن این کروموزوم‌ها مشخص نیست اما محققان اعلام کردند که این موضوع می‌تواند نشانه بروز مشکل دیگری در بدن باشد که اجازه می‌دهد جهش ها جمع شوند.
به گفته محققان، بروز جهش‌های تصادفی عادی است و افراد با مسن شدن سلول‌های جهش یافته بیشتری پیدا می‌کنند؛ این موضوع نیز می‌تواند نمونه‌ای از آن باشد.
آن‌ها افزودند: هر چه انسان پیرتر می‌شود، خطاهای بیشتری در تقسیم سلولی وی بروز می‌کند.
محققان خاطرنشان کردند که برخی مردان نسبت به سایر مردان در از دست دادن کروموزوم‌های خود مستعدتر هستند و به نظر می‌رسد که این مردان همچنین در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان‌های مغزی گلیوما و سرطان کلیه قرار دارند.
آن‌ها اعلام کردند: به غیر از تفاوت ژنتیکی، این حقیقت که بدن اجازه می‌دهد جهش‌هایی بروز کنند که کروموزوم Y را از بین می‌برند، نشان می‌دهد که خطر ابتلا به سرطان می‌تواند افزایش یابد. از دست دادن کروموزوم و سرطان هر دو در خطاهای دی.ان.ای ریشه دارند و می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند.
این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.

چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 08:16

سرطان لوزالمعده؛ علائم و درمان

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: “سرطان لوزالمعده” یا پانکراس یک بیماری خاموش است که به طور خارج از کنترل شروع به تکثیر میکند و یک توده را تشکیل دهند که این توده توانایی آسیب رساندن به سایر بخش های بدن را دارد.
 سرطان لوزالمعده (یا سرطان پانکراس) عمدتا بیماری نهفته ای است ،تا زمانی که پیشرفت کرده و را پیشگیری از آن بسیار سخت میشود ، در اکثریت غریب به اتفاق ، علائم اصولا بعد از پیشرفت این بیماری ظاهر میشوند و شروع به گسترش میکنند به دلیل اینکه ۹۵ درصد سرطان لوزالمعده ، غده ی ترشح کننده ی خارجی هستند

علائم سرطان لوزالمعده
در ابتدا سرطان لوزالمعده ساکت و بی درد است تا وقتی که پیشرفت کند به محض اینکه به اندازه ی کافی بزرگ شد، شروع به بروز و نشان دادن علائم خود میکند . به طور کلی سرطان لوزالمعده در بیرون از لوز المعده اتفاق می افتد. به دلیل شرایط مکانی و جایگاه لوز المعده در بدن ، علائم بیماری در ظاهر فرد نیز خود را بروز می دهد ، علائمی که شامل :
 زردی یکی از علائم سرطان لوزالمعده
زردی
همانطور که سرطان لوزالمعده، مجرای لنفاوی که صفرا را درون روده تراوش میکند را مسدود میکند اجزاء صفرا در خون افزایش میابد این امر باعث زرد شدن پوست و چشم میشود که به این حالت ، زردی میگویند. این مسدودیت باعث تیره شدن ادرار ،روشنتر شدن مدفوع و خارش نیز میشود .
درد شکم
سرطان لوزالمعده باعث به وجود آمدن درد های طاقت فرسا در قسمت بالای شکم به سمت کمر میشود ؛ درد هایی ، مانند ضربان کمتر و بیشتر شود .

دل درد یکی از علائم سرطان لوزالمعده
نفخ
بعضی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس حس سیری زودرس در غذا خوردن و یا احساس نارضایتی و ناراحتی از پر شدن شکم را دارند .
حالت تحوع و استفراغ
درکل ، این علائم در قسمت بالای لوزالمعده نسبت به سرطان هایی ک در داخل بدن یا قسمت پایینی زودتر رخ میدهند به یاد داشته باشید که داشتن تعدادی یا تمامی این علائم به معنای این نیست ک فرد قطعا سرطان لوزالمعده دارد.بسیار دلایل دیگری برای که باعث پیدایش این گونه علائم میشوند وجود دارد .
سرطان لوزالمعده :علائم در کل بدن


زمانی که این بیماری پیشرفت میکند و گسترش میابد .سرطان پانکراس بر کل بدن تاثیر میگذارد چنین علائمی شامل:
    کاهش وزن
    کسالت و بیقراری
    بی میلی
    بالا رفتن قند خون

تومور عصبی عضلانی
تومور عصبی عضلانی ، درسلول های پانکراس ، نقش تولید هورمون را دارد ، این تومور کمتر از ۵ درصد تومور های پانکراس را تشکیل میدهد و شبیه به اپیتلیوم غده پانکراس، تومور عصب عضلانی باعث به وجود آمدن درد در شکم ، کاهش وزن، حالت تحوع و استفراغ میشود.

درمان
– جراحی : اگر سرطان پخش نشده باشد، با عمل جراحی می توان سرطان را درمان کرد. اما سرطان پانکراس وقتی تشخیص داده می شود که سلول های بدخیم پخش شده اند. اگر تومور بیش از اندازه بزرگ باشد، می توان با عمل جراحی آن را بیرون آورد.
– پرتودرمانی : بعد از جراحی، پرتودرمانی نیز کمک به از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده می کند. پرتودرمانی به تسکین درد و مشکلات گوارشی ناشی از توده بزرگ سرطانی کمک می کند.
– شیمی درمانی : هنگامیکه تومور از لوزالمعده خارج شود، شیمی درمانی استفاده می شود. شیمی درمانی، یک درمان خوب برای سرطان هایی است که پخش شده اند.
– شیمی درمانی و پرتودرمانی: هنگامیکه تومور به طور کامل از بین نرفته باشد و هنوز از لوزالمعده خارج نشده باشد، از پرتودرمانی و شیمی درمانی با هم استفاده می کنند.
– ایمونوتراپی (درمان بیولوژیکی): تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری ها.
– تسکین دهنده درمان : این تسکین دهنده ها برای کاهش علائم و کنترل درد استفاده می شوند. هدف از این تسکین دهنده ها، بهبود کیفیت زندگی و بهبود روحیه می باشد. استفاده از آنها همراه با سایر درمان های سرطان مفید است.

 
جلوگیری از سرطان لوزالمعده
– سیگار را ترک کنید.
– رژیم غذایی سالم داشته باشید و از مصرف زیاد چربی بپرهیزید.
– ورزش منظم داشته باشید.

چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 08:15

غذا‌هایی برای محفوظ ماندن در برابر سرطان پوست

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: برای محفوظ ماندن در برابر خطرات اشعه ماوراء بنفش، شما باید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید، اما این همه ماجرا نیست.
اضافه کردن برخی از گزینه‌های غذایی به رژیم روزانه، علاوه بر کرم‌های ضد آفتاب، سدی در برابر ابتلا به سرطان کشنده پوست است:

فیبرها: برای در امان ماندن از سرطان پوست سهم کمی به مواد غذایی چرب (چربی‌های ناسالم) بدهید و تا جایی که می‌توانید فیبر‌های غذایی مصرف کنید. فیبر‌ها باعث می‌شوند که روده‌ها با سرعت بیشتری از شر توکسین‌های سرطان زا خلاص شوند. در این صورت این توکسین‌ها یا همان سموم بدن انباشته نمی‌شوند و نمی‌تواند مدت زمان طولانی در ارگان‌های حیاتی بدن تلنبار شوند. خوردن مواد غذایی سرشار از فیبر مثل میوه و سبزیجات تازه و دانه‌های کامل کمک بیشتری به پیشگیری از ملانوم (سرطان پوست) می‌کند.

چای سبز: نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد مصرف چای سبز به خصوص زمانی که به آن لیموترش اضافه کرده باشید از ابتلا به سرطان پوست پیشگیری می‌کند. افرادی که به طور مرتب چای سبز یا چای سیاه می‌نوشند یعنی روزانه حداقل دو فنجان، شانس بیشتری برای دور ماندن از سرطان پوست دارند. کلا چای سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی است که جلوی پیشرفت سلول‌های سرطان زا را می‌گیرد.

گوجه فرنگی ها: گوجه فرنگی محافظ شما در برابر ابتلا به سرطان پوست است و تحقیقات نشان داده لیکوپن موجود در آن، آنتی اکسیدانی است که از شما در برابر اثرات مخرب UV محافظت می‌کند. البته فراموش نکنید که محصولات گوجه فرنگی از جمله رب و سس گوجه فرنگی بعلاوه کچاپ، سرطان زا هستند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف روزانه پوره گوجه فرنگی مقاومت پوست در برابر اشعه‌های ماورای بنفش را ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. از طرف دیگر مصرف این ماده غذایی مفید میزان کلاژن را نیز بالا می‌برد.

قهوه: تحقیقات نشان داده که قهوه نه تنها باعث افزایش انرژی در طول روز می‌شود، بلکه از پوست شما نیز به واسطه خاصیت آنتی اکسیدانی اش محافظت می‌کند و سلول‌های پوست که در نتیجه آفتاب آسیب دیده اند را قبل از این که سرطانی شوند، از بین می‌برد. طبق نتایج به دست آمده مصرف هر فنجان قهوه احتمال ابتلا به ملانوما را کمتر می‌کند. این تحقیق نشان داده است که مصرف روزی ۳ تا ۴ فنجان قهوه در روز احتمال بروز این سرطان را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

فلفل: فلفل‌ها حاوی ترکیبات شیمیایی خاصی به نام کپسایسین هستند. طعم تند این مواد غذایی نیز مدیون همین ترکیبات شیمیایی است. زمانی که این ترکیبات وارد سلول‌های سرطانی پوست می‌شوند شروع به از بین بردن آن‌ها می‌کنند. در واقع فلفل‌ها به خصوص انواع تند آن سلول‌های سرطان زا را به کشتن می‌دهند.

برای همین اگر شما عاشق غذا‌های تند و فلفل هستید شانس بیشتری برای پیشگیری از سرطان پوست دارید. از این گذشته نتایج پژوهش‌ها نشان داده است سبزیجات دیگری مانند پیاز و بروکلی نیز به نابودی سلول‌ های سرطانی کمک می‌کنند. اگر فلفل دوست ندارید پیاز و بروکلی میل کنید.

 

چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 08:13

سلول‌درمانی‌ها به کمک درمان سرطان آمدند

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: سرطان شایع‌ترین علت مرگ در افراد زیر ۷۵ سال در دنیا و دومین عامل مرگ پس از بیماری‌های قلبی و عروقی در جمعیت بالای ۷۵ سال است. در ایران نیز پس از تصادفات و بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان در رتبه سوم قرار می‌گیرد. تا پایان سال گذشته ۳۰۰ هزار ایرانی به بیماری سرطان مبتلا شدند و سالانه حدود ۹۰ هزار نفر نیز به این تعداد افزوده می‌شود.
کارشناسان حوزه سلامت معتقدند که سرطان شش درصد از بیماری‌های کشور را تشکیل می‌دهد و هزینه تحمیلی آن به خانواده‌ها بسیار بیشتر از هزینه‌های درمانی این بیماری است. هر ساله در دنیا بالغ بر یک هزار میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه می شود که این رقم حدود ۲ درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان را تشکیل می‌دهد و در برخی از کشورهای توسعه یافته این رقم به بیش از ۴ درصد تولید ناخالص داخلی نیز افزایش می‌یابد.
محققان به طور مستمر تلاش می‌کنند که محصولات جدیدی ابداع و به بازار عرضه کنند. محصولاتی که مشابه آن‌ها قبلا وجود نداشته است یا ویژگی‌های نوینی دارد. با توجه به شروع تجاریسازی محصولات سلول درمانی و پزشکی بازساختی، این بخش نیز با قدرت وارد این عرصه شده است. در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ شرکت‌های دارویی بسیاری به سمت بازار سلول درمانی حرکت کردند و قراردادهای زیادی با پرداخت بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به شرکت‌های کوچک و نوپا که توسط متخصصان سلول درمانی تاسیس شده بود، بسته شد.
در ایالات متحده بیش از چهار میلیارد دلار در بخش سلول درمانی نوین سرطان‌ها سرمایه گذاری شده است. حجم سرمایه‌گذاری بر روی یکی از این فناوری‌های سلولی پیشرفته بیش از دو میلیارد دلار است. نرخ موفقیت قطعی این درمان در بیمارانی که دچار عود سرطان شده‌اند حدود ۹۰ درصد است.
با گرفتن نخستین تاییدیه‌های درمانی از مجامع قانونی در ایالات متحده و همچنین اروپا میزان گردش مالی ایمنی درمانی سلولی در بازار رو به رشد بوده و پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش تا مرز سالانه ۱۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ است. پس از این دوره که با ورود محصولات سلولی بیشتر و توسعه فناوری آنها همراه است در سال ۲۰۳۰ ارزش بازار ایمنی درمانی سلولی در دنیا به ۸۷ میلیارد دلار می‌رسد که این امر حاکی از ارتقای سهم این بخش به ۷ درصد از کل بازار دارویی دنیا است.
پیش بینی بازار سلول درمانی و پزشکی بازساختی دنیا در حال حاضر امری بسیار پیچیده است. زیرا این حوزه فناوری سرعت رشد بالایی دارد و هر روز محصولات متعددی در کارآزمایی بالینی مورد استفاده قرار می‌گیرند که شاید تا ۳ سال قبل کاربرد درمانی برای آنها متصور نبودند. با این وجود پیش‌بینی‌های متعددی از بازار این حوزه در دنیا صورت گرفته است که در بدبینانه‌ترین حالت یک بازار ۶۰ میلیارد دلاری را تا سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد.
اما با توجه به حجم بازار این حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان نیز باید گام‌های محکمی برای توسعه آن در کشور بردارند تا در آینده حجمی از بازار سلول درمانی و پزشکی بازساختی را از آن خود کنند. ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این راستا از فعالیت‌های پژوهشگران و ایده‌های نو حمایت می‌کند تا شاهد توسعه این حوزه در کشور باشیم

 

منبع: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 08:09

سم زدایی طبیعی ریه ها

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: اینکه بدانید سرطان دارید اصلا خبر خوبی برایتان نخواهد بود اما در سلسله مراتب بیماری های بدخیم، سرطان ریه یکی از بیماری هایی است که به سختی تشخیص داده می شود و درمان سختی دارد.
 این بیماری معمولا روند درمانش سخت و دشوار است. در میان همه اندام های بدن، ریه یکی از بحث برانگیزترین اندام هاست که معمولا بیشتر افراد آن را نادیده می گیرند و استفاده درستی از آن ندارند.
هر اتفاقی که در هوا رخ می دهد بلافاصله با تنفس وارد ریه می شود و در آن رسوب می کند. شما ممکن است در حال حاضر تبلیغات هشداردهنده زیادی در مورد سیگار کشیدن مشاهده کرده باشید.
آخرین باری که در تلویزیون در مورد آلودگی هوا حرف زده شده کی بوده است؟ گازهای گلخانه ای و خطر زغال هایی که می سوزد چطور؟ اجازه دهید از زغال به عنوان یک نمونه ساده استفاده کنیم. علی رغم صحبت های اخیر در مورد سوزاندن زغال، این گزینه یکی از منابع اصلی تولید و نشر کربن دی اکسید در ایالت متحده آمریکا محسوب می شود و اصلی ترین دلیل گرم شدن جهان است و باعث ایجاد آلودگی هوا، باران اسیدی و سایر مشکلات می گردد.
ریه های ما همیشه با محیط تعامل دارد. هر چیزی که در اطراف مان وجود دارد را به کمک نفس کشیدن وارد ریه ها می کنیم. با این که تقریبا هر کشور توسعه یافته ای در جهان خود را در برابر آلاینده های محیطی محافظت می کند اما کشوری همچون آمریکا بیش از ۲۰ قانون زیست محیطی را در سال های اخیر نیمه کاره رها کرده و همین امر زندگی شهروندان را به خطر می اندازد.
نکته مهم اینجاست که در بیشتر قسمت های جهان شرایط بدتر از این است و مقررات مرتبط با محیط زیست یا اصلا وجود ندارد یا بسیار ضعیف عمل می کند.
به عنوان مثال هند یکی ار کشورهای در حال توسعه است که قوانین بسیار بدی برای محیط زیست خود دارد.
انسان ها یکی از عوامل تخریب کننده محیط زیست محسوب می شوند. زمین و محیط اطراف آن برای نفس کشیدن ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.
اگر نتوانیم قوانین مرتبط با محیط زیست را کنترل کنیم باید بر روی خودمان کنترل داشته باشیم و به حفظ سلامت خود بیندیشیم.
ماهیت داروهای پیشگیرانه فراتر از بحث این مقاله است. با این حال بهترین و ساده ترین روش این است که از ریه های خود محافظت کنیم.
در ادامه سعی می کنیم ۵ روش طبیعی برای سم زدایی از ریه ها را مورد بحث قرار دهیم.

سیگار کشیدن را ترک کنید!
یکی از مهم ترین و واضح ترین راه حل هایی که برای محافظت از ریه ها وجود دارد، ترک سیگار است.
بر اساس گفته متخصصان سیگار کشیدن یکی از علل اصلی ابتلا به سرطان ریه محسوب می شود و حدود ۸۰ الی ۸۵ درصد مرگ های مرتبط با سرطان ریه به خاطر سیگار کشیدن است. با اینکه سیگار کشیدن یکی از فاکتورهای خطر اصلی برای سرطان ریه است اغلب  این گزینه با سایر فاکتورهای خطر شناخته شده نیز  تعامل دارد.
یکی از موارد دیگری که باعث بروز چنین مشکلاتی می شود ژنتیک است.
نکته جالبی که مطالعات انجام شده نشان می دهد این است: زنان غیر سیگاری که خانه خود را به افراد سیگاری می دهند و همراه آنها زندگی می کنند، ۲۵ درصد بیشتر از سایر افراد در معرض خطر توسعه سرطان ریه قرار دارند. این موضوع اهمیت استشمام دود سیگار و اثر آن بر روی ریه ها را به وضوح نشان می دهد.

از آنتی اکسیدان های موثری استفاده کنید!
یک رژیم غذایی سالم و با تعادل خوب در برگیرنده آنتی اکسیدان هایی است که می تواند یک روش خوب برای سم زدایی ریه ها و سایر اندام های بدن باشد.
همانطور که می دانید آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد آنتی اکسیدان ها می توانند توانایی ریه ها را بیشتر کنند و کیفیت نفس کشیدن را بهبود ببخشند.
اگر به دنبال منابع خوب غنی از آنتی اکسیدان ها می گردید می توانید از بلوبری، کلم بروکلی، ماهی، انگور، چای سبز، اسفناج و سیب زمینی شیرین استفاده کنید.

تمرینات ورزشی را فراموش نکنید!
تحقیقات متعددی مزایای تمرینات ورزشی را به خوبی نشان داده اند. نیم ساعت ورزش سه الی چهار بار در هفته یا تمرینات ورزشی با شدت بالا و به مدت ۲۰ دقیقه سه بار در هفته می تواند ریه های شما را سالم نگه دارد و برای سلامت کل بدن نیز عالی است.
اگر در حال حاضر کمبود زمان دارید می توانید از برنامه هایی که برای اینکار طراحی شده اند استفاده کنید.

محیط زیست خود را همیشه مدنظر داشته باشید!
با اینکه کنترل کردن محیط زیست و شرایطی که در آن رخ می دهد کمی دشوار است اما شما می توانید این کار را انجام دهید و از محیط زیست خود مراقبت نمایید.
در ابتدا مطمئن شوید که منزل و محل کارتان تهویه مناسبی دارد. سپس اگر در محیط کار خود عناصر خطرناک دارید (کارگران ساختمانی، نقاشان و کارگران بخش تولید برخی از کارخانه ها) بهتر است از ماسک مخصوص استفاده کنید. اگر چنین ماسکی ندارید یا کارفرما در اختیارتان قرار نداده است می توانید آن را تهیه کنید. سلامت خود را با نپوشیدن ماسک به خطر نیندازید.
اگر می دانید که شهر یا روستای شما محیط زیست آلوده ای دارد، بهتر است مهاجرت کنید. به این فکر کنید که آب و هوای آلوده چه خطرات و عوارضی را برای سلامتی شما در پی خواهد داشت. پس این موضوع را جدی بگیرید.

 نحوه نفس کشیدن را یاد بگیرید!
این گزینه ممکن است برایتان عجیب و شاید احمقانه به نظر برسد. اما بیشتر افراد نمی دانند که چگونه باید نفس بکشند. باور ندارید؟ نحوه نفس کشیدن خود را همین حالا بررسی کنید.
مشکل اینجاست که همه ما نفس های کم عمقی می کشیم. راه حل این است که ریه ها اندام های قابل بسط و گسترشی هستند. اگر این فیزیولوژی را درک کنید و تنفس عمیق را امتحان کنید می توانید مزایای زیادی برای بدن خود به دست آورید.
زمانی که ریه های خود را توسعه و بسط می دهید، از استرس تان می کاهید و  احساس می کنید انرژی بیشتری دارید.


منبع: مجله سلامت

چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 08:07

هر آنچه درباره نمک دریا نمی دانید

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو اراک گفت: نمک‌های تصفیه شده یددار فاقد فلزات سنگین شامل سرب، آرسنیک (عوامل ایجادکننده سرطان) و ناخالصی‌های محلول می باشد زیرا نمک کاملا تصفیه شده و تبلور مجدد انجام می شود و دارای درصد خلوص ۹/۹۹ است.
مینا تدین کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو بیان کرد: وزارت بهداشت ظرف ۲۰ سال گذشته برای کاهش شیوع گواتر و اختلالات ناشی از کمبود ید، سیاست افزودن ید به نمک‌های خوراکی را در پیش گرفته و در حال حاضر کلیه کارخانجات تولید کننده موظفند ید را به میزان توصیه شده وزارت بهداشت به نمک‌های خوراکی اضافه کنند زیرا استفاده از نمک یددار تصفیه شده یکی از راه های اصلی رساندن ید به بدن برای انجام اعمال حیاتی که وابسته به این ریز مغذی است، می‌باشد.
تدین گفت: نرسیدن ید کافی به بدن با عوارض بی‌شماری همراه است، از جمله این عوارض می‌توان به گواتر، ناهنجاری‌های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کر و لالی مادرزادی و کاهش بهره هوشی اشاره کرد.
این کارشناس تغذیه اعلام کرد:  مصرف نمک تصفیه شده ید دار ،کم یا زیاد؟
انجمن قلب آمریکا میزان نمک مصرفی را برای افراد عادی روزانه ۶ گرم و افراد مبتلا به ناراحتی‌های قلبی عروقی (فشارخون)، ۴ گرم مجاز می‌داند.و این مقدار مصرف ، املاح معدنی ناچیزی را برای بدن فراهم می کند.
۵۰ درصد نمک از طرق مصرف نان، پنیر، رب گوجه، سس و انواع فست فودها وارد بدن می‌شود، بررسی‌ها نشان می‌دهد، میزان نمک مصرفی در کشور حدود ۱۰ تا ۱۲گرم است!

راهکارهای کاهش مصرف نمک در غذا:
اضافه کردن نمک آخر طبخ غذا
مصرف در حد مجاز برای هر فرد
استفاده از چاشنی هایی نظیر آبلیمو جهت کاهش استفاده از نمک در غذا
منهدس تدین تشریح کرد: جهت کاهش بیماریهای غیر واگیر در کشور کاهش نمک مصرفی کمک شایانی به کاهش فشار خون و سایر بیماریهای غیر واگیر می کند.
نمک طعام باید حاوی تاریخ تولید و انقضاء بوده و از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پروانه داشته باشد.  همچنین درج عبارت نمک دریا و دریاچه روی بسته بندی نمک تخلف محسوب می شود و در صورت مواجه با این موارد می توانید با واحد رسیدگی به شکایات ادارات نظارت بر مواد غذایی تماس حاصل نمائید.

آیا نمک دریا مجاز است؟
تبلیغات گسترده مصرف نمک دریا و عرضه آن از طریق عطاری‌ها، سوپرمارکت‌ها و برخی داروخانه‌ها موجب سردرگمی مصرف کنندگان شده است.
نمک دریایی ، به طور کلی به نمک‌هایی گفته می‌شود که مستقیماً از آب دریا یا اقیانوس یا دریاچه  به دست می‌آیند و تصفیه نشده است  و دارای فلزات سنگین، نظیر کادمیوم ، سرب ، جیوه، آرسنیک و همچنین مواد معدنی مثل سدیم ، پتاسیم ،کلسیم ، منیزیوم،گچ و آهک است و احتمال بروز  بیماریهایی از جمله سرطان را افزایش می دهد.
کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی در پایان اشاره کرد: شایان ذکر است بر اساس سیاست های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تولید و عرضه هرگونه فرآورده نمک تحت عنوان نمک دریا غیر مجاز است.

 

منبع: بهداشت نیوز

کلینیک امید تهران: معاون استاندار سمنان گفت: علی‌رغم اینکه میزان سرطان در این استان نسبت به نرم کشوری مناسب است اما مقابله جدی با همین اندک میزان سرطان نیز در اولویت است.
حبیب‌الله خجسته پور ظهر سه‌شنبه در مراسم افتتاح متمرکز پروژه‌های دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با حضور وزیر بهداشت به میزبانی سالن آمفی تئاتر بیمارستان بهار این شهر، بابیان اینکه در کارگروه سلامت استانداری بحث برنامه جامع پیشگیری از سرطان را در دستور کار قرار داده‌ایم، تأکید کرد: همواره از ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی شاهرود و سمنان برای توسعه سلامت استفاده‌شده است.
وی افزود: با توجه به اینکه درزمینهٔ میانگین کشوری سرطان، استان سمنان دارای موقعیت خوبی است، اما باید تلاش شود که همین اندک میزان بیماری را نیز شاهد نباشیم که در این زمینه برنامه عملیاتی در دستور کار قرارگرفته که با همکاری دو دانشگاه علوم پزشکی مستقر در استان این کار پیگیری می‌شود.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان بابیان اینکه میامی توانست سال گذشته در زمره ۳۱ شهرستان سطح کشور برای توانمندسازی نقاط محروم قرار گیرد که این امر سبب شد تا ردیف اعتباری خوبی نیز برای این شهرستان منظور شود، ابراز داشت: امروز خوشبختانه پیشرفت‌های خوبی درزمینهٔ بهداشتی و درمانی در میامی شاهد هستیم.
خجسته پور بابیان اینکه شاید امکان گسترش همه خدمات در تمام شهرها وجود نداشته باشد اما می‌تواند دستور داد تا با استقرار آمبولانس‌ها بهترین خدمات به مردم و ترانسفر بیماران صورت گیرد، ابراز کرد: در راستای خدمت‌رسانی به بیماران در بخش بهداشت و درمان شاهد اتفاقات خوبی در سطح استان خواهیم بود.
وی در خاتمه گفت: دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به‌عنوان یک دانشگاه رده بالا در سطح کشور، خدمات خوبی را به مردم این خطه از میهن اسلامی ارائه کرده است.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

صفحه1 از805