آخرین اخبار

آخرین اخبار (9484)

کلینیک امید تهران: سرطان، به ویژه سرطان های دستگاه گوارش در بین مردان در حال افزایش است که در ادامه به مهم ترین سرطان های دستگاه گوارش اشاره می شود
حمیدرضا میرزایی، بر اهمیت درمان سرطان‌های مربوط به مردان در قالب کار تیمی بین متخصصان تاکید و تصریح کرد: در مطالعات وسیع بین المللی ثابت شده است که کار تیمی باعث افزایش طول عمر بیمار مبتلا به سرطان و همچنین کاهش هزینه‌های درمان می‌شود.
رسیدگی، پیشگیری، تشخیص، درمان مناسب و توانبخشی مواردی هستند که باید در قالب کار تیمی محقق شوند. افزایش طول عمر و کیفیت زندگی بیمار و کاهش هزینه‌های درمانی از دستاوردهای کار تیمی است و اگر سیاست‌های حوزه سلامت به این سمت حرکت کند، نه تنها ضرر نکرده ایم بلکه برای سلامت مردم کشور سرمایه گذاری انجام داده ایم.
کشورهای توسعه یافته در این زمینه به این نتیجه رسیده اند که بهتر است متخصصانی که در فرایند درمان یک بیمار درگیرند، به صورت تیمی تصمیم گیری کنند تا بهترین نتایج درمانی برای بیمار به دست آید.
سرطان‌های دستگاه گوارش و سرطان‌هایی مانند پروستات، بیضه،کولون، ریه و معده از سرطان‌های شایع در بین مردان است. البتهسرطان ریه کمتر از سایر دنیا بین مردان کشور شایع است، اما در سال‌های اخیر بروز سرطان‌های گوارش در مردان افزایش قابل توجهی داشته است.
با بهره گیری از کار تیمی متخصصان کلینیکال آنکولوژیست که شیمی درمانی، رادیوتراپی و درمان‌های غیر جراحی بیماران سرطانی را بر عهده دارند و همچنین متخصصان جراح، اورولوژیست، پاتولوژیست، رادیولوژیست، تغذیه و روان شناسان، می‌توان به بهترین نحو سرطان‌های مربوط به مردان را درمان کرد.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 08:20

چگونه می توان بیماری سرطان پروستات را درمان نمود؟

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: با بالا رفتن سن بیماری هایی به سراغ آقایان خواهد آمد که درمان آن می بایست در اولویت قرار گیرد. بیماری سرطان پروستات از جمله بیماری هایی است که از سنین جوانی در آقایان شروع شده و در سنین بالاتر شدت می یابد. بنابراین اگر این بیماری سریع تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان خواهد بود.
با بالا رفتن سن بیماری هایی به سراغ آقایان خواهد آمد که درمان آن می بایست در اولویت قرار گیرد. بیماری سرطان پروستات از جمله بیماری هایی است که از سنین جوانی در آقایان شروع شده و در سنین بالاتر شدت می یابد. بنابراین اگر این بیماری سریع تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان خواهد بود.
برای تشخیص بیماری سرطان پروستات در ابتدا می بایست آزمایشاتی نظیر آزمایش خون و تست غربالگری انجام شود تا درصورت تشخیص بهترین روش درمان برای بیمار انتخاب شود. یکی از عوامل مهمی که متخصصین اورولوژی روی آن تاکید دارند انجام آزمایشات دوره ای (سالیانه) برای تشخیص بیماری های مربوط به پروستات است. بنابراین آقایان می بایست این آزمایش ها را جدی بگیرند.
یکی از رایج ترین بیماری ها بعد از سرطان پوست، سرطان پروستات در آقایان است، که با بالا رفتن سن میزان ابتلا به این بیماری نیز افزایش خواه. یافت. پس باید توجه داشت که این آزمایش ها بعد از سن ۵۰ سالگی باید توسط یک متخصص مجرب صورت گیرد که روند درمان را تا حد بسیار زیادی تسریع خواهد نمود.

روش های پیشگری و درمان
پروفسور بولنت اوکتای (Abulent Oktay)، متخصص اورولوژیست و سرپرست بخش پیوند کلیه، مرکز پیوند عضو در بیمارستان آجی بادم بورسا، معتقد است میزان ابتلا به بیماری پروستات با بالا رفتن سن آقایان افزایش خواهد یافت اما با انجام آزمایش خون از طریق جراحی روبوتیک با پروستاتکتومی رادیکال به راحتی قابل درمان خواهد بود. بنابراین انجام چکاپ های سالیانه را جدی بگیرید.

 افزایش خطر ابتلا بعد از سن ۵۰ سالگی
پروستات غده ی کوچکی است به اندازه گردو که در زیر مثانه قرار می گیرد که وظیفه آن تولید و انتقال مایع منی است. که هنگامی ساختار سلولی این غده دچار اخلال می شود به صورت غیر طبیعی رشد می کند. از آنجا که سطح اختلال مهمترین عامل متاستاز (انتقال) بیماری است، سطح بالای اختلال به معنی خطر بیشتر متاستاز است.
 اگر این بیماری را مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که تمامی متخصصین افزایش سن را عامل اصلی پیدایش این بیماری می دانند. اگر سن را به دهه های مختلف تقسیم کنیم سرطان پروستات در سن ۵۰ سالگی به اوج خود می رسد. اما عواملی چون وراثت نیز در روند پیدایش چنین بیماری هایی بی تاثیر نیست و درمیان خانواده هایی که سابقه این بیماری بوده، شایع تر است.
 از عوامل دیگری که بروز چنین بیماری هایی را افزایش می دهد، می توان به خوردن غذا های چرب و سیگار کشیدن اشاره نمود.


آزمایشات را در اولویت قرار دهید
سرطان پروستات که تقریبا هیچ نشانه ای در طول دوره اولیه ندارد به سختی قابل تشخیص خواهد بود اما از نشانه های اولیه آن می توان به مشکلات ادراری اشاره نمود. اما بیشتر این موارد مربوط به آدنوم پروستات، تومور خوش خیم است که در قسمت داخلی این غذه رشد می کند.
 بروز بیماری: در سرطان پروستات، مقدار آنزیم های خاص آنتی ژن پروستات (PSA) در خون اقزایش می یابد. اما در مواردی نادر، سرطان ممکن است در بافت پروستات رشد کند و بدون افزایش سطح PSA. در چنین مواردی، میزان اختلال در سلول ها می تواند بسیار زیاد باشد.
پروفسور اوکتای در نظریات خود بیان می کند که: اگر در چکاب ها یک برآمدگی کوچک دیده شود عمل برداشتن بافت یا بیپسوسی (بدون در نظر گرقتن PSA خون) صورت می گیرد.
با انجام ام آر آی چند پارامتری که در آن سلول های سرطانی می توان تا حد ممکن تومور های مهاجم را شناسایی نمود.لازم به ذکر است انجام بیوپسی با چند سوزن نه تنها باعث از بین رفتن غده های سرطانی نمی شود بلکه آن را نیز غیر قابل کنترل نمی کند. بنابراین ترکیب ام آر آی پارامتریک و بیوپسی امکان تشخیص پاتولوژیک (آسیب شناسی) و درمان این بیماری را فراهم خواهد نمود.

 روند درمان با توجه به درجه تشخیص داده می شود!
اگر روند رشد سرطان پروستات را مرحله بندی کنیم، هر مرحله درجه متاستاز (انتقال و شیوع) بیماری را نشان خواهد داد.
 مرحله اول: تشخیص بیماری با فرضیات موجود و علایم
مرحله دوم: زمانی که غدد سرطانی محدود به پزوستات باشند
مرحله سوم: تومور های سرطانی بافت های اطراف را فرا گرقته باشند.
مرحله چهارم: گسترش تومور های سرطانی به غدد لنفاوی و نقاط دیگر

تومور های سرطانی حتی می توانند فراتر هم پیشروی کنند و بافت های استخوانی را نیز دچار مشکل کنند.
اگر تشخیص داده شود که بیمار در مرحله نخست قرار دارد، که معمولا در سنین ۵۰ تا ۶۰ سالگی رخ می دهد، به می توان آن را درمان نمود. همچنین یکی از موثر ترین و کم خطر ترین روش های درمانی در این مرحله رادیوتراپی است.
لازم به ذکر است که عمل جراحی ربوتیک در این مرحله از محبوبیت بسیاری برخوردار است.
دکتر اوکاتی معتقد است که جراحی تهاجمی برای وقتی که این بیماری فراتر از پروستات می رود کاربرد خواهد داشت و طول درمان کمتری به نسبت سایر روش ها خواهد داشت.
جراحی لاپاراسکوپی یکی از روش هایی است که دارای حد اقل تهاجن است که در آن با استفاده از لوله هایی به قطر یک سانتیمتر تومور ها برداشته می شود.
PSA – مواد تولید کننده پادتن مخصوص پروستات
PSA که به عنوان مواد تولید کننده پادتن شناخته می شود بکی از مهم ترین معیار ها برای بررسی سرطان پروستات به شمار می رود.
بنابراین در مردانی که، سابقه این بیماری در خانواده آن ها بوده، باید تست PSA را از سن ۴۰ سالگی شروع کرده و به صورت دوره سالیانه آن را ادامه دهند. در غیر این صورت سن ۵۰ سال سن مناسبی برای شروع این آزمایشات خواهد بود.
پروفسور اوکتای تاکید دارد که علاوه بر آزمایش خون می بایست آزمون دیجیتالی رکتال باید به صورت سالیانه صورت گیرد.

کلینیک امید تهران: محققان با کمک فناوری نانو و از خون آلپاکا، گونه‌ای لاما و ترکیبی نژادی از شتر و گوسفند، مینی آنتی‌بادی‌هایی را ساخته‌اند که به طور مختصر نانوبادی نامیده می‌شوند و می‌توانند در درمان سرطان به کار بروند.
 محققان از خون آلپاکا و با کمک فناوری نانو، آنتی‌بادی‌هایی ساخته‌اند که به روش درمانی «سلول تی کایمریک گیرنده آنتی‌ژن»، سلول‌های سیستم ایمنی بدن که به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند، تومور‌های جامد را در بیمار‌های سرطانی از بین می‌برند.
سلول تی کایمریک گیرنده آنتی‌ژن (CAR T. Cell) نوعی روش درمان سرطان است که از روش‌های سلول درمانی با پایه ایمونوتراپی و مهندسی ژنتیک جهت بهبود بیماران مبتلا به انواع سرطان‌های خونی، با استفاده از سلول‌های خونی خود فرد بیمار (اتولوگ) استفاده می‌کند. این رویکرد در درمان برخی از بدخیمی‌های خونی موفقیت‌آمیز بوده‌است و برای سایر تومور‌ها نیز در حال کارآزمایی است.
CAR‌ها گیرنده‌های مهندسی ژنتیک شده حاوی محل‌های اتصال اختصاصی آنتی‌ژن توموری هستند که توسط ژن‌های نوترکیب ناحیه متغیر ایمنوگلوبولین (آنتی‌بادی، پادتن) کد می‌شوند و دم سیتوپلاسمی آن‌ها حاوی دومین‌های سیگنال‌رسانی هر دو گیرنده سلول T. (لنفوسیت تی از انواع سلول‌های سیستم ایمنی بدن است) و پذیرنده‌های کمک تحریکی است.
البته CAR‌های سلول تی روش خیلی خوبی برای تومور‌های جامد به شمار نمی‌آیند. زیرا نمی‌توانند پروتئین‌های خاص سرطانی را در تومور‌های جامد پیدا کنند. تومور‌های جامد توسط ماتریکس برون‌یاخته، شبکه‌ای از پروتئین‌های حامی که شبیه به مانع عمل می‌کنند و همچنین مولکول‌های تحریک کننده ایمنی که موجب تضعیف حمله سلول‌های تی می‌شود، حمایت می‌شوند.
دقیقا به همین دلیل است که محققان بیمارستان کودکان بوستون و MIT از آنتی‌بادی‌های آلپاکا برای درمان سرطان استفاده می‌کنند. سلول‌های تی ایجاد شده با این نانوبادی‌ها که پروتئین‌های خاصی را در محیط تومور تشخیص می‌دهند، سیگنال‌هایی را جهت هدایت برای کشتن سلول‌هایی که به آن‌ها وابسته است، ارسال می‌کند.
محققان این نانوبادی را در موش‌ها مورد آزمایش قرار دادند و به طور قابل توجهی موجب کاهش رشد تومور و بهبود بقای حیوان شدند. این سلول‌های تی مهندسی شده این محققان به روش ترکیبی به بافت تومور آسیب می‌رسانند. آن‌ها مانع رسیدن خون به تومور‌ها می‌شوند و در نتیجه از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

کلینیک امید تهران: کنگره سراسری "بیماری‌های التهابی روده " با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و با حضور ۲۰۰ تن از پزشکان فوق تخصص گوارش در رشت گشایش یافت.
فریبرز منصور قناعی، در آیین افتتاحیه کنگره سراسری " بیماری‌های التهابی روده " ضمن تشریح اهداف و محورهای کنگره مذکور، اظهار کرد: این کنگره به همت انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مرکز تحقیقات گوارش و کبد کاسپین در رشت در حال برگزاری است.
وی ادامه داد: کنگره سراسری "بیماری‌های التهابی روده " با حضور بیش از ۲۰۰ تن از متخصصان گوارش و کبد کشور و پزشکان رشته‌های مرتبط، ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه سال جاری با طرح جدیدترین دستاوردها و مباحث علمی در سالن همایش هتل کادوس رشت در حال برگزاری است.
دبیر علمی کنگره سراسری بیماری‌های التهابی روده، اپیدمیولوژی بیماری‌های التهابی روده، چالش‌های مهم پزشکان فوق تخصص گوارش در درمان بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده، موارد مشکل‌دار در بیماران کولیت اولسراتیو، موارد مشکل‌دار در بیماران کرون، نقش ۵ - ASA  در بهبود کنترل و پیشگیری از سرطان در بیماری‌های التهابی روده را از محورهای این کنگره عنوان کرد.
وی حاملگی و بیماری التهابی روده، بهبود کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به IBD ، ثبت بیماری‌های التهابی روده، مراقبت‌های اندوسکوپیک در بیماران با بیماری التهابی روده، پیشگیری از سرطان، غربالگری و واکسیناسیون در بیماری التهابی روده، عفونت‌ها و بیماری‌های التهابی روده را از دیگر محورهای کنگره سراسری دو روزه "بیماری‌های التهابی روده " بیان کرد.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 08:12

ساخت تومورکُش‌هایی شبیه تله در بدن

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: محققان مولکول‌هایی شبیه تله برای به دام انداختن و نابودی تومور در بدن ایجاد کردند.
«تومورکُش»‌هایی شبیه تله توسط محققان دانشگاه عبری در بیت‌المقدس ایجاد شدند که وظیفه آن‌ها به دام انداختن تومور و نابودی آن‌ها است.
پروتئین‌ها در بدن به مولکول‌های RNA چسبیده تا به‌سرعت بخشیدن در رشد سرطان کمک کنند.
این محققان مذکور مولکول‌هایی ساخته‌اند که می‌توانند در نقش تله بازی کرده و پروتئین را وادار کنند تا به آن بچسبند.
در تحقیق انجام شده روی موش آن‌ها توانستند مانع از رشد تومور در سرطان مغز شوند.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 08:11

کاهش اثر شیمی درمانی با دانه‌های گلرنگ

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: مطالعه‌ای به تازگی نشان می‌دهد که دانه‌های گلرنگ در کاهش اثرات منفی شیمی درمانی بر بدن بسیار موثر است.  
شیمی درمانی فرایندی است که طی آن از دارو‌ها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود و گرچه برای درمان بسیاری از انواع سرطان موثر است، اما می‌تواند در دراز مدت به برخی اندام‌ها مثل قلب، ریه، کلیه و اعصاب آسیب وارد کند.
مطالعه‌ای در این زمینه نشان می‌دهد که شیمی درمانی چه تاثیری بر کلیه‌ها می‌گذارد و چگونه می‌توان این عوارض و آسیب‌ها را کاهش داد. محققان طی این انجام این مطالعه دریافته اند که دانه‌های گلرنگ می‌توانند از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از مصرف سیس پلاتین در فرایند شیمی درمانی، محافظت کنند.
در این مطالعه که از سوی دانشگاه‌های متعدد انجام شده، محققانی از کره جنوبی به بررسی میزان اثر بخشی عصاره دانه گلرنگ در کاهش آسیب کلیوی ناشی از شیمی درمانی از طریق نمونه‌های حیوانی آزمایشگاهی پرداخته اند. آن‌ها پس از آزمایشات دریافتند که عصاره دانه گلرنگ می‌تواند اثرات داروی سیس پلاتین را تا حد زیادی بر کلیه کاهش دهد.
به منظور توضیح بیشتر باید بگوئیم سیس پلاتین، یک دارو برای مبارزه با سلول‌های سرطانی است که در فرایند شیمی درمانی بسیاری از سرطان‌ها به ویژه سرطان متاستاتیک تخمدان ها، بیضه‌ها و لنفوم هاجکین (نوعی سرطان خون) مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیس پلاتین نیز مانند دارو‌های دیگر ضد سرطان اثرات نامطلوبی از خود بر جای می‌گذارد.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 08:09

علائم اولیه سرطان ریه

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: این سال‌ها سرطان غوغای زیادی به پا کرده و جان شمار زیادی از مردم جهان را گرفته است. اطلاع از علائم و نشانه‌های سرطان و مراجعه زودهنگام به پزشک نقش بسیار مؤثری در روند موفقیت‌آمیز درمان دارد.
طبق آمارهای ارائه شده، در پنج سال اولیه ابتلا به این بیماری، نرخ امید به زندگی در مبتلایان مرحله اول بیماری، بین ۴۵ تا ۵۰ درصد است در حالی که این مقدار در مرحله چهارم سرطان ریه به یک درصد کاهش می‌یابد. این در حالی است که حدود نیمی از مبتلایان در مراحل پایانی متوجه وجود بیماری می‌شوند که دیگر زمان برای درمان کافی نیست.
سرطان ریه به ویژه در افراد سیگاری یک بیماری پرخطر به شمار می‌رود که آنها را تهدید می‌کند، اما آگاهی از علائم این بیماری به همان اندازه که برای افراد سیگاری اهمیت دارد، برای غیرسیگاری‌ها هم مهم است.
 در حال حاضر، ۵۰ درصد افرادی که به سرطان ریه مبتلا می‌شوند، سیگاری‌هایی هستند که سال‌ها قبل سیگار می‌کشیدند و ۱۵ درصد مبتلایان نیز هرگز سیگاری نبوده‌اند. این بیماری حتی جوانان را نیز ممکن است مبتلا کند.
به طور قطع، هر یک از اعضای خانواده که بیمار می‌شود، علاوه بر بعد مالی که برای خانواده به بار می‌آورد، آنها را از نظر روحی نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین به خاطر داشته باشید که با کمی هوشمندی می‌توان جلوی خیلی از مشکلات را پیش از وقوع یا بدتر شدن گرفت و روند درمان را راحت‌تر کرد تا هم هزینه‌ها به حداقل برسد و هم خانواده موقعیت روانی مناسب‌تری را تجربه کند . سرفه‌های مداوم
 معمولا وقتی سرفه به سراغ افراد می‌آید، به نوعی با آن کنار می‌آیند تا خود به خود برطرف شود. برخی آن را به سرماخوردگی، حساسیت یا خشکی هوا در ماه‌های زمستان ربط می‌دهند و همین امر باعث می‌شود درمان آن را پشت گوش بیندازند. ولی سرفه‌هایی که بیش از چند هفته تداوم داشته باشد، می‌تواند هشداردهنده باشد.
در این میان، افرادی که به دلیل ابتلا به آسم، آلرژی، بیماری انسدادی مزمن ریوی و رفلاکس معده مدام سرفه می‌کنند، ممکن است به دلیل وجود سرفه‌های همیشگی، دیرتر متوجه وجود علائم سرطان ریه شوند. سرفه‌های خون‌آلود علامت شایع سرطان ریه است، ولی این مساله بسیار حساس است و گاه تنها مقدار بسیار اندکی خون ممکن است در سرفه‌های فرد مشاهده شود.

 کوتاه بودن تنفس هنگام فعالیت
 یکی دیگر از علائمی که باید جدی گرفت، این است که فرد هنگام فعالیت نفس کم‌ می‌آورد و تنفس فرد کوتاه می‌شود. اما این حالت، همچنین با بالا رفتن سن و اضافه وزن و چاق شدن نیز ممکن است بروز کند ولی بهتر است گوش به زنگ باشید تا در مواقع لزوم برای بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید. خسته شدن هنگام پیاده‌روی یا فعالیت جنسی، دشواری در تنفس در هوای مرطوب عواملی هستند که به دنبال مشاهده آن باید با پزشک معالج مشورت کنید.

 درد در شانه‌ها، کمر، قفسه سینه و بازو
 سرطان ریه روی اعصاب فشار وارد می‌کند و این باعث درد نواحی شانه، قفسه سینه، کمر و بازوها می‌شود که حتی پیش از سرفه یا دشواری در تنفس نیز رخ می‌دهد. اگر چنین دردهایی را در نواحی مذکور بدون هرگونه آسیبی احساس کردید که تداوم داشت، به پزشک مراجعه کنید. بیش از ۵۰ درصد مبتلایان به سرطان ریه در زمان تشخیص از دردهای شانه و قفسه سینه رنج می‌برند.

 عفونت‌هایی چون ذات‌الریه و التهاب برونش‌ها
 معمولا تشخیص سرطان ریه بعد از درمان ذات‌الریه یا التهاب برونش‌ها امر غیرمعمولی نیست. اگر توموری در نزدیکی راه هوایی قرار داشته باشد، ممکن است به دلیل انسداد ایجاد شده شما را در معرض انواع عفونت‌ها قرار دهد. عفونت‌های مکرر ممکن است به دلیل سیگار کشیدن مداوم یا بیماری انسدادی مزمن ریوی باشد ولی می‌تواند نشانه اولیه ابتلا به سرطان ریه نیز باشد که باید با آزمایش نسبت به وجود آن مطلع شد.

 علائم غیرعادی یا بیماری در فرد
 اگر متوجه علائمی در خود می‌شوید که به نظرتان غیرعادی می‌آید، بهتر است حتما با یک پزشک مشورت کنید به‌ویژه اگر سابقه کشیدن سیگار نیز داشته باشید. در این بین، علائم غیرمرتبطی چون درد زانو ممکن است علامت زودهنگامی از سرطان ریه باشد. نشانه‌های کلی آن عبارتند از: خستگی، کاهش اشتها، کاهش وزن بدون دلیل یا حتی افسردگی.

 غربالگری سرطان ریه
 در حال حاضر، سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر در زنان و مردان آمریکایی به شمار می‌رود و از این رو، آگاهی از علائم آغاز‌کننده و هشداردهنده این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است. آمارها نشان می‌دهد که حدود ۲۵ درصد مبتلایان به سرطان ریه در زمان تشخیص هیچ علامتی از این بیماری نداشتند و پزشکان زمانی موفق به شناسایی آن شده‌اند که از قفسه سینه بیمار عکس یا سی‌تی اسکن گرفته‌اند.
 با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی، تاکنون آزمایش دقیقی برای تشخیص سرطان ریه در مراحل ابتدایی که بهترین زمان برای درمان است، وجود نداشته است. در افراد ۵۵ تا ۷۴ ساله‌ای که در طول ۳۰ سال سیگار کشیده‌اند، غربالگری از طریق سی‌تی‌اسکن می‌تواند مرگ و میر ناشی از سرطان ریه را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.
این غربالگری علاوه بر این که برای همه افراد می‌تواند مؤثر باشد، در کسانی که در منازل خود در معرض اشعه رادون قرار دارند یا از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به سرطان ریه هستند نیز می‌تواند سرطان ریه را در افراد شناسایی کند.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 08:08

سبک زندگی سالم، راه پیشگیری از ابتلا به سرطان است

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان گفت: بهبود سبک زندگی سالم، راهی برای پیشگیری از سرطان هاست.
شاهرخ یوسف زاده چابک  در حاشیه برگزاری همایش پیاده روی در پارک قدس رشت در جمع خبرنگاران با بیان این که در گذشته مسایل زیادی در مورد سبک زندگی شنیده ایم، افزود: در رابطه با سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و میزان فعالیت های فیزیکی نقش مهمی در سلامت افراد دارد که بایستی به این موارد توجه شود.
وی اظهار داشت: فشار خون، بیماری های عروق مغز و قلبی از بیماری هاییست که حیات انسان را تحت الشعاع قرار داده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به نقش مهم ورزش در سلامت افراد و پیشگیری از بیماری ها تصریح کرد: برای پیشگیری از انواع بیماری ها از جمله سرطان ورزش و فعالیت بدنی بایستی مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در هفته سه بار به مدت 30 تا 40 دقیقه بایستی ورزش و فعالیت بدنی داشته باشیم و ضربان قلب نیز تا 120 بالا رود.
همایش پیاده روی هفته سلامت امروز با حضور یکصد و 50 نفر از مسئولان و کارکنان دستگاه ها و اقشار مختلف مردم در پارک قدس رشت برگزار شد که در پایان به قید قرعه به 65 نفر جوایزی اهدا شد.
این همایش با همکاری آموزش و پرورش، جمعیت هلال احمر، بیمه سلامت، انجمن فیزیوتراپی گیلان، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان برگزار شد.
به مناسبت هفته سلامت برگزاری برنامه های مختلفی با شعار مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش سلامت همگانی در استان گیلان تدارک دیده شده است.
اعزام تیم های آموزشی، بهداشتی، مشاوره ای و درمانی به مناطق کمتر برخوردار در قالب طرح شهید دکتر رهنمون در سطح استان، نواختن آوای سلامت در مدارس، برپایی ایستگاه سلامت در پیاده راه فرهنگی رشت همراه با استقرار دو دستگاه یونیت دندانپزشکی سیار در این مکان، عیادت از بیماران، برگزاری همایش استانی هفته سلامت و کارگاه آموزشی کنترل استرس از جمله برنامه های هفته سلامت در گیلان است.
همایش سفیران سلامت دانش آموزی، برگزاری اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی، همایش دوچرخه سواری، مشارکت مسئولان حوزه سلامت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه در استان ، برگزاری نشست هفته سلامت در کانون های سلامت محله گیلان، افتتاح کانون سلامت محله شهرستان لاهیجان از جمله دیگر برنامه های هفته سلامت در گیلان است.
اول تا هفتم اردیبهشت هفته سلامت نامگذاری شده؛ دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، آموزش رکن سلامت، مشارکت اجتماعی و سلامت، مراقبت های اولیه بهداشتی و سلامت روان، سلامت در حوادث و بحران ها، سبک زندگی سلامت محور و سلامت جمعیت و خانواده روز شمار هفته سلامت است.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 08:07

خطر سرطان زایی تریاک از سیگار و تنباکو بیشتر است

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مضرات مصرف تریاک، گفت: تریاک از سیگار و تنباکو سرطان زا تر است.
ملک زاده افزود: تریاک عامل خیلی مهمی در ابتلا به برخی سرطان ها به خصوص سرطان دستگاه گوارش شامل مری، معده، لوزالمعده و مثانه است.
به گفته معاون وزیر بهداشت، نزدیک 10 درصد جمعیت کشور و حدود 18 درصد افراد بالای 40 سال در منطقه شمال شرق کشور، عادت به مصرف تریاک دارند.
وی به شیوع سرطان مری و معده در منطقه شمال شرق ایران اشاره کرد و گفت: مطالعه ای از 20 سال پیش در این منطقه آغاز شده تا دلایل شیوع این سرطان ها در منطقه مشخص شود و در این مطالعه نزدیک به 50 هزار نفر در قالب این طرح تحت مراقبت قرار گرفتند.
ملک زاده، هفت عامل را علت شیوع سرطان مری و معده در این منطقه اعلام کرد و گفت: چای داغ، مصرف تریاک، عدم مصرف میوه و سبزیجات، آلودگی داخل منازل به دلیل سوختن چوب و زغال، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از آب غیرلوله کشی یا آب انبار، از جمله دلایل شیوع بالای سرطان مری و معده در این منطقه است.
وی با اشاره به اینکه شیوع سرطان مری در این منطقه کاهش یافته است، گفت: حدود 40 سال پیش هر یکصدهزار نفر 100 نفر مبتلا به این بیماری می شدند که این رقم اکنون به هر یکصد هزار نفر 24 تا 25 نفر رسیده است.
ملک زاده، استفاده از آب لوله کشی، جایگزینی مصرف گاز خانگی به جای مصرف چوب و زغال در منازل و مصرف میوه و سبزیجات را از مهمترین دلایل کاهش سرطان مری در این منطقه اعلام کرد.
وی گفت که هر مایعی از جمله چای که حرارت آن بیشتر از 60 درجه باشد، افراد را مستعد سرطان مری و دهانه معده می کند، لذا به مردم توصیه می شود چای را به صورت ولرم مصرف کنند و از خوردن مایعات داغ به شدت پرهیز کنند.
معاون وزیر بهداشت بر لزوم مصرف سبزیجات و میوه تاکید کرد و گفت: در فرهنگ ما مصرف مناسب میوه و سبزیجات، کمتر مورد توجه قرار گرفته و به مردم توصیه می شود آنها را به اندازه مناسب مصرف کنند.

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 08:04

بررسی دی. ان.‌ای سرطان برای کشف عوامل شیمیایی تومور‌ها

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: تحقیقات جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد نشانه‌های خاصی از دی. ان.‌ای ۴۱ عامل سرطان‌زا را می‌توان در تومور‌ها شناسایی کرد.
بررسی دی. ان.‌ای سرطان برای کشف عوامل شیمیایی تومور‌هابه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، تحقیقات جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد نشانه‌های خاصی از دی. ان.‌ای ۴۱ عامل سرطان‌زا را می‌توان در تومور‌ها شناسایی کرد.
ما بیش از یک قرن است که می‌دانیم قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی خاص می‌تواند جهش‌هایی را در دی. ان.‌ای (DNA) ایجاد کند که در نهایت منجر به سرطان می‌شود. با این حال، ارتباط دادن صریح تومور‌های خاص به عوامل مشخص مانند نور ماورا بنفش یا دود سیگار پیچیده است.
در حال حاضر یک تیم از دانشمندان دانشگاه کمبریج برای اولین بار راهی را برای شناسایی نشانه‌های خاص جهش در تومور‌ها دریافته‌اند که می‌تواند به عوامل سرطان‌زای مشخص ارتباط داده شود.
"سرنا نیک زینال" یکی از محققان این پروژه می‌گوید: نشانه‌های جهشی در واقع ردپایی هستند که روی دی. ان.‌ای ما برجا می‌گذارند و درست مانند اثر انگشت، هر یک از آن‌ها منحصر به فرد هستند. آن‌ها به ما اجازه می‌دهند که تومور را به شکل یک صحنه جرم بررسی کنیم تا مانند پزشکان پزشکی قانونی مقصر و همدستانش که مسئول ایجاد تومور هستند را بیابیم.
محققان برای ایجاد کاتالوگی از این نشانه‌های جهش دی. ان.‌ای با قرار دادن سلول‌های بنیادی در معرض عوامل متعدد سرطان‌زای محیطی شروع کردند. آن‌ها با استفاده از توالی کامل ژنوم قادر به شناسایی ردپای مشخصی از ۴۱ عامل سرطان‌زا مانند مواد شیمیایی موجود در دود سیگار، دود سوخت‌های فسیلی یا غذا‌های خاص شدند.
این مطالعه همچنین قادر به اندازه‌گیری میزان و چگونگی آسیب رسانی هر عامل سرطان‌زا بود و بر برخی از عوامل شناخته شده مانند ارتباط قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش با سرطان پوست و سیگار کشیدن با سرطان ریه صحه گذاشت.
عوامل سرطان‌زای دیگر اثرات کمتری داشتند و محققان از این مطالعه برای احراز روابط بین برخی از سرطان‌ها و عوامل خاص محیطی استفاده می‌کنند، اما در این کار احتیاط می‌کنند و دقت خاصی دارند.
البته این تحقیق قرار نیست یک علت قطعی را برای همه سرطان‌ها پیدا کند. بسیاری از عوامل سرطان‌زا چنان اثر جهشی ضعیفی روی دی. ان.‌ای می‌گذارند که نمی‌توان با قطعیت گفت که عامل ایجاد تومور و ابتلاء به سرطان خاصی شده‌اند.
بررسی دقیق‌تر این نشانه‌های جهش دی. ان.‌ای برای تکمیل کاتالوگ شناسایی عوامل مختلف انواع سرطان نیازمند کار بیشتری است. این مطالعه می‌تواند برای افرادی که در صنایع مختلف و محیط‌های خاص کار می‌کنند و در معرض عوامل سرطان‌زا هستند بسیار قابل توجه باشد.
این مطالعه یک پیشرفت قابل توجه در کمک به دانشمندان برای درک بیشتر ریشه‌های سرطان‌ها است تا دریابند دقیقاً چه چیزی به تشکیل تومور در بیمار کمک کرده است و به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی کمک خواهد کرد تا توصیه‌های بهتری برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این عوامل سرطان‌زا ارائه دهند.
نیک زینال می‌گوید: کتابخانه مرجع ما اجازه خواهد داد که پزشکان در آینده عواملی را که مسئول ایجاد سرطان هستند، شناسایی کنند. این اطلاعات می‌تواند برای کمک به اطلاع رسانی انجام اقداماتی برای کاهش قرار گرفتن افراد در معرض عوامل خطرناک ابتلاء به سرطان‌های مختلف مفید باشد.

صفحه1 از678