اخبار روز

اخبار روز (12810)

 

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:21

چند باور اشتباه در مورد ایمپلنت سینه پس از سرطان

نوشته شده توسط

 

ایمپلنت سینه پس از سرطان (سیلیکون یا سالین)، راهی مناسب برای بازسازی شکل سینه پس از عمل ماستکتومی است (ماستکتومی، جراحی برداشتن کل بافت سینه است. ماستکتومی به عنوان نوعی جراحی برای درمان یا جلوگیری از سرطان سینه در نظر گرفته می‌شود). در برخی موارد، بعد از عمل لامپکتومی نیز ممکن است ایمپلنت سینه انجام شود (جراحی حفظ پستان یا لامپکتومی سینه برای خارج کردن توده سرطانی سینه به کار گرفته می‌شود. در این عمل سینه حفظ شده، اما احتمال بازگشت سرطان تغییر نمی‌کند). هدف از ایمپلنت سینه پس از سرطان، افزودن حجم به سینه‌ی بازسازی شده است، اما همزمان ممکن است کار‌هایی مانند تغییر سایز سینه یا فُرم سینه‌ی جدید، و تقویت سینه‌ی مقابل برای هماهنگ کردن سایز نیز انجام شود. مثلا شاید شما انتخاب کنید که لیفت سینه، کاهش حجم سینه و یا افزایش سایز سینه روی سینه‌ی دیگر انجام دهید تا سینه‌های‌تان متقارن شوند.

 

باور اشتباه: عمل بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان عملی است که فقط یک بار باید انجام شود

واقعیت: ممکن است برای رسیدن به نتیجه‌ای دلخواه و ایده آل به چند عمل جراحی نیاز داشته باشید. جراح پلاستیک بعد از ماستکتومی، با برداشتن عضله‌ای در سینه که طی ماستکتومی برداشته نشده، و انتقال آن مستقیما به زیر پوست، بافت سینه را بازسازی می‌نماید. سپس یک ایمپلنت سینه زیر این عضله قرار داده می‌شود. بافت یک سینه‌ی طبیعی، روی عضله قرار دارد.

اولین عمل جراحی می‌تواند ماستکتومی و جاگذاری تیشو اکسپندر در زیر عضلات سینه باشد. سپس، پوست و عضله‌ی بیمار طی چند مرحله کشیده می‌شود تا جای خالی برای ایمپلنت باز شود. اکسپندرها، کیسه‌هایی بادکنک مانند هستند که تدریجا باز و بزرگ می‌شوند تا به سایز مورد نظر برای بازسازی سینه برسند. عمل جراحی ثانویه شامل برداشتن اکسپندر‌ها و قرار دادن ایمپلنت سینه می‌شود. عمل جراحی سوم نیز شامل بازسازی نوک سینه می‌شود. بازسازی نوک سینه زمانی است که جراح پلاستیک، با استفاده از بافتی که از بدن خودتان گرفته شده، برای سینه نوک می‌سازد. البته همه نیاز ندارند تمام مراحل را انجام بدهند.

 

باور اشتباه: بعد از جاگذاری ایمپلنت سینه پس از سرطان، ایمپلنت دائمی خواهد بود.

واقعیت: همه‌ی ایمپلنت‌ها در نهایت پاره می‌شوند؛ بنابراین ایمپلنت، طول عمر محدودی دارد که معمولا چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ سال است. احتمال پارگی ایمپلنت تقریبا یک درصد در هر سال است، اما بعد از ۱۰ سال، این احتمال بیشتر خواهد شد. شما می‌توانید انتظار داشته باشید ایمپلنت‌تان حدودا ۱۰ تا ۱۵ سال سالم باقی بماند. از آنجایی که یک زن همیشه هم نمی‌تواند احساس کند یا ببیند چه زمانی ایمپلنت‌هایش پاره شده، ممکن است هر دو سه سال یک بار به ام آر آی نیاز باشد تا هر گونه علامتی از بروز مشکل در ایمپلنت‌ها بررسی شود.

همیشه توصیه می‌شود برای بررسی و پیگیری وضعیت ایمپلنت‌های خود به طور منظم به جراح‌تان مراجعه کنید. علاوه بر پارگی، احتمال بروز سایر مشکلات نیز وجود دارد، مانند عفونت، انقباض کپسول، و یا حتی یک لنفومای نادر مرتبط با ایمپلنت که باید به طور دوره‌ای توسط جراح ارزیابی شود.

 

باور اشتباه: اگر عمل بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان انجام دهید، تشخیص سرطان سینه در آینده دشوار خواهد بود

واقعیت: شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد بازسازی سینه از هر نوعی، تشخیص سرطان را با اختلال روبرو می‌کند. بیماران باید طی سال‌های باقی عمر خود به طور پیوسته تست‌های تشخیصی و غربالگری را انجام بدهند، حتی اگر ماستکتومی شده باشند. ضمنا باید بدانید که بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان، مانعی بر سر راه درمان‌های سرطان ایجاد نمی‌کند. پزشکان هرگز درمان سرطان را به خاطر بازسازی سینه به تاخیر نمی‌اندازند. یادتان نرود که هدف اصلی، درمان سرطان است؛ بنابراین بازسازی سینه هرگز نباید به به درمان سرطان الویت داشته باشد.

 

باور اشتباه: هر خانمی کاندید ایمپلنت سینه پس از سرطان نمی‌تواند باشد

 

واقعیت: فرقی نمی‌کند در چه مرحله‌ای هستید: طی کورس‌های درمانی‌تان یا اینکه درمان را به پایان رسانده‌اید، بیشتر خانم‌ها کاندید بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان هستند. حتی اگر شما برای عمل بازسازی سینه آمادگی نداشته باشید، باز هم باید جهت بررسی گزینه‌هایی که دارید به جراح پلاستیک مراجعه کنید. ایمپلنت سینه پس از سرطان یا بازسازی سینه می‌تواند همزمان با ماستکتومی یا با تاخیر بعد از عمل انجام شود. بازسازی سینه یا ایمپلنت سینه پس از سرطان، بخشی از پروسه‌ی درمان است.

 

باور اشتباه: ایمپلنت سینه پس از سرطان، تنها راه بازسازی سینه است

واقعیت: هر چند بیشتر خانم‌ها واجد شرایط برای ایمپلنت سینه پس از سرطان هستند تا سینه را بازسازی کنند، اما روش‌های دیگری نیز وجود دارد. علاوه بر ایمپلنت سینه پس از سرطان، راه دیگر، برداشتن بافت از قسمتی دیگر از بدن، مثلا شکم، باسن و یا کمر و استفاده از آن برای ساختن سینه‌ای جدید است. راه‌های گوناگونی برای بازسازی سینه وجود دارد که هر یک طول مدت جراحی، طول مدت ریکاوری و نتیجه‌ی خاص خود را دارند؛ بنابراین بیمار باید در مورد مناسب‌ترین راه بازسازی سینه پس از سرطان با پزشک مشورت نماید.

 

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:20

شکست سرطان با اسید‌های چرب

نوشته شده توسط

 

محققان بر این باورند که نوعی خاص از اسید‌های چرب توانایی نابودی سلول‌های سرطانی برخوردار است و تحولی در درمان سرطان ایجاد کند.

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ فارس به نقل از مدیکال نیوز نوشت: اسیدچرب نابودگر سلول‌های سرطانی اسید دیهوموگاما – لینولنیک یا دی جی ال‌ای نام دارد و قادر به انتقال فروپتوز به یک مدل حیوانی بوده و می‌تواند همین انتقال را در سلول‌های سرطانی واقعی انسان انجام دهد.

فروپتوز نوعی سلول در حال مرگ عمدتا تشکیل شده از آهن است و ویژگی اصلی آن تجمع پراکسید‌ها لیپیدی است. این ماده که در سال‌های اخیر کشف شده به علت قابلیت‌های خود در جهت درمان برخی بیماری‌های صعب العلاج مورد توجه قرار گرفته است.

محققان دانشگاه واشنگتن امیدوارند این کشف جدید زمینه را برای درمان سرطان را هموار کند. زیرا تزریق فروپتوز می‌تواند موجب مرگ تومور سرطانی شود. این روش ممکن است در آینده برای درمان برخی بیماری‌های کبد نیز کاربرد پیدا کند.

برخی گونه‌های اسید چرب که در ماهی‌ها یافت می‌شوند به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند، اما در مورد این اسید چرب تازه کشف شده اطلاعات زیادی در دست نیست.

 

 

 

منبع خبر : خبرگزاری برنا

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:19

تأثیر بنفشه ایرانی روی درمان یک نوع سرطان

نوشته شده توسط

 

تحقیقات محققان کشور نشان داد که بنفشه ایرانی روی سلول های سرطانی تاثیر دارد.

محققان دانشگاه اصفهان و پژوهشگاه رویان اصفهان تحقیقاتی روی گیاهان برای کنترل سرطان پستان آغاز کردند. در مسیر این تحقیقات گروهی از پپتیدهای حلقوی گیاهان نظر آنها را جلب کرد.

این ترکیبات به طور طبیعی از جمله عوامل دفاعی در گیاهان به شمار می‌رود. تحقیقات روی آنها پرده از خواص ضد سرطانی آنها برداشت. آنها تحقیقات خود را به طور تخصصی روی بنفشه ایرانی ادامه دادند.

کامران قائدی مجری این طرح پژوهشی گفت: تحقیقات ما نشان داد که عصاره‌ گیاهی بنفشه ایرانی بر سلول‌های سرطانی سینه تاثیر دارد به گونه‌ای که رشد آنها را کاهش یا متوقف می کند.

وی افزود: بافت‌های سرطانی دارای سلول‌های بنیادی سرطانی هستند که با انجام عمل جراحی و برداشتن این توده این سلول‌های بنیادی سرطانی باقی می‌مانند و مجدد رشد می‌کنند. پس استفاده از یک درمان مکمل می‌تواند اثربخش باشد.

وی ادامه داد: عصاره گیاهی بنفشه ایرانی همان درمان مکمل است که روی رشد سلول‌های بنیادی سرطان سینه اثر می‌گذارد. به دنبال آن هستیم تا به زودی این دارو وارد بازار شود.

 

منبع: مهر

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:19

پیشگیری از سرطان‌ با آب گوجه فرنگی!

نوشته شده توسط

طبق نتایج مطالعه‌ای که فقط برای زنان انجام شده است نشان می‌دهد که نوشیدن روزی یک لیوان آب گوجه فرنگی تاثیر مستقیمی بر کاهش محیط دور کمر، کلسترول و نشانگر‌های التهاب دارد. در این بخش از مجله دلتا درباره خواص آب گوجه فرنگی صحبت خواهیم کرد.

داده‌های این مطالعه که برای ۳۰ زن انجام شد، نشان داد که نوشیدن روزی ۲۸۰ میلی لیتر آب گوجه فرنگی بعد از دو ماه با کاهش متوسط ۱.۶ سانتی‌متری محیط دور کمر و کاهش قابل توجه چربی و وزن بدن آن‌ها همراه بود. در این مطالعه مشخص شد که یک لیوان ۲۸۰ میلی‌لیتری آب گوجه فرنگی حاوی ۳۲.۵ میلی گرم «لیکوپن» است. لیکوپن یک ماده مغذی گیاهی است که در سبزی‌ها و میوه‌های قرمز مانند گوجه فرنگی، وجود دارد. این ماده به عنوان عامل رنگ قرمز در این میوه‌ها و سبزیجات شناخته می‌شود.

مصرف مواد غذایی حاوی لیکوپن می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، سرطان دهانه رحم، سرطان روده و افزایش کیفیت اسپرم و باروری کمک کند. نکته مهم این است که بدن انسان توانایی تولید لیکوپن ندارد، بنابراین باید آن را از منابع غذایی تامین کند.

آب گوجه فرنگی حاوی مواد مغذی گیاهی شامل لیکوپن، بتاکاروتن، ویتامین E و … است. مصرف منظم آب گوجه فرنگی علاوه بر کاهش التهاب، به کاهش فشار خون کمک می‌کند و حتی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

مجموعه‌ای از مطالعات از نقش لیکوپن در سلامت قلب و در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های متابولیک و نیز برخی سرطان‌ها حکایت می‌کنند. در گوجه فرنگی رسیده، تقریبا تمام آمینو اسید‌های اصلی به استثنای تریپتوفان وجود دارد. قند موجود در گوجه فرنگی رسیده، گلوکز فروکتوز و ساکاروز است که البته میزان آن اندک است. رنگدانه اصلی گوجه‌فرنگی لیکوپن بوده که سبب رنگ قرمز آن می‌شود.

پوست گوجه فرنگی حاوی مقادیر فراوانی از کاروتینوئید‌ها بوده که به وسیله سلول‌های روده انسان جذب می‌شود؛ بنابراین اغلب توصیه شده که گوجه فرنگی را همراه با پوست میل کنید. کاروتنوئید‌ها مواد مغذی است که در میوه‌ها و سبزیجات دارای رنگ نارنجی موجودند.

همچنین گوجه فرنگی به علت دارا بودن مواد مغذی زیاد و کالری پایین، یکی از پایه‌های اصلی رژیم‌های غذایی است.

نتایج یک مطالعه دیگر که در کانادا انجام شده است نشان می‌دهد که نوشیدن ۲ لیوان آب گوجه فرنگی در روز، استخوان‌ها را تقویت کرده و از پوکی استخوان پیشگیری می‌کند.

محققان در این مطالعه که در دانشگاه تورنتو در کانادا انجام شد، ۶۰ زن یائسه ۵۰ تا ۶۰ ساله را انتخاب کردند و از آن‌ها خواستند که مدت یک ماه گوجه فرنگی و فرآورده‌های آن را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنند. پس از گذشت یک ماه، آزمایشات بیوشیمیایی نشان دادند که حذف گوجه فرنگی از رژیم غذایی موجب افزایش ماده‌ای به نامn- تلوپپتید در خون می‌شود. این ترکیب، شاخص سلامت استخوان است و زمانی سطح آن در خون و یا ادرار بالا می‌رود که تحلیل بافت استخوانی وجود داشته باشد.

در بخش دیگر این مطالعه مشخص شد که مصرف مداوم گوجه فرنگی موجب کاهش n- تلوپپتید در خون و درنتیجه کاهش خطر تحلیل استخوانی و پیشگیری از پوکی استخوان می‌شود. محققان اثر گوجه فرنگی بر بافت استخوانی را به رنگدانه قرمز رنگ آن یعنی لیکوپن نسبت می‌دهند.

 

مجله دلتا

 

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:18

بهترین خوراکی‌ها برای سم زدایی طبیعی

نوشته شده توسط

 کبد و کلیه‌های شما کار تیمی بسیار خوبی در تصفیه خون شما انجام می‌دهند؛ بنابراین بهترین شرط شما برای تصفیه خون به طور طبیعی پیدا کردن راه‌هایی برای کمک به عملکرد بهتر این اندام‌های اساسی است.

 

خون در سه کارکرد اصلی خدمت می‌کند:

حمل و نقل گاز‌هایی مانند اکسیژن و دی اکسید کربن به ریه‌ها و بقیه بدن. خون همچنین مواد مغذی را از دستگاه گوارش به بقیه بدن منتقل می‌کند و مواد زاید، هورمون‌ها و سلول‌های دیگر را نیز منتقل می‌کند.

حفاظت: خون حاوی گلبول‌های سفید خون است که میکروارگانیسم‌های تهاجمی را از بین می‌برد و همچنین فاکتور‌های پلاکت برای لخته شدن خون و از بین رفتن خون از یک آسیب به حداقل می‌رساند.

خون به تنظیم pH بدن، تعادل آب و دمای بدن کمک می‌کند.

خون شما مسئولیت‌های مهم زیادی دارد، بنابراین جای تعجب نیست که مردم به دنبال راه‌هایی هستند تا خون خود را از آلودگی‌ها پاک کنند.

هیچ غذای معجزه‌ای وجود ندارد که به بدن شما کمک کند تا خون شما را سم زدایی کند. اما یک رژیم غذایی سالم که میوه‌ها و سبزیجات زیادی را شامل می‌شود، شروع بسیار خوبی است.

 

آب

بهترین راه برای افزایش عملکرد کلیه‌ها، نوشیدن آب کافی است. کلیه‌های شما به آب بستگی دارد تا به آن‌ها در از بین بردن ضایعات بدن کمک کند. آب همچنین به نگه داشتن رگ‌های خونی شما کمک می‌کند تا خون آزادانه حرکت کند. کم آبی شدید می‌تواند منجر به آسیب کلیه شود.

 

سبزیجات ترد (کلم بروکلی، کلم، گل کلم، کلم بروکسل)

سبزیجات ترد اغلب برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی توصیه می‌شود. آن‌ها سرشار از آنتی اکسیدان و بسیار مغذی هستند. تحقیقات نشان داده اند که سبزیجات خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان از جمله سرطان کلیه را کاهش می‌دهند.

 

تمشک

زغال اخته از نظر آنتی اکسیدان فوق العاده غنی است و می‌تواند کبد را از آسیب محافظت کند. مطالعات حیوانی نشان داده اند که آب زغال اخته کامل می‌تواند به سلامت کبد کمک کند.

 

سیر

سیر طعم فوق العاده‌ای به هر غذایی می‌دهد. سیر را می‌توان به صورت خام یا پخته مصرف کرد. این ماده دارای خاصیت ضد التهابی است و می‌تواند به کاهش کلسترول و فشار خون شما کمک کند. فشار خون بالا می‌تواند به رگ‌های خونی کلیه آسیب برساند، بنابراین خوب است که آن را کنترل کنید.

 

گریپ فروت

گریپ فروت سرشار از آنتی اکسیدان است و ممکن است به کنترل التهاب در بدن کمک کند. بیشتر مطالعات انجام شده در مورد تأثیر مؤلفه‌های گریپ فروت در حیوانات انجام شده است، اما نتایج امیدوار کننده است. این مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان‌های موجود در گریپ فروت می‌توانند به محافظت از کبد در برابر آسیب و اثرات مضر الکل کمک کنند.

 

سیب

سیب حاوی مقدار زیادی فیبر محلول به نام پکتین است. فیبر محلول به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند. قند خون بالا می‌تواند به کلیه‌های شما آسیب برساند.

 

ماهی

انواع خاصی از ماهی‌ها مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن یا ساردین از نظر اسید‌های چرب امگا ۳ بسیار غنی هستند. تحقیقات نشان داده است که اسید‌های چرب امگا ۳ باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون و کاهش فشار خون می‌شوند، که هر دو می‌توانند به کبد و کلیه‌های شما کمک کنند. به خاطر داشته باشید که ماهی‌ها پروتئین بالایی دارند. اگر به بیماری کلیوی مبتلا هستید، باید مقدار غذا‌های پر پروتئین را که می‌خورید محدود کنید.

 

زنجبیل

زنجبیل ممکن است به بهبود کنترل قند خون بدن کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده است که زنجبیل می‌تواند به درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند. زنجبیل تازه یا پودر شده می‌تواند طعم خاصی به غذا‌های خاص اضافه کند.

 

جعفری

تحقیقات انجام شده در حیوانات نشان می‌دهد که جعفری همچنین می‌تواند به محافظت از کبد کمک کند. مطالعه دیگری نشان داد که ممکن است به حجم ادرار کمک کند، و این به کلیه‌ها کمک می‌کند تا از سموم‌ها خلاص شوند.

 

منبع: انتخاب

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:16

تست‌های تشخیص کرونا چقدر اعتبار دارند؟

نوشته شده توسط

 

 

میزان حساسیت و ویژگی تست‌های تشخیص کرونا با یکدیگر متفاوت است؛سی تی اسکن رایج‌ترین روش تشخیص کرونا در کشور است اما در این گزارش به انواع تست ها و میزان حساسیت آنها پرداخته ایم.

شروین شکوهی متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره انواع آزمایش‌های تشخیص کرونا اظهار کرد: یکی از تست‌هایی که از ابتدای شیوع کرونا استفاده می‌شد، تست ملکولی «RT_PCR» بود که با نمونه گیری از حلق، بینی و یا از طریق «برونکوسکپی» انجام می‌شود و احتمال مثبت شدن تست در هریک از این روش‌ها با دیگری متفاوت است.

وی با اشاره به اهمیت میزان حساسیت و ویژگی در تست‌های کرونا بیان کرد: در حساسیت یک تست، نتیجه منفی و در ویژگی تست‌ها نتیجه مثبت اهمیت دارد.

شکوهی با بیان اینکه تست‌های یاد شده ویژگی بالایی دارند، گفت:میزان حساسیت این نوع تست‌ها با یکدیگر متفاوت است.

وی میزان حساسیت تست مولکولی «RT_PCR» که برای تشخیص کووید ۱۹ نمونه آن از حلق گرفته می‌شود را ۳۰ درصد، بینی را ۶۰ درصد و حساسیت تستی را که نتیجه آن از طریق نمونه برونکوسکپی بررسی می‌شود، بیشتر از نمونه حلق و بینی عنوان کرد.

این متخصص درباره معنای حساسیت تست‌ها توضیح داد: برای مثال اگر گفته می‌شود میزان حساسیت یک تست ۳۰ درصد است و نتیجه آن تست منفی شده، به این معناست که ۳۰ درصد می‌توان گفت یک بیمار مبتلا به کووید ۱۹ نیست و درباره ۷۰ درصد احتمال آن نمی‌توان صحبتی کرد.

شکوهی با بیان اینکه تست مولکولی «RT_PCR» در ابتدای شیوع بیماری به علت در دسترس نبودن، گرانی قیمت و میزان پایین حساسیت چندان توسط پزشکان مورد استفاده قرار نگرفت، افزود: پزشکان به همین خاطر برای تشخیص کرونا از سی تی اسکن که حساسیت قابل قبولی دارد و با کم کردن اشعه، برای بیمار مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند و قیمت مناسبی دارد استفاده بیشتری می‌کنند.

او با بیان اینکه عکس برداری ساده از سینه حساسیت و ویژگی بالایی ندارد، گفت: تست دیگری که اخیرا رایج شده و به دنبال حذف آن هستیم، تست «سرولوژی» است که بسیاری از کسانی که برای تشخیص کرونای بیمار از این تست استفاده می‌کنند، توانایی معنا کردن آن را ندارند.

این متخصص با بیان اینکه این نوع تست، مثبت و منفی کاذب زیادی دارد و کاربرد قابل قبولی در تشخیص بیماری ندارد، گفت: کاربرد این تست آن است که از طریق آن تشخیص داده شود چه کسانی در گذشته به این ویروس آلوده شده اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: البته تست‌های دیگری نیز برای تشخیص کرونا وجود دارد که در کشور ما از آن‌ها استفاده نمی‌شود و رایج‌ترین تست‌ها همین انواعی که نام برده شد، است اما هیچ یک از این تست‌ها نمی‌تواند ابتلا و یا عدم ابتلا به کرونا را قطعی ثابت کند.

شکوهی درباره افرادی که بدون داشتن علامت بیماری اقدام به انجام تست کرونا می‌کنند، توضیح داد: انجام چنین تست‌هایی در صورتی مطلوب است که بعد از مشخص شدن نتیجه تست، قدرت و اراده‌ای برای انجام اقدامات لازم وجود داشته باشد.

او ادامه داد: هرچقدر تست‌های بیشتری انجام شود مبتلایان بی علامت بیشتری شناسایی می‌شوند، اما شناسایی این افراد به تنهایی کافی نیست و این موضوع زمانی کارایی دارد که فرهنگ فرد مبتلا به سطحی رسیده باشد که اگر فهمید مبتلاست قرنطینه را رعایت کند و یا اینکه ارگان‌های مربوطه این قدرت را داشته باشند که فرد مبتلا را ملزم به رعایت قرنطینه کنند.

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:15

روشی نوین برای بررسی ریز محیط تومور

نوشته شده توسط

 

محققان “کالج پزشکی بیلور”(Baylor College of Medicine) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند روش “نانو رادیومیکس” (Nano-radiomics) می‌تواند روشی مناسب برای بررسی دقیق ریزمحیط تومور باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، تحقیقات نشان داده است که(TME) می‌تواند به رشد سرطان‌ها کمک کرده و از پاسخ ایمنی جلوگیری کند. مطالعات حتی نشان داده است که ریز محیط تومور، سیستم ایمنی درمانی سلولی را مهار می‌کند. سیستم ایمنی درمانی سلول نوعی از درمان است که در آن سلول‌های سیستم ایمنی بیمار مجددا در آزمایشگاه برای حمله به سلول‌های سرطانی ساخته می‌شوند. بنابراین، دانشمندان اکنون در حال ایجاد سیستم ایمنی درمانی سلولی هستند که نه تنها فعالیت ضدسرطانی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، بلکه با اثر مهارکننده ریز محیط تومور نیز مبارزه می‌کنند. اگرچه ارزیابی تأثیر روش‌های درمانی جدید بر روی سلول‌های سرطانی ساده است، ارزیابی اثربخشی روش‌ها بر روی ریز محیط تومور کاری چالش برانگیز است.

یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی دانشمندان دانشکده پزشکی بیلور و بیمارستان کودکان تگزاس، رویکرد جدیدی به نام نانو رادیومیک ایجاد کردند که از تجزیه و تحلیل‌های پیچیده داده‌های تصویربرداری برای ارزیابی تغییرات در ریزمحیط توموری که با روش‌های تصویربرداری معمولی قابل تشخیص نیست، استفاده می‌کند. یافته‌های این مطالعه که در مجله “Science Advances” منتشر شده است، نوید ابزار جدید غیر تهاجمی را برای تقویت روش‌های تصویربرداری کنونی در سنجش و نظارت بر اثربخشی سیستم ایمنی درمانی سلولی طراحی شده برای مورد هدف قرار دادن ریز محیط تومور را فراهم می‌کند.

ریزمحیط تومور، محیط اطراف تومور می‌باشد که شامل رگ‌های خونی اطراف آن، سلول‌های ایمنی، فیبروبلاست‌ها، مولکول‌های سیگنالینگ و ماتریکس خارج سلول(ECM) است. تومور و ریز محیط اطراف دائماً در تعامل نزدیک با هم هستند. تومورها می‌توانند با آزاد کردن سیگنال‌های خارج سلولی، القای رگ‌زایی تومور و القای تحمل ایمنی موضعی، بر ریز محیط تأثیر بگذارند.

دکتر “رابین پاریهار”(Robin Parihar) استادیار گروه هماتولوژی – انکولوژی دانشکده بیلور و بیمارستان تگزاس کودکان گفت: درک پاسخ ریز محیط تومور به درمان ضد سرطان بسیار مهم است به ویژه هنگامی که ریز محیط تومور اثرات ضد توموری سیستم ایمنی درمانی سلولی را که برای حمله به سرطان طراحی شده‌اند، مهار می‌کند.

در حال حاضر، فناوری‌های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری(CT) یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی(MRI) تصاویر سه بعدی تولید می‌کنند که اطلاعاتی در مورد پاسخ کلی تومور به درمان ارائه می‌دهند، به عنوان مثال این موضوع که آیا تومور در حال رشد است یا در حال کوچک شدن است اما اطلاعاتی که این تصاویر درباره ریز محیط تومور در اختیار محققان قرار می‌دهند بسیار جزئی است.

طی این مطالعه محققان با همکاری یکدیگر موفق به ایجاد یک روش غیرتهاجمی برای ارزیابی تأثیر درمان ایمنی درمانی سلولی که به طور خاص ریز محیط تومور را بررسی می‌کند، شدند. روشی که آنها توسعه دادند نانو رادیومیک نام دارد و روشی جدید است که طی آن فناوری تصویربرداری را با استفاده از یک ماده تقابل نانوذرات با رادیومیک‌ها ترکیب می‌کند و از آن برای استخراج اطلاعات از داده‌های تصویربرداری ۳ بعدی استفاده می‌کنند. در پزشکی، رادیومیک روشی است که با استفاده از الگوریتم‌های توصیف داده، مقدار زیادی از ویژگی‌های تصاویر پزشکی رادیوگرافی را استخراج می‌کند.

رادیومیک روشی جدید در زمینه رادیولوژی است که در آن تصاویر برای استخراج اطلاعات تجزیه و تحلیل می‌شوند که ممکن است الگو یا بافت‌هایی را در تومور نشان دهد که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. برای ارتقای کیفیت تصاویر محققان از ماده تقابل نانوذرات(nanoparticle contrast agent) استفاده کردند. آنها این ماده را در آزمایشگاه توسعه داده بودند و این ماده دارای الگوی متفاوتی از توزیع در تومور نسبت به عوامل متقابل سنتی است. محققان طی این مطالعه موش‌های مبتلا به سرطان را مورد بررسی قرار دادند، یک گروه از حیوانات را با ایمنی درمانی سلولی درمان کردند که به طور موثری ریز محیط تومور را از بین برد و گروه دیگر نیز تحت درمان با دارونما بودند.

هر دو گروه ماده تقابل نانوذرات و به دنبال آن سی تی اسکن دریافت کردند. تجزیه و تحلیل داده‌های تصویربرداری نانو رادیومیک هر دو گروه نشان داد که نانو رادیومیک ویژگی‌های مبتنی بر بافت را دقیق نشان می‌دهد در حالی که سی تی اسکن این جزئیات را نشان نمی‌دهد و این نشان می‌دهد که این رویکرد جدید سبب افزایش توانایی پزشکان برای ارزیابی غیرتهاجمی ریز محیط تومور می‌شود.

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:14

اثرات مخرب فست فودها بر سلامت بدن

نوشته شده توسط

فست فود‌ها اثرات مخربی بر سلامت بدن می‌گذارند، به همین دلیل باید در مصرف آنها بیشتر احتیاط کرد.

امروزه خوردن فست‌ فودها و خرید غذاهای بیرون‌بر به بخشی از عادت غذایی ما تبدیل شده است که مصرف مداوم این غذاها مضرات بسیاری برای سلامت ما به همراه دارد. بنابراین با توجه به اثرات مخرب فست فودها بر سلامت بدن، باید در مصرف آنها بیشتر احتیاط کرد.

 

مصرف فست فود با بدن چه می کند؟

_ اختلال در دستگاه گوارش: فست فود‌ها سرشار از کربوهیدرات هستند. وقتی این غذا‌ها وارد بدن می‌شوند قند حاصل از آنها وارد خون می‌شود و قند خون افزایش پیدا می کند. از جمله بیماری‌های گوارشی که طرفداران فست فود را تهدید می‌کند می توان به نفخ، سوء هاضمه، رفلاکس معده، سرطان معده و سرطان روده بزرگ اشاره کرد.

 

_ دستگاه تنفسی: کالری اضافه در این مواد غذایی موجب چاقی می شود. خطر بیماری تنفسی به واسطه فست فود در کودکان بیشتر است. پژوهش‌ها نشان داده کودکانی که در هفته سه بار فست فود می‌خورند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به مشکلات تنفسی قرار می‌گیرند.

_ اختلال در روند باروری افراد: مواد موجود در فست فود‌ها می‌تواند در باروری شما تاثیر گذار باشد. این مواد عملکرد هورمون‌ها را دچار اختلال می‌کند و موجب بروز مشکل در روند تولید مثل می‌شود. در زنان باردار مصرف بیش از حد فست فود باعث ایجاد بیماری‌های روحی و جسمی در جنین می‌شود.

_ تاثیر بر پوست: غذا‌های چرب مثل فست فود‌ها باعث بروز جوش‌های پوستی می‌شود که نتیجه کربوهیدرات بالا در فست فود‌ها است.

کودکانی که فست فود زیاد مصرف می‌کنند بیشتر در معرض اگزمای پوستی قرار می‌گیرند.

_ تاثیر روی سیستم عصبی: افرادی که فست فود مصرف می‌کنند نسبت به دیگران ۵۱ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند.

_ ابتلا به بیماری قلبی_ عروقی: وجود نمک و چربی در فست فود‌ها باعث بالا رفتن فشار خون می شود و ابتلا به بیماری قلبی_ عروقی را افزایش می‌دهد.

_ بیماری‌های دهان و دندان: معمولا به همراه فست‌فود‌ها، نوشابه گازدار هم استفاده می‌شود که حاوی اسید و قند بالایی هستند و مصرف آنها پوسیدگی دندان و فرسایش مینای دندان‌ها را به دنبال دارد.

 

فست فود

از جمله راه‌های مناسب در استفاده از فست فودها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ استفاده از گوشت سفید به جای گوشت قرمز

_ استفاده کمتر از سوسیس و کالباس

_  استفاده کمتر از سس‌های مایونز

_ حذف نوشابه گازدار و استفاده از آب و دوغ

_ طرز تهیه فست فود‌های خانگی و سالم

 

فعالیت بدن بعد از توقف مصرف فست فود

۱_ کاهش بیماری قلبی: چربی و سدیم زیاد فست فود‌ها باعث بیماری قلبی می‌شود اگر مصرف فست ‌فود را قطع کنیم احتمال ابتلا به بیماری قلبی کمتر می شود.

 

۲_ تقویت حافظه و توانایی یادگیری بیشتر: افراد پس از مدت‌ها مصرف مکرر فست فود دچار از دست دادن حافظه و افت توانایی شناختی می‌شوند. یک پژوهش استرالیایی نشان می‌دهد دانش آموزانی که فست فود می‌خورند گرفتار کمبود اسید‌های چرب امگا ۳ هستند، آنها در مدرسه بیشتر دچار مشکل می‌شوند و در درس‌هایی مانند املا و قرائت ضعف دارند و رفتار‌های مناسبی از خود بروز نمی‌دهند.

 

۳_ خلق و خوی شما بهبود می‌یابد: زنانی که یک رژیم غذایی سرشاراز غذا‌های التهاب زا، مثل نوشابه‌ها، گوشت قرمز و مارگارین را مصرف می‌کنند درمقایسه با زنانی که یک رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی ضد التهاب مثل چربی‌های سالم، سبزیجات و میوه‌ها را مصرف می‌کنند، با ۴۱ درصد خطر بیشتر برای ابتلا به افسردگی مواجه خواهند شد.

 

۴_ خطر ابتلا به دیابت کاهش می‌یابد:  خوردن غذا‌های فست فودی می تواند مقاومت به انسولین را منجر و به مرور زمان، این شرایط می‌تواند به افزایش وزن و افزایش خطر دیابت نوع ۲ هم منجر شود.

 

۵_ استخوان‌های قوی‌تری خواهید داشت: مطالعات نشان داده است که سدیم می‌تواند به واسطه رقابت با کلسیم دربدن برسلامت استخوان‌ها هم تاثیر داشته باشد. هرچه سدیم بیشتری مصرف کنید، کلسیم بیشتری ازطریق ادرار دفع می‌شود و این موضوع می تواند خطر پوکی استخوان و شکستگی را افزایش دهد.

 

۶_ انرژی بیشتری خواهید داشت: فست فود سرشار از قند است. زمانی که مقادیر زیاد قند تصفیه شده و کربوهیدرات‌های ساده را مصرف می‌کنید، پانکراس انسولین ترشح می کند تا قندخون پایین بماند و باعث می شود پس از غذا خوردن با احساس خستگی روبرو شوید.

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:13

درمان التهاب کولیت با مصرف فیبر

نوشته شده توسط

 

به گفته محققان، رژیم غذایی پرفیبر و کم چرب برای سایر انواع بیماری‌های التهاب روده نظیر بیماری کرون مفید است.

بر اساس بررسی های انجام شده ۱۷ فرد مبتلا به کولیت روده مورد بررسی قرار گرفتند. کولیت، بیماری التهاب روده است که می‌تواند موجب اسهال خونی، گرفتگی‌های شکمی و درد شود. بیماران تحت مطالعه، یا بهبود یافتند یا دارای علائم کمتر بیماری بودند.

یک گروه با رژیم غذایی پرفیبر مملو از میوه و سبزیجات که ۱۰ درصد کالری آن از چربی بود، تغذیه شدند.

گروه دیگر، دارای رژیم غذایی با میوه و سبزیجات و فیبر بیشتر بودند و حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد کالری شان از چربی بدست می‌آمد.

گروه‌ها به مدت یک ماه از رژیم غذایی پیروی می‌کردند و در ماه دیگر، رژیم غذایی شان را تغییر می‌دادند.

دکتر «ماریا ابرو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه میامی، در این باره می‌گوید: «نتایج مطالعه جالب بود و نشان داد که چقدر رژیم غذایی در بهبود وضعیت بیماران تاثیر داشت.»

محققان دریافتند افراد دارای رژیم غذایی کم چرب دارای التهاب کمتر و نشانه‌های بهبود در عدم تعادل باکتریایی در دستگاه گوارش شان بودند.

به گفته محققان، رژیم غذایی پرفیبر و کم چرب برای سایر انواع بیماری‌های التهاب روده نظیر بیماری کرون هم مفید است.

 

منبع: برنا

دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 09:12

این گیاه چند برابر پرتقال ویتامین C دارد

نوشته شده توسط

 

گیاه جعفری حاوی ترکیباتی است که می‌تواند از شما در برابر سرطان دفاع کرده و سیستم ایمنی‌تان را تقویت کنند.

جعفری یک گیاه بسیار مغذی و مفید است که می تواند از بدنتان در برابر انواع عارضه ها و بیماری ها مراقبت کند. جعفری دارای ویتامین‌های C، K و A بوده و مواد معدنی زیادی مانند آهن، کلسیم و پتاسیم دارد.

این گیاه خوش طعم، منبع غذایی خوبی از آهن و اسیدفولیک است که باعث حفظ سلامت ایمنی بدن و تقویت آن می‌شود.

متخصصان مدعی هستند که «روغن‌های فرار» نخستین جزء مهم موجود در جعفری هستند که با عنوان روغن‌های ضروری یا اسانس‌های گیاهی نیز خوانده می‌شوند. جعفری میزان هورمون‌های زنانه را تنظیم می‌کند و به علت اینکه حاوی روغن فرار است، مانع تشکیل تومور به خصوص در ریه می‌شود.

از دیگر فواید این گیاه می‌توان به این نکته اشاره کرد که ماده سرطان زای موجود در دود سیگار و دود زغال را به علت روغن فرار هنگام کباب کردن خنثی می‌کند.

فولیک اسید موجود در جعفری مانع بروز سرطان‌های روده بزرگ، سرطان گردن و رحم می‌شود. ترکیب‌های مفید آنتی اکسیدان آن به نام فلاونوئید با مولکول‌های حاوی اکسیژن ترکیب می‌شود و مانع آسیب به سلول‌ها می‌شود.

طبق گزارش‌های متعدد فولیک اسید موجود در جعفری، ماده مغذی حیاتی برای حفظ سلامت قلب و عروق به حساب می‌آید. استفاده کم مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند جعفری، پرتقال و ... خطر بروز آرتریت روماتوئید را ۳ برابر افزایش می‌دهند، به همین علت توصیه می‌شود روزانه ویتامین C مصرف شود و آن‌ها را به صورت جدی در برنامه روزانه قرار دهید.

از دیگر خواص جعفری می‌توان به رفع بوی بد دهان، کاهش وزن به علت خواص ادرار آور، تصفیه کلیه ها، بهبود دستگاه گوارش، کاهش استرس، و ... اشاره کرد.

در صورت تمایل می‌توانید از دم کرده آن استفاده کنید تا به اینصورت خستگی عضلات و مفاصل خود و علائم قبل از قاعدگی را کاهش دهید و روند آن را منظم کنید.

کلسیم موجود در جعفری منبع اصلی برای تقویت دندان‌ها و لثه هاست، به اینصورت که اگر دچار عفونت‌های دهانی یا زخم در لثه می‌شوید، حتما از جعفری استفاده کنید و از مصرف آن غافل نشوید.

از مضرات جعفری چه می‌دانید؟

متخصصان معتقدند مصرف مقدار زیادی جعفری، شانس انقباضات رحم در دوران بارداری را افزایش می‌دهد و همین عامل در هر مرحله از دوران بارداری می‌تواند بسیار خطرناک باشد، به همین علت پرهیز از مصرف زیاد این گیاه خوراکی در دوران بارداری و شیردهی بسیار توصیه می‌شود.

اگر به بیماری خاص یا حساسیت پوستی و آلرژی مبتلا هستید از مصرف زیاد جعفری اجتناب کنید؛ زیرا می‌تواند سبب خارش و جوش زدن شود. همچنین زیاده روی در مصرف جعفری، باعث کند شدن جریان خون و محرک اعصاب می‌شود.

صفحه1 از915