اخبار روز

اخبار روز (13320)

 

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 10:09

پیشگیری از سرطان پیشرفته رحم با کولپوسکوپی

نوشته شده توسط

کولپوسکوپی نوعی تست است که برای معاینه و بررسی دقیق دهانه رحم به کار می رود. در واقع کولپوسکوپی یک نوع ذره بین بزرگی است که پزشک متخصص و یا کولپوسکوپیست برای دیدن دقیق پوشش پوست رحم به کار می برد. با استفاده از این وسیله، پزشک متخصص می تواند تغییراتی که بسیار کوچکی که با چشم مسلح قابل مشاهده نیست، ببیند. آن ها می توانند از هر ناحیه غیرطبیعی در دهانه رحم نمونه برداری کنند. کولپوسکوپی معمولا در کلینیک و به صورت سرپایی توسط دکتر فاطمه سمامی انجام می گیرد.

چرا باید کولپوسکوپی انجام داد؟
اگر هرگونه نتایج غیر طبیعی بعد از تست غربالگری دهانه رحم و یا علائمی که می تواند نشانه سرطان دهانه رحم شود؛ دیده شود، باید کولپوسکوپی را انجام داد.

غربالگری دهانه رحم چیست؟
غربالگری دهانه رحم راهی است برای پیشگیری از سرطان. این آزمایش ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی با خطر بالا (HPV) را انجام می دهد. HPV می تواند باعث غیرطبیعی شدن سلولهای دهانه رحم شود. بیشتر موارد سرطان دهانه رحم با HPV پر خطر مرتبط است. دهانه رحم بخشی از سیستم تولید مثل زنان است که در پایین ترین قسمت رحم و در قسمت بالای واژن قرار دارد. یک پرستار با استفاده از یک برس نرم کوچک (آزمایش اسمیر) نمونه ای از سلول ها را از دهانه رحم می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرستد
تغییرات سلولی قبل از سرطان هیچ علائمی ندارد. برنامه غربالگری دهانه رحم با هدف جمع آوری این تغییرات و جلوگیری از ابتلا به سرطان در وهله اول است.

سرطان دهانه رحم چیست و چه علائمی دارد؟
سرطان های دهانه رحم زودرس و تغییرات سلولی پیش سرطانی معمولاً علائمی ندارند، به همین دلیل حضور در غربالگری منظم دهانه رحم، امری بسیار ضروری است.

از شایع ترین علائم سرطان دهانه رحم، می توان به موارد زیر اشاره کرد :
    خونریزی غیرطبیعی واژن
    ترشحات واژن
    احساس درد و ناراحتی هنگام برقراری رابطه جنسی
    درد در ناحیه استخوان های بین ران ( لگن )
شرایط بسیار دیگری وجود دارد که باعث بروز این نشانه ها می شوند، اما بیش تر این نشانه ها، حاکی از سرطان دهانه رحم است.
شایع ترین علامت سرطان دهانه رحم، خونریزی واژن است که با خونریزی دوران قاعدگی متفاوت است. این نوع خونریزیزی ها معمولا در زمان های خاصی اتفاق می افتند که عبارتند از :
    بین دوره های قاعدگی
    در حین و یا بعد از رابطه جنسی
    در هر زمان بعد از یائسگی
در صورت داشتن هرگونه خونریزی غیرطبیعی از واژن که با خونریزی دوران پریود متفاوت است و یا سایر علائم ذکر شده در اینجا، باید به پزشک مراجعه نمود.

چه آمادگی هایی قبل از کولپوسکوپی باید انجام شود؟
    باید از برقراری رابطه جنسی یک یا دو روز قبل از کولپوسکوپی رحم اجتناب کرد.
    در دوران قاعدگی، کولپوسکوپی نباید انجام گیرد.
    داروهایی را که برای واژن است، نباید مصرف کرد.
    قبل ار کولپوسکوپی، می توان از داروهایی همچون استامینوفن، ایبوپروفن، ادویل و اقلام مشابه این دروها استقاده نمود.
    استفاده از تامپون، یک یا دو روز قبل از کولپوسکوپی ممنوع می باشد.

آزمایش کولپوسکوپی برای تشخیص سرطان دهانه رحم، چگونه انجام می شود؟
    فرد بیمار برای انجام کولپوسکوپی، باید از کمر به پایین لباس خود را در بیاورد.
    پرستار یک ورق برای پوشش بیمار می دهد تا بتواند قسمتی از بدن خود را که بدون لباس است، بپوشاند.
    فرد بیمار به پشت و روی نیمکت دراز می کشد و پاهایش را به سمت بالا برده و زانوها را از هم جدا می کند. اگر فرد به هر دلیلی نتواند در آن موقعیت قرار بگیرید، کولپوسکوپیست شاید بتواند معاینه را در حالی که فرد زانوی خود را به پهلو دراز کرده است، انجام دهد. پرستار کمک می کند تا او در یک موقعیت مناسب و راحت قرار بگیرد.
    کولپوسکوپیست به آرامی یک اسپکولوم در واژن فرد قرار داده تا آن را باز کند و سپس از طریق کولپوسکوپ به سطح دهانه رحم نگاه می کنند. آن ها می توانند از هر ناحیه ای که به نظر غیر طبیعی می آید، نموبنه برداری کنند.
    نمونه برداری های انجام شده توسط کولپوسکوپیست ها به آزمایشگاه انتقال داده می شوند تا بیش تر مورد بررسی قرار گیرند.


    معاینه و بررسی حدود 20 دقیقه طول می کشد.
    این نوع نمونه برداری معمولا بدون درد است، اما بعضی از خانم ها چند دقیقه دچار گرفتگی و درد می شوند.
اگر پزشک یا پرستار متخصص، ناحیه ای از سلول های غیر طبیعی را پیدا کند ، ممکن است آن ناحیه را درمان کرده و یا صبر کند تا نتایج نمونه برداری را به دست آورد و سپس به معالجه و درمان بپردازد.

چه مراقبت هایی باید بعد از انجام کولپوسکوپی صورت گیرد؟
    اگر در حین انجام کولپوسکوپی نمونه برداری انجام نشده باشد، افراد می توانند بلافاصله بعد از آنجام آن، به فعالیت های روزانه خود بپردازید.
    بعد از انجام کولپوسکوپی، لکه بینی و یا خونریزی های کم و خفیف، امری طبیعی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند.
    اگر نمونه برداری همزمان با کولپوسکوپی انجام گیرد، می تواند عوارضی همچون ترشحات تیره، درد و خونریزی در ناحیه واژن به مدت یک الی دو روز ادامه داشته باشد.


کولپوسکوپی چه خطرات و معایبی می تواند داشته باشد؟
کولپوسکوپی یک روش بسیار ایمن است، اما در صورت بروز مشکل، پرستار باید به فرد بیمار بگوید تا با چه کسی باید تماس بگیرد تا مشکلش را برطرف نماید. معمولا مزایای کولپوسکوپی بسیار بیش تر از خطراتی است که ممکن است رخ دهد.
معایب و خطرات احتمالی بعد از کولپوسکوپی عبارتند از :

خونریزی
پس از انجام بیوپسی، ممکن است فرد تا 5 روز کمی خونریزی داشته باشد که این امری طبیعی است. اما اگر خونریزی شدیدتر شود و بیش تر از این بازه زمانی طول بکشد، باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.

عفونت
احتمال خطر عفونت بعد از کولپوسکوپی هرچند اندک، اما وجود دارد. برای جلوگیری از عفونت حدود 5 روز بعد از نمونه برداری، باید از برقراری رابطه جنسی و استفاده از تامپون ها تا زمانی که خونریزی قطع نشود، اجتناب کرد. این کار سبب می شود تا ناحیه گردن و دهانه رحم بهبود پیدا کند و خطر عفونت کاهش پیدا کند. در صورت هرگونه عفونتی، پزشک آنتی بیوتیک را تجویز می نماید.

 

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 10:06

روش های انجام تست پاپ اسمیر

نوشته شده توسط

پاپ اسمیر روشی برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان است، پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم شما است.
پاپ اسمیر یک روش غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام می دهد. این آزمایش وجود  سلولهای سرطانی در دهانه رحم شما را آزمایش می کند.
به گزارش شفا آنلاین:تشخیص زودرس سرطان رحم با پاپ اسمیر شانس بیشتری برای درمان دارد. پاپ اسمیر همچنین می تواند تغییراتی را در سلولهای دهانه رحم شما نشان دهد که ممکن است در آینده سرطان ایجاد شود. تشخیص این سلول های غیر طبیعی در مراحل اولیه با پاپ اسمیر اولین گام برای متوقف کردن پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است.
پاپ اسمیر معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می شود. در زنان بالاتر از 30 سال ، آزمایش پاپ اسمیر ممکن است با آزمایش پاپیلومای انسانی (HPV) (یک عفونت شایع جنسی که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود) ترکیب شود. در بعضی موارد ، آزمایش HPV ممکن است به جای پاپ اسمیر انجام شود.
شما و پزشکتان می توانید در مورد زمان شروع تست پاپ اسمیر و تعداد انجام تست پاپ اسمیر تصمیم بگیرید. به طور کلی ، پزشکان توصیه می کنند آزمایش پاپ اسمیر را در سن 21 سالگی شروع کنند.

هر چند وقت یکبار باید پاپ اسمیر تکرار شود؟
پزشکان به طور کلی توصیه می کنند که خانمها آزمایش پاپ اسمیر را هر سه سال یکبار در سنین 21 تا 65 سالگی انجام دهید.
در صورتی که این روش با آزمایش HPV انجام شود ، زنان 30 سال و بالاتر می توانند هر پنج سال یکبار انجام آزمایش پاپ را در نظر بگیرند. یا ممکن است به جای تست پاپ تست HPV را در نظر بگیرند.
اگر عوامل خطر خاصی دارید ، پزشک ممکن است بدون توجه به سن شما ، پاپ اسمیر مکرر را توصیه کند. این عوامل خطرزا شامل موارد زیر است:
• تشخیص سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر که سلولهای سرطانی را نشان داده.
• قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل استرول (DES) قبل از تولد
• عفونت HIV
• سیستم ایمنی بدن ضعیف به دلیل پیوند عضو ، شیمی درمانی یا استفاده زیاد از کورتیکواستروئید
• سابقه مصرف سیگار

شرایط پاپ اسمیر :
بهترین زمان انجام آزمایش حدود روز ۱۵ چرخه قاعدگی است. فردی که می خواهد این آزمایش را انجام دهد باید با شرایط زیر به آزمایشگاه مراجعه کند:
از یک هفته پیش از آزمایش، کرم و پمادهای واژینال استفاده نکرده باشد.
از ۴۸ ساعت پیش دوش واژینال استفاده نکرده باشد.
از ۲۴ یا ۴۸ ساعت قبل از پاپ اسمیر مقاربت نداشته باشد و پیش از انجام آزمایش معاینه واژینال نشده باشد.
تخلیه نمودن مثانه پیش از معاینه و کشیدن نفس های عمیق و شل کردن عضلات در طول انجام تست، باعث راحت تر شدن شخصی شود که تست را بر روی او انجام می گیرد.


نحوه انجام تست پاپ اسمیر :
پاپ اسمیر در مطب پزشک شما انجام می شود و فقط چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباستا را کاملاً یا فقط از ناحیه کمر پایین دربیاورید
در حالی که زانوهایتان خم است روی میز معاینه دراز خواهید کشید. پاشنه های پای شما در تکیه گاه هایی شبیه به رکاب قرار می گیرند.
پزشک شما به آرامی ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما وارد می کند. این اسپکولوم دیواره های واژن شما را از هم جدا می کند تا پزشک بتواند گردنه رحم شما را به راحتی مشاهده کند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث ایجاد فشار در ناحیه لگن شما شود.
سپس پزشک شما نمونه هایی از سلولهای دهانه رحم شما را با استفاده از یک برس نرم و یک قاشقک مسطح به نام اسپاتول می گیرد. این معمولاً ضرری ندارد.

پس از پاپ اسمیر ، می توانید روز خود را بدون محدودیت طی کنید.
بسته به نوع پاپ اسمیر که تحت آزمایش قرار گرفته اید ، پزشک نمونه سلول جمع آوری شده از دهانه رحم را به یک ظرف حاوی یک مایع مخصوص برای حفظ نمونه (تست پاپ اسمیر مبتنی بر مایع) یا بر روی یک اسلاید شیشه ای (پاپ اسمیر معمولی) منتقل می کند. نمونه ها به آزمایشگاه منتقل می شوند که تحت میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند.
از پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی نتایج آزمایش  آماده می شود سوال بپرسید.

نتایج پاپ اسمیر :
پاپ اسمیر می تواند پزشک شما را از وجود سلولهای مشکوک که نیاز به آزمایش بیشتر دارند آگاه کند.

نتایج عادی
اگر فقط سلولهای طبیعی دهانه رحم در طی پاپ اسمیر شما کشف شد ، نتیجه عادی خواهد داشت و به درمان یا آزمایش دیگری نیاز نخواهید داشت.

نتایج غیر طبیعی
اگر سلولهای غیر طبیعی یا غیرمعمول در طی پاپ اسمیر شما کشف شد ، به شما گفته می شود که نتیجه مثبت است. نتیجه مثبت به معنای ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست. اینکه نتیجه مثبت، بستگی به نوع سلول کشف شده در آزمایش شما دارد.

نتایج تست پاپ اسمیر چقدر دقیق هستند؟
تست پاپ اسمیر بسیار دقیق هستند. تست منظم پاپ اسمیر میزان سرطان دهانه رحم و مرگ و میر را حداقل 80 درصد کاهش می دهد. این می تواند ناراحت کننده باشد ، اما ناراحتی مختصر می تواند به محافظت از سلامت شما کمک کند.


شفاآنلاین

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 10:04

قسمت برشته و سوخته نان را نخورید

نوشته شده توسط

 کارشناس مواد غذایی دانشگاه علوم‌ پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: قسمت‌های برشته و سوخته مواد غذایی مانند نان، برنج و سیب زمینی دارای یک ماده سمی و خطرناک سرطان‌ساز به نام "آکریلامید" است که مصرف آن می‌تواند برای سلامتی مضر باشد .
حسین زارع بیدکی افزود:  از دیرباز نان در کشور ما به عنوان قوت غالب مطرح بوده است و هنوز نیز کماکان نان به همراه برنج از پرمصرف ترین مواد غذایی مردم ما می باشد.
وی با بیان اینکه قسمت عمده نان، برنج و سیب زمینی را نشاسته تشکیل می دهد تصریح کرد: نشاسته به عنوان یک کربوهیدرات چنانچه بیش از حد معینی در معرض شعله مستقیم یا دمای غیرمستقیم بالای ۱۲۰ درجه قرار گیرد تغییر رنگ داده حالت برشتگی به خود گرفته و به رنگ قهوه‌ای و سیاه در می آید.
زارع اظهار داشت: برشتگی و سیاه رنگ شدن نان، برنج، بیسکویت، چیپس و ته دیگ دلیل بر تولید یک ترکیب بسیار سرطان زا و خطرناک به نام آکریلامید می باشد.
وی یادآور شد:‌ علت این پدیده ترکیب شدن نشاسته و آمینواسیدهای موجود در مواد غذایی با یکدیگر در دمای بالا است با توجه به افزایش فزاینده موارد ابتلا به سرطان لازم است ضمن آموزش متصدیان مراکز تهیه مواد غذایی حاوی نشاسته عموم مردم نیز هنگام مصرف این نوع غذاها از مصرف قسمت‌های برشته شده و سیاه شده نان،برنج ،ته دیگ، بیسکویت و سیب زمینی جداً خودداری نمایند.

 

منبع: ایرنا

محققان هلندی نانوذره‌ای را مهندسی کردند که قادر است تومور سرطانی را با روش فتودینامیکی از بین ببرد و در عین حال تصویربرداری MRI از سلول‌های تومور را تسهیل کند.
به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، جان ون‌هست، استاد دانشگاه صنعتی آیندهوون از دستیابی به موفقیت در درمان غیرتهاجمی سرطان خبر داد. موسسه سیستم‌های مولکولی پیچیده این دانشگاه با چند موسسه تحقیقات چینی در حال آزمایش روی یک راهبرد مبتنی بر فناوری نانو هستند که می‌تواند مشکلات موجود در روش فتودینامیکی درمان سرطان را حل کند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.
فتودینامیک درمانی یک روش درمان غیرسمی و غیرجراحی سرطان است که در چند کشور نظیر آمریکا و چین در حال انجام است. در این روش ترکیبی به‌ نام حساس ‌کننده به نور به بیمار تزریق می‌شود که در برابر نور واکنش نشان می‌دهد. هنگامی که حساس‌کننده به نور نزدیک سلول‌های تومور سرطانی قرار گرفت، توسط لیزر فعال می‌شود. این واکنش موجب تولید اکسیژن‌های منفرد می‌شود که سلول‌های تومور را از بین می‌برد. روش فتودینامیک درمانی به‌طور غیرمستقیم سیستم ایمنی بدن را نیز فعال می‌کند تا بدن به سلول سرطانی حمله کند.
این روش برای مقابله با سرطان پستان، پروستات و لنفوم می‌تواند بسیار موثر باشد و اثرات و عوارض جانبی روش‌های شیمی‌درمانی و جراحی را نیز ندارد. اما برای این‌که این سیستم خوب کار کند باید سه مشکل حل شود، ابتدا باید حساس‌کننده به نور در اطراف سلول‌های تومور جمع شوند، دوم این که واکنش مورد نیاز برای تولید مولکول‌های اکسیژن انجام شود و سوم این که تومور‌ها باید ماده‌ای دفاعی داشته باشند که اکسیژن منفرد را تجزیه کند.
این گروه تحقیقاتی نانوذره‌ای را طراحی کردند که می‌تواند هر سه مشکل را حل کند. این نانوذرات با پلیمر پوشانده شده‌اند که در اثر محیط اسیدی تومور، به این سلول‌ها می‌چسبند. این پلیمر‌ها توسط ماده حساس‌کننده به نور کنار هم نگه‌داشته می‌شوند و هم به‌عنوان حامل می‌توانند مواد مورد نظر را حمل کنند. ماده‌ای که این پلیمر‌ها حمل می‌کنند قادر است پراکسید هیدروژن تولید شده توسط سلول‌ها را تجزیه کرده و اکسیژن منفرد ایجاد کند. از سوی دیگر این ماده، موجب تجزیه ماده دفاعی آزاد شونده از سلول‌های سرطانی شده که محصول تولید شده از این فرآیند منگنز آزاد است که تصویربرداری MRI را تسهیل می‌کند.

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 10:02

تومورهای گلو چگونه ایجاد می شوند؟

نوشته شده توسط

ممکن است در قسمت های بالای گلو یا پایین گلو و یا در قسمت حنجره دچار سرطان شوید. گاهی اینگونه سرطان ها در دهه ی ۴۰ زندگی افراد تشخیص داده می شود، اما به طور متداول در دهه ی ۵۰، ۶۰ و یا ۷۰ چنین سرطانی در افراد تشخیص داده می شود.

علل بروز چنین سرطان هایی سیگار کشیدن و استفاده ی زیاد از نوشیدنی های الکلی می باشد. علائم نگران کننده عبارتند از گلو درد مداوم، گرفتگی صدا که در طول ۲ هفته بهبود حاصل نمی شود، داشتن مشکل در بلع غذا یا فرو دادن بزاق دهان، کاهش وزن، مشکل در تنفس، و سرفه ی همراه با خون.
اینگل می گوید ” معمولا گلو درد مربوط به سرطان یا تومور به صورت ثابت و ملایم شروع می شود. این درد در طولانی مدت اصلا بهبودی پیدا نمی کند و بدتر هم می شود.” اگر چنین علائمی را مشاهده کردید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. طی درمان های اولیه، پزشک به شما  سی تی اسکن تجویز خواهد کرد، اما بهتر است قبل از هرچیزی یک پزشک گوش، حلق و بینی را ببینید. این پزشکان laryngoscopy  ( دیدن حنجره) انجام می هند. یک نوار انعطاف پذیر به همراه یک دوربین از طریق بینی وارد حنجره شده و به پزشک اجازه می دهد گلو و حنجره ی شما را برای علائم سرطان، بهتر معالجه کند. این فرایند ارزان تر و مفیدتر از سی تی اسکن است – علاوه بر این در معرض هیچ اشعه ی مضری قرار نمی گیرید.

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 10:01

مبارزه با سرطان لوزالمعده با مصرف ویتامین A

نوشته شده توسط

 طبق یک آزمایش بالینی فاز اولیه تحقیق پیرامون سرطان پانکراس به رهبری دانشگاه کوئین مری لندن نشان داد که یک ترکیب درمانی شامل افزودن نوعی ویتامین A به رژیم درمانی استاندارد فعلی سرطان لوزالمعده برای بیماران بی خطر است.
به دنبال نتایج دلگرم کننده این آزمایش فاز (STARPAC) که در Nature Communications  منتشر شده است یک آزمایش بالینی دوم به نام              STARPAC2 اکنون بررسی خواهد کرد که آیا افزودن این شکل از ویتامین A ، به نام ATRA به شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده استاندارد می تواند اثربخشی درمان را افزایش دهد یا خیر.
هر ساله حدود 10300 مورد جدید سرطان لوزالمعده در انگلیس تشخیص داده می شود و اگر چه این تنها 3 درصد از کل موارد سرطان را تشکیل می دهد، سرطان لوزالمعده کمترین میزان بقا را در بین سرطان های شایع دارد. متأسفانه هر ساله جان 9200 نفر را می گیرد و فقط حدود 7 درصد از مبتلایان به این نوع سرطان برای پنج سال یا بیشتر زنده می مانند. اعتقاد بر این است که سرطان پانکراس تا سال 2030 دومین علت شایع در مرگ و میر ناشی از سرطان (پس از سرطان ریه) خواهد بود.
شیمی درمانی و پرتودرمانی به تنهایی در درمان سرطان لوزالمعده ناموفق است و در حالی که جراحی برای برداشتن تومور بیشترین شانس زنده ماندن را ایجاد می کند، عدم وجود علائم در مراحل اولیه بیماری به معنای تشخیص بیشتر بیماران هنگام پیشرفت سرطان است. یک رویکرد جدید که بتواند به طور مؤثرتری سرطان را هدف قرار دهد، فوراً مورد نیاز است.
STARPAC  در پی تحقیقاتی که توسط آزمایشگاه پروفسور کوچر انجام شد، راه اندازی شد که نشان داد استفاده از ATRA برای درمان نوع خاصی از سلول ها معروف به سلول های ستاره ای در تومورهای پانکراس، رشد تومور را محدود می کند. سلول های ستاره ای نقش مهمی در تشکیل طبیعی بافت دارند. با این حال، آن ها در سرطان خراب می شوند و به تشکیل یک سد نفوذ ناپذیر معروف به استروما در اطراف تومور پانکراس کمک می کنند.
ترکیبATRA  (دارویی که قبلاً برای درمان آکنه و برخی انواع سرطان خون استفاده می شد) با شیمی درمانی در مدل های پیش بالینی توانست ارتباط بین سلول های سرطانی و سلول های استرومایی اطراف آن را مختل کرده و منجر به کاهش تکثیر سلول های سرطانی و حمله به آن ها شود.

 منبع: newsweek

ترجمه: روزنامه نوآوران

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 10:00

ماموگرافی چگونه است؟

نوشته شده توسط

غربالگری سرطان پستان (سینه) به معنی بررسی و معاینه پستان ‌ها قبل از بروز نشانه ‌هایی از سرطان است.
غربالگری سرطان پستان (سینه) به معنی بررسی و معاینه پستان ‌ها قبل از بروز نشانه ‌هایی از سرطان است که به جلوگیری از پیشرفت سرطان در پستان‌ها کمک شایانی می‌کند. معاینات و آزمایش‌های غربالگری سرطان، از وقوع سرطان پیشگیری نمی‌کنند ولی کمک می‌کنند تا شناسایی سرطان زودتر انجام و فرآیند درمان آسان‌تر شود.

ماموگرافی
این آزمایش، عکس‌برداری از سینه با اشعه X است. در حال حاضر، ماموگرافی بهترین و دقیق‌ترین راه تشخیص زودهنگام سرطان پستان در اغلب افراد است. با کمک این آزمایش، گاهی می‌شود سرطان پستان را تا سه سال قبل از بروز علائم تشخیص داد. ماموگرافی مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را حدود ۲۰ درصد کاهش داده است.
عکس‌برداری به صورت ایستاده انجام می‌شود. طی عکس‌برداری، اغلب خانم‌ها به دلیل فشاری که دستگاه بر پستان‌ها وارد می‌کند احساس نامطلوبی را تجربه می‌کنند، اما زمان این فرآیند چند دقیقه است و خیلی طول نمی‌کشد.
بهتر است یک هفته قبل از پریود (عادت ماهانه) و در زمان پریود این آزمایش را انجام ندهید. پستان‌ها در این زمان به دلیل تغییرات هورمونی حساس‌ترند و فرآیند عکس‌برداری کمی دردناک خواهد بود.
بهتر است در روز عکس‌برداری از اسپری، مام، عطر و انواع دئودورانت‌ها استفاده نکنید. این مواد بصورت لکه‌های سفید در عکس دیده می‌شوند و ممکن است کیفیت عکس‌برداری را مختل کنند.
قبل از شروع عکس‌برداری، نیاز است که لباس‌های بالاتنه را به طورکامل دربیاورید. بنابراین، پوشیدن لباس مناسب و راحت می‌تواند در کم شدن اضطرابتان کمک‌کننده باشد.

از چه سنی بهتر است ماموگرافی انجام شود؟
در حال حاضر، طبق دستورالعمل‌های جهانی معتبر، توصیه می‌شود خانم‌ها از ۵۰ تا ۶۹ سالگی، با فاصله هر دو تا سه سال یک بار، ماموگرافی انجام دهند.
برای خانم‌های ۴۰ تا ۴۹ ساله، بهتر است زمان شروع ماموگرافی و فواصل مناسب تکرار آن، با توجه به سابقه وجود سرطان پستان در خانواده، با مشاوره پزشک بررسی شود. توصیه می‌شود که برای افراد زیر ۵۰ سال نیاز به انجام ماموگرافی به‌دقت بررسی شود و در صورت بالا نبودن ریسک ابتلا به سرطان، انجام نگیرد.
با تعامل با پزشک و بررسی سود و زیان‌های انجام تست غربالگری در سنین کمتر از ۵۰ سال، می‌توانید مناسب‌ترین تصمیم را بگیرید.
در صورت طبیعی (Normal) بودن نتیجه ماموگرافی: حتما در فواصل زمانی که پزشک تعیین کرده است، دوباره آزمایش را انجام دهید. بررسی عکس‌های قبلی و جدید در کنار هم به تشخیص روند تغییر بافت پستان‌ها کمک می‌کند. جالب است بدانید که ماموگرام طبیعی در افراد مختلف متفاوت است، چرا که وضعیت بافت پستان افراد با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد.
در صورت غیرطبیعی (Abnormal) بودن نتیجه ماموگرافی: نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتری است تا تشخیص درست صورت بگیرد. با بررسی دقیق‌تر، پزشک درمی‌یابد که سرطان وجود دارد یا نه.

BREAST MRI (ام.آر.آی پستان)
در این روش، از امواج مغناطیسی و رادیویی برای تصویربرداری از پستان‌ها استفاده می‌شود. اما به دلیل دقیق نبودن آن، معمولا همراه ماموگرافی و در افراد با خطر بالای بروز سرطان پستان استفاده می‌شود.

معاینه بالینی در غربالگری سرطان پستان
این معاینه را پزشک یا ماما با کمک دست انجام می‌دهد و وجود برخی توده‌ها در پستان مشخص می‌شود.
توصیه می‌شود این معاینه در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال، هر یک تا سه سال و در افراد بالای ۴۰ سال، به صورت سالانه انجام بگیرد.

خودآزمایی (معاینه پستان ها توسط خود فرد)
این خودآزمایی از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که افراد نسبت به وضعیت طبیعی بدن خود و ویژگی‌های فردی آگاه باشند و در صورت تغییر در سایز، شکل و رنگ پستان‌ها آن را شناسایی و به پزشک مراجعه کنند.
توصیه می‌شود این معاینه را از ۲۰ سالگی، ماهیانه در روز مشخصی، چند روز بعد از اتمام پریود انجام دهید. اگر پریود نمی‌شوید، یک روز مشخص در ماه را برای این معاینه در نظر بگیرید.
می‌توانید پستان‌ها را برای تشخیص وجود موارد زیر بررسی کنید:
توده‌هایی که ممکن است در لمس احساس شوند،
تغییر در ظاهر پوست پستان‌ها،
تغییر در ظاهر و جهت نوک پستان‌ها،
ترشح خون یا مایع از پستان‌ها،
قرمزی یا جوش روی نوک پستان یا اطراف آن.
گام اول: روبه‌روی آینه بایستید، دست‌ها را روی لگن قرار دهید و در حالی که شانه‌هایتان صاف است، به پستان‌های خود نگاه کنید. پستان‌ها را از نظر سایز، شکل، تقارن، رنگ پوست سینه و نوک پستان و وجود تورم بررسی کنید.
گام دوم: حال دست‌هایتان را بالا ببرید و موارد گام اول را مجددا بررسی کنید.
گام سوم: در زمانی که روبه‌روی آینه هستید، به دنبال نشانه‌ای از خروج ترشحات از نوک پستان‌ها بگردید. ترشحات ممکن است شیری، آبکی، زرد یا خونی باشند.
گام چهارم: به پشت دراز بکشید، مطابق تصویر، با دست مخالف و با کمک انگشتان خود به صورت چرخشی، هر دو پستان را از بالا تا پایین برای تشخیص وجود توده‌ها بررسی کنید. (بهتر است از نوک انگشتان استفاده نکنید.)
برای اینکه همه بخش‌های پستان را بررسی کنید، از الگوی ثابتی پیروی کنید. برای مثال، می‌توانید از نوک پستان شروع کنید و به صورت دایره‌های متحدالمرکز، کل پستان را معاینه کنید. یا از زیربغل شروع کنید و به صورت خط‌های عمود پیش بروید.
از فشار کم، متوسط و زیاد برای معاینه بافت‌های سطحی، میانی و عمقی در هر نقطه از پستان که معاینه می‌کنید بهره بگیرید.
گام پنجم: اقدامات گام چهارم را در حالت نشسته یا ایستاده نیز انجام دهید.

غربالگری سرطان پستان
می‌توانید برای راحت‌تر شدن خودآزمایی و سُر خوردن دست روی پوست بدن، معاینه را زیر دوش حمام انجام دهید.
اگر در فرآیند خودآزمایی پستان‌ها به توده‌ای برخوردید یا موردی احساس کردید، حتما آن را با پزشک خود در اسرع وقت در میان بگذارید. تومورهای پستان اغلب خوشخیم‌اند و به دلایلی نظیر تغییرات هورمونی ایجاد می‌شوند. به طور معمول در این شرایط، سونوگرافی یا ماموگرافی برای بررسی دقیق‌تر، بسته به صلاحدید پزشک توصیه می‌شود.
انجام معاینات و آزمایش‌های غربالگری سرطان پستان در کنار هم و به طور منظم می‌تواند باعث تشخیص زودهنگام شود و از پیشرفته شدن آن جلوگیری کنند.

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 09:54

یک مهارکننده تومور سرطان روده بزرگ معرفی شد

نوشته شده توسط

 محققان در پژوهشگاه رویان موفق به معرفی hsa-miR-۳۶۵۸ به عنوان سرکوب‌کننده بیان ژن OCT۴ و مهارکننده تومورهای سرطان روده بزرگ شدند.
به گزارش مهر، یکی از نشانگرهای پرتوانی ژن، «OCT۴» است که علاوه بر سلول‌های بنیادی پرتوان در سلول‌های ایجادکننده تومورهای سرطانی نیز بیان می‌شود؛ به همین دلیل آگاهی از سازوکارهای مولکولی تنظیم‌کننده بیان این ژن دارای اهمیت است.
تاکنون ریز RNAهای (microRNAs) اندکی در ارتباط با تنظیم بیان این ژن شناسایی شده‌اند. به دنبال یافتن ریز RNA جدیدی که در تنظیم بیان OCT۴ موثر هستند محققان در دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان به بررسی بیوانفورماتیک داده‌های مولکولی پرداختند.
نتایج این بررسی‌ها hsa-miR-۳۶۵۸ را به عنوان کاندیدای احتمالی معرفی کرد. بررسی‌ها نشان داد بیان این ریز RNA در سلول‌های توموری سرطان روده بزرگ در مقایسه با سلول‌های طبیعی روده بزرگ کاهش می‌یابد.
به‌علاوه این آزمایش‌ها نشان داد افزایش بیان miR-۳۶۵۸ با کاهش بیان OCT۴ در سلول‌ها همراه است. همچنین ارتباط مستقیم OCT۴ و miR-۳۶۵۸ به کمک روش‌های آزمایشگاهی نشان داده شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Biochemical Journal به چاپ رسیده است، miR-۳۶۵۸ را به عنوان یک ریز RNA سرکوب‌کننده تومور معرفی کرد که بر بیان ژن OCT۴ موثر است و می‌توان از آن برای درمان سرطان روده بزرگ استفاده کرد.
دکتر فهیمه حسینی، بهرام سلطانی، دکتر حسین بهاروند، دکتر سامان حسین‌خانی و همکارانشان این تحقیقات را انجام دادند.

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 09:53

کلنگ‌زنی یک مرکز خیریه مبارزه با سرطان در سمنان

نوشته شده توسط

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه زیرساخت‌های درمانی و خدماتی، گفت: یک مرکز خیریه مبارزه با سرطان در سمنان راه اندازی می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، حبیب الله خجسته‌پور شامگاه یکشنبه در دیدار با رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان کشور در محل سالن غدیر استانداری سمنان، ضمن بیان اینکه برای اشاعه خدمات درمانی برای مردم و جانبازان و معلولان اقداماتی در سطح استان در دستور کار است، بیان کرد: کلنگ‌زنی یک مرکز خیریه مبارزه با سرطان در طی روزهای آینده در سمنان در زمره این اقدامات است.
وی افزود: این مرکز با کمک‌های ۱۰۰ درصدی خیران در زمینه درمان، کلنگ زنی خواهد شد و در صورت اقناع خیران به لزوم پیشگیری و سلامت در میان اقشار، بی شک حمایت‌های آنان در این مقوله نیز شامل حال خواهد شد.
معاون استاندار سمنان با بیان اینکه استفاده از ظرفیت خیران و نیک‌اندیشان از جمله مواردی است که باید حتماً مورد توجه دست‌اندرکاران این هیئت ورزشی در سطح استان قرار گیرد، تاکید کرد: تقویت فرهنگ ورزش همگانی و ایجاد زمینه‌های مناسب اجتماعی برای رشد و توسعه‌ی ورزش در کشور ضرورت دارد.
خجسته پور افزود: آسیب‌های جسمی در برخی افراد موجب ایجاد ناامیدی و افسردگی روحی شده و در نقطه مقابل، انجام ورزش و حضور در میادین ورزشی سبب خواهد شد تا علاوه بر تلاش جسمی، فرد معلول مجدداً به جامعه بازگشته و به زندگی امیدوار گردد و در این راستا مساعدت‌های بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران امری مشهود و غیر قابل انکار است.
وی با بیان اینکه جانبازان و معلولان ورزشکار کشور ما در عرصه مسابقات بزرگ دنیا نشان دادند که معلولیت برای آنان محدودیتی را به وجود نیاورده و در این راستا موجب افتخار و سربلندی کشور و هم‌وطنان ما شده‌اند، گفت: فدراسیون‌های ورزشی کشور معمولاً متولی یک رشته ورزشی خاص بوده و این در حالی است که فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان متولی بیش از ۲۰ رشته ورزشی پر اهمیت می‌باشد که این امر نشان از حجم گسترده فعالیت و مسئولیت دست‌اندرکاران این فدراسیون دارد.
به گزارش خبرنگار مهر، رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان برای شرکت در انتخابات رئیس هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان سمنان به مرکز استان سفر کرده است.

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 09:51

قاتل 12 بیماری و سرطان رایج

نوشته شده توسط

نتیجه ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﺎﺕ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ 1970 ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﮐﻪ ﻟﯿﻤﻮﺗﺮﺵ ﺳﻠﻮﻝ ﻫﺎﯼ ﺳﺮﻃﺎﻧﯽ ﺭﺍ ﺩﺭ 12 ﻧﻮﻉ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﺭﻭﺩﻩ، ﺳﯿﻨﻪ، ﭘﺮﻭﺳﺘﺎﺕ، ﺭﯾﻪ ﻭ ﭘﺎﻧﮑﺮﺍﺱ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.
فواید درمانی لیمو ترش/قاتل 12 بیماری و سرطان رایج
به گزارش افکارنیوز،  لیموترش؛ شیمی‌ درمانی می‌کند!ﺁﺏ لیموترش ﺩﺭ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﺳﻮﺩﻣﻨﺪ ﺍﺳﺖ. ﻣﺤﺼﻮﻟﯽ ﻣﻌﺠﺰﻩ‌ﮔﺮ ﺩﺭ ﻧﺎﺑﻮﺩﯼ ﺳﻠﻮﻝ‌ﻫﺎﯼ ﺳﺮﻃﺎﻧﯽ که 10 هزار ﺑﺎﺭ ﻗﻮﯾﺘﺮ ﺍﺯ ﺷﯿﻤﯽ ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ ﻋﻤﻞ ﻣﯽ‌ﮐﻨﺪ ﻭ ﻋﻮﺍﺭﺽ ﺟﺎﻧﺒﯽ ﺷﯿﻤﯽ ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ ﺭﺍ ﻧﺪﺍﺭﺩ.
ﻟﯿﻤﻮﺗﺮﺵ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻫﺎﯼ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﻣﺼﺮﻑ ﻧﻤﻮﺩ. ﻗﺴﻤﺖ ﮔﻮﺷﺘﯽﺁﻥ ﺭﺍ ﺧﻮﺭﺩ ﯾﺎ ﺁﺏ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻣﺼﺮﻑ ﻧﻤﻮﺩ، ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺷﺮﺑﺖ ﻭ ﯾﺎ ﺻﻮﺭت ﺩﯾﮕﺮ.
 
ﺟﺎﻟﺐ ﺗﺮﯾﻦ ﺧﺎﺻﯿﺖ ﺁﻥ ﺍﺛﺮﺵ ﺑﺮﺭﻭﯼ ﮐﯿﺴﺖ ﻫﺎ ﻭ ﺗﻮﻣﻮﺭﻫﺎﺳﺖ. ﺛﺎﺑﺖ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﮔﯿﺎﻩ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﮔﺮ ﻫﻤﻪ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﺍﺳﺖ. همچنین لیموترش ﺑه عنوان ﯾﮏ ﺿﺪ ﻗﺎﺭﭺ ﻭ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﻫﺎ ﻭ ﮐﺮﻡ ﻫﺎ ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. فشار خون ﺑﺎﻻ ﺭﺍ ﺗﻨﻈﯿﻢ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ، ﺿﺪ ﺍﻓﺴﺮﺩﮔﯽ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﺮﺱ ﻭ ﺍﺧﺘﻼﻻﺕ ﻋﺼﺒﯽ نیز ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.
 
ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﺎﺕ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ 1970 ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﮐﻪ ﻟﯿﻤﻮﺗﺮﺵ ﺳﻠﻮﻝ ﻫﺎﯼ ﺳﺮﻃﺎﻧﯽ ﺭﺍ ﺩﺭ 12 ﻧﻮﻉ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﺭﻭﺩﻩ، ﺳﯿﻨﻪ، ﭘﺮﻭﺳﺘﺎﺕ، ﺭﯾﻪ ﻭ ﭘﺎﻧﮑﺮﺍﺱ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.

صفحه1 از952