Super User

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 08:37

تنباکو‌هایی که طعم سرطان می‌دهند!

کلینیک امید تهران: بررسی بر روی ۲۰ نمونه از تنباکوهای معطر در ایران، وجود انواع مواد آروماتیک چند حلقوی، به ویژه ترکیبات بنزن(اتیل بنزن، زایلن، بنزیل الکل، بنزآلدئید، اتیل فتالات، اتیل آنیلینو بنزوات، آنترانیلیک اسید، بنزو فنون) نفتالین، متیل استر، بقایای سموم آلی حشره کش و فلزات سنگین از جمله سرب و جیوه را اثبات کرده است.
خبرگزاری مهر: بررسی بر روی ۲۰ نمونه از تنباکوهای معطر در ایران، وجود انواع مواد آروماتیک چند حلقوی، به ویژه ترکیبات بنزن(اتیل بنزن، زایلن، بنزیل الکل، بنزآلدئید، اتیل فتالات، اتیل آنیلینو بنزوات، آنترانیلیک اسید، بنزو فنون) نفتالین، متیل استر، بقایای سموم آلی حشره کش و فلزات سنگین از جمله سرب و جیوه را اثبات کرده است.
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت هر وعده مصرف قلیان، دودی معادل مصرف ۵ تا ۱۰ پاکت سیگار (۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ) وارد ریه فرد می شود. همچنین، دود دست دوم؛ میزان مواجهه با دود قلیان برای اطرافیان معادل ۵ تا ۱۰ سیگار برآورد شده است. تماس و مواجهه با دود دست دوم قلیان و نشستن در کنار جمع قلیان کش ها برای اطرافیان و خصوصا کودکان بسیار خطرناک و آسیبزاست.
دود دست سوم؛ رسوب بقایای دود قلیان روی فرش، دیوارهای محل مصرف قلیان (منزل و یا رستوران و...) و لوازم شخصی موجب انتقال سموم سرطان زا به فرزندان و اطرافیان از طریق تماس پوستی که جذب بسیار بالایی دارد، می شود. این در حالی است که بررسی نشان می دهد، بیش از ۹۰ درصد افراد سیگاری و قلیانی مواجهه قبل از ۱۸ سالگی داشته اند.
بررسی های سیستماتیک از نتایج تحقیقات انجام شده، ارتباط معنی داری بین مصرف قلیان و سرطان های ریه، دهان، مری، معده و مثانه، بیماری های انسدادی مزمن ریوی، قلبی عروقی، سکته مغزی ، ناباروری مردان، ریفلاکس دستگاه گوارش و اختلالات سلامت روان را نشان می دهد.

آخرین بررسی ها و مطالعات اخیر شیوع مصرف قلیان در ایران
مطالعه بررسی وضعیت استعمال دخانیات در نوجوانان ۱۵-۱۳ سال در سال های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۶، افزایش شیوع مصرف قلیان از ۱۲ درصد به ۲۶ درصد را نشان می دهد. همچنین، مصرف روزانه قلیان در گروه سنی بالای ۱۵ سال کشور ۴۷/۲ درصد است.
میزان منو اکسید کربن ناشی از احتراق ذغال قلیان ۳۰ برابر بیشتر از اکسیژن است و این خاصیت مانع جذب آن در آب شده و به طور مستقیم به ریه فرد مصرف کننده وارد می شود. ۷۵ درصد موارد سرطان لب و حفره دهانی ناشی از مصرف دخانیات است که دلیل اصلی آن در بر داشتن عوامل سرطان زا و تماس مستقیم مخاط دهان با آن است.
- افزایش ۴۰ تا ۸۰ درصد ابتلا به سرطان معده در افراد مصرف کننده قلیان و مواد دخانی
- ۹۰ درصد موارد سرطان ریه را افراد مصرف کننده دخانیات تشکیل می دهد.
- ۷۰۰۰ ماده شیمیایی که سرطان زایی حداقل ۷۰ نوع آن به اثبات رسیده است در دود قلیان و مواد دخانی وجود دارد.
- نیکوتین قابل حل در آب نیست و سموم موجود در دود قلیان نیز محلول در آب نمی باشد، لذا آب موجود در ابزار قلیان تاثیری بر کاهش سمیت و سرطانزایی دود حاصله از مصرف قلیان ندارد
- ارتباط طغیان بیماری سل در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی با مصرف قلیان
- مقادیر قابل توجهی از فلزات سنگین، ترکیبات آروماتیک و مواد سمی در دود حاصل از احتراق ذغال شناسایی شده است که علاوه بر مواد سمی و سرطان زای موجود در تنباکو، آسیب های مصرف قلیان را افزایش می دهد.
- ۱۰۰ نوع هیدروکربن های چند حلقوی که بیشتر آن عامل ایجاد سرطان است در اثر سوخت ناقص ذغال و مواد ناخالص محتوی آن تولید می شود.
- دود دریافتی در هر وعده ۶۰ دقیقه ای مصرف قلیان ۲۰۰ برابر بیشتر از مصرف یک نخ سیگار است و به همین ترتیب حجم نیکوتین و مواد سمی دریافتی به مراتب بیشتراست.
- نیکوتین ماده ای بسیار اعتیاد آور است که موجب وابستگی افراد مصرف کننده قلیان به سایر محصولات دخانی و مواد اعتیاد آور می شود.
برخی از سودجویان و عرضه کنندگان قلیان برای جذب مشتری و سود بیشتر، اقدام به افزودن مواد مخدر و روان گردان به توتون مصرفی و الکل در آب محتوی ابزار قلیان می نمایند.
در تحقیقات و بازرسی های انجام شده توسط دانشگاه های علوم پزشکی و اداره اماکن نیروی انتظامی در زمستان ۱۳۹۴ مقادیر زیادی از انواع مواد روان گردان (گراس و حشیش ) که در این مراکز نگهداری، فرآوری و به همراه قلیان عرضه می شد، کشف گردید. این در حالی است که برخی مخالفان برخورد با عرضه قلیان، این وسیله را مانعی برای رجوع جوانان به مواد مخدر می دانند.

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 08:36

تاثیر دو مکمل آهن در رشد سلول‌های سرطانی

کلینیک امید تهران: نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد دو ترکیب آهن موجود در مکمل‌ها و افزودنی‌های غذایی سطح شاخص‌های زیستی سرطان را افزایش می‌دهند.
به گزارش بهداشت نیوز، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد دو ترکیب آهن موجود در مکمل‌ها و افزودنی‌های غذایی سطح شاخص‌های زیستی سرطان را افزایش می‌دهند.
در این بررسی آمده است این دو ترکیب آهن حتی اگر به مقدار پایین هم مصرف شود می‌تواند سطح شاخص‌های زیستی سرطان را افزایش دهند.
گروهی از متخصصان سوئدی با همکاری محققان انگلیسی اظهار داشتند: این مطالعه بر اساس بررسی‌های پیشین بدست آمده که نشان می‌دهند این دو ترکیب به نام فریک سیترات و فریک EDTA رشد تومورها در موش‌ها را افزایش می‌دهند.
هر چند در بررسی‌های گذشته اشاره نشده است آیا فقط انواع قابل مصرفِ (bioavailable) آهن، سلول‌های سرطانی روده را افزایش می‌دهند یا اینکه تمام شکل‌های مختلف آهن این مکانیزم را به همراه دارند.
بنابراین متخصصان در این بررسی جدید تاثیر این دو ترکیب را بر رشد سلول‌های سرطانی روده مورد مطالعه قرار دادند. علاوه بر این، آنان یک ترکیب آهن دیگر به نام فروس سولفات را که به طور گسترده در دسترس است مورد آزمایش قرار دادند.
آنها مشاهده کردند دو ترکیب فریک سیترات و فریک EDTA حتی به میزان کم هم سطح سلولی شاخص‌های زیستی سرطان را افزایش می‌دهد هر چند فروس سولفات این تاثیر را روی سلول‌ها ندارد.

کلینیک امید تهران: مطالعات نشان می دهد که 30 تا 40 درصد تمام سرطان ها با شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی متعادل قابل پیشگیری است.
برای کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان ها، غذاهای غنی از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، و کاروتنوئیدها باید در راس انتخاب شما قرار گیرند:
توت ها: یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان برای خنثی کردن اثرات رادیکال های آزاد و جلوگیری از آسیب سلولی هستند. توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدانی به نام ویتامین ث و اسید الاژیک است و می تواند باعث جلوگیری از تشکیل مواد سرطان زا در بدن شود و رشد تومورها را متوقف کند. توت فرنگی حاوی فلانوئیدها برای جلوگیری از آسیب به دی ان آ بوده و نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه دارد.
هویج: یک منبع غنی از آنتی اکسیدان هایی مانند کاروتنوئیدها؛ شامل آلفاکاروتن و بتاکاروتن است. اعتقاد بر این است که بتاکاروتن باعث کاهش رشد سلول های سرطانی و همچنین محافظت از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از سموم می شود. با این حال در مطالعات اخیر ثابت شده که آلفاکاروتن حتی از بتاکاروتن برای جلوگیری و مبارزه با سرطان موثرتر است. هویج ها را بهتر از به صورت بخار پز و برش داده شده مصرف کنید تا بیشترین مزایای سلامتی آنها را به دست بیاورید.
سیر: اگر از بوی سیر و این که تنفس تان بد بو شود، نگران هستید، باید بدانید که ترکیبات گوگرد موجود در سیر که علت بوی آن هستند، از تشکیل مواد سرطان زا در بدن جلوگیری می کنند، منجر به افزایش سرعت تعمیر دی ان آ شده، سلول های سرطانی را از بین می برند و نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به سرطان های معده و روده بزرگ دارد. برای این ‌که اثربخشی ترکیبات سیر را به حداکثر برسانید، این گیاه را قبل از پخت ‌و پز پوست بگیرید و ریز کنید و بگذارید بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ساکن بماند. این کار، آنزیم‌ های سیر را فعال می ‌کند و ترکیبات گوگردی آن را آزاد می ‌سازد.
بروکلی: بروکلی و سایر سبزیجات خانواده کلم نقش مهمی در کاهش سرطان های دهان، مری و معده دارند. این سبزیجات آنزیم های محافظ بدن را افزایش می دهند و از بین برنده مواد شیمیایی هستند که باعث سرطان می شوند. بهتر است این سبزیجات را خام بخورید یا بخار پز و نیم پز کنید چون ثابت شده گرم کردن آنها با دمای مایکروویو، بسیاری از مزایای ضد سرطان آنها از بین می رود.
گوجه فرنگی: لیکوپن موجود در گوجه فرنگی آنتی اکسیدانی است که آن را به ثروتمندترین منبع طبیعی برای مبارزه با سرطان تبدیل کرده است. لیکوپن باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان در مردان می رود و نشان داده شده رشد برخی از سلول های سرطانی از جمله سرطان سینه، ریه و اندومتر را متوقف می کند. برای به دست آوردن بیشترین سود از لیکوپن، گوجه فرنگی ها را در حرارت بالا قرار ندهید و یا تبدیل به سس گوجه فرنگی نکنید. فرایند حرارت بالا، جذب لیکوپن را در بدن کاهش می دهد. بهتر است بدانید به غیر از گوجه فرنگی، هندوانه، گریپ فروت صورتی و فلفل قرمز نیز حاوی بیشترین میزان لیکوپن هستند.
برگ های سبز: سبزیجات تیره رنگ نه تنها منابع غنی از فیبر، آهن، و کلسیم هستند بلکه خواص ضد سرطانی نیز دارند. اسفناج و همچنین سایر سبزیجات تیره رنگ منبع عالی لوتئین هستند؛ آنتی اکسیدانی که مانع ایجاد رادیکال های آزاد در بدن می شود و جلوگیری کننده از سرطان های دهانف مری و معده است.

 

کلینیک امید تهران: فراخوان نخستین همایش بین المللی و سومین همایش ملی سرطان های ریه واقدامات مداخله ای ریوی در اصفهان منتشر شد.
فراخوان نخستین همایش بین المللی سرطان های ریهبه گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ بنابراعلام دبیرخانه این همایش بین المللی، پژوهشگران تا 29 خرداد می توانند برای نام نویسی در این رویداد علمی به تارنمای www.chestnet.ir مراجعه کنند.
روش های نوین تشخیصی در سرطان های ریوی،اقدامات مداخله ای در سرطان های ریوی،جایگاه پت اسکن در سرطان های ریه،روش های برخورد با متاستازهای ریوی،ایمنی درمانی و درمان هدفمند در سرطان های ریه از محورهای اصلی این همایش بین المللی است.
هدف از برگزاري اين همايش ارائه آخرین یافته های علمی پژوهشی در زمینه بدخیمی های ریه و اقدامات مداخله ای ریوی است.
در روز پایانی این همایش کارگاه های ویژه ای برای آموزش آخرین روش های مرتبط با اقدامات مداخله ای ریوی برپا می شود.
نخستین  همایش بین المللی و سومین همايش ملی سرطان های ریه و اقدامات مداخله ای ریوی با همکاری انجمن برونکولوژی و اقدامات مداخله ای ریوی اروپا، دانشگاه  Paracelsus Medical اتریش و مرکز ملی City of Hope آمریکا، 30 خرداد تا اول تیر در بیمارستان میلاد اصفهان برگزار مي شود.

کلینیک امید تهران: مسئول بیماران خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سرطان مری و معده در آقایان و سینه در بانوان، شایع ترین نوع سرطان در خراسان شمالی است.
مهری فرشاد در گفت و گویی، اظهار کرد: تا کنون حدود ۲ هزار بیمار سرطانی در این استان شناسایی شده‌اند که با توجه به مرگ و میر و تشخیص‌های جدید، این آمار متغیر است.
وی در خصوص پرداخت هزینه‌های بیماران سرطانی و نوع حمایت از این بیماران، توضیح داد: در هزینه‌های درمان بر اساس بخشنامه کشوری توسط مددکاری بیمارستان‌ها تخفیفاتی ارائه می‌شود و در سه بخش دارو، شیمی درمانی و رادیوتراپی از بیماران سرطانی توسط بیمه‌ها و انجیو‌ها حمایت می‌شود.
این کارشناس خواستار همکاری و حمایت خیرین از بیماران سرطانی شد و افزود: متاسفانه در خراسان شمالی همکاری خیرین ضعیف است.
فرشاد علت ۳۰ درصد ابتلا به سرطان‌ها را، سیگار کشیدن دانست و تصریح کرد: علت مبتلا شدن به سرطان سبک غلط زندگی انسان‌ها است و پرخوری، استفاده از مشروبات الکلی، ورزش نکردن و رژیم غذایی نا مناسب می‌تواند از دلایل ابتلا باشد.
وی قرار گرفتن در محیط‌های پر استرس و عوامل ژنتیکی را از دلایل مهم ابتلا به سرطان عنوان کرد و ادامه داد: چاقی، اضافه وزن و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نورآفتاب و پرتو‌ها می‌تواند از دلایل ابتلا به انواع سرطان باشد.
وی اضافه کرد: دوری از محیط‌های پر استرس، رژیم مناسب غذایی و استفاده از سبزیجات و میوه، تاثیر شگرفی در پیشگیری از ابتلا به سرطان دارد.

کلینیک امید تهران: جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با اشاره به دلایل ابتلا به سرطان کلیه گفت: از دست دادن اشتها و کاهش وزن به دلیل نامعلوم، کم‌خونی و خستگی از نشانه‌های احتمالی ابتلا به این سرطان است.
 به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، سلمان اسلامی در ارتباط با سرطان کلیه اظهارداشت: شایع‌ترین سرطان کلیه در بزرگسالان، کارسینوم سلول‌های کلیوی است. این سرطان در پوشش لوله‌های بسیار کوچک در کلیه‌ها ایجاد می‌شود. سرطان‌های موجود در مرکز کلیه تحت عنوان کارسینوم سلول‌های بینابینی نامیده می‌شوند.
عضو انجمن اورولوژی ایران و اروپا گفت: به طور متوسط افراد در سن حدود ۶۴ سالگی به سرطان کلیه مبتلا می‌شوند. این سرطان در موارد نادر در افراد جوان‌تر از ۴۵ سال مشاهده می‌شود. به طور کلی، خطر ابتلا به سرطان کلیه در طول زندگی یک به ۶۳ (۶.۱ درصد) است. احتمال ابتلا به آن در مردان بیشتر از زنان است. سرطان کلیه با تشخیص و درمان به موقع قابل درمان است.
وی گفت: تشخیص به موقع برای سرطان کلیه موجب بهبود هر چه سریعتر بیماری می‌شود. در بیمارانی که در مرحله یک تشخیص داده می‌شوند، احتمال زنده ماندن برای حداقل ۵ سال بیشتر، ۸۱ درصد است.
اسلامی افزود: در مرحله ۲ نیز، ۷۴ درصد احتمال زنده ماندن تا ۵ سال وجود دارد، در مرحله ۳، ۵۳ درصد و در صورتی که در مرحله ۴ تشخیص داده شود، احتمال زنده ماندن تا ۵ سال حدود ۸ درصد است.
عضو انجمن اورولوژی ایران و اروپا در خصوص علائم سرطان کلیه گفت: تومور‌های کلیه ممکن است باعث درد یا بروز علائمی نشوند. گاهی اوقات وجود یک توده در کلیه می‌تواند باعث علائمی شود مانند خون در ادرار، درد در پهلو، شکم یا کمر که فروکش نمی‌یابد.
اسلامی اضافه کرد: از دست دادن اشتها و کاهش وزن به دلیل نامعلوم، کم‌خونی و خستگی نیز از نشانه‌های احتمالی ابتلا به این سرطان است.
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری گفت: در صورت گسترش سرطان (متاستاز) به بیرون از کلیه، علائم آن بستگی به محلی که انتقال پیدا می‌کند، دارد. تنگی نفس یا خون بالا آوردن ممکن است در صورتی که سرطان به ریه انتقال یابد، رخ دهد. درد یا شکستگی استخوان‌ها ممکن است در صورت گسترش سرطان به استخوان‌ها اتفاق بیفتد.
اسلامی عوامل خطر ابتلا به سرطان کلیه را برشمرد و گفت: سیگار، چاقی، فشار خون مزمن، سوء مصرف برخی دارو‌های مسکن به مدت طولانی، سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کلیه باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کلیه می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: هیچ آزمایش خون یا ادراری وجود ندارد که به طور مستقیم بتواند تومور کلیه را شناسایی کند. اغلب تومور در حین معاینات معمول در افراد دارای خطرات ژنتیکی (مانند بیماری فون هیپل–لینداو، توبروز اسکلروزیس) تشخیص داده می‌شود. یا هنگامی که یک شخص برای بررسی یک مشکل غیرمرتبط به پزشک مراجعه می‌کند.
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری گفت: جهت تشخیص سرطان کلیه با انجام معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی، متخصص توده‌ها یا هر توده غیرطبیعی دیگر را بررسی می‌کند. وی سوالاتی را در مورد عادات سلامتی، بیماری‌های گذشته و درمان‌ها می‌پرسد.
اسلامی افزود: سونوگرافی، بررسی شیمی خون و آزمایش ادرار، تست عملکرد کبد و پیلوگرافی داخل وریدی به پزشک در تشخیص قطعی کمک می‌کند.
وی گفت: پیلوگرافی داخل وریدی، مجموعه‌ای از آزمایش‌های پرتو ایکس از کلیه‌ها، لوله‌های حالب و مثانه برای کنترل وجود تومور در آن‌ها است.
اسلامی اضافه کرد: سی تی اسکن، ام آر آی و بافت‌برداری (نمونه برداشته شده با یک سوزن ریز از تومور) نیز از روش‌های کمک تشخیصی است که در صورت صلاحدید پزشک معالج برای بیمار انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: برنامه‌ی درمانی که برای درمان سرطان کلیه انتخاب می‌شود بستگی به عوامل زیادی مانند درجه و مرحله‌ی سرطان، سن بیمار، وضعیت کلی سلامتی، سابقه پزشکی وآناتومی بیمار (آناتومی سیستم جمع‌آوری کلیه) دارد.
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری در مورد نگرانی مبتلایان به سرطان کلیه در مورد برداشتن کلیه یادآور شد: بیشتر سرطان‌های کلیه ابتدا توسط جراحی تحت درمان قرار می‌گیرند.
وی گفت: انسان می‌تواند با عملکرد یک کلیه نیز به زندگی خود ادامه دهد بنابراین یکی از گزینه‌ها، برداشتن کلیه است. نفرکتومی شامل برداشتن کلیه، غده فوق کلیوی، بخشی از بافت سالم و غدد لنفاوی مجاور است. این جراحی از طریق لاپاروسکوپی و با استفاده از برش‌های کوچک قابل انجام است.
اسلامی در خصوص برداشتن بخشی از کلیه گفت: اگر قطر تومور کمتر از ۴ سانتی‌متر باشد، ممکن است جراح تنها بخشی از کلیه را در عمل نفرکتومی جزئی جدا کند. در صورتی که سرطان به خارج از کلیه گسترش یافته باشد، ممکن است انجام عمل جراحی آن را درمان نکند، اما می‌تواند باعث تسکین درد شود و کارایی سایر درمان‌های غیر جراحی را افزایش دهد.
وی گفت: در جراحی برداشتن نفرون، تومور و نه کلیه از طریق عمل جراحی برداشته می‌شود. این عمل ممکن است در طول مرحله اولیه سرطان کلیه یا در صورتی که بیمار تنها یک کلیه دارد، یک راه حل باشد. بیماری که ناتوان یا ضعیف است ممکن است تحمل جراحی را نداشته باشد. در این صورت، برخی گزینه‌های درمانی غیر جراحی موجود هستند.
اسلامی در خصوص روش آمبولیزاسیون توضیح داد؛ هدف از این روش مسدود کردن جریان خون به تومور است. جراح یک لوله کوچک به نام کاتتر را وارد کشاله ران می‌کند. تصاویر پرتو ایکس ورود کاتتر به جریان خون در کلیه را هدایت می‌کنند. یک ماده مخصوص از طریق کاتتر وارد رگ خونی شده و جریان خون به کلیه را مسدود می‌کند و مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به تومور می‌شود. این روش باعث کوچک شدن تومور می‌شود.
وی درمان با سرد کردن به عنوان روش درمانی دیگر دکر کرد و گفت: این عمل شامل قرار دادن یک یا چند سوزن مخصوص به نام پروب کرایو از طریق برش‌های کوچکی به تومور است. تصویربرداری در این فرایند کمک می‌کند. یک گاز در سوزن‌ها، سلول‌ها را در اطراف نوک هر سوزن منجمد می‌کند. یک گاز دیگر باعث گرم شدن بافت می‌شود و سپس سلول‌ها مجدداً منجمد می‌شوند. این چرخه انجماد-گرمایش باعث کشته شدن سلول‌های سرطانی می‌شود.
این پزشک متخصص گفت: در درمان بیولوژیکی یا ایمن درمانی نیز دارو‌ها از سیستم ایمنی بدن خود بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کنند. نمونه‌هایی از این دارو‌ها شامل اینترفرون و اینترلوکین ۲ می‌باشند. عوارض جانبی شامل حالت تهوع، استفراغ، لرز، افزایش دمای بدن و کاهش اشتها هستند.
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تصریح کرد: پرتو درمانی معمولاً نمی‌تواند سرطان کلیه را درمان کند، اما ممکن است در کاهش گسترش آن و شدت علائم موثر باشد. بیماران به طور معمول چند دقیقه در روز تحت درمان قرار می‌گیرند.
اسلامی بر انجام اقداماتی که می‌توان برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کلیه و دیگر سرطان‌ها انجام داد تاکید کرد و گفت: عدم سیگار کشیدن، خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات، ورزش منظم.
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری بیان داشت: نگه داشتن وزن بدن در محدوده طبیعی متناسب با قد، جنسیت و سن، داشتن حداقل ۷ ساعت خواب مستمر با کیفیت طی ۲۴ ساعت، حفظ فشار خون سالم، اجتناب از مواد شیمیایی سمی، درمان مشکلاتی مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و چاقی می‌تواند به پیشگیری از آسیب‌های کلیوی در آینده کمک کند.

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 08:04

استفاده از روند پيري براي مبارزه با سرطان

کلینیک امید تهران: در سطح سلولي،‌ سالخوردگي و سرطان دو روي يک سکه به شمار مي‌روند، مي‌توان سرعت مکانيزمي که طول عمر سلول‌ها را محدود مي‌کند را کاهش داد اما اين عمل باعث تقسيم کنترل نشده سلولي و سرطاني شدن سلول‌ها مي‌شود.
براساس گزارش نيو‌اطلس،‌اكنون دانشمندان مدرسه پلي‌تكنيك لوزان راهي را براي تغيير موثر روند اين مكانيزم كشف كرده‌اند كه مي‌تواند ناميرايي سلول‌هاي سرطاني را از بين برده و منجر به مرگ طبيعي و تدريجي اين سلول‌ها شوند.
هربار كه سلولي تقسيم مي‌شود، از نقشه اوليه‌اي كه درون كروموزوم پنهان است راهنمايي مي‌گيرد،‌اما برخي از اطلاعات ژنتيكي در هر بار تقسيم ناپديد مي‌شوند. به منظور محافظت از تكه‌هاي حياتي اين اطلاعات،‌سر كروموزوم‌ها از توالي تكرار‌شونده‌اي به نام تلومرها پوشانده شده‌است. به تدريج و زماني كه اين تلومر‌ها از بين مي‌روند، سلول را در برابر نقص‌ها آسيب‌پذير مي‌سازند،‌ آسيب‌هايي كه ما آنها را به شكل چين و چروك زير چشم، موهاي سفيد،‌كاهش سوخت و ساز بدن، و افزايش احتمال ابتلا به بيماري مي‌بينيم، به اين شكل طول تلومر ارتباطي جدايي‌ناپذير با سالخوردگي دارد.
اما انسان از يك مبارز قدرتمند برخوردار است كه در ميدان او مبارزه مي‌كند، تلومراز آنزيمي است كه فعالانه عليه نابودي طبيعي تلومرها عمل مي‌كند و در حين تقسيم سلولي، آنها را تقويت مي‌كند. متاسفانه تلاش‌هاي اين اين مبارز كوچك در نهايت چندان موثر نيستند و پيري هميشه برنده مي‌شود. با اين‌همه اين آنزيم ضد‌سالخوردگي همواره يكي از بزرگترين اهداف پژوهش‌هاي ضد‌سالخوردگي بوده‌است و دانشمندان به دنبال راهكارهايي براي بهبود عملكرد يا مقدار آن هستند.
اما تلومراز‌ها يك وجه تاريك نيز دارند، سرطان مي‌تواند از آنها براي ناميرا ساختن تومورهايش سواستفاده كند. از اين رو مسدود‌سازي اين آنزيم همواره به عنوان يكي از شيوه‌هاي مهار سرطان مورد بررسي قرار گرفته‌است و دانشمندان دريافته‌اند اين تكنيك بسيار پرخطر است.
اما پژوهش جديد محققان مدرسه پلي‌تكنيك لوزان نشان داده‌است كه مي‌توان به جاي هدف قرار دادن مستقيم تلومراز در تومورهاي سرطاني، تلومرهاي آن را هدف قرار داد. در اين پژوهش محققان دو آنزيم PRDX1 و MTH1 را كشف كردند كه مي‌تواند از تلومرها در برابر آسيب‌هاي اكسيده شدن محافظت كند.
محققان دريافتند مسدود‌سازي اين دو آنزيم نتايج بهتري به دنبال دارد،‌و تلومر تومورهاي سرطاني را آسيب‌پذير مي‌سازد و حتي باوجود تلاش تلومراز‌ها براي ترميم اين تلومرها،‌ سلول‌هاي تومور به تدريج و در اثر سالخوردگي مي‌ميرند.

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 08:04

کلم بروکلی ضد «سرطان روده» است

کلینیک امید تهران: پژوهش‌های جدید ثابت کرده است، هر چه بیشتر کلم بروکلی خورده شود، خطر سرطان روده بزرگ و راست‌روده کمتر می‌شود.
محققان دانشگاه هاروارد در تازه‌ترین بررسی‌های خود دریافتند، کلسیم موجود در بروکلی، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است؛ در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است.
پژوهشگران باور دارند، سبزیجات نقش حیاتی در ایمنی افراد دارند؛ هر روز تعداد افرادی که در اثر بیماری‌های روده به کلینیک‌های پزشکی مراجعه می‌کنند، رو به افزایش است.
این پژوهش‌ها ثابت کرده است، هر چه بیشتر کلم بروکلی خورده شود، خطر سرطان روده بزرگ و راست‌روده کمتر می‌شود.
همچنین کلم بروکلی با کاهش شیوع سرطان‌های حلق، دهان، معده، پروستات معده و مثانه مرتبط است. بروکلی سرشار از فیبر و مواد مغذی‌ست و احساس سیری طولانی مدت می‌دهد.
بروکلی همچنین دارای ماده‌ای بنام سولفورافان است که تعداد، اندازه و تکثیر تومورهای سرطانی را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد.
امروزه علم جدیدی ثابت کرده است، سلامت روده نه تنها بر عملکرد گوارشی افراد تاثیر می‌گذارد، بلکه بر عملکرد مغز نیز تأثیر می‌گذارد و در صورت اختلال در عملکرد روده، سلامت روان افراد به خطر بیفتد.
گفتنی است که فیبر موجود در این گیاه، سیستم سوخت و ساز بدن را تنظیم کرده و به لاغری و کاهش وزن، کمک های چشمگیری می‌کند.

کلینیک امید تهران: یکی از نوشیدنی‌های رایج که در سراسر جهان مصرف می‌شود و امروزه نوشیدن آن به امری معمول تبدیل شده قهوه است اما تحقیقات نشان می‌دهند که این نوشیدنی فواید قابل توجهی دارد.
نوشیدنی که هر روز 9 دقیقه به عمر شما می افزایدبه گزارش فانوس، نتایج دو مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد که نوشیدن فقط یک فنجان قهوه در روز خطر مرگ زودهنگام به ویژه مرگ ناشی از مشکلات گوارشی را به اندازه چشمگیری کاهش می‌دهد.
بر اساس نتایج این دو مطالعه که توسط دانشگاه‌های ایمپریال لندن و سوترن کالیفرنیا انجام شده است، خطر مرگ زودهنگام در افرادی که در طول 16 سال هر روز تنها یک فنجان 350 میلی لیتری قهوه مصرف می کردند، 12 درصد و در افرادی که روزی سه فنجان قهوه مصرف می کردند 18 درصد کاهش یافته است.
همچنین این مطالعات نشان می‌دهند که مصرف یک فنجان قهوه در روز متوسط طول عمر مردان را سه ماه و متوسط طول عمر زنان را یک ماه افزایش می‌دهد.
به این ترتیب مصرف یک فنجان قهوه در روز، به طور متوسط روزانه طول عمر یک مرد را حدود 9 دقیقه و طول عمر یک زن را حدود 3 دقیقه افزایش می‌دهد.
این محققان اعلام کردند که نقش پیشگیرانه قهوه از لحاظ بیولوژیکی قابل توجه است؛ این نوشیدنی حاوی آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن است که با مقاومت نسبت به انسولین مبارزه می‌کند، التهابات را کاهش می‌دهد و عملکرد کبد را تقویت می‌کند.
قهوه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ترکیبات فنلی است که نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند.
بر اساس نتایج این دو مطالعه، نوشیدن قهوه با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های تنفسی، کلیوی، قلبی، سرطان، سکته مغزی و دیابت در میان نژادهای مختلف ارتباط دارد.
منبع: جام جم

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 07:58

ادعای تشخیص سرطان در ۳۰ دقیقه

کلینیک امید تهران: یک گروه تحقیقاتی در تایوان یک تراشه با نانوذرات ایجاد کردند که می‌تواند پروتئین مربوط به سرطان را طی حدود نیم ساعت تشخیص دهد.
 به نقل از چاینا دیلی، این تحقیق به سرپرستی جین چونپینگ از دانشگاه چونگ چنگ تایوان صورت گرفته و به تازگی در نشریه بین‌المللی Biomicrofluidics منتشر شده است.
جین اظهار کرد: افراد مبتلا به سرطان در بدن خود برخی پروتئین‌های خاص را دارند که نشانگرهای تومور هستند. با این حال پروتئین‌ها زمانی که به تومور و یا غده تبدیل شوند، قابل تشخیص هستند.
اما فناوری جدید قابلیت شناسایی نشانگرهای تومور در جریان خون بیماران سرطانی در مراحل اولیه بیماری را دارد. علاوه بر این غربالگری سرطان در بیمارستان‌های عمومی نیاز به آزمایش یک روزه از مواد مختلف بدن دارد، اما با این تراشه فقط به پنج میکرولیتر خون یا ادرار نیاز است.
وی در ادامه افزود: پیشرفت این تراشه پنج سال طول کشیده تا به دستگاه پزشکی دستی متصل شود و همچنین قابلیت تشخیص بیماری‌های دیگر را نیز دارد.
این تیم با همکاری گروهی از محققان روسیه بر روی پیشرفت دستگاه تلاش می‌کنند تا قابلیت تشخیص بیماری آلزایمر را نیز داشته باشد.
تراشه با ولتاژ پایین حدود ۳۶ ولت کار می‌کند و قابلیت استفاده از باتری و الکتریسیته خانگی برای تشخیص را دارد.

صفحه1 از737