Super User

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 09:14

8 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

کلینیک امید تهران: در اینجا 8 تغییر سبک زندگی آسان برای کاهش خطر ابتلا به سرطان وجود دارد

سیگار
به هیچ وجه تعجب آور نیست که محققان مصرف سیگار را عامل 30 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان در کانادا می دانند. گذشته از سرطان ریه ، استعمال دخانیات می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان و همچنین کلیه ، سرطان لوزالمعده و موارد دیگر را افزایش دهد.
آیا کاملاً آماده نیستید؟ در این میان ، فقط کاهش تعداد دفعات مصرف سیگار در روز می تواند خطر سرطان ریه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 غذای کامل دریافت کنید
دو یا چند وعده نان سبوس دار ، غلات و ماکارونی را انتخاب کنید و می توانید خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را تقریباً 40 درصد کاهش دهید. در زنان قبل از یائسگی ، فیبر موجود در غلات سبوس دار خطر ابتلا به سرطان پستان را به نصف کاهش داد.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که فیبر موجود در غلات کامل می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

 کنترل وزن
در یک گزارش برجسته از سوی صندوق تحقیقات جهانی سرطان ، "شواهد قانع کننده" وجود دارد که نشان می دهد وزن بیش از حد علت شش نوع سرطان مختلف از جمله سرطان روده بزرگ و پستان است. در این بررسی که شامل 7000 مطالعه قبلی منتشر شده است ، مشخص شد که افزایش وزن می تواند خطر شما را نیز تقویت کند ، حتی اگر در یک محدوده وزن سالم قرار داشته باشید (BMI 20-25).
مطالعات دیگر نشان داده اند که اضافه وزن یا چاقی نیز می تواند بر احتمال غربالگری انواع مختلف سرطان تأثیر بگذارد.

از ورزش غافل نشوید
ورزش فقط یک ابزار قدرتمند مدیریت وزن نیست بلکه می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است محافظت بیشتری برای افراد سیگاری سنگین انجام دهد.

 مصرف انواع سبزیجات و میوه ها
میوه ها و سبزیجات نه تنها می توانند به شما در حفظ وزن سالم کمک کنند بلکه تحقیقات نشان می دهد که فیتوشیمیایی ها و آنتی اکسیدان های موجود در آنها می توانند به شما در محافظت در برابر سرطان کمک کنند.
از آنجا که غذاهای مختلف مزایای محافظ متفاوتی را ارائه می دهند ، حتماً تنوع رنگارنگی به دست آورید. به عنوان مثال ، کلم بروکلی و گل کلم ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهند ، در حالی که گوجه فرنگی می تواند به شما در محافظت از سرطان معده و لوزالمعده کمک کند.

مصرف ادویه جات
خطر بوی بد دهان را کنار می گذارد ، ممکن است بخواهید سیر و پیاز را زیاد کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ادویه کردن غذای شما با این اعضای خانواده آلیوم ممکن است خطر ابتلا به سرطان مری ، تخمدان ، کلیه و سایر موارد را کاهش دهد. و آن نعناع نفس را جمع کنید - تحقیقات نشان می دهد هر چه بیشتر غذا بخورید ، خطر شما کمتر است!

 
 استفاده مداوم از ضد آفتاب مناسب
نیازی نیست به شما بگوییم که چگونه قرار گرفتن در معرض آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. و برخلاف آنچه ممکن است برخی اعتقاد داشته باشند ، چیزی از قبیل برنزه امن وجود ندارد ، خواه از خورشید باشد و یا از بستر برنزه. هر روز حداقل 15 بار از SPF استفاده کنید (حتی در زمستان) و هنگامی که دوره طولانی مدت را در خارج می گذرانید و یا اگر عرق می کنید یا به دنبال شنا هستید مجدداً استفاده کنید. و کرم های ضد پیری گرانبها را فراموش کنید. آیا ما ذکر کرده ایم که ضد آفتاب یکی از بهترین راه های کاهش چین و چروک است؟

تخم مرغ را فراموش نکنید
تحقیقات نشان می دهد که خوردن تخم مرغ می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک کند. یک مطالعه نشان داد که خطر زنانی که شش بار تخم مرغ می خورند در هفته ، 44 درصد کمتر از زنانی است که دو بار در هفته تخم مرغ می خورند یا کمتر. تحقیقات اخیر نشان می دهد که کولین مواد مغذی ، که فقط در زرده وجود دارد ، ممکن است پشت این مزیت باشد.

کلینیک امید تهران: محققان آمریکایی نوع جدیدی از آزمایش خون را ابداع کردند که می‌تواند وجود بیش از ۲۰ نوع سرطان را در یک مرحله و با دقتی بالا در نمونه خون بیمار شناسایی کند.
 نوآوری‌های مدرن در عرصه پزشکی به پزشکان این قدرت را داده است تا تست‌های غربالگری برای تشخیص و شناسایی زودهنگام انواع مختلفی از سرطان‌ها را انجام دهند اما غربالگری چندین نوع سرطان به طور همزمان و تنها با انجام یک آزمایش، هنوز در حد یک رویاست.
حال شرکت آمریکایی GRAIL نوع جدیدی از آزمایش خون را ابداع کرده است که می‌تواند با جستجو برای ردپای خاص سرطان‌ها در دی. ان. ای. یافت شده در یک نمونه خون، بیش از ۲۰ نوع مختلف از انواع سرطان را با دقت بالا تشخیص دهد.
موسسه سرطان دانا فاربر در بیانیه مطبوعاتی خود در مورد نحوه کار این آزمایش خون و تفاوتی که با دیگر روش‌های غربالگری سرطان دارد، می‌نویسد: برخلاف «بافت‌برداری‌های مایع» که جهش‌های ژنتیکی یا دیگر تغییرات مرتبط با سرطان را در دی. ان. ای تشخیص می‌دهند، این فناوری بر گروه‌های متیلی که به دی. ان. ای اضافه می‌شوند، تمرکز دارد.
گروه‌های متیلی واحدهای شیمیایی هستند که می‌توانند در طول فرآیندی موسوم به متیلاسیون برای کنترل این که کدام ژن روشن و کدام خاموش باشد، به دی. ان. ای بچسبند. الگوهای غیرعادی متیلاسیون در بسیاری از موارد بیشتر از جهش‌های ژنتیکی وجود سرطان و نوع آن را نشان می‌دهند.  
محققان برای تست این تکنیک جدید آزمایش خون، از آن بر روی نمونه خون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ بیمار که برخی از آن‌ها به سرطان مبتلا بودند، استفاده کردند. نتیجه بررسی‌ها نشان داد که این آزمایش ضمن تشخیص درست وجود سرطان، همچنین به دقت نشان می‌دهد که سرطان از کدام قسمت بدن شروع شده است.
این روش در ۹۷ درصد از نمونه‌های مورد بررسی توانست وجود سرطان را با دقت خارق‌العاده ۸۹ درصد پیش‌بینی کند.

کلینیک امید تهران: محققان آمریکایی دو روش برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سلول‌های سرطانی که خود را از تیررس سیستم ایمنی بدن مخفی می‌کنند، ارائه داده‌اند.
به گزارش  ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، سرطان به سرعت در حال تبدیل شدن به عامل برجسته مرگ و میر در بسیاری از کشورهاست؛ این موضوع به اندازه زیادی به دلیل توانایی این بیماری برای فرار از سیستم ایمنی بدن است. کشف روش‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در مواجه با سرطان یکی از نویدبخش‌ترین انواع درمان است؛ اکنون دو مطالعه که توسط محققان دانشگاه «ییل» در آمریکا بر روی موش‌ها انجام شده است موفقیت‌هایی را در این زمینه ارائه می‌دهند. 
سیستم ایمنی بدن، ابزار قدرتمندی برای کنترل مداوم تمام بدن و جلوگیری از بروز هر گونه مشکل احتمالی است. اما سرطان حیله‌گر است و از روش‌های زیادی برای مخفی شدن از تیررس سلول‌های T همیشه هوشیار که در واقع پیاده‌نظام‌های سیستم ایمنی هستند، استفاده می‌کند.
ابداع روش‌هایی برای کمک به سیستم ایمنی بدن در زمینه جستجوی سلول‌های سرطانی در واقع درمان بالقوه‌ای برای بسیاری از انواع سرطان محسوب می‌شود. در روش ایمنی درمانی اغلب یک نمونه از سلول‌های T بیمار برداشته و برای هدف قرار دادن سرطان مهندسی شده و دوباره به بدن ارائه می‌شود. در مجموع این تکنیک به اندازه کافی امیدوارکننده است که باعث شد دو محقق جایزه نوبل ۲۰۱۸ پزشکی را به دلیل موفقیت‌هایی که در زمینه ایمنی درمانی در دهه ۱۹۹۰ به‌دست آورده بودند، از آن خود کنند.
اکنون دو گروه تحقیقاتی در دانشگاه «ییل» موفقیت‌های جدیدی را در دو مطالعه جداگانه بر موش‌ها به‌دست آورده‌اند. در مطالعه اول محققان، این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که آیا مولکولی به نام SLR۱۴ می‌تواند توجه سیستم ایمنی را به خود جلب کند. SLR۱۴ با فعال کردن ژن‌هایی که ویروس‌های خاموش را تشخیص می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را از وجود آنها مطلع می‌سازد، با ویروس‌های خاموش مبارزه می‌کند. اکنون محققان دانشگاه ییل این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که آیا این مکانیزم در برابر سرطان نیز کارایی دارد یا خیر.
ایده محققان در این مطالعه این بود که با تقلید یک عفونت ویروسی در تومور، سیستم ایمنی بدن را فریب دهند تا تصور کند عفونتی وجود داشته و برای مبارزه با آن اقدام کند.
محققان برای این منظور سه آزمایش انجام دادند؛ در آزمایش اول مولکول SLR۱۴ را مستقیم به درون تومورهای موش تزریق و مشاهده کردند که سلول‌های تی این حیوانات، سرطان را از بین ببرند. آنها در آزمایش دیگری همچنین متوجه شدند که ارائه درمان در یک محل در تومور باعث می‌شود که سلول‌های تی به نواحی دیگر نیز پاسخ دهند. در آزمایش سوم، محققان سلول‌های تومور را در جریان خون حیوان گسترش دادند تا پدیده متاستاز را تقلید کنند و مشاهده کردند که درمان SLR۱۴ قادر به پاک‌سازی آن بود.
محققان متوجه شدند که سیستم ایمنی بدن به نوعی خاطره سرطان را حفظ و از بروز دوباره آن در این مسیر پیشگیری می‌کند.
در مطالعه دوم محققان دانشگاه «ییل» با استفاده از نسخه جدید ابزار ویرایش ژن به نام «کریسپر» (CRISPR) شکل دیگری از ایمنی درمانی را آزمایش کردند. به‌طور معمول از کریسپر برای برش دقیق ژن‌های مشکل‌دار و یا درج موارد جدید مفید استفاده می‌شود اما در این مطالعه محققان از این ابزار برای کشف ژن‌های مرتبط با سرطان در هر محلی که مخفی شده بودند، استفاده کردند.
این سیستم جدید که MAEGI نامیده می‌شود، دهها هزار ژن مرتبط با سرطان‌های مختلف را در بدن جستجو کرده و سپس موقعیت آنها را نشان‌دار می‌کند و توجه سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با آنها جلب می‌کند.
محققان می‌گویند، این یک نوع کاملا جدید ایمنی درمانی است و زمانی که این سلول‌ها معرفی می‌شوند سیستم ایمنی بدن در صورت بروز آنها در آینده فورا این سلول‌ها را شناسایی می‌کند. 
محققان در آزمایش بر روی موش‌ها متوجه شدند که MAEGI برای مبارزه با تومورها ملانوم، تومورهای سه‌گانه منفی سینه و تومورهای لوزالمعده موثر است. نتایج این مطالعه نشان داد که فناوری MAEGI سرطان را یا کاهش می‌دهد و یا موجب ریشه‌کنی آنها می‌شود.
محققان با توجه به اینکه نویدبخش بودن هر دو این روش‌ها در ایمنی درمانی سرطان، سرگرم انجام آزمایش‌های بالینی بر روی انسان هستند.

 

منبع: همشهری آن لاین

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 08:20

دردهای مهمی که نباید نادیده گرفته شوند

کلینیک امید تهران: رییس انجمن بررسی و مطالعه درد ایران با اشاره به اهمیت مبحث "درد" در علم پزشکی و پیشرفت‌های صورت گرفته در این حوزه، اظهار کرد: درد یک حس تنها نیست که بتوان به راحتی آن را درمان کرد، بلکه با سایر ابعاد اجتماعی، روانی، روحی و جسمی بدن مرتبط شده و یک مساله چند بعدی است که باید همه جوانب آن دیده شود.
دکتر مسعود هاشمی همزمان با هفته جهانی درد در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح اهمیت مبحث درد و ضرورت کنترل آن، عنوان کرد: انجمن بین‌المللی مطالعه درد (IASP)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و فدراسیون اروپایی درد IASP Chapters (EFIC)  روز جهانی مبارزه با درد را برای ارتقای تسکین درد به عنوان یک حق انسانی معرفی کرده‌اند.
وی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی زندگی بدون درد را حق طبیعی انسانها می‌داند و در این راستا برنامه‌ریزی می‌کند، اظهار کرد:‌ بر این اساس با هدف ارتقای آگاهی‌ها در رابطه با اهمیت موضوع درد و ضرورت کنترل و پیشگیری از بروز درد، ‌ سالانه روز جهانی درد را با عناوین مختلف مانند "درد در کودکان"، "درد در سالمندان"، "دردهای سرطانی"، "دردهای عضلانی اسکلتی"، "دردهای حاد"، "دردهای مفاصل" و امسال را با عنوان " درد در گروه‌های آسیب‌پذیر" نامگذاری کرده است.
هاشمی با اشاره به ارتقای کیفیت زندگی بشر و همچنین پیشرفت‌های حاصل شده در سیستم بهداشت و درمان کشورها طی ۵۰ سال اخیر، تصریح کرد: با ارتقای سطح بهداشت و سلامت جوامع، کنترل بیماری‌های مزمن، پیشگیری و حذف بیماری‌های واگیر و سایر روش‌ها، بالطبع امید به زندگی و طول عمر نیز بیشتر شده و زمانیکه طول عمر و امید به زندگی بیشتر باشد، کیفیت زندگی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

"درد"؛ از مهم‌ترین‌ شاخص‌های کیفیت زندگی
وی یکی از مهمترین‌ شاخص‌های مرتبط با کیفیت زندگی را "درد" عنوان کرد و گفت:‌ درد با سالمندی، بیماری‌های مزمن و دژنراتیو مانند آرتروز، فرسوده شدن بافت‌های استخوانی، بافت‌های هم‌بند، مفاصل، بینایی و شنوایی ارتباط داشته و در سنین سالمندی قطعا پررنگتر است. بنابراین با تعریف مناسب کیفیت زندگی، می‌توان ضمن کنترل بهتر درد، خدمات مناسب‌تری ارایه کرد.
رییس کلینیک درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نیت اصلی متخصصان دردشناسی را کاهش و جلوگیری از عوارض و درد ناشی از بیماری‌ها و روش‌های درمان دانست و گفت:‌ هدف از تعیین روز مشخصی به عنوان روز جهانی درد نیز اهمیت دادن به مقوله درد در حوزه‌های مختلف است.

اهمیت بکارگیری روش‌های زایمان بدون درد
 وی ادامه داد: به عنوان نمونه اغلب مردم و حتی پزشکان، درد زایمان را امری طبیعی تلقی می‌کردند؛ در حالیکه امروز تمام دنیا و حتی وزارت بهداشت و سیستم درمان کشور ما به دنبال بکارگیری روش‌های زایمان بدون درد و آگاه‌سازی مردم و متخصصان زنان و زایمان در این راستا بوده و انجمن درد نیز چندین بار سمپوزیوم‌های مختلفی در رابطه با زایمان بدون درد برگزار کرده است.

درد با ابعاد اجتماعی، روانی و روحی مرتبط است
وی آگاه‌سازی و افزایش سطح سواد سلامت جامعه را از دیگر اهداف روز جهانی درد عنوان کرد و افزود:‌ امروز تمام مسیرها و مکانیزم‌های درد شناخته شده و مشخص شده که درد در ماتریکس مغز و شبکه پیچیده‌ اعصاب با خیلی مسائل در ارتباط است؛ به عبارت دیگر درد یک حس تنها نیست که بتوان به راحتی آن را درمان کرد، بلکه با سایر ابعاد اجتماعی، روانی، روحی و جسمی بدن عجین شده و یک مساله چند بعدی است.

امکان شناسایی عامل درد در مراحل اولیه
وی ادامه داد: زمانیکه فرد دچار دردهای متوسط تا شدید مزمن می‌شود، کل زندگی وی از اعصاب و روان، روابط اجتماعی، روابط خانوادگی، سیستم گوارش، شنوایی، بینایی و در کل عملکرد بدن مختل شده و تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ این در حالیست که درد را می‌توان در مراحل اولیه به خوبی شناسایی و کنترل کرد.
هاشمی با بیان اینکه بیش از ۱۰ سال گذشته برای اولین بار رشته "فوق تخصصی درد" در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی شد، گفت: مبحث درد یک موضوع چند بعدی و میان رشته‌ای است و تمامی رشته‌ها از متخصص کودکان تا زنان، داخلی و جراح با بحث درد، سر و کار دارند.

انواع دردهای با اهمیت
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به انواع دردهای با اهمیت و ضرورت توجه به آنها، گفت:‌ دردهای مزمن جزو اولین دردهای با اهمیت است، به عنوان نمونه دردی مانند سیاتیک، کمر درد و یا سردرد نباید طولانی شود. در این صورت می‌تواند نشانه‌ مهمی بوده و مراجعه به پزشک یک ضرورت است. مساله دوم زمان و شدت درد است؛ به عبارت دیگر درد به سه بخش خفیف، متوسط و شدید تقسیم شده و در این تقسیم‌بندی باید به دردهای متوسط و شدید اهمیت داده شود.

اهمیت زمان وقوع درد
وی با اشاره به اهمیت زمان وقوع درد به عنوان نشانه مهم بعدی، گفت:‌ وقوع درد در شب، زمان راه رفتن و یا صبح زود دارای اهمیت است. همچنین دردهایی که مانع خواب فرد می‌شود نیز جزو دردهای هشدار دهنده هستند.
رییس انجمن درد ایران در ادامه تاکید کرد: همچنین دردی که با سایر علایم مانند تهوع، استفراغ، بی‌ حسی، گزگز و مورمور شدن همراه بوده و یا راه رفتن فرد را مختل کند، همچنین دردهای مزمن شکمی، درد صورت، دردهای حمله‌ای که در عرض چند ثانیه شدید شده و یا باعث اختلال دید می‌شود، همگی از علایم هشدار دهنده و با اهمیتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دردهای تکرارشونده مهم هستند
این پزشک متخصص با تاکید بر اینکه دردهای تکرارشونده نیز از اهمیت بالایی برخوردارند، گفت: دردهای زانو، کمر و گردن که به صورت مقطعی ایجاد شده و رفع می‌شود نیز باید توسط پزشک پیگیری و بررسی شود.
هاشمی در خاتمه با اشاره به اقدامات تشخیص و درمانی در کلینیک "درد" دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خاطرنشان کرد: در کلینیک درد بیمارستان اختر کلیه خدمات تشخیصی و درمان‌های تهاجمی و غیر تهاجمی ارایه می‌شود. از این میان می‌توان به درمان دردهای ستون فقرات و اختلالات ستون فقرات مانند دیسک بین مهره‌ای، ساییدگی، آرتروز کمری و سایر درمان‌های نوین برای باز کردن چسبندگی نخاع اشاره کرد که از جدیدترین درمان‌ها در این زمینه به شمار می‌روند.

کلینیک امید تهران: به گفته محققان بیماران سرطانی باید برای حفظ سلامت قلب شان در زمانیکه تحت درمان بیماری شان هستند، ورزش منظم داشته باشند.
دکتر «فلاویو دی آسنزی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه سی ینا ایتالیا، در این باره می گوید: «غالبا افراد مبتلا به سرطان در مقایسه با افراد فاقد این بیماری، کم تحرک تر هستند.»
وی در ادامه می افزاید: «ورزش های استقامتی بسیار برای بهبود عملکرد قلب و عروق و کاهش التهاب موثر هستند، اما ورزش های مقاومتی گزینه بهتری برای بیماران سرطانی برای شروع هستند.»
بیماری های قلبی عروقی از عوارض جانبی متداول در بیماران مبتلا به سرطان هستند که ناشی از مسمومیت قلبی است چراکه درمان سرطان موجب اختلال در عملکرد و ساختار قلب می شود یا موجب تسریع روند پیشرفت بیماری قلبی عروقی می شود، مخصوصا زمانیکه فرد مبتلا به فشارخون بالا باشد.
از سوی دیگر، بیماری های قلبی عروقی و سرطان دارای فاکتورهای پرخطر مشترکی هستند. از اینرو توصیه می شود بیماران سرطانی تغذیه سالم داشته باشند، سیگار کشیدن را ترک کنند، وزن شان را کنترل نمایند و ورزش کنند.
محققان توصیه می کنند ورزش کردن باید بلافاصله، و حی قبل از شیمی درمانی، آغاز شود.
البته به گفته محققان، باید از فعالیت های که می تواند خطر شکستگی استخوان را در این بیماران افزایش دهد اجتناب شود.

منبع: مهر

کلینیک امید تهران: محققان دانشگاه ییل در ایالات متحده روش جدیدی برای درمان تومور سرطانی ابداع کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از یورک آلرت، محققان دانشگاه ییل در ایالات متحده روش جدیدی برای درمان تومور سرطانی ابداع کردند، این روش بر پایه فعال سازی سیستم ایمنی بدن است. این درمان باعث کاهش تومورهای بدخیم در موش ها از جمله سرطان ملانوما، سرطان لوزالمعده و کاهش سه برابری سرطان سینه می شود.
این روش ترکیبی از ژن درمانی با استفاده از ویروسهای خنثی و فناوری ویرایش ژن است. این روش به نام MAEGI شناخته می شود و این روش موقعیت ده ها هزار ژن مرتبط با سرطان را مشخص می کند. پس از آن، سیستم ایمنی بدن شروع به شناسایی سلول های بدخیم می کند و به طور موثری آنها را از بین می برد.
به گفته محققان، روش جدید از نظر تئوری باید در مبارزه با بسیاری از انواع سرطان، از جمله مواردی که در حال حاضر در مقابل سیستم درمانی مقاوم هستند، مؤثر باشد. در آینده دانشمندان قصد دارند آزمایشات بالینی را روی بیماران امتحان کنند.

کلینیک امید تهران:  محققان با ترکیب داروی شیمی‌درمانی و فولات (نوعی ویتامین B) و قرار دادن آن درون نانوذرات، دارویی ساختند که می‌تواند سلول‌ سرطانی را هدف ‌قرار داده و از بین ببرد. این دارو، روی موش‌های آزمایشگاهی نتایج مثبتی به دنبال داشته است.
فولات در واقع یکی از اعضاء خانواده ویتامین B است که برای تقسیم سلولی ضروری است. از آنجایی که گیرنده‌های فولات به شدت توسط سلول‌های سرطان ایجاد می‌شود، در نتیجه از فولات می‌توان برای هدف‌گیری سلول سرطانی استفاده کرد. از این رو، دانشمندان فولات را با داروهای ضدسرطان ترکیب می‌کنند و در ساختارهایی نظیر نانوذرات، وارد بدن کرده تا بتوانند سلول‌های سرطانی را از بین ببرند. فولات توسط گیرنده‌های غشاء سلول سرطانی جذب شده و در عین حال داروی شیمی‌درمانی نیز جذب سلول می‌شود. اما در این مسیر اگزوزم‌ها مانع از عملکرد صحیح سیستم می‌شوند.
پژوهشگران دانشگاه اوهایو روش جدیدی را برای رهایش داروی ضدسرطان روی موش‌های آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار دادند. این گروه داروی ضدسرطان را داخل کیسه‌ای کوچک موسوم به اگزوزم قرار دادند. زمانی که این داروی شیمی‌درمانی به همراه فولات درون ساک اگزوزم قرار داده می‌شود می‌تواند بدون محاط شدن توسط اندوزوم، وارد سلول شود. اندوزوم یکی از چالش‌های رهایش دارو است که باید بر آن غلبه کرد.
این راهبرد توسط موسسه ملی زیست‌فناوری و تصویربرداری زیستی و همچنین موسسه ملی سرطان پشتیبانی می‌شود.
دیوید رامپولا از محققان این پروژه می‌گوید: «هدف‌گیری با فولات یکی از راهبردهای مورد استفاده در درمان سرطان است. این تیم تحقیقاتی نشان دادند که اثربخشی رهایش دارو با این روش بالا بوده و می‌توان از ترکیب نانوذرات با فولات برای هدف‌گیری سلول‌های سرطانی استفاده کرد. این نوع روش، پیشرفتی در حوزه درمان سرطان است و از آن می‌توان برای درمان انواع مختلف سرطان‌ها استفاده کرد.»
این گروه تحقیقاتی از نانوذرات RNA درون اگزوزم استفاده کردند تا به همراه فولات وارد بدن شود. زمانی که فولات به سطح سلول سرطانی متصل شد، اگزوزم به سطح آن متصل شده و دارو آزاد می‌شود.
مطالعات محققان نشان داد که استفاده از این راهبرد روی موش‌های آزمایشگاهی مفید بوده و رشد تومور را کاهش می‌دهد.
نتایج این پروژه در نشریه Journal of Controlled Release به چاپ رسیده است.

چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 08:07

رشت میزبان همایش مبارزه با سرطان پستان

کلینیک امید تهران: مدیر همایش مبارزه با سرطان پستان گفت : سن ابتلا به سرطان پستان در ایران ۱۰ سال کمتر از کشورهای دنیاست.
دکتر نبات زاده در این همایش که در مجتمع فرهنگی – هنری خاتم الانبیای رشت برگزار شد گفت : استرس و فشارهای عصبی مهمترین عامل ابتلا به این بیماری است.
وی افزود : سن ابتلا به بیماری سرطان پستان در ایران از ۳۵ سال به بالا است که تشخیص به موقع این بیماری و انجام معاینات خانگی می تواند در جلوگیری از مرگ فرد مبتلا کمک کننده باشد.
این فوق تخصص جراحی پستان هدف از برگزاری همایش مبارزه با سرطان پستان را افزایش سطح آگاهی عمومی و ارایه راهکارهای درمانی اعلام کرد و گفت : در زمان کنونی از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۸ نفر در کشور به این بیماری مبتلا هستند.
دکتر نبات زاده افزود : در موارد نادر مردان هم به بیماری سرطان پستان مبتلا می شوند.

کلینیک امید تهران: عکس‌العمل ما، چه تاثیری بر مبتلایان به سرطان دارد؟! وقتی کسی برگه آزمایش را نشان شما می‌دهد و می‌گوید که مبتلا به سرطان است، شما باید عکس‌العملی حساب شده و منطقی داشته باشید چرا که آن شخص در ضعیف‌ترین و شکننده‌ترین موقعیت روحی قرار دارد.
«لتی کتین پگربین»، نویسنده کتاب (چطور دوست خوبی برای دوست مریض خود باشیم)، سرطان سینه دارد. او درباره آموزش و نیاز به خواندن این کتاب می‌گوید: «مطمئنم شما دوست خوبی در سر میز نهار یا دورهمی‌های دوستانه هستید؛ اما اینکه چطور یک دوست خوب برای دوست بیمارتان باشید، غریزی نیست. بهتر است از قبل مطالعه کافی در این باره داشته باشید تا بتوانید در بحران به درستی رفتار و صحبت کنید.»

از این جملات استفاده نکنیم:
۱. یکی از همسایگان خانمی که مبتلا به سرطان سینه است در پاسخ به این موضوع گفته است: «خب، حداقل الان لاغرتر هم می‌شوی.» شاید آن همسایه می‌خواسته فضا را عوض کند اما مطمئنا این جمله درستی برای گفتن به کسی که سرطان دارد نیست.
۲. هیچگاه نگویید: «یکی از بستگان، خواهر، مادر یا ... به علت همین سرطان فوت کرده ‌است». این جمله در ذهن بیمار درصد نجات نیافتن از بیماری را تکرار می‌کند. باعث افکار منفی در فرد می‌شود تا جایی که شاید از ادامه درمان خود منصرف شود.
۳. تا مدتی اصلا سعی در تغییر فضای حاکم نکنید، جوک تعریف نکنید. نباید جلوی فرد مبتلا به سرطان گریه کنیم تا روحیه خود را از دست ندهد. اما حس واقعی ناراحت شدن خودتان را بدون اغراق بروز دهید. با نیش و کنایه صحبت نکنید. اگر نمی‌توانید حرف‌های مثبت و مفید بزنید، بهتر است که با او هم کلام نشوید.
۴. بیشتر سرطان‌ها ریشه در ژنتیک ما دارند و تنها چیزی که باعث بروز آنها می‌شود نوعی محرک است که می‌تواند هر چیزی باشد. پس نپرسید: «تو که وگان بودی پس چرا سرطان گرفت!؟».

از آنها حمایت روانی کنیم
ماری جین ماسی، روانشناس مرکز سرطان در نیورک، که بر سرطان سینه خانم‌ها تمرکز دارد، می‌گوید: «هیچ‌گاه از یک بیمار سرطانی نپرسید: «چه کاری می‌توانم برایت انجام بدهم؟».  بگویید: «هر ساعتی از شبانه روز که احتیاج به کمک داشتی، من هستم». چیزی که حتی یبیشتر از سرطان، بیماران را اذیت می‌کند، از دست دادن دوستانشان است. ما باید از خودمان همدلی، هم فکری و هم نوع دوستی نشان دهیم و ناپدید نشویم. به طور مثال یکی از دوستان خانمی که مبتلا به سرطان سینه است، هر روز به او زنگ می‌زد و حال او را می‌پرسید. در برخی روزها هم فقط یک استیکر قلب برایش می‌فرستاد. افرادی که سرطان دارند نیاز به روحیه حمایت کننده شما دارند. شاید کلمه دلسوزی مناسب نباشد اما باید برای آنها دلسوزی کرد و نشان داد که برایمان مهم هستند. این احساس مهم بودن برای بیماران مبتلا به سرطان یعنی امید به درمان و بازگشت به زندگی عادی.

پدید آوردن فضایی که آرامش بیشتری داشته باشند
برایش غذایی که دوست دارد را بپزید. موضوعاتی که می‌دانید تنش‌زا هستند مطرح نکنید تا جو را متشنج نکنید. باید به خاطر داشته باشید که اولین جراحی فشار زیادی را بر روی بیمار دارد در روزهایی که قرار است به اتاق عمل بروند حتما پیشش باشید و بگویید که منتظرش هستید تا با حال بهتری پیش شما برگردد. اگر نمی‌توانید در کنارش حضور داشته باشید، بهتر است که قبل از عمل با او تماس بگیرید و بعد از عمل هم با او صحبت کنید و جویای حالش شوید. گاهی اوقات ما برای کاری نیاز به راهنمایی و مشورت داریم اما گاهی دوست داریم فقط حرف‌هایمان را به کسی بزنیم بدون اینکه ما را نصیحت کند یا راهکاری به ما بدهد. در برخورد با بیماران مبتلا به سرطان فقط سعی کنیم شنونده خوبی باشیم. بسیاری از بیماران  مرکز سرطان در نیورک، به خانم ماسی گفته‌اند: «به هیچ کس از دوستان و آشنایان، درباره بیماری خود چیزی نگفتیم. درست است که از حمایت آنها برخودار نبودیم؛ اما از آنها ناامید هم نشدیم».

کلینیک امید تهران:  مصرف غذاهای غنی از فلاوونوئیدها مانند سیب و چای از شما در برابر سرطان و بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه ادیث کاوان (ECU) انجام شده است، این اثر در افراد سیگاری و الکلی بیشتر نمود پیدا می‌کند. محققین دانشگاه ECU داده‌های مربوط به رژیم غذایی 53،048 فرد دانمارکی را طی 23 سال آنالیز کردند. آن‌ها دریافتند که افرادی که مقادیر زیادی از غذاهای غنی از فلاوونوئیدها مصرف می‌کنند، کمتر در اثر سرطان و یا بیمار‌های قلبی می‌میرند.
دکتر «نیکولا بوندونو» به عنوان سرپرست محققین، می‌گوید: «این مطالعه نشان داد که خطر مرگ افرادی که فلاوونوئید مصرف می‌کنند کمتر است، ولی همچنین نشان داد که خاصیت حفاظتی این ماده برای افرادی که بیماری‌های مزمن ناشی از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل دارند، زیاد است. این یافته‌ها بسیار مهم هستند، زیرا اکنون دریافته‌ایم که خوردن غذاهای غنی از فلاوونوئید می‌تواند در کاهش خطر بیماری‌های مهمی اثرگذار باشد. البته باید متذکر شد که ترک سیگار و الکل برای افراد معتاد به این مواد بهترین راه مقابله با خطر بیماری‌های مرتبط با آن‌ها است. ما می‌دانیم که تغییر سبک زندگی بسیار چالش‌برانگیز است، ولی مصرف فلاوونوئید راهی است برای کاهش خطر بیماری‌هایی که درمان‌های کمی برای آن‌ها وجود دارد.»
تحقیقات نشان داده است که افرادی که حدود 500 میلی‌گرم فلاوونوئید در روز مصرف کرده‌اند، دارای کمترین خطر مرگ ناشی از سرطان و بیماری‌های قلبی هستند.

دکتر بوندونو می‌گوید: «مهم است که ترکیبات فلاوونوئیدی مختلفی که در مواد مختلف وجود دارند، مصرف شوند. یکی از رژیم‌های قابل دسترسی برای این موضوع به این شرح است؛ یک فنجان چای، یک سیب، یک پرتقال، 100 گرم زغال‌اخته و 100 گرم بروکلی. ترکیب همه‌ی این مواد بالغ بر 500 میلی‌گرم ترکیبات مختلف فلاوونوئیدی به بدن می‌رساند.»
محققین می‌گویند دلیل داشتن خاصیت محافظتی فلاوونوئید هنوز کشف نشده است. مصرف الکل و کشیدن سیگار باعث افزایش التهاب و آسیب رسیدن به رگ‌های خونی می‌شود و به همین دلیل احتمال بروز بیماری در این افراد بالا می‌رود. تحقیقات نشان داده است که فلاوونوئید دارای خاصیت ضدالتهابی است و عملکرد رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد. به گفته‌ی محققین مرحله‌ی بعدی مطالعات بر روی نوع بیماری‌هایی که فلاوونوئید برای آن‌ها مفید است، تمرکز می‌کند.

 

منبع: پایگاه آریابانو

صفحه1 از1125