Super User

پنج شنبه, 12 تیر 1399 ساعت 10:09

خاطره تلخِ شیرین ۱۴ ساله

 14 ساله بودم...

هشت ماهِ تمام، من و خانواده ام با آن مشکل درگیر بودیم و هیچ دکتری قادر نبود علت آن را پیدا کند. تا اینکه بنابر توصیه پزشک عمومی، بعد از انجام آزمایش های مختلف، مشخص شد که در بدنم یک توده وجود دارد. پس از مشخص شدن نوع بیماری، با انجام عمل جراحی، متأسفانه رحم و تخمدان ها را برداشتند و تأکید شد که باید به درمان ادامه دهم اما متأسفانه بر اثر بضاعت مالی خانواده ام، ادامه درمان بیماری ام را جدی نگرفتند و بعد از گذشت شش ماه، مجددا علائم بیماری نمایان شد.

در حال پیگیری درمان، پزشکی غافل از رویاهای شیرینم به من گفت: قرار است بزودی جراحی شوی، باید قسمتی از روده، قسمتی از پانکراس و مثانه، را بر دارند و بعد از آن همیشه باید زندگی را با دو کیسه انجام دهی.

خدای من!!! چه میشنوم؟ لحظه ای تمام صداهای اطراف که نه، بلکه کل عالم برایم مسکوت شد و ناخودآگاه عروسکم را در آغوشم فشردم و در گوشش آرام زمزمه کردم؛ شنیدن صحبت های آن پزشک بشدت برایم سخت بود تا حدی که یک هفته نتوانستم غذایی بخورم و تمام امیدم را از دست دادم. اینگونه شد که خود را برای مرگ حتمی آماده کردم.

در اینجا بود که دایی ام با پیگیری های مکرر در انستیتو کانسر بیمارستان امام خمینی(ره) با پزشکی متخصص و دلسوز صحبت کرد و پس از بررسی های لازم، تمام مراحل شیمی درمان را توصیه کرده تا رفته رفته توده کوچک شد خوشبختانه با یک عمل جراحی، غده را از بدنم خارج کردند.

اما سختی های بیماری تمام شدنی نبود. در هربار، با تزریق شیمی درمانی، به علت درد زیاد از هوش می رفتم. ریزش مو، ضعف شدید و.. تا آنجاکه دیگر نمی توانستم خودم را در آینه ببینم، البته خدارا شکر هزینه های بستری و ویزیت پزشکان در انستیتو کانسر رایگان بود اما هزینه دارو بسیار سنگین بود و ناگفته نماند تهیه داروهای شیمی درمانی برای خانواده های دارای وضعیت اقتصادی بد، بسیار دشوار است که این مشکل نیز از طریق واحد مددکاری انستیتو کانسر و کمک نیکوکاران رفع شد.

وای ایزوله، محلی که قبل از من، دونفر در اون بخش فوت کرده بودند و فکر می کردم کارم تمام است، برای نرفتن به بخش خیلی مقاومت کردم و خیلی گریه و خواهش و التماس، بیچاره پدر و مادرم، آن بندگان خدا هم که ساده، احوال بدم را میدیدند و با رفتن من به آن بخش مخالفت می کردند ولی با سماجت پرستاران بخش، در قسمت ایزوله بستری شدم.

برای اولین بار پس از درد و مشقت زیاد، بعد از گذشت چند روز در ایزوله حالم بهتر شد. پزشکان، پرستاران و مددکاران همه دست های خداوند بودند که به کمکم آمده بودند. تصمیم گرفتم جواب خداوند را بدهم. باید خوب میشدم “من می تنوانم”

تا اینکه مراحل درمان من سه سال طول کشید، اکنون خداوند متعال را سپاسگزارم که به مدت ده سال است، زندگی ام به روال عادی خود بازگشته است...

 

چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 09:41

گوشت قرمز یکی از عوامل بروز سرطان


تغذیه اشتباه و ناسالم و مصرف برخی مواد غذایی ممکن است بر رشد غدد سرطانی موثر باشد.

به گزارش اسپوتنیک، پزشک متخصص غدد آندری پیلیف در این خصوص توضیح داد.

این متخصص ضمن اشاره به اینکه در قرن گذشته چنین نتایجی بدست آمده است، گفت: « ما می دانیم که به طور مثال مصرف بیش از حد گوشت قرمز ممکن است باعث بروز تومور شود.»

عدم استفاده یا مصرف مناسب از این ماده غذایی تا حدودی خطر را کاهش می دهد.

پیلیف گفت: « تغذیه یکی از فاکتورهای مهمی است که به سرطان منجر می شود.»

این پزشک توضیح داد که کنترل این فاکتور در شرایط کنونی هیچ تاثیری بر سایرین ندارد. این متخصص افزود که انتخاب بین گزینه ها خوردن یا نخوردن هر محصولی نسبتا مبهم است. برای آنکه هر ماده غذایی خواص مثبت و منفی دارد.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران با اشاره به اینکه‌ نوشیدن مایعات داغ همچون چای و کمبود ویتامین C و A در بروز سرطان مری نقش دارد، گفت:مصرف فست فودها و غذاهای نمک‌سود احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهد.
 محمدرضا قوام‌نصیری در ارتباط با سرطان‌های دستگاه گوارش اظهار داشت: در کنگره جامعه جراحان ایران، انجمن رادیوتراپی آنکولوژی، موضوع سرطان دستگاه گوارش که شامل دو بخش فوقانی و تحتانی بوده مدنظر قرار داده است و جدیدترین مباحث در این زمینه مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه سرطان دستگاه‌ گوارش فوقانی شامل مری و معده و سرطان های دستگاه گوارش تحتانی شامل روده بزرگ و انتهای روده است گفت:‌ سرطان معده جزو شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان و مردان به شمار می‌رود، البته در زنان سرطان سینه شایع‌تر از سرطان معده است.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت:‌ سرطان معده علائم آن دیر تظاهر می‌یابند و در بیش از نیمی از موارد در مرحله پیشرفته خود را نشان می‌دهد، لذا جواب درمان و پیش‌آگهی بیمار خوب نخواهد بود.

قوام نصیری بیان داشت:‌براساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که سرطان معده با رژیم غذایی در ارتباط بوده و غذاها با نگه دارنده بنیان‌های نیتریت درصورت تبدیل شدن به نیتروزامین، سرطان معده و مری را ایجاد می‌کند که نیتریت نگهدارنده مواد گوشتی همچون کالباس و سوسیس بوده و در شهرهایی با جمعیت بالا همچون تهران مصرف این غذاها و سایر فست‌فودها بسیار زیاد است، همچنین این موضوع در جوانان و اطفال نیز مصرفش بیشتر بوده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ طبخ غذا نیز در افزایش تعداد بیماران مبتلا به سرطان معده نقش دارد و غذاهای نمک‌سود در این زمینه خطرآفرین هستند.

وی در مورد سرطان مری گفت: این سرطان ضایعه بدخیمی است که در ایران شیوع زیادی داشته و در مناطق خاصی همچون ترکمن‌صحرا،‌ خراسان شمالی، آذربایجان غربی و شرقی بیشتر بوده و در واقع این مناطق به کمربند افغانستان، چین، تبت و مغولستان به لحاظ شیوع سرطان مری متصل می‌شوند.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران اضافه کرد: براساس تحقیقاتی که دانشگاه کمبریج انجام داده مشخص شده که خاک و باد ناقل تبلوراتی هست به نام سلیکا که در اندازه های 120 تا 140 میکرون برای مری سرطان زا هستند .

قوام نصیری عنوان کرد:‌مصرف مایعات داغ همچون چای و کمبود ویتامین C و A در بروز سرطان مری نقش داشته، البته گاهی کمبود ویتامین D نیز مؤثر است و عوامل ژنتیکی نیز از دیگر دلایل بروز این بیماری به شمار می‌رود، به طوری که افراد دارای این سرطان در نسل‌های قبلی خانواده خود، احتمال بیشتری برای ابتلا شدن به این بیماری دارند.

 

چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 09:38

امیدهای تازه برای کشف داروی سرطان

دانشمندان به‌تازگی فاز اول آزمایش‌های بالینی دارویی که می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را متوقف کند با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.
محققان انستیتوی تحقیقات سرطان و مرکز ملی بهداشت «رویال‌مارسدن» به‌تازگی موفق شده‌اند به دارویی دست پیدا کنند که می‌تواند از تشکیل مجدد سلول‌های سرطانی جلوگیری کرده و در نتیجه رشد آن را متوقف کند. به گزارش بی‌بی‌سی، در آزمایش بالینی این دارو با نام «برزوسرتیب» رشد تومورهای سرطانی در نیمی از 40بیماری که این دارو را مصرف کردند، متوقف شد. استفاده از برزوسرتیب حتی در کنار درمان‌های شیمی درمانی نیز مؤثرتر بود.
این کارآزمایی بالینی برای آزمایش میزان امنیت دارو طراحی شده بود. این دارو نخستین مدل از خانواده درمان‌های جدیدی است که باعث مسدود شدن پروتئینی می‌شود که در بازسازی DNA سلول‌ها دخالت می‌کند. مسدود شدن این پروتئین مانع از آسیب رساندن سرطان به سلول‌ها می‌شود. این دارو بخشی از یک شاخه درمانی است که با عنوان «داروی دقیق» شناخته می‌شود و ژن‌ها یا تغییرات ژنتیک مشخص را هدف قرار می‌دهد.
در این مطالعه بیمارانی حضور داشتند که تومورهای سرطانی بسیار پیشرفته آنها با هیچ فرایند دارویی و درمانی قابل معالجه نبود. این مرحله که از آن با نام فاز اول آزمایش یاد می‌شود فقط برای سنجش میزان کم خطر بودن دارو طراحی شده بود اما انستیتوی تحقیقات سرطان می‌گوید طی همین فاز نشانه‌های زودهنگامی دریافتند که مشخص کرده است برزوسرتیب می‌تواند از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری کند.


امیدوار کننده
پروفسور کریس لورد، استاد ژنتیک سرطان در مرکز تحقیقات سرطان و یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید این نشانه‌های اولیه بسیار امیدوار‌کننده بود. وی البته اضافه کرد این اتفاق در فاز اول آزمایش‌ها برای دیدن پاسخ‌های بالینی اتفاقی عادی نیست. هرچند آزمایش‌های بیشتر لازم است تا مؤثر بودن دارو ثابت شود.
دکتر داریوس ویدرا از دانشگاه ریدینگ نیز در این‌باره می‌گوید: این مطالعه فقط روی تعداد کمی از بیماران انجام شد، بنابراین هنوز بسیار زود است که برزوسرتیب را به‌عنوان یک درمان قطعی برای سرطان معرفی کنیم. او تأکید می‌کند: با این اوصاف، تأثیر قوی و غیرعادی این دارو، به‌ویژه با ترکیب شیمی درمانی همیشگی، دلیلی است برای خوش‌بین بودن به نتیجه مطالعات آینده.
تومور یکی از بیمارانی که با سرطان پیشرفته روده در این مطالعه مشارکت کرده است، پس از درمان با داروی برزوسرتیب کاملا ناپدید شد و 2سال را هم بدون دست و پنجه نرم کردن با سرطان سپری کرد. مورد دیگر بیماری بود که سرطان تخمدان او با وجود پشت سر گذاشتن دوره‌های مختلف درمانی مجددا بازگشته بود، او نیز پس از استفاده از ترکیب دارو و شیمی‌درمانی متوجه شد تومورهایش بسیار کوچک شده است.
در فرایند شیمی درمانی، DNA سلول‌های سرطانی آسیب می‌بیند، بنابراین استفاده از این روش با درمان جدید که اجازه نمی‌دهد سلول‌های سرطانی خود را ترمیم کنند می‌تواند حتی بیش از حد تصور برای بیماران ناامید سرطانی سودمند باشد. پروفسور لورد می‌گوید: داروی برزوسرتیب قادر است سلول‌های سرطانی را بدون آسیب‌زدن به سلول‌های سالم مورد هدف قرار دهد. پروفسور جان دی بونو، سرپرست توسعه دارویی انستیتوی تحقیقات سرطان می‌گوید: کارآزمایی بالینی جدید ما نخستین بار است که ایمنی یک خانواده کاملا جدید از داروهای هدفمند سرطان برای بیماران را مورد آزمایش قرار می‌دهد و دیدن برخی از پاسخ‌های بالینی حتی در مرحله اولیه آزمایش‌ها نیز بسیار دلگرم‌کننده است. در آینده این داروها می‌تواند تأثیر درمان‌هایی مانند شیمی درمانی را تقویت ‌کند و از سوی دیگر با مقاومتی که می‌تواند در سایر درمان‌های هدفمند ایجاد شود، مقابله کند. نظر به اینکه رویکردهای سنتی در درمان سرطان از نظر توموری دسته‌بندی می‌شود – سرطان پستان، سرطان ریه و سایر- رویکرد درمانی داروی دقیق تنها غیرعادی بودن ژنتیک تومور را بدون توجه به اینکه سرطان در کدام اندام اتفاق افتاده است، هدف قرار می‌دهد.
رویکردهای داروی دقیق هم‌اکنون برای سرطان‌هایی مانند سرطان پروستات انجام می‌شود تا تأثیر هورمون تستوسترون را که در فرایند رشد تومور دخالت بسیاری دارد، مسدود کند. اگر این درمان به‌تنهایی مورد استفاده قرار بگیرد به نسبت شیمی‌درمانی که به‌طور غیرمستقیم به سلول حمله می‌کند کمتر اثرگذار و قدرتمند خواهد بود. فاز بعدی آزمایش‌های بالینی برزوسرتیب هم‌اکنون در حال انجام است و شاید روزی بتواند امیدها به بهبود بیماران سرطانی را افزایش دهد.


نتایج دلگرم کننده
کارآزمایی بالینی جدید نخستین بار است که ایمنی یک خانواده کاملا جدید از داروهای هدفمند سرطان برای بیماران را مورد آزمایش قرار می‌دهد و دیدن برخی از پاسخ‌های بالینی حتی در مرحله اولیه آزمایش‌ها نیز بسیار دلگرم‌کننده است

چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 09:37

دلایل مخفی درد مثانه

درد مثانه می‌تواند علائم هرچیزی از یک عفونت جزئی تا یک بیماری جدی مانند سرطان باشد

 

خبر خوب این است که سرطان مثانه نادر است و درد مثانه معمولا جدی نیست. اما این بدان معنا نیست که باید آن ‌را نادیده گرفت، هنگامی که در ناحیه لگن یا پایین شکم درد دارید ممکن است مشکل از مثانه باشد.

چطور دریابیم که درد مثانه مان نگران‌کننده است یا بی‌خطری؟

دکتر نازما وای. سیدیکو، استادیار و مدیر تحقیق بیماری‌های زنان جراحی زیبایی لگنی در دانشکده‌ی پزشکی دورهام دانشگاه دوک کارولینای شمالی می‌گوید، به سایر نشانه‌هایی که دارید توجه کنید، به‌ویژه اگر همراه درد مثانه، خون نیز در ادرارتان باشد.

وقتی خانم‌ها درد مثانه دارند، باید آزمایش دهند. این آزمایش باید برای تشخیص عفونت دستگاه ادراری و سرطان مثانه انجام شود و سایر شرایط در ادامه فهرست شده‌است:

 

عفونتهای دستگاه ادراری

عفونت‌های دستگاه ادراری (گاهی اوقات عفونت مثانه نامیده‌ می‌شود) به زنان بیشتر از مردان آسیب می‌رساند، علت آناتومی ساده‌ی بدن آنهاست.

مجرای ادرار زنانه به بخش‌هایی که دارای باکتری‌های طبیعی‌اند (مانند مقعد و واژن) نزدیک‌تر است. همچنین طبق نظر موسسه ملی بیماری‌های دیابت و گوارشی و کلیه، نسبت به مجاری ادرار مردانه کوتاه‌تر است.

درد مثانه‌ ناشی از عفونت‌های دستگاه ادراری ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد. در زنان جوان، ادرارهای مکرر همراه با درد، یکی از علائم شایع عفونت‌های دستگاه ادراری است.

علائم در زنان مسن‌تر می‌تواند متفاوت باشد اما به طور معمول این علائم شامل دردهای عضلانی، درد شکم، خستگی مفرط و ضعف است.

ملاقات با پزشکتان برای درمان با آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند کیپرو (کیپروفلاکسین) یا باکتریم (تریمپتوپریم- سولفامتاگزول) که معمولا عفونت دستگاه ادراری را ازبین می‌برند، از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است.

اگرچه بدون درمان نیز ممکن است عفونت ازبین رود، اما آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند بهبود را سرعت بخشند و علائم ناراحت‌کننده را سریعا از بین ببرد. نوشیدن مایعات فراوان و ادرار مکرر نیز به درمان عفونت و بیماری کمک خواهد کرد.

 

التهاب مثانه بینابینی

طبق گفته‌ی انجمن بیماری‌های دیابت، کلیوی و گوارشی بیشتر از ۳ میلیون زن امریکایی با درد لگن مرتبط به التهاب مثانه بینابینی زندگی می‌کنند. دکتر سیدیکو می‌گوید، التهاب مثانه بینابینی شکل حاد سندرم درد مثانه است. زخم‌ها و یا دیگر تغییرات طولانی مدت در جدار مثانه ممکن است موجب درد شود.

مطابق با گفته‌ی انجمن، مشکلات مثانه ناشی از التهاب مثانه بینابینی ممکن است از حساسیت تا درد شدید تغییر کند. عامل دیگری که موجب التهاب مثانه بینابینی می‌گردد، قاعدگی زنانه است که به بدتر شدن درد مثانه منجر می‌شود.

التهاب مثانه بینابینی به‌علت عفونت ایجاد نمی‌شوند، اگرچه نشانه‌ها ممکن است مشابه عفونت باشند. طبق نظر انجمن، اگرچه تاکنون متوجه علت نشده‌ایم، اما یکی از تئوری‌ها حاکی از این است که احتمالا بروز این شرایط به التهاب مربوط است.

موارد درمانی التهاب مثانه بینابینی شامل گشاد کردن و پاک کردن مثانه، مصرف داروهای خوراکی و یا استفاده از تحریک عصبی الکتریکی جهت تسکین درد می‌شود. اما هیچ درمان شناخته شده‌‌ی خاصی برای آن وجود ندارد.

گاهی‌اوقات گزینه‌ی جراحی مطرح می‌شود و درمان در موارد حادتر، زمانی که مثانه به‌شدت آسیب دیده ممکن است جراحی مبنی بر برداشتن مثانه باشد.

 

تغییرات در سیستم تناسلی

دکتر کارل لوبر، متخصص و اورولوژیست در مرکز جراحی ترمیمی و پزشکی لگن زنان در مرکز پزشکی سان‌دیگو و استاد بالینی دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، سان‌دیگو می‌گوید، درد مثانه در زنان همچنین ممکن است ناشی از نازک شدن پوست واژن باشد.

او توضیح می‌دهد که: این امر آتروفی خوانده می‌شود و اغلب شیوع آن در مواردیست که یائسگی بافت‌های اطراف واژن را از استروژن محروم سازد. استروژن خوراکی کمک نمی‌کند اما کرم استروژن واژینال ممکن است علائم را تقلیل دهد.

به‌گفته‌ی دکتر لابر، با پزشکتان درمورد درد لگن و مشکلتان صحبت کنید، زیرا کمک می‌کند تا علاوه بر کشف مشکل اصلی، نقطه‌ایی که مشکل در آن نهفته است را بیابید.

 

سرطان مثانه

سرطان مثانه نادر است، مخصوصا در زنان. طبق گفته‌ی انجمن سرطان امریکا، سالانه از حدود ۷۴۰۰۰ تشخیص سرطان مثانه در ایالات متحده، فقط حدودا ۱۸۰۰۰ نفر از آنها زن هستند.

از شایع‌ترین علائم، وجود خون در ادرار است؛ همچنین برخی از زنان درهنگام ادرار، احساس سوزش و درد دارند. درمان سرطان مثانه شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی می‌شود.

مطابق با نظر انجمن سرطان امریکا، بیشتر مردم برای برداشتن تومور یا تومورها به جراحی نیاز دارند. در موارد حاد، تمام یا بخشی از مثانه نیز باید برداشته شود.

 

لزوم تشخیص، اما نه یک تشخیص شخصی

سیدیکو می‌گوید که، مد نظر گرفتن اینکه آیا رحم و سایر اندام‌های سیستم زنانه‌ی بدن، در حالی که به مثانه بسیار نزدیک هستند، می‌تواند موجب درد مثانه شود یا خیر از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است. او توضیح می‌دهد، اختلال عملکرد کف لگن (مانند تنگی و یا اسپاسم عضلات لگن) معمولا با درد مثانه همرا است و می‌تواند درد مثانه را تشدید کند.

سیدیکو می‌گوید: اگر هیچ یک از این علائم وجود ندارد و فرد مداوم درد مثانه داشته باشد، معمولا مربوط به ‘سندرم درد مثانه’ است که به وضعیت دردناک مثانه اشاره دارد که سایر احتمالات مانند عفونت مجاری ادرار و سرطان از بین می‌رود.

واقعیت مهمی که زنان باید به‌خاطر داشته باشند این است که مشکلات مربوط به درد مثانه را خودتان تشخیص ندهید. شناخت و درمان مشکل می‌تواند به ذهن و بدن کمک شایانی نماید.برنا

چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 09:35

12هشدار سرطان کلیه!

سرطان کلیه جزء 10 سرطان شایع در جهان محسوب می‌شود، اما با این حال اکثر مردم در این زمینه اطلاعات کافی ندارند و معمولا در مراحل نهایی و پیشرفته تشخیص داده می‌شوند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
12 علامت هشدار دهنده سرطان کلیه را عبارتند از:
1. مشاهده خون در ادرار ( تغییر رنگ ادرار به تیره و متمایل به قرمز، نشانه هشدار دهنده‌ای محسوب می‌شود.)
2. درد مداوم در دنده‌ها
3. توده یا نورم در پهلوها
4. خستگی مفرط
5. از دست دادن اشتها و کاهش وزن شدید
6. فشار خون بالا
7. درجه حرارت بالای بدن
8.عرق شبانه
9. در مردان، تورم رگ در بیضه ها
10. تورم غدد در گردن
11. درد استخوانی
12. سرفه‌های خونی
سرفه‌های خونی و تعرق شبانه جزء شایع‌ترین علامت‌های سرطان کلیه و مثانه است.
اگر با خواندن این علائم احساس نگرانی کردید هرچه سریع‌تر آزمایش ادرار و خون انجام دهید و به یک متخصص مراجعه نمایید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه The Conversation، دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا در سانفرانسیسكو دریافتند که ویروس کرونا SARS-CoV-2 از همان استراتژی سرایت در بدن بهره می‌برد که سلولهای سرطانی استفاده می‌كند. این ممکن است بدان معنی باشد که داروهای ضد سرطان ممکن است به مقابله با COVID-19 کمک کنند.
محققان دریافتند كه ویروس کرونا برای حمله به سلولها از كینازها استفاده می كند – آنزیم‌هایی كه انتقال یک گروه فسفات از یک مولکول به مولکول دیگر را كاتالیز می‌كنند و بنابراین عملکرد سوخت و ساز سلولی را تضمین می‌كنند. دانشمندان نقشه مفصلی از کینازها که به عفونت کمک می کنند، ایجاد کرده اند و داروهای ضد سرطانی موجود را تغییر می دهند که عملکرد آنزیم‌های استفاده شده توسط ویروس کرونا را تغییر می دهد.

رشد تومورهای سرطانی توسط انواع خاصی از کینازها تامین می شود که بیش از حد فعال هستند و منجر به تکثیر سلولی کنترل نشده می شوند. ویروسها همچنین عملکرد سلول ها را تغییر می دهند تا متابولیسم آنها را به سنتز پروتئین های ویروسی و اسیدهای نوکلئیک هدایت کرده و ذرات جدید ویروسی ایجاد کنند. کینازها نیز به طور فعال در این فرآیند دخیل هستند.

در طی این آزمایش، دانشمندان سلولهای میمون سبز را با SARS-CoV-2 آلوده کردند و پس از آن آنها را با طیف سنج جرمی تجزیه و تحلیل کردند تا مشخص شود کدام مولکولها فسفریله شده اند. همین کار با سلولهای سالم انجام شد.

معلوم شد که 49 کیناز مختلف (در مجموع 518 کیناز انسانی شناخته شده است) در گسترش ویروس در بدن نقش دارند. برخی از آنها در مسیر سیگنالینگ MAPK (پروتئین کیناز فعال شده با میتوژن) دخیل هستند که واکنشهای التهابی در بدن را کنترل می کند و می تواند در شروع طوفان سایتوکاین که در شکل شدید COVID-19 دیده می شود، نقش داشته باشد. کیناز دیگری که ویروس از آن استفاده می کند، کازئین کیناز 2 است که باعث رشد میکروتوبول ها در سطح سلول ها می شود. این فرایندها به سلولهای دیگر نیز گسترش می یابد و عفونت ویروس کرونا را تسهیل می کند.

محققان به بررسی 250 داروی مهارکننده کیناز پرداختند و 87 مورد از آنزیمهای مورد استفاده ویروس کرونا را یافتند. برخی از آنها قبلاً در مبارزه با سرطان استفاده می شوند یا در حال انجام آزمایشات بالینی هستند و می توانند به درمان COVID-19 هدایت شوند. آزمایش 68 دارو نشان داد که برخی از آنها بطور موثری ویروس کرونا را در سلول ها از بین می برند، به عنوان مثال، silmitasertib که باعث سرکوب کازئین کیناز 2 می شود.


عضو انستیتو سرطان کشور از راه‌اندازی و ارائه خدمات سامانه ۴۰۳۰ در راستای اطلاع رسانی و بهره‌مندی مردم از راه‌های پیشگیری و خدمات پیشتیبانی از سرطان، خبر داد.

علی‌اصغر یعقوبی، در نشست هم اندیشی اعضای هیئت مدیره شبکه ملی سرطان ایران که در سالن جلسات سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری شاهین‌شهر به همت انجمن حمایت از بیماران خاص مهر، برگزار شد، با بیان اینکه سرطان یک معضل اجتماعی همه‌گیر است، اظهار کرد: افزایش سالانه بیش از ۱۱۵ هزار بیمار به جامعه بیماران سرطانی یک معضل بزرگ است.

وی با تاکید بر نیاز به آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در حوزه سرطان و راه‌های پیشگیری و پشتیبانی پس از ابتلا به آن، افزود: شیوع ویروس کووید ۱۹ و ضرورت توجه به خدمات‌رسانی در فضای مجازی بستر بهره‌مندی از سامانه‌های مختلف در اطلاع رسانی، پیشگیری و پشتیبانی از بیماری را فراهم کرد، در این راستا با انعقاد تفاهم‌نامه میان شبکه ملی سرطان ایران، بنیاد برکت و انجمن ملی سرطان، مجموعه ۴۰۳۰ در بستر سرطان فعال و به بهره برداری رسید.

یعقوبی با اشاره به چند وجهی بودن مواجهه با سرطان و تقسیم آن به دو بخش درمانی و غیردرمانی، خاطرنشان‌کرد: در این مجموعه خدمات غیردرمانی نظیر اطلاع رسانی، روانشناسی، اطلاعات جامع تعذیه‌ای، بهره مندی از مراکز درمانی واجد شرایط و اطلاع رسانی مراکز تهیه دارو ارائه می‌شود.

این عضو انستیتو سرطان کشور با بیان اینکه سرطان دومین عامل مرگ در جهان است، افزود: در شرایطی رکورد اولین عامل مرگ، متعلق به بیماری‌های قلبی و عروقی است که درمان و تشخیص سرطان بیش از یک و نیم برابر بیماران قلبی و عروقی هزینه در بر دارد.

یعقوبی، با اشاره به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه درمان سرطان در سال‌های ۹۳ و ۹۴، ادامه داد: نحوه عملکرد مدیران و مسئولان در شهر‌ها نقش موثری در میزان ابتلا به سرطان دارد.

وی، با بیان اینکه سرطان یک بیماری نهفته در بدن همه انسان‌هاست، تصریح‌کرد: مدیران و مسئولان شهری عوامل موثر مثبت و منفی در کنترل و بروز سرطان هستند و با تامین آرامش روانی جامعه که یک ریزفاکتور کاهنده در ابتلا به سرطان است می‌توانند در کاهش تعداد ابتلا و بیماران سرطانی موثر باشند.

یعقوبی، با اشاره به نقش موثر موسسات خیریه و ان جی او‌ها در خدمت‌رسانی به مردم، خاطرنشان‌کرد: ثاثیر عملکرد ان جی او‌ها در امدادرسانی و خدمت‌گزاری به مردم در بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله و حتی در معضل شیوع کرونا در راستای ایجاد همدلی، هم‌افزایی و همگرایی آحاد مردم، مسئولان و فعالان هر عرصه اثبات‌شده است و باید با حمایت کامل و قاطع از آن‌ها از ظرفیتشان در آگاهی‌بخشی و اجرای طرح‌های غربالگری در راستای پیشگیری از ابتلا به سرطان بهره‌برد.

چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 09:32

توقف رشد سرطان ریه با کنترل قند خون

 محققان اخیراً در ادامه پژوهش های شان به این نتیجه دست یافته اند که با کاهش نوعی پروتئین حمل کننده قند، می توان مانع از رشد تومور ریه شد.

کاهش این پروتئین حمل کننده قند در خون، روش درمانی مفیدی برای سرطان ریه است؛ چرا که سلول های سرطانی ریه برای افزایش رشد و گسترش سریع از قند بسیاری استفاده می کنند.

مطالعه حاضر نشان می دهد كه این روش می تواند در درمان سرطان ریه مؤثر باشد.

برخی پروتئین ها نقش انتقال دهنده گلوکز (قند) به سلول ها دارند و سول های سرطانی نیز برای رشد نیاز به قند دارند. به این ترتیب محققان دریافتند که با هدف قرار دادن پروتئین های حامل قند می توانند تا حد زیادی مانع از رشد سرطان ریه شوند، البته این نکته هنوز مبهم است که آیا در صورت کاهش قند در بدن، سلول های سرطانی از منابع گلوکز ذخیره شده در بافت های بدن برای رشد و ترمیم استفاده خواهند کرد یا خیر.

در این خصوص "کارولین کنتات" می گوید: مهار مصرف قند در تومورهای ریه می تواند یک استراتژی درمانی مؤثر باشد، اما این که آیا حمل کننده های گلوکز باید هدف قرار گیرند یا نه، هم چنان نامشخص است.

وی افزود: سلول های سرطانی ریه گرسنه قند موجود در خون هستند و استفاده از گلوکز ذخیره شده در بافت های بدن برای شان کمی سخت است. به همین جهت می توان گفت اگر در کنترل قند خون افراد مبتلا به سرطان ریه موفق باشیم، قادر خواهیم بود تا حد زیادی فعالیت تومور ریه را کُند کنیم.

هم چنین "اتیین میلان" استادیار انستیتوی سوئیس تحقیقات سرطان تجربی می گوید: در حالی که مطالعات بیشتری در مورد این محفظه های ذخیره سوخت گلوکز برای توقف رشد تومور مورد نیاز است، اما آن چه اکنون مهم به نظر می رسد تأثیرگذاری بر سلول های سرطانی از طریق گلوکز است و باید با استفاده از این روش مهم و جدید بتوانیم کمکی به درمان بیماران کنیم.

"دیوید هولت" استاد دانشکده دامپزشکی "پنه" و همکارانش از ماده حاجب برای کمک به تشخیص سرطانی از بافت طبیعی در سگ های مبتلا به سرطان پستان استفاده کرده اند.

وجود "حاشیه های تمیز" و عدم سرایت به اطراف هدف اصلی از عمل جراحی برای برداشتن سرطان است. اگر حتی یک قطعه کوچک از سرطان سرطانی باقی مانده باشد، احتمال عود موضعی و شیوع بیماری افزایش می یابد و احتمالاً باعث کاهش زمان بقای فرد می شود.

محققان دانشگاه "پنسیلوانیا" با رویکردی نوآورانه در مورد عمل جراحی سرطان در حال تحقیق در مورد تکنیک برای کمک به جراحان به وضوح می دانند که آیا آن‌ها یک بافت بیمار را پشت سر گذاشته اند یا خیر. آن‌ها با استفاده از رنگی که در زیر نور مادون قرمز قرار گرفته و ترجیحاً در سلول های سرطانی تجمع می یابد، جراحی را برای از بین بردن تومورهای پستانی از سگ های معالجه شده در دانشکده دامپزشکی بیمارستان "رایان" انجام دادند.

آن‌ها دریافتند که این روش نه تنها تومورها بلکه سرطان هایی که به غدد لنفاوی سرایت کرده اند را نیز از بین می برد. سرطان پستان در سگ ها از بسیاری جهات مهم شبیه به سرطان پستان انسان است. این تیم تحقیقاتی معتقد است با وجود رنگ دیگری که به طور خاص به سلول های سرطانی اختصاص داده شده است، یک تکنیک موازی می تواند نتایج را در بیماران مبتلا به سرطان پستان که برای درمان بیماری خود از جراحی محافظت از پستان انتخاب می کنند، بهبود بخشد.

"دیوید هولت" می گوید: سگ ها الگوی خوبی برای بررسی سرطان سینه در انسان هستند.

تیمی از دانشکده پزشکی "پرلمن" به سرپرستی "سونیل سینگال" از مرکز جراحی دقیق در مرکز سرطان "آبرامسون" با همکاری هولت و دیگران در حال استفاده از ماده حاجب کنتراست مورد تأیید(FDA) ، یعنی indocyanine green (ICG) هستند که ماده ای بسیار درخشان است.

هدف از انجام این آزمایش از بین بردن تومورهای سرطانی در افراد است.

"هولت" می گوید: در خانم های مبتلا به تومور سینه اگر سرطان به غدد لنفاوی سرایت کرده باشد می توان با استفاده از این روش به درستی تشخیص داد و درمان کرد.

در حال حاضر در پزشکی، رادیوایزوتوپ هایی که در پستان تزریق می شوند اغلب برای شناسایی غده های سرطانی استفاده می شوند.

وی افزود: اگر ما رادیوایزوتوپ ها را قبل از عمل جراحی تزریق كنیم غدد لنفاوی را كه دچار مشكل شده اند می توان شناسایی کرد و با خارج شدن آن ها در بیمارانی که دچار متاستاز هستند از خطر زیاد جلوگیری می شود.

هولت و سایر همکاران پزشک او در حال بررسی کارآیی استفاده از تصویربرداری مادون قرمز هدفمند در بیماران سرطانی هستند. این رنگدانه ها به طور خاص به سلول های سرطانی متصل می شوند و به تعریف بهتر بر تومور سرطانی متمرکز می شوند و آن را رفع می کنند.

صفحه1 از1316