Super User

کلینیک امید تهران: رییس مرکز درمان سرطان کیش اظهار داشت: امکانات اولیه برای درمان سرطان روده، پروستات و سینه در مرکز درمان سرطان کیش فراهم است.
محمد امین افراسیابی افزود: با توجه به اهداف جدی مرکز درمان سرطان کیش برای ارایه خدمات کامل به بیماران سرطانی ، امکاناتی همچون‌ سی ‌تی ‌اسکن 64 اسلایس که قابلیت بالایی برای تشخیص بیماری دارد نیز در حال نصب در بیمارستان است.
وی گفت: خریداری تجهیزات ماموگرافی دیجیتال نیز برای تشخیص سرطان سینه از دیگر اهداف تکمیلی این مرکز است که در دستور کار قرار دارد.
افراسیابی همچنین به کارکرد منطقه ای مرکز درمانی سرطان کیش اشاره و اظهار داشت: با هدف توسعه فعالیت های مرکز درمان سرطان کیش دفتر هماهنگی این مرکز در کشور عمان طی هفته آینده راه اندازی می شود.
رییس مرکز درمان سرطان کیش گفت: با توجه به اینکه خط هوایی بین کیش و کشور عمان برقرار است با استقرار پزشک عرب زبان در دفتر هماهنگی مستقر در کشور عمان، بیماران کشورهای منطقه برای درمان در کیش پذیرش می شوند.
وی همچنین به اهداف پیشگیرانه مرکز درمان سرطان کیش اشاره کرد و افزود: با برگزاری سمینارهای دوره ای تلاش می کنیم شهروندان با پایش سلامت خود به پیشگیری از شیوع سرطان و بیماری ها کمک کنند.
افراسیابی تصریح کرد: با این رویکرد تلاش می کنیم سمینارهای دوره ای در زمینه سرطان ها و بیماری های مختلف با عنوان پزشک خود باشیم، برگزار کنیم.
وی گفت: بر این اساس سمینار سرطان سینه از پنجشنبه 28 تیر ماه جاری برای بانوان کیش برگزار می شود و یکی از اساتید جراحی عمومی کشور با حضور در این سمینار روش های بررسی های اولیه این سرطان را به بانوان کیش می آموزد.
افراسیابی اظهار داشت: آموزش به شهروندان درباره پیشگیری از سرطان ها و بیماری ها یکی از اقدامات مهم بهداشتی و درمانی در کشورهای توسعه یافته است.
رییس مرکز درمان سرطان کیش خاطرنشان کرد: جدا از موضوع هزینه بر بودن اقدامات درمانی نسبت به پیشگیری، در صورت بروز بیماری های سخت درمان، بیمار و خانواده اش دچار آسیب های روحی و جسمی می شوند.
وی گفت: این در حالی است که با آموزش به مردم می توان از بسیاری بیماری ها پیشگیری کرد یا با شناسایی زود هنگام بیماری، در مراحل اولیه اقدامات درمانی مناسبی انجام داد که منجر به نتایج بهتری می شود.
به گزارش ایرنا، ظرفیت جزیره کیش در حوزه توریسم درمانی و امکان تردد آسان اتباع خارجی به این منطقه آزاد فرصتی را فراهم کرده تا مسوولان این جزیره با مشارکت چهره های برجسته پزشکی ایران و جهان ، فرصتی نو را برای خدمت پزشکی و درمانی به بیماران سرطانی مهیا سازد.
راه اندازی مرکز درمانی بیماریهای سرطان کیش که بنا به پیشنهاد و حمایت محمد ابراهیم انصاری لاری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در اسفند ماه سال گذشته کلید خورد، فرصتی شد تا چهره های مطرح پزشکی داخلی و بین المللی در حوزه بیماری سرطان در قالب سمپوزیومی برای نخستین بار در این جزیره گردهم آیند.
بخشی از بیمارستان فوق تخصصی کیش بنا به تاکید مدیر عامل سازمان منطقه آزاد این جزیره به عنوان مرکز درمان بیماران سرطانی اختصاص یافته و بنا است با استفاده از این ظرفیت و مشارکت بخش خصوصی برای توسعه و تجهیز سخت افزاری آن اقدام لازم انجام شود.
پروفسور باب جوان اورولوژیست برجسته ایران و جهان به همراه تیم پزشکی نخستین عمل مرکز تخصصی درمان سرطان کیش (KCC) را ماه گذشته در مرکز درمانی سرطان کیش با موفقیت انجام دادند.
در این عمل جراحی تیم پزشکی در سه مرحله علاوه بر پاکسازی غدد لنفاوی و برداشتن پروستات بیمار ، عمل پیوند مجرا به مثانه را نیز انجام دادند.
جزیره کیش با مساحت 91.5 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 40 هزار نفر در 18 کلیومتری کرانه جنوبی ایران در محدوده شمالی آب های نیلگون خلیج فارس واقع است.

چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 11:41

تشخيص دقيق‌ سرطان با يک سيم مغناطيسي

کلینیک امید تهران:  دانشمندان يک سيم مغناطيسي توسعه داده‌اند که مي‌تواند به پزشکان در تشخيص سرطان کمک کند.
به گزارش ايسنا به نقل از ديلي‌ميل، دانشمندان دانشگاه استنفورد موفق به توسعه يک سيم مغناطيسي شده‌اند که اين سيم به پزشکان کمک مي‌کند تا پيش از اينکه علايم سرطان در بيمار آشکار شود، آن را تشخيص دهند.
به گفته محققان، اين دستگاه از داخل سياهرگ عبور مي‌کند و با جذب سلول‌هاي تومور نادر و بدخيم مي‌تواند از ظهور و پيشرفت اين بيماري جلوگيري کند.
طول اين سيم به اندازه انگشت کوچک يک فرد بالغ و ضخامت آن نيز به اندازه يک گيره کاغذ است. اين دستگاه در شناسايي سرطان‌هايي مانند پانکراس، تخمدان و سرطان کليه که در آن علايم تنها در مراحل بعد از بيماري سرطان ظاهر مي‌شوند نيز بسيار موثر است.
سلول‌هايي که تومور را جدا مي‌کنند تا به طور آزادانه در جريان خون حرکت کنند، مي‌توانند به عنوان نشانگرهاي زيستي سرطان عمل کنند.
سَم گمبير (Sam Gambhir) استاد پرتوشناس دانشگاه استنفورد و نويسنده ارشد اين مطالعه گفت: اين سلول‌هاي تومور در حال گردش بسيار کوچک هستند. با انجام يک آزمايش خون ساده از افراد، پزشکان نمي‌توانند وجود اين سلول‌هاي تومور در حال گردش را در لوله آزمايش تشخيص دهند زيرا اين کار همانند پيدا کردن سوزن در انبار کاه است پس پزشکان به بيمار مي‌گويند شما مشکلي نداريد و همه چيز خوب است.
محققان آزمايشات را بر روي خوک‌ها انجام دادند زيرا خوک‌ها از لحاظ آناتوميک شبيه به انسان‌ها هستند. اين سيم مغناطيسي موفق به شناسايي 10 تا 80 برابري سلول‌هاي تومور شد.
سيم در يک سياهرگ در نزديکي گوش خوک که نسبتا مشابه با بازوي انسان است، قرار داده شد و پس از آن برداشته شد و سلول‌ها مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
سلول‌هاي توموري در حال گردش، با نانوذرات حاوي يک پادتن که روي آنها قرار مي‌گيرند مغناطيسي مي‌شوند.
طبق گزارش‌ها اين روش جديد تا 80 برابر موثرتر از آزمايش‌هاي روزمره است که پزشکان از آن استفاده مي کنند.
بنابراين محققان اميدوارند تا اين رويکرد به آنها در تشخيص کمک کند و بينش آنها را نسبت به وجود سلول‌هاي تومور در حال رشد نادر ارتقا دهد.
اين مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

کلینیک امید تهران: فریبا سهرابی  با بیان اینکه نیمی از جمعیت کشورهای در حال توسعه را میانسالان تشکیل می دهند، افزود: جمعیت میانسالان به طور روزافزونی در حال افزایش است.
او گفت: در کشورهای در حال توسعه رشد جمعیت میانسالان سریعتر از رشد کل جمعیت اتفاق می افتد.
او اظهار داشت: با توجه به جمعیت گروه سنی میانسالان (59-30 سال) دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت در کنار برنامه های سلامت سایر گروه های سنی با هدف کاهش مرگ و میر زنان و مردان میانسال از طریق راهکارهای پیشگیرانه و سلامت محور در جهت اتخاذ شیوه زندگی سالم، خود مراقبتی، کنترل عوامل خطر، پیشگیری از بیماری ها و تشخیص زودهنگام آنها، اقدام به طراحی برنامه خدمات سلامت میانسالان از سال 1384 کرده است.
او با تاکید بر افزایش تحرک بدنی در میان این گروه سنی و نقش آن در سلامتی، گفت: فعالیت و تمرینات بدنی منظم در طول عمر، عامل حفظ و حتی تقویت ظرفیت های قلبی، ریوی، عصبی و اسکلتی است.
او اضافه کرد: با فعالیت بدنی می توان مرگ و میر ناشی از بیماری های عروقی قلب، سرطان روده بزرگ و افزایش قند خون بزرگسالی را کاهش داد.
وی همچنین افزود: فعالیت بدنی در کنترل چاقی، کلسترول بالا و فشار خون موثر است.
سهرابی تصریح کرد: فعالیت بدنی یکی از عوامل مهم برای قرار گرفتن کلسیم در داخل استخوان و محکم شدن استخوان ها است.
وی با تاکید بر اینکه فعالیت بدنی از افسردگی جلوگیری می کند، گفت: فواید زودرس فعالیت بدنی، شامل بهبود تعادل و هماهنگی، افزایش قدرت عضلانی، افزایش انعطاف پذیری و متابولیسم هوازی بدن است.
او در ادامه به مدت انجام فعالیت ورزشی اشاره کرد و گفت: ورزش مفید، ورزشی است که منظم باشد و کسانی که به طور منظم سه روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش کنند، از اثرات مفید ورزش می توانند بهره برداری لازم را ببرند.
وی افزود: در گروه میانسالان بیشتر فعالیت های ورزشی با شدت متوسط توصیه می شود و برای حداکثر بهره برداری از فواید ورزش بهتر است حداقل پنج روز در هفته هر بار به مدت 30 دقیقه یا سه روز در هفته و هر بار به مدت یک ساعت ورزش کنند.
او در مورد شدت فعالیت ورزشی نیز گفت: روش های مختلفی برای تعیین شدت فعالیت ورزشی از جمله میزان افزایش ضربان قلب، میزان متابولیسم استراحت و ظرفیت هوازی افراد وجود دارد اما بطور ساده و کاربردی، فرد باید به گونه ای فعالیت ورزشی انجام دهد که در طی 60-20 دقیقه فعالیت ورزشی خود بتواند 4-3 کلمه حرف بزند و بعد نفس بکشد، که در این صورت شدت فعالیت وی، متوسط و اگر نتواند صحبت کند و به نفس نفس زدن بیفتد، شدت فعالیت زیاد است.
او اضافه کرد: معمول ترین نوع ورزشی که همه جا قابل انجام می باشد، پیاده روی تند است.
وی گفت: پیاده روی تند 3-5/2 کیلومتر در ظرف نیم ساعت نمونه ساده و رایج یک ورزش با شدت متوسط است و برای کسی که برای اولین بار ورزش را شروع می کنند باید شدت ورزش را به تدریج افزایش دهند مثلاً ابتدا با سرعت کمتر و سپس با سرعت بیشتر پیاده روی کنند.

کلینیک امید تهران: مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم مصرف روزانه حداقل پنج واحد میوه و سبزی، گفت: ۶۰ درصد دیابت نوع ۲ با الگوی غذایی مناسب قابل کنترل است و تاثیر آن دو برابر تاثیر داروست.
عدم مصرف میوه و سبزی علت ۱۹ درصد سرطان‌های گوارشبه گزارش فانوس، دکتر زهرا عبداللهی با بیان این مطلب در کارگاه آموزشی و همایش ملی «بهبود تغذیه در جامعه زنان روستایی و عشایری» در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: ۵۰ درصد بیماری های قلبی و عروقی و ۳۰ تا ۴۰ درصد سرطان ها با تغذیه مناسب قابل پیشگیری هستند.
وی افزود: مصرف کم میوه و سبزی علت ۱۹ درصد سرطان‌های دستگاه گوارش و ۳۱ درصد بیماری‌های قلبی است. از ۱۰ عامل بیماری های غیرواگیر مهم ترین ریسک فاکتور، تغذیه نامناسب است که موجب شده بروز بیماری های غیرواگیر از ۵۶ درصد در سال ۸۰ به ۷۶ درصد در سال های اخیر برسد.
عبداللهی گفت: مطالعات سال ۹۵ نشان می دهد مصرف سبزی و میوه در روستاها از شهرها نیز کمتر بوده است. مصرف حداقل ۳ واحد سبزی و ۲ واحد میوه توصیه جهانی است.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: مصرف زیاد چربی و روغن عامل اصلی سرطان‌های پروستات و سینه است که از شایع‌ترین سرطان‌هاست.
وی افزود: چاقی شکمی از چاقی عمومی بدتر است و مطالعات سال ۹۱ نشان می دهد این چاقی در زنان ۶۱ درصد است.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی کاهش ضریب هوشی را ناشی از کمبود ید و آهن در افراد دانست و گفت: ریزمغذی ها اعم از کمبود آهن، کم خونی ناشی از فقر آهن، کمبود ویتامین های A، ویتامین D، کمبود روی و ید هستند.
وی افزود: کمبود ید در ۳۰ سال پیش موجب بروز ۷۰ درصدی بیماری گواتر می‌شد و غنی‌سازی نمک به ید تصفیه شده باعث شد این عدد به ۵ درصد برسد. اگر از عرضه نمک های غیرمجاز در بازار جلوگیری نشود دوباره به تدریج به همان وضعیت سابق بازخواهیم گشت.

عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: پزشکان در رابطه با اینکه داروهای شیمی درمانی تولید داخل مطالعات بالینی را طی کرده‌اند یا خیر، تردید دارند.
حسین فودازی (عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با نگرانی بیماران سرطانی و پزشکان آنها برای استفاده از داروهای شیمی درمانی تولید داخل گفت: وزارت بهداشت اعلام می‌کند که هیچ مشکلی در رابطه با دارو وجود ندارد، اما مساله این است که حتی بیشتر از ۹۰ درصد از برخی داروها در داخل تولید شده و اغلب داروها دیگر وارد نمی‌شود.
وی افزود: داروی شیمی درمانی برای اینکه سندیت استفاده را کسب کند، باید مطالعات آزمایشگاهی را طی کند. در اینکه آیا این مطالعات آزمایشگاهی برای داروهای شیمیایی تولید داخل انجام گرفته یا خیر، تردید وجود دارد. مطالعات آزمایشگاهی باید در مراکز دانشگاه‌ها با کمک انجمن‌های علمی درگیر با سرطان صورت گیرد و در واقع مجوزهای لازم را بعد از طی این مطالعات کسب کنند، مطالعاتی که اثربخشی دارو را مشخص می‌کند.
عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران تصریح کرد: داروی سرطان با داروی سرماخوردگی متفاوت است. داروی سرماخوردگی حتی اگر اثر نکند، فرد پس از یک هفته رو به بهبود می‌رود، اما داروی سرطان به این صورت نیست، اگر اثر نکند فرد می‌میرد و اگر عوارض آن زیاد باشد، عارضه ایجاد می‌کند. بنابراین تولید این دست داروها با داروهای معمولی در تمام دنیا متفاوت است و به همین خاطر این داروها گران هستند، چراکه تولید آنها هزینه‌بر است.
عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران خاطرنشان کرد: سیستم R&D تحقیق و توسعه داروهای شیمی‌درمانی در کل دنیا هزینه‌ زیادی می‌برد تا دارویی تولید شود که نوعی سم اثربخشی ضدسرطانی داشته باشد و همزمان از عارضه‌ کمی هم برخوردار باشد.
فودازی گفت: همه انجمن‌های داخل کشور در حوزه درمان علاقه دارند که یک داروی باکیفیت ایرانی در بازار وجود داشته باشد و تولید شود، چراکه ارز بیهوده نباید از کشور خارج شود. در این تردیدی نیست، اما یک پزشک به این فکر می‌کند که باید در رابطه با بیماران طوری رفتار کند که گویی خانواده‌اش هستند، برای همین پزشک به دنبال داروی باکیفیت است و همیشه برای پزشکان در خصوص بیماران این مساله مدنظر است.
وی خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم کیفیت تمام داروهای داخل کشور را زیر سوال ببریم، اما در رابطه با داروهای شیمی درمانی در مورد اینکه مطالعات بالینی را طی کرده‌اند یا خیر پزشکان تردید دارند. اینکه چطور می‌شود که یک شبه همه داروهای شیمی‌درمانی همگی با هم تولید شوند، مورد تردید است.
او با اشاره به اینکه دارویی که هدفمند و تکنولوژیک باشد، حداقل دو تا سه سال دوره آزمایشی آن طول می‌کشد، افزود: داروی باکیفیت ایرانی را حمایت می‌کنیم، ولی تولید آن بدون بررسی و طی مراحل آزمایشگاهی نباید انجام گیرد. باید رقابت در بازار دارو به وجود بیاید و همچنین امکان اینکه یک چهارم بازار در دست داروهای برند باشد تا بتوانیم اثربخشی داروها را با هم مقایسه کنیم. پزشکان به راحتی می‌توانند، این کار را انجام دهند. مسئولان می‌توانند پوشش بیمه‌ای داروهای خارجی را کاهش دهند، اما اینکه ناگهان جلوی واردات آن گرفته شود، درست نیست.
عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: با این کار بازاری را در کشور ایجاد می‌کنیم که شبیه به بازارخودرو است و جان بیماران به خطر می‌افتد. در پزشکی اثرات بدتری وجود دارد. در این رابطه شدیدا بازار سیاه به وجود آمده است و دارویی که در حالت عادی یک میلیون و نیم بوده است، در حال حاضر با قیمت سه یا چهار برابری خرید و فروش می‌شود، آن هم در ناصرخسرو. یعنی این دارو اکنون سه تا چهار برابر قیمتی است که پیش از این دولت با دلار آزاد وارد می‌کرده است.
فودازی در پایان گفت: برای داروها دو نوع مطالعه وجود دارد؛ اول اینکه دارو از جنبه عوارض و بعد اثربخشی مطالعه و آزمایش می‌شود، یعنی اگر عارضه داشته باشد اثربخشی پس از آن اهمیت دارد. این مطالعات ۶ ماه تا دو سال زمان می‌برد. داروهای سرطانی نیز باید با مطالعه بالینی در مراکز دانشگاهی و به این صورت که رایگان مورد مطالعه قرار گیرند، بررسی می‌شد که اطلاع درستی در این خصوص داده نشده است و به همین خاطر پزشکان برای مصرف و تجویز آن برای بیماران شک دارند.

چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 11:36

تشخیص این سرطان مرگبار با آزمایش خون

کلینیک امید تهران: دانشمندان استرالیایی آزمایش خون جدیدی را توسعه داده اند که امکان تشخیص زودهنگام ملانوم، بدخیم ترین نوع سرطان پوست را با دقت 80 درصدی فراهم می کند.
تشخیص این سرطان مرگبار با آزمایش خونبه گزارش فانوس، ملانوم یا ملانوما (Melanoma) مرگبارترین و بدخیم ترین نوع سرطان پوست محسوب می شود. در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۰ هزار نفر در سراسر جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. استرالیا، آمریکای شمالی و اروپا، از جمله مناطق درگیر با این بیماری هستند.
تشخیص زودهنگام ملانوم، شانس نجات بیماران را تا ۹۵ درصد افزایش می دهد، درحالیکه با پیشرفت بیماری، شانس بقای بیمار به کمتر از ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.
دستاورد دانشمندان گروه تحقیقات ملانوم در دانشگاه ادیت کوان (استرالیا) در توسعه آزمایش خون جدید، به نجات جان هزاران بیمار کمک خواهد کرد.
آزمایش خون جدید موسوم به MelDX، از طریق شناسایی آنتی بادی هایی که بدن در مراحل اولیه بروز ملانوم تولید می کند، سرطان را تشخیص می دهد.
با انجام آزمایش خون روی ۱۰۴ بیمار مبتلا به ملانوم و ۱۰۵ فرد سالم، نشان داده شد که آزمایش MelDX قادر به تشخیص ملانوم با دقت ۸۱.۵ درصد است. همچنین این آزمایش، بیماری سرطان را در ۷۹ درصد از بیماران به درستی تشخیص داد. نرخ مثبت کاذب (تشخیص اشتباه) در افراد سالم نیز ۱۶ درصد گزارش شد.
پائولین زانکر(Pauline Zaenker) ، از پژوهشگران حوزه سرطان تأکید کرد: تکیه بر نتایج بیوپسی در برخی موارد می تواند مشکل ساز باشد. علاوه بر احتمال بروز خطا و هزینه بر بودن، بیوپسی یک روش تهاجمی محسوب شده و مقداری از بافت پوست بیمار(۱cm*۱cm) برداشته می شود.
زانکر خاطر نشان کرد: درحالیکه آزمایش خون جدید از دقت بالاتری نسبت به بیوپسی برای تشخیص ملانوم برخوردار است.
در ادامه تحقیقات، آزمایش خون MelDX در فاز بالینی و در یک دوره ۳ ساله مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت که درصورت موفقیت آمیز بودن نتایج، برای تشخیص سریع ملانوم مورد استفاده قرار می گیرد.

کلینیک امید تهران: رییس مرکز درمان سرطان کیش گفت: با برگزاری سمینارهای دوره ای تلاش می کنیم شهروندان با پایش سلامت خود به پیشگیری از شیوع سرطان و بیماری ها کمک کنند.
محمد امین افراسیابی رییس مرکز درمان سرطان بیمارستان کیش  توجه به پیشگیری را یکی از برنامه های مرکز درمان سرطان عنوان کرد و افزود: با این رویکرد تلاش می کنیم سمینارهای دوره ای در خصوص سرطان ها و بیماری های مختلف با عنوان پزشک خود باشیم برگزار کنیم.
وی گفت: این برنامه با سمینار سرطان سینه از پنج شنبه 28 تیر برای بانوان کیش آغاز می شود و دکتر یدالهی که از اساتید جراحی عمومی در شیراز است با حضور در این سمینا روش های بررسی های اولیه را به بانوان کیش آموزش می دهد.
دکتر افراسیابی تصریح کرد: آموزش به شهروندان در خصوص پیشگیری از سرطان ها و بیماری ها یکی از اقدامات مهم بهداشتی و درمانی در کشورهای توسعه یافته است که جدا از بحث هزینه بر بودن اقدامات درمانی نسبت به پیشگیری، در صورت بروز بیماری های صعب العلاج، بیمار و خانواده اش دچار آسیب های روحی و جسمی عدیده ای می شوند در حالیکه با آموزش به مردم می توان از بسیاری بیماری ها پیشگیری کرد یا با شناسایی زود هنگام بیماری، در مراحل اولیه اقدامات درمانی مناسبی انجام داد که منجر به نتایج بهتری می شود. ما نیز در جزیره کیش علاوه بر توجه به درمان سرطان ها در خصوص پیشگیری نیز اقدامات آموزشی را آغاز کرده ایم که این سمینارها از جمله این برنامه هاست و با همکاری مرکز توسعه سلامت کیش اجرایی شده است.
وی افزود: در حال حاضر امکانات اولیه برای درمان سرطان روده، پروستات و سینه در مرکز درمان سرطان کیش فراهم است و امکاناتی نظیر ‌ سی‌تی‌اسکن 64 اسلایس که قابلیت بالایی برای تشخیص دارد نیز در حال نصب در بیمارستان است.
دکتر افراسیابی ادامه داد: خریداری تجهیزات ماموگرافی دیجیتال هم در خصوص تشخیص سرطان سینه در دستور کار قرار دارد.
وی در پایان با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای توسعه فعالیت های مرکز درمان سرطان کیش از راه اندازی دفتر این مرکز در کشور عمان طی هفته آینده خبر داد و گفت: با توجه به اینکه خط هوایی بین کیش و عمان برقرار است با استقرار پزشک عرب زبان در دفتر عمان مرکز درمان سرطان کیش، ضمن معرفی امکانات جزیره کیش برای درمان بیماران سرطانی، از طریق این دفتر نسبت به جذب بیماران کشورهای اطراف نیز اقدام می کنیم.
گفتنی است مرکز درمان سرطان کیش با تاکید دکتر انصاری لاری و همکاری پروفسور جوان، پزشک مطرح اورولوژیست جهان فعالیت خود را در زمینه درمان و جراحی بیماران سرطانی در جزیره کیش آغاز کرده است.

کلینیک امید تهران: یک مطالعه جدید نشان داده است که چربی به تنهایی عامل افزایش وزن در بلند مدت است.
به گزارش ایسنا، و به نقل از تک‌تایمز، بزرگترین مطالعه در نوع خود نشان داد که مصرف چربی، تنها دلیل افزایش وزن در بلندمدت است.
محققان می‌گویند حتی مصرف ۳۰ درصدی قند و کربوهیدرات در ترکیب با چربی نیز به اندازه مصرف چربی به تنهایی تاثیر ندارد. همچنین محققان دریافته‌اند که در میان سه گروه غذای اصلی، چربی تنها عامل افزایش وزن در بلندمدت است.
محققان دانشگاه آبریدن(Aberdeen) اسکاتلند و آکادمی علوم پکن چین، در جامع‌ترین مطالعه در این حوزه، به این نتیجه رسیدند که تنها چربی باعث می‌شود موش‌ها در یک دوره طولانی، با افزایش وزن مواجه شوند.
یافته‌های این مطالعه به طور بالقوه می‌تواند پایانی بر بحث مجادله‌برانگیز و طولانی در مورد رژیم‌های مختلف برای جلوگیری از اضافه وزن باشد.
غذا شامل سه ماده مغذی کربوهیدرات، پروتئین و چربی است. هدف این مطالعه این بود که کدامیک از این مواد مغذی باعث افزایش وزن در موش‌ها می‌شود.
این مطالعه، سوخت و ساز در ۳۰ رژیم غذایی مختلف که هر یک دارای نسبت‌های مختلفی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی بودند را بررسی کرد.
دانشمندان این مطالعه را بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام دادند. هر یک از موش‌ها به خوردن یک رژیم غذایی به مدت سه ماه مجبور شدند که معادل ۹ سال برای انسان است.
در طول دوره مطالعه، محققان بیش از ۱۰۰ هزار بار، تغییرات در وزن بدن و چربی بدن موش‌ها را با استفاده از دستگاه‌های کوچک MRI اندازه‌گیری کردند.
محققان نتیجه گرفتند که در میان گروه‌های غذایی مختلف، فقط چربی باعث افزایش وزن می‌شود.
جان اسپیکمن، رئیس دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه آبردین می‌گوید: میزان کربوهیدرات و پروتئین در رژیم غذایی سبب افزایش وزن در افراد نمی‌شود.
وی افزود: نتیجه این مطالعه جامع، واضح است. تنها چیزی که باعث شد که موش‌ها چاق شوند، دریافت چربی بیشتر در رژیم غذایی خود بود.
محققان همچنین دریافتند که حتی کربوهیدرات‌هایی که حاوی ۳۰ درصد کالری قند هستند و مردم به طور گسترده معتقدند باعث افزایش وزن می‌شود، چنین اثری ندارند.
قند و چربی، ترکیبی که معمولا در محصولات پخته شده و شیرینی یافت می‌شود نیز تأثیر بیشتری از چربی نداشتند.
آنها همچنین دریافتند که رژیم‌های غذایی با مقادیر بسیار کم پروتئین (۵ درصد یا کمتر) سبب افزایش اشتهای موش‌ها نمی‌شود. این نشان می‌دهد که پروتئین تاثیری در اشتها ندارد.
محققان بر این باورند که چربی رژیم غذایی به این دلیل این تاثیر را در افزایش وزن دارد که باعث تحریک مراکز پاداش در مغز می‌شود و باعث می‌شود موش‌ها هنگام خوردن چربی، اشتهای بیشتری داشته باشند و بیشتر بخورند.
این مطالعه بر روی موش‌ها انجام شده است که بزرگترین محدودیت آن است. با این حال، موش‌ها اغلب در آزمایش‌ها در مواردی استفاده می‌شوند که مطالعات انسانی امکان‌پذیر نیست یا چالش‌برانگیز است، زیرا موش‌ها و انسان‌ها فیزیولوژی و متابولیسم مشابهی دارند.
"اسپیکمن" می‌گوید بعید است که چنین مطالعه‌ای در این حوزه با این دامنه بر روی انسان انجام شود، زیرا نمی‌توان انسان‌ها را وادار به مصرف یک رژیم غذایی خاص در بلند مدت کرد.

بنابراین تحقیقات انجام شده روی موش‌ها ممکن است بهترین شواهد علمی موجود برای انسان باشد.

این تحقیق در مجله Cell Metabolism منتشر شده است.

کلینیک امید تهران: یک مطالعه جدید نشان داده است که چربی به تنهایی عامل افزایش وزن در بلند مدت است.
به گزارش ایسنا، و به نقل از تک‌تایمز، بزرگترین مطالعه در نوع خود نشان داد که مصرف چربی، تنها دلیل افزایش وزن در بلندمدت است.
محققان می‌گویند حتی مصرف ۳۰ درصدی قند و کربوهیدرات در ترکیب با چربی نیز به اندازه مصرف چربی به تنهایی تاثیر ندارد. همچنین محققان دریافته‌اند که در میان سه گروه غذای اصلی، چربی تنها عامل افزایش وزن در بلندمدت است.
محققان دانشگاه آبریدن(Aberdeen) اسکاتلند و آکادمی علوم پکن چین، در جامع‌ترین مطالعه در این حوزه، به این نتیجه رسیدند که تنها چربی باعث می‌شود موش‌ها در یک دوره طولانی، با افزایش وزن مواجه شوند.
یافته‌های این مطالعه به طور بالقوه می‌تواند پایانی بر بحث مجادله‌برانگیز و طولانی در مورد رژیم‌های مختلف برای جلوگیری از اضافه وزن باشد.
غذا شامل سه ماده مغذی کربوهیدرات، پروتئین و چربی است. هدف این مطالعه این بود که کدامیک از این مواد مغذی باعث افزایش وزن در موش‌ها می‌شود.
این مطالعه، سوخت و ساز در ۳۰ رژیم غذایی مختلف که هر یک دارای نسبت‌های مختلفی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی بودند را بررسی کرد.
دانشمندان این مطالعه را بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام دادند. هر یک از موش‌ها به خوردن یک رژیم غذایی به مدت سه ماه مجبور شدند که معادل ۹ سال برای انسان است.
در طول دوره مطالعه، محققان بیش از ۱۰۰ هزار بار، تغییرات در وزن بدن و چربی بدن موش‌ها را با استفاده از دستگاه‌های کوچک MRI اندازه‌گیری کردند.
محققان نتیجه گرفتند که در میان گروه‌های غذایی مختلف، فقط چربی باعث افزایش وزن می‌شود.
جان اسپیکمن، رئیس دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه آبردین می‌گوید: میزان کربوهیدرات و پروتئین در رژیم غذایی سبب افزایش وزن در افراد نمی‌شود.
وی افزود: نتیجه این مطالعه جامع، واضح است. تنها چیزی که باعث شد که موش‌ها چاق شوند، دریافت چربی بیشتر در رژیم غذایی خود بود.
محققان همچنین دریافتند که حتی کربوهیدرات‌هایی که حاوی ۳۰ درصد کالری قند هستند و مردم به طور گسترده معتقدند باعث افزایش وزن می‌شود، چنین اثری ندارند.
قند و چربی، ترکیبی که معمولا در محصولات پخته شده و شیرینی یافت می‌شود نیز تأثیر بیشتری از چربی نداشتند.
آنها همچنین دریافتند که رژیم‌های غذایی با مقادیر بسیار کم پروتئین (۵ درصد یا کمتر) سبب افزایش اشتهای موش‌ها نمی‌شود. این نشان می‌دهد که پروتئین تاثیری در اشتها ندارد.
محققان بر این باورند که چربی رژیم غذایی به این دلیل این تاثیر را در افزایش وزن دارد که باعث تحریک مراکز پاداش در مغز می‌شود و باعث می‌شود موش‌ها هنگام خوردن چربی، اشتهای بیشتری داشته باشند و بیشتر بخورند.
این مطالعه بر روی موش‌ها انجام شده است که بزرگترین محدودیت آن است. با این حال، موش‌ها اغلب در آزمایش‌ها در مواردی استفاده می‌شوند که مطالعات انسانی امکان‌پذیر نیست یا چالش‌برانگیز است، زیرا موش‌ها و انسان‌ها فیزیولوژی و متابولیسم مشابهی دارند.
"اسپیکمن" می‌گوید بعید است که چنین مطالعه‌ای در این حوزه با این دامنه بر روی انسان انجام شود، زیرا نمی‌توان انسان‌ها را وادار به مصرف یک رژیم غذایی خاص در بلند مدت کرد.

بنابراین تحقیقات انجام شده روی موش‌ها ممکن است بهترین شواهد علمی موجود برای انسان باشد.

این تحقیق در مجله Cell Metabolism منتشر شده است.

کلینیک امید تهران: دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران با اشاره به استفاده از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان گفت: در جراحی زمانی که تومور برداشته می‌شود ممکن است سلول‌های مجاور توده اصلی نیز احتمال سرطانی شدن داشته باشند.
احمد مستعار، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران اظهار داشت:  این کنگره ۲۹ و ۲۸ تیرماه سال جاری در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته این رشته برگزار می‌شود.
 وی افزود: محور های علمی این کنگره رادیوتراپی و انکولوژی پرتویی، تصویربرداری پزشکی، پزشکی هسته‌ای، آثار زیست شناختی پرتوهای یونیزان و غیریونیزان بر بافت، دزیمتری پرتوها و حفاظت پرتویی در پزشکی و محیط زیست، فناوری‌های نوین و کاربرد نانو ذرات در پزشکی و همچنین مدل سازی و شبیه سازی کامپیوتری در پزشکی است.
وی گفت: پزشکی هسته‌ای شاخه از تصویربرداری پزشکی است که عملکرد یک ارگان با تصویربرداری تشخیص داده می‌شود به این طریق که رادیو دارویی به بدن بیمار و عضو مورد نظر تزریق می‌شود و پرتو پس از آن از عضو ساطع و در بیرون بدن پرتو را آشکارسازی می‌کنند تا ببینند آیا آن ارگان به درستی کار می‌کند یا خیر؟
دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران در ارتباط با محور رادیوتراپی انکولوژی پرتویی اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که بشر در حال حاضر گرفتار آن بوده مسئله سرطان است که در جوامع مختلف به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر ناشی از  بیماری به شمار می رود. از جمله روش‌های متداول درمانی برای سرطان‌ها، جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است که بسته به نوع سرطان و وسعت بیماری ممکن است از هرکدام از این روشها و یا حتی همزمان از هر سه روش، برای درمان فرد استفاده شود.
مستعار عنوان کرد: در جراحی زمانی که تومور برداشته می‌شود ممکن است سلول‌های سرطانی به بافت های مجاور هم نفوذ کرده باشند که پزشکان تلاش می‌کنند از طریق اشعه این سلول های باقیمانده از بافت تومورال را از بین ببرند که این مسئله با همکاری پزشکان متخصص رادیوانکولوژی و متخصصین فیزیک پزشکی با برنامه ریزی پلان درمانی بیمار انجام می شود. در این پلان اینکه اشعه با چه ابعادی و چند میدان و از چه جهتی و با چه میزانی به بخش های سرطانی تابانده شود انجام می شود و محاسبات لازم با بهره گیری از سیستم های کامپیوتری انجام می شود. این شاخه از علم فیزیک پزشکی و تکنیک های نوین بکار گرفته شده نیز از جمله مباحثی است که در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

صفحه1 از774