Super User

سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 10:16

8 باور غلط درباره توده های پستان


کلینیک اممید تهران: هنگامی که متوجه وجود توده‌ای در پستانتان می‌شوید، طبیعی است که نگران شوید، اما زود نتیجه‌گیری نکنید. بهترین کار مراجعه به پزشک است. برای شروع، بهتر است ببینید که آیا اسیر ۸ باور نادرست دربارۀ توده‌های پستانی که در ادامه ذکر شده هستید یا خیر.

وجود توده در پستان نشانۀ سرطان است.
اغلب توده‌های یافت‌شده در پستان (حدود ۸ مورد از ۱۰ مورد) سرطانی نیستند. در بیشتر موارد، این توده‌ها کیست یا فیبروآدنوما (زایده‌های ناهنجار غیر سرطانی) هستند. برخی از توده‌ها نیز در دوره‌های قاعدگی خانم‌ها ایجاد می‌شوند و از بین می‌روند. فراموش نکنید که صرفاً با حس کردن یا لمس کردن چیزی، نمی‌توان ماهیت آن را تشخیص داد. اما به‌هر حال مهم و لازم است که بدن خود را به‌خوبی بشناسید و متوجه تغییرات آن شوید. در این صورت، حتی اگر به سرطان مبتلا شده باشید، با تشخیص زودهنگام می‌توانید زندگی خود را نجات دهید!

اگر در پستانتان توده‌ای وجود دارد، اما نتیجۀ ماموگرافی‌تان نرمال است، دیگر جای نگرانی نیست.
این تصور نادرست است. در چنین حالتی شما به تست‌های بیشتر مانند اِم آر آی، سونوگرافی یا ماموگرافی‌های پیگیری نیاز دارید تا توده دوباره بررسی شود. حتی ممکن است لازم باشد از توده نمونه‌برداری شود تا ماهیت آن مشخص گردد. پزشکان نیز در چنین مواردی بررسی‌های دوره‌ای منظم را پیشنهاد می‌کنند.

توده‌های سرطانی پستان هیچ‌وقت دردناک نیستند.
لزوماً این‌طور نیست! اگرچه سرطان‌های پستان همیشه دردناک نیستند، اما نباید فکر کنید که دردناک بودن توده، یعنی سرطانی نبودن آن! برای نمونه، سرطان التهابی پستان که نشانه‌هایی مانند سرخی، تورم و داغی در پستان به‌همراه دارد، ممکن است همراه با درد باشد.

اگر در دوران شیردهی، توده‌ای در پستان ظاهر شد، سرطانی نیست.
اگرچه شیردهی احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد، اما آن را منتفی نمی‌کند. اگر در دوران شیردهی متوجه وجود توده‌ای در پستانتان شدید، آن را نادیده نگیرید و بهتر است با سونوگرافی بررسی شود.

در دوران جوانی، توده‌ای که در پستان رشد می‌کند، سرطانی نیست.
این‌طور نیست! در هر سنی، اگر متوجه توده‌ای در پستانتان شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگرچه اغلب خانم‌های یائسه یا بالای 50 سال به سرطان پستان دچار می‌شوند، اما ممکن است خانم‌های جوان‌تر نیز به آن مبتلا شوند.

احتمال سرطانی‌بودن توده‌های بزرگ بیشتر است تا توده‌های کوچک.
توده‌های پستان ممکن است اندازه‌های گوناگون داشته باشند، اما اندازۀ آن‌ها بر سرطانی بودن یا نبودنشان تأثیری ندارد. هر زمان که متوجه توده‌ای جدید یا غیرعادی، حتی اگر کوچک، در پستان خود شدید، به پزشک مراجعه کنید. گاهی توده‌های کوچک ممکن است سرطان‌های تهاجمی باشند.

اگر به فاصلۀ کوتاه از ماموگرافی، وجود توده‌ای را حس کردید، می‌توانید یک سال صبر کنید تا نوبت ماموگرافی بعد برسد.
اگر مدت کوتاهی پس از انجام آخرین ماموگرافی، حتی اگر نتیجۀ آن نرمال بود، متوجه وجود توده‌ای شدید، حتماً به پزشکتان مراجعه کنید. برخی از سرطان‌ها ممکن است در ماموگرافی مشخص نشوند، به‌ویژه اگر بافت پستان متراکم باشد یا توده در جایی غیر سرراست، مانند نزدیک زیر بغل، باشد. البته، پس از بررسی‌های تشخیصی لازم، اگر مورد مشکوکی یافت نشد، پزشک ممکن است انتظار و مراقبت را به شما توصیه کند.

اگر در خانواده‌تان سابقۀ سرطان پستان ندارید، احتمالاً تودۀ رشد یافته در پستانتان بی‌خطر است.
بسیاری از خانم‌ها فکر می‌کنند چون سابقۀ فامیلی سرطان پستان ندارند، در معرض خطر ابتلا به آن قرار ندارند. اما این تصور نادرست است. بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی انجمن آمریکایی سرطان، کمتر از ۱۵ درصد مبتلایان به سرطان پستان، سابقۀ خانوادگی ابتلا به آن را دارند. بنابراین، چه در خانواده‌تان سابقۀ ابتلا به این بیماری را دارید چه ندارید، در صورتی که متوجه وجود توده‌ای در پستان خود شدید، به پزشک مراجعه کنید.

کلینیک امید تهران: معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت و رئيس پژوهشكده گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران، مطالعه سرطان مري و معده در شمال ايران ( GEMINI / Gastric and Esophageal cancer study in Northern Iran) را يك الگوي موفق براي انجام تحقيقات مشابه در كشورهاي در حال توسعه توصيف كرد.

به گزارش پژوهشكده گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران، دكتر رضا ملك زاده در نشست محققان بين المللي مطالعه سرطان مري و معده در شمال ايران (GEMIN) كه هشتم و نهم جولاي ۲۰۱۹ (۱۷ و ۱۸ مرداد ماه ۹۸) در ليون فرانسه، مقر آژانس بين المللي تحقيقات سرطان برگزار شد، با يادآوري اهداف راه اندازي پروژه مطالعاتي سرطان مري و معده در شمال ايران گفت: اين مطالعه، با هدف شناسايي عوامل بروز و شيوع سرطان هاي دستگاه گوارش فوقاني در استان هاي شمالي ايران و پيشگيري از آنها راه اندازي شد. نماينده ايران در آژانس بين المللي تحقيقات سرطان افزود: اما دستاوردهاي مطالعه سرطان مري و معده در شمال ايران (GEMIN) طي سال هاي بعد، از هدف اوليه نيز فراتر رفت و تبديل به زيرساخت مهم تحقيقاتي در زمينه مراقبت هاي بهداشتي، بيماري هاي مزمن غيرواگير و نيز فرصتي براي سرمايه گذاري در جهت تربيت نيروي انساني محقق متخصص و نيز توليد دانش جديد در زمينه اين بيماري ها شد.

وي دستاوردهاي مطالعه سرطان مري و معده در شمال ايران را موجب شناخت بهتر سياست گذاران نظام سلامت درباره اهميت بيماري هاي مزمن و اولويت هاي سلامت در ايران و حتي كشورهاي منطقه و جهان دانست. مجري اصلي مطالعه بزرگ كوهورت گلستان با اشاره به شكل گيري مطالعه GEMINI با همكاري گسترده تيمي از محققان پژوهشكده بيماري هاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران، مراكز تحقيقاتي داخلي و بين المللي همچون موسسه ملي سرطان آمريكا (NCI)، آژانس بين المللي تحقيقات سرطان (IARC) گروه ژنتيك سرطان دانشگاه كمبريج انگلستان، موسسه كارولينسكا (سوئد)، دانشگاه گلاسكو (بريتانيا)، دانشگاه ليدز (بريتانيا)، دانشگاه جان هاپكينز (آمريكا)، دانشكده پزشكي مونت سينا (ايالات متحده) و دانشگاه تورنتو (كانادا) گفت: همكاري تحقيقاتي محققان بين المللي اين مطالعه تا به امروز ادامه دارد. ملك زاده در همين زمينه به پرتابل اين مطالعه با عنوان GEM Share / GEMINI Shared Repository در موسسه ملي سرطان آمريكا (National Cancer Institute) به منظور ايجاد زمينه بهتر همكاري هاي مطالعاتي با ساير پژوهشگران از طريق ارائه طرح هاي تحقيقاتي پيشنهادي و سهولت بررسي اين طرح ها اشاره كرد و گفت: در اين پرتابل همچنين فهرست تمام پروژه ها و مقالات مرتبط با مطالعه GEMINI در دسترس است.

کلینیک امید تهران: محققان فرانسوی طی یک پژوهش دریافتند مصرف شکر حتی اگر اندک باشد، ریسک بروز انواع سرطان را افزایش می‌دهد.

 نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد مصرف حتی یک لیوان چای شیرین یا یک لیوان آبمیوه ریسک بروز سرطان در افراد را افزایش می‌دهد.

محققان دانشگاه سوربن فرانسه در تازه‌ترین تحقیقات خود دریافتند، مصرف روزانه قند و شکر حتی اگر به مقدار اندک باشد ریسک بروز تمام سرطان‌ها را 19 درصد افزایش می‌دهد.

این پژوهش 100 هزار نفر را تحت بررسی قرار داده و تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از‌ آن به خوبی نشان می‌دهد که مصرف نوشیدنی‌های شیرین تا چه حد ریسک بروز سرطان و دیگر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

محققان فرانسوی در پی شیوع بی رویه سرطان میان جوانان و حتی کودکان پژوهشی را انجام دادند که نتیجه آن تأکید می‌کند، افراد مصرف قند، شکر، نوشیدنی شیرین و شیرینی را محدود کنند.

 

نیکولای پتروسکی، محقق دانشگاه فلیندرز در استرالیا می‌گوید: باور مردم بر این است، نوشیدنی‌هایی که به اسم طبیعی در فروشگاه‌ها به فروش می‌روند سالم‌تر هستند؛ این تصور کاملا غلط است و نوشیدنی‌های این چنینی حاوی مقادیر زیادی شکر هستند که نه تنها ریسک بروز انواع سرطان را افزایش می‌دهند، بلکه با اضافه‌وزنی که در پی مصرف آنها پدید می‌‌‌آید، بیماری‌های قلبی و دیابت را به بار می‌آورند.

 

کلینیک امید تهران: نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد کودکان هنگامی که خواب هستند مواد شیمیایی تنفس می کنند که با ابتلا به سرطان مرتبط است.

به گزارش  دیلی میل، نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد کودکان هنگامی که خواب هستند مواد شیمیایی تنفس می کنند که با ابتلا به سرطان مرتبط است.
به گفته محققان، این مواد شیمیایی ترکیبات آلی فرار (VOCs) هستند؛ ترکیبات آلی فرار (VOCs) ترکیبات شیمیایی آلی هستند که در دمای اتاق دارای فشار بخار بالایی هستند.
مطالعات محققان نشان می دهد که تشک نیز ترکیبات را تحت حرارت بدن آزاد می کند؛ نتایج تحقیقات نیز بیانگر آن است که ترکیبات آلی فرار در طولانی مدت روی سلامتی انسان تأثیر منفی می گذارد.
محققان این پژوهش تأکید می کنند، مواد آلی فرار مضر، ممکن است سمی نباشند ولی در طولانی مدت اثرات مخرب بر سلامتی انسان و محیط زیست به جای می گذارند.
تشک کودکان آلودگی های مضری را منتشر می کند که با ابتلا به برخی از سرطان ها ارتباط دارد؛ به گفته محققان، انتشار ترکیبات آلی فرار با سردرد، احساس بیماری، آسیب کبدی و کلیه، مشکلات عصبی و سرطان ارتباط دارد.

سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 10:08

خطرات استفاده از لاک‌های ژله‌ای

کلینیک امید تهران: مطالعات انجام شده بر روی لاک های ژله ای نشان داده که استفاده از این لاک ها خطراتی به دنبال دارند که از جمله آنها می توان به خطر ابتلا به عفونت، پیری پوست و سرطان پوست اشاره کرد.

 متخصصان پوست با هشدار نسبت به خطرات استفاده از لاک های ژله ای اعلام کردند که استفاده از این لاک ها، می تواند خطراتی را مانند ابتلا به عفونت، پیری پوست و سرطان پوست به دنبال داشته باشد.

لاک های ژله ای فوایدی نسبت به لاک های معمول دارند و آن این است که براق هستند، پوسته پوسته نمی شوند و دوام بیشتری نسبت به لاک های معمولی دارند؛ لاک های ژله ای بطور معمول تا یک ماه دوام می یابند.

اما مطالعات انجام شده بر روی لاک های ژله ای نشان داده است که استفاده از این لاک ها خطراتی نیز به دنبال دارند که از جمله آنها می توان به خطر ابتلا به عفونت، پیری پوست و سرطان پوست اشاره کرد.

با این حال تعداد مطالعات انجام شده بر روی این لاک ها کم است و علت آن نیز تا اندازه زیادی به دلیل روش های مختلف زدن این لاک ها در آرایشگاهای مختلف است.

لاک های ژله ای بر روی ناخن با استفاده از لامپ های ال.ایی.دی خشک می شوند؛ این لامپ ها اشعه های یو.وی.ای (UVA) منتشر می کنند.

اشعه های یو.وی.بی (UVB) می توانند همانند نور خورشید باعث سوختگی شوند اما اشعه UVA به نوعی باعث پیری و آسیب پوستی و ابتلا به سرطان می شود.

اما محققان خاطر نشان کردند که اطلاعات آنها در زمینه خطر ابتلا به سرطان پوست بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید است نه قرار گرفتن در معرض لامپ های ال.ایی.دی که در فاصله های زمانی مختلف یکبار در سال، یک بار در طول زندگی، یک بار در ماه و یا دو هفته ای یکبار در معرض پوست دست قرار می گیرند.

آنها همچنین متذکر شدند که ارائه اطلاعات دقیق در مورد اندازه خطر استفاده از لاک های ژله ای به دلیل روش های مختلف استفاده از این لاک ها در آرایشگاه های مختلف و متفاوت بودن فاصله زمانی استفاده از این ژل ها میسر نیست.

کلینیک امید تهران: پاپ اسمیر غیر طبیعی چیست؟ آیا تا به حال آزمایش پاپ اسمیر انجام داده اید؟ پاپ اسمیر آزمایشی است که به دنبال تغییرات غیر عادی در سلول های دهانه رحم انجام می شود. گرفتن یک پاپ اسمیر غیر عادی به آن بدی نیست که به نظر می رسد.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ شاید فرصتی برای اقدام برای جلوگیری از مشکلات بزرگ تر باشد! مقاله زیر را بخوانید تا در مورد آزمایش سلول های غیر عادی با پاپ اسمیر یاد بگیرید، چطور با پاپ اسمیر غیر عادی نتایج را تفسیر کنید، و بعد چه کار کنید. در این مقاله به بررسی آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی می پردازیم.

آزمایش پاپ اسمیر و نحوه انجام آن
آزمایش پاپ اسمیر یک روش در زنان برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. در طی این تست، پزشک شما سلول هایی را از درون رحمتان جمع آوری خواهد کرد دقیقا از پایین ترین قسمت رحم شما که در بالای واژن شما قرار گرفته است. هنگام آزمایش پاپ اسمیر روی یک میز دراز کشیده و پاهایتان را روی رکاب می گذارید. پزشک شما از یک اسپوکولوم برای باز کردن واژن استفاده خواهد کرد.

آن ها از یک برس نرم برای جمع کردن یک نمونه از سلول ها در دهانه رحم شما استفاده خواهند کرد. پس از قرار دادن این سلول ها در یک اسلاید یا ظرف شیشه ای، آن ها نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه خواهند فرستاد. ممکن است در هنگام آزمایش پاپ اسمیر کمی احساس ناراحتی کنید، اما معمولا بدون درد است. این آزمایش فقط چند دقیقه طول می کشد و معمولا در دفتر دکتر شما انجام می شود.

چه زمانی باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد؟
آزمایش پاپ اسمیر معمولا با تست لگن انجام می شود. برای زنان مسن تر از ۳۰ سال، پاپ اسمیر ممکن است در ارتباط با تست تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام شود. HPV شایع ترین عفونت مقاربتی است که می تواند منجر به سرطان رحم شود.

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که زنان وقتی ۲۱ ساله می شوند، آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. پزشکان عموما توصیه می کنند که زنان بین ۲۱ تا ۶۵ سال هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را تکرار کنند. زنان ۳۰ سال و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر و هر پنج سال یک بار تست اچ پی وی بگیرند.

با این عوامل خطرات زیر، پزشک شما ممکن است توصیه کند که آزمایش پاپ اسمیر با توجه به سن و سال شما، بیشتر انجام شود:

اگر مبتلا به HIV هستید
اگر مادر شما در حین حاملگی به diethylstilbestrol دچار شده بود
اگر شما تشخیص قبلی از سرطان رحم و یا یک پاپ اسمیر غیر عادی با سلول های پیش سرطانی داشته اید
اگر سیستم ایمنی شما به دلیل شیمی درمانی، استفاده مزمن از کورتیکواستروئیدها و یا پیوند عضو ضعیف شده است
اگر سیگار می کشید


سلول های غیر طبیعی در آزمایش پاپ اسمیر: 5 نوع اصلی
نتایج آزمایش پاپ اسمیر شما یا سلول های طبیعی یا غیر عادی را نشان خواهند داد. اگر سلول های طبیعی وجود داشته باشند، آزمایش شما "منفی” است. اگر سلول های غیر عادی وجود داشته باشند، تست یک پاپ اسمیر غیر عادی یا "مثبت” است. اما یک آزمایش مثبت یا نتیجه غیر عادی لزوما به این معنا نیست که شما سرطان رحم دارید. نتیجه مثبت تنها به این معنی است که سلول های غیر عادی وجود دارند و آزمایش بعدی مشخص می کند چه نوعی است.

1- سلول های غده تیپیک
سلول های غدد تیپیک یک لایه نازک را شکل می دهند که مجرای داخلی رحم را تشکیل می دهند. رحم حاوی سلول های غددی است. پاپ اسمیر غیر عادی سلول های غدد غیر معمول را نشان می دهد که سلول های غدد تغییر کرده اند و احتمال تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی را افزایش داده اند.

2- سلول های باریک غیر سلولی – نمی تواند HSIL را حذف کند (ASC-H)
یک نتیجه غیر طبیعی دیگر با پاپ اسمیر غیر عادی ممکن است بگوید: سلول های سنگفرشی غیر معمول – نمی توانند HSIL را حذف کنند که اغلب ASC – H کاهش می یابند. این نتیجه نشان می دهد که تغییرات در سلول های رحم باعث افزایش نگرانی در مورد حضور ضایعه داخلی سنگفرشی بالا (HSIL) می شوند.

3- سلول های باریک غیرقابل معیاری با اهمیت نامشخص (ASC-US)
این نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر نشان می دهد که تغییرات در سلول های دهانه رحم وجود دارد. در بیشتر موارد، این تغییرات نشانه ای از HPV است. ASC-US رایج ترین نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر است.

4- ضایعه intraepithelial فلسی
این نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر نشان می دهد که سلول های گردنی رحم ممکن است پیش سرطانی باشد.

ضایعهintraepithelial با شدت کم (LSIL / CIN 1)
ضایعات داخل شکمی با شدت کم (LSIL) در پاپ اسمیر نشان می دهد که تغییرات موجود در سلول های دهانه رحم از درجه پایین برخوردار است. این بدان معنی است که اگر از تغییرات آگاهی وجود داشته باشد ممکن است چند سال طول بکشد تا سرطانی شود.

ضایعهintraepithelial با شدت زیاد (HSIL/CIN 2–3)
ضایعات داخل شکمی با شدت زیاد (LSIL) نشان دهنده تغییرات شدیدتر در سلول های رحم نسبت به LSIL است. این پاپ اسمیر با پاپ اسمیر غیر عادی به این معنی است که احتمال بیشتری وجود دارد که precancerous به زودی به سرطان مبتلا شوند.

5- سلول های سرطانی یا سلول های آدنوکارسینوما
این پاپ اسمیر با پاپ اسمیر غیر عادی نشان می دهد که سلول های رحم به قدری غیر عادی به آسیب شناسی رفتار می کنند که تقریبا در مورد تشخیص سرطان مطمئن هستند. سرطان سلول سنگفرشی در سلول هایی ایجاد می شود که گودال دهانه رحم و واژن را پوشش می دهند. آدنوکارسینوم در سلول های غدد ایجاد می شود.

 
چه چیزی باعث پاپ اسمیر غیرطبیعی در کنار HPV می شود؟
به غیر از HPV، نتایج غیر عادی پاپ اسمیر ممکن است به خاطر عفونت های دیگر رخ دهد. در برخی موارد، التهاب در واژن نیز می تواند باعث آلودگی غیر عادی پاپ اسمیر شود. یک پاپ اسمیر با پاپ اسمیر غیر عادی ممکن است تب خال یا تریکومونیا نشان دهد. داشتن رابطه جنسی در روزهای قبل از گرفتن پاپ اسمیر ممکن است باعث ایجاد سلول های غیر عادی شود.

 

پاپ اسمیر غیر عادی: چه کاری باید انجام دهید
اگر نتایج پاپ اسمیر شما غیر طبیعی باشد، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر باشد. پزشک شما ممکن است این آزمایشات را بسته به نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر و سن شما توصیه کند:

پاپ اسمیر یا تست را تکرار کنید – پزشک شما می تواند یک پاپ اسمیر تکرار یا یک تست مشترک را توصیه کند. تست مشترک یک پاپ اسمیر ترکیبی از پاپ اسمیر HPV و تست اچ پی وی است.

مجله پزشکی دکتر سلام: تست اچ پی وی (HPV) – تست اچ پی وی که بر روی سلول های گردن رحم انجام می شود و برای آزمایش پاپ اسمیر اولیه به کار می رود تست اچ پی وی (HPV) است. نوع دیگری از تست اچ پی وی که به طور خاص نوع اچ پی وی ۱۸ و اچ پی وی ۱۶ را تست می کند به عنوان نوع اچ پی وی شناخته می شود. این دو نوع HPV باعث تشخیص بیشتر موارد سرطان رحم می شود.

کولپوسکوپی – در طی یک colposcopy، پزشک شما از یک ذره بین برای نگاه دقیق به رحم شما استفاده خواهد کرد. اگر آن ها به یک منطقه غیر عادی برخورد کنند، می توانند نمونه برداری از بافت را انجام دهند و نمونه بافت را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستند.

چگونه می توان از ایجاد نتایج غیر عادی پاپ اسمیر جلوگیری کرد
در حالی که این آزمون نیاز به آماده سازی ندارد، اما برخی موارد می توانند بر نتایج تاثیر بگذارند. برای نتایج آزمایش با پاپ اسمیر دقیق، از موارد زیر حداقل دوتا سه روز قبل از زمایش خودداری کنید:

تامپون ها
مقاربت جنسی
اسپری ها، پودر ها یا سایر لوازم بهداشتی زنانه
کرم واژن، دارو، دوش، شیاف و کرم اسپرمی، ژله یا فوم
سعی نکنید برنامه آزمایش پاپ اسمیر را برای زمانی که در دوره قاعدگی خود قرار دارید برنامه ریزی کنید.

یک آزمایش پاپ اسمیر یک روش است که زنان را برای نشانه های سرطان دهانه رحم انجام می دهند. پاپ اسمیر غیرطبیعی همیشه به معنای سرطان حاد نیست. در واقع، اکثر زنان که نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر را دریافت می کنند، سرطان دهانه رحم ندارند. علل دیگر پاپ اسمیر غیر طبیعی عبارتند از عفونت، التهاب و HPV. نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شما ممکن است سلول های طبیعی یا غیر طبیعی را نشان دهد. سلول های غیرطبیعی در پاپ اسمیر ممکن است دارای درجه بالا یا درجه پایین باشند. بسته به نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر و سن شما ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشید.

سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 10:05

مراقب باشید كبدتان چرب نشود

کلینیک امید تهران: فرمول این بیماری از سه قسمت تشكیل شده است. یك زمینه ذاتی و ژنتیك، دوم مقدار دریا فت كالری و مواد غذایی و قسمت دیگر، مقدار فعا لیت بدنی و تحرك روزا نه فرد است که این دو مورد تعیین می‌كنند زمینه ژنتیك فرد به سمت كبد چرب برود یا نرود. كبد چرب فقط یك نشا نه ازچند نشا نه وجود مشكل در بدن است و با سونوگرافی می‌توان آن را مشا هده كرد كه یعنی كالری ازفعالیت بدنی پیشی گرفته است .


آیا كبد چرب می‌تواند عامل ابتلا به بیماری‌های دیگری نیز بشود ؟
مشكل دیگر در این خصوص وجود بیماری قلبی-عروقی است.یعنی بیما ری كبد چرب سلامت قلب را هم به خطر می‌اندازد .


آیا همه موارد كبد چرب به سمت نارسایی كبد پیش می‌رود ؟
خیر. از هر ده نفر یك نفر دچار فعالیت التهابی كبد می‌شود و به سمت نارسایی و سیروز می‌رود. 9 نفر باقی مانده كسانی هستند كه در خطر سكته قلبی و مغزی و سرطان‌ها قرا ر دارند .


برای پیشگیری از كبد چرب چه اقدامی موثراست؟
كالری اضافه دریافتی را كم كنید. قند، شكر، شیرینی، نوشابه، دلستر و بستنی كالری اضافه دا رند كه با ید حذف شوند. دوم این‌كه بدن به مواد غذایی مثل نان و برنج نیاز دارد. ما درهرسه وعده غذایی نان می‌خوریم، دو وعده برنج می‌خوریم و این زیاد مصرف كردن راه ورود كالری به بدن ماست .


برای پیشگیر ی از ابتلا به كبد چرب چه كارهایی لازم است ؟
كسی كه خودش یا خانواده درجه یك وی مشكل دیا بت،افزایش قند،افزایش چربی و فشار خون و نقرس دارد باید بیشتر توجه كند و سالانه آزمایش‌های لازم را انجام بد هد .اما اگركسی درخود وخا نوا ده‌اش این مشكلات را ندارد، احتمالا زمینه ژنتیك را ندارد. پس به این افراد توصیه می‌كنیم مراقب افزایش وزن خود باشند.

سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 09:45

ترکیب سه دارو برای درمان سرطان روده

کلینیک امید تهران: محققان دانشگاه تگزاس به تازگی روشی نوین برای درمان سرطان روده کشف کرده‌اند که نسبت به شیمی درمانی، عوارض جانبی کمتری به همراه دارد.

شیمی‌درمانی یک شیوه رایج برای درمان بیماری‌ها است که در آن سلول‌های سرطانی با استفاده از داروهای شیمیایی از بین می‌رود اما این روش برای افرادی که به سرطان روده پیشرفته و جهش ژنتیکی خاص مبتلا هستند، بی‌اثر است. اگرچه امید به زندگی برای نیمی از مبتلایان به این بیماری حدود ۱۰ سال است، اما افرادی که نوع پیشرفته آن را تجربه می‌کنند و در آن‌ها جهش ژن خاص دیده می‌شود، تنها برای چند ماه زنده خواهند ماند.

ژن"BRAF"، پروتئینی تولید می‌کند که پیغام‌ها را انتقال می‌دهد و از رشد سلول حمایت می‌کند. اما تغییر خاصی در این ژن ( BRAF V۶۰۰E)، باعث رشد و گسترش سلول‌های سرطانی می‌شود. بیش از ۱۵ درصد بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک کولورکتال (Mcrc) دارای جهش‌ ژن BRAF V۶۰۰E هستند. درمان این نوع سرطان دشوار است زیرا می‌تواند مهاجم باشد و به روش‌های درمانی ترکیبی مانند شیمی درمانی پاسخ ندهد.

گروهی از محققان دانشگاه تگزاس، ترکیب سه دارو که دو مورد از آن‌ها سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد و یکی از آن‌ها ژن BRAF را مهار می‌کند، روی ۶۶۵ فرد که روش‌های قبلی درمان در آن‌ها موثر نبود، مورد بررسی قرار دادند. این سه دارو شامل "انکورافنیب"(encorafenib)، "ستوکسی مب"(cetuximab) و "بینی‌متینیب"(binimetinib) بود.

محققان افراد شرکت‌کننده را به سه گروه تقسیم کردند؛ به گروه اول هر سه دارو داده شد. گروه دوم دو داروی درمانی "انکورافنیب" و "ستوکسی مب" دریافت کردند و گروه سوم تحت شیمی درمانی با داروهای "ایرینوتکان"، فولینیک اسید"، "فلوئورواوراسیل" و "ستوکسی مب" قرار گرفتند.

نتایج بررسی‌های جدید نشان داد که ترکیب این سه دارو، بهترین روش برای درمان سرطان روده است. روش درمانی قبلی میزان بقای مبتلایان به این بیماری را ۵.۴ ماه افزایش داد، اما ترکیب این سه دارو، میزان زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان روده را ۹ ماه افزایش داد. همچنین شانس زنده‌ماندن افرادی که ترکیبی از دو دارو را استفاده کردند، ۸.۴ ماه بود.

به گفته محققان بهتر است افرادی که دارای جهش در ژن BRAF هستند به جای شیمی درمانی، از روش درمانی سه گانه بهره ببرند؛ یکی از دلایل استفاده از روش جدید این است که نسبت به شیمی‌درمانی، عوارض جانبی کمتری به همراه دارد.

نتایج این مطالعه در سالنامهOncology منتشر شده است.

سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 09:19

حشره بخورید تا سرطان نگیرید

کلینیک امید تهران: تحقیقات جدید نشان می‌دهد حشرات حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند و برای جلوگیری از ابتلا به سرطان می توان از آنها استفاده کرد.
پس از انتشار تحقیقی جدید به زودی برای محافظت در برابر ابتلا به سرطان به افراد توصیه می شود مورچه و حشرات دیگر را بخورند.

آزمایشات گروهی از دانشمندان دانشگاه رم در ایتالیا نشان می دهد برخی بی مهرگان (مانند جیرجیرک و ملخ) حاوی غلظت بالایی از آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان‌ها برای کاهش واکنش شیمیایی بدن که رادیکال های آزاد تولید می‌کند، اهمیت زیادی دارد.

به گفته دانشمندان وجود رادیکال‌های آزاد احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. علاوه بر آن تحقیقات نشان داده رادیکال‌های آزاد با خطر بالای ابتلا فرد به بیماری های قلبی و دیابتی نیز مرتبط هستند. البته آنتی آکسیدان‌ها در طیف مختلفی از غذاها از جمله میوه و سبزیجات وجود دارند.

به هرحال کارشناسان مواد غذایی معتقدند با توجه به تحقیق مذکور، شهروندان کشورهای غربی در دهه‌های آینده حشرات را به رژیم غذای خود اضافه می‌کنند. دانشمندان پس از آسیاب کردن حشرات متوجه شدند غلظت آنتی اکسیدن در برخی از آنها چند برابر آب پرتقال یا روغن زیتون است.

پژوهش آنان نشان داد عصاره قابل حل در آب از کرم ابریشم و جیرجیرک دارای بیشترین مقدار ظرفیت آنتی اکسیدانی بودند. به طور دقیق عصاره قابل حل در آب این حشرات ظرفیت آنتی اکسیدانی ۵ برابر آب پرتقال داشت.

در این میان ملخ، مورچه سیاه و شپشک آرد نیز حاوی بیشترین میزان پلی فنول ها بودند. وجود پلی فنول نیز یکی دیگر از روش‌های بررسی پتانسیل آنتی اکسیدانی است.

عصاره محلول در چربی از کرم ابریشم، زنجره و کرم پروانه آفریقایی نیز ظرفیت آنتی اکسیدانی دو برابر روغن زیتون داشتند.

این تحقیق در ژورنال Frontiers in Nutrition منتشر شده است.

«فلوراید ماده معدنی طبیعی است که در ترکیب با تمامی عناصر به ‌استثنای اکسیژن و گازهای نجیب به‌طور گسترده‌ای در سنگ، خاک، آب، گیاهان و حتی هوا وجود دارد. میزان فراوانی این ماده در مناطق مختلف متفاوت است به‌نحوی‌که بخش‌های مختلف یک پهنه جغرافیایی محدود نظیر یک شهرستان یا استان نیز به‌صورت یکسان دارای فلوراید نیستند.

 سازمان جهانی بهداشت از اواخر دهه شصت میلادی استفاده از فلوراید را به‌عنوان راهبرد اساسی پیشگیرانه مبتنی بر جمعیت در خصوص جلوگیری از بروز و شیوع پوسیدگی در جوامع توصیه کرده است.

از آنجاکه در بررسی‌های محیطی، آب آشامیدنی بسیاری از مناطق جغرافیایی فاقد مقدار مناسبی از فلوراید است، به‌منظور جبران این کمبود، مصرف برخی از مواد بهداشتی و پیشگیرانه با پایه فلوراید تحت اشکال مختلف مصرفی چه به ‌صورت موضعی مانند، خمیردندان، دهان‌شویه، وارنیش، فوم و ژل و چه به ‌صورت سیستمیک و خوراکی به شکل قرص به ‌ویژه برای کودکان و یا افزودنی به آب، شیر و یا ماست توسط محققین و همچنین سازمان‌های متولی سلامت دهان توصیه‌ شده است.

در روش مصرف خوراکی پس از خوردن آب، مواد غذایی و یا مکمل‌های حاوی فلوراید، این ماده در استخوان‌های در حال رشد و همچنین دندان‌های در حال تشکیل و رویش نیافته، تجمع یافته و با مشارکت در ساختار مولکولی مواد تشکیل‌دهنده مینای دندان، به محکم‌تر شدن آن‌ها کمک می‌کند.

فرایند مقاوم‌سازی دندان پس از رویش، از طریق مصرف موضعی مواد حاوی فلوراید صورت می‌پذیرد، به‌نحوی‌که فلورایدی که در مجاورت سطح دندان قرارگرفته و غلظت آن در بزاق نیز افزایش‌یافته است به معدنی شدن مینای دندان کمک می‌کند.

در خصوص اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی، ‌نکته قابل ذکر آن است که با وجودی که در اغلب استان‌های ایران میزان فلوراید آب آشامیدنی از حد نرمال آن نیز پایین تر است ولی به دلیل شرایط و وضعیت آب و فاضلاب، نوع لوله کشی‌ها و استفاده از انواع منابع آب و ...، انجام این کار در کشور ما عملیاتی نیست و در هیچ‌کدام از استان ها چنین اتفاقی نیفتاده است.

البته از آنجا که کلیه منابع و مستندات علمی و همچنین سازمان جهانی بهداشت تایید کرده اند یکی از بهترین و موثرترین راه ها جهت رساندن فلوراید به افراد و کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها، اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی است تا فلوراید آن به میزان حد نرمال برسد، در برخی از کشورها که امکانش را داشته‌اند چنین امری را عملیاتی کرده و انجام داده‌اند.

در ضمن همانطوری که مستحضرید وجود هر مقاله و یا هر خبری در اینترنت دلیل بر درستی و صحت آن نیست. همچنین قضاوت ها و توصیه های علمی نیز فقط بر اساس یک یا دو مقاله نمی باشد بلکه با بررسی 10 ها و 100 ها مقاله که به روش صحیح علمی کار را انجام داده اند، ‌صورت می گیرد.

بحث دیگری که در این زمینه مطرح است، این است که آیا فلوراید موجود در آب، در سطحی که برای پیشگیری از پوسیدگی دندانی توصیه می شود، تاثیر مضری بر روی سلامتی افراد دارد یا خیر. با توجه به اکثر مطالعات انجام شده و مستندات علمی، آب آشامیدنی دارای فلوراید در حد نرمال (ppm 2/1 – 7/0)، هم ایمن بوده و اثربخش است. لازم به توضیح است که مطالعات انجام شده نشان داده است که فلوراید دریافتی از آب، هوا و غذا از نظر سلامتی خطر قابل توجهی ایجاد نمی کند.

اینکه گفته می‌شود فلوراید منجر به سرطان می شود یک باور غلط است. نتایج منتشر شده از مطالعات اپیدمیولوژیک انجام‌شده درکشورهایی نظیر انگلستان و آمریکا که مدت‌های زیادی است که فلوراید به آب آشامیدنی خود می‌افزایند، نشان داده است که تفاوت معناداری از لحاظ بروز سرطان، بین جوامعی که آب مصرفی‌شان به‌صورت طبیعی یا افزودنی دارای فلوراید است با جوامعی که آب آن‌ها بدون فلوراید بوده و یا فلوراید اندکی دارد مشاهده نشده است.

همچنین تصور اینکه فلوراید منجر به شکنندگی استخوان می‌شود غلط است. نتایج تحقیقات متعدد نشان داده‌اند که مصرف غلظت‌های توصیه‌شده از فلوراید، برای سلامتی استخوان‌ها اثر سوئی ندارد.

لازم به ذکر است که برای انجام وارنیش فلورایدتراپی در مدارس برای دانش آموزان پس از اخذ رضایت نامه کتبی این کار صورت می پذیرد و هیچ اجباری در کار نیست.»

صفحه1 از1056