Super User

کلینیک امید تهران: پژوهشگران اروپایی باور دارند که بینی الکترونیکی می‌تواند تنفس بیماران مبتلا به سرطان ریه را تحلیل کند تا واکنش آنها نسبت به ایمنی‌درمانی بررسی شود.
پژوهش جدید "سازمان سرطان اروپا"(ESMO) نشان می‌دهد که بینی الکترونیکی می‌تواند مواد شیمیایی موجود در نفس بیماران مبتلا به سرطان ریه را با 85 درصد دقت شناسایی کند تا پزشکان بدانند که کدام یک از بیماران به درمان واکنش مثبت و کدام یک واکنش منفی خواهند داشت.
نتایج پژوهش، حاکی از این هستند که بینی الکترونیکی در انتخاب بیمارانی که نسبت به شیمی‌درمانی واکنش نشان می‌دهند، حتی نسبت به فرآیند "بافت‌شیمی ایمنی"(IHC) هم دقیق‌تر عمل می‌کند. بافت‌شیمی ایمنی، فرآیندی است که نمونه‌های بافت را آزمایش می‌کند تا وجود پروتئینی موسوم به "لیگاند 1 مرگ برنامه‌ریزی‌شده" (PD-L1) مشخص شود اما این فرآیند معمولا تهاجمی است و به زمان زیادی نیاز دارد.
پروفسور "مایکل ون دن هوول"(Michel van den Heuvel)، استاد مرکز پزشکی "دانشگاه رادبود" (RU) هلند و سرپرست این پژوهش گفت: ایمنی‌درمانی، تا حد قابل توجهی به بهبود روش‌های درمان سرطان ریه منجر شده اما این روش فقط در تعداد کمی از بیماران موثر است. هنگامی که ما پرژوهش خود را آغاز کردیم، دریافتیم که ایمنی‌درمانی فقط روی 20 درصد بیماران اثر می‌گذارد. در حال حاضر هیچ آزمایشی به غیر از آزمایش‌های مربوط به فرآیند بافت‌شیمی ایمنی وجود ندارد که بتواند افرادی را که واکنش مثبتی به این درمان دارند، شناسایی کند. این فرآیند به رغم داشتن محدودیت‌های تحلیلی، نشانگری برای انتخاب افراد و پیش‌بینی واکنش آنها نسبت به بیماری به شمار می‌رود.
"ریان دی وریس"(Rianne de Vries)، دانشجوی مقطع دکتری "دانشگاه آمستردام" (UvA) هلند و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: فرضیه ما این بود که شاید تحلیل تنفس بیماران با استفاده از بینی الکترونیکی بتواند یک جایگزین غیرتهاجمی و سریع برای استانداردهای کنونی تشخیص باشد و به پزشکان امکان دهد تا ایمنی‌درمانی را برای درمان بیمارانی که واکنش مثبتی به آن ندارند، به کار نبرند.
بینی الکترونیکی، ابزار کوچکی است که حسگرهایی برای شناسایی مواد شیمیایی موسوم به "ترکیبات آلی فرار"(VOCs) دارد. ترکیبات آلی فرار، حدود یک درصد نفس ما را تشکیل می‌دهند و بقیه آن، از نیتروژن، اکسیژن، دی اکسید کربن و آب تشکیل می‌شود. تصور پژوهشگران این بود که شاید ادغام ترکیبات آلی فرار با "سرطان سلول کوچک ریه"(NSCLC) بتواند به پیش‌بینی واکنش بیماران نسبت به درمان کمک کند. ترکیبات آلی فرار، براساس فرآیندهای متابولیک که در کل بدن یا قسمتی از آن رخ می‌دهند، با یکدیگر تفاوت دارند.

دی وریس ادامه داد: بیماران می‌توانند با استفاده از بینی الکترونیکی، نفس عمیق بکشند، آن را پنج ثانیه نگه دارند و سپس نفس خود را به آرامی در ابزار بدمند. حسگرهای بینی الکترونیکی، نسبت به ترکیبات آلی وارد شده واکنش نشان می‌دهند. هر حسگر، حساسیت بالایی نسبت به گروه متفاوتی از مولکول‌ها دارد. داده‌های حسگرها، مستقیما به یک سرور آنلاین منتقل و در آن ذخیره می‌شوند تا مورد بررسی قرار بگیرند. بررسی‌ها در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شوند و نتایج با یک مجموعه آنلاین از داده‌ها مورد مقایسه قرار می‌گیرند. سپس، الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشینی به سرعت تشخیص می‌دهند که واکنش بیمار نسبت به درمان مثبت است یا خیر.
دکتر "میرته مولر"(Mirte Muller)، پژوهشگر "موسسه سرطان هلند"(NKI) گفت: بینی الکترونیکی نسبت به فناوری‌های پزشکی، آزمایش‌های تشخیصی و زیست‌نشانگرهای دیگر، هزینه کمتری دارد. این فناوری می‌تواند امکان یک آزمایش غیرتهاجمی و سریع را فراهم کند و بازخوردهای لازم را در چند ثانیه ارائه دهد.

کلینیک امید تهران: دکتر شیبانی در ابتدای سخنان خود به روند توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در این حوزه در یک دهه گذاشته پرداخت و بر ضرورت استفاده و بهره مندی از پتانسیل های ملی و بین المللی برای رسیدن به هدف مبارزه و کنترل سرطان تاکید کرد.
 این استاد دانشگاه با اشاره به سابقه طولانی همکاری ایران با آژانس از سال 1959 و استفاده از فن آوری صلح آمیز هسته ای به ویژه در حوزه های درمانی، به خدمات گسترده ایران به بیماران در حوزه تولید دارو اشاره کرد و افزود: ایران طی ده سال گذشته، زیرساخت ها در حوزه تولید دستگاه های تشخیصی و درمانی را با کمک دولت، سمت ها و آژانس توسعه چشمگیری داده است.
وی با بیان اینکه ایران هم اکنون می تواند تمامی تقاضاهای داخلی در حوزه پرتو درمانی را تامین کند، افزود: جمهوری اسلامی همچنین یکی از کشورهای به رسمیت شناخته شده در عرصه تامین ایزوتوپ ها در این حوزه در سطح جهانی می باشد.
شیبانی با اعلام اینکه ایران در سال 2015 کمیته کنترل ملی سرطان را تاسیس کرده و از طریق این کمیته، سیاست ها و قوانین حوزه مبارزه با سرطان را به روز نموده، گفت: ذیل این کمیته، برنامه ملی کنترل سرطان تهیه و تدوین شده و از ظرفیت همه نهادها در این کمیته استفاده می شود.
وی همچنین با اعلام اینکه ایران اقدامات گسترده ای را از جمله در نوسازی آزمایشگاه و مراکز درمانی، تاسیس کارخانه های تولید دارو، و همچنین صادرات تولیدات به کشورهای نیازمند از جمله 18 کشور دنیا انجام داده، افزود: تمامی اقدامات ایران در تاسیسات و مراکز تولیدی و آزمایشگاه، بر اساس استانداردهای تخصصی آژانس می باشد.

کلینیک امید تهران: "نگار توسلیان" و "امیر میربیک سبزواری"، دانشمندان ایرانی "موسسه فناوری استیونز"، ابزار جدیدی ابداع کردند که می‌تواند به تشخیص سریع و کم‌هزینه سرطان پوست کمک کند.
حتی بهترین متخصصان پوست هم نمی‌توانند سرطان پوست را با چشم تشخیص دهند و باید برای بررسی لکه‌های مشکوک، از ذره‌بین و برای جدا کردن بافت مورد نظر، از چاقوی جراحی استفاده کنند تا ارزیابی مورد نظر خود را انجام دهند.
"نگار توسلیان"(Negar Tavassolian) و "امیر میربیک سبزواری"(Amir Mirbeik-Sabzevari)، دانشمندان ایرانی "موسسه فناوری استیونز"(Stevens Institute of Technology) آمریکا، با استفاده از پرتوهای موج کوتاهی که در تلفن‌های همراه و اسکنرهای امنیتی فرودگاه‌ها به کار می‌روند، فناوری جدیدی ابداع کردند که می‌تواند ضایعات پوستی را تشخیص دهد و سرطانی بودن یا نبودن آنها را مشخص کند. شاید نهایتا بتوان این فناوری را در یک ابزار دستی به کار گرفت تا تشخیص سرطان پوست به سرعت و بدون نیاز به استفاده از چاقوی جراحی صورت بگیرد.
این فناوری می‌تواند تعداد بافت‌های غیرضروری را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. میربیک، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این فناوری، تحول‌پذیر است و هیچ ابزار دیگری، قابلیت‌های این فناوری را ندارد.
پژوهشگران در این فناوری، از پرتوهای موج کوتاهی استفاده کردند که معمولا در تلفن‌های همراه و اسکنرهای امنیتی فرودگاه‌ها از آنها استفاده می‌شود. این امواج، در مواد خاصی نفوذ می‌کنند و به ماموران امنیتی امکان می‌دهند تا بدانند که هنگام رد شدن از اسکنر، اشیایی مانند کلید در جیب مسافران قرار دارد.
جراحان "مرکز پزشکی دانشگاه هکنساک"(HackensackUMC) آمریکا در بررسی‌های اخیر خود، نمونه‌هایی از بافت پوست بیماران را جمع‌آوری کردند. توسلیان و میربیک، ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند تصاویر واضحی از این نمونه‌های بافت ارائه دهد و تومورهای کوچک را با دقت در بررسی‌های آزمایشگاهی مشخص کند. سلول‌های سرطانی در این آزمایش، انرژی را تا حدود ۴۰ درصد بیشتر از بافت سالم منعکس کردند و نشان دادند که انعکاس پرتوهای موج کوتاه می‌تواند یک نشانگر قابل اطمینان برای بافت سرطانی باشد.
توسلیان گفت: ما در پژوهش خود نشان دادیم که این فناوری می‌تواند برای تشخیص سریع سرطان پوست مورد استفاده قرار بگیرد. این پژوهش، گام مهمی برای رسیدن به هدف نهایی ما یعنی ابداع یک ابزار دستی ایمن برای تشخیص سرطان‌های گوناگون پوست از جمله ملانومای کشنده به شمار می‌رود.
اگرچه این فناوری، یک ابزار جدید به شمار می‌رود اما هزینه کمی دارد. از آنجا که مدار اصلی آن، مدار به کار رفته در تلفن همراه است، هزینه تهیه آن بسیار پایین خواهد بود.
توسلیان افزود: هزینه‌ تهیه این ابزار احتمالا کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد بود. این فناوری تقریبا مشابه ابزارهای بزرگنمایی است که متخصصان پوست از آن استفاده می‌کنند و نسبت به ابزار تصویربرداری مبتنی بر لیزر که کندتر و سنگین‌تر هستند و دقت کمتری دارند، ارزان‌تر است.
از آنجا که پرتوهای کوتاه‌موج به پوست نفوذ می‌کنند، اسکنرها می‌توانند تصاویری سه‌بعدی از تومورها ارائه کنند و با راهنمایی جراحان، نیاز به بافت‌برداری همراه با آزمون و خطا را کاهش دهند.
این ابزار می‌تواند طوری تنظیم شود که تصاویر را به صورت خودکار تفسیر کند و اطلاعات تشخیصی مهم را بدون نیاز به آموزش اپراتور فراهم کند.
توسلیان ادامه داد: با استفاده از این ابزار، نیازی نیست که بیماران تا مدت زیادی منتظر نتایج بررسی باشند و می‌توانند در صورت لزوم، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

کلینیک امید تهران:  اپلیکیشن SkinVision با دقت 95 درصدی ریسک ابتلا به سرطان پوست را تشخیص داده و هدف از توسعه آن کاهش مراجعات غیر ضروری به پزشک عنوان شده است.
برای تشخیص ریسک ابتلا به سرطان پوست، کاربر عکسی از محل لکه دار یا مشکوک گرفته و آنرا در اپلیکیشن آپلود می کند. هوش مصنوعی پس از چند ثانیه به دنبال علایم سرطان گشته و پس از اتمام بررسی، ریسک ابتلا به بیماری را گزارش می کند.
هوش مصنوعی با بررسی الگوهای غیرطبیعی در پوست مثل تغییر رنگ و شکل، عدم تقارن و فاکتورهای دیگر ریسک ابتلا به سرطان را محاسبه کرده و در صورتیکه ریسک بالا ارزیابی شود، به کاربر اطلاع داده می شود تا با پزشک مشورت کند.
توسعه دهندگان اپلیکیشن SkinVision می گویند سرویس آنها برای تشخیص سرطان پوست نیست و تنها ریسک ابتلا به این بیماری را اندازه گیری کرده و به کاربر پیشنهاداتی می دهد. به گفته آنها لکه های پوستی یکی از شایع ترین دلایل مراجعه مردم به پزشک هستند در حالیکه این لکه ها در اغلب اوقات سرطانی نیستند.
توسعه دهندگان قصد دارند به کمک سرویس خود سرطان پوست را در مراحل اولیه پیشرفت شناسایی کرده و از مراجعات غیر ضروری به پزشک جلوگیری کنند.
در مقاله ای که اخیراً در آکاد‌می د‌رماتولوژی و ونرئولوژی اروپا (European Academy of Dermatology and Venereology) منتشر شد، محققین میزان دقت اپلیکیشن SkinVision در تشخیص زودهنگام شایع ترین سرطان های پوست را 95.1 درصد اندازه گیری کردند.
استفاده از تکنولوژی برای تشخیص زودهنگام برخی بیماری ها می تواند از مراجعات بی دلیل به پزشک جلوگیری کند اما هنوز راهی طولانی تا جایگزین کردن پزشکان با هوش مصنوعی در پیش داریم. اما در برخی بیماری ها مانند سرطان پوست که تشخیص زودهنگام آنها حیاتی است، اپلیکیشن هایی مثل SkinVision می توانند ناجی جان انسان ها شوند.
اپلیکیشن SkinVision برای iOS و اندروید منتشر شده است.

شنبه, 30 شهریور 1398 ساعت 10:29

رژیم غذایی برای کاهش خطر سرطان

کلینیک امید تهران: طبق نتایج مطالعه اخیر، رژیم غذایی کم چرب می تواند احتمال مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش دهد و روند پیشرفت دیابت و بیماری قلبی عروق کرونر را کُند نماید.
محققان عنوان می کنند رژیم غذایی کم چرب که همراه با افزایش مصرف میوه، سبزیجات و غلات است فواید بلندمدتی برای سلامت دارد.
دکتر «گارنت اندرسون»، عضو تیم تحقیق از بخش علوم بهداشت عمومی فرد هاچ واشنگتن، در این باره می گوید: «درحالیکه رژیم های غذایی زیادی دارای فواید کوتاه مدت نظیر کاهش وزن هستند، اما این مطالعه، تاثیرات بلندمدت رژیم غذایی کم چرب را برای سلامت اثبات می کند.»
محققان در این مطالعه، حدود ۴۹ هزار زن یائسه را در آمریکا مورد بررسی قرار دادند تا دریابند که آیا الگوی رژیم غذایی کم چرب موجب کاهش خطر سرطان های سینه و کلورکتال (راست روده) و بیماری قلبی عروق کرونر می شود.
آنها دریافتند رژیم غذایی کم چرب، بعد از حدود ۹ سال تغییر رژیم غذایی، تاثر قابل توجهی بر این مشکلات نداشت. اما بعد از مدت طولانی تر ۲۰ سال، آنها به فواید چشمگیری دست یافتند.
آنها متوجه شدند رژیم غذایی کم چرب موجب کاهش ۱۵ تا ۳۵ درصدی مرگ به هردلیل بعد از تشخیص سرطان سینه، ۱۳ تا ۲۵ درصد کاهش دیابت و ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش بیماری قلبی عروق کرونر شد.

کلینیک امید تهران: بر اساس نتایج تحقیقات ناخالصی‌های موجود در آب شیر باعث ایجاد ده‌ها هزار بیماری سرطانی می‌شود.
به گزارش اسپوتنیک، بر اساس نتایج تحقیقات یک تیم آمریكایی که بر روی پرتال Phys.org منتشر شده است، ناخالصی‌های موجود در آب شیر باعث ایجاد ده ها هزار بیماری سرطانی می‌شود.
متخصصان در این تحقیق تحلیل نمودند که چگونه مواد شیمیایی سرطان زا در بیش از 48 هزار سیستم آبرسانی بر سلامت انسان تأثیر می‌گذارد. متخصصان دریافتند که در مجموع 22 ماده سرطان زا با توسعه سرطان در یک صد هزار بیماری که آب شیر می‌نوشند، مرتبط است.
سیدنی اوانس، نویسنده این تحقیق تاکید می‌کند: "در واقعیت، مردم در معرض ترکیبی از مواد شیمیایی قرار دارند، بنابراین لازم بود که تجزیه و تحلیل اثرات ترکیبی از چندین آلاینده را بر روی سلامتی انسان آغاز کنیم."
بزرگترین خطر از جانب ناخالصی‌های آرسنیک، اورانیوم، رادیوم و همچنین محصولات ضد عفونی کننده در آب است. به طور معمول خلوص آب موجود در سیستم‌های آبرسانی شهر‌های کوچک به آب‌های زیرزمینی بستگی دارد.
به گفته محققان، خطر ابتلا به آنکولوژی به دلیل مواد شیمیایی موجود در آب شیر دو مرتبه بالاتر از حداقل میزان خطر ابتلا به سرطان در یک میلیون است. دانشمندان معتقدند که کاهش میزان آلاینده‌های موجود در آب می تواند بر سلامت عمومی تأثیر بگذارد

کلینیک امید تهران: سرکه سیب ترکیبی از سیب است که با مخمر و باکتری تخمیر می شود. ترکیب اصلی سرکه سیب اسید استیک است. برخی افراد معتقدند که این ترکیب می تواند به عنوان یک مکمل در درمان سرطان مفید باشد. در حالی که برخی از افراد از استفاده از سرکه سیب برای کمک به درمان سرطان حمایت می کنند، اما هیچ مدرک مستقیمی مبنی بر مؤثر بودن آن وجود ندارد.
تحقیقات محدودی برای تأیید این ادعا وجود دارد که سرکه سیب می تواند به درمان سرطان یا تأیید نقش قلیایی یا اسیدیته در سرطان به طور کلی کمک کند. یک مطالعه قدیمی از سال ۱۹۹۶ نشان داد که سرطان در محیط های کمی اسیدی با سرعت بیشتری رشد می کند و گسترش می یابد. با این حال، این آزمایش در شرایط آزمایشگاهی انجام شده است نه در انسان.
برخی تحقیقات نشان می دهند که اسید استیک، ترکیب اصلی موجود در سرکه سیب، به از بین بردن سلولهای تومور کمک می کند. ولی این تحقیقات در یک آزمایشگاه صورت گرفته است، و نمی توان تومور واقعی را در معرض اسید استیک قرار داد ، بنابراین بعید است که نتایج مشابهی در بدن انسان داشته باشد.
در یک بررسی منظم هیچ مدرکی راجع به استفاده از رژیم غذایی قلیایی یا آب قلیایی برای درمان سرطان یافت نشده است. دانشمندان اظهار درند که هیچ دلیلی برای ترویج رژیم غذایی قلیایی برای پیشگیری از سرطان یا درمان وجود ندارد.
به طور کلی، به غیر از شواهد حکایتی، تأیید وجود این که یک محیط قلیایی مانع از رشد سرطان می شود، وجود ندارد.
اما در حالی که تحقیقات در مورد سرکه سیب و سرطان بی نتیجه است، به نظر می رسد فواید دیگری برای استفاده از سرکه سیب وجود دارد.

این مزایا شامل موارد زیر است:
مبارزه با رادیکال های آزاد
به نظر می رسد که سرکه سیب و انواع دیگر سرکه منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند ، که ممکن است به سالم ماندن بدن و مبارزه با رادیکال های آزاد ، که به سلول ها آسیب می رسانند ، کمک کند.
تعادل قند خون
دیابت
ترویج کاهش وزن
 کاهش وزن
کاهش کلسترول

 

کلینیک امید تهران: لوسمی یا سرطان سلولهای خونی می تواند باعث ایجاد علائم ظریف و شگفت آور در سراسر بدن شود. در اینجا چندین علائم واضح را که باید بررسی کنید آورده شده است.

خستگی و ضعف
به گفته مارک لوویس، مدیر برنامه سرطان خون در مرکز جامع سرطان جان هاپکینز سیدنی، گفت: خستگی و ضعف شایع ترین علائم سرطان خون است. این علائم غالباً ناشی از کم خونی (کمبود گلبولهای قرمز) است که فقط باعث فرسودگی فیزیکی می شود.
در هر دو حالت مزمن و حاد ، ممکن است دامنه ای از خستگی جزئی تا ضعف شدید جسمی را تجربه کنید ، اما در همه موارد ، علائم فقط با گذشت زمان بدتر می شوند
قبل از اینکه خیلی نگران شوید ، این را بدانید: لوسمی آنقدر که فکر می کنید شایع نیست.

تنگی نفس
با ضعف و ضعف بیشتر بیماران ، ممکن است دچار تنگی نفس شوند که ناشی از کم خونی یا در موارد بسیار نادر ، توده هایی در قفسه سینه است. دکتر لوئیس می گوید: "آنها در حال لکه دار شدن هستند ، نفس نمی کشد." ”راه رفتن در اتاق ممکن است دشوار باشد.” تنگی نفس همچنین می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد.

کبودی بیش از حد یا خودبخود
به گفته پاملا کریلی ، رئیس بخش انکولوژی پزشکی در مراکز درمانی سرطان آمریکا: کبودی های غیر قابل توضیح و بدون آسیب دیدگی جسمی ممکن است نشانه ای از سرطان خون باشد. دکتر لوئیس توضیح می دهد که کبودی غیرمعمول نتیجه کمبود پلاکت یا مشکل لخته شدن است.

خونریزی غیرمعمول
دکتر کریلی می گوید ، مشابه کبودی ، خونریزی بینی غیر معمول یا خونریزی در لثه ها ، روده ها ، ریه ها یا سر ممکن است نشانه کمبود پلاکت و مشکلات لخته شدن باشد که می تواند اشکال حاد سرطان خون را نشان دهد.

لثه های متورم و بزرگ شده
اگرچه افزایش اندازه لثه ها ، که به آن هیپرپلازی لثه نیز معروف است ، معمولاً فقط در بخش کمی از بیماران لوسمی حاد مشاهده می شود ، این یکی از بارزترین علائم بیماری است. دکتر کریلی می گوید: اگر بیمار مبتلا به لوسمی دارید ، همیشه به دهان آنها نگاه می کنید تا ببینید که لثه بزرگتر شده است. دکتر لوییس می گوید ، لثه ممکن است متورم به نظر برسد ، و تقریباً همیشه احساس تنگی عجیب در دهان شما وجود دارد.

احساس سیری یا نفخ می کنید
یکی از علائم انواع لوسمی مزمن و گاه حاد ، طحال بزرگ شده است که ممکن است منجر به از بین رفتن اشتها شود. طبق گفته دکتر کریلی ممکن است آنچه را "سیری زودرس" نامیده اید ، داشته باشید. او می گوید: "بیماران کم غذا می خورند ، به سرعت احساس سیری می کنند زیرا طحال به معده فشار می یابد."

ناراحتی یا درد در قسمت بالای شکم
طحال بزرگ شده ناشی از سرطان خون گاهی منجر به ناراحتی شکمی یا حتی درد شدید می شود. دکتر لوئیس می گوید: "بیمارانی که چند هفته پیش به سرطان خون مزمن مبتلا شده بودند ، بخشی از طحال وی در اثر بزرگ شدن طحال درگذشت."

تب یا لرز
به گفته دکتر لوویس ، تب و لرز شایعترین علائم نیست ، به طور معمول فقط در یک چهارم موارد لوسمی حاد و تقریباً هرگز در موارد لوسمی مزمن مشاهده نمی شود. بیشتر اوقات ، تب های مکرر درجه پایین نشان دهنده عفونت و سیستم ایمنی ضعیف است که ممکن است مربوط به لوسمی باشد.

سردردهای تپنده
اگرچه معمول نیست ، سردردهای مكرر تپش ممكن است نشانه ای از كم خونی ناشی از سرطان خون یا حتی مورد تهدید كننده زندگی برای خونریزی در سر باشد.

رنگ پریدگی شدید
مانند سردرد ، خستگی و تنگی نفس ، براق بودن غیرمعمول ممکن است نشانه کم خونی در بیماران لوسمی حاد و مزمن باشد. دکتر لوئیس می گوید: "اگر به نظر می رسد بسیار کم رنگ هستند ، بسیار پیشرفته و بسیار بیمار هستند."

درد استخوان
به گفته دکتر لوویس ، درد استخوانها یک علامت نسبتاً غیر معمول اما اغلب واضح از انواع مزمن و حاد لوسمی است. سلول های لوسمیک در داخل مغز استخوان ساخته می شوند ، بنابراین اگر از احساس خفیف تا درد شدید در استخوان خود چیزی احساس کردید ، بهتر است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

تورم غدد لنفاوی
مناطق گردن ، زیر بغل و کشاله ران را برای تورم قابل توجه اما بدون درد در غدد لنفاوی خود بررسی کنید. طبیعی است که غدد در طی دوره های عفونت از اندازه معمول کمی بزرگ یا کوچک تر شوند، اما اگر بزرگ شوند یا رشد کنند ، ممکن است نشانه ای از لوسمی یا لنفوم باشد

کلینیک امید تهران: محک از ابتدای تأسیس تا پایان سال 1397 ، 1219 کودک مبتلا به سرطان ساکن استان البرز را تحت حمایت خود قرار داده است. این درحالی است که هر روز 6 کودک جدید در سراسر ایران به جمع کودکان تحت حمایت این مؤسسه اضافه می‌شود.
در همین راستا با دکتر آراسب احمدیان، مدیر عامل مؤسسه خیریه محک به گفتگو نشستیم تا چگونگی ارائه خدمات حمایتی و درمانی به کودکان مبتلا به سرطان ساکن استان البرز توسط محک را به اطلاع نیکوکاران ساکن این استان برسانیم.
مدیرعامل محک دکتر احمدیان تأمین هزینه‌های دارو و درمان را یکی از مهمترین دغدغه‌های محک اعلام کرد و گفت: « تأمین هزینه دارو و درمان تمامی کودکان مبتلا به سرطان در سراسر ایران یکی از مهم‌ترین چالش‌های محک است. به همین دلیل این سازمان در برنامه راهبردی 1400- 1396 خود یکپارچه‌سازی خدمات درمانی و حمایتی برای فرزندانش در سراسر نقاط ایران را هدف قرار داد. به عبارت دیگر تعداد زیادی از فرزندان محک در شهرستان‌ها درمان می‌شوند که ارتقای روز به روز ارائه خدمات شایسته به آنها از اهداف محک است. 1219 نفر از این کودکان ساکن استان البرز هستند که این استراتژی در آینده آنها نیز نقش خواهد داشت. کودکانی که پرونده‌های پزشکی تمامی آنها در بیمارستان امام علی(ع) تشکیل شده و در حال گذراندن مراحل درمان خود در این بیمارستان‌ هستند.» احمدیان در پایان افزود: «محک در طول 28 سال فعالیت تخصصی در حوزه سرطان کودکان همواره به ظرفیت‌های جامعه مدنی جهت تحقق مأموریت خود دلگرم بوده است. این سازمان با باور به اینکه بهره‌مندی از خرد جمعی موجب خلق ناممکن‌ها و ایجاد فرصت‌های بی‌نظیری می‌شود، می‌کوشد تا با همراهی نیکوکاران در جای جای این سرزمین شایسته‌ترین سطح از خدمات درمانی و حمایتی را در مسیر مبارزه با سرطان به فرزندانش ارائه دهد و در این راستا تمامی نیکوکاران در سراسر شهرهای کشور درخواست می‌کند تا کودکان مبتلا به سرطان این سرزمین را از یاد نبرده و محک را در تأمین هزینه دارو و درمان فرزندانش در تمامی شرایط اقتصادی و اجتماعی یاری دهند.»

شنبه, 30 شهریور 1398 ساعت 10:13

هلو بخورید، سرطان نگیرید

کلینیک امید تهران: هلو به عنوان یک میوه بسیار خوشمزه و شیرین دارای فواید متعددی برای سلامت است.
نام علمی هلو Prunus persica است و فواید متعددی برای سلامت دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

بهبود هضم غذا
هلو سرشار از فیبر محلول و نامحلول است که به هضم بهتر کمک می کند. مطالعات نشان می دهد فیبر نامحلول موجب کاهش احتمال یبوست می شود. همچنین هلو حاوی اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه است که موجب کاهش التهاب شده و مشکلاتی نظیر بیماری کولیت روده، بیماری کرون و سندروم روده تحریک پذیر را درمان می کند.

افزایش سلامت قلب
خوردن هلو می تواند خطر کلسترول بالا و فشارخون بالا را کاهش دهد. همچنین از آنجائیکه سرشار از پتاسیم و دارای میزان کم سدیم است، برای افراد در معرض ریسک بالا مشکلات قلبی-عروقی بسیار عالی است.

محافظت از پوست
هلو مملو از آنتی اکسیدان ویتامین C است. از اینرو به سنتز کلاژن، مولکول مهم برای سلامت پوست، کمک می کند. همچنین از پوست در مقابل اشعه های مضر ماوراءبنفش محافظت می نماید. هلو چین و چروک ها را کاهش می دهد و بافت پوست را بهبود می بخشد. همچنین ترکیبات موجود در هلو به حفظ رطوبت اولین لایه بدن کمک می کند.

پیشگیری از سرطان
مطالعات نشان می دهد پوست و گوشت میوه هلو حاوی دو نوع آنتی اکسیدان مفید موسوم به کاروتنوئیدها و اسیدکافئیک است که دارای خواص ضدسرطانی هستند. همچنین پلی فنول های موجود در هلو از رشد و پیشرفت سلول های سرطانی ممانعت می کنند. در حقیقت آنها می توانند بدون هرگونه آسیب به سلول های سالم اطراف سلول های سرطانی، سلول های سرطانی را نابود کنند.

کاهش علائم آلرژی
اگر شما به چیزی آلرژی دارید، مصرف هلو منجر به آزادشدن هیستامین ها و سایر مواد شیمیایی از طریق سیستم ایمنی تان شده و با مواد آلرژی زا مقابله می کند. مطالعات نشان می دهد خوردن هلو می تواند از ترشح هیستامین ها در خون پیشگیری کرده و علائم آلرژی را کاهش دهد.

بهبود سلامت چشم
طبق نتایج تحقیقاتی، خوردن سه هلو در روز می تواند خطر بروز بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن را کاهش داده و از پیشرفت آن جلوگیری کند. این بیماری یکی از دلایل اصلی نابینایی است. هلو سرشار از ویتامین C است که موجب افزایش سلامت چشم و عروق خونی چشم ها می شود.

صفحه1 از1103