Super User


سرطان کولون از عمده ترین عوامل مرگ و میر در انسان است.
به مناسبت روز پویش ملی پیشگیری از سرطان دکتر بابایی متخصص گوارش و کبد با حضور در برنامه زنده  «ضربان» از علل و عوامل بیماری های گوارشی بخصوص سرطان کلون می گوید.
سرطان کولون از عمده ترین عوامل مرگ و میر و یکی از شایع ترین انواع سرطان ها به شمار می رود. این بیماری در مراحل ابتدایی قابل تشخیص و درمان است.
غربالگری از عمده ترین راهکارهای تشخیص به موقع سرطان کولون و درمان آن است. همچنین تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب از دیگر عوامل پیشگیری این بیماری به شمار می رود. به طوری که افراد با داشتن رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه ها، غلات کامل و فیبرهای تغذیه ای، کاهش اضافه وزن، ورزش و فعالیت بدنی مستمر و پرهیز از الکل و سیگار می توانند، درصد ابتلا به این بیماری را کاهش دهند.
گفتنی است «ضربان» برنامه ای در حوزه سلامت فردی است که با دعوت از متخصصان و پزشکان شنبه تا پنجشنبه ساعت 16 از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

 

 

چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 08:50

بروز سرطان در زنجان پایین است

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به پایین بودن بروز سرطان در استان نسبت به کشور گفت: این آمار در هر 100 هزار نفر برای استان زنجان 106 نفر است در حالیکه کشور 150 نفر گزارش شده است.
محمدرضا صائینی امروز با تاکید بر تاثیر افزایش امید به زندگی در شیوع بیماری‌های غیرواگیر اظهار کرد: این تاثیر در بروز بیماری سرطان هم مشهود است.
 معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان افزایش سن، مصرف الکل و دخانیات، سبک زندگی و فعالیت بدنی را از ریزفاکتورهای موثر در بروز بیماری سرطان گفت: عدم تحرک بدنی کافی هم در بروز این نوع بیماری دخیل است و در این رابطه 42 درصد مردم تحرک بدنی کافی ندارند.
وی به تاثیر تغذیه در ابتلای افراد به بیماری‌های غیرواگیر از جمله سرطان اشاره و تصریح کرد: در این رابطه میزان مصرف نمک در استان زنجان بیشتر از میانگین کشوری است.
صائینی با مقایسه آمار شیوع بیماری سینه در کشور و استان زنجان گفت: درصد شیوع این نوع سرطان به ترتیب 32.6 و 19.3 درصد است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان آمار شیوع سرطان پروستات در استان و کشور را به ترتیب 18.1 و 18.7 درصد اعلام کرد و افزود: این آمار شیوع در سرطان معده 14.2 و 13.8 درصد است.
وی با اشاره به پایین بودن بروز سرطان در استان زنجان نسبت به کشور ادامه داد: این آمار در هر 100 هزار نفر برای استان زنجان 106 نفر است در حالیکه کشور 150 نفر گزارش شده است.


کشف تازه در سیستم ایمنی بدن در راه درمان همه سرطان هاپژوهشگران اعلام کرده‌اند که بخشی از سیستم ایمنی بدن که بتازگی کشف شده می‌تواند طوری تغییر یابد که انواع سرطان‌ها را معالجه کند. این گروه از پژوهشگران دانشگاه کاردیف در ولز، شیوه‌ای برای از بین بردن سرطان پروستات، سینه، ریه و سایر سرطان‌ها در آزمایشگاه یافته‌اند.
این یافته‌ها که در نشریه "نیچر ایمونولوژی" به چاپ رسیده، هنوز روی بیماران آزمایش نشده است، ولی محققان می‌گویند که "ظرفیت بالایی" برای این کار وجود دارد. کارشناسان می‌گویند که هر چند این کار پژوهشی در مرحله ابتدایی است، ولی بسیار مهیج است.

یافته‌ها دقیقا چیست؟
سیستم ایمنی ما سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل عفونت است که به سلول‌های سرطانی نیز حمله می‌کند. دانشمندان به دنبال راه‌های "غیرمعمولی" بوده‌اند که سیستم ایمنی بدن از طریق آن به طور طبیعی به تومور‌ها حمله می‌کند.
آنچه که یافته‌اند، سلولی به نام تی (لنفوسیت تی) در خون است؛ یک سلول سیستم ایمنی که می‌تواند خطر را در بدن شناسایی و برای حذف آن اقدام کند. فرق این سلول با بقیه سلول‌ها این است که سلول تی می‌تواند به طیف گسترده‌ای از سرطان‌ها حمله کند.

پروفسور اندرو سِوِل به بی‌بی‌سی می‌گوید "احتمال دارد که بتوانیم همه بیماران (سرطانی) را (با این شیوه) معالجه کنیم.

به گفته او قبلا هیچکس باور نداشت که این موضوع امکانپذیر باشد.
این یافته "دورنمای دستیابی به شیوه‌ای را که برای همه سرطان‌ها کاربرد داشته باشد، محتمل‌تر کرده‌است؛ یعنی یک نوع از سلول تی که قادر به از بین بردن بسیاری از انواع سرطان‌ها در میان مردم باشد.


این شیوه چگونه کار می‌کند؟
سلول‌های تی (لنفوسیت تی)، "گیرنده‌هایی" بر سطح خود دارد که می‌تواند ترکیب شیمیایی را تشخیص دهد.
گروه پژوهشگران دانشگاه کاردیف در آزمایشگاه نوعی سلول تی را کشف کرد که گیرنده‌اش می‌تواند طیف گسترده‌ای از سلول‌های سرطانی را پیدا کند و از بین ببرد، از جمله سلول‌های سرطانی ریه، پوست، خون، روده بزرگ، سینه، استخوان، پروستات، تخمدان، کلیه و دهانه رحم.
این موضوع که سلول دقیقا چرا به این صورت عمل می‌کند، در حال بررسی است. گیرنده این سلولِ بخصوص با یک مولکول به نام "ام آر یک" که بر سطح هر سلول بدن وجود دارد، تعامل می‌کند.
به نظر می‌رسد که مولکول ام آر یک متابولیسم غیرطبیعی سلول سرطانی را به سیستم ایمنی بدن گزارش می‌کند.
گری دولتون یکی از پژوهشگران به بی‌بی‌سی می‌گوید "ما اولین گروهی بودیم که سلول تی را که ام آر یک را در سلول‌های سرطانی پیدا می‌کند توضیح دادیم؛ کاری که قبلا انجام نشده و در نوع خود اولین بار است.

اهمیت این موضوع چیست؟
شیو‌های درمانی سرطان با سلول تی، هم اکنون هم وجود دارد و توسعه ایمنی درمانی در معالجه سرطان یکی از جالب‌ترین پیشرفت‌ها در این حوزه بوده است.
شناحته شده‌ترین مثال "CAR-T" یک داروی حاوی سلول زنده است که طی فرایند مهندسی ژنتیک بر سلول‌های تی بیمار تهیه می‌شود تا سلول‌های سرطانی را جست وجو و نابود کند.
این شیوه نتایج جالبی به همراه دارد که می‌تواند بعضی از بیماران را از حالت لاعلاج درآورده در مسیر بهبود قرار دهد.
ولی این روش درمان بسیار خاص و تنها برای معدودی از سرطان‌ها کارساز است. همچنین موفقت چندانی در زمینه سرطان‌های که همراه با تومور هستند، در مقایسه با سرطان خون، نداشته است.
پژوهشگران می‌گویند یافته اخیر آن‌ها می‌تواند برای معالجه همه سرطان‌ها به کار رود.

در عمل این روش چگونه عمل می‌کند؟
در این شیوه ابتدا باید نمونه خون بیمار گرفته شود. سپس سلول‌های تی از آن مشتق و تغییرات ژنتیکی در آن‌ها اعمال می‌شود تا بتوانند گیرنده‌های یابنده سرطان را بسازند.
سلول‌های ارتقاء یافته می‌توانند در مقادیر زیاد در آزمایشگاه تکثیر شوند و دوباره به بیمار تزریق شوند. به همان صورتی که در شیوه CAR-T انجام می‌شود.

نظر کارشناسان
لوچیا موری و جنارو دیلیبرو از دانشگاه بازل سوئیس میی گویند که این پژوهش "ظرفیت بالایی" دارد، ولی هنوز بسیار زود است که بگوییم در معالجه همه سرطان‌ها موفق خواهد بود.
دانیل دیویس، پروفسور ایمنی‌شناسی در دانشگاه منچستر، می‌گوید که هم اکنون این تحقیق در مرحله پایه‌ای است و هنوز تا اینکه دارویی به دست بیمار برسد، کار زیادی لازم است.
به گفته او "در این مورد شکی نیست که این یافته بسیار جالب است، هم برای پیشبرد دانش ما درباره سیستم ایمنی بدن و هم درباره احتمال تولید دارو‌های تازه در آینده. "

مطالعات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد سرطان دیگر به‌مانند دهه‌های گذشته یک بیماری مرگبار محسوب نشده و شانس بقای بیماران سرطانی به‌طور چشمگیری افزایش پیداکرده است.
سرطان دیگر مرگبار نیستبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، بیماری سرطان را می‌توان یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در سراسر جهان دانست و بر اساس آمار‌های بین‌المللی بخش عمده‌ای از هزینه‌های درمانی در گوشه و کنار جهان صرف درمان و تشخیص بیماری سرطان می‌شود.
بیماری سرطان که می‌تواند عضو‌های مختلفی را درگیر خود کند معمولاً در صورت تشخیص به‌موقع و آغاز درمان در مراحل اولیه بیماری، قابل مداوا است، اما در صورت پیشرفت سلول‌های سرطانی در بدن، امکان درمان این بیماری بسیار کاهش پیداکرده و در برخی موارد غیرممکن است. در این میان روش‌های تشخیص و شناسایی این بیماری دارای اهمیت بسیار زیادی است.
در حال حاضر روش‌های مختلفی برای شناسایی تومور‌های سرطانی وجود دارد که برخی از آن‌ها سبب گسترده‌تر شدن بافت‌ها شده و به‌عنوان روش‌های تهاجمی شناخته می‌شوند.
مطالعات جدید آژانس ثبت سرطان در هلند (IKNL)، نشان‌دهنده این حقیقت است که سرطان دیگر یک بیماری کشنده و مرگبار نیست و آمار مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری به نسبت دهه پیش با افت بسیار زیادی روبه‌رو شده است.
بر اساس این آمارها، میزان بقای سرطان در بسیاری از کشور‌های اروپایی همچون هلند همچنان بهبود می‌یابد. بر اساس آمار‌های رسمی سال ۲۰۱۸ میلادی، دوسوم از مبتلایان به سرطان که بیماری آن‌ها در سال ۲۰۱۳ میلادی شناسایی‌شده و تحت درمان قرار گرفتند، هنوز بعد از پنج سال، زنده مانده‌اند. این آمار نسبت به سال قبل دو درصد افزایش داشته است.
در سال ۱۹۸۹ میلادی، هنگامی‌که ثبت شرایط و مشخصات بیماران سرطانی برای اولین بار آغاز شد، فقط ۴۲ ٪ از افراد مبتلابه سرطان به مدت ۵ سال یا بیشتر زنده مانده بودند. به باور پژوهشگران، پیشرفت‌های پزشکی منجر به تشخیص سریع‌تر و بهتر این بیماری شده و از سوی دیگر درمان مؤثرتر منجر به بهبود میزان بقا در بیماران سرطانی شده است.
بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد میزان بهبود و درمان و افزایش شانس زنده ماندن در بیماران مبتلابه سرطان پستان، پروستات، روده بزرگ، کلیه و مری بهبود قابل‌توجهی دارند.
از سوی دیگر میزان بقا برای انواع مختلف سرطان خون و سرطان غدد لنفاوی نیز در بین بیماران افزایش‌یافته است. محققان در این رابطه اعلام کردند: در سال ۱۹۸۹ میلادی آمار بقای مبتلایان به سرطان مری ۸ ٪ بود، اما اکنون به ۲۳ ٪ افزایش‌یافته است.
میزان بقای سرطان ریه نیز در سال‌های اخیر به حدود ۲۱ ٪ رسیده است. البته هنوز برخی از انواع سرطان‌ها به نسبت انواع دیگر، کشنده‌تر محسوب می‌شوند.
برای نمونه بر اساس آمار‌های پزشکی، سرطان ریه شایع‌ترین علت مرگ ناشی از سرطان در کشور هلند است. در همین حال، موسسه بهداشت عمومی RIVM اعلام کرد: برای بهبود علائم اولیه سرطان دهانه رحم، انتظار بهبودی رفته و توصیه می‌شود خانم‌ها نسبت به انجام آزمایش‌های دوره‌ای مربوطه اقدام کنند.
طبق گزارش آژانس ثبت سرطان در هلند، ۶/۵۷ درصد از خانم‌ها اکنون در حال پاسخ دادن به فراخوان آزمون و غربالگری برای همه زنان بالای ۳۰ سال هستند. متأسفانه در سال ۲۰۱۷ میلادی استقبال از آزمایش‌های غربالگری در بین زنان با افت روبه‌رو شده و در حال حاضر با توجه به اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی‌های عمومی، زنان بیشتری که در سنین بالای ۳۰ هستند، نسبت به آزمایش‌های غربالگری سرطان رحم و دهانه رحم اقدام می‌کنند.
تغییر در شیوه زندگی و به کار بردن سبک درست زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را در افراد کاهش دهد. رژیم غذایی سالم، ورزش، معاینه دوره‌ای و منظم توسط پزشک، نکشیدن سیگار و جلوگیری از چاقی و عفونت عواملی هستند که به پیشگیری از ابتلا به هرگونه سرطان کمک می‌کنند.
علاوه بر گنجاندن ورزش در برنامه زندگی، انجام آزمایش‌های غربالگری سرطان پستان و همچنین استفاده از واکسیناسیون می‌تواند میزان گسترش این سرطان را کاهش دهد.
قابل‌توجه است که از دیگر عوامل ایجاد خطر ابتلا به سرطان، می‌توان به رژیم غذایی نامناسب، شغل‌هایی با ریسک بالای ابتلا به سرطان و عوامل عفونی اشاره کرد. همان‌گونه که چاقی و اضافه‌وزن بالا علت اصلی بسیاری از بیماری‌ها به‌حساب می‌آید، این عوامل نیز خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها را افزایش می‌دهند.
گفتنی است که به گفته پژوهشگران، مصرف دخانیات یکی از علل مهم در بروز سرطان‌ها اعلام‌شده است. در صورت ادامه یافتن روند فعلی مصرف دخانیات تا سال ۲۰۳۰ میلادی هشت میلیون نفر به همین علت جان خود را از دست خواهند داد مگر اینکه مردم در شیوه زندگی خود تغییر ایجاد کرده و این عادت را کنار بگذارند.

آرش یلالی اعلام کرد: این طرح در سطح ۶۰۷ هزار نفر از جمعیت زیر پوشش ۳۰مرکز شهری، ۱۸مرکز روستایی، ۱۳۲خانه بهداشت و ۱۲ پایگاه سلامت زیر مجموعه دانشکده علوم پزشکی آبادان شامل آبادان، خرمشهر و شادگان اجرا می‌شود.
وی گروه‌های هدف اصلی این پویش را نوجوانان و جوانان، بیماران بیان کرد و گفت: در پویش ملی سرطان تلاش می شود با تشخیص به موقع بیماری نسبت به درمان آن اقدام شود.
یلالی با بیان اینکه سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در کشور است، اضافه کرد: خودمراقبتی و شناسایی به موقع نقش کلیدی را در درمان سرطان دارد و با چند اقدام ساده می‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد.
وی با تشریح اهمیت کنترل و پیشگیری از سرطان گفت: افزایش کمیت و کیفیت اطلاعات مربوط به کنترل عوامل خطر سرطان و تغییر سیاست‌های مورد نیاز از اهداف مهم پایش ملی سرطان است.
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: درحال حاضر از هر ۱۰ مرگ‌ومیر در کشور هفت مرگ و میر مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است که از این تعداد پنج مورد مرتبط با بیماری‌های قلبی و عروقی است.
یلالی اضافه کرد: بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها مهم‌ترین عامل مرگ و میر هستند ولی علم ثابت کرده ۴۰درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری بوده و متاثر از سبک زندگی افراد می باشند.
وی شعار اصلی پویش امسال را "سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خودمراقبتی و امید" عنوان کرد و گفت:برنامه‌های تبلیغی و حمایتی ، آموزش مردم و برنامه‌های مرتبط با جلب مشارکت سیاست‌گذاران، اطلاع‎‌رسانی در خصوص فعالیت‌های وزارت بهداشت و برگزاری مراسم هفته سرطان مهم‌ترین اقدامات این پویش است که تا هفتم بهمن ماه ادامه دارند.
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان به برگزاری همه‌ ساله طرح پویش ملی سرطان اشاره کرد و افزود: در این پویش از ۲جنبه برای حساس‌سازی و همراه‌سازی مردم استفاده می‌شود که در جنبه نخست موضوع پیشگیری از ابتلا به سرطان و در مقوله دوم نیز موضوع تشخیص به موقع این بیماری مطرح است.
 پویش ملی مبارزه با سرطان امسال با شعار "سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خودمراقبتی و امید" از یکم تا هفتم بهمن ادامه دارد، این هفت روز فرصتی برای تغییر نگاه به این بیماری مهلک و کشنده است.
این هفته می‌تواند در کنار رویکردهای علمی و پژوهشی نگاه تازه‌ای براساس امید در بهبود بیماران سرطانی ایجاد کند.
دانشکده علوم پزشکی آبادان در سال ۱۳۹۱ با مرکزیت شهرستان آبادان و شبکه بهداشت و درمان شهرستانهای خرمشهر و شادگان فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر دارای پنج معاونت‌ درمان، توسعه مدیریت و منابع ، توسعه آموزش پژوهش و دانشجویی، بهداشت و غذا و دارو است.

چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 08:39

نظارت بر تومورهای سرطانی با یک اسکن نوین

پژوهشگران موسسه تحقیقات سرطان کمبریج انگلیس اخیرا موفق به توسعه یک اسکن شده‌اند که از مولکول‌های مغناطیسی استفاده می‌کند تا سلول‌های بدخیم تومور سرطان پستان را مشاهده و شناسایی کند.
به گزارش  دیلی‌میل، اسکن‌هایی که دارای آهن ربا هستند هم اکنون می‌توانند بر تومورهای سرطان پستان در لحظه نظارت کنند و نشان دهند که کدام قسمت از آنها به سرعت در حال رشد هستند. تکنیک تصویربرداری که برای اولین بار در انسان مورد استفاده قرار گرفته است، شامل ساختن یکی از مواد شیمیایی مغناطیسی خود بدن و اسکن آن با دستگاه MRI است.
میدان مغناطیسی از یک ماده شیمیایی حاصل می‌شود که سلول‌های تومور بطور طبیعی از آن استفاده می‌کنند، بنابراین میزان از بین رفتن آن نشان می‌دهد که تومورهای سرطانی چقدر فعال هستند.
این می‌تواند به پزشکان کمک کند تا نوع سرطان افراد را تشخیص داده و چگونگی عملکرد آن را در یک نقطه خاص بررسی کنند.
پژوهشگران موسسه تحقیقات سرطان کمبریج در انگلستان این تحقیق را انجام دادند و این روش را بر روی هفت بیمار در بیمارستان ادن‌بروک این شهر آزمایش کردند.
دانشمندان با استفاده از اسکن مغناطیسی می‌توانند دریابند که تومور با چه سرعت در حال رشد است و آنها با چه فوریتی می‌بایست فرد را درمان کنند.
این اسکن با ساختن یک ماده شیمیایی طبیعی مغناطیسی به نام “پیروات”(pyruvate) و سپس تزریق آن به بدن بیمار کار می‌کند.
به طور طبیعی سرطان‌ها پیروات را به وجود می‌آورند تا انرژی ایجاد کنند و بلوک‌های ساختاری برای سلول‌های جدید – بالقوه سلول های سرطانی – ایجاد کنند.
با قرار دادن بیمار در یک اسکنر MRI متخصصان می‌توانند در لحظه ببینند که تومور با چه سرعتی از پیروات مغناطیسی استفاده می‌کند و با چه سرعتی در حال رشد است.
دانستن کارکرد داخلی یک تومور می‌تواند به پزشکان کمک کند تا اقدامات درمانی دقیقی را انجام دهند و از تحت معالجه قرار دادن بیش از حد بیماران خودداری کنند.
کوین بریندلنویسنده ارشد این مطالعه گفت: این یکی از دقیق‌ترین تصاویر در مورد متابولیسم سرطان پستان بیمار است که تاکنون توانسته ایم به آن دست یابیم. مثل این است که می‌توانیم تنفس تومور را نیز دریابیم.
در آزمایشات بیمارستانی، دانشمندان توانستند از اسکن‌ها برای شناسایی نوع سرطان، میزان بزرگی و تهاجمی بودن تومور افراد استفاده کنند.
آنها همچنین می‌توانند نقشه‌ای از تومور افراد تهیه کنند که در آن نشان می‌دهد که کدام قسمت‌های یک تومور بیشترین رشد و فعالیت را داشته است.
برای فرآیند تصویربرداری، مواد شیمیایی به نام “پیروات کربن ۱۳ فرا قطبی”(hyperpolarised carbon-۱۳ pyruvate) باید یخ زده و در معرض آهنرباهای بسیار قوی قرار گیرد تا مغناطیسی شود. این باعث می‌شود سیگنالی که هنگام اسکن در دستگاه MRI منتشر می‌شود ۱۰ هزار بار قوی‌تر از حد معمول شود که این موضوع مشاهده تومورها را نیز آسان می‌سازد.
یافته‌های این مطالعه در مجله “PNAS” منتشر شد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: برنامه‌های این نهاد به مناسبت هفته ملی سرطان(اول تا هفتم بهمن) در قالب همایش‌ها، کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه‌های هنری در سطح مناطق ۲۲گانه پایتخت با هدف افزایش آگاهی شهروندان در مورد بیماری سرطان و راه‌های تشخیص به موقع و زودهنگام این بیماری برگزار می‌شود.
روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری اظهارداشت: اداره کل سلامت شهرداری تهران با هدف تحقق شعار «تهران؛ شهری برای همه» و به منظور تلاش در راستای آگاه‌سازی و حساس‌سازی جامعه در خصوص سرطان، شیوه‌نامه هفته ملی سرطان را برای اجرا در سطح مناطق ۲۲ گانه تهران تدوین و ابلاغ کرده است.
وی، آگاه‌سازی را از برنامه‌های ضروری در طول هفته ملی سرطان عنوان کرد و گفت:برنامه‌های مناطق شامل برگزاری کارگاه‌های آموزشی در سطح محلات، برپایی همایش‌ها و نمایشگاه‌های هنری، ارائه خدمات سلامت محور مشارکتی و ارائه خدمات ویژه تفریحی گردشگری به افراد سرطانی است.
نصیری افزود: در زمینه اجرای ویژه برنامه‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت‌های شرکای اجتماعی نیز تقدیر از سازمان‌های غیردولتی و انجمن‌های مردم نهاد حوزه سرطان، برپایی میزهای خدمت سلامت و اجرای ویژه برنامه‌های گروه موسیقی همسرایان امید در برنامه‌ریزی‌های اداره کل سلامت شهرداری تهران در هفته ملی سرطان جایگاه ویژه دارند.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران، افزایش آگاهی شهروندان در مورد بیماری سرطان و راه‌های تشخیص به موقع و زودهنگام این بیماری در جهت پیشگیری، تلاش برای تغییر نگرش شهروندان در خصوص بیماری سرطان، جلب مشارکت جامعه مدنی در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن، افزایش انگیزه عمومی شهروندان برای پیشگیری و کنترل این بیماری و توسعه محیط‌های حامی سلامت با تاکید بر عوامل تعیین‌کننده سلامت شهری را از اهداف برنامه‌های شهرداری تهران در هفته ملی سرطان عنوان کرد.
وی اظهارداشت: شناسایی، آموزش و جلب مشارکت شهروندان در قالب عضویت کانون‌های داوطلبانه، ارتقای نقش سازمان‌های غیردولتی و انجمن‌های مردم‌نهاد حوزه سرطان در جهت انجام مداخلات اجتماعی، هم‌افزایی و حمایت شبکه سازمان‌های دولتی و غیردولتی حوزه سرطان و جلب مشارکت سیاستگزاران و مجریان سلامت (درون و برون‌بخشی) در کنترل عوامل خطر سرطان از دیگر اهداف برگزاری این برنامه‌هاست.
نصیری با اعلام اینکه در برگزاری ویژه برنامه‌های هفته ملی سرطان شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان مشارکت دارند، افزود: دبیرخانه ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی، واحدهای تابعه شهرداری تهران، ادارات سلامت مناطق ۲۲گانه، خانه‌های سلامت ۳۵۲گانه و کانون‌های۱۰ گانه شهر تهران مشارکت دارند.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران بیان کرد: هدف از برگزاری هفته ملی سرطان تلاش برای حفظ جان انسان‌ها از میلیون‌ها مرگ و میر قابل پیشگیری به واسطه بروز انوع سرطان، از طریق ارتقای سطح آگاهی، آموزش درباره سرطان و ترغیب افراد برای انجام اقدامات پیشگیرانه است.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سرطان زندگی فرد مبتلا را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد، تمام شهروندان توانایی انجام فعالیت‌های گوناگون در این زمینه را برای کاهش تأثیر سرطان بر زندگی افراد، خانواده‌ها و جوامع دارند.
نصیری با اشاره به اینکه هفته ملی سرطان فرصتی برای بازتاب این مهم است که هر فرد می‌تواند چه کاری در زمینه بیماری سرطان انجام دهد، اظهارداشت: هفته ملی سرطان فرصت آزمودن راهکارهای کنترل این بیماری است و هدف همه ما اطمینان از این است که افراد کمتری به این بیماری مبتلا شوند و افراد بیشتری به طور موفقیت‌آمیزی درمان شوند و افراد مبتلا کیفیت زندگی بهتری در طول درمان و بعد از آن داشته باشند.
وی با اشاره به شعار هفته ملی سرطان با عنوان «سرطان قابل پیشگیری و درمان است؛ با خود مراقبتی و امید» گفت: چندسالی است اول تا هفتم بهمن ماه در سراسر کشور هفته ملی سرطان برگزار می‌شود و تنها زمانی است که به بهانه آن می‌توانیم علیه اپیدمی سرطان در کشور یکپارچه شویم.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران بیان کرد: سرطان و تشخیص زودهنگام آن، پیشگیری از سرطان و محیط سالم، پیشگیری از سرطان و زندگی اجتماعی و معنوی سالم، سرطان و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه، پیشگیری از سرطان و شیوه زندگی سالم، سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران و خانواده‌ها و سرطان و نقش نهادهای دولتی و حاکمیتی به ترتیب عناوین روز شمار هفته ملی سرطان هستند.
نصیری در تشریح پیام‌های ویژه برنامه های هفته ملی سرطان برای نوجوانان و جوانان گفت: سرطان قابل پیشگیری است، اولین پک سیگار، شما را به دنیای دود وارد می‌کند؛ دنیایی که پیداکردن راه خروج از آن دشوار است از جمله پیام‌های هفته ملی سرطان در حوزه جوانان و نوجوانان است.

وی، پیام‌های حوزه بیماران و خانواده‌ها را سرطان مساوی مرگ نیست، با خود مراقبتی و امید می‌توان سرطان را نیز به زانو در آورد و شاید ابتلا به سرطان، آغازی دوباره باشد، عنوان کرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد که بتوان با آموزش و خودمراقبتی در کاهش ابتلای افراد به سرطان موثر بود.


مطالعه اخیر نشان می دهد مصرف بیش از حد پروتئین خطر مرگ و میر ناشی از سرطان را افزایش می دهد.
 نتیجه مطالعه اخیر محققان نشان می‌دهد مصرف بیش از اندازه پروتئین ریسک مرگ ناشی از سرطان را تا ۴ درصد افزایش می‌دهد.
همچنین نتایج نشان می‌دهد مصرف بیش از حد پروتئین ریسک مرگ را تا ۷۴ درصد افزایش می‌دهد و احتمال مرگ ناشی از دیابت را هم تا چندین برابر بیشتر می‌کند.
با این حال پروتئین یکی از سه ماده مغذی اصلی موردنیاز بدن است که علاوه بر افزایش روند رشد و ترمیم بافت‌ها، به ساخت و حفظ توده عضلانی کمک می‌کند. از اینرو باید مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی گنجاده شود.
طبق توصیه کارشناسان، ۱۰ تا ۳۰ درصد مصرف کل کالری روزانه باید شامل پروتئین باشد. به عنوان مثال اگر مصرف روزانه کالری شما ۱۵۰۰ است، انرژی بدست آمده از پروتئین تان باید بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ کالری باشد.
برخی متخصصان هم توصیه می‌کنند که باید ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از بدن در روز مصرف شود. بدین منظور باید وزن بدن در عدد ۰.۸ ضرب شود. به عنوان مثال برای فردی با وزن ۷۵ کیلوگرم، میزان پروتئین مصرفی روزانه اش ۶۰ گرم خواهد بود.
اما در مورد افراد پرفعالیت نظیر ورزشکاران، میزان مصرف ۱.۲ تا ۱.۷ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن توصیه می‌شود.
همچنین طبق برخی توصیه‌ها، میزان پروتئین مصرفی برای مردان ۵۶ گرم و برای زنان ۴۶ گرم است.


چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 08:35

رژیم غذایی ضد سرطان

اگرچه یک رژیم غذایی خاص و ضد سرطان که بدن را در برابر سرطان‌ها حفظ کند وجود ندارد، اما رعایت رژیم غذایی متوازن و حاوی میزان مطلوبی از غلات، میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند در طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان را برطرف کند.
در عین حال خودداری از قرار گرفتن در معرض مواد سمی، دوری کردن از شرایط استرس‌زا، عدم استعمال سیگار و مواد الکلی از فاکتور‌های دخیل در پیشگیری از سرطان هستند.
در ادامه به برخی از تغییرات ضروری اشاره کرده‌ایم که مطابق با رژیم‌های غذایی ضد سرطان است:
دوری کردن از مواد سمی: اولین گام در راستای حفظ بدن از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد، جلوگیری از ورود مواد سمی به بدن است. برای مثال مصرف مواد غذایی که در ظروف پلاستیکی گرم شده باشند می‌تواند در عملکرد سیستم عصبی و غدد درون‌ریز اختلال ایجاد کند.
همچنین در مورد مصرف دارو‌های غیرنسخه‌ای محتاط باشید و از مصرف زیاد آن‌ها به دلیل خطر آسیب دیدن کبد خودداری کنید. به علاوه سعی کنید از مواد غذایی و سبزیجاتی که خاصیت سم زدایی از بدن دارند بیشتر استفاده نمایید.
خودداری از مصرف مواد غذایی سرخ‌شده: ترکیب آکریل‌آمید در غذا‌های سرخ شده شکل می‌گیرد و قرار گرفتن در معرض این ترکیب شیمیایی می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد. در عین حال خودداری از مصرف مواد غذایی سرشار از نشاسته و فرآوری شده خطر قرار گرفتن در معرض آکریل‌آمید را کاهش می‌دهد.
خودداری از مصرف خوراکی‌های فرآوری شده: نوشیدنی‌های حاوی مواد قندی، غذا‌های منجمد، سبزیجات ناسالم و دیگر مواد فرآوری شده درصورتیکه بیش از اندازه مصرف شوند می‌توانند سلامت را به خطر اندازند.
علاوه بر این، برخی از لوازم آرایشی بهداشتی حاوی مواد سرطان‌زاست. بنابراین، لازم است پیش از اقدام به خرید شامپو‌ها و نرم‌کننده‌ها مواد موجود در آن‌ها کنترل شود. همچنین استفاده از مواد شوینده خانگی که به آلودگی هوا در محیط‌های سربسته کمک نکند، توصیه می‌شود.

 محققان دانشگاه کالفرنیا دریافتند در بیماران مبتلا به سرطان پروستات که روزانه هفت وعده یا بیشتر سبزیجات و میوه مصرف می‌کردند هیچ نشانه‌ای از درمان بیماری مشاهده نشد.
در مطالعات قبلی توصیه شده که مواد خوراکی سرشار از کاروتنوئیدها دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که می‌توانند از مردان در مقابل سرطان پروستات حفاظت کنند. برخی از این مواد خوراکی شامل سبزیجات پهن برگ، بروکلی، کلم، هویج و گوجه فرنگی است.
حال مطالعه محققان نشان می‌دهد مصرف بیشتر این مواد خوراکی نه موجب درمان بیماری می‌شود و آن را متوقف می‌کند.
«کلوگ پارسونز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «یافته های ما پس از بررسی ۴۷۸ مرد در رده سنی ۵۰ تا ۸۰ سال نشان داد علیرغم باورهای عمومی، مصرف بیشتر سبزیجات منجر به تغییر دوره سرطان پروستات نمی‌شود و بیماری را متوقف یا درمان نمی‌کند.»
وی در ادامه می‌افزاید: «اما مصرف رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزیجات و انجام تمارین ورزشی موجب قوی‌تر و سالم‌تر بودن بدن شده و طاقت بیماران سرطانی را افزایش می‌دهد.»

صفحه1 از1202