بانک جامع اطلاعات سرطان

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/tehrancanc/public_html/plugins/content/article3/article3.php on line 9

Super User

کلینیک امید تهران: وقتی دردی به سراغ شما می‌آید از چه دارویی جواب می‌گیرید؟ استامینوفن؟ ژلوفن؟ نوافن؟ یا دارویی دیگر؟ ممکن است سردرد یک نفر با استامینوفن خوب شود ولی این دارو، روی دیگری جواب ندهد. با گذشت زمان هر فردی کم کم به این آگاهی می‌رسد که چه دارویی می‌تواند جهت رفع درد و بیماری برایش مؤثرتر از بقیه باشد، اما متأسفانه در جامعه ما صرفاً پزشک جهت تجویز دارو تصمیم می‌گیرد و ترجیح بیمار زیاد اهمیت ندارد با این حال کم کم با مداخله علم ژنتیک و پیدا شدن تفاوت‌های فردی، پزشکی فردمحور (Personalize medicine) در حوزه پیشگیری و درمان حرف‌های جدیدی برای گفتن دارد، در پزشکی نوین با علم به اینکه تجویز دارو و مصرف آن در هر فردی با فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد (یعنی پاسخ‌های درمانی افراد نسبت به یک داروی خاص ممکن است شبیه نباشد) پزشکان از همان ابتدا ویژگی‌های فردی را شناسایی می‌کنند تا بهترین مداخلات پزشکی دارویی روی او جواب دهد.دکترمریم رفعتی در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به اینکه تا قبل از این مجبور به انتخاب یک یا مجموعه‌ای مشخص و مرحله‌ای از درمان‌ها برای همه بودیم، می‌گوید: با اینکه انسان‌ها در 9/99 درصد از محتوای ژنتیکی شبیه هم هستند اما به‌دلیل بزرگی ژنوم انسان این یک دهم درصد تفاوت، به هیچ عنوان کم نبوده و منجر به تفاوت‌های بسیار وسیع بین انسان‌ها می‌شود به همین دلیل هم با وجود یک بیماری یکسان در افراد مختلف تعدادی به درمان‌های معمول امروزی پاسخ می‌دهند و تعدادی هم درمان نمی‌شوند، در گذشته به‌دلیل محدودیت تکنیکی در عرصه ژنتیک، تشخیص این تفاوت‌های ژنتیکی بین انسان‌ها امکان‌پذیر نبود و پزشکی فرد محور نمی‌توانست به‌صورت گسترده و روزمره مورد استفاده قرار بگیرد اما امروزه با پیشرفت علم ژنتیک و در دسترس قرار گرفتن تکنیک نسل جدید تعیین توالی، پزشکان به فکر افتاده‌اند تا فرد به فرد بیماری‌ها را درمان کنند. براساس آمارها 38 درصد از افرادی که در نتیجه بیماری افسردگی تحت درمان هستند به درمان‌های دارویی فعلی پاسخ مناسب نمی‌دهند، در خصوص بیماری آسم و میگرن حدود 40 درصد  و در سرطان‌ها حدود 75 درصد از بیماران پاسخی به درمان‌های معمول نمی‌دهند. به گفته این متخصص ژنتیک، جهت پایین آوردن آمار یاد شده پزشکان با استفاده از پزشکی فردمحور علاوه بر بررسی شباهت‌های بیماران، ریزتر شده و به تفاوت‌ها هم توجه می‌کنند زیرا حتی دوقلوهای همسان نیز به داروها پاسخ‌های صددرصد یکسانی نمی‌دهند.

پیش‌بینی ابتلای افراد به بیماری‌ها

همه ما گاهی به این فکر می‌کنیم که‌ ای کاش می‌توانستیم از بروز سرطان قبل از ابتلا به آن مطلع شویم؛ این پیش‌بینی دیگر یک رؤیا نیست.
دکتر رفعتی در این خصوص می‌گوید: امروزه پزشکان در خصوص سرطان‌های ارثی پس از شناسایی جهش مرتبط با سرطان ارثی در خانواده حتی قبل از تولد یا در سنین کودکی نیز می‌توانند تشخیص دهند که آیا فرد جهش را به ارث برده است یا خیر و بدین ترتیب می‌توانند ابتلا به سرطان را در سنین بزرگسالی پیش‌بینی کنند و سپس با ارائه راهکارهای پیشگیرانه مناسب از ابتلای فرد به آن سرطان جلوگیری کنند، در زمینه درمان سرطان هم پیدا کردن اختلالات ژنتیکی رخ داده در انواع تومورها راه حل درمان آنها است، در این خصوص ابتدا با استفاده از روش‌های پیشرفته ژنتیکی پروفایل ژنتیکی تومور و انواع جهش‌ها و اختلالات رخ داده در تومور شناسایی می‌شود سپس متناسب با نوع جهش ژنتیکی در تومور داروی هدفمند مناسب تجویز می‌شود، به عبارت دیگر آنچه  در زمینه درمان سرطان اهمیت ویژه‌ای دارد این است که ویژگی‌های ژنتیکی تومورها در فردی با فرد دیگر متفاوت است و در نتیجه باید برای هر فردی داروی ویژه آن فرد که همان جهش اختصاصی را هدف‌گیری می‌کند، تجویز شود.
این متخصص ژنتیک با اشاره به شواهد علمی اخیر می‌افزاید: نکته جالب توجه دیگر این است که برخی داروهای هدفمند که بر مبنای جهش‌های خاص ژنتیکی طراحی شده‌اند مستقل از نوع سرطان هستند؛ به‌عنوان مثال جدیداً داروی هدفمندی به نام «کی ترودا» معرفی شده است که برای درمان تعداد زیادی از سرطان‌ها که یک ویژگی خاص دارند کاربرد دارد. در واقع این شواهد دال بر این هستند که برخی تغییرات ژنتیکی آنقدر اساسی و سرچشمه‌ای هستند که در هر بافتی این جهش‌ها اتفاق بیفتند می‌توانند منجر به سرطان آن بافت شوند.
کاهش آمار عوارض دارویی با پزشکی فردمحور
متد جدیدی که از آن صحبت شد دقیقاً مانند تست پنی سیلین است که هر فردی ممکن است واکنش متفاوتی به دارو نسبت به فرد دیگر داشته باشد، با انجام این تست عوارض احتمالی دارو پیش‌بینی شده و می‌توان براحتی از آن جلوگیری کرد.
دکتررفعتی در پایان اضافه می‌کند: دیگر رویکرد و نگاه بیماری محوری پاسخگوی نیازهای پزشکی امروز نیست و رویکردی قدیمی است در حالی که رویکرد فردمحور با توجه به‌ویژگی‌های ژنتیکی بیماران مناسب‌ترین درمان را برای آنها پیشنهاد می‌کند. فراتر از این، رویکرد فردمحوری عرصه جدیدی را در مداخلات ژنتیکی نوین مانند روش‌های جدید ژن درمانی به روی ما گشوده است که رؤیای دیرینه درمان بیماری‌های ژنتیکی و معلولیت‌ها را به واقعیت تبدیل کرده است. طی چند ماه اخیر چندین پروژه ژن درمانی موفق برای درمان نابینایی‌های ارثی، بیماری‌های حرکتی، ناشنوایی‌های ارثی و هموفیلی عرضه شده‌اند که چشم‌انداز جدیدی را در درمان این بیماری‌ها که تاکنون غیرقابل درمان بوده‌اند متصور کرده است.
 
مهسا قوی قلب

مدیر آموزشی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن گفت: سه سرطان معده، پروستات و پستان شایع‌ترین سرطان‌ها در خراسان هستند.
مهدیه سرگلزایی  در نشست خبری که در انجمن پیشگیری سرطان نسترن برگزار شد، اظهار‌ داشت: از اول تا هفتم بهمن ماه به عنوان هفته ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده که شعار امسال هفته سرطان "اصلاح باورها راه مبارزه با سرطان" است.
وی ادامه داد: با توجه به شعار امسال و لزوم تغییر باورهای عموم مردم نسبت به بیماری سرطان، این انجمن در گام نخست، آموزش‌ سبک زندگی سالم را در مدارس و برای دانش‌آموزان دارد.
مدیر آموزشی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن افزود: در این راستا، برنامه‌های حوزه دپارتمان و آموزش انجمن پیشگیری از سرطان نسترن در هفته ملی مبارزه با سرطان در دو بخش دانش‌آموزان و معلمان بهداشت مدارس برگزار می‌شود تا شاهد ارتقای سواد سلامت در این دو گروه باشیم.
سرگلزایی بیان‌ کرد: بخش دانش‌آموزی این برنامه‌ها در مدارس دخترانه متوسطه دوره دوم نواحی 7 گانه مشهد و منطقه تبادکان برگزار می‌شود، همچنین با همکاری آموزش و پرورش در هر روز در یک مدرسه یک برنامه آموزشی در 4 محور تغذیه، فعالیت بدنی، روانشناسی با اولویت مدیریت استرس و مفاهیم پیشگیری از سرطان ارائه می‌شود.
وی‌ گفت: اساتیدی که در این هفته در مدارس تدریس می‌کنند و آموزش‌های لازم را به دانش‌آموزان می‌دهند، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های فردوسی و علوم پزشکی مشهد هستند و زمان کلاس‌ها هم 90 دقیقه بوده که شامل 45 دقیقه آموزش و 45 دقیقه پرسش و پاسخ می‌شود.
مدیر آموزشی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن با بیان اینکه در بخش دوم که ویژه معلمان بهداشت مدارس بوده برنامه‌های ویژه‌‌تری اجرا می‌شود، تصریح‌کرد: معتقدیم که این گروه به عنوان رابطان حوزه سلامت مدارس هستند و در این برنامه نیز 50 مربی بهداشت مدرسه در یکی از مدارس ناحیه 5 مشهد حاضر می‌شوند، با آخرین دانش‌های حوزه سلامت در مباحث مختلف از جمله بحث پیشگیری از سرطان و بهبود سبک زندگی آشنا می‌شوند و در کنار این آموزش‌های حضوری، آموزش‌های غیرحضوری را هم در قالب پوستر، نشریه، کتاب، CD و DVD سلامت داریم.
سرگلزایی با اشاره به اینکه در این هفته نمایشگاه‌هایی در مدارس برپا می‌شود، تأکید‌ کرد: در غرفه‌های این نمایشگاه‌ها به مباحث مختلف سلامت در حوزه‌های مختلف از جمله پیشگیری از سرطان پرداخته می‌شود و پیام نسترن را هم در قالب توزیع هزار جلد نشریه پیام نسترن و هزار بروشور پیشگیری از سرطان پستان و باورهای غلط در کلینیک‌ها داریم تا افراد مختلفی که مراجعاتی در حوزه درمان به این کلینیک‌ها دارند، در فاصله رسیدن نوبت خود و حاضر شدن در اتاق پزشک به مطالعه پرداخته و سطح آگاهی خود را بالا ببرند.
وی با تأکید بر اینکه انتشار نشریه‌های حوزه سلامت کمک شایانی در راستای ارتباط موثر و مداوم مردم با پزشکان دارد، گفت: به دلیل حجم بالای کاری پزشک امکان ملاقات‌های حضوری و دیدارهای چهره‌ به‌چهره کمتر وجود دارد و بدین شکل می‌توان انتقال اطلاعات نوین، کنار گذاشتن باورهای غلط و تقویت باورهای درست را در مباحثی همچون تغذیه سالم، روانشناسی، فعالیت بدنی و دیگر راه‌های پیشگیری از سرطان شاهد بود.
مدیر آموزشی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن با بیان اینکه عمده مخاطبان ما در حوزه سبک زندگی سالم و پبشگیری از سرطان رده‌های سنی 20 تا 65 سال هستند، اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین نکات در بحث سرطان تشخیص زودهنگام و به‌موقع سرطان و غربالگری بوده است و سه سرطان معده، پروستات و پستان شایع‌ترین سرطان‌ها در خراسان هستند، معتقدیم آگاهی افراد در زمانی تأثیرگذار خواهد بود که مورد مشکوکی را در بدن خود مشاهده می‌کنند و درراستای پیشگیری به‌موقع بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و از تحمیل آسیب‌های جدی‌تر به بدن خود جلوگیری می‌کنند.
سرگلزایی ادامه داد: در انجمن پیشگیری از سرطان نسترن محور کاری خود را روی حفظ سلامت و اقدامات پیشگیرانه قرار داده‌ایم، زیرا همه ما معتقدیم که پیشگیری بهتر از درمان است و باید در عمل اقدامات مؤثر و پیشگیرانه را صورت داد و عمده برنامه‌های هفته سرطان هم بیشتر در حوزه پیشگیری بوده تا درمان و نوع فعالیتمان هم پیشگیری در مرحله صفر و حتی قبل از مرحله نخست و اولیه بوده، دیدگاهمان این بوده که فرد مبتلا به سرطان نشود و کیفیت زندگی افراد ارتقا پیدا کند.
وی از برگزاری برنامه‌های ویژه این مجموعه در حوزه ارتقای سواد سلامت در زمینه پیشگیری از سرطان خبر داد و اظهار کرد: یکی دیگر از برنامه‌های مهم انجمن، افزایش سواد سلامت آحاد جامعه است و این برنامه همزمان با ایام هفته سلامت که از اول تا هفتم اردیهشت ماه در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود.

دوشنبه, 02 بهمن 1396 ساعت 09:13

سرطان دهانه رحم را کامل بشناسید

کلینیک امید تهران: بهداشت زنان مسئله بسیار مهمی است که باید همواره زنان آن را جدی بگیرند و این مهم را به فرزندان خود نیز آموزش دهند. چرا که ممکن است از رعایت نکردن بهداشت به سادگی هرچه تمام تر به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند. در این مطلب برای شما از سرطان دهانه رحم صحبت کرده ایم.
به گزارش فانوس،سرطان دهانه رحم که دومین سرطان شایع خانمها در سراسر جهان است، پس از ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم ، ایجاد میشود. فاصله زمانی بین تبدیل ضایعات پیش سرطانی به سرطان واقعی ، طولانی وحداقل ۵سال است .

علائم سرطان دهانه رحم را بدانید
- ترشحات غیرطبیعی واژن
- خونریزی واژن در بین عادات ماهیانه
- خونریزی بعد از یائسگی
- خونریزی و یا درد در هنگام داشتن رابطه جنسی با همسر
 
علل مهم سرطان دهانه رحم
در اکثر موارد، سرطان دهانه رحم توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV به وجود می آید. شما می توانید از طریق تماس جنسی محافظت نشده با کسی که ناقل ویروس است، به ویروس HPV آلوده شوید. انواع مختلفی از ویروس HPV وجود دارد. تمام انواع ویروس های HPV منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم نمی شوند. برخی از آنها می توانند موجب بروز زگیل تناسلی شوند و برخی دیگر ممکن است که باعث ایجاد هیچ علائمی نشوند.
شما می توانید بدون آنکه خودتان از آن مطلع باشید، چندین سال به این ویروس آلوده باشید. این ویروس می تواند برای چند سال در بدن شما باقی بماند و در نهایت منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود. همین قضیه باعث شده است که انجام تست پاپ اسمیر به صورت منظم اهمیت ویژه ای پیدا کند. تست پاپ اسمیر می تواند تغییرات سلول های دهانه رحم را قبل از آنکه این تغییرات به سرطان بیانجامد تشخیص دهد. اگر شما برای درمان این تغییرات اقدام کنید، ممکن است بتوانید از ابتلا به سرطان دهانه رحم پیشگیری کنید.
 
شخیص سرطان دهانه رحم چگونه است
تشخیص این بیماری با غربالگری دهانه‌ی رحم بوسیله تست پاپ اسمیر (تست پاپ اسمیر یک آزمایش ساده و بدون درد است که طی آن سلول‌های غیرعادی داخل یا اطراف رحم شناسایی می‌شوند.) و به دنبال آن با بافت‌برداری صورت می‌گیرد. در ادامه مراحل تشخیص، تصویربرداری پزشکی اجرا می‌گردد تا پزشکان گسترش یا عدم گسترش آن را تشخیص دهند.
واکسن HPV، از انسان در برابر دو گونه از این ویروس (ویروس پاپیلومای انسانی که باعث بروز این سرطان می‌گردد) محافظت می‌کند و این امکان وجود دارد که تزریق این واکسن، بین ۶۵ تا ۷۵ درصد از سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری نماید. از آنجا که بعد از درمان، همچنان خطر سرطان وجود دارد، معمولاً توصیه می‌شود که نمونه‌ برداری از سلول‌های دهانه‌ی رحم به صورت مداوم صورت گیرد.
 
اگر تست پاپ اسمیر غیر طبیعی بود، چه کنیم؟
اگر نتیجه آزمایش اختلالی جزئی را نشان می‌دهد، ممکن است به آزمایش مجدد پاپ اسمیر نیاز داشته باشید. پزشک شما ممکن است برای بررسی بهتر هر گونه تغییر در بافت دهانه رحم و همچنین نمونه برداری برای بررسی زیر میکروسکوپ، کولپوسکوپی که معاینه‌ای با دستگاه بزرگنمایی روشنتر است را تجویز کند. اگر سلول‌های غیر طبیعی پیش سرطانی باشند، می‌توانند حذف شوند و یا از بین بروند. درمان‌های مربوط به جلوگیری از پیشرفت سلول‌های پیش سرطانی به سرطان، بسیار موفق هستند.
 
چگونهHPV باعث سرطان دهانه رحم می‌شود؟
اگر یکی از گونه‌های خطرناک HPV در بدن بماند، می‌تواند موجب شکل گیری سلول‌های غیر طبیعی در گردن رحم شود. این تغییرات پیش سرطانی به این معنی نیستند که شما سرطان دهانه رحم دارید. اما با گذشت زمان، سلول‌های غیر طبیعی می‌توانند به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند. هنگامی که سرطان ظاهر می‌شود، در مناطق گردن رحم و اطراف آن گسترش می‌یابد.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم
زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله باید هر ۳ سال یک بار مورد غربالگری سرطان دهانه رحم قرار گیرند
زنان ۳۰ تا ۶۵ ساله باید هر ۳ تا ۵ سال یک بار مورد غربالگری سرطان دهانه رحم قرار گیرند
زدن واکسن HPV قبل از آغاز ۲۰ سالگی می تواند در پیشگری از این سرطان کمک کننده باشد
ترک سیگار و جلوگیری از استنشاق دود سیگار مهم است
جلوگیری زا ابتلا به بیماری های مقاربتی و ایجاد تماس جنسی امن، مهم است
درمان سرطان دهانه رحم با جراحی
اگر سرطان از مرحله دوم پیشرفت نکرده باشد، معمولاً برای حذف هر گونه بافتی که ممکن است شامل سرطان باشد، جراحی توصیه می‌شود. گزینه‌های درمان جراحی از conization دهانه رحم برای هیسترکتومی ساده گرفته تا هیسترکتومی رادیکال متفاوت هستند. هیسترکتومی رادیکال شامل، حذف دهانه رحم و رحم و همچنین برخی از بافت‌های اطراف است. جراح ممکن است لوله فالوپ، تخمدان و غدد لنفاوی نزدیک تومور را نیز حذف کند.
درمان سرطان دهانه رحم با پرتو درمانی
پرتو درمانی خارجی، از انرژی بالا اشعه X برای کشتن سلولهای سرطانی در منطقه مورد نظر استفاده می‌کند. همچنین می‌تواند به تخریب سلول‌های سرطانی باقی مانده بعد از عمل جراحی کمک کند. پرتو درمانی داخلی یا براکی تراپی، از مواد رادیواکتیو استفاده می‌کند که وارد تومور می‌شوند. زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم اغلب با ترکیبی از پرتودرمانی و شیمی درمانی درمان می‌شوند. عوارض جانبی می‌توانند شامل تعداد پایین سلول های خونی، احساس خستگی، ناراحتی معده، تهوع، استفراغ، و اسهال باشند.
 درمان سرطان دهانه رحم با شیمی درمانی
شیمی درمانی برای رسیدن به سرطان در هر جای بدن از دارو استفاده می‌کند. هنگامی که سرطان دهانه رحم به اندام‌های دور گسترش می‌یابد، شیمی درمانی می‌تواند گزینه درمانی اصلی باشد. بسته به داروها و دوزهای خاص، عوارض جانبی ممکن است شامل خستگی، کبودی، ریزش مو، تهوع، استفراغ، و از دست دادن اشتها باشد.

منبع :الو دکتر

کلینیک امید تهران: کارشناسان فنلاندی در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند ابتلا به بیماری‌های لثه می‌تواند سبب ابتلای افراد به بیماری‌های مرگباری شود.
به گزارش فانوس، کارشناسان فنلاندی در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند ابتلا به بیماری‌های لثه می‌تواند سبب ابتلای افراد به بیماری سرطان شود. پریودنتیت یا بیماری التهابی لثه، یکی از بیماری‌های شایع در زمینه دهان و دندان است و رابطه مستقیمی با ابتلای افراد به سرطان دارد.
چنانچه این بیماری به سرعت درمان نشود و به پیشرفت خود ادامه دهد سبب تخریب لثه‌ها و حمله تهاجمی و نابود کردن استخوان‌های فک می‌شود.کارشناسان دانشگاه هلسینکی فنلاند دریافتند باکتری ایجاد کننده بیماری پریودنتیت به نام (Treponema denticola) می‌تواند سبب ابتلای افراد به سرطان پانکراس شود.
این باکتری نوعی ماده شیمیایی و آنزیم به نام (Td-CTLP) از خود تولید می‌کند که نمونه آن در برخی تومور‌های سرطانی مشاهده شده است.آنزیم Td-CTLP می‌تواند سبب تحریک و ترشح سایر آنزیم‌هایی شود که باعث گسترش سرطان و از بین رفتن سلول‌های سالم بدن می‌شوند.
نتیجه این پژوهش در مجله بین المللی سرطان منتشرشده است و کارشناسان داده‌های خود را از حدود ۶۸ هزار فرد بزرگسال طی 10 سال پژوهش و بررسی ارتباط سرطان با عفونت و التهاب لثه در این داوطلبان به دست آورده اند.
التهاب لثه و رشد باکتری مولد بیماری پریودنتیت سبب سفر راحت آن دربدن و ابتلای بخش‌های مختلف بدن به سرطان می‌شود و یک نوع ماده کمکی خوب برای رشد این بیماری مرگباراست.
کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند توجه ویژه‌ای به بهداشت و سلامت دندان‌های خود داشته باشند، شیوه بیماری پریودنتیت دربانوان میانسال و سالمند بیشتر از آقایان است به همین دلیل انجام معاینه‌های دوره‌ای و طی کردن دقیق روند درمان درصورت ابتلا به بیماری می‌تواند سبب افزایش سلامت و کاهش خطر ابتلا به سرطان شود.
مصرف مواد غذایی سالم، اهمیت به بهداشت و نظافت شخصی دندان ها، معاینه‌های دوره ای، شستشوی لثه درکنار مسواک زدن دندان ها، استفاده از نخ دندان و اجتناب از مصرف سیگار و مواد دخانی سبب سلامت دندان‌ها می‌شود.
پریودنتیت افزون بر بالا بردن احتمال ابتلا به سرطان می‌تواند سبب ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی عروقی نیز شود.

دوشنبه, 02 بهمن 1396 ساعت 09:05

الگوریتم جدید در پرتو درمانی

کلینیک امید تهران: با استفاده از یک پروتکل درمانی نوین می‌توان از عوارض جانبی پرتو درمانی کاست و اثر‌بخشی آن را حفظ کرد.

پژوهشگران دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی مدلی ریاضی برای محاسبه‌ی درمان پرتودرمانی توسعه داده‌اند که می‌تواند در عین دادن نتایجی مشابه پرتودرمانی مرسوم، به شکلی اساسی باعث کاهش عوارض جانبی شود.

بیماران مبتلا به سرطان، درمان پرتوی را با هدف نابودی تومور‌ها دریافت می‌کنند. دوز این درمان به شکل مساوی و طی چند جلسه در چند روز یا چند هفته تنظیم می‌شود. این نحوه‌ی دریافت درمان به دلیل اثر جزءبه‌جزء است: در صورتی که همان دوز فیزیکی در چند جزء به بیمار داده شود، در طی فواصل درمانی سلول‌های سالم فرصت بهبود خواهند داشت؛ در نتیجه آسیب سلولی القاشده توسط پرتو در بیمار کمتر خواهد بود.

اما آیا هر روز باید از دوز مشابه روز قبل استفاده کرد؟ به گفته دیوید پاپ، استادیار ریاضیات در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی:

دوزهای مختلفی که با دقت به‌منظور کاهش اثرات جانبی طراحی شده‌اند، می‌توانند به همان میزان مؤثر باشند... میزان سودمندی این روش هرگز مورد  ارزیابی قرار نگرفته است. زمانی که در فرآیند محاسبه‌ی درمان از توزیع دوزهای گوناگون برای جزءهای مختلف استفاده می‌کنیم، الگوریتمی که اکنون با هدف تعیین بهترین درمان شخصی‌سازی‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد، کارایی ندارد.

پاپ شروع به توسعه و آزمایش رویکردی موسوم به تجزیه وابسته به فضا-زمان کرد که دوز پرتوتابی به بافت‌های سالم را در عین حفظ اثر ضد توموری پرتودرمانی، می‌کاهد. در یک مطالعه‌ی اثبات مفهومی، پاپ این مدل را علیه تکه‌هایی از پنج تومور کبدی مختلف به کار برد که هر کدام از آن‌ها نشان‌دهنده‌ی ابعاد و مکان توموری منحصربه‌فردی بودند تا بدین وسیله امکان مقایسه با درمان‌های بالینی واقعی را فراهم آورند.

درحالی‌که اطمینان حاصل می‌کنید تومور مقدار ثابت و مؤثری از پرتو را دریافت کند، تا چه مقداری می‌توانید اثر پرتوتابی بر کبد را بکاهید؟ یک کاهش بیست درصدی می‌تواند اثرات جانبی را به‌قدری کاهش دهد که تغییر رویه‌ی بالینی روزمره را تضمین کند.

مدل پاپ بدون به خطر انداختن سایر اهداف بالینی، دوز کبدی را ۱۳ تا ۳۵ درصد کاهش داد. او با هدف انجام آزمایش‌های درون بدن انسان، شروع به تصحیح مدل‌ خود برای تقویت بیشتر آن کرده است. پاپ می‌گوید:

درمان‌های پرتوتابی رایج ضرورتا بیشترین منفعت را ندارند... پروتکل ما می‌تواند از طریق دادن دوز یک‌جزئی به بخش‌هایی از تومور در هر جز از درمان و دادن دوز ثابت کمتری به کبد و دیگر بافت‌های سالم؛ به شکلی اساسی عوارض جانبی در بیمار را کاهش دهد و در عین حال اثربخشی درمان‌های مرسوم را هم حفظ می‌کند.

این پژوهش در مجله‌ی Physics in Medicine and Biology منتشر شده است. پاپ نویسند‌ه‌ی مسئول مقاله است. ملیسا گادی فارغ‌التحصیل دوره‌ی کارشناسی، سرکان ایلدیز پژوهشگر دوره‌ی پسا‌دکترا از مؤسسه‌ی علوم کاربردی ریاضیات و آمار (SAMSI) و جن اونکلباخ متخصص اونکولوژی پرتوتابی در بیمارستان دانشگاهی زوریخ، همکاران این مقاله هستند.

کلینیک امید تهران: شاید شما هم عاشق گریل کردن غذاهایی مثل برگر و مرغ که بیرون از منزل تهیه می شود یا خودتان آن را تهیه می کنید باشید اما باید بدانید که این شیارهای هیجان انگیز روی گوشت های گریل شده، سرطان زا هستند.

آتش، دود و گریل کردن باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی در ترکیبات گوشت می شود که برای سلامتی شما خطرناک است. اگر طعم غذای کبابی را دوست دارید باید بدانید (که اگر مراقب نباشید و حتی ذره ای کباب تان بسوزد) این روش سالمی برای پخت و پز نیست.

چه زمانی گوشت سرطان زا می شود؟

  • زمانی که گوشت در دمای بالا پخته می شود.
  • هنگامی که آب گوشت می چکد و زبانه می کشد و با حرارت بیشتری به گوشت آسیب می رساند.
  • وقتی که گوشت در مدت زمانی طولانی پخته می شود.

وقتی گوشت در دمای بالاتر از ۱۵۰ درجه سلسیوس پخته شود، ترکیبات سرطان زا فعال می شوند. این واکنش شیمیایی در تمام گوشت ها اتفاق می افتد و شکل گیری آن به میزان زمان و دما بستگی دارد. به همین دلیل گوشتی که در چنین شرایطی پخته شود خطرناک است. بررسی ها و مطالعات نشان داده که گوشت کاملاً پخته شده سه و نیم برابر از گوشت نیمه پخته شده آمین های هیتروسیکل دارند.

دو نوع ترکیبات سرطان زا

دو نوع از ترکیبات سرطان زا عبارتند از آمین‌های هتروسیکلیک (به انگلیسی: Heterocyclic amine) و هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای (به انگلیسی: Polycyclic aromatic hydrocarbon) گوشت های کاملاً پخته شده با آمین‌های هتروسیکلیک که تولید می کنند خطر ابتلا به سرطان سینه، پروستات و پانکراس را افزایش می دهند. عوامل سرطان زا به ژنتیک ما آسیب می زنند که می تواند منجر به تغییرات در تقسیم سلولی و سرانجام سرطان شود که با تکثیر سلولی غیر طبیعی مشخص می شود.

اکثر مردم به اشتباه تصور می کنند که تنها گوشت قرمز است که اگر در دمای بالا پخته شود ممکن است مضر باشد اما منابع غذایی اصلی که دارای آمین‌های هتروسیکلیک هستند شامل ماهی کبابی و مرغ گریل شده نیز می شود.

به حداقل رساندن تهدیدات

نمی شود کباب نخورد. برای به حداقل رساندن تهدیدات به سلامت تان سعی کنید تعداد و میزان مصرف گوشت را در رژیم غذایی تان محدود کنید. برای مثال در یک وعده فقط از مقدار کمی گوشت استفاده کرده و آن را با سبزیجات و حبوبات بیشتر (لوبیا، قارچ و پیاز) همراه کنید. مواد طبیعی موجود در لوبیا باعث کاهش سمی بودن گوشت می شود و از تولید آهن هم و آمین های هیتروسیکل نیز می کاهد.

استفاده از سبزیجات می تواند به سم زدایی برخی مواد مغذی جذب شده به بدنتان کمک کند

افزودن مواد ضد سرطان مانند پیاز، سیر و برخی از سبزیجات می تواند به سم زدایی برخی از مواد مغذی که جذب بدن تان می شود کمک کند. همچنین مزده دار کردن گوشت با گیاهان معطر سرشار از آنتی اکسیدان همچون رزماری (اکلیل کوهی) و آویشن می تواند در فرآیند پخت و پز میزان تولید مواد سمی را کاهش دهد.

بهتر است انتخاب هایی که سالم تر هستند مورد استفاده قرار گیرند. سبزیجات مزه دار شده مثل بلال، قارچ و لوبیا همگی بعد از گریل کردن مزه فوق العاده ای پیدا می کنند. فقط از خوردن قسمت های سیاه شده و سوخته آنها خودداری کنید. در غذاهای گیاهی به خصوص غذاهای نشاسته دار، آکریل آمید ماده ای سرطان زاست که در پخت و پز های خشک در دمای بالا تولید می شود.

راهکار های پایانی: گریل کردن سالم

  • گریل کردن بدون تماس مستقیم مواد با سطح حرارت (گوشت را در فویل قرار دهید.)
  • پیش از گریل کردن آن را کمی در مایکروویو بپزید تا زمان پخت هنگام گریل کردن کاهش یابد.
  • مزده دار کردن گوشت با گیاهان و ادویه جات مفید (برخی از نمونه ها: زنجبیل، آویشن، رزماری، دانه کرفس، زردچوبه، میخک، ریحان)
  • زیر و رو کردن پی در پی گوشت
  • جلوگیری از سوزاندن و بریدن قسمت های سوزانده شده گوشت هنگام سرو غذا
  • آب گوشتی که از گوشت چکیده را نخورید.

• مصرف خوراکی های ضد سرطان همراه با گوشت و یا مصرف لوبیای بیشتر در وعده غذایی که در آن گوشت وجود دارد.

کلینیک امید تهران: سرطان به عنوان یک بیماری مزمن و پیشرونده قدمت زیادی در تاریخ بشر دارد و همواره یکی از مهمترین چالش‌های جدی زندگی انسان ها برای زیستن محسوب گردیده است. سرطان از جمله بیماری هایی بوده است که علی‌رغم پیشرفت تکنولوژی بشر امروزی و گسترش دانش پزشکی و اجتماعی، اما توانسته است در بسیاری از جوامع بر انسان ها غلبه نماید و بر دامنه و ابعاد آن افزوده شود. به همین دلیل علی رغم پیشرفتی که در دانش امروزی به انجام رسیده است هنوز این بیماری یکی از جدی ترین تهدید کننده‌های حیات بشر امروزی محسوب می‌شود که ضرورت انجام پژوهش‌های بنیادین را بیش از پیش نمایان می‌سازد. واقعیت جوامع امروزی در رابطه با تعریف سرطان، تشخیص آن و در نتیجه ارایه راهکار برای پیشگیری و درمان بر مبنای پزشکی بوده است و لذا تعاریف پزشکی وجه غالب این بیماری محسوب می‌گردد. بر اساس چنین نگرشی، ژنتیک و وضعیت جسمی افراد از تعیین‌کننده های اصلی در بروز و تشخیص این بیماری محسوب می شوند. هر چند که طی یک دهه‌ی اخیر و به دلیل ناکامی تعاریف تقلیل گرایانه‌ی پزشکی و در نتیجه درمان نا موفق این بیماری، به سایر زمینه های شکل گیری نظیر عوامل روانی و اجتماعی نیز توجه شده است اما به نظر می رسد که پارادایم غالب بر این بیماری همچنان وجه پزشکی آن است. در حالیکه محققین حوزه‌ی علوم انسانی نیز چندان به بیماری سرطان به عنوان یک مسئله اجتماعی ننگریستند. در حالیکه با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، به نظر می رسد که مبنای شکل گیری بسیاری از انواع مختلف سرطان به عوامل محیطی- اجتماعی و روانی بر می‌گردد که با کنترل و انجام اقدامات پیشگیرانه در این سطح می توان شاهد کاهش این بیماری و در نتیجه حذف تدریجی آن از جوامع انسانی باشیم. لذا سرطان با توجه به گسترده شدن آن نه به عنوان یک بیماری بلکه به عنوان یک مسئله‌ی اجتماعی مطرح است و نیازمند اقدامات گسترده ای به منظور مهار و پیشگیری از آن می‌باشیم.

بر اساس برخی از پژوهش‌های روانشناختی، اختلال افسردگی و استرس‌های عاطفی می‌توانند باعث شکل گیری، شیوع و پیشرفت سلول‌های سرطانی در بدن شوند. به عبارت دیگر، بیماری سرطان ریشه در علل عاطفی – روانی دارد که در دوره‌های طولانی مدت و به صورت حل نشده‌ای باقی مانده است.  بهبود یافتن عواطف و تفکری مثبت می‌تواند یکی از بهترین درمان‌ها برای سرطان محسوب شود. بر طبق نظر هامر به دلیل عوامل مرتبط با ذهن و بدن، نقش عوامل روانشناختی در بروز سرطان اهمیت زیادی دارد. ارتباط بین اعضای بدن و عواطف می‌تواند منشاء انواع سرطان باشد.  به عنوان مثال سرطان تیروئید با  کمبود خود اظهاری ( ابراز عقاید و خصوصیات خود) ارتباط دارد. سرطان ریه عموماً ناشی از سوگ غیر انعطاف پذیر است. سرطان غدد لنفاوی نیز با ترس عمیق، گسترده و تفکر منفی رابطه دارد. سرطان سینه با نیاز به مهر ورزی و عدم تسلیم شدن پیوند دارد. سرطان معده نیز همانند سرطان سینه با نیاز داشتن به مهرورزی رابطه مستقیم داشته و سرطان لوزالمعده عمدتاً ناشی از کمبود عاطفه مثبت و اختلالات ارتباطی است و لذا بهبود عواطف مثبت به درمان و پیشگیری از بروز این نوع از سرطان کمک می‌نماید. سرطان کبد نیز با خشم واپس رانده شده و نا امیدی طولانی ارتباط دارد. سرطان روده بزرگ با عدم توانایی در سازگار شدن، نگه داشتن و عدم مدیریت خشم ارتباط مستقیمی دارد. سرطان زهدان نیز با سوء استفاده جنسی در دوره‌ی کودکی پیوند داشته و سرطان استخوان با ضعف در اراده جدی داشتن و عدم حل تعارض‌های قدیمی ارتباط نزدیکی دارد. سرطان بدن یا تومور سیاه قشر عمیق پوست با بر هم خوردن آهنگ طبیعی زندگی رابطه دارد. به این ترتیب هر کدام از انواع مختلف سرطان با یکی از اختلالات روانی ارتباط مستقیمی یافته است. لذا به نظر می رسد که آموختن مهارت های زندگی و اجتماعی و حل تعارضات بین فردی و در نتیجه افزایش سلامت روان می‌تواند از عوامل اصلی پیشگیری کننده بروز انواع سرطان در جامعه باشد. به همین دلیل افرادی که از میزان تاب آوری بالایی برخوردارند و به خوبی قادر به مدیریت مسائل پیرامون‌شان هستند احتمال ابتلا به سرطان در بین آنها کمتر از سایر افراد است. با این وجود، عوامل روان شناختی نیز در پیوند بسیار نزدیک با تعیین کننده ها و عوامل اجتماعی قرار دارند. به عبارت دیگر نقش عوامل اجتماعی نظیر سوء مصرف سیگار و مواد اعتیادآور، سبک زندگی، مهاجرت، آلودگی‌های زیست- محیطی، محیط کار، فقر و … در بروز سرطان از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. به عنوان مثال در سال ۱۹۵۰ سازمان بهداشت جهانی در سمپوزیومی که در این سال برگزار کرد به این نتیجه رسیدند افرادی که به کشورهای دیگر مهاجرت می‌نمایند انواع مختلفی از سرطان را از خود بروز داده بودند که متفاوت با آن چیزی است که در سرزمین مادری شان داشته اند. این موضوع حاکی از آن بود که بیشتر انواع سرطان متاثر از قرار گرفتن در محیط قرار دارد تا نقش عوامل ژنتیک ( هیگینسون و موری، ۱۹۹۲). در سال ۱۸۷۹ هارتینگ و هیس در تحقیقات‌شان به این نتیجه رسیدند که معدن‌کاران در ناحیه بلاک فارست میزان مرگ و میر بالایی را به دلیل سرطان ریه از خود بروز داده بودند ( گرینبرگ و سلیکوف، ۱۹۹۳).  به این ترتیب نقش محیط کار نیز در بروز سرطان اهمیت زیادی دارد. مصرف سیگار و ارتباط آن با سرطان ریه نیز از دیگر موارد مورد بحث است. علاوه بر این در مطالعات مختلفی که به بررسی دود ماشین، آسفالت جاده ای، آلودگی اتمسفر و مصرف سیگار ارتباط آن با انواع سرطان نیز به اثبات رسیده است ( دال، ۱۹۹۱). بر اساس نتایج دال و هیل نشان دادند که مصرف سیگار با شیوع سرطان ریه ارتباط مستقیمی دارد.

به این ترتیب با توجه به نتایج تحقیقات مختلفی که صورت گرفته است مجموعه ای از عوامل اجتماعی نظیر سوء مصرف مواد اعتیادآور و سیگار، آلودگی محیط زیست، محیط پر استرس کار و سختی‌های ناشی از آن ( خستگی شدید احتمال ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد )، مهاجرت، سبک زندگی و عوامل روانی از عوامل بروز سرطان محسوب می شوند. لذا سرطان نه به عنوان یک بیماری که بتوان بر اساس دیدگاه پزشکی به تحلیل و بررسی آن پرداخت بلکه عمدتاً بر اساس تعیین کننده های اجتماعی و روانی شکل می گیرد. بسیاری از شهرهای صنعتی در کشورمان در شرایط ویژه ای قرار دارد. در حالیکه بیش از ده میلیون مصرف کننده ی سیگار در ایران وجود دارند و میزان تولید آن در حدود ۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است و از طرفی نیز میزان آلودگی هوا در کلان شهرهایی نظیر تهران بیش از حد مجاز و بسیار خطرناک می‌باشد لذا از عوامل اصلی شیوع انواع سرطان در کشور محسوب می شود. همچنین طی یک دهه ی اخیر میزان مصرف فست فودها رشد قابل توجهی داشته است و مصرف ناسالم برخی از مواد غذایی نظیر انواع چربی‌ها و مواد نگهدارنده شرایط نامناسبی برای بروز سرطان ایجاد کرده است. چاقی و کم تحرکی از دیگر مشکلاتی است که بسیاری از مردم از آن رنج برده و می‌تواند از زمینه های اصلی بروز سرطان محسوب شود. از طرفی نیز برنامه های آموزشی و پیشگیری از بروز انواع سرطان در کشور با تاکید بر عوامل روانی و اجتماعی بسیار ضعیف است و به نظر می رسد که ادامه چنین روندی و بدون کنترل عوامل یاد شده در نهایت به تشدید و گسترش انواع سرطان در جامعه منجر شود. بر این اساس جهت کاهش و کنترل این بیماری نیازمند اقدامات گسترده ای با هدف پیشگیری و کنترل مصرف سیگار، مقابله موثر با آلاینده ها، افزایش کیفیت زندگی مردم، گسترش رفاه اجتماعی، دسترسی به امکانات درمانی و آموزشی، اجرایی ساختن قانون کار شایسته در محیط های تولیدی و صنعتی و همچنین گسترش آموزش مهارت‌های زندگی و اجتماعی از طریق مدارس، رسانه ها با همکاری نهادهای زیربط هستیم.

نویسنده: سلمان قادری؛ مددکار اجتماعی

کلینیک امید تهران: یافته‌های جدید نشان می‌دهد افراد مبتلا به سرطان سینه که تحت درمان هستند بهتر است از مصرف انواع نان، سویا و طیفی از غلات مصرفی رایج پرهیز نمایند چراکه می‌توانند تاثیر معکوس داشته باشند.

به گزارش بلاغ، تحقیقات نشان می‌دهد این مواد خوراکی حاوی ترکیبات شبه استروژن موسوم به «زنواستروژن‌ها هستند و قرارگیری در معرض آن‌ها ممکن است به شکل قابل توجهی موجب کاهش تاثیر و کارآمدی درمان‌های ضداستروژن برای سرطان شود. گری سیزوداک، سرپرست تیم تحقیق از موسسه تحقیقاتی اسکریپز آمریکا، در این باره می‌گوید: «بیماران مبتلا به سرطان سینه که palbociclib/letrozole مصرف می‌کنند باید قرارگیری در معرض مواد خوراکی‌ای که حاوی زنواستروژن هستند را محدود کنند.» در ادامه این مطلب را به نقل از خبرگزاری مهر می‌خوانید.

درمان ترکیبی palbociclib/letrozole در سال ۲۰۱۵ از سوی سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شد. Letrozole موجب توقف تولید استروژن می‌شود و در نتیجه محرک ترغیب کننده رشد ER‌ها در سلول‌های سرطان سینه کاهش می‌یابد.

Palbociclib موجب توقف مسیر سیگنال‌دهی متفاوت در ممانعت از تقسیم سلولی می‌شود. این درمان ترکیبی در حال حاضر یکی از شیوه‌های درمانی استاندارد برای سرطان سینه ER-مثبت است.

محققان از تکنولوژی متابولومیتی پیشرفته برای آنالیز تاثیرات palbociclib/letrozole بر سلول‌های سرطان سینه استفاده کردند.

محققان به شدت نگران این مسئله بودند که زنواستروژن‌های موجود در مواد خوراکی و آب موجب تقویت رشد سرطان‌های توسعه یافته با استروژن می‌شوند و ممکن است تاثیر دارو‌های آنتی استروژن نظیر letrozole را متوقف سازد.

محققان مشاهده کردند زنواستروژن‌ها که به شکل زیرالنون در ذرت، جو، گندم و سایر غلات وجود دارند و به شکل جنیستاین در گیاهانی نظیر سویا یافت می‌شوند، به شدت موجب بازگردانده شدن تاثیر متابولومیتی ترکیب داروی سرطان می‌شوند.

کلینیک امید تهران: اول بهمن آغازشکل گیری پویش ملی مبارزه با سرطان است،سرطان که روزگاری نامش دلهره و ترسی مرگ آور همراه داشت اینک با رویکردهای نوین علوم پزشکی ونگاه امیدبخش متخصصین این حوزه نویدبخش راهکارهای نوین درمانی است.

پویش ملی مبارزه با سرطان امسال با شعار «سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خودمراقبتی و امید» از یکم تا هفتم بهمن ادامه دارد، این هفت روز فرصتی برای تغییر نگاه به این بیماری مهلک و کشنده است ، این هفته می تواند در کنار رویکردهای علمی و پژوهشی نگاه تازه ای مبتنی بر امید در بهبود بیماران سرطانی ایجاد کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه پویش ملی مبارزه با سرطان از اهمیت بسزایی برخوردار است گفت: برخلاف گذشته، امروزه بیماری‌های غیرواگیر عامل اصلی مرگ و میر هستند و یکی از چهار بیماری مهم غیرواگیر که منجر به مرگ انسان‌ها می‌شود سرطان است که البته در بیشتر مواقع قابل پیشگیری است.

دکترمحسن مقدمی گفت:درکشورما 72 درصد مرگ ومیرها به دلیل بیماری‌های غیرواگیراتفاق می‌افتد که درراس آنها بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و سوانح و حوادث ترافیکی است.

وی اضافه کرد:با بالا رفتن طول عمر افراد، تغییر در سبک زندگی، افزایش مصرف سیگار، مصرف کم میوه و سبزی، کم تحرکی و بسیاری عوامل دیگر، بیماری های غیرواگیر در حال افزایش است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت راه حل کنترل اپیدمی جهانی بیماری های غیرواگیر را، پیشگیری اولیه مبتنی بر برنامه های جامع و فراگیر جمعیتی عنوان کرده است گفت : اساس کنترل بیماری های غیرواگیر شناسایی، پیشگیری و کنترل عوامل خطر است و بر رویکردی گام به گام استوار است که می توان با رعایت خودمراقبتی آنها را مدیریت کرد.

مقدمی افزود: سالانه حدود 30 هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور اتفاق می افتد که متاسفانه بیشترین تعداد مرگ‌ها مربوط به گروه سنی زیر 70 سال است.

وی ادامه داد:اگر افراد سیگار و قلیان نکشند و در معرض دود آن نیز قرار نگیرند، روزانه حداقل 30 دقیقه تند راه بروند، روزانه از میوه و سبزی تازه استفاده کنند، مصرف نمک، قند، شکر و روغن را کاهش دهند، وزن خود را مدیریت کنند، با کرم ضدآفتاب و پوشش مناسب از پوست خود در مقابل اشعه مضر آفتاب محافظت کنند، از مصرف مواد مخدر و الکل پرهیز کنند، آلاینده های سرطانزا را بشناسند و از خود محفاظت کنند، نشانه های هشدار دهنده سرطان را بشناسند و به موقع مراجعه کنند، می توانند تا حد زیادی خود را در مقابل سرطان مقاوم کنند.

کارشناس سرطان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: سرطان یکی از مشکلات اصلی نظام سلامت در کشور است که مبارزه با آن نیازمند برنامه ریزی مسئولان و جلب مشارکت های مردم است.

دکتر زهرا خسروی زادگان افزود: چهارمین دوره پویش ملی مبارزه با سرطان هفته نخست بهمن ماه آغاز می شود و اهداف اصلی آن، افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در زمینه موضوعاتی مانند قابل پیشگیری بودن سرطان، اصلاح باورهای نادرست مردم در مورد سرطان و جلب مشارکت سیاستگذاران و جریان سلامت در کنترل عوامل خطر سرطان است.

او درزمینه نشانه های هشدار دهنده سرطان گفت: وجود توده در هر نقطه از بدن به ویژه پستان و بیضه، تغییر در پوست و خال، زخم بدون بهبودی، سرفه طولانی و خشونت صدا، اختلال بلع یا سوء هاضمه، اسهال یا یبوست طولانی، استفراغ یا سرفه خونی، بی اشتهایی یا کاهش وزن بدون توجیه، خونریزی غیرطبیعی در ادرار، مدفوع، واژن و نوک پستان و ابتلا به سرطان در افراد درجه یک خانواده، از نشانه هایی است که در صورت مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه شود.

این کارشناس سرطان معاونت بهداشتی دانشگاه ادامه داد: سرطان های شایع در مردان ایرانی به ترتیب، سرطان پوست 13 و چهاردهم درصد، سرطان معده 12 و چهار دهم درصد، سرطان پروستات 10 درصد، سرطان مثانه 8 و سه دهم درصد و سرطان کولورکتال(روده بزرگ) 8 و دو دهم درصد است.

خسروی زادگان اضافه کرد: همچنین سرطان های شایع در زنان ایرانی به ترتیب سرطان پستان 23 و هشت دهم درصد، سرطان پوست 9 و نیم درصد، سرطان کولورکتال(روده بزرگ) 7 و هشت دهم درصد، سرطان معده 6.6 درصد و لوسمی(سرطان خون) 4.4 درصد است.

کلینیک امید تهران: مطالعات نشان می‌دهد جهش دو ژن MSH6 و PMS2 خطر ابتلا به سرطان سینه را دو تا سه برابر افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، مجموعه ای از جهش‌های ژنتیکی با ابتلا به انواع مختلف سرطان در ارتباط هستند. هنگامی‌که جهش ژنی در بدن زنان رخ می‌دهد، شرایطی که سندرم لینچ نام دارد، احتمال ابتلا به سرطان های کولورکتال، رحم، تخمدان، معده، کبد، روده کوچک، پوست و مغز افزایش می‌یابد.

محققان با بررسی بیماران مبتلا به سرطان سینه دریافتند اکثر این بیماران دارای ژن های معیوب هستند. این مطالعه نشان می‌دهد جهش دو ژن به نام‌های MSH6 و PMS2 خطر ابتلا به سرطان سینه را دو تا سه برابر افزایش می‌دهد.

این مطالعه نشان می‌دهد افرادی که در خانواده خود و بستگان سابقه ابتلا به سرطان‌های کولورکتال و رحم دارند، باید برای این دو ژن آزمایش شوند، تا قبل از ابتلا اقدامات لازم صورت گیرد.

به رشد کنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می شود. هر سینه از 15 تا 20 بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه ای در کنار هم قرار دارند. لوب ها مجموعه ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش های کوچکتری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.

*** مهمترین علایم سرطان سینه

ممکن است رشد تومور سینه کاملا بدون علامت باشد، ولی شایع ترین علایم سرطان سینه عبارتند از :

-وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل

تومور های مربوط به سرطان سینه معمولا بدون درد هستند. این توده ها در سونوگرافی و ماموگرافی مشاهده می شوند. بنابراین لازم است به محض مشاهده توده، به پزشک مراجعه شود.

-تورم در ناحیه زیر بغل

-درد یا حساسیت در سینه

گرچه توده سینه معمولا بدون درد است، ولی می تواند باعث حساسیت و درد در ناحیه سینه شود.

-مسطح شدن یا فرو رفتگی در سطح سینه

-هر گونه تغییر شکل، رنگ و اندازه در سینه

-تغییر دمای پوست ناحیه سینه

-تغییر شکل نوک سینه و احساس فرورفتگی، خارش و سوزش در این ناحیه

-ایجاد بثورات پوستی در ناحیه سینه

-هر گونه ترشح روشن یا خونی از سینه

سرطان سینه تهاجمی ترین نوع سرطان زنان در سراسر جهان است و 16 درصد آمار سرطان های زنان را به خود اختصاص می دهد

نتایج این مطالعه در نشریه Genetics in Medicine منتشر شده است.

 

 

صفحه1 از643