شنبه, 09 آبان 1394 ساعت 19:17

واکنش بیمار نسبت به شنیدن خبر تشخیص سرطان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: وقتي متوجه سرطان شديم واكنش درست و مناسب چيست؟
راه مناسبي براي واكنش درست نسبت به تشخيص سرطان وجود ندارد. البته ممكن است بتوان بعضي واكنش‌هاي معمول را بازگو كرد. بيشتر افراد، البته نه همه، با اين خبر شوكه مي‌شوند. بعضي ممكن است آن را تكذيب كنند. بيان معمولي كه شخص، احساس اندوه شنيدن اين خبر را با آن بيان مي‌كند شامل : «احساس مي‌كنم نفسم قطع شده است » « احساس مي‌كنم بر باد رفته‌ام » « احساس مي‌كنم با لگد به شكمم مي‌زنند » است و بعضي احساس تخليه كامل مي‌كنند.
بنابراين، واكنش نخستين به تشخيص سرطان به طور معمول يك واكنش عاطفي به صورت تكذيب ، اندوه يا حتي عصبانيت است . به هر حال مي‌توانيد اين واكنش عاطفي را سركوب كنيد يا تغيير دهيد . پس از آن سوالات بسياري راجع به اين تشخيص خواهيد داشت كه در قدم بعد شما يا پزشك شما بايد به آن رسيدگي كند.
اطلاعات و دانش ، اسلحه قدرتمندي است كه فرد با آن مي‌تواند با دشمن بدخيم مبارزه كند . شما مي‌توانيد به وسيله اينترنت با دوستان و اعضاء خانواده افراد مبتلا به سرطان آشنا شويد . شايد حتي بتوانيد به اطلاعات دارويي و بيمارستان محلي آنجا براي پاسخگويي به سوالات بي‌شمار خود دست پيدا كنيد. در اين مرحله ، تلاش مي‌كنيد اطلاعات بيشتري درباره تشخيص خود به دست آوريد و نيز بدانيد كه در آينده براي شما و خانواده‌تان چه اتفاقي خواهد افتاد.
چرا نمي‌توانيم چيزي را كه دكتر مي‌گويد باور كنيم؟
شوك ، ناراحتي و تكذيب عكس‌العمل‌هايي هستند كه پس از شنيدن خبر سرطان ، به خاطر حس از دست رفتن ، نشان مي‌دهيم . ممكن است فكر كنيد مرگ به شما نزديك شده است . بعضي اوقات واكنش نخستين فرد به از دست دادن (به عنوان مثال فوت كسي كه دوست دارد) به صورت انكار آن است . دكتر اليزابت كوبلر- رز در سال 1969 در كتاب خود « درباره مرگ و مردن » اين عقيده را توضيح داده است. دكتر كوبلر- رز 5 مرحله را در جريان حزن و اندوه بيان مي‌كند : تكذيب ، عصبانيت ، چانه‌زدن ، افسردگي و پذيرش .
در قدم اول، شنيدن خبر مرگ يك عزيز و يا شنيدن خبر تشخيص بيماري كه در مراحل آخر قرار دارد از لحاظ رواني دردآور و ناراحت كننده است ، بنابراين فرد درست بودن آن را تكذيب مي‌كند. تكذيب ، قوي‌ترين وسيله براي مقابله يا اخبار بد است و مي‌تواند اين اخبار را از ذهن ما بيرون ببرد . متأسفانه ، غير ممكن است كه درست بودن تشخيص سرطان را تكذيب كرد و خود به خود شما به حرفي كه پزشكتان مي‌زند اعتقاد داريد. بنابراين، اگر شما در مرحله تكذيب ، هستيد مشكل يا غير ممكن است كه حرف او را قبول كنيد.
چرا من تا اين اندازه احساس عصبانيت مي‌كنم؟
كوبلر- رز اشاره كرد دومين مرحله فرآيند اندوه ، عصبانيت است. فرد ممكن است احساس كند با حيله و فريب از زندگي كنار گذاشته شده است. در تصوير فرد از آينده خود معمولاً جايي براي معالجه بيماري خطرناك او پيدا نمي‌شود. ممكن است عصبانيت خود را به نيروي برتر ، خدا ، منعطف كنيد. چرا من؟ اين جمله‌اي است كه مكرراً پرسيده مي‌شود. عصبانيت شما ممكن است تغيير مكان دهد و به شرايط و چيزهايي كه اصلاً به منشأ عصبانيت شما ربطي ندارند ، منعكس شود.
 ممكن است عصبانيتان را سر يكي از بچه‌هايتان خراب كنيد و يا سر يك موضوع بي‌ارزشي را كه معمولاً با يك شانه بالا انداختن تمام مي‌شود با رئيستان مشاجره كنيد. به هر حال ، اگر به خاطر اين تشخيص مضطرب و به هم ريخته شديد و يا حتي اين اضطراب را خودتان ايجاد كرديد (مثل كساني كه فكر مي‌كنند چون گناهكار بوده‌اند سرطان گرفته‌اند) مي‌توانيد خودتان را جاي كسي كه اين خبر را به شما مي‌دهد ، مانند پزشكتان ، قرار دهيد.
احساس اندوه ، حزن و افسردگي در فردي كه سرطان دارد مي‌تواند قابل درك باشد به هر حال ، يك سندرم باليني يا يك افسردگي ماژور در واكنش به يك خبر بد هرگز طبيعي نيست. اندوه به اعتقاد از دست رفتن باز مي‌گردد. تشخيص سرطان حكايت از ، از دست ‌رفتن سلامتي از دست رفتن برنامه‌ها ، اميدها و شايد از دست دادن زندگي دارد. زندگي كه قبل از تشخيص از آن لذت مي‌برديد حالا به يك زندگي اندوه‌بار تبديل شده است. مانند روزي كه براي آن برنامه‌‍ريزي كرده‌ايد - با اين تشخيص زندگي از شادي به غم انتقال مي‌يابد.
اگر احساس نااميدي كردم آن وقت چه بايد بكنم؟
نااميدي شرايط خوبي براي شروع نيست و حتي مي‌تواند كنترل شما را از بين برده و شما را به سمت خودكشي ببرد. در اين صورت ، نااميدي احتياج به درمان طبي جدي دارد كه بيماري افسردگي اساسي ناميده مي‌شود. خوشبختانه ، اين حالت به طور موثري به وسيله دارو و روانشناسي و يا تركيبي از اين دو قابل درمان است.
نشانه‌هاي ديگر افسردگي شامل اختلالات خواب و اشتها ، عدم توانايي لذت بردن و درست فكر كردن ، احساس گناه (به عنوان مثال فكر كردن به اينكه شما خودتان باعث ايجاد سرطان شده‌ايد) و كاهش انرژي است. احساس نااميدي، بي‌پناهي، گناه و يا اينكه خودتان باعث ايجاد آن هستيد همه حاكي از آينده نحس افسردگي است. اگر فكر مي‌كنيد چند تا از اين علايم را هر روز به مدت بيشتر از يك هفته تجربه كرده‌ايد بايد با پزشكتان تماس بگيريد.
پذيرفتن داشتن سرطان براي من چه پيامدهايي خواهد داشت؟
احتمالاً گذشت زمان باعث مي‌شود تشخيص بيماري خود را قبول كنيد . البته قبول آن به اين آساني نيست . گذشت زمان باعث واكنش‌هاي متفاوت شما به اين موضوع مي‌شود  . پيشرفت شما از مراحل مختلف وابسته به شخصيت شماست و همچنين به تجربه شما در شرايط مشابه و حمايت خانواده و دوستان بستگي دارد.
اگر چه شخصيت شما در بزرگسالي تثبيت شده است و تجربيات شما در جهان هنوز هم در حال شكل‌گيري است ، مي‌توانيد سيستم حمايت‌كنندگان را خود تعريف كنيد . احتمالاً مهم‌ترين منبع حمايتي شما خانواده و دوستانتان خواهند بود. شما مي‌توانيد براي كمك ، نصيحت و عشق به آنها تكيه كنيد. دانستن اين كه كسان ديگري در دردسري كه شما داريد به شما كمك خواهند كرد.
 شما مي‌توانيد اين تيم حمايت كننده را به وسيله اشخاص حرفه‌اي ديگر مانند روحانيون ، پزشك و وكيل تكميل نماييد . ممكن است شما گروه حمايت‌كننده مفيد ديگري نيز بيابيد (افرادي كه به تازگي مبتلا به سرطان شده‌اند يا سرطان داشته‌اند). با ديدن اطرافيان خود روح و اعتقادات شما آزاد و شناور مي‌شود و در طول زمان احساس اميد بيشتري خواهيد كرد.

جدول 2-2 علائم بيماري افسردگي اساسي
اختلالات خواب
كاهش لذت و يا از دست دادن آن
احساس گناه
كاهش انرژي
كاهش قدرت تمركز
اختلال در اشتها (كاهش يا افزايش)
تغييرات سايكوموتور (احساس اضطراب يا مثل ضربه خوردن به كنده درخت)
افكار خودكشي يا فكر به مرگ
 
چقدر طول مي‌كشد تا تعادل عاطفي خود را به دست آوريم؟
پاسخ به اين سوال مشكل است و بستگي به شخصيت شما ، تجربه شما در رويارويي با شرايط استرس‌زا و همچنين قدرت و توانايي سيستم حمايت كننده شما دارد . افرادي كه حالت ارتجاعي و نرمش بيشتري در رويارويي با شرايط دارند و نيز كساني كه تحمل بيشتري نسبت به تغييرات نشان مي‌دهند بهتر از كساني كه سخت گيرند و شديداً زندگي را كنترل مي‌كنند با اين مسئله كنار مي‌آيند.
اگر شخصيت سازش‌پذيري در گذشته نسبت به مسائل داشته‌ايد در بهترين وضعيت هستيد. به وسيله اعتماد به نفس  ذاتي خود ، مي‌توانيد زندگي خود را با تشخيص سرطان سازگار كنيد.
در قدم اول مي‌توانيد يك نفس عميق بكشيد چرا كه سرطان آخر دنيا نيست؟
سرطان آخر دنيا نيست زيرا بعضي سرطان‌ها علاچ پذيرند و بعضي ديگر را كه به طور كامل از بين نمي‌روند مي‌توان براي طول زمان متفاوتي تحت كنترل نگاه داشت (بسته به نوع، ميزان تهاجم و گسترش بدخيمي) حتي براي سال‌ها و ده‌ها سال. در بعضي موارد ، به علاوه ، تشخيص سرطان لزوماً با ماهها ، ناراحتي و درد و رنج همراه نيست. بعضي بدخيمي‌ها (مانند بعضي سرطان‌هاي پروستات) بسيار آهسته رشد مي‌كنند طوري كه فرد حتي بدون درمان ، علامتي نشان نمي‌دهد.
حتي اگر سرطان و يا درمان مربوط به آن (شيمي درماني ، راديوتراپي يا جراحي) باعث ايجاد علايم شوند ، پزشكان و پرستاران آنقدر ماهر هستند كه براي بيمار ايجاد راحتي كنند و درمان را با كم‌ترين عوارض جانبي انجام دهند به عنوان مثال داروهاي جديد ضد تهوع ، آرامش خاطر بزرگي براي بيماراني كه شيمي‌درماني مي‌شوند فراهم كرده است. همچنين داروهاي آنالرژيك زمينه را براي كنترل درد بيماران و بهبود زندگي آنان فراهم كرده است.
آيا بايد سرنوشتم را دوباره بنويسم؟
جواب به اين سوال يك نه محكم است ! تاثیر آن ، احتمالاً درخشان‌تر از آن چيزي است كه فكر مي‌كنيد. قبول نتیجه ، احتمالاً در مقابل دلايل فراوان براي داشتن اميد ، مثالي براي نوع شخصيت فرد است. « نيمي از ليوان خالي است » (در حالي كه به راحتي مي‌توان گفت نيمي از ليوان پر است) از اين عبارت مي‌توان براي توصيف اين حالت دروني و رواني استفاده كرد.
آيا بايد به درمان‌هاي جانبي و جايگزين توجه داشته باشم؟
بستگي به اين دارد كه شما چه نوع شخصيتي داشته باشيد. ممكن است شما با اطلاعات خوشحال‌تر شويد و هر وقت بتوانيد آن را جستجو كنيد. البته ، هر چه اطلاعات بيشتري در اختيار داشته باشيد بهتر است ، زيرا براي مبارزه و كنترل آن مجهزتر مي‌شويد . برعكس ، ممكن است با هر ذره اطلاعات اشتباه شما بيشتر شود. زيرا علل بيشتري براي درك و احساس نگراني پيدا مي‌كنيد و يا اين كه با افزايش اطلاعات احساسات عاطفي شما غلبه پيدا مي‌كنند.
 شما مي‌دانيد كه چه نوع شخصيتي داريد و بهترين راه مقابله با حوادث براي شما چيست؟ هر تكنيكي كه در شرايط قبلي تجربه كرده‌ايد و مفيد بوده است را مي‌توانيد به كار ببريد.
 
آيا بايد با شخص ديگري مشورت كنم؟
باز هم، بستگي به نوع شخصيت شما دارد . اگر فردي هستيد كه نظرتان به وسيله شخص ديگري عوض مي‌شود و به پزشك خود اعتقاد و اعتماد كامل داريد بهتر است قبول كنيد هر چه پزشكتان مي‌گويد درست است.
اگر احساس مي‌كنيد لازم است ، با ديگران مشاوره انجام دهيد. نكته مهم اين كه به خاطر نگراني از ناراحت شدن پزشكتان از مشاوره دوم نبايد احساس گناه كنيد يا فكر كنيد با اين كار باعث رسوايي او خواهيد شد. اين سوال را از خود بپرسيد كه اگر در همسر يا پدر و مادر  ، دكتر به تازگي سرطان تشخيص مي‌دادند او عقيده كس ديگري را نمي‌پرسيد؟
 
آيا بايد به درمان‌هاي تجربي توجه كنم؟
ميزان علاج هيچ نوع بدخيمي 100% نيست. بنابراين محققين هنوز در تلاشند تا با درمان‌هاي تجربي و آزمايشات باليني، داروهاي موجود را ارتقا دهند. براي بعضي سرطان‌ها ، برنامه‌ درماني مطالعه شده و خوب موجود است. اگر به يكي از اين نوع سرطان‌ها مبتلا هستيد درمان تجربي به شما توصيه نمي‌شود ولي به هر حال اگر به نوعي بدخيم مبتلا هستيد كه روي آن كار نشده است روش‌هاي تجربي براي آن مناسب است.
متخصص سرطان شما بايد بداند كجا و چه مطالعاتي كلينيكي در حال انجام است. اگر مي‌خواهيد وارد يك آزمايش تجربي شويد. او بهترين منبع هدايت كننده شما خواهد بود. 
بعضي افراد درمان‌هاي غير دانشگاهي مانند حجامت ، یوگا درماني ، عوامل گياهي و .... را در سلامت جسم و روانشان مفيد مي‌دانند. بيماران معمولاً متوجه مي‌شوند كه درمانگرهاي اين گونه درمان‌ها بيشتر گرايش مصنوعي دارند زيرا آنان به سلامتي جسمي اعتقاد دارند در پزشكي مدرن نيز براي رسيدن به پاسخ بهتر علاوه بر تكنولوژي ، توجه به روان بيمار همانند توجه به جسم او ارزشمند است و روي آن تأكيد شده است.
حتماً قبل از شروع دوره‌اي از اين نوع درمان‌ها با پزشك خود مشورت كنيد زيرا بعضي از آنها ممكن است با درمان طبي شما تداخل داشته باشند. حتي اگر فكر مي‌كنيد احتمالاً ممنوعيتي ندارد بهتر است از عوارض جانبي آن مطمئن شويد. 
آيا براي يك مشاوره حرفه‌اي باید يك روانشناس را جستجو نمايم؟
اين امر به وسعت گروه حمايت كننده شما و همچنين به وضعيت رواني شما پس از تشخيص سرطان بستگي دارد. اگر سابقه علايم افسردگي ، عصبانيت ، مصرف الكل يا اعتياد به ساير داروها يا بيماري رواني قبلي شما عود كرده است بايد اين علايم و شرايط را براي پزشك خود بازگو كنيد . اگر اطراف شما كسي نيست كه بتواند شرايط حمايتي و راحتي شما را فراهم كند يك وكيل حرفه‌اي يا پزشك مي‌تواند اين كارها را براي شما انجام دهد.
آيا بايد به دين و مذهب رجوع كنم؟
دين مي‌تواند حمايت و راحتي و تشويق را براي شما به ارمغان آورد و درست مانند خانواده ، دوستان و مشاور حرفه‌اي شما آن كارها را انجام دهد. بعضي افراد به مذاهب سازمان يافته وارد مي‌شوند و بعضي ديگر به خاطر معني‌دادن به رنجش آنها به دين علاقه‌مند مي‌شوند. داشتن دين و هدف معنوي قبل از ناراحتي جسمي تحمل شخص را در مقابل شرايط بيشتر مي‌‍ کند .
آيا نياز مراجعه به يك مركز تخصصي سرطان دارم ؟
اين امر بستگي به نادر بودن نوع سرطان شما دارد. بعضي بدخيمي‌ها شايع هستند ، بنابراين پزشك شما قادر به درمان آن خواهد بود. براي بعضي تومورهاي نادر ، شما نياز به يك مركز تخصصي خواهيد داشت كه بيماران بيشتري از نوع سرطان شما داشته باشند (نسبت به بيمارستان محلي خودتان) يا شايد تمايل به شركت در يك درمان تجربي و آزمايش كلينيكي داشته باشيد كه هر دوي اين‌ها در مراكز تخصصي مقدورترند. در بعضي حالات ، حتي ممكن است پزشك خودتان شما را به مركز ديگر ارجاع دهد . اگر پزشك اين‌كار را نكند و شما فكر مي‌كنيد براي شما مفيد خواهد بود بهتر است نظر خود را با او مطرح نماييد. 
 توجه!
خوانندگان گرامی: همه مطالب این مجله ، فقط به منظور افزایش معلومات شماست . برای تشخیص و درمان بیماری ، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

 

خواندن 17283 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

804 نظرها

 • پیوند نظر kamagra stores شنبه, 11 فروردين 1397 ساعت 04:40 ارسال شده توسط kamagra stores

  kamagra 100 chewable tablets
  kamagra 100 mg
  kamagra oral jelly 100mg side effects
  buy kamagra online
  kamagra forum srpski
  http://kamagradxt.com/
  kamagra 100mg side effects

 • پیوند نظر online pharmacies canada جمعه, 10 فروردين 1397 ساعت 15:28 ارسال شده توسط online pharmacies canada

  http://canadianpharmaciesunlimited.com/

 • پیوند نظر canadian pharcharmy online پنج شنبه, 02 فروردين 1397 ساعت 16:35 ارسال شده توسط canadian pharcharmy online

  http://canadianpharmaciesrxbest.com/

 • پیوند نظر canadian pharmacies shipping to usa پنج شنبه, 02 فروردين 1397 ساعت 15:58 ارسال شده توسط canadian pharmacies shipping to usa

  http://canadianonlinepharmacywell.com/

 • پیوند نظر Veranuamy چهارشنبه, 01 فروردين 1397 ساعت 07:58 ارسال شده توسط Veranuamy

  avis achat viagra ligne|propecia viagra online|viagra suppliers canadian|generico de viagra preco|viagra shop in tanzania|buying viagra online safety|viagra rezeptfrei lander|viagra pills lowest price|costo viagra ricetta|cost of viagra in canada|achat viagra en ligne canada|viagra legal australia|viagra 100 mg generico|viagra vorzeitiger samenerguss|viagra brazil generic|only here india viagra|can you buy viagra shops uk|viagra pfizer werbung|only here buy now viagra|pilule de viagra le ru|cheap viagra with out|spyware buy viagra dose|viagra tunisie prix|purchase viagra cheap|viagra pour homme prix maroc|viagra salesman movie|wat doet viagra prices|viagra kaufen sho|something better than viagra|free viagra sample pack in uk|viagra soft cheap uk pharmacy|viagra cialis levitra buy|nome generico do viagra|generic viagra as effective|review online viagra sites|viagra preise apothek|viagra with food|viagra online zoll|viagra canadian store|viagra super active best value|viagra how to order|viagra fur frauen bestellen|generic drugs like viagra|prix viagra sans ordonnance|probepackung viagra levitra|viagra spray for sale|deutsche viagra bestellen|acheter viagra rapidemen|professional viagra buy|only today order viagra canada|viagra e vasodilatatori|australian cost of viagra|follow link buying viagra|viagra online billig bestellen|vente viagra sans ordonnanc|viagra cialis vendit|viagra genrico mexicano|es buena la viagra generica|order viagra no prescripion|click here buy viagra now|viagra online prescription uk|viagra prescription online|1 buy viagra|viagra sale shipped canada|viagra kaufen europa|viagra legal buy line|acheter viagra indien|viagra zonder|comprar pastillas viagra|top viagra store online|pfizer viagra from canada|viagra in contrassegno|costo del canada viagra|viagra online wholesale|verordnung fr viagra|viagra le generique|generic uk viagra|viagra daily medication|viagra gold generique 800m|forum viagra pour fille|viagra cheap buy generic|viagra bestellen erfahrungen|viagra kopen niet online|viagra price war|comprare viagra yaho|the crisis viagra for free|herbe viagra|viagra originale on line|viagra sildenafil mastercard|viagra al miglior prezz|i want to buy pfizer viagra|viagra online irrational|where can i get free viagra|can one buy viagra online|generique viagra super active|only for you viagra soft|achat viagra ligne quebec|cheap viagra women uk|viagra pro and cons|by real viagra|viagra full stomach|viagra 16 anni|viagra where generic i order|buy viagra online canada pills|wow cheap viagra online uk|buying viagra in bullk|only now use viagra|buy viagra in finland|try it discount viagra no rx|cheap viagra pills us|viagra cialis manila|when generic viagra will be|precio viagra costa rica|where i can get viagra tablets|viagra sales in usa|receta de viagra|achat viagra cialis en lign|viagra find edinburgh|with generic canada viagra|viagra brevetto 2013|prix vrai viagra|faux viagra au quebec|viagra online acquisto|viagra online next day uk|buy viagra in cagayan de oro|viagra price ksa|prezzo di prezzo di viagra|cheap viagra with p|approved viagra store|buy viagra online canada free|cheap viagra uk for sale|viagra pill for sale uk|viagra preis 100mg generica|venta de viagra en barcelona|pills 100 mg viagra|viagra uk best price|viagra shop in singapore|viagra in stores vancouver|a viagra get prescription|viagra tablette|click now viagra cheap price|viagra precios farmacia|buy viagra online au|need prescription viagra|viagra wirkung levitra|cost of a 100mg viagra tablet|pill viagra|viagra oral jelly 100mg|viagra plus no prescription|viagra billig online kaufen|buy viagra buy pills online|cheap herbal viagra uk|viagra with fast shipping|safest place order viagra|viagra rezeptfrei erfahrung|buy viagra in cairns|low cost alternative to viagra|coreg viagra|viagra buy propecia|viagra uso istruzion|how can i buy some viagra|vente en ligne de viagra|venta cialis viagra|we like it china viagra|viagra simbabwe|best price for 50mg viagra|visit our site viagra shop|espaa madrid viagra|viagra gnstig ohne rezept|discount viagra soft online|achetez le canada viagra|viagra plus no prrescription|expextations of viagra|viagra online legally|pfizer viagra price canada|only today generic viagra cost|look here buy viagra in europe|in co denver viagra|i use it cheap buy viagra|effetto viagra sulle donn|viagra rebate|viagra cialis free offer|viagra cialis argentin|only here buy internet viagra|viagra 10 pills cheap|viagra taken evry day is ok|discount viagra sale online|viagra samples from pharmacy|comprar viagras|viagra comprar madrid|pfizer viagra pharmacy|generic viagra pills tadalafil|u s pharmacy viagra online|adresse pour acheter viagra|viagra venta online|cheap viagra or sale|viagra 50 ou 100 m|generic propecia free viagra|viagra canad entrega|cheap viagra uk|mexican pharmacy viagra|r1000eady tabs viagra|viagra y drogas|look here viagra paypal|men viagra|pfizer viagra otc|pfizer viagra price increase|generic viagra at walmart|prix viagra gnrique le ru|viagra deutschland import|viagra nose bleed|cheap viagra professional uk|viagra shopper|viagra generic 2012 drugs|efectos colaterales del viagra|ordering viagra online illegal|cost of viagra 10mg|viagra argentina precio|places to get viagra|site achat viagra serieu|viagra richtig verwenden|viagra counterfeit|viagra commander|viagra dealers in japanese|has viagra come down in price| discount viagra europe|viagra red face|is viagra safe to use|safety buying viagra online|cialis mas viagra|generic viagra us|viagra price in rupees|comprar viagra temuco|viagra with pay paypal|webmd viagra|viagra online scams uk|viagra price cialis price|cost viagra lloyds|where do you buy liquid viagra|sale online viagra ie|cialis viagra levitra kaufen|compare prices cheapest viagra|how to use viagra bill|kosten viagra pille|viagra buy can i online safely|viagra kaufen in tschechien|generic soft viagra sildenafil|pacco campione viagra libero|viagra original ohne rezept|quebec pharmacy viagra

  [url=http://viagraeqwk.com/]cheap viagra,cheap viagra,online viagra,viagra online,viagra cheap,buy viagra,viagra,viagra,viagra cheap,buy viagra,buy viagra online[/url]
  cheap viagra,cheap viagra,online viagra,viagra online,viagra cheap,buy viagra,viagra,viagra,viagra cheap,buy viagra,buy viagra online

  avis achat viagra ligne|propecia viagra online|viagra suppliers canadian|generico de viagra preco|viagra shop in tanzania|buying viagra online safety|viagra rezeptfrei lander|viagra pills lowest price|costo viagra ricetta|cost of viagra in canada|achat viagra en ligne canada|viagra legal australia|viagra 100 mg generico|viagra vorzeitiger samenerguss|viagra brazil generic|only here india viagra|can you buy viagra shops uk|viagra pfizer werbung|only here buy now viagra|pilule de viagra le ru|cheap viagra with out|spyware buy viagra dose|viagra tunisie prix|purchase viagra cheap|viagra pour homme prix maroc|viagra salesman movie|wat doet viagra prices|viagra kaufen sho|something better than viagra|free viagra sample pack in uk|viagra soft cheap uk pharmacy|viagra cialis levitra buy|nome generico do viagra|generic viagra as effective|review online viagra sites|viagra preise apothek|viagra with food|viagra online zoll|viagra canadian store|viagra super active best value|viagra how to order|viagra fur frauen bestellen|generic drugs like viagra|prix viagra sans ordonnance|probepackung viagra levitra|viagra spray for sale|deutsche viagra bestellen|acheter viagra rapidemen|professional viagra buy|only today order viagra canada|viagra e vasodilatatori|australian cost of viagra|follow link buying viagra|viagra online billig bestellen|vente viagra sans ordonnanc|viagra cialis vendit|viagra genrico mexicano|es buena la viagra generica|order viagra no prescripion|click here buy viagra now|viagra online prescription uk|viagra prescription online|1 buy viagra|viagra sale shipped canada|viagra kaufen europa|viagra legal buy line|acheter viagra indien|viagra zonder|comprar pastillas viagra|top viagra store online|pfizer viagra from canada|viagra in contrassegno|costo del canada viagra|viagra online wholesale|verordnung fr viagra|viagra le generique|generic uk viagra|viagra daily medication|viagra gold generique 800m|forum viagra pour fille|viagra cheap buy generic|viagra bestellen erfahrungen|viagra kopen niet online|viagra price war|comprare viagra yaho|the crisis viagra for free|herbe viagra|viagra originale on line|viagra sildenafil mastercard|viagra al miglior prezz|i want to buy pfizer viagra|viagra online irrational|where can i get free viagra|can one buy viagra online|generique viagra super active|only for you viagra soft|achat viagra ligne quebec|cheap viagra women uk|viagra pro and cons|by real viagra|viagra full stomach|viagra 16 anni|viagra where generic i order|buy viagra online canada pills|wow cheap viagra online uk|buying viagra in bullk|only now use viagra|buy viagra in finland|try it discount viagra no rx|cheap viagra pills us|viagra cialis manila|when generic viagra will be|precio viagra costa rica|where i can get viagra tablets|viagra sales in usa|receta de viagra|achat viagra cialis en lign|viagra find edinburgh|with generic canada viagra|viagra brevetto 2013|prix vrai viagra|faux viagra au quebec|viagra online acquisto|viagra online next day uk|buy viagra in cagayan de oro|viagra price ksa|prezzo di prezzo di viagra|cheap viagra with p|approved viagra store|buy viagra online canada free|cheap viagra uk for sale|viagra pill for sale uk|viagra preis 100mg generica|venta de viagra en barcelona|pills 100 mg viagra|viagra uk best price|viagra shop in singapore|viagra in stores vancouver|a viagra get prescription|viagra tablette|click now viagra cheap price|viagra precios farmacia|buy viagra online au|need prescription viagra|viagra wirkung levitra|cost of a 100mg viagra tablet|pill viagra|viagra oral jelly 100mg|viagra plus no prescription|viagra billig online kaufen|buy viagra buy pills online|cheap herbal viagra uk|viagra with fast shipping|safest place order viagra|viagra rezeptfrei erfahrung|buy viagra in cairns|low cost alternative to viagra|coreg viagra|viagra buy propecia|viagra uso istruzion|how can i buy some viagra|vente en ligne de viagra|venta cialis viagra|we like it china viagra|viagra simbabwe|best price for 50mg viagra|visit our site viagra shop|espaa madrid viagra|viagra gnstig ohne rezept|discount viagra soft online|achetez le canada viagra|viagra plus no prrescription|expextations of viagra|viagra online legally|pfizer viagra price canada|only today generic viagra cost|look here buy viagra in europe|in co denver viagra|i use it cheap buy viagra|effetto viagra sulle donn|viagra rebate|viagra cialis free offer|viagra cialis argentin|only here buy internet viagra|viagra 10 pills cheap|viagra taken evry day is ok|discount viagra sale online|viagra samples from pharmacy|comprar viagras|viagra comprar madrid|pfizer viagra pharmacy|generic viagra pills tadalafil|u s pharmacy viagra online|adresse pour acheter viagra|viagra venta online|cheap viagra or sale|viagra 50 ou 100 m|generic propecia free viagra|viagra canad entrega|cheap viagra uk|mexican pharmacy viagra|r1000eady tabs viagra|viagra y drogas|look here viagra paypal|men viagra|pfizer viagra otc|pfizer viagra price increase|generic viagra at walmart|prix viagra gnrique le ru|viagra deutschland import|viagra nose bleed|cheap viagra professional uk|viagra shopper|viagra generic 2012 drugs|efectos colaterales del viagra|ordering viagra online illegal|cost of viagra 10mg|viagra argentina precio|places to get viagra|site achat viagra serieu|viagra richtig verwenden|viagra counterfeit|viagra commander|viagra dealers in japanese|has viagra come down in price| discount viagra europe|viagra red face|is viagra safe to use|safety buying viagra online|cialis mas viagra|generic viagra us|viagra price in rupees|comprar viagra temuco|viagra with pay paypal|webmd viagra|viagra online scams uk|viagra price cialis price|cost viagra lloyds|where do you buy liquid viagra|sale online viagra ie|cialis viagra levitra kaufen|compare prices cheapest viagra|how to use viagra bill|kosten viagra pille|viagra buy can i online safely|viagra kaufen in tschechien|generic soft viagra sildenafil|pacco campione viagra libero|viagra original ohne rezept|quebec pharmacy viagra