سه شنبه, 05 آبان 1394 ساعت 23:23

آزمایش پادتن خاص پروستات PSA

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران:  PSA پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی پروستات و هم چنین سلول های سرطانی پروستات تولید می گردند. بطور طبیعی همه مردان مقدار کمی از PSA را در خون شان دارند. افزایش مقدار PSA ممکن است نشانه وجود مشکلی در غده پروستات باشد، اما الزماً به معنی سرطان پروستات نیست.
همه مردان بالای ۵۰ سال بایستی تست PSA را بعد از توضیح سود و زیان آن توسط پزشک انجام دهند پزشک معالج شما می تواند برای شما این تست را درخواست کند.
افزایش مقدار PSA می تواند نشانه وجود مشکلی در پروستات باشد. جهت مشخص نمودن این مشکل پزشک معالج تان از شما در مورد وجود شکایتی از بیماری پروستات پرسیده و یا اینکه آزمایش های دیگری درخواست خواهد کرد چراکه افزایش مقدار PSA می تواند نشانه ای از بدخیمی پروستات باشد. اما بعضی از مردان با داشتن مقدار طبیعی PSA هم می توانند مبتلا به سرطان پروستات باشند. هر چند انجام تست تنها نمی‌تواند تشخیص سرطان پروستات را مسجل سازد زیرا بطور طبیعی مقدار PSA با افزایش سن مردان افزایش می‌یابد.
ارقام زیر بطور تقریبی مقدار طبیعی PSA بسته به سن را نشان می دهد
• تا ۳ ng/ml برای مردان تا سن ۵۰ سال
• تا ۴ ng/ml برای مردان تا سن ۶۰ سال
• تا ۵ ng/ml برای مردان تا سن ۷۰ سال و بیشتر
مقدار خیلی زیاد سطح PSA (در مقدار ۱۰۰ ها یا  ۱۰۰۰ ها) معمولاً نشانه اینست که فرد سرطان پروستات دارد. اگر مقدار سطح PSA فقط کمی افزایش دارد، در اینصورت پزشک معالج تان تست های دیگری جهت تشخیص سایر احتمالات انجام خواهد داد.

خواندن 1419 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.