سه شنبه, 05 آبان 1394 ساعت 08:57

خستگی ناشی از پرتو درمانی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: خستگی ناشی از رادیو تراپی می تواند کم یا شدید باشند. بسیاری از افراد خستگی را تلفیقی از ضعف ، کسالت، فرسودگی، سنگینی و آهستگی می دانند.

در بیشتر مواقع بیمار علت خستگی خود را نمی داند اما خستگی در حین پرتودرمانی می تواند به علل زیادی رخ دهد. از جمله:

- آنمی(کم خونی)

- نگرانی و اضطراب

- افسردگی

- عفونت

- کاهش  فعالیت

- بعضی داروها

خستگی هم چنین می تواند در نتیجه رادیوتراپی روزانه یا استرس ناشی از آن هم به وجود آید.

احساس خستگی به بعضی فاکتورها مانند سن، وضعیت سلامتی، میزان فعالیت و وضعیت بیمار قبل از انکه رادیوتراپی آغاز شود.

خستگی می تواند 6 هفته تا 12 ماه بعد از آخرین جلسه رادیوتراپی ادامه داشته باشد.گاهی بعضی افراد همواره احساس خستگی می کنند حتی وقتی رادیوتراپی تمام شده باشد ، انرژی که قبل از درمان داشته است، را ندارد.

به همین منظور بیمار بهتر است در طول پرتودرمانی کارهای زیر را انجام دهد:

-  هر شب حداقل 8 ساعت بخوابد: این مقدار شاید بیشتر از میزان خوابی باشد که بیمار قبل از رادیوتراپی نیاز داشته است. یک راه برای آن که او خواب بهتری داشته باشد این است که در طول روز فعال باشد، به عنوان مثال پیاده روی کند، یوگا انجام دهد یا دوچرخه سواری کند.

- زمانی را برای استراحت اختصاص دهد: شاید بیمار احتیاج داشته باشد در طول روز کمی بخوابد. بیشتر افراد می گویند که استراحتی به مدت 15-10 دقیقه خیلی کمک کننده است. اگر بیمار می خواهد بخوابد بهتر است کمتر از یک ساعت باشد.

- خیلی فعالیت نکند : شاید فرد نتواند با وجود خستگی که دارد همۀ کارهایی که می خواهد را انجام دهد. او باید فعال باشد ولی باید کارهای مهم تر را انجام دهد. به عنوان مثال او می تواند سرکار برود ولی دیگر نباید کارهای خانه را هم انجام دهد یا می تواند به تماشای فعالیت های کودکانش برود ولی دیگر برای صرف غذا بیرون نرود.

- تمرین و ورزش: بسیاری از افراد وقتی روزانه ورزش می کنند احساس بهتری دارند. بیمار می تواند روزانه 30-15 دقیقه پیاده روی کند، یا یوگا یا حرکات کششی انجام دهد. بهتر است او با پزشک خود دربارۀ میزان فعالیتی که می تواند در حین رادیوتراپی انجام دهد صحبت کند.

- برنامۀ کاری که برایش مناسب است را تنظیم کند: خستگی می تواند انرژی فرد برای کار کردن را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است فرد اگر در طول روز کار کند وضعیت خوبی داشته باشد ولی ممکن است نیاز باشد که کمتر کار کند مثلاً چند ساعت در روز یا چند روز در هفته کمتر کار کند. به همین دلیل بهتر است با رئیس خود درمورد روش هایی که می تواند در منزل کار کند و کمتر نیاز به رفت و آمد داشته باشد صحبت کند. بهتر است او در مورد مرخصی استعلاجی در طول رادیوتراپی هم فکر کند.

- تنظیم برنامۀ مناسب رادیوتراپی : شاید بهتر باشد که بیمار زمان رادیوتراپی را با برنامۀ کاری و برنامۀ خانواده اش تنظیم کند. به عنوان مثال صبح ها رادیوتراپی شود و بعد از ظهر سر کار برود.

- به دیگران اجازه دهد که به او کمک کنند: فرد می تواند از افراد خانواده یا دوستانش هم کمک بگیرد. خدمات خانه داری ، افراد خانواده و دوستان می تواند در کارهای پرزحمت خانه، کارهای اجرایی یا رانندگی برای رفت و آمد در جلسات رادیوتراپی کمک کنند. هم چنین آنها می توانند در پخت غذا برای میل کردن همان زمان یا منجمد کردن برای استفاده های بعدی کمک کنند.

- یادگیری از سایر افرادی که سرطان دارند : افرادی که مبتلا به سرطان هستند می توانند با به  اشتراک گذاشتن راه های خود برای کنترل خستگی به یکدیگر کمک کنند. یک راه ملاقات با سایر افراد سرطانی ملحق شدن به گروه هایی مشکل از افراد سرطانی یا از طریق اینترنت یا به صورت آنلاین است. بیمار می تواند برای اطلاعات بیشتر از پرستار یا پزشک خود کمک بگیرد.

- با پزشک  خود صحبت کند : اگر بیمار با خستگی خود نمی تواند کنار آید، پزشک برای او دارویی (محرک روانی Psychostimulants ) تجویز می کند که خستگی را کاهش، احساس خوبی به فرد می دهد و اشتها را افزایش می دهد. پزشک همچنین می تواند درمانی برای آنمی (کم خونی)، افسردگی و بی خوابی شبانه توصیه کند.

خواندن 2811 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.