یکشنبه, 03 آبان 1394 ساعت 21:32

شیمی درمانی چیست

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: بدن ما از بيش از يك بيليون سلول تشكيل شده و هر كدام عملكرد ويژه اي دارند. بعضي از سلول ها در بدن اندام‌ها(مثل قلب، كليه و ... ) را مـي سـازند و سلـول هـاي ديگر عملكرد ويژه اي مانند مبارزه با عفونت و ميكروب ها يا حمل اكسيژن به بافت هاي بدن را دارا مي باشند.

سلول هاي طبيعي گاهي اوقات به سلول هاي غير طبيعي تبديل مي شوند. اين سلول هاي غير طبيعي اگرچه ممکن است براي بدن مفيد باشند اما رشد آنها خارج از كنترل بدن بوده و به سلول هاي طبيعي صدمه رسانده و عملكرد آنها را تحت تاثير قرار مي دهند.

اين سلول هاي غير طبيعي ممكن است به وسيله گردش خون به قسمت هاي ديگر بدن حركت كرده و عملكرد سلول هاي دوردست را نيز مختل كنند. شيمي درماني به وسيله گردش خون به سلول هاي غير طبيعي رسيده، به آنها حمله كرده و آنها را متلاشي مي كنند فلذا نیاز است تا به نوعی با رشد بی رویه این سلولها مقابله کرد.

یکی از این روشها استفاده از شیمی درمانی است. شيمي درماني به معناي استفاده از داروهاي مهاركننده سلول براي از بين بردن سلول هاي بيمار، همراه با كمترين اثر بر روي سلول هاي سالم است. داروهاي شيمی درمانی سلول هاي غير طبيعی را با متوقف كردن رشد و تقسيم از بين مي برند.

بسته به نوع بيماری و اينكه بيماري چقدر پيشرفت كرده است، شيمي درماني براي اهداف مختلف استفاده مي شود :

براي درمان بيماری: بيماری هنگامي درمان شده اطلاق مي شود كه بيمار از وجود سلول هاي غير طبيعی رهايي يابد.

براي كنترل بيماری: براي حفظ بيماری از انتشار ، كاهش رشد سلول های غير طبيعی و از بين بردن سلول هاي غير طبيعيی كه ممکن است از محل اوليه به قسمت هاي ديگر بدن منتشر شوند ،استفاده مي شود.

براي تسكين علائم: تسكين علائمي از قبيل درد، كه به بيماران كمك كند زندگي راحتي داشته باشند .

بعضي اوقات شيمي درماني تنها درماني است كه يك بيمار دريافت مي كند. اغلب موارد شيمي درماني همراه با جراحي، پرتو درماني و درمان بيولوژيك به منظور كوچك كردن توده قبل از جراحي يا پرتو درماني استفاده مي شود كه درمان نئو آجووانت Neo Adjuvant ناميده مي شود.

كمك به از بين بردن هر نوع سلول غير طبيعی باقي مانده احتمالي بعد از جراحي و يا پرتو درماني ،شيمي درماني كمكي ناميده مي شود كه در اين موارد پرتو درماني و درمان بيولوژيكي بيشتر موثر مي باشند. اگر بيماری عود كند يا به قسمت هاي ديگر بدن منتشر شود شيمي درماني به از بين بردن آن كمك مي كند.

 

خواندن 1321 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « تاریخچه شیمی درمانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.