شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 08:50

آروغ زدن با سرطان تخمدان ارتباط دارد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی با اشاره به 4 نشانه شایع ابتلا به سرطان تخمدان گفت: زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان باید مورد مشاوره ژنتیک قرار گیرند.
دکتر حسین فودازی در گفت‌وگو با طبنا درباره سرطان تخمدان اظهار کرد: آروغ زدن و افزایش اندازه شکم، درد شکم یا لگن، اشکال در غذاخوردن، احساس سیری زود رس و تکرر و فوریت ادرار در زنان مبتلا به سرطان تخمدان شایع‌تر از سایر افراد است.
وی افزود: برخی انواع سرطان‌های تخمدان در دختران از سلول‌های زایای تخمدان منشأ می‌گیرد بنابراین  به‌دلیل علائم بالینی درد و توده شکمی زودتر قابل تشخیص هستند. درمقابل، تومورهای اپیتلیالی تخمدان که از قسمت سطح تخمدان منشا می‌گیرند در زنان یائسه بیشتر دیده می‌شوند.
این انکولوژیست با بیان اینکه  زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان باید مورد مشاوره ژنتیک قرار گیرند، عنوان کرد: غربالگری با سونوگرافی واژینال در دوره‌های شش ماهه، برای این افراد توصیه می‌شود.
وی یادآور شد: سرطان تخمدان با نازایی در زنان در ارتباط است  بنابراین یکی از فاکتورهای ابتلا به سرطان تخمدان نداشتن زایمان است.
فودازی عنوان کرد: برداشتن رحم و تخمدان‌ها و تمام تومورهای موجود در شکم در بیماری که شرایط طبی پایدار دارد، درمان اصلی سرطان تخمدان اپیتلیالی است.
این آنکولوژیست اضافه کرد: در موارد انتخابی می‌توان برای کوچک کردن تومور تخمدان می‌توان از شیمی درمانی، رادیوتراپی یا جراحی بنابر تشخیص پزشک و بررسی‌ها، و آزمایش‌های لازم انجام داد چراکه نحوی درمان برای هر بیماری بنابر گشترش تومور متفاوت است.

خواندن 99 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 12:24

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.