جمعه, 15 تیر 1397 ساعت 11:23

هر ۲ سال یکبار غربالگری سرطان پستان فراموش نشود

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران گفت: برای تشخیص به موقع و پیشگیری از سرطان پستان به زنان بالای ۳۵ سال توصیه می شود هر دو سال یکبار غربالگری انجام دهند.

دکتر فودازی گفت: سرطان پستان ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیرطبیعی در پستان است. در هر دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم، رشد سریع و زیاد سلول ها وجود دارد. روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می شود، در تومورهای بدخیم این رشد به صورت غیر قابل مهار ادامه می یابد تا حدی که در صورت عدم درمان، تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد.

وی افزود: یکی از راههای مطمئن در تشخیص سریع سرطان غربالگری است و رادیولوژیست ها می توانند با غربالگری دقیق پستان، تومور را تشخیص و برای درمان به موقع بیمار را به مراکز درمانی مربوطه ارجاع دهند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران با اشاره به اینکه غربالگری پستان از طریق سونوگرافی و ماموگرافی انجام می شود، تصریح کرد: غربالگری به تشخیص به موقع تومور کمک می‌کند، به گونه‌ای که می توان تومور را قبل از اینکه بزرگ و بدخیم شود با حفظ بافت سینه از بدن خارج کرد.

وی خاطرنشان کرد: سونوگرافی دارای اشعه غیر یونیزه است. برای همین هیچ ضرری برای افراد ندارد، اما ماموگرافی مضراتی را به همراه دارد. به همین دلیل این روش برای زنان زیر ۳۵ سال انجام نمی شود.

 

خواندن 138 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.