یکشنبه, 20 خرداد 1397 ساعت 12:24

خوابیدن با چراغ خواب خوب است یا بد؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران از احتمال افزایش خطر سرطان در افرادی که شبها را زیر نور مصنوعی می خوابند، خبر داد.

دکتر حسین فودازی گفت: استفاده از چراغ خواب برای جلوگیری از ترس شبانه، افزایش روشنایی محیط داخلی منزل در رفت و‌ آمدهای دیرهنگام مثلاً برای نوشیدن آب یا رفتن به دست‌شویی و ... در خیلی از خانواده‌ها رایج است. اما بد نیست بدانیم که استفاده از این نور مصنوعی شبانه ممکن است مشکلاتی هم در پی داشته باشد.

وی افزود: متابولیسم بدن تحت تأثیر ریتم چرخه‌ای بدن است که این چرخه نیز به نوبه خود با خوابیدن، بیدار شدن و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور ارتباط دارد. نور باعث تغییرات خُلق و خو، قدرت جسمی و حتی شیوه هضم و جذب غذا در طول ۲۴ ساعت شبانه روز در بدن می‌شود.

دکتر فودازی با اشاره تحقیقاتی که در خصوص ارتباط میان سرطان و نور شبانه وجود دارد، گفت: خوابیدن زیر نور چراغ در شب، خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند آمار ابتلا به سرطان پروستات در مردان کشورهایی که هنگام خواب شبانه بیشتر از چراغ خواب استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر کشورهاست.

وی افزود: به گفته محققان در کشورهایی که مردان هنگام خواب شبانه کمتر زیر نور چراغ استراحت می‌کنند، از هر صدهزار مرد، ۶۷ نفر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند، در صورتی که این رقم در کشورهایی که به طور متوسط و زیاد از چراغ خواب استفاده می‌کنند، به ترتیب ۸ و ۳۰ درصد بیشتر است.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران با تاکید بر اینکه وجود نور مصنوعی هنگام خواب با کاهش ترشح هورمون ملاتونین موجب تضعیف سامانه ایمنی بدن می‌شود، تصریح کرد: دانشمندان پیش از این رابطه خوابیدن در زیر نور مصنوعی و ابتلا به سرطان پستان را نیز کشف کرده بودند.

خواندن 164 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.