یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 09:44

5 سرطان شايع مردان ايراني چيست؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سرطان يکي از علل اصلي مرگ و مير در تمام جهان محسوب مي شود، مطالعات نشانداده است احتمال ابتلا به سرطان در مردان بيشتر از زنان است. بر خلاف باورهاي رايج، احتمال مرگ مردان ناشي از سرطان بيشتر از زنان است و دليل اصلي اين موضوع، جدي نگرفتن نشانه‌هاي بيماري و عدم تمايل آن ها براي رفتن نزد پزشک است.
دکتر حسين فودازي متخصص آنکولوژي و راديوتراپي در گفت و گو با جام جم آنلاين بيان کرد: هر ساله هفته اول اسفندماه را هفته «سلامت مردان» گويند، شعار امسال را اين جمله «ورزش کليدي ترين راز و رمز سلامتي مردان» به خود اختصاص داده است.
وي ادامه داد: مهم ترين علل مرگ و مير در ايران به علت ابتلا به بيماري هاي غيرواگير است که شامل فشارخون، ديابت و سرطان ها هستند که اين 3 بيماري به خودي خود مي توانند زمينه ساز بيماري هاي جدي و مرگ آور نيز شوند اما اساسي ترين مسئله اي که باعث افزايش "فشارخون" و "ديابت" مي شود عدم کنترل وزن، چاقي، اضافه وزن و نوع رژيم غذايي است.
دبير انجمن آنکولوژي و راديوتراپي ايران 3 عامل را مهم ترين فاکتور هاي خطر بروز سرطان اعلام کرد: تغذيه نامناسب، عدم تحرک و اضافه وزن از عوامل اصلي ايجادکننده سرطان در افراد محسوب مي شود. تحقيقات نشان داده است افزايش وزن در مردان ريسک سرطان هاي پروستات و روده بزرگ را تا حد قابل توجهي افزايش مي دهد.
فودازي خود مراقبتي در مردان را نکته حائز اهميتي دانست و گفت: علائم مهم و هشدار دهنده که آقايان بايد آن را جدي بگيرند عبارتند از کاهش وزن 10 درصد از وزن طبيعي بدن طي 3 تا 6 ماه اخير، لمس توده اي در گردن و زير بغل، سرفه هاي مداوم و بيش از 3 هفته به طول مي انجامد، وجود توده در بيضه ها و دفع خون در مدفوع.
به گفته اين سرطان شناس، ايجاد توده در بيضه ها يکي از شايع ترين تومورهايي است که مردان در سنين 20 الي 40 سال به آن مبتلا مي شوند و خوشبختانه اگر سريع اقدام به درمان صورت گيرد عارضه درمان پذيري است.

وي توصيه کرد: هرساله مردان بالاي 50 سال بايد يک ويزيت کامل تحت نظر اورولوژيست داشته باشند تا درگير بيماري پروستات که در اين سنين بسيار شايع است، نشوند. افراد اگر سابقه بيماري هايي در زمينه روده بزرگ و دستگاه گوارش دارند بعد از سنين 50 سالگي حتما ساليانه يک آزمايش کولونوسکوپي انجام دهند.
دبير انجمن آنکولوژي و راديوتراپي ايران گفت: کنترل وزن و ورزش در سلامت مردان حرف اول را ميزند. 5 روز در هفته به مدت 30 دقيقه ورزش کردن براي سلامت جسمي آقايان توصيه مي شود.
به گفته فودازي، سرطان هاي پروستات، معده، روده، ريه و روده بزرگ 5 سرطان شايعي هستند که مردان ايراني را مبتلا مي کنند.
وي در پايان خاطرنشان کرد: مردان چاق مسلما بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي مختلف قرار دارند که در بين اين بيماري ها سرطان از همه جدي تر است. سرطان پروستات بيشتر در مردان مُسن و داراي اضافه وزن ديده مي شود. سرطان پروستات در مراحل اوليه نشانه خاصي ندارد و بدون هيچ علامتي رشد مي کند و در مراحل پيشرفته به بروز علامت مي پردازد به همين دليل تا حد امکان بايد براي پيشگيري از آن تلاش کنيم.

خواندن 130 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.