دوشنبه, 15 آبان 1396 ساعت 06:22

بیش از 90 درصد سرطان ها در مراحل اولیه درمان می شوند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر انجمن آنکولوژی و رادیوتراپی ایران پیشگیری و غربالگری را دو نکته مهم مقابله ای در سرطان‌ها عنوان کرد و گفت: برخی مبتلایان به سرطان به علت نبود علامت از بیماری خود بی‌اطلاع هستند، این در حالی است که کشف زودرس سرطان بیش از 90 درصد از سرطان‌ها را قابلیت درمان می‌بخشد.

دکتر فودازی با تاکید بر مراجعه سریع به مراکز درمانی در صورت بروز اولین علائم، افزود: یکی از نکات با اهمیت در درمان و بهبود سرطان‌ها، بیماریابی و غربالگری است؛ یعنی کشف سرطان قبل از بروز علامت، زیرا کشف سرطان در این مرحله با درمان موثر می‌تواند صد در صد بهبود یابد.

وی با اشاره به اینکه غربالگری معمولا از ۴۰سالگی شروع می‌شود، گفت: اقدامات غربالگری شامل معاینه سالیانه توسط پزشک، پاپ اسمیر، ماموگرافی، بررسی خون مخفی در مدفوع و کلونوسکوپی از جمله اقدامات غربالگری است که باید توسط پزشک در یک برنامه منظم انجام پذیرد.

دکتر فودازی با اشاره به عوامل بروز سرطان، تصریح کرد: تغذیه نامناسب، بی‌تحرکی، آلودگی هوا، تماس با مواد شیمیایی، رفتارهای پر خطر جنسی، استعمال دخانیات، استرس و عدم رعایت بهداشت فردی در کنار عوامل ذاتی و ژنتیک از عوامل موثر در بروز سرطان‌هاهستند.

وی توصیه کرد: تماس با مواد شیمیایی و کاهش آلودگی‌های صنعتی شهری، رعایت بهداشت در محیط کار، کاهش فست فود‌ها و حذف غذاهای پرچرب، افزایش فعالیت بدنی و ورزش منظم از مهمترین عواملی است که منجر به کاهش میزان سرطان در جوامع بشری می‌شود.

 

خواندن 142 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 آبان 1396 ساعت 13:23

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.