شنبه, 29 مهر 1396 ساعت 06:17

کدام گروه بیماران سرطانی نباید واکسن آنفولانزا بزنند؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پیشنهاد می شود بیماران سرطانی در حال درمان و همچننین بهبودیافتگان سرطان در اولین فرصت ممکن این تزریق را انجام دهند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران گفت: تاکنون به طور علمی ثابت نشده است که افراد مبتلا به سرطان و یا کسانی که قبلاً سرطان داشته و اکنون بهبود یافته اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آنفولانزا قرار دارند.

دکتر فودازی افزود: در حال حاضر دو نوع واکسن آنفولانزا وجود دارد واکسنی که از لاشه ویروس تهیه شده، زنده نیست و به صورت تزریقی استفاده می شود و واکسنی که از ویروس زنده است، به صورت اسپری در مخاط بینی پاشیده می شود که بعد از آغشته شدن مخاط بینی به این ویروس زنده، فرد علائم آنفولانزای خفیفی را نشان می دهد و سپس نسبت به آنفولانزا مقاوم می شود.

وی با اشاره به اینکه واکسن ویروس زنده برای بیماران سرطانی و همچننین بهبودیافتگان سرطان توصیه نمی شود، تصریح کرد: کلیه بیماران سرطانی به جز افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و یا کاهش گلبولهای سفید در آنها دیده شده است، می توانند از این واکنس استفاده کنند.

دکتر فودازی اضافه کرد: تزریق واکسن آنفولانزا بدان معنا نیست که شخص صد در صد بیمار نخواهد شد، اما چناچه فرد به این ویروس مبتلا شود عوارض و علائم کمتری را خواهد داشت.

رئیس بخش آنکلولوژی بیمارستان فیاض بخش در پاسخ به این سوال که آیا خود واکسن در این افراد، ممکن است باعث بروز آنفولانزا شود؟، گفت:خیر، واکسن آنفولانزا از نوع تزریقی به جهت اینکه ویروس مرده است باعث بیماری نمی شود اما ممکن است علائمی مانند خستگی، ضعف و تب خفیف تا مدتی وجود داشته باشد. این ها علائم آنفولانزا نمی باشند، بلکه واکنش سیستم ایمنی، به ذرات مرده ویروس وارد شده به بدن می باشند و ممکن است این علائم تا دو هفته طول بکشند. در طی این دو هفته بدن فرد، علیه آنفولانزا آنتی بادی هایی ترشح خواهد کرد که در مواجهه بعدی ویروس، بدن را مقاوم تر می کنند.

 

خواندن 427 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 13 آبان 1396 ساعت 09:26

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.