یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 08:55

قبل از شروع درمان سرطان پستان از عوارض روش درمانی مطلع شوید

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دکتر فودازی با تاکید بر اینکه قبل از شروع درمان سرطان باید از عوارض روش درمانی مطلع شد، گفت: بیماران مبتلا به سرطان باید پیش از آغاز درمان اطلاعات کافی از نوع درمان و عوارض ناشی از آن داشته باشند و یکی از وظایف اصلی پزشک معالج این است که عوارض روش های درمان  را برای بیماران خود بازگو کنند.

دبیر انجمن رادیو تراپی و آنکولوزی کشور گفت: روش جراحی و پرتودرمانی دو روش اصلی درمان سرطان پستان محسوب می شوند و اگر چه استفاده از این دو روش کمک زیادی به درمان و یا توقف این نوع سرطان در بسیاری از خانم ها می کند، ولی نیاز است که بیماران عزیز حتما از عوارض آن مطلع باشند.

دکتر فودازی با اشاره به شایع ترین عوارض روش های پرتو درمانی و جراحی که برای درمان سرطان پستان به کار می روند، گفت: ورم بازوها یکی از عوارض درمان این نوع سرطان است و بسیاری از خانم هایی که تحت عمل جراحی سرطان پستان قرار می گیرند، معمولا از درد و ورم در ناحیه بازوهای خود (بافت لنفاوی زیر بغل) که در مجاورت و نزدیکی بافت سینه ها قرار دارند، شکایت می کنند.

وی افزود: افزایش حرکت بازوها  بعد از عمل جراحی و البته با صلاحدید پزشک، کمک بسیاری به تسکین درد در این ناحیه خواهد کرد. ماساژ دادن این قسمت هم می تواند بسیار کمک کننده و آرام بخش باشد.

دکتر فودازی با اعلام اینکه خانم هایی که برای درمان سرطان پستان هم تحت پرتو درمانی و هم عمل جراحی قرار می گیرند، نسبت به خانم هایی فقط جراحی می کنند، بیشتر دچار درد می شوند، تصریح کرد: معمولا برای کاهش درد در ناحیه قفسه سینه، پزشک متخصص داروهایی را تجویز می کند که بیمار با مصرف آنها درد کمتری را احساس خواهد کرد.
رئیس بخش آنکولوژی بیمارستان فیاض بخش در بخش دیگری از سخنان خود از اضطراب و نگرانی به عنوان یکی دیگر از عوارض درمان سرطان پستان یاد کرد و گفت: بروز احساساتی مانند اضطراب و افسردگی پس از عمل جراحی و پرتو درمانی سرطان سینه بسیار طبیعی است و حتی ممکن است این حس تا یک سال پس از آن هم ادامه داشته باشد. شاید احساس اضطراب و افسردگی به این دلیل باشد که پزشکان احتمال بازگشت تومورهای سرطانی به بافت سینه را تا مدت ها پس از روش های درمانی می دهند و این دسته از بیماران در حالتی از ترس و امید قرار می گیرند و نمی توانند به بهبودی کامل خود، حتی مدت ها پس از درمان مطمئن باشند.بنابراین به این دسته از بیماران اکیدا توصیه می شود که اطلاعات کاملی را از پزشک خود کسب کنند و یا با خواندن مطالب علمی در مجلات و سایت های معتبر به افزایش آگاهی های خود در این زمینه کمک کنند.
دکتر فودازی،  خستگی، سیب عصبی، مشکلات قلبی و واکنش های پوستی را از دیگر عوارض ناشی از درمان سرطان پستان عنوان کرد و گفت: ناراحتی های تنفسی نیز از دیگر عوارض این سرطان محسوب می شود و باید گفت بروز تنگی نفس و سرفه های خشک از جمله مشکلات خفیف تنفسی در این بیماران می باشد.

خواندن 1404 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 08:55

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.