یکشنبه, 28 ارديبهشت 1399 ساعت 19:57

دکتر حسین فودازی: ایمونوتراپی برای درمان همه سرطان ها تجویز نمی شود

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران، با اشاره به اینکه ایمونوتراپی برای درمان همه سرطان ها تجویز نمی شود، گفت: در حال حاضر پایه های درمان سرطان در جهان، جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است. این سه شیوه درمان به کمک هم یک توموربدخیم را کنترل و یا درمان می کنند.
دکتر حسین فودازی با اشاره به مشکلات و عوارض شیمی درمانی، افزود: شیمی درمانی یکسری عوارض برای بافت های سالم ایجاد می کند و باعث بروز مشکلات گوارشی، ریزش مو، قلبی و عروقی و ... می شود لذا از مدتها قبل این تصور علمی درست وجود داشت که چرا به جای استفاده از دارو، سیستم های ایمنی بدنی را بر علیه سلول های سرطانی تحریک نکنیم. طرح موضوع بهره گیری از ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی بر پایه همین تفکر شکل گرفت.
وی اضافه کرد: در ایمونوتراپی، در تلاش هستند تا به شیوه هایی از قبیل بارگذاری یک نوع فاکتور یا گیرنده بر روی سلول های سرطانی، خوشمزه سازی سلول های سرطانی و ....یک نشانگر برای سیستم ایمنی ایجاد کنند تا بتواند این سلول ها را از طریق انواع گلبولهای سفید و مواد دفاعی که از آنها ترشح می شود از بین ببرد.
دکتر فودازی با اشاره به اینکه این شیوه در هر سرطانی تجویز نمی شود، تصریح کرد: در چند سال اخیر یکسری داروی ایمونوتراپی به ویژه برای سرطان هایی مثل ملانوم و ریه در دنیا رایج شده است که براساس نوع پاتالوژی آن سلول و اینکه آیا آن گیرنده در سطح سلول وجود دارد یا خبر می توانیم از این دارو استفاده کنیم.
وی افزود: ایمنی تراپی در شرایط حاضر درمان قطعی همه سرطان ها نیست چون اولا داروهای ایمونوتراپی نه در ایران بلکه در همه جای دنیا فوق العاده گران است ثانیا داورهای نسبتا محدودی دارد لذا در برخی سرطان ها مثل ملانوم، سرطان ریه و برخی سرطان های تخمدان آن هم در مراحل پیشرفته می شود به جای شیمی درمانی -البته نه عنوان درمان قطعی و صددرصد، بلکه به عنوان دارویی که اثربخشی اش از شیمی درمانی معمول بیشتر باشد- استفاده کرد.

خواندن 406 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.