دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 07:59

دکتر فودازی: خودآزمایی بالینی سینه‌ها بیشتر از ماموگرافی در تشخیص زودهنگام سرطان اهمیت دارد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران معتقد است خود بیماریابی یا خودآزمایی بالینی سینه‌ها بیشتر از ماموگرافی در تشخیص زودهنگام سرطان اهمیت دارد.
 دکتر حسین فودازی در حاشیه سمینار گراندراند یک‌روزه سرطان سینه درباره وضعیت این سرطان در کشور گفت:  این سرطان شایع‌ترین سرطان در زنان کشور است به طوری که از هر ۱۲ نفر زن در ایران، یک نفر تا پایان عمرش به این سرطان دچار می‌شود، حدود ۱۰ هزار نفر در ایران از سرطان سینه رنج می‌برند.
وی افزود:  میزان شیوع سرطان سینه با افزایش سن بیشتر می‌شود به طوری که از دهه پنجم و ششم زندگی این شیوع افزایش پیدا می‌کند و در دهه هفته به اوج خود می‌رسد، احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که فامیل درجه یک آن‌ها به این عارضه دچار هستند، بین ۲ تا ۳ برابر بیشتر است.
دبیر انجمن رادیو تراپی آنکولوژی ایران در ادامه با تاکید بر اینکه حدود پنج تا ۱۰ درصد از سرطان‌های سینه ارثی هستند، گفت: در این موارد ژن‌های BRCA ۱ و BRCA ۲ نقش دارند، توجه به این نکته ضروری بوده که ژنتیک با سابقه خانوادگی متفاوت است.
وی اضافه کرد: قاعدگی زودرس (شروع قاعدگی در سن زیر ۱۲ سالگی) یا یائسگی دیررس (پس از سن ۵۰ تا ۵۵ سالگی)، ابتلا به اضافه وزن و چاقی و استعمال دخانیات مانند سیگار در ابتلا به سرطان سینه موثر هستند، زنانی هم که صاحب فرزند نشده‌اند یا اینکه فرزند خود را شیر نمی‌دهند، بیشتر مستعد ابتلا به این سرطان هستند.
فودازی تصریح کرد: غربالگری در سرطان سینه بسیار اهمیت دارد به این صورت که ما باید این سرطان را در مراحل ابتدایی آن کشف کنیم، اگر سرطان سینه در مراحل ابتدایی کشف شود با درمانی سبک این عارضه بهبود پیدا می‌کند و نیاز به درمان‌های سنگین و پرهزینه نیست.
دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران با اشاره به اینکه خوشبختانه غربالگری سرطان سینه در کشور آغاز شده و وزارت بهداشت و اداره سرطان با توزیع امکانات در مراکز بهداشتی مختلف و حمایت انجمن‌ها به ویژه انجمن رادیوتراپی، آنکولوژی ایران و همکاری رسانه‌ها سعی می‌کند که در پیشبرد غربالگری سرطان سینه در ایران نقش داشته باشد، گفت: زنانی که هیچ سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان در فامیل درجه یک آن‌ها وجود ندارد باید پس از سن ۵۰ سالگی به پزشک یا جراح مراجعه کنند تا سینه آن‌ها معاینه شود، انجام ماموگرافی از سینه‌ها سالیانه یکبار پس از سن ۵۰ سالگی برای زنان ضروری است، البته خود بیماریابی یا خود آزمایی بالینی سینه از ماموگرافی اهمیتی بیشتر دارد.
وی اضافه کرد: زنان در هر سنی پس از اتمام دوره قاعدگی باید ماهیانه یکبار سینه‌های خود را معاینه تا در صورت وجود هر توده غیر طبیعی، جدید یا اختلال در شکل ظاهری سینه‌ها مانند فرورفتگی نوک سینه‌ها یا ترشح خون از سینه‌ها به پزشک مراجعه کنند، البته وجود هر توده‌ای در سینه‌ها به معنی ابتلا به سرطان نیست، زیرا بسیاری اوقات ضایعات کیستیک یا کیست‌های خوش خیم هم ظاهری شبیه توده‌های سینهی دارند، اما لازم است افراد با مشاهده علائم ذکر شده به‌ویژه کسانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه را دارند، تحت بررسی قرار بگیرند.
فودازی در انتها خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم با خودآزمایی بالینی سینه، معاینات بالینی، ماموگرافی در سن بالای ۵۰ سال و سونوگرافی، توده‌های سینه در اندازه یک سانتی‌متر را به خوبی تشخیص دهیم و این توده‌ها را می‌توانیم با جراحی و هورمون درمانی، درمان قطعی کنیم، بنابراین در این موارد به درمان‌های سنگین‌تر و پرهزینه‌تر مانند شیمی درمانی و درمان هدفمند نیاز نیست.

خواندن 2059 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.