یکشنبه, 04 آبان 1399 ساعت 11:21

دکتر فودازی: خانواده ها، فرآیند مواجه بیمار با سرطان را جدی بگیرند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در پاسخ به این سوال که با یک فرد مبتلا به سرطان چگونه باید رفتار کنیم، گفت: ابتلا به سرطان شوک بزرگی برای یک فرد است که در صورت عدم مراقبت روانی ممکن است به گوشه‌گیری و افسردگی و حتی عدم نتیجه گیری در درمان منجر می‌شود.
دکتر فودازی با اشاره به مراحل کاهش روحیه فردی که با بیماری سرطان مواجه می شود، تصریح کرد: کاهش روحیه فرد مبتلا به سرطان در سه مرحله خبردهی، درمان و بازتوانی مورد تاکید است و اطرافیان بیمار در هر سه مرحله نقش مهمی دارند.
وی افزود: در مرحله خبردهی، اکثر افراد، بیماری خود را باور ندارند و به پزشکان مختلفی مراجعه می‌کنند تا از صحت آن باخبر شوند. پس از تایید، ابتدا دچار پرخاشگری می‌شوند، با سوال‌های مختلف ایدئولوژی، خود را توجیه می‌کنند و حتی دچار افسردگی می گردند.
دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران ادامه داد: در ادامه این روند، آرام آرام بیماران برخی آزمایش‌ها را انجام می‌دهند و به مرور به این باور می‌رسند که باید بیماری خود را درمان کنند. با ورود به این مرحله فرد به حدی به آرامش می‌رسد.
وی با تاکید براینکه مرحله خبردهی در درمان روحیه فرد بیمار ممکن است 2 ماه طول بکشد، تصریح کرد: در این مدت درمان بیماری بستگی به همکاری بیمار دارد. بی شک هر چه بهتر همکاری کند مرحله درمان سریع‌تر پیش می‌رود.
دکتر فودازی، دومین مرحله برخورد را مرحله درمان عنوان کرد و گفت: فرد در این مرحله درمان‌های پزشک و حتى تقويت ارتباطات مذهبى ممكن است، شروع نمايد. رفتار خانواده‌ در روند بهبود بیماری بسیار مهم است و خانواده باید بیمار را مورد حمایت خودشان قرار دهند.
وی  ادامه داد: در مرحله نهایی که بازتوانی و ریکاورى است، فرد نباید دچار تعارض رفتار ‌شود که اینگونه رفتار اشتباه است و خانواده باید کاملا آرامش داشته باشند و بتوانند کمک حال فرد بیمار باشند تا سلامتی وی مجددا بازگردد.

خواندن 1253 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 آبان 1399 ساعت 11:21

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.