اخبار کلینیک

اخبار کلینیک (191)

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران، با اشاره به اینکه ایمونوتراپی برای درمان همه سرطان ها تجویز نمی شود، گفت: در حال حاضر پایه های درمان سرطان در جهان، جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است. این سه شیوه درمان به کمک هم یک توموربدخیم را کنترل و یا درمان می کنند.
دکتر حسین فودازی با اشاره به مشکلات و عوارض شیمی درمانی، افزود: شیمی درمانی یکسری عوارض برای بافت های سالم ایجاد می کند و باعث بروز مشکلات گوارشی، ریزش مو، قلبی و عروقی و ... می شود لذا از مدتها قبل این تصور علمی درست وجود داشت که چرا به جای استفاده از دارو، سیستم های ایمنی بدنی را بر علیه سلول های سرطانی تحریک نکنیم. طرح موضوع بهره گیری از ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی بر پایه همین تفکر شکل گرفت.
وی اضافه کرد: در ایمونوتراپی، در تلاش هستند تا به شیوه هایی از قبیل بارگذاری یک نوع فاکتور یا گیرنده بر روی سلول های سرطانی، خوشمزه سازی سلول های سرطانی و ....یک نشانگر برای سیستم ایمنی ایجاد کنند تا بتواند این سلول ها را از طریق انواع گلبولهای سفید و مواد دفاعی که از آنها ترشح می شود از بین ببرد.
دکتر فودازی با اشاره به اینکه این شیوه در هر سرطانی تجویز نمی شود، تصریح کرد: در چند سال اخیر یکسری داروی ایمونوتراپی به ویژه برای سرطان هایی مثل ملانوم و ریه در دنیا رایج شده است که براساس نوع پاتالوژی آن سلول و اینکه آیا آن گیرنده در سطح سلول وجود دارد یا خبر می توانیم از این دارو استفاده کنیم.
وی افزود: ایمنی تراپی در شرایط حاضر درمان قطعی همه سرطان ها نیست چون اولا داروهای ایمونوتراپی نه در ایران بلکه در همه جای دنیا فوق العاده گران است ثانیا داورهای نسبتا محدودی دارد لذا در برخی سرطان ها مثل ملانوم، سرطان ریه و برخی سرطان های تخمدان آن هم در مراحل پیشرفته می شود به جای شیمی درمانی -البته نه عنوان درمان قطعی و صددرصد، بلکه به عنوان دارویی که اثربخشی اش از شیمی درمانی معمول بیشتر باشد- استفاده کرد.

دکتر حسین فودازی دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در پاسخ به این سوال که بیماران سرطانی در شرایط فعلی چگونه باید درمان را ادامه دهند، گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده، توصیه اکید و مکرر ما این است که تا حد امکان عزیزان ما تماس فیزیکی و اجتماعی شان کم شود. به همین دلیل آن دسته از عزیزانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار گرفته،  درمان آنها خاتمه یافته و در حال حاضر تحت معاینات دوره ای هستند؛ در شرایط فعلی اگر با هیچ علامت، نشانه جدیدی یا مشکل تازه ای روبرو نشده اند نیاز به انجام معاینات دوره ای در همان زمان مشخص ندارند مگر اینکه نشانه یا اتفاق جدید وجود داشته و نیاز به بررسی و معاینات دقیق تر باشد که با هماهنگی سیستم درمانی معالج مراجعه تا نگرانی بررسی و برطرف شود.

وی افزود: در خصوص بیماران سرطانی حین درمان نیز در این شرایط که با ویروس کرونا کوید 19 درگیر هستیم توصیه می کنیم در بیمارانی که نیاز به رادیوتراپی یا شیمی درمانی یا شیمی درمانی و رادیوتراپی همزمان دارند اما تومور سیر پیشرونده ای ندارد و امکان وقفه گذاری وجود دارد یا آنکولوژیست محترم می تواند درمان جایگزینی مثل داروهای ضد هورمونی استفاده کند، وقفه ایجاد شود تا این دوره بگذرد.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران اضافه کرد: در تومورهایی که سرعت رشد خیلی سریع است مثل برخی لنفوم ها، تومور بیضه و ... ضرورت دارد که درمان هرچه سریعتر شروع شود.

وی در خصوص نحوه درمان رادیوتراپی نیز گفت: در این بخش نیز پزشک شما بسته به نوع بیماری و مولفه های تشخیصی، می تواند زمان درمان را تا چند هفته بعد از زمان بندی اعلام شده، به تعویق بیندازد تا با ریسک کمتری از انتقال بیماری کرونا به شما درمان ادامه یابد.

فودازی افزود: بیماران محترم می توانند با هماهنگی پزشک معالج هم معاینات دوره ای یا چند مدت یکبار خود را به تعویق بیاندازید و هم اگر قرار است درمانی انجام شود، با حفظ اصول ایمنی که براساس پروتکل های مشخص و مدون که در مراکز درمانی رعایت می شود، درمان را شروع و یا برخی را براساس نظر پزشک معالج حتی به وقفه و تعویق بیندازید.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این وضعیت زودگذر باشد و به زودی زود با رعایت اصولی که خودمان با نشستن در خانه و قرنطینه فرد به فرد انجام می دهیم بتوانیم زنجیره این اپیدمی کوید 19 را بشکنیم و به دوران قبل بازگردیم تا بتوانیم درمان ها را به موقع و در زمان خود انجام دهیم.

 

 

 

دوشنبه, 26 اسفند 1398 ساعت 09:54

مرگ در پشت خانه به كمين نشسته است

نوشته شده توسط

عزيزان و هموطنان گرانقدرم:
ما در روزهای آینده دوستان زیادی را از دست خواهیم داد. بستگانی را،پدران مادران خواهران و برادرانی را،فرزندانی را.مرگ هیچ گاه تا این اندازه به ما نزدیک نبوده است ما در میانه یک داستان آخر الزمانی ایستاده ایم.

ویروسی مرگبار، امكاناتى محدود چه در زمينه حفاظت هاى فردى و عمومى و چه در بعد بسترى و تخت هاى بيمارستانى ، كادر پزشكى كه در طى سه هفته اخير در جدالى نابرابر در برابر اين اپيدمى خسته و فرسوده شده اند و جامعه ای که باور نکرده و یا نمیخواهد باور کند فاجعه ای مهیب در کمین است .

تا ۱۵ اردیبهشت بسیار کسانی که همین حالا در میان ما هستند دیگر در میان ما نخواهند بود. عددها دروغ نمیگویند.مسیری که پیش میرویم جاده ای یکطرفه به قلب بزرگترین بحرانی است که تاکنون تجربه کرده ایم.

اگر در خانه نمانیم.

اگر قرنطینه را به عنوان تنها راه حل انتخاب نکنیم.

اگر به خوش خیالی در مورد مرگ و میر دو درصدی ادامه دهیم.

اگر سفر کنیم اگر سفر کنیم اگر سفر کنیم

اگر در یک ماه آینده به خود سخت نگیریم بر مرگهای بسیاری سوگوار خواهیم بود.

استدعاى بنده به عنوان يكى از كوچكترين اعضاى جامعه پزشكى از شما عزيزان و هموطنانمان عاجزانه اينست كه در خانه بمانید در خانه بمانید در خانه بمانید و اجازه ندهید کسانی که دوستشان دارید از خانه خارج شوند مرگ در پشت خانه به كمين نشسته است.

دكتر حسين فودازى
دبير انجمن راديوتراپى انكولوژى ايران

دکتر  حسین فودازی گفت: شیوع بیماری کرونا در کشور ما به مرحله هشدار دهنده رسیده و لازم است توصیه های پزشکی و بهداشتی به طور جدی رعایت کنند.

وی افزود: مهمترین علایم اولیه ویروس کرونا سرفه های خشک بدون خلط، درد بدن، تب بین 37 تا 40 درجه، خستگی و بی حالی و احساس سرماخوردگی ساده است. افراد مبتلا آبریرش بینی ندارند، علایم گوارشی ندارند و گلو درد در آن زیاد شایع نیست.

این متخصص آنکولوژی و رادیوتراپی با تاکید بر اینکه 10 تا 20 درصد از بیماران مبتلا، دچار کرونای حاد می شود، افزود: درد قفسه سینه که باعث اختلال در تنفس شود احتمال وجود بیماری کروناست و در این زمان فرد حتما نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

وی با تاکید بر اینکه مراجعه به مطلب پزشکان کارساز نیست و فرد باید به بیمارستان های تعیین شده مراجعه نماید، تصریح کرد: در آنجا اقدامات اولیه مثل آزمایش خون گرفته می شود چون ممکن است اختلال در رده سلول های خونی به صورت کاهش گلبولهای سفید یا کاهش تعداد پلاکت ها وجود داشته باشد. در این صورت کیت تشخیص کرونا برای آنها استفاده می شود و اگر وضعیت تنفسی حاد باشد عکس برداری ساده از قفسه سینه و در حالت بحرانی تر سی تی اسکن بدون تزریق انجام می شود تا با تشخیص دقیق، برای بیمار اقدامات احیا انجام گیرد.

فودازی با اشاره به اینکه بیماران حین شیمی درمانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند با وجود تزریق داروهای محرک مغز و استخوان، این شانس را دارند که نوع شدید این بیماری را بگیرند، گفت: تفاوت شایع این بیماری با سایر بیماری های تنفسی سرایت پذیری زیاد آن است. کرونا از طریق ترشحات تنفسی در هوا پراکنده و بر سطوح می چسبد و معمولا تا چند روز خاصیت بیماری زایی داشته باشد لذا شستشوی مکرر دست ها پایه جلوگیری از ابتلا و قطع چرخه مسری بودن این بیماری است.

وی اضافه کرد: برای نظافت دست ها، نیاز به ماده ضد عفونی کننده خاص نیست چون جداره این ویروس از جنس چربی است و به راحتی با صابون که محلل چربی است با شستشوی ساده و کامل ودقیق از بین می رود.

فودازیدر خصوص نحوه استفاده از ماسک نیز گفت: استفاده از ماسک ضروری است اما ماسک عادی نیز برای عموم مردم کفایت می کند اما در افراد خاص مثل فعالان در بیمارستان، افرادی که با بیماران کرونایی درگیر هستند و بیماران حین شیمی درمانی طولانی مدت ماسک N95 توصیه می شود. البته با توجه به کمبود این نوع ماسک می توان زیر ماسک معمولی سه لایه دستمال کاغذی قرار دهید که همان کار را خواهد کرد.

وی یکی دیگر از راههای ابتلا به ویروس کرونا را مخاط چشم عنوان کرد و گفت: توصیه می شود در محیط های شلوغ یا مراکز درمانی از عینک های محافظ و دستکش استفاده کنند.

 

   

 

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 10:20

دکتر فودازی: از کرونا نترسید اما پیشگیری کنید

نوشته شده توسط

دکتر حسین فودازی با اعلام اینکه از کرونا نباید ترسید اما لازم است که در این خصوص پیشگیری کرد، گفت: توصیه ما به بیماران سرطانی به ویژه افراد حین شیمی درمانی و رادیوتراپی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، این است که به منظور حفظ سلامتی در این ایام از خانه خارج نشوند.

وی افزود: کرونا نبست به بیماری های واگیرداری مثل سارس یا مرس که قدرت کشندگی بسیار بالایی داشتند بسیار کم خطرتر است هرچند سرعت انتقال و سرایت بالایی دارد و نگرانی بیشتر از این بابت است؛ به همین دلیل رعایت نکات ایمنی مثل شستشوی مداوم دست ها، خودداری از روبوسی یا دست دادن، استفاده از ماسک و ... اهمیت دارد.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با تاکید بر اینکه به دلیل قدرت سرایت این بیماری، بیماران سرطانی، بیماران قلبی ریوی، مبتلایان به آسم، بیماران مبتلا به برونشیت مزمن و بیماران دیالیزی در خطر جدی هستند، تصریح کرد: 90 درصد از افراد به کرونای خفیف مبتلا می شوند. در ان افراد کرونا به صورت سرماخوردگی، درد بدن و ... خود را نشان می دهد و آسیب جدی نمی زد اما 10 درصد باقیمانده افرادی هستند که دچار بیماری های خاص یا در سنین بالا هستند که از این تعداد در 2 درصد احتمال مرگ وجود دارد.

دکتر فودازی بهترین راه پیشگیری را عدم حضور در اماکن پرتردد مثل مترو، اتوبوس و ... عنوان کرد و گفت: اگر در یک اتوبوس فرد مبتلا به کرونا عطسه یا سرفه کند تمامی اتوبوس به دلیل قدرت سرایت کرونا مبتلا خواهند شد که از این تعداد شاید فقط برای حدود 10درصد احتمال خطر وجود دارد لذا به بیماران سرطانی به خصوص بیمارانی که در حین درمان هستند توصیه می شود در این چند هفته که اپیدمی کرونا وجود دارد، تا حد امکان از خانه خارج نشوند.

 

 

 

 

همزمان با روز جهانی مبارزه با سرطان دکتر فودازی در تشریح برنامه های ملی در مسیر مقابله با این بیماری گفت: 15بهمن روز جهانی مبارزه با سرطان است که سالانه با هدف افزایش آگاهی مردم نسبت به سرطان، نحوه پیشگیری و برخورد با آن اجرا می شود و بخشی از برنامه جهانی برای هماهنگی محققان، متخصصان سلامت، بیماران، دولتمردان و آحاد مردم در مبارزه با سرطان است.

وی با اشاره به اینکه طبق آخرین گزارش ثبت سرطان در ایران سالانه شاهد بروز 118 هزار مورد جدید سرطان هستیم، گفت:  53 درصد از مبتلایان به سرطان مردان و 47 درصد زنان هستند.

 این متخصص رادویتراپی و آنکولوژی اضافه کرد: در حال حاضر شایعترین سرطان ها در مردان، سرطان های  معده، پوست، پروستات، روده بزرگ و مثانه و در زنان، پستان، روده بزرگ، تیرویید، پوست و معده می باشد.

وی با تاکید بر اینکه در جهان و در ایران تعداد موارد سرطان طی 2 دهه آینده افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: این افزایش در همه کشورهای در حال توسعه بیش از کشور های توسعه یافته است و مهمترین دلیل آن، افزایش امید به زندگی و پیرتر شدن جمعیت است که در کشورهای در حال توسعه بارزتر است. دو دلیل دیگر شیوه زندگی ناسالم و عوامل محیطی است.

دکتر فودازی اجرای برنامه ملی مدیریت سرطان ایران را یکی از اقدامات پیشگیرانه کشور عنوان کرد و گفت: این طرح که با بهره گیری از تجربیات دیگر کشورها به خصوص پیشنهادات سازمان جهانی بهداشت و نظرات صاحبنظران و خبرگان تدوین شده است تعیین کننده سیاست ها، راهبردها، اهداف و فعالیت های کنترل سرطان از سال 1392 می باشد و نقشه راه وزارت بهداشت تا سال 1404 را مشخص می کند.

وی اضافه کرد: هدف از اجرای این برنامه کاهش بروز و مرگ و بهبود کیفیت زندگی بیماران است که می تواند الگویی برای استفاده دیگر کشورها به ویژه در منطقه باشد

دکتر فودازی همچنین در تشریح برنامه آمایش سرزمینی سرطان، گفت: این برنامه طراحی شد تا نوع مراکز و تجهیزات و توزیع آنها در سطح کشور با کمک سامانه GIS مشخص شود. حاصل این برنامه، دو سند مهم سند توسعه شبکه ملی مراقبت سرطان و توسعه نیروی انسانی حوزه سرطان است.

 

سه شنبه, 10 دی 1398 ساعت 17:07

وضعیت سرطان در ایران؛ شیوع و درمان

نوشته شده توسط

در کشور ما سالانه بیش از 110 هزار مورد جدید سرطان تشخیص داده می‌شود که نشان می‌دهد یک روند آهسته رو به رشد در این بیماری وجود دارد و در آینده هم این روند ادامه خواهد داشت. به‌طور عام، شایع‌ترین نوع سرطان‌ها در کشور در زنان سرطان پستان و در مردان سرطان معده است. در درجات بعدی در مردان سرطان‌های دستگاه ادراری از جمله مثانه و پروستات و همچنین روده بزرگ و ریه و در زنان سرطان‌های دستگاه گوارش مانند سرطان معده و روده بزرگ و ریه در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در حال حاضر توزیع انواع سرطان در کشور تقریباً مساوی است. البته به غیر از مواردی که در برخی نواحی شیوع بالاتری دارند. به‌عنوان مثال سرطان معده در برخی نواحی شمالی کشور ممکن است بالاتر باشد یا سرطان پوست که در نواحی مرکزی ممکن است بیشتر از نواحی دیگر باشد.
 امروزه بیش از نیمى از سرطان‌ها قابلیت پیشگیری دارند و این بیماری سرنوشت محتوم نیست که لزوماً اتفاق بیفتد. دست‌کم سه چهارم از این میزان به شیوه زندگی سالم افراد بستگی دارد. مهم‌ترین مسأله قطع مصرف دخانیات است.افراد باید چند دقیقه در روز را به ورزش کردن اختصاص دهند و سعی کنند در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات به میزان کافی استفاده کنند و حجم نمک و روغن و چربی موجود در غذای خود را کنترل کنند. همه این موارد می‌تواند به فرد کمک کند، حتی اگر هوا و آب هم آلوده باشند، زندگی سالمی داشته باشند.  موضوعى که باید به آن توجه کنیم این است که در بهبود سرطان بیشترین اثرگذاری متوجه جراحی و رادیوتراپی است و شیمی درمانی هم سهم خود را دارد، بنابراین باید متناسب با سهم درمان‌ها به آنها توجه شود. در حال حاضر به نظر مى رسد به شیمی درمانی بیش از دو درمان مهم دیگر یعنى جراحى و رادیوتراپى توجه شده است.
 نکته‌ای که وجود دارد این است که شیمی درمانی در کشور ما به دو دلیل بیشتر استفاده شود؛ دلیل نخست و بسیار مهم نبود دسترسی مناسب همه بیماران مبتلا به سرطان به خدمات رادیوتراپی و جراحی است. در نتیجه پزشک سعی در بهره‌مند کردن بیمار از حداقل امکان درمانی را دارد و انجام شیمى درمانى با کمترین امکانات معمولاً قابل انجام است. دلیل دیگر این است که در کشور ما باید نظارت بر روند درمان سرطان وجود داشته باشد و امکان ارزیابى دقیق ونظارت علمى نیست چرا که دستورالعمل هاى بالینى بومى وجود نداشته یادر کشور کامل نبوده یا حتی اجرای این دستورالعمل‌ها با دشواری همراه است. آمار مشخص و دقیقى در مورد میزان استفاده بیش از حد و خارج از استاندارد از شیمى درمانى در کشور وجود ندارد ولیکن به نظر می رسد با توزیع مناسب خدمات اصلى درمان سرطان یعنى جراحى و رادیوتراپى در کشور و رعایت و نظارت دقیق بر دستورالعمل هاى بالینى بومى درمان سرطان می‌توان حدود ٣٠ درصد از موارد انجام شیمى درمانى را حذف کرد و کاهش داد. این نکته زمانى اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم سالانه در کشور نزدیک به سه هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم درمان سرطان است که بیشتر از نیمى از آن را شیمى درمانى به تنهایى به خود اختصاص می دهد و هنوز حداقل پنج استان کشور از یک بخش رادیوتراپى بى بهره‌اند.

 

 

دکتر حسین فودازی

روزنامه ایران- چهارشنبه 11 دی

سه شنبه, 10 دی 1398 ساعت 12:41

دکتر حسین فودازی: نگران تکرار مجدد پاتولوژی نباشید

نوشته شده توسط

دکتر حسین فودازی متخصص آنکولوژی و رادیوتراپی با اشاره به اینکه بیمار نباید نگران تکرار مجدد پاتولوژی باشد، گفت: هدف از پاتولوژی یا آسیب شناسی مطالعه بیماری و اختلالات بدن است و وقتی تشخیص بدخیمی در یک فرد داده شد براساس نوع گزارش آسیب شناسی و پاتالوژی اقدامات بعدی انجام می شود.

وی افزود: پاتولوژی مانند پلی بین علم روز دنیا و طب پزشکی است که پایه هر جنبه‌ای از مراقبت نمودن بیمار، آزمایش‌های تشخیصی و توصیه‌های درمانی با استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته ژنتیک و پیشگیری از بیماری‌ها خواهد بود. درواقع پاتولوژی با پزشکان، دانشمندان، پرستاران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستان‌ها و جراحان برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها مشارکت و همکاری دارد.

فودازی با تاکید بر اینکه اگر به بیمار اعلام شود نمونه پاتولوژی را مجددا انجام دهد، نگران نشوید چون خیلی از تست های تشخیص ممکن است در پاتولوژی اول قابل انجام نباشد و لازم شود به مرکز مجهزتری برای تایید تشخیص و تعیین نوع درمان ارسال گردد.

وی تصریح کرد: تکرار مجدد تشخیص پاتالوژی یک امر بدیهی در تشخیص بیماری های بدخیمی است.

 

 

 

 

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران با بیان اینکه سالانه ۱۱۰ هزار مورد جدید سرطان در کشورمان تشخیص داده می‌‌شوند، گفت: شیمی‌درمانی به تنهایی باعث بهبودی ۱۰ تا ۲۰ درصدی سرطان‌‌ها می‌‌شود.
پایگاه خبری ریشه:
دکتر حسین فودازی در نشست خبری چهارمین کنگره بین‌‌المللی و چهاردهمین کنگره سالانه انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران که در محل این انجمن برگزار شد، با طرح این آمار که دو سوم بیماران مبتلا به سرطان درمان می‌‌شوند، اظهار کرد: 40 درصد سرطان‌‌ها با روش جراحی و 30 درصد آنها با رادیوتراپی، درمان می‌‌شوند و شیمی‌درمانی به تنهایی باعث بهبودی 10 تا 20 درصدی سرطان‌‌ها می‌‌شود و در واقع در کنار هم قرار گرفتن این درمان‌‌ها باعث افزایش شانس درمان بیماران می‌‌شود.
وی افزود: سالانه 30 تا 35 هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور داریم و سرطان‌‌ها پس از بیماری‌‌های قلبی و عروقی، دومین علت مرگ و میر در کشور هستند و آمار مرگ و میر بر اثر سرطان در کشور ما از آمار مرگ بر اثر حوادث جاده‌‌ای بیشتر است اما این آمار، در مقایسه با کشورهای منطقه، بالا نیست و در وضعیت خوبی قرار دارد.
فودازی با بیان اینکه سالانه 110 هزار مورد جدید سرطان در کشور تشخیص داده می‌‌شوند، خاطرنشان کرد: دو هدف مهم در درمان سرطان، نجات زندگی فرد و تلاش برای حفظ طول عمر طبیعی او و بازگشت فرد بیمار به کانون خانواده و اجتماع و افزایش کیفیت زندگی بیمار است.
فودازی با تاکید بر اینکه درمان سرطان، یک کار تیمی چندتخصصی است، تصریح کرد: تشخیص، بیماریابی و درمان سرطان که شامل جراحی، رادیوتراپی و شیمی‌‌درمانی است به‌‌صورت تیمی و به قصد بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان انجام می‌‌شود.
وی با اشاره به اینکه توزیع مراکز جامع درمان سرطان در کشور به خوبی انجام نشده است، یادآور شد: از نظر میزان تربیت متخصصین درمان سرطان در مراکز دانشگاهی مشکلی وجود ندارد.
گفتنی است چهارمین کنگره بین‌‌المللی و چهاردهمین کنگره سالانه کلینیکال انکولوژی ایران با حضور اساتید برتر حوزه درمان سرطان ایران و کشورهای دیگر از 27 تا 29 آذر ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

یکشنبه, 24 آذر 1398 ساعت 11:54

حدود دو سوم بیماران سرطان در کشور درمان قطعی می‌شوند

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران:  دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران به درمان اغلب بیماران سرطانی در کشور اشاره کرد و گفت: حدود دو سوم بیماران مبتلا به سرطان در کشور درمان قطعی می‌شوند و متخصصان این حوزه برای افزایش کیفیت زندگی و طول عمر این بیماران اقدامات مختلفی انجام می‌دهند.
حسین فودازی  اظهار داشت: هرچه مرحله شناسایی بیماری زودتر انجام شود، احتمال درمان قطعی بیشتر بوده و این افراد بعد از مداوا می‌توانند زندگی تقریبا عادی داشته باشند.
وی اظهار داشت: افزایش کیفیت زندگی، افزایش طول عمر و کاهش عوارض ناشی از بیماری از جمله اقداماتی است که متخصصان این حوزه برای بیماران حتی در مراحل پیشرفته، می‌توانند انجام دهند.

بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار بیمار سرطانی در کشور زندگی می‌کنند
وی ادامه داد: بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار بیمار سرطانی در کشور در حال زندگی هستند، اینها همان افرادی اند که سال‌های پیش سرطان‌شان شناسایی و درمان شد و زندگی تقریبا عادی خود را سپری می‌کنند.
دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران با اشاره به اینکه سالیانه حدود ۱۰۰ هزار تا ۱۱۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در کشور داریم، بیان داشت: بین ۳۰ هزار تا ۳۵ هزار نفر سالیانه جان خود را براثر ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند.  
فودازی اظهار امیدواری کرد که همکاری بیشتر رسانه و به روز شدن دانش پزشکان، سبب شود تا تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های بدخیمی در کشور کاسته شده و کیفیت زندگی این بیماران بهتر شود.

شایع ترین سرطان در مردان و زنان ایرانی
وی به شایع‌ترین سرطان بین مردان و زنان ایرانی اشاره کرد و گفت: شایع ترین سرطان‌ها در کشور ما در مردان سرطان پروستات، روده بزرگ و معده و در زنان سرطان های پستان، معده و روده بزرگ است. سرطان ریه جزو سرطان‌های نسبتا شایع است.
فودازی ادامه داد: علیرغم همه تنگناهایی که در کشور وجود دارد اعم از تحریم دارو و تجهیزات، با افزایش آگاهی بین مردم، شاهد مراجعه بیماران در مراحل اولیه بیماری به مراکز درمانی و مطب پزشکان هستیم.
وی با اشاره به اینکه بیماری سرطان نسبت به قبل زودتر تشخیص داده می‌شود، افزود: حدود ۲۰ تا ۳۰ سال پیش خیلی از بیماران سرطانی از جمله پستان در زنان و روده بزرگ یا سرطان پروستات در مردان در مراحل انتهایی به مراکز درمانی مراجعه می کردند، اما الان با افزایش آگاهی و موضوع بیماریابی مانند انجام ماموگرافی، سونوگرافی و آندوسکوپی، بیماران در مراحل اولیه به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.  
وی سرطان را بیماری صعب‌العلاجی دانست و بیان داشت: وقتی بیماری دیر تشخیص داده شود، احتمال درمان کاهش پیدا می‌کند و این افراد در همه جای دنیا شانس بهبود اندکی دارند.
فودازی ادامه داد: ایران از نظر دانش در درمان جراحی و پرتو درمانی سرطان در منطقه پیشرو است و از قدیم در پزشکی جزو حوزه کارآمد در منطقه بوده است.  
وی گفت: درمان‌های جدید به سمت تکنولوژی در حرکت است و باتوجه به محدودیت منابع مالی و سایر موضوعات از جمله تحریم، این کار تحت الشعاع قرار گرفته است. تحریم‌ها سبب عدم امکان انتقال منابع مالی و ارزی به خارج و تامین تجهیزات مناسب شده است.

سرطان دومین عامل مرگ در ایران است
دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران اظهار داشت: سرطان بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی، دومین عامل مرگ و میر در ایران است و حتی بیشتر از حوادث جاده‌ای جان مردم کشور را می‌گیرد.
وی بیان داشت: در مورد موضوع درمان سرطان پس از عمل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی و پرتودرمانی تکمیل کننده آن هستند.  
درمان سرطان به صورت تیمی است و به همین مناسبت همراه با این کنگره رویدادهای فیزیک رادیوتراپی، پرستاری سرطان و تکنولوژی‌های درمانی، برگزار می‌شود.
چهاردهمین کنگره سالیانه و چهارمین کنگره بین‌المللی کلینیکال آنکولوژی ۲۷ تا ۲۹ آذر ماه با همکاری مراکز آموزشی، دانشگاهی و انجمن‌های علمی پزشکی در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.  
مدعوین و سخنرانان خارجی از ۷ کشور در این رویداد علمی شرکت می‌کنند و تعامل و تبادل نظر و اطلاعات بین رشته‌ای، ارائه مهمترین دستاوردهای علمی داخلی و خارجی از مهمترین اهداف این کنگره است.
تازه‌های تشخیص و درمان سرطان از مهمترین موضوعات مورد بحث و تبادل نظر در این کنگره خواهد بود و همچنین روش‌های جراحی نو در این حوزه به ویژه سرطان پستان به تبادل نظر گذاشته می‌شود.

صفحه1 از14