اخبار کلینیک

اخبار کلینیک (161)

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی به سؤالات پزشکی مخاطبان فارس در ارتباط با موضوع سرطان پاسخ داد.
 این خبرگزاری در راستای ارتقای سطح دانش سلامت مردم و فراگیری دانش کافی در زمینه، پیشگیری و شناخت برخی علایم و مشکلات زمینه‌ای بیماری‌ها، مطالب آموزشی و مصاحبه‌هایی را با بهره‌گیری از بهترین پزشکان کشور که هر هفته مهمان برنامه «مطب مجازی» هستند، منتشر می‌کند.
دکتر حسین فودازی، دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی، مدیر بخش رادیوتراپی انکولوژی بیمارستان فیاض بخش و متخصص درمان سرطان برای پاسخگویی به سوالات مخاطبان خبرگزاری فارس برای پاسخگویی به سوالات مخاطبان خبرگزاری فارس میهمان برنامه مطب مجازی بود که در ادامه می‌توانید مشروح این پرسش و پاسخ را بخوانید:

شایع‌ترین سرطان که ایرانیان را گرفتار می‌کند چه سرطانی بوده و اقدامات مؤثر در جهت پیشگیری از آن چگونه است؟
فودازی: سرطان معده در ایران شایع‌ترین و کشنده‌ترین سرطان هم در میان زنان و هم در بین مردان است و در واقع سرطان معده جزء 6 سرطان شایع دنیا بوده که در ایران شایع‌ترین سرطان با میزان مرگ و میر بالا است. علل مختلفی در بروز این سرطان تأثیر دارد و مطالعات زیادی توسط مرکز تحقیقات دانشگاه‌های علوم‌پزشکی به ویژه توسط آقای ملک‌زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت صورت گرفته و حدود 15 تا 20 مطالعه و تحقیق در این راستا به ویژه در استان‌های شمالی انجام شده است.
مهمترین علت بروز سرطان و ابتلا به آن بر اساس این تحقیقات مشکلات تغذیه‌ای و دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی سالم، طبخ غذا با ذغال و دود، استفاده از غذاهای نمک‌سود و مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی خیلی داغ بوده است که در این زمینه ژنتیک بحث کمرنگ‌تری داشته و آلودگی به هلیکوباکتر در افراد نیز در این زمینه مؤثر است. به طوریکه 80 درصد افراد بالغ مبتلا به هلیکوباکتر بوده وا ین باکتری زمینه‌ساز انواع مشکلات گوارشی از جمله زخم اعنثی‌عشر و زخم‌معده است که درصدی از این افراد هلیکوباکتر امکان سرطان معده در آنها وجود دارد و به طور کلی همه این عوامل در بروز سرطان معده موثر هستند.
سرطان معده در مراحل اولیه علامت واضحی ندارد در حالی که سرطان‌هایی همچون سرطان سینه با توده و سرطان روده با خونریزی کشف می‌شود ولی متأسفانه سرطان معده دیرتر شناسایی شده و این مسئله میزان عدم موفقیت همکاران ما را در درمان به همراه داشته است البته با تغییرات الگوی مواد غذایی و دسترسی به آب سالم این امید می‌رود که میزان ابتلا به سرطان معده کاهش یابد. در ابتدای قرن 20 سرطان معده شایع‌ترین سرطان بود که در نیمه قرن 20 میزان شیوع آن با کنترل برخی مواد غذایی و تغییر عادت‌ها کاهش یافت بنابر این در کشور ما نیز با اقدامات مؤثر در این زمینه می‌توان به سوی کاهش سرطان معده پیش رویم.
زمانی که اسم سرطان می‌آید همه تصور می‌کنند که درمان آن تنها شیمی‌درمانی است و در واقع شیمی‌درمانی یک درمان پر سر و صدا و حتی گاهی پر عارضه بوده و از آنجایی که سرطان یک علت ناشناخته دارد و عوامل مختلف سبب بروز آن می‌شود، برای درمان نیز باید به صورت چند بُعدی عمل کرد و اصولاً چندین روش به کمک هم می‌آیند تا به درمان قاطع‌تری برسیم و امروزه ترکیب جراحی،‌ شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و پرتودرمانی مجموعه درمان سرطان را تشکیل می‌دهند.

درمان سرطان چگونه است و چه زمانی طول می‌کشد تا این بیماری با بهبودی همراه باشد؟
45 تا 50 درصد درمان‌های قطعی سرطان با روش جراحی، 30 تا 40 درصد از طریق رادیوتراپی و 20 تا 15 درصد درمان قطعی از طریق شیمی‌درمانی انجام می‌گیرد در حالی که مردم متصور هستند تنها شیمی‌درمانی روش درمان این بیماری است.درمان سرطان به طور کلی به مرحله کشف آن نیز بستگی دارد در مراحل ابتدایی شاید بتوان با جراحی یا پرتودرمانی موضعی و  بدون نیاز به اقدامات تهاجمی و پرعارضه بیمار را درمان کرد ولی در مراحل پیشرفته‌تر نیاز به اقدامات تهاجمی‌تر نیز وجود دارد در حال حاضر مسئله شیمی‌درمانی در دنیا تغییر کرده و دانشمندان و پزشکان به سمت انجام شیمی‌درمانی‌هایی با بیشترین اثربخشی و کمترین  عارضه پیش رفته‌اند.
موضوع ایمنی‌درمانی در حوزه شیمی‌درمانی نیز همین مسئله است که طی چند سال آینده به صورت پررنگ‌تر مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد.‌سیستم ایمنی انسان از جانب خداوند به صورتی خلق شده که در بدن در طول روز هزاران سلول سرطانی ایجاد می‌شود که سربازان دفاعی بدن آنها در نطفه خفه کرده بنابر این اکثر افراد مبتلا به سرطان نمی‌شوند. ایمنی‌تراپی توجه به این مسئله داشته و تلاش می‌کند سلول‌های سرطانی با تقویت سیستم ایمنی بدن از بین ببرد.
در برخی از سرطان‌ها واکسن عامل پیشگیری از آن به شمار می‌رود به طور مثال سرطان دهانه رحم در زنان پایه عفونی داشته و ویروس HPV  در دهانه رحم سبب بروز آن می‌شود که در افراد دچار بی‌بند و باری‌های جنسی این مسئله شیوع بیشتری دارد. اکنون این واکسن در بسیاری از کشورها ساخته و عرضه می‌شود و پیشگیری کامل برای سرطان دهانه رحم به شمار می‌رود.

واکسن سرطان چقدر مورد تائید شما است؟
واکسن در واقع با تحریک سیستم ایمنی علیه سلول سرطان مقابله کرده و واکسن در سرطان‌هایی که باکتری یا ویروس دخیل در بروز آن است می‌تواند مبارزه کند و همانطور که موفق شده‌ایم بسیاری از بیماری‌هایی عفونی همچون فلج اطفال و سرخک را از طریق واکسن ریشه‌کن کنیم این امید وجود دارد در آینده برای سایر سرطان‌ها نیز بتوانیم واکسن مناسب بسازیم.البته امروزه واکسن در زمینه یک سرطان در زنان با موفقیت همراه بوده است.

استفاده از محصولات تراریخته چقدر در بروز و یا پیشگیری از سرطان مؤثر است؟
هر دستکاری ژنی در این محصولات می‌تواند ساختار ژنی انسان را دچار مشکل کند. در ارتباط با محصولات تراریخته مورد بررسی قرار گیرد که آیا بذر به درستی مورد بررسی قرار گرفته شده و یا کود و سایر موارد به صورتی تهیه شده که آسیبی به سیستم دفاعی بدن وارد نکند.؟ در کشور ما چقدر تراریخته واقعی وجود دارد؟! واقعاً من اطلاع دقیقی در این زمینه ندارم و گمان نمی‌کنم ارگانی بتواند جواب قاطعی در این زمینه بدهد. برخی از مواد کشاورزی تا حدودی می‌تواند از  جهت این موارد استاندارد باشد ولی اینکه به صورت واحد برای همه محصولات آن را بیان کنیم امری بعید است. به نظرم محصولات تراریخته باید با احتیاط مصرف شوند چرا که شاید در آینده ژنوم انسان را دچار مشکل کنند و این مسئله عامل تحریک‌کننده برای بروز سرطان باشد. مگر اینکه تراریخته کاملاً مجوز داشته باشد و با مکانیزم درست تولید و عرضه شود.
در ارتباط با محصولات  ارگانیک نیز باید توجه داشت که فرآوری آنها بسیار هزینه‌بر است و تبلیغاتی که در فضای مجازی می‌شود بعید می‌دانم از لحاظ آزمایشگاهی و بررسی‌های بیولوژیکی شرایط به صورت کامل بررسی شده باشد برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش همچون روده بزرگ و معده در حال افزایش بوده و میزان سموم و آفات شیمیایی که در محصولات کشاورزی استفاده می‌شود،‌ در بروز سرطان می‌توانند مؤثر باشند و برای اینکه این سرطان‌ها بیشتر نشود باید از کاشت تا برداشت همه این موارد مورد بررسی قرار گیرد.

برای پیشگیری از سرطان میوه را با پوست یا بدون پوست بخوریم؟
فودازی: خوردن میوه با پوست توصیه نمی‌شود چرا که بیشترین میزان کود و سموم در پوست میوه ذخیره و دفع می‌شود و سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده در مورد محصولات کشاورزی کشور ما میزان سموم و کودهای شیمیایی 4 تا 10 برابر میزان نرمال در دنیا است که این مسئله آمار بالایی بوده و کشاورزی را زمانی که به بدون نظارت توسعه دهیم آب و خاک آلوده می‌شود و شیوع بیماری‌ها را خواهیم داشت. در گذشته به مردم توصیه می‌کردیم برای پیشگیری از بیماری‌هایی همچون سرطان میوه و سبزیجات زیاد مصرف کنند ولی اکنون با نگرانی این توصیه را انجام می‌دهیم و از این مسئله دل‌نگرانیم که شاید میوه و سبزیجات سالم نباشند.

دکتر فودازی با اعلام اینکه ابتلا به سرطان پستان حتی بدون سابقه خانوادگی می تواند زنان را تهدید  کند، گفت: حتی زنانی که هیچ یک از عوامل ابتلا به سرطان را ندارند در معرض خطر هستند.
دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران تاخیر در فرزند دار شدن پس از ازدواج، کاهش فعالیت، عدم شیردهی به فرزند، مصرف الکل، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض اشعه، داشتن سابقه خانوادگی و ... از عواملی عنوان کرد که در احتمال بروز سرطان پستان نقش دارند و گفت: اگر فردی هیچ یک از ریسک فاکتورها را نداشته باشد، نمی تواند به صورت صد درصد از ابتلا به سرطان پستاندر امان بماند زیرا بسیاری از فاکتورهای تاثیرگذار شناسایی و شناخته نشده اند.
وی با تاکید بر اینکه غربالگری به موقع نقش بسزایی در کشف سرطان در مراحل بسیار اولیه دارد، خاطرنشان کرد: آن دسته از زنانی که دارای سابقه خانوادگی هستند با رسیدن به سن چهل سالگی و سایر زنان از سنین 50سالگی به بعد باید به پزشک مراجعه و ماموگرافی انجام دهند. در هر سنی نیز باید با هر گونه شکی حتما به پزشک مراجعه کنند تا اگر فاکتورهای خطر  ابتلا به سرطان را داشتند در زمان معین تحت نظر پزشک باشند.
دکتر فودازی در خصوص وضعیت درمان سرطان پستان در ایران نیز گفت: تمام روش های درمان سرطان پستان در دنیا به نحو احسنت و علمی در ایران انجام می شود بنابراین نیازی به اعزام به خارج از کشور نداریم.

کلینیک امید تهران: دکتر حسین فودازی برای پاسخ‌گویی به سؤالات پزشکی مخاطبان خبرگزاری فارس در حوزه سرطان مهمان برنامه «مطب مجازی» خواهد بود.
 خبرگزاری فارس در راستای ارتقای سطح دانش سلامت مردم و فراگیری دانش کافی در زمینه، پیشگیری و شناخت برخی علایم و مشکلات زمینه‌ای بیماری‌ها، مطالب آموزشی و مصاحبه‌هایی را با بهره‌گیری از بهترین پزشکان کشور که هر هفته مهمان برنامه «مطب مجازی» هستند، منتشر می‌کند.
دکتر حسین فودازی، دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی، مدیر بخش رادیوتراپی انکولوژی بیمارستان فیاض بخش و متخصص درمان سرطان برای پاسخگویی به سوالات مخاطبان خبرگزاری فارس دوشنبه ۱۲ آذرماه سال‌جاری میهمان برنامه مطب مجازی خواهد بود.
 مخاطبان فارس می‌توانندبرای بالابردن سطح خدمت‌رسانی و ارتقای سلامت در جامعه و تعامل دو سویه، پرسش‌های خود در زمینه پیشگیری، انواع درمان سرطان، علائم آن و داروهای این بیماری از پزشک مهمان هفته را، تا پایان روز یکشنبه ۱۱ آذر ماه ، از طریق شماره تلفن 02188911667 یا آی‌دی طلاگرام Fars_Salamat@ مطرح کرده و پاسخ‌های خود را هفته آینده در صفحه سلامت خبرگزاری فارس دریافت کنند.

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی با اشاره به علائم ابتلا به سرطان ریه گفت: ۳ گروه وجود دارند که انجام غربالگری سرطان ریه برای آنها ضرورت دارد.
حسین فودازی در گفت‌وگو با خبرنگاران در ارتباط با غربالگری سرطان ریه اظهارداشت:غربالگری سرطان ریه، فرآیندی است که برای تشخیص سرطان ریه در افراد سالم یا خطر بالای ابتلا به سرطان ریه انجام و این غربالگری برای افراد مسن که برای مدت طولانی سیگار کشیده‌اند، اما نشانه ها و علائم سرطان ریه را ندارند، توصیه می‌شود.
وی بیان داشت: افراد مسن که در گذشته یا حال حاضر سیگار می‌کشند، افرادی که در یک دوره به شدت سیگار کشیده اند، اما آن را ترک کرده اند و افرادی با سابقه سرطان ریه باید حتما نسبت به انجام این غربالگری اقدام کنند.
دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ادامه داد: این افرادانجام سالانه غربالگری سرطان ریه را باید تا زمانی ادامه دهند که انجام تست غربالگری سرطان ریه برای آنها مزیتی به دنبال نداشته باشد و نتیجه به صورت کامل رد سرطان را نشان دهد.
فوازی خاطرنشان کرد:از دست دادن اشتها یا کاهش بی‌دلیل وزن، نفس تنگی، سرفه و گرفتگی صدا در مدت طولانی،درد معده، کمر، شانه و سینه از جمله علائم ابتلا به سرطان ریه است که افراد در صورت مشاهده هرنوع علائم  غیرطبیعی که بیش از یک هفته به طول انجامد برای بررسی و تشخیص بیماری باید به پزشک مراجعه و اقدام لازم برای انها صورت گیرد.
وی گفت: تقریبا ۷۰ درصد افرادی که مبتلا به سرطان ریه تشخصی داده می‌شوند بالای ۶۵ سال سن دارند، در حالی‌که کمتر از  ۳۰ درصد سرطان‌های ریه در افراد زیر ۴۵ سال رخ می‌دهد.

سه شنبه, 22 آبان 1397 ساعت 05:15

۵ آزمایش ضروری که زنان باید انجام دهند

نوشته شده توسط

دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی با اشاره به ۵ آزمایش ضروری که زنان باید انجام دهند، گفت: از هر۱۲ زن ایرانی یک نفر مبتلا به سرطان سینه می‌شود و این در حالی بوده که این سرطان تا حدود زیادی قابل پیشگیری است.
حسین فودازی،‌ دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس،‌ در ارتباط با سرطان سینه در زنان اظهارداشت: از هر۱۲زن ایرانی ۱ نفر مبتلا به سرطان سینه می‌شود و این در حالی بوده که این سرطان تا حدود زیادی قابل پیشگیری است.

وی بیان داشت: افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان سینه دارند باید نسبت به غربالگری این سرطان در خود بیشتر حساس باشند و نسبت به انجام سونوگرافی و ماموگرافی اقدام کنند. همچنین باید از مشورت های پزشک خود در این زمینه غافل نشوند.

دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی با تاکید بر اینکه زنان لمس هر توده و تغییر شکل غیر عادی و ترشح را باید جدی گرفته و در اسرع وقت برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند، گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان مشخص شده احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که سحرخیزتر هستند، نسبت که کسانی که تا دیر وقت بیدار می‌مانند، تا ۴۰درصد کمتر است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی محققان تا سال ۱۴۱۰ آمار ابتلا به سرطان سینه ۲برابر می‌شود، عنوان کرد: تغذیه نامناسب، چاقی، دیر ازدواج کردن و دیر بچه دار شدن از جمله دلایل ابتلای زنان به سرطان سینه است بنابراین با مصرف مواد غذایی سالم و ورزش و تحرک و سایر عوامل می توان تا حدود زیادی از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کرد.

دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی در مورد 5 آزمایش ضروری برای زنان خاطرنشان کرد: آزمایشات سنجش تراکم استخوان، تست HPV برای شناسایی بیماری زگیل تناسلی، ماموگرافی جهت تشخیص به موقع سرطان سینه، قندخون برای پیشگیری از دیابت و آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی سرطان دهانه رحم برای زنان ضروری است و باید جهت انجام آن اقدام کنند.

شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 08:50

آروغ زدن با سرطان تخمدان ارتباط دارد

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی با اشاره به 4 نشانه شایع ابتلا به سرطان تخمدان گفت: زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان باید مورد مشاوره ژنتیک قرار گیرند.
دکتر حسین فودازی در گفت‌وگو با طبنا درباره سرطان تخمدان اظهار کرد: آروغ زدن و افزایش اندازه شکم، درد شکم یا لگن، اشکال در غذاخوردن، احساس سیری زود رس و تکرر و فوریت ادرار در زنان مبتلا به سرطان تخمدان شایع‌تر از سایر افراد است.
وی افزود: برخی انواع سرطان‌های تخمدان در دختران از سلول‌های زایای تخمدان منشأ می‌گیرد بنابراین  به‌دلیل علائم بالینی درد و توده شکمی زودتر قابل تشخیص هستند. درمقابل، تومورهای اپیتلیالی تخمدان که از قسمت سطح تخمدان منشا می‌گیرند در زنان یائسه بیشتر دیده می‌شوند.
این انکولوژیست با بیان اینکه  زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان باید مورد مشاوره ژنتیک قرار گیرند، عنوان کرد: غربالگری با سونوگرافی واژینال در دوره‌های شش ماهه، برای این افراد توصیه می‌شود.
وی یادآور شد: سرطان تخمدان با نازایی در زنان در ارتباط است  بنابراین یکی از فاکتورهای ابتلا به سرطان تخمدان نداشتن زایمان است.
فودازی عنوان کرد: برداشتن رحم و تخمدان‌ها و تمام تومورهای موجود در شکم در بیماری که شرایط طبی پایدار دارد، درمان اصلی سرطان تخمدان اپیتلیالی است.
این آنکولوژیست اضافه کرد: در موارد انتخابی می‌توان برای کوچک کردن تومور تخمدان می‌توان از شیمی درمانی، رادیوتراپی یا جراحی بنابر تشخیص پزشک و بررسی‌ها، و آزمایش‌های لازم انجام داد چراکه نحوی درمان برای هر بیماری بنابر گشترش تومور متفاوت است.

سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 08:29

۲ دلیلی که ایرانیان را گرفتار سرطان می‌کند

نوشته شده توسط

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: عوامل زیست‌محیطی و تغییر هرم جمعیتی،۲ علت اصلی افزایش شیوع سرطان است.
 حسین فودازی در ارتباط با مباحث مطرح ‌شده در زمینه بروز سونامی سرطان در کشور، اظهار داشت: سونامی شاید کلمه خوشایندی نباشد، ولی به دو دلیل اصلی در دهه‌های آینده در کشور با افزایش شیوع سرطان به ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش مواجه خواهیم بود.
وی افزود: دلیل اول نوع هرم جمعیتی در کشور است که در چند سال اخیر و در آینده این هرم جمعیت از جوانی به سمت میانسالی و پیری پیش رفته و می‌رود و سرطان بیشتر خاص میانسالی و پیری بوده لذا شیوع افزایش سرطان امری طبیعی خواهد بود.
دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران ادامه  داد: ۷۰ درصد علل سرطان‌ها عوامل زیست‌محیطی و محیطی است و ۳۰ درصد آن مرتبط با مباحث توارث و مسائل داخلی بدن است که خیلی شناخته شده نیست.
فودازی در مورد علت دوم بیان داشت: افزایش عوامل خطر محیطی هچون آلودگی‌های زیست‌محیطی و محیطی همچون آلودگی هوا، استعمال دخانیات، تغذیه ناسالم و نوع سبک زندگی که ورزش اندک در آن لحاظ شده از دیگر دلیل افزایش شیوع سرطان شمار می‌رود.
وی بیان کرد:‌ چاقی مفرط در کلانشهرها بسیار زیاد شده و به دلیل همه این علت‌ها در دهه‌های آینده با افزایش شیوع سرطان مواجه خواهیم شد که انجام اقدامات پیشگیرانه و آگاهی بخشی به مردم می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در برنامه «به خانه برمی گردیم» که روز سوم مهرماه از شبکه پنج سیما پخش شد، با اشاره به اینکه دو سوم بیماران سرطانی درمان قطعی می‌شوند،‌ گفت: 60 درصد از این بیماران در حین درمان نیاز به پرتودرمانی دارند.
حسین فودازی  در ارتباط با درمان سرطان در کشور و راهکارهای جدید رادیوتراپی اظهار داشت: درمان سرطان شامل موارد مختلفی همچون جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی است که شیمی‌درمانی نقش کمتری نسبت به پرتودرمانی دارد و برخی از بیماران همزمان نیاز به هر سه نوع درمان دارند.
وی با بیان اینکه دو سوم بیماران سرطانی درمان قطعی می‌شوند و به چرخه خانواده بازمی‌گردند،‌گفت: بیماران درمان شده قادر خواهند بود فعالیت اجتماعی،‌اقتصادی و شخصی خود را در ادامه زندگی انجام دهند.
دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران ادامه داد: زمانی که صحبت از درمان سرطان می‌کنیم ذهنیت همه به سمت شیمی‌درمانی می‌رود در حالی که شیمی‌درمانی تنها جزئی از درمان سرطان به شمار می‌رود.
فودازی با بیان اینکه دو سوم بیماران مبتلا به سرطان که بیماری‌شان تشخیص داده شده در پروسه درمان نیاز به پرتودرمانی دارند و باید رادیوتراپی شوند گفت: با استفاده از اشعه یونیزان می‌توان سلول‌های سرطانی را از بین برد.
وی اعلام کرد: با استفاده از وسایل رادیوتراپی نوین اشعه یونیزان که نوعی اشعه آسیب‌رسان است بافت‌های زنده اطراف محل سرطانی را آسیبی‌ نمی‌زند و تنها بخش درگیر سرطان تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 11:14

واکسن آنفولانزا: بزنیم یا نه؟

نوشته شده توسط

با شروع فصل پاییز، دغدغه خانواده ها هم در مورد بیماری آنفولانزا شروع می شود. در این میان سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفولانزا و چگونگی تزریق آن هم مطرح هستند. آیا بهتر است این واکسن را بزنیم؟ آیا واکسنی که سال گذشته به ما تزریق شده است، برای پیشگیری کافی نیست؟ تزریق این واکسن تا چه حد از ابتلا به بیماریهای فصل پاییز و زمستان ما را مصون می کند؟ و ...
در این خصوص گفت و گویی با دکتر فودازی رئیس بخش آنکولوژی بیمارستان فیاض بخش و دبیر انجمن آنکولوژی و رادیوتراپی ایران انجام دادیم که در زیر نظر شما را به ماحصل آن جلب می کنیم:

واکسن آنفولانزا چیست؟
واکسن آنفولانزا محتوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفولانزا است که بر روی تخم مرغ های بارور حاصل از گله های مرغ سالم تکثیر داده می شوند.
این واکسن به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و به شکل مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های تک دوز است و حدود 6تا 12 ماه ایمنی ایجاد می کنند.
واکسن های آنفلوآنزا هم به صورت تزریقی و هم به شکل پاشیدنی داخل بینی وجود دارند. شکل تزریقی آن شامل ویروس کشته شده می باشد که شخص را مبتلا نمی کند ولی باعث می شود بدن برای مبارزه با بیماری ناشی از ویروس زنده پادزهر ایجاد نماید. تزریق ویروس کشته شده شخص را در برابر نوعی ویروس زنده که در واکسن وجود دارد مصون می نماید.
واکسن آنفلوآنزا 80 درصد مؤثر می باشد یعنی تعدادی افراد ممکن است با وجود تزریق مبتلا شوند. علاوه بر این واکسن شامل نوع خاصی از ویروس می باشد و اگر ویروس جدیدی پیدا شود ممکن است شخصی که واکسن تزریق کرده باز هم مبتلا شود.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا چه زمانی است؟
با توجه به اینکه فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت به طول می انجامد، بهترین زمان برای واکسیناسیون آنفلوآنزا از أواسط شهريورماه تا حداكثر پايان آبان است، اما بعد از این زمان هم می توان واکسن زد.

چه کسانی نیاز است تا واکسن آنفولانزا استفاده کنند؟
طبق توصیه پزشكان، نیازی نیست كه همه افراد از این واكسن استفاده كنند، بلكه افراد با بیماری های خاص یا سالمندان بیش از سایرین به استفاده از این واكسن نیارمندند. به طور کلی توصیه می شود: افراد با سن 65 سال و بالاتر بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی آنها، بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن ریوی یا قلبی شامل آسم، دیابت، اختلالات مزمن عملکرد کلیه، نقص سیستم ایمنی ناشی از بیماری ها یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (مانند کورتیکواستروئیدها) یا رادیو تراپی، کودکان و نوجوانان شش ماهه تا 18 ساله که ترکیبات محتوی استیل سالیسیلیک اسید (آسپیرین) را برای مدت طولانی مصرف می کنند و به دنبال ابتلا به بیماری آنفولانزا، در معرض خطر ابتلا به سندرم Rreye قرار دارند این واکسن را استفاده کنند.
خانم های جوانی که در فصل آنفلوآنزا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری هستند و نیز نوجوانانی که به دلیل بیماری های خاص آسپرین مصرف می کنند احتمالاً نیاز به تزریق واکسن دارند چون ممکن است در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر نشانگان (سندرم) Reye قرار گیرند.

واکسن آنفولانزا برای چه کسانی منع استفاده دارد؟
واکسیناسیون لازم است در بیماران مبتلا به تب یا عفونت حاد به تعویق انداخته شود. در صورت داشتن حساسیت به هریک از ترکیبات فعال یا جانبی دارو و باقیمانده های احتمالی ترکیبات تخم مرغ، پروتئین مرغی، فرمالدئید، ستیل تری متیل آمونیوم بروماید، پلی سوربات 80 و یا جنتامایسین، از مصرف واکسن بپرهیزید.

آیا واکسن آنفولانزا عوارض جانبی دارد؟
بله. از عوارض جانبی شایع ناشی از تزریق این واکسن (یک صدم تا یک دهم) می توان به سردرد، تعریق، درد عضلات و مفاصل، تب، ضعف، لرز، خستگی، واکنش های موضعی شامل سرخی، ورم، درد و سختی محل تزریق اشاره کرد. این عوارض معمولاً طی یک تا دو روز بدون درمان برطرف می شود. از واکنش های ناخواسته گزارش شده می توان به اختلالات خون وسیستم لنفاوی، واکنش های آلرژیک شدید، اختلالات سیستم عصبی مثل تشنج و اختلالات عروقی و پوست مثل خارش و کهیر اشاره کرد.

آیا تزریق واکسن آنفلوآنزا به منزله عدم ابتلا به این بیماری است؟
واکسن‌ها تغییراتی در بدن ایجاد و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کنند تا با این تحریکات، بدن آنتی‌بادی و سلول‌های ایمنی مؤثری بسازد اما واکسن نمی‌تواند با همه میکروب‌ها و ویروس‌ها مقابله کند چون همان تنوعی که در جمعیت انسان‌ها می‌بینیم، در میکروب‌ها هم این تغییرات را مشاهده می‌کنیم. میکروب‌ها و ویروس‌ها با هم متفاوتند؛ بنابراین حساسیت آنها نیز در مقابل واکسن متفاوت است. تزریق واکسن می‌تواند از شدت بیماری کم کند تا به جای شدید شدن بیماری، علائم خفیفی در فرد ایجاد شود. نه این که فرد بیمار نشود اما فردی که واکسن تزریق نکرده باشد، در صورت ابتلا علائم شدیدتری در او ظاهر می‌شود.

 

سه شنبه, 06 شهریور 1397 ساعت 05:19

برنامه های پیشگیرانه سرطان باید با جدیت بیشتری دنبال شود

نوشته شده توسط

دبیر انجمن آنکولوژی و رادیوتراپی ایران گفت: تغییر سبک زندگی و حرکت به سمت صنعتی شدن را که ماحصل این نوع زندگی است، از علل اصلی بروز سرطان های نوظهور مثل سرطان های دستگاه گوارش به ویژه سرطان روده  عنوان کرد.

دکتر فودازی افزود: پیشگیری اولیه جنبه عمومی دارد و شامل افزایش اطلاع و آگاهی مردم نسبت به سبک صحیح زندگی مانند ورزش کردن، مصرف تغذیه سالم، پرهیز از مصرف برخی موادغذایی و دخانیات است و پیشگیری ثانویه شامل غربالگری است که در مورد برخی سرطان ها مانند پروستات، دهانه رحم، کلورکتال (با بررسی خون مخفی در مدفوع) و سینه (با ماموگرافی) این کار انجام می شود.

وی از شیوع سرطان پروستات در بین مردان در ایران خبر داد و گفت: از آنجایی که سرطان پروستات از جمله سرطان های وابسته به سن است و جمعیت کشور رو به سالمندی پیش می رود، میزان شیوع این سرطان نیز در کشور ما روبه افزایش گذاشته است.

دکتر فودازی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به امر پیشگیری در خصوص بیماری سرطان گفت: درمان سرطان بسیار پرهزینه و سخت است و خانواده و نظام سلامت را با مشکلات زیادی روبه رو می کند اما پیشگیری همواره کم هزینه بوده است. ضمن آنکه طبق پیش بینی های صورت گرفته تا سال 2035 میلادی تعداد مبتلایان به سرطان به دو برابر میزان کنونی می رسد و کشور ما نیز از آمارهای جهانی مستثنی نیست؛ از این رو باید برنامه های پیشگیرانه با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حدود 50 تا 60 درصد مبتلایان به سرطان در صورت تشخیص زودهنگام درمان قطعی می شوند، افزود: روش های درمانی مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد که بنا به شدت و نوع بیماری و تشخیص پزشک معالج از آن استفاده می شود.

دبیر انجمن آنکولوژی و رادیوتراپی ایران ادامه داد: در 50 درصد از موارد ابتلا به سرطان، جراحی درمان اصلی است و در 50 درصد مابقی رادیوتراپی و شیمی درمانی به عنوان درمان کمکی به کار گرفته می شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ سرطانی رانمی توان صرفا با شیمی درمانی درمان کرد، گفت: اگر درمان سرطان در کشور ما نیز مانند کشورهای پیشرفته به صورت تیمی انجام شود، از بسیاری از موارد شیمی درمانی های غیرضروری که گاها مشاهده می شود در مورد برخی بیماران به کار می رود، کاسته می شود.  

صفحه1 از12