اخبار کلینیک

اخبار کلینیک (149)

دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 04:53

شیوع تومورهای سر و گردن در مردان بیشتر است

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: دکتر حسین فودازی در خصوص تومورهای عود کننده، گفت: استعمال سیگار و ابتلا به عفونت HPV مهم ترین علل ابتلای افراد به تومورهای سر و گردن است.
وی با بیان اینکه تومورهای سر و گردن بیشتر از دهه پنجم به بعد زندگی بروز می کند، افزود: این تومورها عمدتا با علائمی مانند گرفتگی و احساس پُری در گوش و بینی، زخم و توده داخل مخاط دهان یا زبان و بزرگی و تورم غیر دردناک غدد لنفاوی گردن تظاهر می یابند.
فودازی یادآور شد: همچنین تومورهای سر و گردن می توانند موجب اختلال بلع، بویایی و تغییر صدا شنود. بنابراین به افراد توصیه می شود به محض مشاهده این علائم برای بررسی علت دقیق بیماری به پزشک مراجعه کنند.
دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران استعمال مواد دخانی را شایع ترین علت بروز تومورهای سر و گردن دانست و خاطرنشان کرد: استعمال مواد دخانی و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود ناشی از آن احتمال بروز تومورهای سر و گردن را در افراد افزایش می دهد.
وی افزود: مصرف مشروبات الکی، قرار گرفتن در معرض آلودگی های هوا و هوای غبار آلود نیز از دیگر فاکتورهای خطر این بیماری محسوب می شود.
فودازی با بیان اینکه ابتلا به عفونت HPV از دیگر فاکتورهای خطر بروز این بیماری است، یادآور شد: این عفونت از طریق داشتن تعدد شریک جنسی و روابط جنسی محافظت نشده به افراد منتقل می شود. فردی که به این عفونت مبتلا می شود در معرض ابتلا به سرطان های مختلف از جمله سرطان سر و گردن قرار می گیرد.
فودازی درباره روش های درمان سرطان سر و گردن، اضافه کرد: بر اساس اینکه کدام قسمت بدن از جمله حنجره، نای، پشت حلق، زبان درگیر تومور شده باشد درمان متفاوت است اما به طور کلی درمان ها شامل رادیوتراپی، شیمی درمانی و جراحی می شود. البته گاه برخی بیماران تنها با یک روش درمان می شوند اما برخی دیگر نیازمند دریافت درمان های ترکیبی هستند یعنی برای مثال علاوه بر جراحی ممکن است نیازمند شیمی درمانی یا رادیوتراپی باشد.
فودازی در خصوص احتمال عود تومور پس از درمان، گفت: در برخی از بیماران بیماری پس از درمان،مجدداً عود می کند که در برخی بیماری در محل اولیه و گروهی دیگر سایر ارگان ها را درگیر می کند که در این صورت باید روش های درمانی مختلفی را بکار برد.

سه شنبه, 09 مرداد 1397 ساعت 09:40

طرز رفتار صحیح با بیماران سرطانی  را بیاموزیم

نوشته شده توسط

دکتر فودازی در گفت و گو با تهران کنسر با اشاره به اینکه سرطان، علاوه بر درد و رنج طبیعی خود، مشکلات روحی فراوانی را برای فرد مبتلا به همراه دارد، گفت: افراد مبتلا به سرطان به دلیل مشکل جسمی که برایشان پیش می‌آید، از نظر روحی و عاطفی احساسی‌تر و شکننده تر می‌شوند بنابراین کمترین ترحم و دلسوزی نابجا را متوجه شده و عکس العمل نشان می‌دهند؛ به همین دلیل اطرافیان نباید زندگی عادی او را بهم بزنند.

وی افزود: اطرافیان باید بدانند که بیمار مبتلا به سرطان در وضعیت معلقی قرار دارد و برای زنده ماندن تقلا می‌کند لذا هنگام صحبت کردن با یک بیمار سرطانی واژه‌ها را با احتیاط بیشتری انتخاب کنند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در ادامه با اشاره به برخی جملات و کلماتی که باعث آرزده شدن بیماران سرطانی می شود، گفت: خیلی از اطرافیان عادت کرده اند که در مواجه با بیمار، سوال می کنند «حالت چطوره؟»، هرچند که ممکن است گفتن حالت چطوره یک سئوال باملاحظه و دلسوزانه به نظر آید؛ اما سوال من این است بیماران مبتلا به سرطان که در حین جدال با یک بیماری سخت هستند، در پاسخ این پرسش چه باید بگویند؟

وی افزود: تعریف داستان بیماران سرطانی دیگر نیز از دیگر مکالماتی است که ما در بین اطرافیان بیمار مشاهده می کنیم. به جد  توصیه می‌شود در عیادت‌هایتان در این باره سخنی به میان نیاورید. روند درمان سرطان برای هر فردی متفاوت است لذا صحبت در خصوص روند درمان سرطان سایرین می تواند اعتماد به نحوه درمان را از بیمار سلب یا او را درگیر سوالات و ابهامات متعدد کند که هر دو در درمان بیمار تاثیرگذارند.

دکتر فودازی بیان جملاتی مثل «کاری از من ساخته است» را از دیگر اشتباهات اطرافیان بیمار در حین ملاقات عنوان کرد و گفت: «کاری از من ساخته است» از تعارفهای رایجی است که شاید در موقعیت‌های دیگر به کام طرف مقابل شما خوش بیاید اما در مورد بیمار سرطانی قضیه فرق می‌کند. به جای این پرسش بهتر است کاری برای بیمار انجام دهید که در آن شرایط قادر به انجام آن‌ نیست. مثلا از او بخواهید که بخشی از خرید‌های بیرون را برایش انجام دهید یا مراقب فرزندانش باشید و آنها را به پارک یا سینما ببرید. به عبارتی اگر واقعا قصد کمک دارید پیشنهادهای‌تان را با جزئیات مطرح کرده و برای عمل به آن آماده باشید.

«می دانم چه احساسی داری» از دیگر موضوعاتی است که دکتر فودازی استفاده از آن را برای اطرافیان مجاز ندانست و گفت: واقعیت این است که هیچ‌وقت کسی نمی‌تواند احساس بیمار را بفهمد مگر آنکه  که خودش از نجات‌یافتگان سرطان باشد، بنابراین پیشنهاد می کنم تا زمانیکه تجربیات منحصربه‌فرد بیمار را پشت‌سر نگذاشته‌اید به او نگویید که می‌دانید چه حسی دارد.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران نکوهش و شماتت بیمار و بیان جملاتی همچون «چرا مراقب نبودی؟» را از دیگر اشتباهات اطرافیان عنوان کرد و گفت: برخی در حین ملاقات با بیمار سرطانی نصیحت، شماتت و سرزنش را چاشنی کارشان می کنند مثلا اگر سیگار نمی کشیدی سرطان ریه نمی گرفتی و ... من نمی دانم بیان این موضوعات چه تاثیری بر حال بیمار دارد اما مطمئنم این احساس مقصر بودن از لحاظ روانی بر بیمار تاثیر ناخوشایندی می‌گذارد بنابراین حتی اگر می‌دانید که وضعیت بیمار به‌واسطه سبک زندگی نامناسب او به‌وجود آمده قبل از اینکه حرفی بزنید به خودتان بگویید که سرزنش کردن فایده‌ای ندارد.

دکتر فودازی در پایان به خانواده بیماران سرطانی توصیه کرد در طول درمان حتما با پزشک روانشناس ارتباط داشته باشند تا محیطی آرام، مثبت و دوستانه برای بیمار در حین درمان ایجاد کنند.

سه شنبه, 02 مرداد 1397 ساعت 11:38

چگونه در تابستان از بازار داغ سرطان در امان باشیم

نوشته شده توسط

دکتر فودازی دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران قرار گرفتن در معرض نور خورشید را از عوامل موثر در بروز سرطان عنوان کرد و گفت: فصل تابستان به دلیل افزایش میزان اشعه‌ای که از خورشید به زمین می‌تابد یکی از خطرناک‌ترین فصل‌ها برای افراد در معرض خطر به شمار می‌رود. قرار گرفتن بدون‌محافظ در برابر نور مستقیم خورشید به مرور می‌تواند باعث رشد غیرطبیعی سلول‌های پوستی شود که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه سرطان معمولا در نقاطی از پوست ایجاد می‌شود که بیشترین تماس را با نور خورشید دارد، افزود: پوست سر، صورت، لب‌ها، گوش‌ها، گردن، قفسه سینه، بازوها، دست‌ها و پاها از بخشهاای از پوست هستند که بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند، لذا مراقبت از پوست و توجه به کوچک‌ترین تغییرات ایجاد شده روی پوست می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان در مراحل ابتدایی کمک کند و احتمال درمان موفق را نیز بالاتر ببرد.

دکتر فودازی با اشاره به علائم سرطان پوست در بدن، تصریح کرد: برجستگی‌های مرواریدمانند یا واکسی‌شکل؛ زخم‌های صاف و گوشتی یا قهوه‌ای‌رنگ روی پوست؛ برجستگی‌های قرمزرنگ و زخم‌های صاف با سطحی پوسته‌پوسته از علائم نوعی سرطان پوست است. اما در این میان، ملانوما، مهم‌ترین و مرگبارترین نوع سرطان پوست به شمار می‌رود که اغلب روی پوست صورت و تنه ظاهر می‌شود. از علائم آن می‌توان به نقاط بزرگ قهوه‌ای‌رنگ با لکه‌های تیره؛ خالی که رنگ و اندازه آن تغییر کرده و خونریزی می‌کند؛ زخم کوچکی با حاشیه‌های نامنظم و رنگ قرمز و سفید و آبی و سیاه‌آبی؛ زخم‌های سیاه‌رنگ روی کف دست، کف پا، نوک انگشتان یا انگشتان پا و پوشش داخلی دهان و بینی اشاره کرد.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در پاسخ به این سوال که با توجه به نقشی که نور خورشید در بروز سرطان دارد، چگونه می توان برای دریافت ویتامین دی که عاملی برای مقابله در سرطان می باشد، از این منبع انرژی بهره گرفت: تصریح کرد:  بدن با رعایت نکات ایمنی هنگام قرارگرفتن در نور خورشید، می‌توان تا حد امکان از ویتامین D موجود در نور خورشید نیز استفاده کرد و برای این کار نیازی به حمام آفتاب که جز قرمز شدن و سوختگی پوست چیزی به دنبال ندارد، نیست. در واقع، قرار گرفتن هر چه بیشتر در زیر نور خورشید، به منزله دریافت ویتامین D بیشتر نیست و بدن در صورت جذب بیش از حد این ویتامین، آن را دفع می‌کند. بنابراین توصیه می شود افراد بیشتر تمرکز خود را برای جذب ویتامین D روی مصرف انواع مواد غذایی حاوی ویتامین ‌D بگذارند.

وی تصریح کرد: توصیه می کنم که از نور خورشید در میانه روز دوری کنید. معمولا بین ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر، نور خورشید با شدیدترین حالت می‌تابد؛ بنابراین طوری برنامه‌ریزی کنید که تا حد امکان در این بازه زمانی از منزل خارج نشوید و فعالیت‌های خود را به قبل یا بعد از این زمان موکول کنید. این حالت حتی در روزهای ابری نیز مصداق دارد، زیرا ابرها محافظ خوبی در برابر اشعه فرابنفش خورشید نیستند و ممکن است به پوست آسیب وارد کنند.

دکتر فودازی استفاده مکرر از کرم ضدآفتاب، استفاده از لباس‌های پوشیده ای که بازوها و پاها و بدن را بپوشاند و استفاده از عینک‌های آفتابی را از جمله عواملی عنوان کرد که در این خصوص اهمیت دارند.

 

 

 

 

عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: پزشکان در رابطه با اینکه داروهای شیمی درمانی تولید داخل مطالعات بالینی را طی کرده‌اند یا خیر، تردید دارند.
حسین فودازی (عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با نگرانی بیماران سرطانی و پزشکان آنها برای استفاده از داروهای شیمی درمانی تولید داخل گفت: وزارت بهداشت اعلام می‌کند که هیچ مشکلی در رابطه با دارو وجود ندارد، اما مساله این است که حتی بیشتر از ۹۰ درصد از برخی داروها در داخل تولید شده و اغلب داروها دیگر وارد نمی‌شود.
وی افزود: داروی شیمی درمانی برای اینکه سندیت استفاده را کسب کند، باید مطالعات آزمایشگاهی را طی کند. در اینکه آیا این مطالعات آزمایشگاهی برای داروهای شیمیایی تولید داخل انجام گرفته یا خیر، تردید وجود دارد. مطالعات آزمایشگاهی باید در مراکز دانشگاه‌ها با کمک انجمن‌های علمی درگیر با سرطان صورت گیرد و در واقع مجوزهای لازم را بعد از طی این مطالعات کسب کنند، مطالعاتی که اثربخشی دارو را مشخص می‌کند.
عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران تصریح کرد: داروی سرطان با داروی سرماخوردگی متفاوت است. داروی سرماخوردگی حتی اگر اثر نکند، فرد پس از یک هفته رو به بهبود می‌رود، اما داروی سرطان به این صورت نیست، اگر اثر نکند فرد می‌میرد و اگر عوارض آن زیاد باشد، عارضه ایجاد می‌کند. بنابراین تولید این دست داروها با داروهای معمولی در تمام دنیا متفاوت است و به همین خاطر این داروها گران هستند، چراکه تولید آنها هزینه‌بر است.
عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران خاطرنشان کرد: سیستم R&D تحقیق و توسعه داروهای شیمی‌درمانی در کل دنیا هزینه‌ زیادی می‌برد تا دارویی تولید شود که نوعی سم اثربخشی ضدسرطانی داشته باشد و همزمان از عارضه‌ کمی هم برخوردار باشد.
فودازی گفت: همه انجمن‌های داخل کشور در حوزه درمان علاقه دارند که یک داروی باکیفیت ایرانی در بازار وجود داشته باشد و تولید شود، چراکه ارز بیهوده نباید از کشور خارج شود. در این تردیدی نیست، اما یک پزشک به این فکر می‌کند که باید در رابطه با بیماران طوری رفتار کند که گویی خانواده‌اش هستند، برای همین پزشک به دنبال داروی باکیفیت است و همیشه برای پزشکان در خصوص بیماران این مساله مدنظر است.
وی خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم کیفیت تمام داروهای داخل کشور را زیر سوال ببریم، اما در رابطه با داروهای شیمی درمانی در مورد اینکه مطالعات بالینی را طی کرده‌اند یا خیر پزشکان تردید دارند. اینکه چطور می‌شود که یک شبه همه داروهای شیمی‌درمانی همگی با هم تولید شوند، مورد تردید است.
او با اشاره به اینکه دارویی که هدفمند و تکنولوژیک باشد، حداقل دو تا سه سال دوره آزمایشی آن طول می‌کشد، افزود: داروی باکیفیت ایرانی را حمایت می‌کنیم، ولی تولید آن بدون بررسی و طی مراحل آزمایشگاهی نباید انجام گیرد. باید رقابت در بازار دارو به وجود بیاید و همچنین امکان اینکه یک چهارم بازار در دست داروهای برند باشد تا بتوانیم اثربخشی داروها را با هم مقایسه کنیم. پزشکان به راحتی می‌توانند، این کار را انجام دهند. مسئولان می‌توانند پوشش بیمه‌ای داروهای خارجی را کاهش دهند، اما اینکه ناگهان جلوی واردات آن گرفته شود، درست نیست.
عضو انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: با این کار بازاری را در کشور ایجاد می‌کنیم که شبیه به بازارخودرو است و جان بیماران به خطر می‌افتد. در پزشکی اثرات بدتری وجود دارد. در این رابطه شدیدا بازار سیاه به وجود آمده است و دارویی که در حالت عادی یک میلیون و نیم بوده است، در حال حاضر با قیمت سه یا چهار برابری خرید و فروش می‌شود، آن هم در ناصرخسرو. یعنی این دارو اکنون سه تا چهار برابر قیمتی است که پیش از این دولت با دلار آزاد وارد می‌کرده است.
فودازی در پایان گفت: برای داروها دو نوع مطالعه وجود دارد؛ اول اینکه دارو از جنبه عوارض و بعد اثربخشی مطالعه و آزمایش می‌شود، یعنی اگر عارضه داشته باشد اثربخشی پس از آن اهمیت دارد. این مطالعات ۶ ماه تا دو سال زمان می‌برد. داروهای سرطانی نیز باید با مطالعه بالینی در مراکز دانشگاهی و به این صورت که رایگان مورد مطالعه قرار گیرند، بررسی می‌شد که اطلاع درستی در این خصوص داده نشده است و به همین خاطر پزشکان برای مصرف و تجویز آن برای بیماران شک دارند.

دوشنبه, 25 تیر 1397 ساعت 19:25

استفاده بی رویه از ظروف مسی به بدن آسیب می رساند

نوشته شده توسط

چندی است تبلیغات زیادی در خصوص استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز می شود. اما آیا استفاده ظروف مسی برای بدن مفید هستند. کدام ظروف بهترین بهره را برای بدن به ارمغان می آورند و یا به عبارتی کمترین ضرر را دارند؟

در این ارتباط با دکتر فودازی گفتگویی انجام دادیم.

دکتر حسین فودازی بیان کرد: معمولا ظروف فلزی شایع‌ترین ظروفی هستند که افراد برای پخت و پز از آن‌ها استفاده می‌کنند. تمامی ظروف با جنس‌های متفاوت، هنگامی که به یک درجه حرارت خاصی (۳۵۰ درجه) می‌رسند مقداری از فلز خود را در مواد غذایی رها می‌کنند.

وی در ادامه افزود: سطح ظروف تفلونی از یک لایه پلاستیکی به نام «پلی تترافلورواتیلن» پوشانده شده و هنگامی که این سطح خراشیده می‌شود موادی را در داخل غذا آزاد کرده که به هیچ عنوان برای سلامتی مفید نیست. از آنجایی که تفلون‌ها جزو گروه پلاستیک به شمار می‌آیند که به صورت سطحی، بر روی ظروف فلزی کشیده می‌شود، این لایه در حرارت بالا از ظرف جدا شده و به مرور زمان به وسیله غذا وارد بدن شده و در درازمدت زمینه‌ای برای بروز سرطان‌های دستگاه گوارش، مثانه و مجاری ادراری نیز می‌شوند. توصیه برای نوشیدن آب در لیوان مسی پایه علمی دارد؟

فودازی خاطرنشان کرد: ظروف فلزی، اگر از فلزات سنگین ساخته شده باشد در مواجه با مواد غذایی عوارض نسبتا زیادی را برای سلامتی رقم می‌زند. ظروفی “استیل و روی” مناسب ترین، ظروف برای پخت و پز مواد غذایی، بخصوص سبزیجات هستند.

این سرطان شناس در رابطه با ظروف رویی و مسی اظهار داشت: مشکل عمده این دسته از ظروف این است که مصرف مکرر مواد غذایی در آن‌ها خیلی راحت می‌تواند باعث انتقال املاح به داخل غذا شود که این میزان بالای املاح برای بدن انسان بسیار خطرناک است. اگرچه «روی» یک ماده مغذی موردنیاز بدن است، اما مصرف بیش از اندازه آن یا سایر فلزات ازجمله مس و آهن می‌تواند به عنوان یک ماده سمی مشکلاتی جدی برای ارگان‌های حیاتی بدن مثل کبد ایجاد کند. در نتیجه افرادی که برای طولانی‌مدت در این ظروف غذا طبخ می‌کنند در خطر مسمومیت با این املاح قرار دارند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی متذکر شد: پیرکس (ظروف شیشه ای) و استیل، را می‌توان جزء سالم‌ترین ظروف برای تهیه و طبخ خوراک معرفی کرد. این ظروف دیگر مشکل ورود املاح به غذا را ندارند و مشکلی برای سلامت ایجاد نمی‌کنند. البته هر غذایی را در ظروف پیرکس نمی‌توان طبخ کرد، درواقع این ظروف برای استفاده یخ زدایی غذا مثل فر و مایکروفر بهترین انتخاب هستند. ظروف استیل نیز مانند پیرکس جزء بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند با این تفاوت که نمی‌توان آن‌ها را داخل مایکروفر استفاده کرد.

وی هشدار داد: ظروف مسی حاوی موادی هستند که در استفاده بی‌رویه از این آن‌ها باعث آسیب رساندن به سلامت انسان می‌شود، بنابراین نباید از این ظروف به طور مداوم استفاده کرد. اگر مس بیش از نیار بدن وارد بدن شود در کبد رسوب کرده و مسمومیت ایجاد می‌کند همچنین تجمع بیش از حد آن در بدن موجب بروز تهوع و سر درد می‌شود. ظروف مسی باید لعاب داشته باشد و ظروف مسی قدیمی که لعاب ندارد برای پخت غذا مناسب نیستند.

به گفته این متخصص، مهم‌ترین توصیه در رابطه با سلامت پخت و پز مواد غذایی این است که هر ماده غذایی را با ظروف مخصوص به خود طبخ شود. برای مثال اگر قرار است آرام پزی انجام گیرد ظروف تفلون بهترین گزینه‌ست و یا اگر می‌خواهیم یخ زدایی کنیم ظروف پیرکس یا شیشه‌ای گزینه مورد نظر است. ظروفی، چون استیل و چدن به دلیل آن که آزاد شدن مولکول‌های این ظروف در مواد غذایی نسبت به دیگر ظروف کمتر هست قابل توصیه برای انواع پخت و پز روزانه هستند.

فودازی در پایان افزود: ظروف تفلون ترجیحا در دمای بالا استفاده نشود و اگر سطح آن دچار خش خردگی و آسیبی شد به هیچ وجه ممکن دیگر از آن ظرف استفاده نکنید.

جمعه, 15 تیر 1397 ساعت 11:23

هر ۲ سال یکبار غربالگری سرطان پستان فراموش نشود

نوشته شده توسط

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران گفت: برای تشخیص به موقع و پیشگیری از سرطان پستان به زنان بالای ۳۵ سال توصیه می شود هر دو سال یکبار غربالگری انجام دهند.

دکتر فودازی گفت: سرطان پستان ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیرطبیعی در پستان است. در هر دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم، رشد سریع و زیاد سلول ها وجود دارد. روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می شود، در تومورهای بدخیم این رشد به صورت غیر قابل مهار ادامه می یابد تا حدی که در صورت عدم درمان، تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد.

وی افزود: یکی از راههای مطمئن در تشخیص سریع سرطان غربالگری است و رادیولوژیست ها می توانند با غربالگری دقیق پستان، تومور را تشخیص و برای درمان به موقع بیمار را به مراکز درمانی مربوطه ارجاع دهند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران با اشاره به اینکه غربالگری پستان از طریق سونوگرافی و ماموگرافی انجام می شود، تصریح کرد: غربالگری به تشخیص به موقع تومور کمک می‌کند، به گونه‌ای که می توان تومور را قبل از اینکه بزرگ و بدخیم شود با حفظ بافت سینه از بدن خارج کرد.

وی خاطرنشان کرد: سونوگرافی دارای اشعه غیر یونیزه است. برای همین هیچ ضرری برای افراد ندارد، اما ماموگرافی مضراتی را به همراه دارد. به همین دلیل این روش برای زنان زیر ۳۵ سال انجام نمی شود.

 

یکشنبه, 20 خرداد 1397 ساعت 12:24

خوابیدن با چراغ خواب خوب است یا بد؟

نوشته شده توسط

 دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران از احتمال افزایش خطر سرطان در افرادی که شبها را زیر نور مصنوعی می خوابند، خبر داد.

دکتر حسین فودازی گفت: استفاده از چراغ خواب برای جلوگیری از ترس شبانه، افزایش روشنایی محیط داخلی منزل در رفت و‌ آمدهای دیرهنگام مثلاً برای نوشیدن آب یا رفتن به دست‌شویی و ... در خیلی از خانواده‌ها رایج است. اما بد نیست بدانیم که استفاده از این نور مصنوعی شبانه ممکن است مشکلاتی هم در پی داشته باشد.

وی افزود: متابولیسم بدن تحت تأثیر ریتم چرخه‌ای بدن است که این چرخه نیز به نوبه خود با خوابیدن، بیدار شدن و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور ارتباط دارد. نور باعث تغییرات خُلق و خو، قدرت جسمی و حتی شیوه هضم و جذب غذا در طول ۲۴ ساعت شبانه روز در بدن می‌شود.

دکتر فودازی با اشاره تحقیقاتی که در خصوص ارتباط میان سرطان و نور شبانه وجود دارد، گفت: خوابیدن زیر نور چراغ در شب، خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند آمار ابتلا به سرطان پروستات در مردان کشورهایی که هنگام خواب شبانه بیشتر از چراغ خواب استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر کشورهاست.

وی افزود: به گفته محققان در کشورهایی که مردان هنگام خواب شبانه کمتر زیر نور چراغ استراحت می‌کنند، از هر صدهزار مرد، ۶۷ نفر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند، در صورتی که این رقم در کشورهایی که به طور متوسط و زیاد از چراغ خواب استفاده می‌کنند، به ترتیب ۸ و ۳۰ درصد بیشتر است.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران با تاکید بر اینکه وجود نور مصنوعی هنگام خواب با کاهش ترشح هورمون ملاتونین موجب تضعیف سامانه ایمنی بدن می‌شود، تصریح کرد: دانشمندان پیش از این رابطه خوابیدن در زیر نور مصنوعی و ابتلا به سرطان پستان را نیز کشف کرده بودند.

سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 ساعت 14:17

30درصد سرطانها با چاقی ارتباط دارند

نوشته شده توسط

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوزی ایران علت 30درصد از سرطان ها را  چاقی عنوان کرد.

دکتر حسین فودازی با بیان این مطلب گفت: بررسی ها نشان داد ٩٠ درصد ایرانیان تحرک بدنی کافی ندارند و علت ٣٠ درصد سرطان ها نیز چاقی است، علت بروز سرطان سینه و رحم در زنان ، مری در مردان و روده بزرگ به طور مشترک چاقی است.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از افراد چاق از عوارض آن آگاه نیستند بر این اساس اطلاع رسانی نقش مهمی در پیشگیری از سرطان ها دارد.

دکتر فودازی به مصرف بالای کالری در مواد غذایی ایرانیان اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد 70 تا 80 درصد کالری های مصرفی با منشاء قندها و هیدروکربورات مانند برنج و نان است که موجب چاقی و قند خون می شود، 10 درصد ایرانیان قند خون دارند و پیش بینی ما این است که تا 10 سال آینده یک سوم ایرانیان قند خون داشته باشند.

دکتر فودازی با اشاره به نقش پیشگیری در کاهش سرطان، تصریح کرد: حجم و سرانه کالری بالا، مصرف گوشت قرمز به ویژه به شکل کباب یا سوخته، مصرف مایعات داغ از جمله عواملی هستند که ب سرطان تاثیر می گذارند.

 

شنبه, 08 ارديبهشت 1397 ساعت 06:15

سرطان‌های شایعی که در کمین جوانان است

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن انکولوژی و رادیوتراپی ایران گفت: مصرف هر وعده قلیان معادل 60 نخ سیگار سموم مختلف را وارد بدن می کند انواع قلیان های میوه ای و گیاهی تماما عوارض خاص خود را دارد و درصد ابتلا به سرطان و مشکلات کبدی و تنفسی را در افراد افزایش می دهد.
دکتر حسین فودازی در گفت و گو با جام جم آنلاین افزود:سرطان به عنوان یکی از عوامل مشکل زا نظام بهداشتی و سلامت مطرح است و معمولا شیوع سرطان با افزایش سن رابطه مستقیم دارد اما با این حال برخی از سرطان ها هستند در سنین جوانی بروز می کنند.

وی ادامه داد: شایع ترین سرطان در پسران جوان لنفوم(سرطان غدد لنفاوی) و تومورهای بیضه هستند. تظاهر بیماری های سرطانی معمولا بصورت لمس یک توده یا یک درد غیر طبیعی در یکی از قسمت های بدن است. وجود هرنوع توده در نواحی گردن، زیربغل و کشاله ران که غیر طبیعی بوده و به تازگی بوجود آمده باشد، کاهش وزن شدید در چندین ماه اخیر، خارش و تب های طولانی مدت بدون منشا عفونی از جمله هشدارهایی هستند که جوانان باید آنها را جدی بگیرند.

این متخصص در ادامه تصریح کرد: همان طور که گفتم یکی از عارضه های شایع در پسران جوان تومورهای بیضه هستند. لمس هرگونه توده و احساس سنگینی در اطراف بیضه باید مورد توجه قرار بگیرد. این بیماری در سنین 15 سالگی تا 35 سالگی شیوع بیشتری دارد و اگر تشخیص سریع، صورت گیرد کاملا درمان پذیر است. با درمان هایی چون جراحی ، شیمی درمانی و پرتو درمانی به راحتی درمان می شوند.

دکتر فودازی توجه به علائم هشداردهنده را مهم ترین نکته در این خصوص دانست و گفت: یکی دیگر از سرطان های شایع در جوانان سرطان لنفوم است و خود را با نشانه هایی چون توده هایی در کشاله ران و گردن و زیر بغل آشکار می کند و اگر این نشانه ها همراه با علائمی چون خارش، تب، درد و کاهش وزن باشند باید به متخصص مراجعه شود.

دبیر انجمن انکولوژی و رادیوتراپی ایران، سرطان لنفوم و خون را شایع ترین سرطانی هایی دانست که به سراغ خانم های جوان می آید و ادامه داد: سرطان پستاندر خانم های جوان کمتر مشاهده می شود اما وجود هرگونه توده در سینه بی شک نیاز به بررسی متخصص دارد بویژه اگر توده به تازگی بوجود آمده باشد.

وی خاطرنشان کرد: بحث خودآگاهی در جوانان بسیار حائز اهمیت است و باید بدانند اگر هرگونه تغییری در ساختار بدنی خود مشاهده کردند که مهم ترین آن ها لمس یک توده در نواحی گردن کشاله ران و زیر بغل است، همچنین تغییر شکل دادن خالی روی بدنشان نیز یکی دیگر از نشانه های خطر ابتلا به سرطان محسوب می شود.

دکتر فودازی گفت: متاسفانه در چندین سال اخیر شاهد اضافه وزن در جوانان کشور هستیم، چاقی مفرط در جوانان باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد چرا که بسیاری از سرطان ها علل محیطی داشته که مهم ترین آنان کم تحرکی و چاقی است .

دبیر انجمن انکولوژی و رادیوتراپی ایران شیوع مصرف دخانیات در جوانان را بالا دانست و گفت: اساسی ترین عامل قابل پیشگیری از سرطان عدم مصرف دخانیات است. مهم ترین عامل ابتلا به سرطان های سرو گردن و سرطان ریه مصرف سیگار است. موضوعی که بسیار در مورد آن بحث می شود این است که آیا قلیان مانند سیگار عوارض دارد یا خیر؟ مصرف هر وعده قلیان معادل 60 نخ سیگار سموم مختلف را وارد بدن می کند انواع قلیان های میوه ای و گیاهی تماما عوارض خاص خود را دارد و درصد ابتلا به سرطان و مشکلات کبدی و تنفسی را در افراد افزایش می دهد.

یکشنبه, 26 فروردين 1397 ساعت 09:38

سرطان در کمین افرادی که شب کار می کنند

نوشته شده توسط

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران نسبت به نقشی که کار شبانه در بروز سرطان دارد هشدار داد.

دکتر حسین فودازی گفت: بهم خوردن ریتم شبانه روزی بدن و اختلال در چرخه‌ خواب و بیداری موجب مشکلات روان تنی و ناهنجاری‌هایی می‌شود که سرطان هم جزئی از آنهاست.

وی افزود: مطالعات متعددی که در خصوص ارتباط میان کار شبانه و سرطان انجام شده، نشان می دهند که کار شبانه می تواند خطر ابتلا به سرطان به ویژهسرطان پستان در خانم ها را به میزان زیادی افزایش دهد.

دکتر فودازی در ادامه به تشریح برخی راهکارها جهت مقابله با ریسک خطر کارهای شبانه پرداخت و گفت: چه شیفت کاری شما 9 صبح تا 5 عصر باشد و چه شب کار باشید باید مکررا استراحت کنید. این استراحت کوتاه می‌تواند 10 تا 20 دقیقه به ازای هر یک ساعت کار باشد و بستگی به این دارد که بیشتر اوقات یکجا می‌نشینید یا تحرک دارید و این طرف و آن طرف می‌روید. استراحت‌های کوتاه می‌تواند از شما در برابر عوارض ناشی از ساعت‌ها یکجا نشستن محافظت کند .

وی اضافه کرد: ورزش کردن یکی دیگر از راههای مقابله با عوارض ناشی از شب کاری است. ورزش منظم به بدن کمک می‌کند خودش را با شرایط استرس برانگیز، مثل برنامه‌ شب کاری و خوابیدن در ساعت‌های غیرمعمول وفق دهد، لذا اگر در شیفت شب کار می‌کنید باید زمانی را برای تمرین اختصاص دهید که متناسب با برنامه‌ی کاری‌تان باشد. می‌توانید درست قبل یا بعد از کار، 30 دقیقه وقت بگذارید و کمی فعالیت هوازی مانند شنا یا دوچرخه سواری انجام دهید. حتی می‌توانید حین شیفت‌تان نیز کمی تمرین کنید. در زمان‌های استراحت کمی پیاده روی کنید، از پله‌ها بالا و پایین بروید یا نرمش کنید. قبل از خواب هم می‌توانید یوگا تمرین کنید.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران کاهش کافئین را یکی دیگر از موارد اثربخش در این خصوص عنوان کرد و گفت: معمولا افراد شب کار مایلند مدام چای یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار دیگر بنوشند تا بیدار بمانند. اما نوشیدن کافئین زیاد برای سلامتی ضرر دارد. کافئین می‌تواند تا 8 ساعت در سیستم بدن‌تان باقی بماند و روی خواب‌تان اثر بگذارد. مطالعه‌ای در سال 2009 نتیجه گرفت که شب کارها باید از نوشیدن قهوه اجتناب کنند تا خواب بهتری داشته باشند. کافئین موجود در قهوه خواب را مختل می‌کند و این عارضه‌ی جانبی با افزایش سن تشدید می‌شود. اگر دوست دارید قهوه بنوشید پس روزانه بیشتر از دو یا سه فنجان کوچک قهوه ننوشید. بهتر است نوشیدنی‌های بدون کافئین یا دمنوش‌های گیاهی بدون قند را انتخاب کنید.

وی با تاکید بر استفاده از غذاهای سالم، اضافه کرد: چیزی که می‌خورید تاثیر قابل توجهی بر سلامت شما دارد چرا که افراد شب کار در معرض مشکلاتی در سلامتی خود هستند. لذا با مصرف غذاهای ناسالم، شرایط خود را بدتر نکنید. تا جایی که می‌توانید تغذیه‌ی سالم داشته باشید و غذاهای طبیعی، سبزیجات، پروتئین کم چرب، تخم مرغ، مغزها و غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان را انتخاب کنید.

دکتر فودازی تست مداوم ویتامین D برای سلامتی افرادی که در شیفت کاری شبانه فعالیت دارند، مهم ارزیابی کرد و گفت: شب‌ها کار کردن یعنی کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید که می‌تواند موجب کمبود ویتامین D شود و خطراتی برای سلامتی ایجاد کند که شامل برخی از سرطان‌ها می‌شود. به همین دلیل باید میزان ویتامین D خون خود را مرتبا چک کنید و در صورت کمبود داشتن با مشورت و تجویز پزشک، مکمل مصرف کنید.

 

صفحه1 از11