اخبار کلینیک

اخبار کلینیک (140)

یکشنبه, 26 فروردين 1397 ساعت 09:38

سرطان در کمین افرادی که شب کار می کنند

نوشته شده توسط

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران نسبت به نقشی که کار شبانه در بروز سرطان دارد هشدار داد.

دکتر حسین فودازی گفت: بهم خوردن ریتم شبانه روزی بدن و اختلال در چرخه‌ خواب و بیداری موجب مشکلات روان تنی و ناهنجاری‌هایی می‌شود که سرطان هم جزئی از آنهاست.

وی افزود: مطالعات متعددی که در خصوص ارتباط میان کار شبانه و سرطان انجام شده، نشان می دهند که کار شبانه می تواند خطر ابتلا به سرطان به ویژهسرطان پستان در خانم ها را به میزان زیادی افزایش دهد.

دکتر فودازی در ادامه به تشریح برخی راهکارها جهت مقابله با ریسک خطر کارهای شبانه پرداخت و گفت: چه شیفت کاری شما 9 صبح تا 5 عصر باشد و چه شب کار باشید باید مکررا استراحت کنید. این استراحت کوتاه می‌تواند 10 تا 20 دقیقه به ازای هر یک ساعت کار باشد و بستگی به این دارد که بیشتر اوقات یکجا می‌نشینید یا تحرک دارید و این طرف و آن طرف می‌روید. استراحت‌های کوتاه می‌تواند از شما در برابر عوارض ناشی از ساعت‌ها یکجا نشستن محافظت کند .

وی اضافه کرد: ورزش کردن یکی دیگر از راههای مقابله با عوارض ناشی از شب کاری است. ورزش منظم به بدن کمک می‌کند خودش را با شرایط استرس برانگیز، مثل برنامه‌ شب کاری و خوابیدن در ساعت‌های غیرمعمول وفق دهد، لذا اگر در شیفت شب کار می‌کنید باید زمانی را برای تمرین اختصاص دهید که متناسب با برنامه‌ی کاری‌تان باشد. می‌توانید درست قبل یا بعد از کار، 30 دقیقه وقت بگذارید و کمی فعالیت هوازی مانند شنا یا دوچرخه سواری انجام دهید. حتی می‌توانید حین شیفت‌تان نیز کمی تمرین کنید. در زمان‌های استراحت کمی پیاده روی کنید، از پله‌ها بالا و پایین بروید یا نرمش کنید. قبل از خواب هم می‌توانید یوگا تمرین کنید.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران کاهش کافئین را یکی دیگر از موارد اثربخش در این خصوص عنوان کرد و گفت: معمولا افراد شب کار مایلند مدام چای یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار دیگر بنوشند تا بیدار بمانند. اما نوشیدن کافئین زیاد برای سلامتی ضرر دارد. کافئین می‌تواند تا 8 ساعت در سیستم بدن‌تان باقی بماند و روی خواب‌تان اثر بگذارد. مطالعه‌ای در سال 2009 نتیجه گرفت که شب کارها باید از نوشیدن قهوه اجتناب کنند تا خواب بهتری داشته باشند. کافئین موجود در قهوه خواب را مختل می‌کند و این عارضه‌ی جانبی با افزایش سن تشدید می‌شود. اگر دوست دارید قهوه بنوشید پس روزانه بیشتر از دو یا سه فنجان کوچک قهوه ننوشید. بهتر است نوشیدنی‌های بدون کافئین یا دمنوش‌های گیاهی بدون قند را انتخاب کنید.

وی با تاکید بر استفاده از غذاهای سالم، اضافه کرد: چیزی که می‌خورید تاثیر قابل توجهی بر سلامت شما دارد چرا که افراد شب کار در معرض مشکلاتی در سلامتی خود هستند. لذا با مصرف غذاهای ناسالم، شرایط خود را بدتر نکنید. تا جایی که می‌توانید تغذیه‌ی سالم داشته باشید و غذاهای طبیعی، سبزیجات، پروتئین کم چرب، تخم مرغ، مغزها و غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان را انتخاب کنید.

دکتر فودازی تست مداوم ویتامین D برای سلامتی افرادی که در شیفت کاری شبانه فعالیت دارند، مهم ارزیابی کرد و گفت: شب‌ها کار کردن یعنی کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید که می‌تواند موجب کمبود ویتامین D شود و خطراتی برای سلامتی ایجاد کند که شامل برخی از سرطان‌ها می‌شود. به همین دلیل باید میزان ویتامین D خون خود را مرتبا چک کنید و در صورت کمبود داشتن با مشورت و تجویز پزشک، مکمل مصرف کنید.

 

سه شنبه, 29 اسفند 1396 ساعت 10:39

سخنى در آستانه نوروز باستانى

نوشته شده توسط


دست به دست هم دهیم برای مقابله با سرطان
 ما می توانیم 

 

 

ز کوی یار میآید نسیم باد نوروزی
از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی
به صحرا رو که از دامن غبار غم بیفشانی
به گلزار آی کز بلبل غزل گفتن بیاموزی

بهار، فصل شکوفایی، فصل خیزش و رویش دوباره، فصل سبز تحول و تدبر و پرکشیدن با بال‌های عشق و امید است و همین نو شدن ها عاملی می شود تا ما نیز با هم با برنامه ریزی دقيق تر از گذشته و تلاش های مجدانه، گام هاى بلندترى در مسیر مبارزه با سرطان برداریم.
در سالی که گذشت كوشش هاى قابل تاملی از سوی همه مسئولان حوزه سلامت و به صورت خاص براى بیمارهاى صعب العلاجی مانند سرطان مشاهده شد. همه دست اندرکاران در حد توان و بضاعت با این تفکر که با کمترین امکانات و تجهیزات «ما می توانیم» در مقابله با این بیماری بایستیم؛ در مسیر مقابله قدم برداشتند و خوشحالیم که آمارها پاسخ این تلاشها را دادند.
در سال جدید همچنان تفکر مبارزه با سرطان و اینبار با تاکیدی بیشتر بر پیشگیری و خودآزمايى و تشخيص بموقع در اولویت کارهای بنده و همکارانم قرار خواهد گرفت و از اولین روز سال 97 این نوید را می دهیم كه با استعانت از پروردگار و همراهى شما عزيزان سال پربارترى را در مسیر مبارزه با سرطان در پیش خواهیم گرفت.
از تمامی مردم ایران می خواهیم تا با افزایش آگاهی، پیشگیری و حمایتگری دلسوزانه و هوشمندانه از بیماران سرطانی در این مسیر ناهموار ما را یاری کنند چرا که بی شک اگر در هر کاری دست به دست هم دهیم ما می توانیم بر خواسته مشتركمان كه كنترل سونامى آينده نظام سلامت يعنى " سرطان " است،جامه عمل بپوشیم.
رجای واثق دارم ایزد منان سال جدید را نقطه عطفی در عرصه سلامت ایران و ایرانیان قرار دهد و در این نوروز از سال نو، خاضعانه از ذات اقدس الهی،برای همه هم میهنان بویژه همکاران و همراهان خود، سالی سرشار از سلامت، سعادت، سخاوت ،سیادت، سرور و سروری در سایه سار الطاف حق آرزومندم.

                                                                                                                                   دكترحسین فودازی
                                                                                                                    دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران

 

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در مورد مخلوط کردن مواد سفیدکننده هشدار داد و گفت: افرادی که در کارخانه تولید این مواد شوینده کار می‌کنند، احتمال ابتلایشان به بیماری‌هایی همچون سرطان بیشتر است.
حسین فودازی در ارتباط با تأثیر استفاده بیش از حد از مواد شوینده در بروز سرطان اظهار داشت: تماس طولانی‌مدت با مواد شوینده در ایجاد حساسیت‌های پوستی و تنفسی تاثیر گذار است. بنابر این استفاده از این مواد باید با احتیاط انجام شود.
وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی همچون آسم و مشکلات پوستی باید در استفاده از این مواد بسیار حساس باشند، گفت:مصرف خانگی مواد شوینده چندان سبب بروز سرطان نمی‌شود ولی افرادی که در کارخانه تولید این مواد کار می‌کنند در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و استفاده نکردن از ماسک فیلتردار احتمال ابتلایشان به بیماری‌هایی همچون سرطان بیشتر است.
دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران با تأکید بر  ضرورت استفاده از استاندرادهای بهداشتی در این مراکز گفت:  مخلوط کردن مواد شوینده و انواع سفید‌کننده‌ها برای افراد خطرزا بوده و این مسئله لازم است که به ویژه در زنان خانه‌دار در ایام خانه‌تکانی مورد توجه قرار گیرد.
فودازی در ادامه به استعمال قلیان و عوارض آن بر سلامت بدن اشاره کرد و بیان داشت: این مسئله برای زنان و مردان مشکلات زیادی را به همراه دارد و در زنان علاوه بر افزایش احتمال سرطان ریه در بروز نازایی و تولد نوزاد ناقص و دارای مشکلات مغزی مادرزادی نیز نقش دارد.
 وی در مورد علائم سرطان ریه گفت:متاسفانه، نشانه‌های سرطان ریه سال های متعددی طول می‌کشد تا خود را بروز دهد اما در کل نشانه‌های و علائم سرطان ریه شامل سرفه‌های طولانی مدت، تغییر رنگ خلط سینه مشاهده خون در خلط، دوره های مکرر حالت ذات الریه یا برونشیت، خسt> خس کردن سینه، خستگی مفرط و از دست دادن اشتها است.
به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس تحقیقات جهانی مشخص شده که مصرف قلیان، تأثیرهای مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان  است.

یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 09:44

5 سرطان شايع مردان ايراني چيست؟

نوشته شده توسط

سرطان يکي از علل اصلي مرگ و مير در تمام جهان محسوب مي شود، مطالعات نشانداده است احتمال ابتلا به سرطان در مردان بيشتر از زنان است. بر خلاف باورهاي رايج، احتمال مرگ مردان ناشي از سرطان بيشتر از زنان است و دليل اصلي اين موضوع، جدي نگرفتن نشانه‌هاي بيماري و عدم تمايل آن ها براي رفتن نزد پزشک است.
دکتر حسين فودازي متخصص آنکولوژي و راديوتراپي در گفت و گو با جام جم آنلاين بيان کرد: هر ساله هفته اول اسفندماه را هفته «سلامت مردان» گويند، شعار امسال را اين جمله «ورزش کليدي ترين راز و رمز سلامتي مردان» به خود اختصاص داده است.
وي ادامه داد: مهم ترين علل مرگ و مير در ايران به علت ابتلا به بيماري هاي غيرواگير است که شامل فشارخون، ديابت و سرطان ها هستند که اين 3 بيماري به خودي خود مي توانند زمينه ساز بيماري هاي جدي و مرگ آور نيز شوند اما اساسي ترين مسئله اي که باعث افزايش "فشارخون" و "ديابت" مي شود عدم کنترل وزن، چاقي، اضافه وزن و نوع رژيم غذايي است.
دبير انجمن آنکولوژي و راديوتراپي ايران 3 عامل را مهم ترين فاکتور هاي خطر بروز سرطان اعلام کرد: تغذيه نامناسب، عدم تحرک و اضافه وزن از عوامل اصلي ايجادکننده سرطان در افراد محسوب مي شود. تحقيقات نشان داده است افزايش وزن در مردان ريسک سرطان هاي پروستات و روده بزرگ را تا حد قابل توجهي افزايش مي دهد.
فودازي خود مراقبتي در مردان را نکته حائز اهميتي دانست و گفت: علائم مهم و هشدار دهنده که آقايان بايد آن را جدي بگيرند عبارتند از کاهش وزن 10 درصد از وزن طبيعي بدن طي 3 تا 6 ماه اخير، لمس توده اي در گردن و زير بغل، سرفه هاي مداوم و بيش از 3 هفته به طول مي انجامد، وجود توده در بيضه ها و دفع خون در مدفوع.
به گفته اين سرطان شناس، ايجاد توده در بيضه ها يکي از شايع ترين تومورهايي است که مردان در سنين 20 الي 40 سال به آن مبتلا مي شوند و خوشبختانه اگر سريع اقدام به درمان صورت گيرد عارضه درمان پذيري است.

وي توصيه کرد: هرساله مردان بالاي 50 سال بايد يک ويزيت کامل تحت نظر اورولوژيست داشته باشند تا درگير بيماري پروستات که در اين سنين بسيار شايع است، نشوند. افراد اگر سابقه بيماري هايي در زمينه روده بزرگ و دستگاه گوارش دارند بعد از سنين 50 سالگي حتما ساليانه يک آزمايش کولونوسکوپي انجام دهند.
دبير انجمن آنکولوژي و راديوتراپي ايران گفت: کنترل وزن و ورزش در سلامت مردان حرف اول را ميزند. 5 روز در هفته به مدت 30 دقيقه ورزش کردن براي سلامت جسمي آقايان توصيه مي شود.
به گفته فودازي، سرطان هاي پروستات، معده، روده، ريه و روده بزرگ 5 سرطان شايعي هستند که مردان ايراني را مبتلا مي کنند.
وي در پايان خاطرنشان کرد: مردان چاق مسلما بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي مختلف قرار دارند که در بين اين بيماري ها سرطان از همه جدي تر است. سرطان پروستات بيشتر در مردان مُسن و داراي اضافه وزن ديده مي شود. سرطان پروستات در مراحل اوليه نشانه خاصي ندارد و بدون هيچ علامتي رشد مي کند و در مراحل پيشرفته به بروز علامت مي پردازد به همين دليل تا حد امکان بايد براي پيشگيري از آن تلاش کنيم.

 دکتر فودازی از تجهیز کلینیک امید تهران به دستگاه DigniCap با هدف ممانعت از ریزش موی بیماران مبتلا به سرطان در حین شیمی درمانی خبر داد.

وی گفت: یکی از صدمات روحی جدی شیمی درمانی برای بسیاری از بیماران، ریزش مو است. DigniCap، دستگاه جدیدی است که ازدو سال پیش توسط FDA تایید شده و می تواند به پیشگیری از ریزش مو و کاهش نگرانی های بیماران کمک کند.

دکتر فودازی افزود: کلاه لاستیکی، متشکل ازسیلیکون ونئوبرن است که توسط آزمایشگاه پزشکی سوئدی Dignitana  ساخته شده و مشکل ریزش مو را در طی دوره درمان سرطان با سرد نگه داشتن پوست سر در طول شیمی درمانی حل می کند. دمای سرد حاصل از کلاه، جریان خون را در عروق خونی زیر پوست کاهش می دهد. این امر میزان داروی شیمی درمانی که به فولیکول های مو می رسد را کاهش داده و از ریزش مو می کاهد.

وی با اشاره به ویژگی منحصر به فرد این دستگاه گفت: در حال حاضر، انواع مختلفی ازکلاه سرد موجود است، بسیاری آنها در فریزر سرد شده سپس درحدود 30 دقیقه استفاده می شوند وبعد ازآن با یک کلاه سرد تازه جایگزین می شوند اما DigniCap با اتصال به یک واحد خنک کنندة جداگانه که کلاه را دردمای مناسب نگه می دارد، به آسانی قابل استفاده است.

دکتر فودازی از تایید این دستگاه توسط سازمان FDA آمریكا در تاریخ 8 دسامبر 2015 خبر داد و گفت:  درحال حاضردربیش از 50 كشوردر جهان دسترس بیمارانی كه شیمی درمانی برای آنها تجویز شده،قرار گرفته است.

 

شنبه, 21 بهمن 1396 ساعت 08:00

شایع ترین سرطان در ایران کدام است؟

نوشته شده توسط

 

کلینیک امید تهران: دکترحسین فودازیگفت: هرچند تعداد سرطان در کشور ما کمتر از کشورهای غربی است اما سرعت رشد آن متاسفانه زیاد بوده و به تدریج این بیماران در حال افزایش هستند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران با اشاره به میزان رشد بیماری سرطان و علل و عوامل آن  گفت: سرطان گوارش در ایران بالاترین تعداد سرطان را به خود اختصاص داده است و  شامل مری، معده، پانکراس ( لوزالمعده) ، روده بزرگ ، روده کوچک و کبد می شود.

وی با اشاره به اینکه سرطان دستگاه گوارش در مردان شایع تر از زنان است، تصریح کرد: سرطان معده شایع ترین سرطان در مردان و کشنده ترین سرطان در بین مردان و زنان ایرانی است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه میزان سرطان در ایران نسبت به کشورهای غربی بسیار پایین تر است و تعداد مبتلایان در ایران حدود یک چهارم تا یک پنجم، سرطان های کشورهای غربی است. ادامه داد: هرچند تعداد سرطان ما کمتر از کشورهای غربی است اما سرعت رشد آن متاسفانه زیاد بوده و به تدریج این بیماران در حال افزایش هستند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران سن را مهمترین فاکتور افزایش سرطان اعلام کرد و گفت: حدود ۷۰ درصد رشد سرطان در کشور ما به دلیل افزایش سن است. استعمال مواد دخانی، چاقی و مصرف غذاهای آماده نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار مهم هستند.

 

دوشنبه, 02 بهمن 1396 ساعت 08:58

راهکارهای طلایی پیشگیری از سرطان

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران علل ابتلاء به سرطان معده را تشریح کرد و گفت: افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش مصرف فست‌فودها در پیشگیری از این بیماری مؤثر است.

حسین فودازی  در ارتباط با سرطان معده اظهار داشت: این سرطان سومین سرطان شایع در جهان به شمار می‌رود که متاسفانه طی سال‌های اخیر آمار آن در کشور افزایش یافته است.

وی افزود: عوامل مختلفی سبب ابتلا به سرطان معده می‌شود و به طور کلی این عوامل شامل عوامل غیرقابل کنترل و قابل کنترل است که سن،‌ جنیست، ملیت و موقعیت‌ جغرافیایی از عوامل غیرقابل کنترل ابتلا به سرطان معده است.

فودازی گفت: رژیم غذایی نامناسب،‌ عفونت هلیکوباکتری،‌استعمال دخانیات،‌افزایش وزن و چاقی، همچنین مصرف زیاد گوشت‌های قرمز و فست‌فود از عوامل غیرقابل کنترل ابتلا به سرطان معده است.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران خاطرنشان کرد: راهکار پیشگیری از این بیماری کاهش مصرف گوشت‌های دودی وقرمز، فست‌فود، نمک زیاد و ترک دخانیات است همچنین مصرف میوه و سبزیجات در این زمینه بسیار توصیه می‌شود.

یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 12:11

تأثیر خبرهای منفی در ابتلا به سرطان

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران با اشاره به اینکه خبرهای منفی و اضطراب سیستم دفاعی بدن را تضعیف می‌کند، گفت: افزایش کورتیزول بدن احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.
حسین فودازی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در ارتباط با تأثیر استرس و خبرهای منفی در بروز سرطان اظهار داشت: ارتباط سرطان و استرس از سال‌های گذشته در میان پزشکان مطرح بوده و امروزه مشخص شده که استرس یک فاکتور خطر در زمینه سرطان به شمار رفته و ریسک ابتلا و شانس عود بیماری را افزایش می‌دهد.
وی افزود: زمانی که افراد استرس مداوم داشته باشند، این مسئله سبب ایجاد تغییرات هورمونی در آنها و افزایش میزان ترشح کورتیزول می‌شود که البته میزان مناسب کورتیزول در بدن فرد را توانا می‌کند که مقابل ناهنجاری‌های رخ‌داده بتواند آمادگی داشته باشد، ولی میزان زیاد آن برای فرد خطرساز است.
دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران ادامه داد: ترشح زیاد کورتیزول بر اثر حجم استرس، سیستم دفاعی و ایمنی بدن را تضعیف کرده و سبب می‌شود که سربازها و سیستم دفاعی بدن دچار اختلال شوند و یکپارچگی خود را از دست بدهند.
فودازی بیان داشت: استرس‌های محیطی، شغلی، روانی، خانوادگی و... کورتیزول خون را افزایش می‌دهد و سبب می‌شود که فرد به انواع بیماری‌های عفونی نیز مبتلا شود، به طور مثال؛ فرد دچار برخی از آنفلوانزاهای سخت شود.
وی گفت: مرگ سلولی زمانی رخ می‌دهد که یک سلول دی ان ای و هسته آن نابود شود و زمانی که شرایط بدن غیرعادی شود، مرگ سلولی می‌تواند ایجاد شود و درواقع سیستم کنترلی و ایمنی بدن جهت از بین بردن سلول مهاجم اقدام کرده و مرگ خودبه‌خودی این سلول رخ می‌دهد، ولی اگر مکانیزم دفاعی بدن تضعیف شود، سلول‌های ناهنجار فرصت پیدا کرده و در مواردی تبدیل به نوعی سرطان می‌شوند.
دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران تصریح کرد: سرطان‌هایی همچون سرطان تخمدان،‌سینه و برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش ارتباط زیادی با استرس داشته و حتی سبب عود بیماری در افراد مبتلا به سرطان می‌شود، بنابراین استرس‌های شدید خلقی، روحی، عاطفی و... عامل خطر را در سرطان بیشتر می‌کند.
فودازی اضافه کرد: بر اساس مطالعات و تحقیقاتی که در کشورهای اروپایی صورت گرفته، مشخص شده که مسائل روحی و روانی و آرامش معنوی حتی اعتقاد به خدا و جهان آخرت در کاهش استرس و آرامش افراد نقش داشته و ابتلا به سرطان‌ها را کاهش داده و شانس بهبودی بیماران سرطانی را افزایش می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که با اخبارهای منفی زیاد سروکار دارند و در استرس شدید هستند، سیستم کورتیزولی آنها دچار اختلال شده و این مسئله تقویت سلول‌های تهاجمی و تضعیف سلول‌های دفاعی را به همراه دارد و می‌تواند سبب بروز سرطان شود.

کلینیک امید تهران:  یک دامپزشک تاکید کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های آلرژی، آسم، پیوند عضو، ایدز و سرطان به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن مجاز به نگهداری از پرندگان و حیوانات در منزل نیستند و درصورت تمایل به نگهداری از آنان، باید با پزشک و دامپزشک مشورت کنند.                       
این بیماران نباید پرندگان را در منزل نگهداری کنندبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، دکتر آراسب دباغ مقدم با اشاره به این که نگهداری از پرندگان و حیوانات شرایط ویژه‌ای دارد، افزود: بدن انسان‌های سالم به دلیل دارا بودن سیستم ایمنی قوی بخوبی در برابر ورود عوامل بیماری زا مقاومت می‌کند، اما بیمارانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، ممکن است در تماس با پرندگان، مبتلا به سل یا آنفلوآنزا شوند و از این رو نگهداری از پرندگان یا حیوانات را چندان به آنان توصیه نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: افراد بیمار در صورت تمایل به نگهداری از پرندگان یا حیوانات حتما باید با پزشک و دامپزشک مشورت کنند تا در صورت صلاحدید اقدام به نگهداری از آنان کنند، زیرا انتقال پرنده یا حیوان موردنظر بدون نظر دامپزشک ممکن است منجر به عوارض شدیدتر و حتی مرگ بیمار شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: افراد سالم نیز پیش از انتقال حیوان یا پرنده به منزل باید به دامپزشک مراجعه کنند تا به تشخیص وی، دارو یا واکسن‌های لازم تزریق شود.

شنبه, 16 دی 1396 ساعت 04:07

دخانیات و سرطان مثانه

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: وقتی از دخانیات و تاثیر آن در بروز سرطان صحبتی به میان می آید، تصور می شود که دخانیات می تواند تنها منجر به بروز سرطان ریه شود؛ درحالی که به گفته متخصصان، دخانیات و به ویژه سیگار احتمال بروز حدود 25 نوع سرطان را افزایش داده و احتمال ابتلا به سرطان مثانه را چهار برابر می کند.
سرطان یک بیماری چندعاملی است که این علل به دو دسته ژنتیکی و محیطی تقسیم بندی می شوند؛ علت اصلی حدود 30 درصد سرطان ها ژنتیک و عوامل توارثی است اما بیش از 70 درصد سرطان ها دارای علل محیطی هستند؛ این عوامل محیطی شامل آلودگی هوا، مواد آلاینده زیست محیطی، مصرف دخانیات، مواد تدخینی، چاقی و کم تحرکی در اثر زندگی ماشینی است.
سرطان یک بیماری صعب العلاج و پرهزینه است و حجم زیادی از بودجه سلامت کشورها را در سراسر جهان جذب می کند. طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالانه بین 90 تا 100 هزار نفر به تعداد مبتلایان به انواع سرطان در کشور افزوده می شود؛ بر این اساس می توان تخمین زد که چه بار مالی سنگینی بر نظام سلامت کشور و خانواده ها وارد می کند.
به گفته متخصصان، 30 درصد از موارد ابتلا به سرطان در اختیار افراد نیست مانند سرطان هایی که عامل ژنتیکی دارند اما می توان از بقیه موارد ابتلا به سرطان که عوامل محیطی و انسانی در آن دخیل هستند به راحتی پیشگیری کرد.
مصرف سیگار و مواد دخانی به عنوان اصلی ترین عامل بروز سرطان شناخته می شوند؛ این درحالی است که به گفته دکتر حسین فودازی دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، با حذف سیگار و مواد دخانی از زندگی، 30 درصد از سرطان ها طی 20 سال آینده کاهش خواهند یافت و به عبارت دیگر با ترک سیگار می توان به میزان 30 هزار نفر از موارد ابتلای سالانه به سرطان پیشگیری کرد.
متخصص آنکولوژی رادیوتراپی و سرطان شناسی در خصوص نقش سیگار در ابتلا به سرطان مثانه با تاکید بر اینکه شانس ابتلای افراد سیگاری به سرطان مثانه چهار برابر افراد عادی است، اظهار کرد: شاید سوال شود که سیگار چه ارتباطی با مثانه دارد؛ حدود 2 هزار سم در تنباکوی سیگار وجود دارد که بسیاری از این سم ها از طریق ادرار دفع می شوند و تماس مثانه با این سموم سبب بروز سرطان می شود.
فودازی در خصوص علائم سرطان مثانه گفت: یکی از نشانه های سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشم غیرمسلح دیده و یا فقط در آزمایش ادرار مشخص شود.
وی تغییرات مثانه را از دیگر علائم بروز این بیماری عنوان کرد و افزود: سرطان مثانه همچنین گاهی باعث تغییر در عادات مثانه مانند تکرر ادرار، درد یا سوزش در هنگام ادرار و خونریزی می شود اما به طور کلی سرطان مثانه تمایل به ایجاد هیچ علامتی ندارد تا زمانی که به مرحله پیشرفته برسد.
دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: ارتباط بین مصرف سیگار با ابتلا به سرطان مانند ارتباط آلودگی هوا با بروز سرطان ها از جمله مواردی است که در مراجع علمی دنیا ثابت شده است؛ طبق نتایج قطعی تحقیقات صورت گرفته در سطح دنیا دخانیات احتمال بروز سرطان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
فودازی بر لزوم کنترل سرطان با خودمراقبتی، تشخیص به موقع و درمان مناسب در کشور تاکید و اظهار کرد: درحال حاضر سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران است اما پیش بینی ها نشان می دهند در صورت ادامه روند کنونی کم توجهی به پیشگیری از سرطان، تا سال 2030 یعنی حدود 15 سال دیگر سرطان به اولین عامل مرگ در کشور ما تبدیل خواهد شد.

صفحه1 از10