یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:27

سرطان کبد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران:  عضوی مثلثی شکلی است که در جلوی معده و در پشت دنده ها در قمست فوقانی و راست شکم قرار دارد . کبد بزرگترین و پیچیده ترین عضو بدن است که حدود 1500 گرم وزن دارد و به 4 لوب تقسیم می شود که لایه نازکی از بافت پیوندی هر لوب را در بر گرفته که به داخل لوبها نفوذ می کند و لوب ها را به بخش کوچکترین بنام لوبول تقسیم بندی می کند و هر 2 دقیقه یکبار  همه ی خون بدن از این لوبولها  عبور می کند.
کبد عضوی است که به دلیل مقدار زیاد خون رنگ آن قرمز مایل به سیاه است. خون کبد معمولاً از 2 منبع است:
1. حدود 75% خون از طریق ورید پورت وارد کبد می شود که از دستگاه گوارش تخلیه می شود و غنی از مواد مغذی است .
2. بقیه آن به وسیله ی شریان کبدی وارد کبد می شود که غنی از اکسیژن است .
این 2 منبع خونرسانی در نهایت شاخه ی انتهاییشان به هم می پیوندند و تشکیل سینوزوئیدهای کبدی را می دهد که این سینوزوئیدها پس از خونرسانی به کبد به درون وریدچه های واقع در مرکز لوبولهای کبدی تخلیه می‌شوند و ورید مرکزی نامیده می شود. این وریدهای مرکزی به هم ملحق می شود و ورید کبدی را تشکیل می دهد که در نهایت خون ورید کبدی به ورید اجوف تحتانی تخلیه می شود . 
سلولهای کبدی هپاتوسیتها می باشند و بقیه آنها شامل سلولهای کوپفر ، اقماری (satellite) و سلولهای ذخیره کننده چربی است.
ساختمان هپاتوسیتها شش ضلعی است(همانند کندو عسل ). خون شریان کبدی و ورید پورت از ناحیه یک به آسینوس وارد شده و پس از عبور از سینوزئیدها به ورید کبدی انتهایی ناحیه سه جریان می یابد و در نهایت به صورت ورید فوق کبدی به ورید اجوف تحتانی می ریزد .
سلولهای کوپفر نقش بیگانه خواری دارند که جزء سیستم رتیکولو اندوتلیال هستند و وظیفه ی اصلی آنها به دام انداختن مواد خاصی است که از طریق ورید پورت آورده می شوند.
کبد غذا را از دستگاه گوارش گرفته و سپس آنها را ذخیره و یا به شکل مواد شیمیایی تغییر می دهد که در قسمت دیگری از بدن جهت نیازهای متابولیکی مورد استفاده قرار می گیرد .
وظایف کبد عبارت است از:
• تولید حداکثر پروتئینهای ضروری سرم که شامل : از 13 فاکتور انعقادی 12 تای آن در کبد ساخته و فقط فاکتور 8 در اندوتلیال عروق ساخته می شود . همچنین فاکتورهای ضد انعقادی نیز در کبد ساخته می شوند.
• تولید صفرا و مواد حاصل از آن ( اسیدهای صفراوی – کلسترول – لیستین – فسفولیپیدها )
• تنظیم مواد مغذی ( گلوکز – گلیکوژن – لیپیدها – کلسترول و اسیدهای آمینه )
این یعنی اینکه پس از مصرف غذا گلوکز از طریق ورید پورت به کبد رفته و به طی فرایند گلیکوژنز به گلیکوژن تبدیل می شود و برعکس هنگام گرسنگی و یا بین وعده های غذایی گلیکوژن در کبد به گلوکز تبدیل می شود ( طی فرآیند گلیکولیز ) چربی ها از کبد به صورت  VLDL خارج می شوند و در نسوخ چربی ذخیره می شوند.
• متابولیسم و کونژوگه کردن ترکیبات چربی دوست ( بیلی روبین ، کاتیونها ، داروها ) برای دفع از طریق صفرا یا ادرار
• تبدیل ویتامین های  Bبه شکل فعال کوآنزیم آن
• تبدیل آمونیاک به اوره که توسط کلیه ها دفع می شود .
• ذخیره ی ویتامین های محلول در چربی شامل  K ،  E ،  D ،  B12 ،  A و فولات و مواد معدنی نظیر مس و آهن
• تبدیل و غیرفعال کردن هورمون ها
• تولید گرما برای حفظ دمای بدن
• از لحاظ تئوری 3/1 از کبد برای نیاز بدن کافی است.
 
کلینیک امید تهران:  سرطان کبد رشد خارج از کنترل سلول های بدخیم در کبد است که به طور اولیه از سلول های غیرطبیعی کبدی یا مجاری صفراوی منشأ و یا از گسترش سرطان عضوی دیگر به کبد(متاستاز) ناشی می شود.
شایع ترین این سرطان های گسترش یابنده به کبد عبارتند از سرطان های رکتوم، کولون، ریه، پستان، پانکراس، مری و پوست (ملانوم بدخیم ).
سرطان کبد در همه سنین ممکن است بروز کند ولی در مردان بالای ۶۰ سال شایع تر است.
رايج ترين نوع خوش خيم تومورهاي كبدي از رگهاي خوني شروع به رشد مي نمايد. اين ضايعه «همانژيوم» نام دارد. اكثر تومورهاي همانژيوم هيچ علايمي در كبد به وجود نمي آورند و به همين دليل نياز به درمان نيز ندارند. برخي از اين تومورها ممكن است خونريزي نمايند كه در اين صورت براي خارج نمودن آنها نياز به جراحي مي باشد.
«ادنوم هاي كبدي » نيز نوعي از تومورهاي خوش خيم هستند كه از سلولهاي كبدي ـ صفرايي (نوع اصلي سلول كبد) شروع به رشد مي كند و اكثرا هم باعث به وجود آوردن هيچ علامتي نمي شود و نياز به درمان ندارد. برخي از اين تومورها ممكن است باعث ايجاد يك توده و يا درد در ناحيه شكمي (معده ) و يا كم خوني شوند كه در اين صورت ممكن است براي خارج كردن آن نياز به جراحي باشد.
اگر شما از قرصهاي ضد بارداري استفاده مي كنيد، شانس بسيار بالايي در ابتلا به يكي از اين تومورها داريد. متوقف نمودن مصرف اين قرصها مي تواند باعث كوچك شدن و يا كاهش تعداد تومورها شود.
نوع ديگر شبه تومورهاي خوش خيم، « هيپرپلازي كانوني ندولر مي باشد كه از چندين نوع از سلولها (سلولهاي كبدي، سلولهاي مجراي صفرا و بافت پيوندي) تشكيل مي شود.
در صورت وجود علايم، اين تومور را مي توان از طريق جراحي خارج نمود و به اين ترتيب بيمار را معالجه نمود. اين تومورها در زنان بيشتر از مردان رايج است.
انواع تومورهای سرطانی در کبد
• آنژيوساركوم يا همانژيوساركوم
اين سرطانهاي نادر رشد خود را از رگهاي خوني كبد شروع مي كنند. بيشتر افرادي كه مبتلا به اين نوع سرطانها مي شوند،  افرادي هستند كه بدون استفاده از پوشش و محافظ در معرض استنشاق كلريد وينيل يا دي اكسيد توريم قرار مي گيرند. كريدوينيل ،  نوعي ماده شيميايي است كه در ساخت بعضي از انواع پلاستيكها به كار مي رود. دي اكسيد توريم نيز يك ماده شيميايي است كه در گذشته به عنوان يكي از مراحل آزمايش اشعه ايكس به برخي از بيماران تزريق مي شده است .
زماني كه خاصيت سرطان زا بودن اين مواد شيميايي تشخيص داده شد ،  قدمهايي براي ريشه كن كردن يا كاهش خطر آن برداشته شد. در حال حاضر كارگراني كه بدون استفاده از پوشش و يا محافظ در معرض استنشاق كلريد وينيل قرار دارند،  به طور جدي تحت كنترل مي باشند. در عين حال فرايند ساخت انواع پلاستيك نيز تغيير شكل يافته است . استفاده از ماده شيميايي دي اكسيد توريم در پزشكي نيز در حدود 50 سال است كه متوقف گشته است. از آنجا كه آنژيوساركوم ها به سرعت رشد كرده و معمولا بيش از حد گسترش پيدا مي كنند ،  با گذشت زمان مي توان آنها را يافت و با عمل جراحي خارج نمود. در اين جا شيمي درماني و پرتودرماني كمك چنداني نمي كند و اكثر بيماران كمتر از شش ماه پس از تشخيص زنده مي مانند.
●  غده سرطاني كولانژيوم
در حدود 13 درصد از سرطانهاي اوليه كبد از نوع غده سرطاني (كارسنيوم ) كولانژيوم مي باشند. اين سرطانها رشد خود را از مجاري صفرا در داخل كبد شروع مي كند. اگر شما مبتلا به سنگ صفرا يا التهاب كيسه صفرا ،  كوليت زخمي مزمن (التهابي كه به صورت بلندمدت در روده بزرگ باقي بماند) يا يك بيماري عفوني همراه با كرم انگلي كه در بخشهايي از آسيا با نام « كلونوركيس » (كرم پهن كبد) ديده شده ،  باشيد ،  در خطر بيشتري براي ابتلا به اين سرطان هستيد.
بيماري كه دچار اين نوع سرطان مي شود ،  ممكن است در ناحيه شكمي به ويژه در سمت راست آن ،  احساس درد داشته باشد. غالبا كبد بيمار بزرگ خواهد شد و گاهي اوقات سرطان از نزديك ناف كبد (فرورفتگي روي كبد كه مجاري صفرا در مسير حركت خود به سوي كيسه صفرا از آن قسمت خارج مي شوند) شروع خواهد شد. كه در اين صورت ممكن است بيمار دچار يرقان شود و علامت آن تغيير رنگ پوست و چشمها به زرد مايل به سبز مي باشد.
اكثر غده هاي سرطاني كولانژيوم را نمي توان به طور كامل از طريق جراحي خارج نمود و اين بدان دليل است كه اين غده ها بيش از حد بزرگ هستند و يا در بخشي از كبد قرار گرفته اند كه امكان برداشتن آنها به وسيله جراحي نيست. معمولا در اين مرحله شيمي درماني و پرتودرماني نيز كمك چنداني نمي كند. به همين دليل بيشتر افرادي كه داراي كارسينوم كولانژيوم مي باشند ،  تنها شش ماه بعد از تشخيص زنده مي مانند. انجام عمل « باي پس » بر روي مجاري صفرا كه به علت سرطان بسته شده اند. موقتا برخي از علايم را برطرف مي سازد.
●   تومور هامارتوم كبد
معمولا كودكان زير 4 سال ،  امكان ابتلا به اين نوع نادر از سرطان كبد را دارند. سلولهاي هامارتوم شبيه سلولهاي دوران جنيني كبد هستند. در حدود 70 درصد از كودكاني كه به اين بيماري مبتلا شوند ،  با موفقيت درمان خواهند شد و ميزان زندها ماندن آنها زمانيكه بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود ،  بالاي 90 درصد است . همچنين شيمي درماني ،  تاثير مطلوبي در بهبود اين كودكان خواهد داشت.
●   كارسينوم هپاتوسلولار
رايج ترين شكل سرطان كبد در ميان بزرگسالان ،  غده سرطاني سلولهاي كبدي يا كارسيوم هپاتوسلولار مي باشد. علت نامگذاري اين سرطان از آنجا ناشي مي شود كه نوع اصلي سلولهاي كبد يعني سلولهاي كبدي ـ صفرايي منشا اصلي اين سرطان مي باشند . در حدود 75 درصد از سرطانهاي اوليه كبد از اين نوع به شمار مي روند.
سرطان هپاتوسلولار به شكلهاي مختلفي رشد مي كند. در مقايسه با سرطانهاي اوليه كبد كه رشد خود را از كبد آغاز مي كنند ،  تومورهاي كبدي ثانويه يا متاستاتيك ،  تومورهايي هستند كه از ساير اعضاي بدن نظير پانكراس،  روده بزرگ،  معده،  سينه ،  ريه و غيره شروع به رشد كرده بود و به صورت ثانويه به كبد گسترش پيدا مي كنند. اين تومورها كه بعد از فراگيري در محل اصلي خود ،  نامگذاري مي شوند ،  از اين پس به عنوان ثانويه به شمار مي روند. به عنوان مثال سرطاني كه رشد خود را از بافت سينه آغاز كرده و سپس به كبد گسترش پيدا مي كند ،  سرطان سينه ثانويه ناميده مي شود. در آمريكا و اروپا ،  تومورهاي كبدي ثانويه نسبت به سرطانهاي اوليه كبد ،  شايع تر مي باشند. درست برعكس اين مسئله در بسياري از نواحي آسيا و آفريقا صادق است .
برخي از تومورهاي كبدي به صورت يك تومور مجزا به وجود آمده و رشد مي كنند و فقط در صورت عدم توجه به اين بيماري به ساير بخشهاي كبد گسترش پيدا مي كنند.
نوع ديگري از سرطان كبد وجود دارد كه از همان ابتدا به شكل شاخكهايي در ميان بافت كبد ،  شروع به رشد و گسترش نموده و منحصر به يك تومور مجزا نمي باشد. بيشتر اوقات اين نوع تومور در افرادي كه مبتلا به سيروز كبدي بوده اند ،  مشاهده مي شود.
در يكي ديگر از انواع سرطان كبد ،  سرطان به صورت غده هايي در بخشهاي مختلف كبد شكل مي گيرند.
گاهي اوقات نيز شكل غده مشخص نيست و سرطان با هيچ يك از انواعي كه گفته شد،  هماهنگي ندارد.
پزشكان قادرند در زير ميكروسكوپ چندين زير گروه از سرطان هپاتوسلولار را تشخيص دهند. مهمترين اين زير گروهها « فيبروم لايه اي » نام دارد. بيماران مبتلا به اين نوع سرطان در مقايسه با مبتلايان به ساير زيرگروهها از لحاظ سني جوانتر هستند و اغلب زنان مي باشند. اين زيرگروه در مقايسه با شكلهاي ديگر سرطان هپاتوسلولار ،  از پيش آگهي بسيار بهتري برخوردار است .
●   سرطان كبد ثانويه
اكثر اوقات وقتي سرطان در كبد ديده مي شود ،  در حقيقت رشد خود را از آنجا آغاز نكرده ،  يعني در كبد شكل نگرفته است . بلكه از سرطاني كه در قسمتي ديگر از بدن وجود داشته ،  به كبد سرايت كرده است . اين تومورهاي ثانويه كبد ،  در اعضاي ديگر بدن نظير پانكراس ،  روده بزرگ ،  معده ،  سينه ،  ريه و… شكل مي گيرند و سپس به كبد گسترش پيدا مي كنند. اين تومورها كه بعد از قرارگيري در محل اصلي خود ،  نامگذاري مي شوند ،  از اين پس متاستاتيك يا ثانويه ناميده مي شوند.
فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

خواندن 2345 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « سرطان پستان سرطان مثانه »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

14 نظرها

 • پیوند نظر Walterfuese چهارشنبه, 15 شهریور 1396 ساعت 00:47 ارسال شده توسط Walterfuese

  buy viagra with paypal
  viagra without prescription
  unterschied viagra original und generika
  viagra without prescription
  easy get viagra nhs

 • پیوند نظر DennisAcacy سه شنبه, 14 شهریور 1396 ساعت 11:35 ارسال شده توسط DennisAcacy

  where to buy viagra in toronto
  viagra without a doctor prescription
  sildenafil 50 mg efectos mujer
  viagra without a doctor prescription
  buying viagra in pattaya

 • پیوند نظر Eddiekig شنبه, 11 شهریور 1396 ساعت 10:05 ارسال شده توسط Eddiekig

  is generic viagra the same as brand
  viagra without prescription
  cheap viagra pfizer
  viagra without prescription
  will there generic drug viagra

 • پیوند نظر MelvinVet پنج شنبه, 09 شهریور 1396 ساعت 10:25 ارسال شده توسط MelvinVet

  buy viagra western union
  cheap viagra online
  does 12.5 mg viagra work
  cheap viagra online
  buy sildenafil in india
  buying cialis usa
  online cialis
  buy female cialis
  cheap cialis online
  cheap canadian cialis online

 • پیوند نظر Jessiefah چهارشنبه, 08 شهریور 1396 ساعت 11:10 ارسال شده توسط Jessiefah

  buy cialis canada online
  buy cialis online
  discount cialis 20 mg
  buy cialis
  buy viagra and cialis online
  cheapest generic levitra online
  levitra
  cheap levitra from canada
  levitra 20 mg
  where to buy levitra cheap

شروعقبلی123بعدیپایان