یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:19

سرطان پستان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: بافت طبیعی پستان شامل غدد تولید کننده ی شیر است که به سطح پوست  در محل نیپل توسط مجاری باریکی متصل می شوند. غدد و مجاری توسط بافت همبندی که از چربی و ماده ی فیبری تشکیل شده است، حمایت می شود. عروق خونی، اعصاب و کانال های لنفاوی که وارد گره های لنفی می شوند،  بیشتر بخش باقی مانده ی پستان را تشکیل می دهد. این آناتومی پستان در زیر پوست و در بالای عضلات قفسه سینه قرار  دارد. 
همانند تمام اشکال سرطان، بافت غیر طبیعی که سرطان سینه را ایجاد می کند،  از خود سلول های بیمار ایجاد می شود که تکثیر خارج از کنترل متعددی دارد. این سلول ها ممکن است به مناطقی در بدن مهاجرت کنند که در حالت طبیعی در آن بخش ها این سلول ها را نمی بینیم. وقتی که این اتفاق رخ می دهد،  متاستاز نامیده می شود.
سرطان پستان در بافت پستان ایجاد می شود و به طور اولیه در مجاری شیری (کارسینوم داکتال) و یا در غدد ایجاد می شود (به نام کارسینوم لوبولار) ایجاد می شود.
معمولا سرطان سینه به شکل کوچکی ایجاد می شود و یا با تراکم های کلسیمی ( میکروکلسیفیکاسیون ها) خود را نشان می دهد و سپس درون کانال های درون سینه به گره های لنفی و یا از راه جریان خون به سایر اندام های  بدن پخش می شود. تومور شکل گرفته ممکن است رشد کند و  به بافت های اطراف پستان از جمله پوست و قفسه سینه حمله کند. سرطان پستان انواع گوناگون و متفاوتی دارد.  برخی از آن ها سال های زمان می برد تا در پشت پستان پخش شوند، در حالی که سایر موارد فورا رشد می کنند و پخش می شوند.
 مردان هم ممکن است به سرطان پستان مبتلا شوند، ولی این حالت تنها 1 درصد کل موارد سرطان پستان را تشکیل می دهد. در میان زنان، سرطان پستان شایع ترین سرطان است و دومین سرطان منجر به مرگ پس از سرطان ریه می باشد.
 اگر 8 زن حداقل 85 سال عمر کنند، انتظار داریم که  یکی از آن ها  در طول عمر خود به این بیماری مبتلا شود. دو سوم خانم های مبتلا به سرطان پستان بالای 50 سال سن دارند، و بیشتر موارد باقی مانده بین 39 تا 49 سال سن دارند.
خوشبختانه، اگر سرطان پستان در مراحل اولیه شناسایی شود، بسیار خوب به درمان جواب می دهد. تومورهای با حدود و محل مشخص معمولا می توانند به طور موفقیت آمیزی درمان شوند، البته  پیش از آن که سلول های سرطانی پخش شوند،  در 9 تا از 10 مورد، خانم ها حداقل 5 سال دیگر پس از سرطان زنده می مانند. در حالی که، موارد با عود دیررس، در مورد سرطان پستان شایع تر  می باشد.  
وقتی که سرطان شروع به پخش شدن می کند، درمان آن دشوار می شود. در حالی که، اغلب درمان می تواند تا سال ها بیماری را کنترل کند. بهبود روش‌های غربالگری و گزینه های درمانی پیش رو به این معنی است که حداقل 7 تا از 10 خانم مبتلا به سرطان پستان برای بیش از 5 سال پس از تشخیص اولیه زنده می مانند و نیمی از آن ها برای بیش از 10 سال زنده می مانند.

انواع سرطان سینه
1- سرطان مجرایی85تا 90 درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع سرطان هستند. در این نوع، فقط در داخل مجرای سینه، سلول های سرطانی رشد می کنند. اگر توده کوچکی را در سینه احساس کردید و یا از نوک سینه ترشحاتی خارج شد، فورا به پزشک مراجعه کنید.
2- سرطان لوبولی: 8درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع هستند. شیر مادر درون این لوبول ها جمع می شود. گاهی اوقات این لوبول ها پر می شوند، اما سرطان سینه نمی باشد. وجود توده سفت، تورم، تغییر ظاهر سینه و نوک سینه برگشته همه جزو علائم این سرطان می باشد. از طریق بیوپسی سینه (نمونه برداری از بافت سینه) می توان این سرطان را تشخیص داد.
3- سرطان التهابی سینه: این نوع سرطان در پوست رخ می دهد و موجب قرمزی و ورم سینه می شود و ظاهر سینه را ملتهب می کند. اگر علائم زیر را داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید: اندازه سینه به طور ناگهانی بزرگ شود، پوست سینه شبیه پوست پرتقال بود، پوست سینه دائما در حال خارش بود، سینه گرم و سفت شده باشد، درد سینه داشته باشید، نوک سینه تو رفته باشد و ورم گره لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد.
 4- بیماری پاژه نوک سینه: در این بیماری که معمولا در یک سینه وجود دارد، نوک سینه خارش دار و فلس‌مانند و قرمزرنگ می شود و به راحتی با جوش اشتباه گرفته می شود. بثورات قرمزی که در نوک سینه وجود دارند ممکن است به سمت پوست قهوه ای اطراف نوک سینه گسترش یابد و یا ممکن است موجب یک زخم باز در نوک سینه شود و یا علائمی شبیه اگزما در نوک سینه داشته باشد.

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

خواندن 4849 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « سرطان ریه سرطان کبد »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

41 نظرها