یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:14

سرطان ریه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: ریه ها دو عضو بزرگ بدن هستند که دارای بافتی اسفنجی می باشند. ریه ها در بالای دیافراگم و در زیر قفسه دنده ها قرار دارند. هنگامی که نفس خود را فرو می دهید، ریه های شما اکسیژن را جذب می کنند و آن را به جریان خون تحویل می دهند که به کل بدن پمپاژ می شود. هنگامی که نفس خود را بیرون می دهید، ریه ها گاز کربنیک آزاد می کنند که گازی زائد است که از جریان خون گرفته می شود و بایستی دفع شود. بیماری سرطان ریه، مانع از این فرآیند حیاتی می شود و ممکنست که سبب سختی تنفس شود.
سرطان ریه، دومین سرطان شناخته شده در بین مردان و زنان است و اکثرا از جدار برونش‌ها آغاز مي‌شوند. ولی مي‌تواند از سایر قسمت‌هاي ریه هم شروع شود.
سرطان ریه، اغلب چندین سال طول مي‌کشد تا رشد و گسترش یابد. در ابتدا، نواحی پیش سرطانی در ریه‌ها ایجاد مي‌شود. این تغییرات به‌صورت توده یا تومور نیستند و حتی توسط اشعة x قابل تشخیص نمی باشند.
 با گذشت زمان، این نواحی پیش سرطانی به سرطان واقعی تبدیل مي‌شوند. این سرطان، مواد شیمیایی تولید مي‌کند که باعث ایجاد عروق خونی جدید در اطراف مي‌شوند. این عروق تازه تشکیل شده، سلول‌هاي سرطانی را تغذیه مي‌کنند و منجر به تشکیل تومور مي‌گردند. در این زمان، تومور به‌حدی بزرگ مي‌شود که با اشعة x قابل تشخیص شود.
این سلول‌هاي سرطانی مي‌توانند شکسته شوند و به قسمت‌هاي دیگر بدن در فرآیند متاستاز پخش شوند. سرطان ریه یک بیماری تهدیدکنندة زندگی است، چون معمولاً قبل از تشخیص در بدن پخش مي‌شود.
یکی از راه‌هاي انتشار سرطان ریه از راه سیستم لنفاوی است. عروق لنفاوی مثل وریدها هستند که به جای خون حاوی مایع لنف هستند. لنف یک مایع شفاف است که حاوی محصولات زیاد بافتی و سلول‌هاي ایمنی مقابله‌کننده با عفونت است. سلول‌هاي سرطانی ریه مي‌توانند وارد عروق لنفاوی شوند و در گره‌هاي لنفاوی اطراف برونش و فضای اطراف ریه‌ها رشد کنند. وقتی سلول‌هاي سرطانی به غدد لنفاوی مي‌رسند، تقریباً به سایر بافت‌های بدن هم انتشار یافته‌اند. مرحله‌بندی و تصمیم‌گیری در مورد نحوة درمان سرطان ریه به این بستگی دارد که آیا به غدد لنفاوی اطراف انتشار داشته‌اند یا خیر.
انواع سرطان ریه
به طور کلی دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد: سرطان ریه یاخته های کوچک (SCLC) و سرطان ریه یاخته های غیر کوچک (NSCLC). هر یک از این دو با توجه به ظاهر یاخته ها در زیر میکروسکوپ تشخیص داده می شوند و این که با چه سرعتی در بدن گسترش می یابند.
سرطان ریه یاخته های غیر کوچک: تقریبا 80 درصد از موارد سرطان ریه را تشکیل می دهد و با کندی بیشتری در بدن گسترش می یابد. سه نوع سرطان ریه یاخته های کوچک وجود دارد:
• Adenocarcinoma : معمولا در غدد تولید مخاط در ریه دیده می شوند. هنگامی که به حفره های ریه (کیسه های کوچک ریه) سرایت می کند، به سرطان نسبت داده می شود.
• سرطان یاخته پولکی: معمولا از لوله های تنفسی بزرگ ریه (نایچه ها) سرچشمه می گیرد و ارتباط نزدیکی به مصرف سیگار دارد.
• سرطان بزرگ یاخته ای: معمولا در شاخه های نایچه ها آغاز می شود . ممکنست به منطقه پشت استخوان سینه که mediastinum نامیده می شود نیز سرایت کند که مری، نای، نایچه ها و قلب را در خود جای داده است.
سرطان های ریه یاخته ای غیرکوچک: این سرطان تقریبا 20 درصد از سرطان های ریه را شامل می شود. این سرطان معمولا در نایچه ها آغاز می‌شود و اغلب به سرعت به سایر بخش های بدن گسترش می یابد. سرطان ریه یاخته های کوچک، گاهی سرطان یاخته جو دو سر هم نامیده می شود چون در زیر میکروسکوپ شبیه جو دو سر دیده می شود.
سرطان ریه جابجا شده: این سرطانی است که به دیگر بخش های بدن سرایت می کند. انواع نادری نیز از سرطان ریه وجود دارد که شامل سرطان نایژه و نیز سرطان هایی می شود که در دیگر بخش های ریه آغاز می شود.

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

خواندن 1429 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « سرطان روده بزرگ سرطان پستان »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.