بررسی اجمالی

بررسی اجمالی (10)

یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:36

سرطان مری

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: مري لوله اي توخالي است كه غذا و مايعات را از حلق به معده حمل مي‌كند. در هنگام بلع، ديواره عضلاني مري منقبض شده و غذا به درون معده رانده مي‌شود. غدد جدار داخلي مري، موكوس توليد مي‌كنند. موكوس سرتاسر طول مري را مرطوب نگه داشه و عمل بلع را آسان‌تر مي‌كند. مري پشت ناي قرار داشته و طول آن در يك شخص بالغ حدود 25 سانتيمتر است.
سرطان مری پنجمین سرطان شایع در دنیاست که بیشتر در مردان رخ می‌دهد. متأسفانه به دلیل تشخیص دیر هنگام سرطان مری، اکثراً مرگ‌زا و کشنده است.
سرطان‌هایی‌ که‌ در مری‌ آغاز می‌شوند معمولاً در قسمت پایینی‌ مری‌ در جایی‌ که‌ مری‌ در قفسه‌ سینه‌ طی‌ مسیر می‌کند، رخ‌ می‌دهند. این نوع سرطان در کمربندی از آسیا، شمال ایران (گرگان ، ترکمن صحرا و هشتپر)، حول کشورهای چین، جمهوری‌های آسیایی شوروی سابق و مغولستان شایع‌تر است.تومورهای مری دو نوع خوش‌خیم و بدخیم هستند. در شهرهای شمالی ایران به دلیل استفاده مکرر از غذاهای نمک‌دار برای تمام وعده‌های ناهار یا شام، استعداد و آمادگی بیشتر به سرطان مری وجود دارد.
انواع سرطان مری
سرطان مری بر دو نوع اصلی است.
1. کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC): یکی از دو نوع مهم سرطان مری است. مصرف الکل و سیگار، نقش فوق العاده مؤثری در ایجاد این نوع سرطان ایفا می‌کند. سلول‌های بافت پوششی سنگفرشی مری در این حالت سرطانی می‌شوند. در سرتاسر دنیا این نوع سرطان ۸۰ درصد سرطان‌های مری را تشکیل می‌دهد. این نوع سرطان مرحله طولانی‌‌تری از دوره درجا (این سیتو) را دارد. این نوع سرطان حدود ۲۰ درصد موارد از قسمت گردنی و سینه‌ای فوقانی، ۵۰ درصد از یک سوم میانی و ۳۰ درصد از یک سوم تحتانی مری منشأ می‌گیرد. ابتدا ضایعات ضخیم شده پلاک مانندی ظهور پیدا کرده که پس از ماه‌ها تا سال‌ها به یکی از سه شکل زیر در می‌آیند. توده‌های پولیپ مانند برجسته به داخل مجرای مری که در بیشتر موارد باعث گرفتگی مجرا می‌شوند. زخم‌های بدخیم که گسترش عمقی یافته و گاهی به داخل مجاری تنفسی، سرخرگ آئورت یا دیگر مکان‌ها نفوذ و تهاجم می‌یابند. بدخیمی‌های منتشر شده که سبب ضخیم شدن، سفتی دیواره و باریک شدن مجرای مری خواهند شد.
2. آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma): این نوع سرطان مری نیز در سال‌های اخیر رشد زیادی در جوامع غربی داشته است. در ایالات متحده افزایش بسیار زیاد (سه تا پنج برابر در ۴۰ سال اخیر) شیوع این شکل از بدخیمی، باعث پیشی گرفتن آن از نوع اول شده است. آدنوکارسینوم برخلاف کارسینوم سلول سنگفرشی معمولاً در یک سوم انتهای مری واقع می‌شوند. بیماری مری بارت (Barrett Esophagus) که در آن مخاط سنگفرشی طبیعی انتهای تحتانی مری با مخاط استوانه‌ای حاوی سلول‌های ترشحی (مشابه بافت روده) جایگزین شده‌اند، مهم‌ترین عامل بروز این نوع سرطان مری است.

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:31

سرطان مثانه

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: ادرار تولید شده در کلیه ها از طریق لوله های حالب به طرف پائین و مثانه آمده و در آن تا موقع دفع ادرار ذخیره می شود. وقتی مثانه پر شد، سیگنالهای عصبی به مغز ارسال و فرد متوجه می شود که احساس دفع ادرار دارد و باید در فرصت مناسب مثانه خود را خالی کند.
مثانه توسط یک لوله بنام مجرای ادرار به خارج از بدن وصل می شود و از طریق آن محتویات خود را خالی می کند. در خانمها مجرای ادرار کوتاه بوده و در قسمت بالای واژن به بیرون باز می شود. در مردان مجرای ادرار از وسط پروستات عبور کرده و به بیرون متصل می شود.
داخل مثانه از یک پوشش خاص ضد ادرار مفروش شده است که این پوشش اجازه عبور به ادرار به داخل جدار مثانه را نمی دهد. بیش از ۹۰ درصد سرطانهای مثانه از پوشش مخاطی آن منشاء می گیرند.
تومور مثانه در واقع رشد غیرطبیعی سلول ها ی مثانه است.تومور ها ممکن است مهاجم یا غیر مهاجم باشند. خوشبختانه تومور های غیرمهاجم معمولا به داخل دیواره مثانه دست اندازی (متاستاز دادن )نمی کنند.
اگر یک تومور مهاجم باشد، ممکن است سلول های آن به دیواره مثانه و سپس به سایر ارگان های بدن از طریق خون و جریان لنفاوی دست اندازی کنند.
تومور های مثانه معمولا آقایان را ۴ برابر خانم ها مبتلا می سازند.این تومور ها بیشتر علاقه مند به گسترش در بدن مردان سفید پوست بالای ۵۰ سال می باشند. در ۵۰ درصد موارد سرطان مثانه موقع تشخیص محدود به مثانه است و در ۵۰ درصد دیگر متاسفانه سرطان به نقاط دیگر بدن دست اندازی کرده است.
انواع سرطان مثانه
سه نوع سرطان با توجه به نوع سلول‌های بدخیم (سرطانی) در سلول‌های پوشش دستگاه ادراری مثانه ایجاد می‌شوند:
1. کارسینوم سلول ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma): سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.
2. کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous Cell Carcinoma): سرطانی است که در سلول سنگفرشی ایجاد می‌شود، که سلول‌هایی ظریف و مسطح هستند که ممکن است پس از عفونت‌ها یا التهاب‌های بلندمدت، در پوشش دستگاه ادراری مثانه به‌وجود آیند.
3. آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma): سرطانی است که در سلول‌های غده‌ای (Glandular) مثانه به‌وجود می‌آید. سلول‌های غده‌ای موجود در پوشش دستگاه ادراری مثانه، موادی مخاط مانند تولید می‌کنند.


فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:27

سرطان کبد

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران:  عضوی مثلثی شکلی است که در جلوی معده و در پشت دنده ها در قمست فوقانی و راست شکم قرار دارد . کبد بزرگترین و پیچیده ترین عضو بدن است که حدود 1500 گرم وزن دارد و به 4 لوب تقسیم می شود که لایه نازکی از بافت پیوندی هر لوب را در بر گرفته که به داخل لوبها نفوذ می کند و لوب ها را به بخش کوچکترین بنام لوبول تقسیم بندی می کند و هر 2 دقیقه یکبار  همه ی خون بدن از این لوبولها  عبور می کند.
کبد عضوی است که به دلیل مقدار زیاد خون رنگ آن قرمز مایل به سیاه است. خون کبد معمولاً از 2 منبع است:
1. حدود 75% خون از طریق ورید پورت وارد کبد می شود که از دستگاه گوارش تخلیه می شود و غنی از مواد مغذی است .
2. بقیه آن به وسیله ی شریان کبدی وارد کبد می شود که غنی از اکسیژن است .
این 2 منبع خونرسانی در نهایت شاخه ی انتهاییشان به هم می پیوندند و تشکیل سینوزوئیدهای کبدی را می دهد که این سینوزوئیدها پس از خونرسانی به کبد به درون وریدچه های واقع در مرکز لوبولهای کبدی تخلیه می‌شوند و ورید مرکزی نامیده می شود. این وریدهای مرکزی به هم ملحق می شود و ورید کبدی را تشکیل می دهد که در نهایت خون ورید کبدی به ورید اجوف تحتانی تخلیه می شود . 
سلولهای کبدی هپاتوسیتها می باشند و بقیه آنها شامل سلولهای کوپفر ، اقماری (satellite) و سلولهای ذخیره کننده چربی است.
ساختمان هپاتوسیتها شش ضلعی است(همانند کندو عسل ). خون شریان کبدی و ورید پورت از ناحیه یک به آسینوس وارد شده و پس از عبور از سینوزئیدها به ورید کبدی انتهایی ناحیه سه جریان می یابد و در نهایت به صورت ورید فوق کبدی به ورید اجوف تحتانی می ریزد .
سلولهای کوپفر نقش بیگانه خواری دارند که جزء سیستم رتیکولو اندوتلیال هستند و وظیفه ی اصلی آنها به دام انداختن مواد خاصی است که از طریق ورید پورت آورده می شوند.
کبد غذا را از دستگاه گوارش گرفته و سپس آنها را ذخیره و یا به شکل مواد شیمیایی تغییر می دهد که در قسمت دیگری از بدن جهت نیازهای متابولیکی مورد استفاده قرار می گیرد .
وظایف کبد عبارت است از:
• تولید حداکثر پروتئینهای ضروری سرم که شامل : از 13 فاکتور انعقادی 12 تای آن در کبد ساخته و فقط فاکتور 8 در اندوتلیال عروق ساخته می شود . همچنین فاکتورهای ضد انعقادی نیز در کبد ساخته می شوند.
• تولید صفرا و مواد حاصل از آن ( اسیدهای صفراوی – کلسترول – لیستین – فسفولیپیدها )
• تنظیم مواد مغذی ( گلوکز – گلیکوژن – لیپیدها – کلسترول و اسیدهای آمینه )
این یعنی اینکه پس از مصرف غذا گلوکز از طریق ورید پورت به کبد رفته و به طی فرایند گلیکوژنز به گلیکوژن تبدیل می شود و برعکس هنگام گرسنگی و یا بین وعده های غذایی گلیکوژن در کبد به گلوکز تبدیل می شود ( طی فرآیند گلیکولیز ) چربی ها از کبد به صورت  VLDL خارج می شوند و در نسوخ چربی ذخیره می شوند.
• متابولیسم و کونژوگه کردن ترکیبات چربی دوست ( بیلی روبین ، کاتیونها ، داروها ) برای دفع از طریق صفرا یا ادرار
• تبدیل ویتامین های  Bبه شکل فعال کوآنزیم آن
• تبدیل آمونیاک به اوره که توسط کلیه ها دفع می شود .
• ذخیره ی ویتامین های محلول در چربی شامل  K ،  E ،  D ،  B12 ،  A و فولات و مواد معدنی نظیر مس و آهن
• تبدیل و غیرفعال کردن هورمون ها
• تولید گرما برای حفظ دمای بدن
• از لحاظ تئوری 3/1 از کبد برای نیاز بدن کافی است.
 
کلینیک امید تهران:  سرطان کبد رشد خارج از کنترل سلول های بدخیم در کبد است که به طور اولیه از سلول های غیرطبیعی کبدی یا مجاری صفراوی منشأ و یا از گسترش سرطان عضوی دیگر به کبد(متاستاز) ناشی می شود.
شایع ترین این سرطان های گسترش یابنده به کبد عبارتند از سرطان های رکتوم، کولون، ریه، پستان، پانکراس، مری و پوست (ملانوم بدخیم ).
سرطان کبد در همه سنین ممکن است بروز کند ولی در مردان بالای ۶۰ سال شایع تر است.
رايج ترين نوع خوش خيم تومورهاي كبدي از رگهاي خوني شروع به رشد مي نمايد. اين ضايعه «همانژيوم» نام دارد. اكثر تومورهاي همانژيوم هيچ علايمي در كبد به وجود نمي آورند و به همين دليل نياز به درمان نيز ندارند. برخي از اين تومورها ممكن است خونريزي نمايند كه در اين صورت براي خارج نمودن آنها نياز به جراحي مي باشد.
«ادنوم هاي كبدي » نيز نوعي از تومورهاي خوش خيم هستند كه از سلولهاي كبدي ـ صفرايي (نوع اصلي سلول كبد) شروع به رشد مي كند و اكثرا هم باعث به وجود آوردن هيچ علامتي نمي شود و نياز به درمان ندارد. برخي از اين تومورها ممكن است باعث ايجاد يك توده و يا درد در ناحيه شكمي (معده ) و يا كم خوني شوند كه در اين صورت ممكن است براي خارج كردن آن نياز به جراحي باشد.
اگر شما از قرصهاي ضد بارداري استفاده مي كنيد، شانس بسيار بالايي در ابتلا به يكي از اين تومورها داريد. متوقف نمودن مصرف اين قرصها مي تواند باعث كوچك شدن و يا كاهش تعداد تومورها شود.
نوع ديگر شبه تومورهاي خوش خيم، « هيپرپلازي كانوني ندولر مي باشد كه از چندين نوع از سلولها (سلولهاي كبدي، سلولهاي مجراي صفرا و بافت پيوندي) تشكيل مي شود.
در صورت وجود علايم، اين تومور را مي توان از طريق جراحي خارج نمود و به اين ترتيب بيمار را معالجه نمود. اين تومورها در زنان بيشتر از مردان رايج است.
انواع تومورهای سرطانی در کبد
• آنژيوساركوم يا همانژيوساركوم
اين سرطانهاي نادر رشد خود را از رگهاي خوني كبد شروع مي كنند. بيشتر افرادي كه مبتلا به اين نوع سرطانها مي شوند،  افرادي هستند كه بدون استفاده از پوشش و محافظ در معرض استنشاق كلريد وينيل يا دي اكسيد توريم قرار مي گيرند. كريدوينيل ،  نوعي ماده شيميايي است كه در ساخت بعضي از انواع پلاستيكها به كار مي رود. دي اكسيد توريم نيز يك ماده شيميايي است كه در گذشته به عنوان يكي از مراحل آزمايش اشعه ايكس به برخي از بيماران تزريق مي شده است .
زماني كه خاصيت سرطان زا بودن اين مواد شيميايي تشخيص داده شد ،  قدمهايي براي ريشه كن كردن يا كاهش خطر آن برداشته شد. در حال حاضر كارگراني كه بدون استفاده از پوشش و يا محافظ در معرض استنشاق كلريد وينيل قرار دارند،  به طور جدي تحت كنترل مي باشند. در عين حال فرايند ساخت انواع پلاستيك نيز تغيير شكل يافته است . استفاده از ماده شيميايي دي اكسيد توريم در پزشكي نيز در حدود 50 سال است كه متوقف گشته است. از آنجا كه آنژيوساركوم ها به سرعت رشد كرده و معمولا بيش از حد گسترش پيدا مي كنند ،  با گذشت زمان مي توان آنها را يافت و با عمل جراحي خارج نمود. در اين جا شيمي درماني و پرتودرماني كمك چنداني نمي كند و اكثر بيماران كمتر از شش ماه پس از تشخيص زنده مي مانند.
●  غده سرطاني كولانژيوم
در حدود 13 درصد از سرطانهاي اوليه كبد از نوع غده سرطاني (كارسنيوم ) كولانژيوم مي باشند. اين سرطانها رشد خود را از مجاري صفرا در داخل كبد شروع مي كند. اگر شما مبتلا به سنگ صفرا يا التهاب كيسه صفرا ،  كوليت زخمي مزمن (التهابي كه به صورت بلندمدت در روده بزرگ باقي بماند) يا يك بيماري عفوني همراه با كرم انگلي كه در بخشهايي از آسيا با نام « كلونوركيس » (كرم پهن كبد) ديده شده ،  باشيد ،  در خطر بيشتري براي ابتلا به اين سرطان هستيد.
بيماري كه دچار اين نوع سرطان مي شود ،  ممكن است در ناحيه شكمي به ويژه در سمت راست آن ،  احساس درد داشته باشد. غالبا كبد بيمار بزرگ خواهد شد و گاهي اوقات سرطان از نزديك ناف كبد (فرورفتگي روي كبد كه مجاري صفرا در مسير حركت خود به سوي كيسه صفرا از آن قسمت خارج مي شوند) شروع خواهد شد. كه در اين صورت ممكن است بيمار دچار يرقان شود و علامت آن تغيير رنگ پوست و چشمها به زرد مايل به سبز مي باشد.
اكثر غده هاي سرطاني كولانژيوم را نمي توان به طور كامل از طريق جراحي خارج نمود و اين بدان دليل است كه اين غده ها بيش از حد بزرگ هستند و يا در بخشي از كبد قرار گرفته اند كه امكان برداشتن آنها به وسيله جراحي نيست. معمولا در اين مرحله شيمي درماني و پرتودرماني نيز كمك چنداني نمي كند. به همين دليل بيشتر افرادي كه داراي كارسينوم كولانژيوم مي باشند ،  تنها شش ماه بعد از تشخيص زنده مي مانند. انجام عمل « باي پس » بر روي مجاري صفرا كه به علت سرطان بسته شده اند. موقتا برخي از علايم را برطرف مي سازد.
●   تومور هامارتوم كبد
معمولا كودكان زير 4 سال ،  امكان ابتلا به اين نوع نادر از سرطان كبد را دارند. سلولهاي هامارتوم شبيه سلولهاي دوران جنيني كبد هستند. در حدود 70 درصد از كودكاني كه به اين بيماري مبتلا شوند ،  با موفقيت درمان خواهند شد و ميزان زندها ماندن آنها زمانيكه بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود ،  بالاي 90 درصد است . همچنين شيمي درماني ،  تاثير مطلوبي در بهبود اين كودكان خواهد داشت.
●   كارسينوم هپاتوسلولار
رايج ترين شكل سرطان كبد در ميان بزرگسالان ،  غده سرطاني سلولهاي كبدي يا كارسيوم هپاتوسلولار مي باشد. علت نامگذاري اين سرطان از آنجا ناشي مي شود كه نوع اصلي سلولهاي كبد يعني سلولهاي كبدي ـ صفرايي منشا اصلي اين سرطان مي باشند . در حدود 75 درصد از سرطانهاي اوليه كبد از اين نوع به شمار مي روند.
سرطان هپاتوسلولار به شكلهاي مختلفي رشد مي كند. در مقايسه با سرطانهاي اوليه كبد كه رشد خود را از كبد آغاز مي كنند ،  تومورهاي كبدي ثانويه يا متاستاتيك ،  تومورهايي هستند كه از ساير اعضاي بدن نظير پانكراس،  روده بزرگ،  معده،  سينه ،  ريه و غيره شروع به رشد كرده بود و به صورت ثانويه به كبد گسترش پيدا مي كنند. اين تومورها كه بعد از فراگيري در محل اصلي خود ،  نامگذاري مي شوند ،  از اين پس به عنوان ثانويه به شمار مي روند. به عنوان مثال سرطاني كه رشد خود را از بافت سينه آغاز كرده و سپس به كبد گسترش پيدا مي كند ،  سرطان سينه ثانويه ناميده مي شود. در آمريكا و اروپا ،  تومورهاي كبدي ثانويه نسبت به سرطانهاي اوليه كبد ،  شايع تر مي باشند. درست برعكس اين مسئله در بسياري از نواحي آسيا و آفريقا صادق است .
برخي از تومورهاي كبدي به صورت يك تومور مجزا به وجود آمده و رشد مي كنند و فقط در صورت عدم توجه به اين بيماري به ساير بخشهاي كبد گسترش پيدا مي كنند.
نوع ديگري از سرطان كبد وجود دارد كه از همان ابتدا به شكل شاخكهايي در ميان بافت كبد ،  شروع به رشد و گسترش نموده و منحصر به يك تومور مجزا نمي باشد. بيشتر اوقات اين نوع تومور در افرادي كه مبتلا به سيروز كبدي بوده اند ،  مشاهده مي شود.
در يكي ديگر از انواع سرطان كبد ،  سرطان به صورت غده هايي در بخشهاي مختلف كبد شكل مي گيرند.
گاهي اوقات نيز شكل غده مشخص نيست و سرطان با هيچ يك از انواعي كه گفته شد،  هماهنگي ندارد.
پزشكان قادرند در زير ميكروسكوپ چندين زير گروه از سرطان هپاتوسلولار را تشخيص دهند. مهمترين اين زير گروهها « فيبروم لايه اي » نام دارد. بيماران مبتلا به اين نوع سرطان در مقايسه با مبتلايان به ساير زيرگروهها از لحاظ سني جوانتر هستند و اغلب زنان مي باشند. اين زيرگروه در مقايسه با شكلهاي ديگر سرطان هپاتوسلولار ،  از پيش آگهي بسيار بهتري برخوردار است .
●   سرطان كبد ثانويه
اكثر اوقات وقتي سرطان در كبد ديده مي شود ،  در حقيقت رشد خود را از آنجا آغاز نكرده ،  يعني در كبد شكل نگرفته است . بلكه از سرطاني كه در قسمتي ديگر از بدن وجود داشته ،  به كبد سرايت كرده است . اين تومورهاي ثانويه كبد ،  در اعضاي ديگر بدن نظير پانكراس ،  روده بزرگ ،  معده ،  سينه ،  ريه و… شكل مي گيرند و سپس به كبد گسترش پيدا مي كنند. اين تومورها كه بعد از قرارگيري در محل اصلي خود ،  نامگذاري مي شوند ،  از اين پس متاستاتيك يا ثانويه ناميده مي شوند.
فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:19

سرطان پستان

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: بافت طبیعی پستان شامل غدد تولید کننده ی شیر است که به سطح پوست  در محل نیپل توسط مجاری باریکی متصل می شوند. غدد و مجاری توسط بافت همبندی که از چربی و ماده ی فیبری تشکیل شده است، حمایت می شود. عروق خونی، اعصاب و کانال های لنفاوی که وارد گره های لنفی می شوند،  بیشتر بخش باقی مانده ی پستان را تشکیل می دهد. این آناتومی پستان در زیر پوست و در بالای عضلات قفسه سینه قرار  دارد. 
همانند تمام اشکال سرطان، بافت غیر طبیعی که سرطان سینه را ایجاد می کند،  از خود سلول های بیمار ایجاد می شود که تکثیر خارج از کنترل متعددی دارد. این سلول ها ممکن است به مناطقی در بدن مهاجرت کنند که در حالت طبیعی در آن بخش ها این سلول ها را نمی بینیم. وقتی که این اتفاق رخ می دهد،  متاستاز نامیده می شود.
سرطان پستان در بافت پستان ایجاد می شود و به طور اولیه در مجاری شیری (کارسینوم داکتال) و یا در غدد ایجاد می شود (به نام کارسینوم لوبولار) ایجاد می شود.
معمولا سرطان سینه به شکل کوچکی ایجاد می شود و یا با تراکم های کلسیمی ( میکروکلسیفیکاسیون ها) خود را نشان می دهد و سپس درون کانال های درون سینه به گره های لنفی و یا از راه جریان خون به سایر اندام های  بدن پخش می شود. تومور شکل گرفته ممکن است رشد کند و  به بافت های اطراف پستان از جمله پوست و قفسه سینه حمله کند. سرطان پستان انواع گوناگون و متفاوتی دارد.  برخی از آن ها سال های زمان می برد تا در پشت پستان پخش شوند، در حالی که سایر موارد فورا رشد می کنند و پخش می شوند.
 مردان هم ممکن است به سرطان پستان مبتلا شوند، ولی این حالت تنها 1 درصد کل موارد سرطان پستان را تشکیل می دهد. در میان زنان، سرطان پستان شایع ترین سرطان است و دومین سرطان منجر به مرگ پس از سرطان ریه می باشد.
 اگر 8 زن حداقل 85 سال عمر کنند، انتظار داریم که  یکی از آن ها  در طول عمر خود به این بیماری مبتلا شود. دو سوم خانم های مبتلا به سرطان پستان بالای 50 سال سن دارند، و بیشتر موارد باقی مانده بین 39 تا 49 سال سن دارند.
خوشبختانه، اگر سرطان پستان در مراحل اولیه شناسایی شود، بسیار خوب به درمان جواب می دهد. تومورهای با حدود و محل مشخص معمولا می توانند به طور موفقیت آمیزی درمان شوند، البته  پیش از آن که سلول های سرطانی پخش شوند،  در 9 تا از 10 مورد، خانم ها حداقل 5 سال دیگر پس از سرطان زنده می مانند. در حالی که، موارد با عود دیررس، در مورد سرطان پستان شایع تر  می باشد.  
وقتی که سرطان شروع به پخش شدن می کند، درمان آن دشوار می شود. در حالی که، اغلب درمان می تواند تا سال ها بیماری را کنترل کند. بهبود روش‌های غربالگری و گزینه های درمانی پیش رو به این معنی است که حداقل 7 تا از 10 خانم مبتلا به سرطان پستان برای بیش از 5 سال پس از تشخیص اولیه زنده می مانند و نیمی از آن ها برای بیش از 10 سال زنده می مانند.

انواع سرطان سینه
1- سرطان مجرایی85تا 90 درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع سرطان هستند. در این نوع، فقط در داخل مجرای سینه، سلول های سرطانی رشد می کنند. اگر توده کوچکی را در سینه احساس کردید و یا از نوک سینه ترشحاتی خارج شد، فورا به پزشک مراجعه کنید.
2- سرطان لوبولی: 8درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع هستند. شیر مادر درون این لوبول ها جمع می شود. گاهی اوقات این لوبول ها پر می شوند، اما سرطان سینه نمی باشد. وجود توده سفت، تورم، تغییر ظاهر سینه و نوک سینه برگشته همه جزو علائم این سرطان می باشد. از طریق بیوپسی سینه (نمونه برداری از بافت سینه) می توان این سرطان را تشخیص داد.
3- سرطان التهابی سینه: این نوع سرطان در پوست رخ می دهد و موجب قرمزی و ورم سینه می شود و ظاهر سینه را ملتهب می کند. اگر علائم زیر را داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید: اندازه سینه به طور ناگهانی بزرگ شود، پوست سینه شبیه پوست پرتقال بود، پوست سینه دائما در حال خارش بود، سینه گرم و سفت شده باشد، درد سینه داشته باشید، نوک سینه تو رفته باشد و ورم گره لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد.
 4- بیماری پاژه نوک سینه: در این بیماری که معمولا در یک سینه وجود دارد، نوک سینه خارش دار و فلس‌مانند و قرمزرنگ می شود و به راحتی با جوش اشتباه گرفته می شود. بثورات قرمزی که در نوک سینه وجود دارند ممکن است به سمت پوست قهوه ای اطراف نوک سینه گسترش یابد و یا ممکن است موجب یک زخم باز در نوک سینه شود و یا علائمی شبیه اگزما در نوک سینه داشته باشد.

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:14

سرطان ریه

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: ریه ها دو عضو بزرگ بدن هستند که دارای بافتی اسفنجی می باشند. ریه ها در بالای دیافراگم و در زیر قفسه دنده ها قرار دارند. هنگامی که نفس خود را فرو می دهید، ریه های شما اکسیژن را جذب می کنند و آن را به جریان خون تحویل می دهند که به کل بدن پمپاژ می شود. هنگامی که نفس خود را بیرون می دهید، ریه ها گاز کربنیک آزاد می کنند که گازی زائد است که از جریان خون گرفته می شود و بایستی دفع شود. بیماری سرطان ریه، مانع از این فرآیند حیاتی می شود و ممکنست که سبب سختی تنفس شود.
سرطان ریه، دومین سرطان شناخته شده در بین مردان و زنان است و اکثرا از جدار برونش‌ها آغاز مي‌شوند. ولی مي‌تواند از سایر قسمت‌هاي ریه هم شروع شود.
سرطان ریه، اغلب چندین سال طول مي‌کشد تا رشد و گسترش یابد. در ابتدا، نواحی پیش سرطانی در ریه‌ها ایجاد مي‌شود. این تغییرات به‌صورت توده یا تومور نیستند و حتی توسط اشعة x قابل تشخیص نمی باشند.
 با گذشت زمان، این نواحی پیش سرطانی به سرطان واقعی تبدیل مي‌شوند. این سرطان، مواد شیمیایی تولید مي‌کند که باعث ایجاد عروق خونی جدید در اطراف مي‌شوند. این عروق تازه تشکیل شده، سلول‌هاي سرطانی را تغذیه مي‌کنند و منجر به تشکیل تومور مي‌گردند. در این زمان، تومور به‌حدی بزرگ مي‌شود که با اشعة x قابل تشخیص شود.
این سلول‌هاي سرطانی مي‌توانند شکسته شوند و به قسمت‌هاي دیگر بدن در فرآیند متاستاز پخش شوند. سرطان ریه یک بیماری تهدیدکنندة زندگی است، چون معمولاً قبل از تشخیص در بدن پخش مي‌شود.
یکی از راه‌هاي انتشار سرطان ریه از راه سیستم لنفاوی است. عروق لنفاوی مثل وریدها هستند که به جای خون حاوی مایع لنف هستند. لنف یک مایع شفاف است که حاوی محصولات زیاد بافتی و سلول‌هاي ایمنی مقابله‌کننده با عفونت است. سلول‌هاي سرطانی ریه مي‌توانند وارد عروق لنفاوی شوند و در گره‌هاي لنفاوی اطراف برونش و فضای اطراف ریه‌ها رشد کنند. وقتی سلول‌هاي سرطانی به غدد لنفاوی مي‌رسند، تقریباً به سایر بافت‌های بدن هم انتشار یافته‌اند. مرحله‌بندی و تصمیم‌گیری در مورد نحوة درمان سرطان ریه به این بستگی دارد که آیا به غدد لنفاوی اطراف انتشار داشته‌اند یا خیر.
انواع سرطان ریه
به طور کلی دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد: سرطان ریه یاخته های کوچک (SCLC) و سرطان ریه یاخته های غیر کوچک (NSCLC). هر یک از این دو با توجه به ظاهر یاخته ها در زیر میکروسکوپ تشخیص داده می شوند و این که با چه سرعتی در بدن گسترش می یابند.
سرطان ریه یاخته های غیر کوچک: تقریبا 80 درصد از موارد سرطان ریه را تشکیل می دهد و با کندی بیشتری در بدن گسترش می یابد. سه نوع سرطان ریه یاخته های کوچک وجود دارد:
• Adenocarcinoma : معمولا در غدد تولید مخاط در ریه دیده می شوند. هنگامی که به حفره های ریه (کیسه های کوچک ریه) سرایت می کند، به سرطان نسبت داده می شود.
• سرطان یاخته پولکی: معمولا از لوله های تنفسی بزرگ ریه (نایچه ها) سرچشمه می گیرد و ارتباط نزدیکی به مصرف سیگار دارد.
• سرطان بزرگ یاخته ای: معمولا در شاخه های نایچه ها آغاز می شود . ممکنست به منطقه پشت استخوان سینه که mediastinum نامیده می شود نیز سرایت کند که مری، نای، نایچه ها و قلب را در خود جای داده است.
سرطان های ریه یاخته ای غیرکوچک: این سرطان تقریبا 20 درصد از سرطان های ریه را شامل می شود. این سرطان معمولا در نایچه ها آغاز می‌شود و اغلب به سرعت به سایر بخش های بدن گسترش می یابد. سرطان ریه یاخته های کوچک، گاهی سرطان یاخته جو دو سر هم نامیده می شود چون در زیر میکروسکوپ شبیه جو دو سر دیده می شود.
سرطان ریه جابجا شده: این سرطانی است که به دیگر بخش های بدن سرایت می کند. انواع نادری نیز از سرطان ریه وجود دارد که شامل سرطان نایژه و نیز سرطان هایی می شود که در دیگر بخش های ریه آغاز می شود.

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:08

سرطان روده بزرگ

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارش است که از انتهای روده باریک شروع می‌شود و به کانال مقعد خاتمه می یابد.

این لوله که از طولی در حدود 5/1 تا 2متر و قطری درحدود 4/6 سانتی‌متری برخوردار است، شامل ۴ بخش اصلی سکوم(کور روده)، کولون، رکتوم(راست روده) و کانال مقعد می‌باشد.

سکوم قسمت ابتدایی روده بزرگ می‌باشد که به روده کوچک متصل و آپاندیس به انتهای آن چسبیده است. این بخش از روده بزرگ حدود 15سانتی متر طول دارد.

دومین و بزرگترین بخش روده بزرگ کولون نامیده می‌شود. این بخش بر اساس جهت و شکل به چهار ناحیه تقسیم می شود. کولون صعودی که در سمت راست شکم قرار دارد و دنباله سکوم است. این بخش از کولون تا زیر کبد بالا رفته و با زاویه قائمه به سمت چپ پیچ می‌خورد و به کولون عرضی که در جلوی معده و درست زیر دیافراگم قرار دارد منتهی می‌شود. ناحیه سوم کولون، کولون نزولی است که در سمت چپ شکم و با یک زاویه حاده در زیر طحال به سمت پایین آمده است و دنباله آن که کولون خاصره لگن قرار دارد که در حفره خاصره لگن چپ می‌باشد. در این ناحیه، روده بزرگ در داخل لگن کوچک شده و به راست روده یا رکتوم منتهی می شود. راست روده یا رکتوم دنباله کولون خاصره لگنی است و طول آن 12 الی 15 سانتی متر می باشد. محل قرار گرفتن راست روده حفره لگن است که در مردان عقب مثانه و پروستات و در زنان پشت رحم و مهبل قرار دارد و در نهایت قسمت تحتانی راست روده به کانال مقعدی ختم می‌شود. این مجرا لوله‌ای 3 سانتیمتری محل عبور مواد دفعی به خارج بدن می‌باشد.

وظیفه اصلی روده بزرگ هدایت مواد هضم نشده به خارج از بدن را بر عهده دارد. به عبارتی بیشتر مواد غذایی تا رسیدن به روده بزرگ هضم شده‌اند و تنها مقداری از غذاهای هضم نشده مانند سلولز، غضروف و مولكول‌های پروتئینی و مواد جذب نشده وارد روده بزرگ می شوند. این مواد از روده کوچک وارد کولون می‌شود. کولون مواد غذایی و آب را از مواد زاید جدا كرده و بقیه را تبدیل به مدفوع می‌کند. مواد زائد از کولون عبور مي‌كند و وارد رکتوم می‌شود، سپس از راه مقعد از بدن خارج می‌شوند.

روده بزرگ علاوه بر این وظیفه، تولید برخی ویتامین های مورد نیاز بدن از جمله برخی از ویتامین‌های گروه B و ویتامین K را نیز بر عهده دارد. این ویتامین ها پس از تولید، وارد مویرگ های خونی و سپس وارد جریان خون می شوند.

بدخیمی راست روده

بدخیمی راست روده، یک نوع بدخیمی است که در بافت راست روده شکل می گیرد. راست روده بخشی از سیستم گوارش بدن است. که در بخش انتهایی روده بزرگ است. هنگامی که یاخته ها رشدی غیر عادی و خارج از کنترل پیدا می کنند، توموری بدخیمیی بوجود می آید.

بدخیمی راست روده بیشتر در بین مردان و زنان بالای 50 سال دیده می شود. البته این بدخیمی در بین جوانان هم وجود دارد و نیز بندرت در بین نوجوانان هم دیده می شود.

سیگار کشیدن ونیزبرنامه های غذایی سرشار از چربی و با فیبر کم را به بدخیمی راست روده نسبت می‌دهند فلذا پذیرفتن یک برنامه زندگی سالم که دارای چربی کم و فیبر زیاد در برنامه غذایی روزانه باشد، برای جلوگیری از این بدخیمی نقشی اساسی دارد به ویژه اگر در خانواده شما سابقه بدخیمی راست روده وجود داشته باشد.

یکی دیگر از عوامل بدخیمی راست روده، ازجهش های اکتسابی ژنی ناشی می شوند که این تغییرات بدخیمیی در DNA می باشد که در طول زندگی شخص رخ می دهد. اما شرایط ارثی خاص ممکنست شما را بیشتر مستعد بدخیمی راست روده کند.

تقریبا پنج درصد از موارد تشخیص بدخیمی راست روده در بین کسانی است که از نظر ژنی مستعد این بیماری هستند. کسانی که از خانواده هایی می باشند که دارای سابقه بدخیمی colorectal و یا پولیپ هستند، احتمال زیادی برای دچار شدن به این بیماری دارند.

  • پولیپ های خانوادگی: این شرایط سبب صدها یا هزاران رشد خوش خیم یاخته ها (پولیپ) در جداره داخلی روده بزرگ و راست روده می شود. این پولیپ ها اگر تحت جراحی قرار نگیرند، ممکنست بدخیمیی شوند.
  •  سندروم بد: که بدخیمی colorectal غیر پولیپی ارثی (HNPCC) نیز نامیده می شود، احتمال بوجود آمدن یک بدخیمی راست روده جداگانه را در سن پایین افزایش می دهد، مثلا در پیش از 40 سالگی.
  • سندروم Turcot: این شرایط ژنتیکی کمیاب ممکنست سبب پولیپ های چندگانه روده بزرگ adenomatous شود بنابراین احتمال ابتلاء به هر دو بدخیمی روده بزرگ و راست روده را افزایش می دهد.
  • سندروم (Peutz-Jeghers): این سندورم ممکنست از والدین به ارث رسیده باشد و یا خود بخود ایجاد شده باشد. این شرایط نادر سبب پولیپ های بزرگی در سیستم گوارشی می شود. 
  • انواع بدخیمی راست روده
  • توجه: هر چیزی که احتمال ابتلاء به یک بیماری را افزایش می دهد، عاملی برای احتمال ابتلاء نامیده می‌شود. دارا بودن عوامل احتمال ابتلاء به بدخیمی بدین معنی نیست که شما حتما دچار این بیماری خواهید شد و نداشتن این عوامل بدان معنی نیست که شما به هیچ وجه دچار این بیماری نخواهید شد. اگر فکر می کنید که احتمال ابتلاء به این بیماری را دارید، آن را با پزشک خودتان در میان بگذارید.
  • Adenocarcinoma: این بدخیمی متداول ترین بدخیمی راست روده می باشند که در درون یاخته های غدد مولد مخاط ایجاد می شود. این یاخته ها هنگامی که بطور عادی کار می کنند، دیواره های داخلی راست روده را روانکاری می کنند.
  • Carcinoid: این تومورها نوعی تومور neuroendocrine مولد هورمون هستندکه معمولا به کندی رشد می کنند و ممکنست در ابتدا به عنوان یک تومور خوش خیم پدیدار شوند.
  • Lymphoma: مربوط به بیماری های سیستم مصونیت بدن می باشند که در غدد لنفاوی رخ می دهند. اما این بدخیمی می تواند در هر بخشی از بدن بوجود آید از جمله در راست روده.

 

بدخیمی کولون

بدخیمی کولون در  اغلب  اوقات، به‌صورت توده‌هایی از سلول‌های مرحله قبل از سرطانی(پولیپ‌ها)، در پوشش داخلی کولون آغاز می‌شود. پولیپ‌ها می‌توانند به‌صورت اشکال قارچی،  ساده و مسطح، و یا گوشه‌دار در دیواره کولون پدیدار شوند. بیرون‌آوردن و جراحی پولیپ‌ها  قبل از آنکه سرطانی شوند، می‌تواند از بدخیمی کولون پیشگیری نماید.

جهش‌های ژنی موروثی از دیگر عواملی است که خطر ابتلاء به بدخیمی کولون را افزایش می‌دهند. این جهشهای ژنی موروثی که ریسک ابتلاء به بدخیمی کولون را افزایش می‌دهند، می‌توانند از اعضا, خانواده به یکدیگر انتقال یابند. اما این ژن‌های به ارث رسیده، تنها در ارتباط با درصد کمی از سرطان‌های کولون می‌باشند.

موتاسیون‌های ژنی به ارث رسیده(موروثی)، لزوماً باعث ایجاد بدخیمینمی‌گردند، اما می‌توانند احتمال خطر ابتلاء به بدخیمیرا در فرد افزایش دهد. بیشترین اشکال شایع سندرم‌های بدخیمیکولون موروثی(به ارث یافته) عبارتند از:

پولیپ‌های غده‌ای فامیلی(خانوادگی): اختلال نادری است که موجب می‌شود هزاران پولیپ در پوشش داخلی کولون و مقعد(رکتوم)، رشد و توسعه یابند. درافرادی که FAP آنها درمان نشده است، شانس ابتلاء به بدخیمیکولون گسترش یافته  قبل از سن 40 سالگی، بیشتر است.

بدخیمیکولورکتال نانپولایپوسیس ارثی: که سندرم LYNCH نامیده می‌شود، احتمال خطر ابتلاء به بدخیمیکولون و سایر سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. شانس ابتلاء افراد  HNPCC به بدخیمیکولون قبل از سن 50 سالگی بیشتر است.

FAP، HNPCC و سایر سندرم‌های بدخیمی کولون موروثی که نادرتر هستند، از طریق ژنتیک می‌توانند شناسایی شده و تشخیص داده شوند. اگر نگران سابقه خانوادگی بدخیمیکولون در خود هستید، با پزشک خود در این مورد که آیا سابقه خانوادگی شما اشاره‌ای به احتمال خطر بروز این عوارض و موقعیت‌ها دارد یا خیر صحبت نمایید.

 

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

 

یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:02

سرطان لوسمی یا خون

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: خون از مایع لزجی به نام پلاسما و یاخته های شناور آن که توسط مغز استخوان تولید می شود تشکیل شده است. مغز استخوان ماده ای نرم و اسفنجی شکل است که داخل استخوانها یافت می‌شود. این ماده حاوی یاخته ‌هایی است که یاخته‌ های مادر یا سلول پایه (Stem cell) نامیده می شود و وظیفه آنها تولید یاخته‌‌های خونی است.

در بدن ما سه نوع یاخته‌ خونی وجود دارد: گویچه ‌های سفید خون (گلبولهای سفید) که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند، گویچه‌های قرمز خون (گلبولهای قرمز خون) که اکسیژن را به بافتها حمل کرده و فرآورده های زائد را از اندامها و بافتها جمع آوری می کنند و پلاکتها که وظیفه انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی را بر عهده دارند.

سرطان خون (لوسمی) نوعی بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است که با تکثیر و تکامل ناقص گویچه‌های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می شود.

لوسمی یا لوکمی leukemia ریشه در زبان لاتین به معنای «خون سفید» دارد و فرآیند تکثیر، خونسازی و ایمنی طبیعی بدن را مختل می‌‌کند. اجتماع این یاخته‌های سرطانی در خارج از مغز استخوان، موجب تشکیل توده هایی در اندامهای حیاتی بدن نظیر مغز و یا بزرگ شدن غده های لنفاوی، طحال، کبد و ناهنجاری عملکرد اندامهای حیاتی بدن می شوند.لوسمی شایع ترین سرطان اطفال در جهان است.

‎لوسمی براساس طیف، شدت و سرعت پیشرفت روند بیماری به دو دسته حاد (acute) و مزمن (chronic) تعریف می شود:

۱- لوسمی حاد، رشد سریع همراه با تعداد زیادی گویچه‌ های سفید نارس است و مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن بسیار کوتاه است.

۲- لوسمی مزمن، رشد آهسته همراه با تعداد بیشتری یاخته های سرطانی بالغ تر است و مدت زمان طولانی تا بروز علائم بالینی آن دارد. لوسمی نیز با توجه به نوع یاخته موجود در بافت مغز استخوان که دچار تراریختی و سرطان شده است تعریف می شود و اشکال مختلفی از این نوع سرطان وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند.

سرطان خون یا لوسمی بر اساس نوع گویچه سفید خون که دچار تراریختگی و سرطان شده به دو دسته تقسیم می شود:

1) لنفوئیدی (lymphocytic) یا لنفوبلاستی ( lymphoblastic)

2) میلوئیدی ( myelogenous )

با توجه به طبقه بندی فوق، شایع ترین اشکال لوسمی بر اساس سرعت پیشرفت روند بیماری و نوع گویچه سفید خون که دچار تراریختگی و سرطان شده به چهار گروه تقسیم می شود که عبارتند از:

۱- لوسمی لنفوئیدی یا لنفو بلاستی حاد: لوسمی لنفو بلاستی حاد بیماریی است که در آن تعداد بسیار زیادی از گویچه های سفید خون که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند و لنفوسیت نامیده می‌شوند و هنوز به طور کامل تکامل نیافته اند دچار اختلال شده و بطور فزاینده ای در خون محیطی (blood peripheral) و مغز استخوان یافت می شوند. علاوه بر این، تجمع این یاخته ها در بافتهای لنفاوی باعث بزرگ شدن این اندامها می شود. ازدیاد لنفوسیتها نیر منجر به کاهش تعداد سایر یاخته‌های خونی مانند گویچه‌های قرمز و پلاکت ها شده و این عدم تعادل یاخته‌های خونی منجر به کم خونی، خونریزی و عدم انعقاد خون می شود. مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن بسیار سریع و کوتاه است.

لوسمی لنفوبلاستی حاد، شایع ترین نوع لوسمی در اطفال است که اغلب در کودکان بین سنین ۲ تا ۶ سال تظاهر می کند. گروه سنی دیگری که در مقابل این بیماری بیش از بقیه آسیب پذیر هستند، افراد بالای ۷۵ سال را تشکیل می دهند.

2- لوسمی میلوئیدی حاد: تراریختگی یاخته های میلوئید گویچه های سفید خون است که فرآیند تکثیر و خونسازی و ایمنی طبیعی بدن را مختل می‌‌کند. این نوع سرطان دارای چندین زیرگونه و میانگین سن ابتلا به آن ۶۴ سال است. این نوع لوسمی در مقایسه با لوسمی لنفوسیتی حاد کمتر در کودکان دیده می شود اما کودکان مبتلا به سندرم دان (Down Syndrome) در سه سال ابتدایی زندگی استعداد بیشتری برای ابتلا به آن دارند.

۳- لوسمی لنفوئیدی مزمن: شایع‌ترین نوع لوسمی بزرگسالان است. طیف رشد و پیشرفت این نوع لوسمی بسیار کند و آهسته است و اغلب در افراد سالمند تظاهر می کند. میانگین سن بروز لوسمی لنفوئیدی مزمن ۶۰ سال است و ابتلا به آن در سنین پایین تر از ۳۰ سال بسیار غیر طبیعی و در کودکان بسیار نادر است. این نوع لوسمی در مردان بالای ۵۰ سال شایع تر است و اغلب به طور تصادفی و هنگام معاینات و آزمایش معمولی خون که افراد برای تشخیص بیماری های دیگر انجام می دهند، تشخیص داده می ‌شود.

۴- لوسمی میلوئیدی مزمن: این نوع لوسمی یک بیماری اکتسابی ناشی از یک نوع ناهنجاری در کروموزوم ۲۲ یاخته ‌های مغز استخوان است. لوسمی میلوئیدی مزمن در مردان بین سنین ۴۰ تا ۶۰ سال شایع تر است و افرادی که تحت تشعشعات یونیزه و یا تماس با بنزین و مشتقات آن قرار داشته اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

برخی از انواع لوسمی، به طور تصادفی و هنگام آزمایش های معمولی خون که افراد برای تشخیص بیماری‌های دیگر انجام می دهند، تشخیص داده می ‌شود.

 

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 19:51

سرطان تخمدان

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: تخمدانها دو غده تخم‌مرغی شکل هستند که در دو طرف رحم قرار گرفته‌اند و از طریق لوله فالوپ به رحم متصل هستند.
تخم‌دان در جانوران ماده وجود دارند. آن‌ها حاوی تخمک‌های نارس هستند که پس از رشد به تخمک بالغ تبدیل می‌شوند و توانایی لقاح را کسب می‌کنند. در هر قاعدگی اغلب یک تخمک از یک تخم‌دان آزاد می‌گردد و اگر هیچ‌کدام از سلول‌های اسپرم نتوانند خود را به تخمک برساند پس از مدتی تخمک توانایی لقاح خود را از دست می‌دهد. در ضمن آزاد سازی تخمک‌ها از سن بلوغ آغاز شده و تا زمان یائسگی ادامه پیدا می‌کند.
تخمدانها همچنین هورمون‌های جنسی زنانه یعنی پروژسترون و استروژن را می‌سازند که چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کنند. استروژن همچنین باعث ایجاد برخی از مشخصات جنسی زنانه از جمله بزرگ شدن پستان‌ها می‌شود.
سرطان تخمدان زمانی آغاز می شود که جهش های ژنتیکی سبب تغییر سلول های نرمال به سلول های سرطانی می شوند. سلول های سرطانی به سرعت تکثیر یافته و توده (تومور) را تشکیل می دهند. این سلول‌ها می توانند به بافت های اطراف حمله کرده و به سایر بخش های بدن گسترش یابد (متاستاز).
در حال حاضر بیش از 30 نوع سرطان تخمدان شناسایی شده است. این انواع براین اساس که در کجای تخمدان شروع شده اند، به سه گروه تقسیم می شوند:
سرطان مخاطی تخمدان: این سرطان در لایه ای از یاخته ها آغاز می شود که تخمدان و کل شکم را می پوشاند. این متداول ترین نوع سرطان تخمدان است و حدود 90 درصد از همه موارد را دربرمی گیرد.
سرطان تخمدان یاخته های مولد تخمک: این سرطان در یاخته های مولد تخمک واقع در تخمدان آغاز می شود. دختران نوجوان و زنان کمتر از 20 سال، ممکنست چنین سرطانی داشته باشند.
سرطان تخمدان بافت پیوندی بین تخمدان ها: این سرطان در بافت ارتباطی بین تخمدان ها بوجود می آید که هورمون های جنسی زنانه را نیز تولید می کند.
همه این سه نوع سرطان تخمدان ممکنست به دیگر بخش های بدن نیز سرایت کند.


فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

شنبه, 07 آذر 1394 ساعت 18:03

سرطان پروستات

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: پروستات غده ای در دستگاه تناسلی مردان است و دقیقا در قسمت زیر مثانه (اندامی که ادرار در آن جمع می شود) و در قسمت جلوی مقعد(بخش پایین روده) قرار دارد. غده پروستات به اندازه یک گردو است و بخشی از میزنای(لوله که ادرار را از مثانه خارج می سازد)را احاطه نموده است. توجه داشته باشید بخشی از اسپرم شامل مایعی است که توسط غده پروستات تولید می گردد.

 بدخیمی پروستات نوعی بیماری است که در آن سلولهای بدخیم از بافتهای پروستات نشات می گیرد و به طور نامنظم و فزاینده‌ای تکثیر و منجر به افزایش حجم در هر یک از اجزای سلولی غده پروستات می‌شود.

این بدخیمی دومین سرطان شایع بعد از بدخیمی ریه در میان مردان است. اطلاعات آماری و علائم بالینی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات مبین سه طیف گسترده روند رشد این بیماری است. سرطان پروستات می‌تواند دارای رشد آهسته بوده و زمانی طولانی تا بروز علائم بالینی آن داشته باشد. در مواردی دیگر تومور به سرعت رشد کرده و تهاجم تومور به بافت‌های دیگر امکانپذیر می شود. در چنین مواردی مدت فاصله زمانی بین شروع بیماری و گسترش دامنه آن بسیار کوتاه است. مابین این دو طیف رشد، تومورهایی وجود دارند که سرعت روند رشد آنها در حد متوسطی است.

سرطان پروستات با نشانه‌های مرتبط با دفع ادرار و یا درد شکم تظاهر می‌کند. این نشانه‌ها با علائم بیماریهای رایجی مانند عفونت و هیتروفی (بزرگی) خوش خیم پروستات (Benign Prostatic Hyperplasia) مشترک است.

خوشبختانه با تلاش پزشکان، درمان این بدخیمی در ایران در سطح قابل قبولی است و اکثر کسانی که به این بدخیمی دچار می شوند بعد از طی درمان بهبود می یابند.

فودازی کلینیک سرطان

سه شنبه, 28 مهر 1394 ساعت 18:30

سرطان استخوان

نوشته شده توسط

کلینیک امید تهران: استخوان ها به عنوان چهارچوب ساپورت بدن، سازه ای را تشکیل می دهند و شکل بدن را می سازند که این خود به مانند نگهدارنده ای برای ماهیچه ها برای ایجاد حرکت است و نیز از ارگان های درونی بدن حفاظت می کند
بیشتر استخوان ها توخالی هستند و از یک بخش سخت بیرونی (که ترکیبات کلسیم در آن رسوب می کند)، یک بافت داخلی اسفنجی که مغز استخوان را نگه می دارد (که یاخته های خونی را می سازد و نیز آنها را ذخیره می کند) و غضروف در هر سر استخوان که به مانند بالشتکی در بین استخوان ها عمل می کند)، تشکیل شده اند. خود استخوان سه نوع یاخته دارد: یاخته استخوان ساز، یاخته osteocyte که به نگهداری استخوان کمک می کند و یاخته osteoclasts که استخوان را تقسیم بندی می کند.
سرطان  استخوان، سرطان  نادری است که در درون یاخته های استخوانی شکل می گیرد و متاسفانه اکثرا در گروه سنی نوجوان و جوان و بین 10 الی 30 سالگی شایع می باشد. نسبت ابتلا در دختران و پسران مساوی می باشد. شایع ترین محل بروز تومور در اطراف زانو، اطراف شانه و لگن خاصره می باشد.
علل سرطان استخوان به وضوح مشخص نیست. پزشکان تصور می کنند که سرطان استخوان از یک خطا در DNA سلول ناشی می شود. این نقص سبب می شود رشد و تقسیم سلولی از کنترل خارج شود، لذا این سلول ها در زمان تعیین شده از بین نرفته و به بقاء خود ادامه می دهند. توده ی تجمع یافته از سلول های جهش یافته، توده (تومور) را تشکیل می دهند که می تواند به ساختارهای اطراف حمله کرده و یا به سایر نقاط بدن گسترش یابد.
 طبق نظر انجمن سرطان  آمریکا، سرطان  استخوان اولیه، کمتر از 2/0 درصد از همه سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد(سرطان  اولیه)، به گونه ای که در ایالات متحده، فقط حدود 2300 مورد جدید وجود دارد. این سرطان  اغلب در استخوان های بلند بازو و ساق پا به وجود می آید.
اما اکثر بدیخیمی های استخوان از نوع ثانویه هستند چراکه معمولا استخوان ها مکان تومورهایی هستند که از بخش دیگری از بدن به استخوان گسترش یافته اند: مانند سینه، ریه ها و پروستات. به عبارتی این نوع سرطان متاستازی از سرطانهای دیگر است.

انواع سرطان  اولیه استخوان
Osteosarcoma- به عنوان تومور بدخیم osteogenic هم شناخته می شود. Osteosarcoma ، شایع ترین سرطان  استخوان است و معمولا در استخوان های بازو، ساق پا و یا لگن خاصره و در سنین بین 10 و 30 سالگی شروع می شود.
 Chondrosarcoma- این نوع از سرطان  استخوان، در یاخته های غضروفی شکل می گیرد و دومین سرطان  شایع استخوان است. این سرطان  در سنین زیر 20 سالگی رخ می دهد و احتمال ابتلاء به آن با افزایش سن کم می شود.
تومور Ewing- به عنوان تومور بدخیم Ewing هم شناخته می شود. این سرطان  در استخوان ها شروع می شود اما می تواند در دیگر بافت ها و در عضلات هم آغاز شود. این سرطان ، سومین سرطان  شایع استخوان است و معمولا در بدن کودکان و نوجوانان شکل می گیرد. Fibrosarcoma و malignant fibrous histiocytoma- هر دو نوع این سرطان  ها در بافت نرم اطراف استخوان بوجود می آید و بیشتر در افراد بزرگسال دیده می شود. این دو نوع سرطان  بر روی بازوها، ساق پا و فک اثر می گذارد.
تومور یاخته ای غول پیکر استخوان- این نوع سرطان  استخوان می تواند هم به شکل خوش خیم باشد و هم بدخیم که البته نوع خوش خیم آن، شایع تر است. این سرطان ، بر بازو و یا ساق پا اثر می گذارد، در سنین میانسالی رخ می دهد و گسترشی ندارد. این سرطان  پس از برداشتن توسط جراحی، دوباره برمی گردد و گرایش به این دارد که به بخش های دیگر بدن نیز گسترش یابد.
Chordoma- اغلب در بین افراد 30 ساله و یا بیشتر از آن دیده می شود. این نوع سرطان  استخوان بر ستون فقرات و جمجمه اثر می گذارد. این سرطان  در بین مردان دو برابر زنان است و بدون این که گسترش یابد، رشد می کند. پس از جراحی، این نوع سرطان  استخوان برمی گردد و معمولا به ریه ها، کبد و غدد لنفاوی گسترش می یابد.