یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 21:45

عوامل خطر در سرطان مری

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: علت دقیق اینکه چرا یک سلول سرطانی می‌شود مشخص نیست. در این رابطه تصور می‌شود بعضی آسیب‌ها یا تغییرات خاص ایجاد شده در ژن‌های یک سلول باعث ایجاد این مشکل می‌شود. این مشکل باعث می‌شود سلول غیر عادی شده و تکثیر آن از کنترل خارج گردد.
در بسیاری از افراد سرطان مری بدون هیچ دلیل مشخص ایجاد می‌شود. به هر حال، عوامل ریسک خاص می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان گلو را افزایش دهند که مهمترین این عوامل شامل موارد زیر هستند:
• بالا رفتن سن: این نوع سرطان در بین افراد مسن بیشتر مشاهده می‌شود. اکثر موارد ابتلا به این بیماری در بین افراد بالاتر از ۵۰ سال وجود دارد. این نوع سرطان همچنین رواج بیشتری در بین مردان دارد.
• تغذیه: رژیم غذایی احتمالاً یک عامل موثر در ابتلا به این بیماری است. رژیم‌های غذایی پر چرب احتمالاً می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند و مصرف حجم زیادی از میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد. چاقی فرد نیز می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد.
• سیگار کشیدن
• مصرف الكل: نوشيدن زياد الكل، خطر بروز سرطان مري را افزايش مي‌دهد. افرادي كه الكل و هم چنين سيگار استفاده مي‌كنند، در معرض خطر بالاي ابتلا به سرطان مري ‌قرار دارند. محققين بر اين باور هستند كه اين مواد، اثرات مضر يكديگر را افزايش مي‌دهند.
• بازگشت اسید معده (رفلکس معده): بیماری رفلکس معده به مری در بعضی افراد به صورت عادی مشاهده می‌شود و می‌تواند باعث التهاب انتهای مری شود. به هر حال، لازم به ذکر است که احتمال ابتلا به سرطان به خاطر این مشکل پایین است و این مشکل در اکثر موارد باعث ابتلا به سرطان نمی‌شود.
• ابتلا به مری بارت: اصطلاح مری بارت نشان دهنده بیماری است که در آن سلول‌های انتهای مری دچار تغییر می‌شود. در بسیاری از موارد این مشکل مربوط به التهاب بلند مدت این سلول‌ها در نتیجه رفلکس اسیدی معده است.
• انواع ديگر محرك‌ها: ساير عوامل محرك همچون بلع مواد قليائي و يا مواد سوزآور، با صدمه قابل ملاحظه پوشش مري خطر گسترش سرطان مري را افزايش مي‌دهند.
• تاريخچة پزشكي: بيماراني كه سابقه سرطان در بخش‌هاي ديگر سر و گردن را دارا مي باشند، احتمال بيشتري براي ابتلا به سرطان‌هاي ثانويه سر و گردن دارند. داشتن هر كدام از اين عوامل خطرزا، احتمال ابتلا فرد به سرطان مري را افزايش مي‌دهد. با اين وجود غالب افراد با داشتن چندين عامل خطرزا، به سرطان مبتلا نمي‌شوند. در عين حال برخی افراد هم كه به سرطان مري مبتلا می شوند، هيچكدام از اين عوامل خطرزاي شناخته شده را ندارند.

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

خواندن 1405 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « عوامل خطر در مثانه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.