سه شنبه, 28 مهر 1394 ساعت 18:59

احساس استرس دارم، چه کنم؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: زمانی‌که بيماری شما تشخيص داده شد، شايد مسئلۀ خانواده، کار يا مسائل مالی را در ذهنتان کنار گذاشتيد. حال که درمان به پايان رسيده است، اين افکار ممکن است دوباره باز گردند.
بسياری از نجات‌يافته‌گان از سرطان، فکر می‌کنند استرس می‌تواند نقش مهمی در بيماری آنها داشته باشد. لازم است بدانيد که علت بسياری از انواع سرطان هنوز نا‌شناخته است. بنابر هيچ مطالعه‌ای، استرس عامل سرطان نیست هرچند که مي‌دانيم استرس می‌تواند منجر به بيماری‌های ديگری شود.
یافتن راه‌هایی که سبب کنترل یا کاهش استرس در زندگی شما شود ممکن است کمک کند که احساس بهتری پیدا کنید. وقت گذاشتن برای انجام هر کاری که به شما احساس آرامش و لذت ببخشد می‌تواند مفيد باشد.
کاهش استرس ( Reducing Stress)
در بسياری از نجات‌يافته‌گان از سرطان، فعاليت‌هايی که در زير ذکر شده است، در کاهش استرس مؤثر بوده است. برای انجام فعاليت‌های زير، با پزشک، پرستار، مددکار اجتماعی، يا سازمان محلی سرطان مشورت كنيد.
• ورزش. ورزش کردن يکی از روش‌های کاهش فشار‌هاي عصبي و رهايی از تنش – چه سرطان داشته‌ايد و چه نداشته‌ايد – است. به گفتۀ يك بيمار، «گاهی احساس بی‌حالی و افسردگی می‌کنم ولي پس از30 تا 40 دقيقه پياده‌روی در هوای تازه احساس می‌کنم می‌توانم بر همه چيز غلبه كنم.» قبل از تنظيم برنامۀ ورزشی از پزشک نظر بخواهيد و مراقب باشيد بيش از حد به خود فشار نياوريد. اگر نمی‌توانيد پياده‌روی کنيد، روش‌های مؤثر ديگر، مثل ورزش‌های نشستنی يا کششی را امتحان كنيد.
• روش‌های ذهنی – بدنی. روش‌هايی مثل مراقبه يا آرام‌سازی، با آرام‌سازی ذهن، به شما در کاهش فشار‌هاي عصبي کمک می‌کنند. سعی کنيد بر تنفس يا تکرار کلمات يا جملاتی، تمرکز کنید. روش‌های ديگر مثل هيپنوتيزم، يوگا يا تصوير‌سازی نيز مؤثر است.
• امور خلاقانه. هنر، موسيقی يا رقص امکان ابراز احساسات را فراهم می‌آورد. حتی کسانی که هيچ وقت رقصيدن، نقاشی يا طراحي را تجربه کرده‌اند، اين فعاليت‌ها را بسيار مفيد و سرگرم کننده يافته‌اند.
• شريک شدن در داستان‌های شخصی. گفتن و شنيدن داستان‌هايی در مورد افراد مبتلا به سرطان می‌تواند در کاهش نگرانی، حل مشکلات و يافتن معنايی برای آنچه تحمل می‌کنند، مؤثر باشد.
خنديدن و شوخی کردن ( Finding Humor and Laughing)
«آيا سرطان، می‌تواند مهلک باشد؟ بله، ولی چرا ناراحت بميريم؟ برای همين من هميشه در مورد سرطان شوخی می‌کنم و فکر می‌کنم اين روش برايم مفيد بوده است.» آريا
خنديدن، آرام‌کننده است. هنگامی‌که می‌خنديد، در مغز شما موادی شيميايی آزاد می‌شود که آرامش و لذت در عضله‌هايتان جاری می‌سازد. حتی لبخندی ساده می‌تواند برطرف‌کنندۀ افکار استرس‌زا باشد. البته، ممکن است هميشه در حس و حال خنديدن نباشيد، ولی به هر حال خنديدن روش بسيار مفيدی است.
• از ديگران بخواهيد برايتان کارت‌های با‌مزه بفرستند.
• از کارهای خنده‌دار کودکان و حيوانات خانگی لذت ببريد.
• فيلم‌های کمدی ببينيد.
• نوار‌های شاد گوش کنيد.
• تقويم روميزی خنده‌داری روی ميز‌تان بگذاريد.
• کتاب‌های فکاهی يا طنز‌های اينترنتی بخوانيد.
اگر کامپيوتر نداريد، از کامپيوتر کتابخانۀ محله استفاده كنيد. شايد حتی بتوانيد به خودتان بخنديد. به گفتۀ خانمی، «تابستان امسال برای کمک به يکی از دوستانم نزد او رفته بودم. از شدت گرما، کلاه‌گيسم را در آوردم، هنگامی‌که می‌خواستم به خانه برگردم، آن را پيدا نکردم. پس از زير و رو کردن همه جا، آن را آويزان از دهان سگ دوستم يافتم. ولی به هرحال آن را سرم کردم و به خانه بازگشتم. همسرم پرسيد که چه بلايي سر کلاه‌گيسم آمده است. لازم نيست بگويم که کلاه‌گيس به چه حال و روزی درآمده بود.»

 

خواندن 1118 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.